PRESIDENT RHEE DIENT ZIJN ONTSLAG RIJ PARLEMENT IN V ersterking verdediging van Ned. Nieuw Guinea BER IN I ƒ519.- WEERBERICHT Tonny sliep weer in zijn eigen bedje Als getvoon burger wil hij rest van zijn leven aan land wijden GEBR. HUISMAN Hij was in weeshuis te Wesel Eindelijk zekerheid: Oherlander treedt op 3 mei als minister af leuivs Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 27 APRIL 1960 No. 30035 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Disboeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft hedenochtend zijn ontslag ingediend bij de Nationale Vergadering, die gisteren in een resolutie zijn aftreden eiste. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoeng, die thans president is, verklaarde, dat de 85-jarige Rhee had gezegd als gewoon burger de rest van zijn leven aan het land te zullen wijden. Het ontslag van Rhee komt na een week van bloedvergieten en ongeregeldheden waarin bij demonstraties zijn aftreden werd geëist. In de nacht van gisteren op vandaag was het betrekkelijk rustig. Rust is in Seoel weergekeerd Een studentendelegatie diende giste ren drie eisen bij president Syngman Rhee in: 1) zij, die verantwoordelijk zijn voor de verkiezingsknoeierijen en zy die de bevolking onderdrukt hebben, moeten gestraft worden; 2) de rust en orde moeten snel worden hersteld onder leiding van generaal Song Jo-tsjan; 3) de scholen moeten heropend wor den. De delegatie sprak een kwartier met de president. Rhee had echter gezegd dat zijn openbare verklaring alles in hield wat hij wenste te zeggen. De Amerikaanse ambassadeur, McCo- naughy, bracht gisteren een bezoek aan de president. De ambassade gaf een ver klaring uit, waarin gepleit werd voor onmiddellijke genoegdoening voor de „gerechtvaardigde grieven van de bevol king". De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, Joe Tsjan-jang, heeft gis teren zijn ontslag aangeboden. Hy zei fouten te hebben begaan en vroeg ex cuus voor het feit dat hy de communis ten verantwoordelijk had gesteld voor de jongste gebeurtenissen. De rust in Seoel is inmiddels weerge keerd. De bevolking heeft, in de overtui ging, dat de belangrijkste doelen van de opstandige beweging zijn bereikt, de straten verlaten. Er rijden nog slechts Russische oudstrijders niet naar Amerika Er gaan geen Russische oudstrijders naar de Verenigde Staten ter herdenking van de 15de verjaardag van de Gealli eerde overwinning op Duitsland en van de Amerikaans-Russische ontmoeting aan de Elbe, deelt het Russische comité van oudstryders mee. Als reden werd opgegeven „discriminerende maatrege len" van de Amerikaanse autoriteiten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft echter meege deeld, dat het bereid is niet-officiële visa te verstrekken aan de Russische oud strijders. Het ministerie kon echter de oudstryders niet als een officiële dele gatie beschouwen volgens de bepalingen van het Russisch-Amerikaanse uitwisse lingsakkoord. Oprichting van tweede gaullistische partij? Eenentwintig Franse afgevaardigden van wie sommige leden van de Gaullisti sche Unie voor de nieuwe republiek (UNR), zijn pogingen begonnen om een dissidente gaullistische partij te vormen, welke zal opkomen voor integratie van Algerije met Frankrijk. De afgevaardig den zijn politieke vrienden van Jacques Soustelle, voormalig minister in Debré's regering, die maandag uit de UNR werd gestoten wegens meningsverschillen over de Algerijnse politiek. De nieuwe partij zal naar verluidt president De Gaulle's politiek van zelf beschikking in Algerye steunen, maar zich met zo nauw aan zijn politiek bin den als de UNR. Een der voormannen in de nieuwe groep is Leon Delbecque, een vooraanstaande figuur in de opstand van mei 1958 in Algiers. Advertentie. De beste bromfiets is en blyft de Eerste aanbetaling 194.— en 18 maan delijkse term lncl all riskverz f30.- Hogewoerd 6668 NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlyke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust vrij krachtige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met plaatselijk nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 APRIL Zon op: 5.17 uur; onder: 19.59 uur. Maan op: 7.02 uur; onder: 22.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.48 uur en 17.07 uur. Laagwater te 0.39 uur en 13.00 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's enkele militaire jeeps met studenten, die toezien op de uitvoering van de maatregelen ingevolge de staat van be leg. Om hun overwinning te bekronen heeft generaal Song de studenten met deze taak belast. Twaalfjarig bewind Met het ontslag komt een einde aan het twaalfjarige bewind van Zuid-Ko- rea's eerste president. In die tijd heeft hij gewerkt voor een onafhankelijk en verenigd Korea en hoewel er kritiek op zijn werkwijze is geuit, twijfelde nie mand aan zijn toewijding. Rhee stamt af van de Ri-dynastie, die Korea van 1486 tot 1910 heeft geregeerd. Rhee's stryd voor de onafhankelijkheid van zijn land, die een halve eeuw heeft geduurd, is voor het grootste deel van uit ballingschap gevoerd, terwyl Korea door Chinezen en Japanners werd be heerst. Toen Rhee 23 jaar was, leidde hy een betoging van studenten tegen de monar chie. Dat kostte hem een half jaar ge vangenisstraf. Na zijn vrijlating ging hij naar Amerika. In 1910, toen Korea door Japan werd geannexeerd, keerde Rhee naar zijn land terug om het verzet te organiseren. In 1918 proclameerde het Koreaanse volk zyn onafhankelijkheid, maar de opstand tegen de Japanners werd on derdrukt. Rhee werd president van de voorlopige regering in ballingschap, een functie die hij bijna 30 jaar vervuld heeft. Hij woonde in China, Zwitserland en Amerika. Na het einde van de twee de wereldoorlog, in 1945, ging hij weer naar zijn land en hij was bijna twee jaar president geweest toen in 1950 de oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea uitbrak. Na afloop van die strijd wilde hij naar het Noorden opmarcheren en hy deed de bestandsonderhandelingen bijna mis lukken door ruim 27.000 anti-communis tische Noordkoreaanse krijgsgevangenen vry te laten. Sindsdien is hij een om streden figuur gebleven. NEDERLANDSE SCHEEPVAART IN INDONESIË In verband met recente berichten over boycot van de Nederlandse scheepvaart in Indonesië, vernemen wij van de Indo nesische vertegenwoordiging in Den Haag, dat volgens de bepalingen van de getroffen maatregel, schepen, varende onder Nederlandse vlag, in de Indone sische wateren mogen blyven varen en Indonesische havens mogen aandoen. Echter is het aan schepen, varend on der Nederlandse vlag verboden, perso nen en goederen te vervoeren uit en naar Indonesische havens. Duitse televisie ontsluierde mysterie Tonny Krabbenborg heeft vannacht weer in zyn eigen bedje geslapen, op zijn eigen kamertje in de boerderij van zyn vader te Zieuwent! Het is wel laat gewor den voor hij naar bed kon, want honderden opgetogen buurtbewoners en volslagen onbekenden wilden zich gisteravond er zelf van overtuigen of het werkelijk waar was, dat Tonny weer thuis was. Het was waar! Hoe ongeloofwaardig het na al dat vruchteloze zoeken van de laatste dagen ook geklonken mag hebben. Een paar uur nadat in de actualiteitenrubriek van de Westduitse televisie „Hier und heute" door het tonen van Tonny's foto en zyn signalement aandacht was be steed aan zijn raadselachtig verdwijnen, kon burgemeester Waals van Lichten voorde Tonny persoonlijk identificeren in een weeshuis te Wesel, de oude stad aan de Rijn, waar Tonny sinds vrijdagavond Iaat verblyf heeft gehouden. Hoe hij daar uiteindelijk is aangeland is maar voor een fractie te reconstrueren, want Tonny zelf zwijgt er over als het graf. Juist dat hardnekkige zwijgen is er de oorzaak van geweest, dat hij niet al veel eerder is teruggevonden Vorige week woensdagmorgen is Tonny uit Zieuwent weggefietst. Daarmee begon een week van enorme spanning voor heel de familie, voor de gemeente Lichten voorde, voor heel de Achterhoek. Want Tonny kwam niet thuis. Het laatste serieuze spoor leidde naar de Aaltense buurtschap Dale, waar hij donderdag morgen nog gezien zou zijn. Maar daar na verzandden alle berichten en geruch ten in het vruchteloze zoeken door duizenden hulpvaardige lieden. Twee dagen en twee nachten moet Tonny inmiddels op eigen houtje aan de kost zijn gekomen, moet hij zich ergens onderdak hebben verschaft, moet hij ergens de grens zijn gepasseerd. Hoe en waar het is tot op heden nog allemaal een raadsel, want Tonny heeft er met geen woord over gerept. Vast staat, dat Chessman nog steeds niet zonder hoop Caryl Chessman heeft de hoop, dat hy te elfder ure nog aan de gaskamer zal kunnen ontkomen, nog niet geheel op gegeven. Hij achtte echter zijn kansen slechts 99 tegen één. Zijn advocaat zei dat nu alleen nog maar gehoopt mag worden op het geweten van gouverneur Brown van Californië. Brown heeft echter laten weten, dat de grondwet hem verbiedt opnieuw in te grijpen, tenzij een meerderheid van de leden van het hooggerechtshof een schrhtelijke aanbeveling doet. De enige kans die Chessman nog zou hebben, zou bijzonder klein zijn. Twee tijdschriftschrijvers, William Woodfield en Milton Machlin, hebben nl. verklaard dat zij voldoende bewijzen hebben verza meld voor de stelling, dat men ernstig mag betwijfelen of Chessman inderdaad „de bandiet met het rode licht" was, die ten tijde van zyn arrestatie door de po litie werd gezocht. Tijdens een receptie in de Franse ambassade in Washington onder hield president De Gaulle zich met de echtgenote van de Democra tische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, mevr. Ken nedy. Volgens hen zou Chessman bij zijn aanhouding in 1948 tegenover de politie hebben gesuggereerd dat wellicht een vervalser de bewuste bandiet was. Deze man zou nooit zyn ondervraagd, hoewel hij meer aan de beschrijvingen van de slachtoffers van „de bandiet met het rodelicht" zou voldoen dan Chessman. Gouverneur Brown zei niet veel waar de aan het verhaal van de twee journa listen te hechten. Hij zei ervan over tuigd te zyn dat Chessman zich schul dig heeft gemaakt aan de daden waar voor h:'j indertijd ter dood werd veroor deeld. hij vrijdagavond in Wesel was veerd. gearn- Een verloofd paartje, dat een wande ling maakte langs de oevers van de Rijn, trof een nogal vreemd jongetje aan, dat op het punt stond te gaan slapen. Een joch met een klein dameshoedje en een klomp in een tas. Zy spraken hem aan maar zy kregen geen enkel weerwoord. Ten einde raad brachten zy het ventje met fiets en tas en al naar het politie bureau. Ook daar bleef Tonny zwygen in alle talen. Hoe de politiemensen hem ook op hun vaderlykste toon aanspraken. Zy wisten er geen raad mee en tenslotte kreeg een agent op dracht de jongen maar naar het rooms- katholieke weeshuis te brengen. Zo ge beurde het! Tonny werd er liefderijk ontvangen. Hij kreeg een heerlyk bad en dat was hard nodig! en kon zijn onwaar schijnlijk grote honger stillen. En toen bracht een zustertje hem naar een fijn wit bed op een grote kamer waar nog meer kinderen van zijn leeftijd sliepen. De moeder-overste van het weeshuis probeerde de volgende dag gewaar te worden hoe de vreemde eend in de bijt dan wel zou haten. Tonny zweeg en bleef haar maar aldoor met zyn grote kijkers aanstaren. Op een of andere manier had zij de indruk, dat het een Hollands kind was. Zaterdag trof zij twee Nederlandse schippers in de stad en zij vroeg hun eens te proberen een gesprek met de nieuwe „wees" te begin nen. De schippers hebben gepraat als „Brugmannen" maar Tonny zei boe noch bah. Gisteravond eindelijk kwam er licht in het mysterie. Dezelfde agent die Tonny vrijdagavond laat naar het weeshuis bracht zat naar het streekjournaal „Hier und heute" te kijken en plotseling zag hij de beeltenis van het vreemde joch in het weeshuis. Ook het signale ment klopte, zelfs de beschrijving van het fietsje en de klompen. Hij belde onmiddellijk zijn chef en binnen een uur was daarna de burgemeester van Lich tenvoorde op de hoogte. Met gemeente secretaris Veldman en de postcomman- dant van de Rijkspolitie reed de bur gemeester in ruim een half uur naar Wesel. Slot op pag. 2 Bloesempracht bij Dodewaard in de Betuwe, die thans het mooiste voorjaarskleed toont. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee: ,,De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indonesi sche regering gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Ned. Nieuw- Guinea geboden is. De regering heeft daarom besloten tot de versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Kon. Luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met lichte luchtdoelartillerie van de Kon. Landmacht. Voorts tot de vergroting van de mogelijkheden tot luchtverkenning der Kon. Marine met maritieme verkenningsvliegtuigen ter vervanging van de Martin Mariners en tot de versterking van de directe gebiedsverdediging door middel van grondstrijdkrachten van de Kon. Landmacht. De beoogde versterking van de verdediging zal worden gebaseerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. De gelegenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter open staan en aan de vrijwilligers zal zo mogelijk voorrang worden gegeven" Arabische infiltranten doden een Israëliër Arabieren, die Israël waren binnenge drongen langs de bestandsgrens bij Gaza hebben maandagnacht op drie km. van de grens een Israëliër gedood, zo heeft de Israëlische politie meegedeeld. CDU vraagt om ondersoekingscommissie (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Vluchtelingenzaken, prof. dr. Th. Oberlander, is gisteren dan eindelijk in Karlsruhe door de knieën ge gaan. Aan de vooravond van de jaarvergadering van de C.D.U., die vandaag in Karlsruhe begon, ging de aan zijn ministerszetel gehechte en zeer hardnekkige bewindsman er mee akkoord, dat de C.D.U. zelf in de Bondsdag een verzoek tot het instellen van een parlementaire onderzoekingscommissie zal indienen. Direct daarna, en dat zal op 3 mei a.s. zijn, treedt Oberlander af. geen „terug Er is meer mogelijk Naar men ons gisteravond van CDU- zijde meedeelde, stond Oberlander gis teren eerst tegenover het zestigkoppige partijbestuur en vervolgens tegenover de 150 leden van de bepaald ook machtige partij commissie van de C.D.U. Daarbij bracht hij opnieuw zijn dringende wens naar voren rehabilitatie te krijgen van al de beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. Voorts, dat zulks zal geschieden via een parlementaire onder zoekingscommissie. De CDU wilde ken nelijk van twee wallen eten. Zij wilde Oberlander kwijt, zy wilde voorts zyn idee aangaande een parlementaire com missie overnemen om de SPD, die ook een voorstel over zo'n commissie achter de hand heeft, de wind uit de zeilen te nemen. Aldus besloot men, dat de CDU- Bondsdagfractie op 3 mei Bondsdag- voorzitter Gerstenmaier zal verzoeken 'n parlementaire commissie in te stellen, die het verleden van Oberlander moet onderzoeken. Op hetzelfde moment treedt de minister dan af. Er is geen terug meer voor hem mogelyk: van eenvoudig opnieuw met verlof gaan zal geen sprake kunnen zyn. Oberlander geeft zyn ministerschap, dat hy de laatste weken met bijna ongeloofiyke hardnekkigheid heeft vastgehouden, volgende week dus eindelijk op. Dat zal ook inhouden, dat Oberlander niet meer als minister, maar nog slechts als Bonds daglid voor de parlementaire commissie zal verschynen. Frankrijk maakt ruimte-raket In '62 VS-landing op maan De Franse regering heeft gisteren vooraanstaande Franse chemische en staalbedrijven uitgenodigd, mee te wer ken bij de constructie van een ruimte raket, zo is in industriële kringen ver nomen. Charles Cristofind, het hoofd van het staatsbedrijf „Société d'études et de realisations d'engines balistiques", deelde de betrokken ondernemingen mee, dat hy de noodzakelijke kredieten voor het project had gekregen. De V.S. zyn van plan in 1962 hun eer ste raket op de maan te laten landen. Het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA deelde mee dat een ruimtevoertuig van 250 kg. met een snel heid van tegen de 5.000 km. op de maan terecht zal komen maar op een afstand van 30 tot 40 km. zal een houder met 150 kg. instrumenten zich losmaken en met veel kleinere snelheid - tegen de 500 km. - de maan raken. De val van de houder wordt geremd door raketten. Te levisiecamera's zullen tot het einde toe beelden naar de aarde zenden. (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 27 april 1860: Officieel wordt ons berichtdat aan de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij de gevruagde concessie tot den aanleg ran rene lijn van Scheveningen over s-Gra- veiihage en Leiden naar Woerden is verleend." J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1