Laafste nieuws Kort geding tegen UVS yakantieregeling slijterijen en kappersbedrijven Eerlijkheid, wellevendheid en service-voorname reelamewapens Lezing voor Mij.Nijverheid en Handel Raad Warmond verontrust omdat spoorbomen weer open stonden WOENSDAG 27 APRIL 1960 Voorstellen aan Leidse raad In verband met de viering van de 1 mei-dag, welke ditmaal maandag plaats vind, heeft de Leidse raad zijn traditionele maandagmiddagzitting naar dinsdag verschoven. Onder de weinige voorstellen er zijn er slechts dertien welke eventueel onderwerp van be spreking zullen uitmaken, is het vast stellen van een vakantieregeling voor slijterijen en kappersbedrijven. Zoals bekend heeft de raad in 1958 en 1959 een vakantieregeling vastgesteld voor de winkels, waarin sterke drank uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse wordt verkocht. Deze regelingen golden bij wijze van proef slechte voor één jaar. De overgrote meerderheid van de in deze gemeente gevestigde slijters' zal het echter op prijs stellen, indien thans wordt overgegaan tot het vaststel len van een definitieve vakantieregeling. De Kamer van Koophandel heeft gead viseerd aan dit verzoek gevolg geven. Ook dje desbetreffende organisaties van werknemers hebben tegen inwilliging er van geen bezwaar. In de vakantieregeling voor 1959 was het tijdvak van 1 juli tot 1 september aangewezen als periode, waarbinnen de vakantieweken moesten worden vastge steld. Met het oog op het vreemdelin- genbezoek, dat in de maanden juli en augustus het grootste is, geven enige slij ters er de voorkeur aan in de tweede helft van juni met vakantie te gaan. De Kamer van Koophandel geeft daarom in overweging in de definitieve regeling als vakantieperiode aan te wijzen het tijd vak van 15 juni tot 1 september. Voorts aoht de Kamer het gewenst, dat in de verordening een bepaling wordt opgeno men, welke de slijters verplicht tot het bekend maken van de tijd, dat zij hun winkel gesloten moeten houden. Naar de mening van B. en W. bestaat tegen de vaststelling van een dergelijke regeling geen bezwaar. NIEUWE REGELING KAPPERSBEDRIJVEN Ingevolge de Vakantieregeling Kap persbedrijven moeten de kapperswinkels, gelegen ten noorden van de scheidings lijn, gevormd door de waterwegen de „Jonas" en de angst van de moderne mens K. en O.'s Fllmstudlekrlng besloot gis teravond het seizoen met het draalen in de filmzaal van de Universiteit van een opmerkelijke film: „Jonas", een werk van de Stuttgarter zenuwarts dr. Ottomar Domnlck. Dr. H. Vlsscher, film- medewerker van het maandblad „Wen ding", hield een uitvoerige inleiding, waarin hij onderstreepte, dat Domnlck dit werk niet alleen gemaakt maar ook bekostigd heeft, als het ware uit een cineastische bezetenheid. De hoofdper- soon Jonas, arbeider in een drukkerij, wordt achtervolgd door angstgevoelens. Domnick kent dit soort mensen uit zijn praktijk en hij heeft een van hen willen schetsen in diens voortdurende angst, voortkomend uit schuldgevoelens. Deze Jonas is zichzelf kwijt en op de vlucht voor zijn roeping. De film geeft geen oplossing, alleen een diagnose. Merkwaar dig is, dat dit werk ln Duitsland een groot succes was, terwijl het in Neder land heel weinig aandacht genoot. Men kan, aldus d. Visscher, de vraag stellen of 'Jonas de moderne mens in het alge meen representeert en verder of hij een typerende vertegenwoordiger kan heten. Hoe dit zy, Domnick is erin geslaagd de angst van Jonas op een waarlijk be klemmende wyze tot uitdrukking te bren gen, ln reeksen prachtige beelden, modern van allure en bovendien (de inleider had hier reeds op gewezen) met een sugges tieve discongruentie van beeld en geluid: de ordening van deze samenstellende delen is niet logisch, maar associatief, waardoor in enkele ogenblikken een rake kenschets van de sfeer wordt gegeven, Het resultaat van Domnlcks werkwyze is, dat er een bepaalde suggestie wordt opgeroepen zonder nadrukkelijk logisch verband. Als bezwaar zouden wij willen noemen, dat daardoor het element van tragisch medelijden met de hoofdpersoon eerder verzwakt dan versterkt wordt. Niettemin mag men de Fllmstudlekrlng zeer dankbaar zijn, dat een werk als dit, bovendien op uitstekende wijze door dr. Visscher Ingeleid ,in Leiden vertoond kon worden. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN DE STEM VAN DE STILTE Het onderwerp van de openbare bij eenkomst van de geünieerde Loge van Theosophen was ditmaal „De stem van de stilte". „Mens ken uzelve" stond bo ven het orakel van Delphi, een eenvou dig bijna triviaal gezegde, maar met een diepe mystieke en wijsgerige betekenis. Naar gelang het bewustzijn in de mens zich instelt op de stoffelijke objectieve wereld en zich met de gewaarwordingen en aandoeningen, die daaruit voortvloei en vereenzelvigt, dan wel zich richt op de geestelijke innerlijke wereld, onder scheidt Oosterse wijsbegeerte twee Zei ven, die mystiek wel het Zelf van Stof en het Zelf van Geest worden geheten. De bewustzijnsvormen, die met deze bei de corresponderen, zijn zeer verschillend. Die van het eerste bindt de mens aan de aarde en de werkzaamheid er van staat in de alledaagse mens diens gees telijke ontwikkeling in de weg. De be stemming van de mens ligt in geestelij ke groei en vervolmaking. Daartoe moet dit Zelf van Geest het leidende element in 's mensen leven worden. Dit Zelf kan zich niet direct in de waaktoestand doen gelden. Het heeft daartoe de be wustzijnsvorm eigen aan het andere zelf nodig, als brug tussen de stoffelijke en de geestelijke mens. Het lagere zelf kan echter dienstbaar worden gemaakt aan de doeleinden van het Geestelyk Zelf door een leven van zelfverloochening ge dragen door wijsheid. Vandaar dat de Theosophie grote waarde hecht aan een zedelijk hoogstaand leven en het ver krijgen van kennis. Eerst als de mens beseft wat het betekent zichzelf in zijn beide aspecten te kennen, kan hij trach ten zich open te stellen voor de hulp die hij uit de geestelijke gebieden via het geestelijke aanschijn van zijn bewust zijn kan verlangen. Die hulp doet zich kennen eerst vaag en onvolkomen door het geweten, tenslotte door directe gees telijke intuïtie de Stem van de Stil te. Zij is het, die leiding geeft op het Pad, dat de mens tot zijn hoogste be stemming voert: de vereenzelviging van het individu met het Goddelijke In- wezen, dat in alle tijden het doel van alle mystici geweest is. Zij die het recht op deze staat na talloos vele levens met grote wilskracht hebben verworven en de grote beloning derven terwille van de lijdende mensheid, zijn de heilanden die in de kringloop der tijden vrijwillig in carneren om licht te werpen op haar pad. Rijn, het Galgewater, de Rijn, de Oude Rijn, de Haven en de Oude Rijn, geslo ten zijn gedurende de eerste volle week van augustus en de kapperszaken, ge legen ten zuiden van deze scheidingslijn, gedurende de tweede volle week van augustus. De twee in Leiden gevestigde kappersorganisaties hebben het college verzocht te bevorderen, dat in afwijking van deze regeling voor dit jaar de twee weken, liggende tussen 31 juli en 14 augustus als verplichte vakantieweken worden aangewezen. Naar aanleiding van dit verzoek mer ken B. en W. op, dat het college in de loop van de tijd verschillende klachten hebben bereikt over de starheid van de huidige vakantieregeling voor de kap pers, welke geen enkele mogelijkheid biedt rekening te houden met indivi duele belangen. Voorts zou ook de gelijk tijdige sluiting van alle kapperszaken in de door de regeling aangegeven wijken in de praktijk niet voldoen. Deze klach ten komen het college niet ongegrond voor. Het verdient daarom aanbeveling om de huidige regeling in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij de vaststelling van het vakan- tierooster aan het college wordt overge laten. De besturen van de twee boven bedoelde kappersorganisaties kunnen zich hiermee volledig verenigen. Ten einde een behoorlijke spreiding van de vakanties mogelijk te maken, zullen zij het op prijs stellen, als die periode van 15 juni tot 1 september wordt aangewezen als tijdvak, waarbinnen de vakantiewe ken moeten worden vastgesteld. Naar de mening van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar. Bij de vaststelling van het vakantierooster voor dit jaar zullen B. en W. rekening houden met het feit, dat verschillende kappers reeds vakantie- afspraken hebben gemaakt voor de eer ste helft van augustus. VOORZIENINGEN GYMNASIUM EN REMBRANDTLYCEUM Tengevolge van de bestedingsbeperking zyn in de afgelopen jaren in de Leidse scholen verschillende onderhoudswerk zaamheden en noodzakelijke verbeterin gen achterwege gebleven. Ter uitvoering van deze uitgestelde voorzieningen voor de vhmo-scholen een driejarenplan opgesteld; voor het overige onderwijs zyn plannen in voorbereiding. Geen voorzieningen worden voorgesteld voor de meisjes-hbs, daar deze school binnen afzienbare tüd een nieuw gebouw zal betrekken. Als onderdeel van dit driejarenplan is er thans een voorstel van B. en W. om voor de verbetering van de verlich ting in het Rembrandtlyceum en het Gymnasium en voor de aanschaffing van leerlingensets voor deze scholen kredie ten te verlenen van resp. f. 23.615. f. 16.600.—, f. 6.000— en f. 8.700. Het is noodzakelijk gebleken herstel werkzaamheden uit te voeren aan het gemeentelijk schoolgebouw aan de Bree- straat 66, waarin de r.-k. school voor buitengewoon lager onderwijs aan jon gens is gevestigd. De muur aan de noordwestelijke zijde van het gebouw laat n.l. vocht door, hetgeen o.a. ten gevolge heeft, dat de bepleistering van deze muur afbrokkelt en op de speel plaats voor de leerlingen gevaar oplevert. Met het afhakken van de nog aan wezige bepleistering en het aanbrengen van een nieuwe vochtwerende pleister laag zal een bedrag van naar raming f. 3.500 gemoeid zijn. SUBSIDIE KATH. SOCIAAL PEDAGOGISCHE SCHOOLDIENST Met wijziging van het besluit van 2 maart 1959, wensen B. en W. het subsi die aan de Katholiek Sociaal Pedagogi sche Schooldienst met ingang van 1 januari 1959 te bepalen op: a. 100% van de salariskosten van de psychi- atrisch-sociaal werkster tot een door B. en W. te bepalen maximum; b. f. 25. per onderzoek door een psycholoog of psychiater tot maximaal f. 2.000.per jaar; c. maximaal f. 1000 in de overige kosten. VOLKSTELLING-1960 Ingevolge wettelijk voorschrift zal in 1960 de 13e Algemene Volkstelling wor den gehouden. Bij K.b. van 17 februari 1960 is bepaald, dat deze telling plaats zal vinden naar de toestand te midder nacht tussen 31 mei en 1 juni a.. De kosten van de volkstelling worden door het Rijk aan de gemeenten vergoed LEIDERDORP Viering Koninginnedag Het accent van de feestelijkheden in Leiderdorp ligt niet zo zeer op de vie ring van Koninginnedag als wel op de viering van de bevrijdingsdag. Des mor gens om 9 uur brengen de kinderen een zanghulde aan de burgemeester. Des avonds houdt de Christelijke Oranje vereniging een feestavond in het Dorps huis. De toneelvereniging „Ons Genoe gen" voert „Eigen haard is wel herrie waard" op. OEOSTGEEST Bevestiging en intrede dr. A. Th. van Leeuwen Dr. A. Th. van Leeuwen uit Drieber gen, voorheen zendingspredikant van de N.-H. Kerk, die in verband met zijn be noeming tot directeur van het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen, tot docent voor de vakken Islam en Zen dingsmethodiek aan de Nederlandse Zendings Hogeschool te Oegstgeest en tevens tot secretaris van de Raad voor „Reclame is als een geneesmiddel. Wanneer de dosering te klein wordt gehouden is de uitwerking vrijwel nihil. Maar wanneer er teveel van wordt toe gediend bestaat er groot gevaar voor indigestie". Dit merkte jhr. W. van Andringa de Kempenaer, directeur van Joh. Enschede Grafische Inrichting N.V. en tevens voor zitter van het Genootschap voor Reclame in dier voege, dat een vergoeding per inwoner wordt gegeven naar een tarief, dat verondersteld wordt de kosten te kunnen dekken. Op de inmiddels goed gekeurde begroting van het Departement van Economische Zaken is een bedrag uitgetrokken, dat gebaseerd is op een vergoedingstarief van f. 0.34 per inwoner. Volgens dit tarief kan de gemeente Lei den een bijdrage verwachten van rond f. 32.500. Hierop vooruitlopend stellen B. en W. de raad voor om dit bedrag thans ter beschikking te stellen. Voorts is er een voorstel om in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen een perceel tuin- en weiland, ge legen in de Bos- en Gasthuispolder, groot 1.80.75 ha., voor de prijs van f20.750; idem in deze polder een per ceel weiland (groot 1.12.70 ha.) voor f 17.155. In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van middenstandswoningen in open en in half open bebouwing, heeft de firma, voorheen L. Zitman, eigenaar de heer P. M. du Prie, alhier, verzocht aan haar, en/of nader door haar te noemen lastgevers, te verkopen een perceel bouwterrein, groot 3575 m2, gelegen aan de Van Vollenhoven- kade. Met adressante is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f32,50 per m2 (bouwrijp en niet opge hoogd) Verder is er nog een voorstel om een wijziging aan te brengen in de verorde ning Vergunnings- en Verlofsrecht en om de heer H. Hoorn te benoemen tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefe ning bij het openbaar lager onderwijs. Tenslotte zal de raad nog een be slissing moeten nemen over en door B. en W. uitgebracht pre-advies op het adres van een aantal bewoners van de 122 flatwoningen aan en nabij de Vyf Meilaan inzake de betaling van een by- drage in de kosten van het woning groen en idem op adressen van de Ver. van eigenaren van het flatgebouw Ryn- en Schiekade 10-11B, inzake overlast, veroorzaakt door de jeugd die het voor terrein van dit flatgebouw als speelter rein gebruikt. Werd het eerste pre-advies reeds door ons gepubliceerd, t.a.v. het flatgebouw aan de Ryn- en Schiekade merken B. en W. op ,dat zij alsnog bereid zijn om over te gaan tot een plaatselijke ver breding van de rijweg. De aanvankelijke bezwaren hiertegen zijn namelijk groten deels vervallen .omdat het mogelijk is gebleken het bij de rijweg te voegen gedeelte van het trottoir te bestraten met oude natuursteenkeien. Het over blijvende gedeelte van het trottoir zal dan nog slechts 1,65 m. breed zijn. Ge zien de aard van deze bestrating en gelet op het verbod om op de rijweg te rolschaatsen zijn B. en W., in tegen stelling tot de Vereniging, van oordeel, dat het euvel op deze wijze, zoal niet geheel, dan toch zeker in een zeer be langrijke mate zal worden verholpen. De kosten van deze maatregel worden geraamd op f250. de verbreiding van het evangelie door de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is beroepen als predi kant voor buitengewone werkzaamheden zal zondagmorgen 1 mei a.s. om half elf in de Groene Kerk te Oegstgeest door dr. J. M. van Veen uit Driebergen als zodanig worden bevestigd en in diezelfde dienst ook intree doen als predikant voor buitengewone werkzaamheden. Dr. Van Leeuwen werd op 1 septem ber 1918 te Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het christelijk gymnasium in de Domstad en studeerde daarna verder nog aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hy op 18 december 1949 bij prof. dr. H. Kraemer op een proefschrift „Ghazali als apologeet van de Islam" promoveerde tot doctor in de faculteit van de Godgeleerdheid. Nadat de heer Van Leeuwen in 1943 door het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij van januari tot mei 1945 eerst ongeveer vier maanden te Stompetoren (Noord Scher mer) in de classis Alkmaar werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij in januari 1947 te Leiden door ds. D. J. Vossers uit Leiden bevestigd als predi kant in Algemene Dienst en wel spe ciaal als predikant voor de geestelijke verzorging van de Oosterse studenten in ons land. Ruim drie jaar later werd de nieuwe directeur van „Kerk en Wereld" op 18 juni 1950 door dr. J. M. van Veen uit Driebergen, toen nog studenten-pre dikant te Amsterdam, te Goes bevestigd en namens de classicale zendingsvereni ging in de classis Goes afgevaardigd als zendingspredikant naar Malang in In donesië. waar hy tot juni 1954 ongeveer vier jaar werkzaam is geweest. Na zijn terugkeer in Nederland heeft dr. Van Leeuwen van augustus 1955 tot begin december van het vorige jaar ruim vier jaar te Knijpe in de classis Heerenveen bijstand in het pastoraat verleend. Dr. Van Leeuwen is sinds het vorige jaar lid van de redactie van het maand blad Wending. Het vorige jaar verscheen van zijn hand „Hendrik Kraemer, die naar van de Wereldkerk". VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, zn. van J. Pronk en J. Ch. van Zijl; Veronica, dr. van J. P. A. van Ringelesteyn en J. H. C. Abbenhuis; Enno J., zn. van R. J. Christian en J. H. Th. Rietbergen; Richard W., zn. van R. Th. Lans en M. Ch. Albrecht; Marga- retha M .H., dr. van Th. W. J. de Bruyn en J. Bartels; Marie A., dr. van W. van Rooyen en G. Blnnenkade. Ondertrouwd: G. W. Disseldorp en C. C. Luynenburg; J. C. van der Meer en M. F. van Velzen. Getrouwd: H. Moerland, 25 Jr. en A. van Meygaarden, 21 jr.; W. J. van Niekerk, 28 Jr. en A. Ch. Langeveld, 24 1r. Overleden: C. de Munnlk, 77 jr., echt genoot van F. van der Veen. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Ivonne B. M„ zn. van Hogenboom en C. Th. Wesselman; Paulus N. M„ zn. van H. J. van Wlnsen en A. A. van der Klauw. Ondertrouwd: P. J. M. Oliehoek, 24 Jr. en M. P. J. de Haas, 21 jr. Getrouwd: P. G. van Schie. 29 jr. A. Th. van Leeuwen, 25 Jr.; M. J. Zwaan 22 jr. en O. U. Kamphorst, 19 jr. op tydens een causerie over reclame, die hij vanmiddag hield tijdens een lunch- bijeenkomst in restaurant Van der Heij den van het departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Nadat de spreker eerst gewezen had op de belangrijke plaats, welke de recla me in onze huidige maatschappij in neemt jaarlijks wordt er in ons land zo'n 450 miljoen gulden „geïnvesteerd" in reclame verdiepte hij zich in de ontwikkeling van de reclame. Hij merkte op, hoe het de simpele verhouding tus sen leverancier en klant van vroeger dagen aanvankelijk had plaats gemaakt voor een vertrouwen op grotere afstand van het merkartikel. De tijd ligt achter ons, dat elk werkstuk onverbrekelijk ver bonden was met de vakbekwaamheid van de maker. Schuil achter machine De mens ls meer en meer schuil ge gaan achter de machine. Daardoor is er een zeker standaardisering van produk- ten ontstaan, welke door de doorsnee consument wordt geaccepteerd. En met dienst is dat al precies hetzelfde. Daar door zitten wij in onze wereld met een groot (soms te groot) volume en dien sten, die voldoen aan die doorsnee-be hoefte. Men kan nauwelijks meer zeg gen, dat t ene produkt ingrijpend beter of slechter is dan het andere. Derhalve laat de consument zich niet meer leiden door het simpele goed of slecht, maar meer door bijkomende factoren. De con currentiestrijd welke reclame haar bestaansrecht geeft wordt daardoor van enkele wapens beroofd. De belang rijkste factoren zijn tegenwoordig een eerlijke industriële vormgeving die helaas niet altyd alleen functioneel wordt gebruikt, maar ook soms commercieel wordt misbruikt service, wellevend heid en goede smaak. Drie uitgangspunten Spreker constateerde, dat drie uitgangs punten de mogelijkheid bepalen om met het reclamegeschut in de roos te schie ten: het produkt, de markt en de mens. Het produkt en de markt zyn geen pro blemen meer. Daarover staan talloze ge gevens ter beschikking, maar de mens in zyn gedragingen blyft de grote onbe kende. De bestudering van deze mens is en blyft een gevaarlyke zaak. Om het in vaktermen te zeggen: „Hoever mag men daarbij te ver gaan?" Het antwoord is niet moeilyk. „Tot zover, dat de vrij heid in het gedrang gaat komen". Ge lukkig heeft de Nederlandse reclame ook in het verleden getoond maat te kunnen houden. Dat zal ook blijken, wanneer er eens commerciële televisie ontstaat in ons land. Alle beweringen ten spyt, on derzoekingen hebben uitgewezen, dat het Nederlandse volk er een tweede net bij wil. De kreet „uitlevering aan het groot kapitaal", noemde de spreker niet meer dan een kreet. Hy meende, dat de com merciële televisie niet zal zijn tegen te houden, zoals ook een verdere ontwikke ling van de reclame niet zal zyn te stop pen. Tydens de jaarvergadering, welke aan de lunch voorafging, werden de heren mr. P. de Clercq in de plaats van zijn overleden vader en J. A. Harteloh in het bestuur van het Leidse departement gekozen. De heer M. B. de Jong werd als penningmeester herkozen. Buisbreuk oorzaak vau dijkdoorbraak (Van onze Amsterdamse correspondent) De conclusies van het onderzoek naar de dijkdoorbraak by Tuindorp-Oosl- zaan op 14 januari j.l. zijn van dien aard. dat er geen aanleiding is om tot strafrechterlijke vervolging over te gaan. Naar de officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven van morgen heeft meegedeeld is de door braak veroorzaakt door de samenloop van een aantal omstandigheden, die deels zijn ontstaan tengevolge van het uitvoeren van werken die verband hielden met de aanleg van een woon schepen-haven in het zykanaal-II. Deze samenloop is echter door de be trokken instanties niet te voorzien en dus zeker niet te voorkomen geweest. Volgens prof. Thijsse heeft de dijk doorbraak plaats gehad in het bovenste deel van de dijk. Naar zijn oordeel kan deze uitsluitend zyn veroorzaakt door het breken van de in dit deel van het dijklichaam ingegraven asbest-betonnen waterleidingsbuis, die een doorsnede van tien centimeter had. Na de buisbreuk is de zandlaag van de dyk vol water ge lopen. Op zichzelf zou dit niet noodlot tig zijn geweest ware het niet dat dit zandpakket door bevriezing van de bui- tenlaag was afgesloten zodat het water niet kon wegsijpelen. De druk in de zandlaag is toen zo opgelopen dat een deel van dit zand de polder is inge schoven. De reden van de buisbreuk is volgens prof. Thjjsse een zekere beweging in het dijklichaam geweest. Prof. Thysse beantwoordt de vraag of redelijker wyze te voorzien was dat de dijk niet bestand zou zijn tegen de omstandigheden beslist met een „neen". WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 april Londen 10.58%—10.58%, New York 3.76%—3.77%, Montreal 3.91ft—3.91H, Parijs 76.85—76.90, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.38%—90.43%, Stock holm 72.98%—73.03%. Zürich 86.89%— 86.94%, Milaan 60.72%—60.77%, Kopen hagen 54 64%—54.69%, Oslo 52.86%— 5251%, Wenen 14.47%—14.48%, Lissa bon 13.18%—13.20%. BEURSOVERZICHT Unilever willig Amsterdam, 27 april Bij een tamelijk levendige handel ver toonden de internationale waarden van middag een vaste bot willige tendentie. Vooral Unilevers lagen „willig". De Ne derlandse hoofdfondsen ontmoetten gis teren in Wall Street opnieuw goede be langstelling, hetgeen daar tot hogere koersen leidde. Deze gunstige stemming werd in Amsterdam onmiddellijk over genomen. Unilevers liepen op van 833 tot 836 ex 13% slotdividend, tegen giste ren als slotkoers 823 Y* oum dividend. In de gehouden vergadering van het Uni- leverconcern van gisteren is nog eens nadrukkelijk gewezen op de zelffinan ciering van deze maatschappij. Dit komt uiteindelijk ook aan aandeelhouders ten. goede. De beurs beschouwt dan ook het Unileverconcem als een „binnenvetter". Het buitenland alsmede het publiek nam de margarinestukken uit de markt. Er was weinig aanbod in dit fonds en dus werden flinke prijzen betaald. Philips wilde vanzelfsprekend niet bij Unilever ten achter blijven en steeg van 938 tot 944 als gevolg van buitenlandse vraag. De slotkoers van gisteren was 926. Aku's haalden het gehele verlies van de voor gaande dag in bij een prijs van 475. In claims AKU was de kooplust vandaag niet zo groot waardoor het aanbod de overhand had. Toch lagen de claims goed pryshoudend in de markt op f. 128. Des morgens werd als hoogste prijs voor de ze claims f. 131,50 betaald. Kon. Olies mochten zich op f. 151,30 in een koers winst van ruim f. 1,- verheugen als ge volg van het gepubliceerde jaarverslag. Hoogovens liepen op van 678 tot 681, te gen een voorgaande slotkoers van 668%. Ook vandaag viel er bitter weinig in de Scheepvaartafdeling te beleven. De koersfluctuaties bewogen zich dan ook binnen zeer nauwe grenzen. Cultures zeer stil en 'prijshoudend zonder meer. Staatsfondsen onveranderd. (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse Rechtbank behandelde vanmorgen een kort geding, aanhangig gemaakt door de voormalige voorzitter van Weldra feest-enquete onder bevolking Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam deraad van Warmond gisteravond in openbare vergadering byeen. De voorzitter herinnerde eraan, dat vorige week wederom een trein is gepasseerd, terwyl de spoorbomen geopend waren. Hij deelde mee, dat dit wederom de nodige deining heeft veroorzaakt en dat men bly mag zijn, dat er geen ongelukken zyn gebeurd. Er zyn direct telegrammen gezonden naar de directie van de Spoorwegen en de directeur-generaal van het Verkeer. Het resultaat hiervan is, dat per 2 mei de beveiliging van de seinen door de overwegwachter tot stand zal worden gebracht. Dit besluit was door de Spoorwegen in januari reeds genomen, maar om bepaalde stagnerende redenen nog niet ten uitvoer gebracht. Sommige raadsleden waren van mening, dat genoemde maatregel al lang is ingevoerd, omdat de laatste weken de spoorbomen zo lang gesloten zjjn. Soms moet men nu reeds tien minuten wachten. De heer Van Vliet vraagt hoelang het dan wel na 2 mei zal gaan duren. Besloten werd de situatie na 2 mei enige dagen aan te zien en dan een besluit te nemen over de automatische beveiliging met halve bomen. Uit de ingekomen stukken bleek dat er nog weinig concreets bereikt was be treffende de aankoop van het pand Burg. Ketelaarstraat 32 t.b.v. de door trekking van de Julianastraat. De voorzitter suggereerde alvast de riolering door te trekken, doch de heer Van Vliet zag hierin het geivaar dat de zaak daarmede voorlopig opgelost be schouwd zou worden en het dan wel weer jaren zou duren voor de door trekking tot stand zou komen. Hij wil hoe dan ook doortrekking. Desnoods door onteigening. Feest-enquête Naar aanleiding van een brief van de Stichting tot viering van Warmonds feesten, stelden B. en W. voor een en quête te houden onder de bevolking be treffende diverse evenementen. Het be treft hier de kinder- en volksspelen, de kermis, de harddraverij. Aan de bevol king ls de keus welk onderdeel van het feestprogramma het best kan worden gehouden in september, in de Kaagweek of aansluitend op de verjaardag van de Koningin. Er wordt speciaal op gewezen dat de kermis, op welke dagen het ook valt, niet op zondag zal draaien en ver der dat er per jaar maar één kermis zal zijn. Tegen de honden Aan de verordening op de beplanting, verontreiniging van wegen en wateren en gebruikmaking van gemeentegrond in Warmond, werd het volgende artikel toegevoegd: „ieder is verplicht er voor te zorgen, dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op het gedeelte van een open bare weg, dat in het bijzonder bestemd is dan wel mede bestemd voor verkeer van voetgangers of op openbare wan delpaden!". Wachtverbod Tot slot was er een vrij uitvoerige nota van B. en W. betreffende het wacht- verbod voor voertuigen voor het gedeelte Dorpsstraat tussen Scheepmakersdam en Raadhuisdam. B. en W. waren van mening dat met deze nieuwe maatregel parkeren aan beide zijden van de weg mogelyk werd en dat zou een onhoud bare toestand scheppen. De heer Van Vliet merkte heel terecht op dat dit na tuurlijk helemaal niet hoeft, omdat men het totale wachtverbod voor een zijde van de straat- kan handhaven en voor de andere zijde niet langer dan een uur. Aldus werd dan ook besloten. De rondvraag leverde geen bijzonder heden op. de supportersvereniging „Vrienden van UVS", de heer Krekelaar, tegen het bestuur van de Leidse voetbal vereniging U.V.S. Het bestuur van UVS heeft de heer Krekelaar ge schorst als lid, omdat hij door het aanbieden van bepaalde publikaties aan Leidse bladen de vereniging schade zou hebben toegebracht. Voor de heer Krekelaar als eiser trad mr. W. G. Sprey als procureur op. Deze vertelde dat er al lang wrijving was tussen de heer Krekelaar en het bestuur van UVS, omdat de eerste van mening was dat er „een zwarte kas gefokt werd", door het doen omruilen van goedkope plaatsbewijzen tegen duurdere, waarbij de bijbetaalde bedragen onverantwoord bleven. Er waren ook andere grieven. Toen de heer Krekelaar op een gege ven ogenblik voor UVS allerlei bezwa rende feiten per brief aan twee Leidse kranten stuurde, achtte het bestuur het ogenblik gekomen, de heer Krekelaar te schorsen. Die feiten werden overigens niet gepubliceerd, omdat zij het Leidse verenigingsleven geen goed zouden doen. Namens de voetbalvereniging trad mr. P. de Clercq op. Deze vertelde dat de heer Krekelaar al eerder moeilijkheden had veroorzaakt. Hij had van een an dere Leidse voetbalclub twee jonge veel belovende spelers naar de seml-profclub UVS willen halen, waarbij hij hen ieder f. 100 had aangeboden. De KNVB straf te de heer Krekelaar met schorsing voor de duur van een jaar (als lid van de KNVB) met als bijkomende maatregel, dat hij voor zyn gehele verdere leven geen functies ln voetbalverenigingen meer zal mogen bekleden. Inmiddels was er door de Leidse afde ling van de KNVB een commissie van goede diensten benoemd, die de moeilijk heden tussen de heer Krekelaar en het bestuur van UVS zou uitzoeken. Toen de heer Krekelaar echter doorslagen van een brief aan de toekomstige voorzitter van deze commissie met vele voor UVS bezwarende feiten, ook aan de twee Leidse bladen zond, volgde het omstre den besluit van schorsing door het be stuur van UVS. De heer Krekelaar maakte nu een kort geding aanhangig, omdat hij zich in zijn belangen geschaad ziet, nu hij niet meer op het voetbalveld van UVS mag ver- schynen. Hy verzorgde nameiyk voor een tiental Leidse firma's een reclame campagne gedurende het voetbalseizoen, en die kan nu gedeelteiyk niet door gaan. Hy vreest dat hy door deze fir ma's zal worden aangesproken wegens het niet nakomen van verplichtingen. Volgens de vereniging echter ls het de supportersvereniging, die de reclame verzorgt en niet de heer Krekelaar. De president van de Haagse Recht bank zal woensdag a.s. om 10 uur uit spraak doen. Beurs van Amsterdam Woensdag 27 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3V4 Ned. '54 3 Ned. '55 I 3% Ned. *55 II 3V* Ned. *37 3 88% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99UGL 99% 99I1GL 97ft 97"<GL 94 ft 94 ft 78 92H 92% 94% 94% 93% 9314 93% 9314 86 86L 86 8814 88% 90% 90% 88% 88% 92% 92% 97% 97% 9714 97% 93GB 93% 89% 109% 109% Indlë '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. WB 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 Nat. Handelsbank 160 Ned. Handelmt)28J- Amst. Rubber 1U* H.V.A2®!GB Senembah 545 A.K.U468% Berkel's Patent (v.) 290L Calvé Delft cert. 773 Deli My.en (Ver.) 175.80 Kon. Pap. v. Gelder 271GB Hoogovens cert668% Müller en Co. NJ. 449 Ned. Kabelfabr480GB Philips 925% Philips pref279 Unilever 823% Wilton Feyenoord 188% Biliton 2de r351 Dordtse Olie gew. 704% Kon. Olie (f 20.—) 152 idem (50 A f20.—) 150.10 Holl. Amer. lijn 135% Java China Paket 137 KX..M110 Kon Ned Stmv My 177% Kon Paket My 129 Stoomvaart My Ned 156% Nievelt Goudr cert 136 v OmmereD cert 245 Kon Rott Lloyd 143 Ned Scheepv Unie 142 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 56 160 262% 111%GB 545 472% 288 797 175.6C 269% 679 450 GB 484 %GB 943 280% 836 189% 351 712 152 152.20 135% 137% 111.50 178 128% 158 136% 240 143 141% Adam '47 (3%) 3 Idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld ld '37 I-II (3%) Z.-Holland '56 (4%) 93% 93% 97% B 93 97% 93% Bank N. G. -58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) 103% 96% 104 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 94% Premieleningen A'dam "53 3 100% A'dam '51 I 2% 84 84 A'dam '56 I 2%79 79% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 79 79 Enschede'54 2% 79 79% Den Haag '52 I 2% 85% 85% Idem II 2% §8% 89 L R'dam '52 I 2% 86% Idem II 2% 86% 86% Idem '57 2% 98% 99% Utrecht '52 2% 89 Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214 215 Amst. Bank 339% 338% HJ3.U. eert217217% Rott. Bank 284 284% Twentsche Bank 262 262 Industrie Ondernemingen K. N. Edmet. A-AA Idem pref. wd Electrolasmy Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Interna tio Int. Kunststoff. Ind. Leidse Wolsplnnery Rott. Droogdok Mij. Sikken's Lakfabr. Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonm. Van wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5B 5% B Amerik. fondsen Canadian Pacific R 25% 25% Intern Nickel 103% 103% Anaconda 52% 52% Bethlehem Steei 43% 48% Cities Service 42% 42' General Motors 44% 44 Kennecott 78 V.- 79% Republic Steei 59% 59% Shell OU 67% 66', Union Pacific 26% 26% Un States 6teel 76% 77 390 390 59% 60 98% 98% 108% 317 151% 151% 487% 264B 266 B 168% 168 59% 61% 393 394% 590 587 640 315 113 112% 158 112 114 116% 116 B

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11