IN LAR EN GARASJ ONGEVEER DRIEDUIZEND SLACHTOFFERS De Gaulle hoopvol over verhouding Oost-West BERIN I 519.- WEERBERICHT Rhee bereid af te treden (Duet ^)ïïe teuws DE PERZISCHE AARDBEVINGSRAMP Reddingswerk nu op gang in een grote stofivolk - Van de politie maar één man in leven nog Imposante rede in Congres te Washington Twee successen in gesprek met Eisenhower GEBR. HUISMAN Indonesië beschuldigt Nederland van agressie door vlagvertoon Een uitdagingaan weermacht en volk Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 APRIL 1960 No. 30034 DirecteurE. A. B ran Dlshoecfc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slngel Lelden Glr0 n° 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; £0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 VERHOGING BROODPRIJS MET EEN CENT Als gevolg van de doorwerkingen van de garantieprijsverhoging voor tarwe van de oogst 1959 en van lagere op- brengstpryzen van de byprodukten, die by de bereiding van bloem vrijkomen, heeft de bloemprys, na de broodprijs verhoging van januari j.l. een zodanige verhoging ondergaan, dat de kostprys van het brood met ongeveer een cent is gestegen. De minister van Economische Zaken heeft daarom, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Vis serij en na overleg met de Ned. Bak kerijstichting, besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor wa terwitbrood, volkswitbrood en volks- bruinbrood met een cent per 800 gram ingaande woensdag 27 april, voor zover de huidige prijzen van genoemde brood soorten in overeenstemming met het ad vies van de NBS niet uitgaan boven die, welke op 17 januari 1959 werden be rekend. Derhalve dient in de plaatsen, waar thans hogere prijzen in rekening zouden worden gebracht dan op 17 januari 1959, een verhoging van de broodprijzen ach terwege moeten blijven. De beschikking prijsstop brood 1960 (geldend voor Zwolle, Zwollerkerspel en Kampen) en 1960 II (geldend voor Alphen aan den Ryn, Deventer, Middelburg en Utrecht) zullen worden ingetrokken. Indien mocht blijken dat aan het bo venstaande niet de hand wordt gehou den, zal een voor het gehele land gel dende prijsmaatregel voor brood worden afgekondigd, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. NED. BLOEMENGROET VOOR DEENSE KONINGIN Aanbieding tulp uit Lisse De Keukenhof zal morgen de Ko ningin van Denemarken by de opening van het Vallo Blomsterlogpark by Ko penhagen, die de vorstin zelf zal ver richten, een Nederlandse bloemengroet aanbieden, die haar overhandigd zal worden door „Jacoba van Beieren", ver gezeld van twee „hofdames". Voor dit bezoek zal Jacoba van Beieren morgenavond in galakostuum met haar hofdames per vliegtuig van Schiphol naar de Deense hoofdstad vertrekken. Tijdens de plechtigheid hoopt de Ne derlandse delegatie de Deense vorstin tevens een nieuwe tulp aan te bieden, die gekweekt is door de heer D. W. Le- feber uit Lisse en die, na verkregen goedkeuring, de naam „Koningin Ingrid" zal dragen. sies. Frankrijk, dat met de proefexplosies wil doorgaan, zal zich niet verzetten te gen de besprekingen tussen de drie mo gendheden, die het in kernwapens het verst hebben gebracht. Kroesjtsjef acht toestand goed De Russische minister-president, Kroesjtsjef, heeft op een bijeenkomst van de Opperste Sovjet van Azerbeid- sjan in Bakoe gezegd dat volgens de Russische regering, de internationale toestand op het ogenblik goed is, aldus meldt Tass. De gesprekken met buiten landse politieke leiders hebben, aldus Kroesjtsjef, geleid tot vermindering van de spanning in de wereld. Over zijn besprekingen met president Eisenhower, president De Gaulle, minis ter-president Macmillan zei Kroesjtsjef: „Wij hebben de indruk dat zij inzien dat het nodig is de spanning in de wereld nog meer te verminderen en interna tionale problemen op te lossen door mid del van onderhandelingen in plaats van door oorlog". Hij sprak aan de vooravond van de topconferentie tussen de Russen en de drie Westelijke grote mogendheden als zijn oordeel uit dat de ontspanning in de internationale politiek zal voortdu ren. Aubade voor Prinses Wilhelmina te Apeldoorn Op de ochtend van de bevrijdingsdag zullen 5000 schoolkinderen van Apel doorn die van de hoogste klassen van de lagere scholen by het paleis „Het Loo" een aubade brengen aan Prinses Wilhelmina. Enkele muziekkorpsen zul len voor de muzikale omlijsting zorgen. Voorts is er deze dag voor de jeugd een prijsvraag betrekking hebbende op de bevrijding van Apeldoorn Een sport- vliegtuig zal ongeveer 20.000 prijsvraag formulieren boven diverse delen van de stad uitwerpen. De prijsvraag staat on der auspiciën van de Stichting Jeugd raad Apeldoorn. Koningin Juliana en Prins Bern- hard begeven zich in Zermatt op weg naar een nieuwe dag met ski- vreugd. President Syngman Rhee van Zuid-Korea zou bereid zijn af te treden, zulks onder de druk van de onlusten, welke zich ook gisteren in de hoofdstad Seoel hebben voorgedaan. Militairen met geweren en machinegeweren openden gister avond het vuur op opdringende menigten, die de woningen van president Rhee en vice-president Lee bedreigden. Drie personen werden gedood en 12 personen werden gewond. Zelfs na middernacht liepen in Seoel nog 30.000 mensen door de straten, zodat in de Zuidkoreaanse hoofdstad een chaos heerste. Maar enkele uren later verspreidden de vermoeide betogers zich. Een bioscoop, waarvan een aanhanger van de regering eigenaar was, werd verwoest. Generaal Song, leider krachtens de staat van beleg, heeft verklaard, dat zijn troepen geen bevel hadden om te vuren. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor het schieten zullen voor een krijgsraad gedaagd worden. De betogingen van gisteren, waaraan door duizenden scholieren werd deelge nomen, begonnen met een vergadering van 300 hoogleraren. Toen de demon stranten door de stad trokken, schreeuw den zij om nieuwe verkiezingen. Tegen de soldaten werd geroepen: „vecht met ons voor de democratie". President Syngman Rhee gaf gisteren opdracht om alle studenten, die nog ge vangen zitten krachtens de staat van' beleg, vry te laten. Het schijnt, dat htf hiertoe is overgegaan om de gemoede ren van de studenten te kalmeren. Officieel is meegedeeld, dat bjj de ongeregeldheden van 19 april in het zuiden van het land 138 betogers en politiemannen om het leven zyn geko men en 1428 zyn gewond. Verwacht wordt, dat van de gewonden nog 140 zullen sterven. De woning van vice-president Lee Ki-poeng is gisteren vrywel gesloopt. De kostbare inboedel is op straat in elkaar getrapt. De politie in Seoel heeft het byltje er by neergelegd. Regeringsparty en oppositie zijn het er over eens, dat er een nieuwe grond wet moet komen met een premier en een kabinet, die verantwoording aan het parlement schuldig zyn. Het aantal betogers in Seoel bereikte hedenochtend spoedig het half miljoen, een kwart van de gehele bevolking. Ook heden is het in Seoel weer tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Verscheidene huizen van officiële per sonen werden door een oproerige me nigte, veelal aangevoerd door studen ten, in brand gestoken. Politie en mili tairen moesten op tal van plaatsen uit- wyken voor de steeds aangroeiende volksmassa's. Toen de troepen zich terugtrokken, hadden naar schatting dertig personen het leven verloren, van wie veertien by het kantelen van een truck met demonstranten. Uit het Leidsch Dagblad van 26 april 1860: „De vereeniging tot bescherming van dieren te Hamburg heeft een gezant, die de Spaansche taal ver staat, naar Madrid afgevaardigd, om bij de Koningin aan te dringen op de afschaffing der stierenge vechten." V. LEIDSCH DAGBLAD Volgens onofficiële schattingen bedraagt het aantal slachtoffers van de Zuidperzische aardbevingsramp in Lar en omgeving ongeveer drie duizend. Er zijn bovendien drieduizend gewonden en zeventienduizend daklozen. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen, daar de mannen tijdens de aardschokken op het land werkten. Er zijn o.m. vijf honderd kinderen in een school om het leven gekomen, die in Lar bijeen waren gekomen om de „kinderdag" te vieren. Het gebouw stortte in en de kinderen werden onder het puin begraven. De verbindingen met Lar ,dat op ongeveer achthonderd meter hoogte in bergachtig gebied ligt, zijn zeer gebrekkig. Het dichtstbijzijnde vliegveld is dat van Sjiraz, ruim driehonderd km ver. De weg naar Sjiraz is slecht en gevaarlijk. In Lar zou geen muur meer overeind staan. De gouverneur, die alles ver loor, heeft Teheran telegrafisch om troepen gevraagd voor het bergen van de stoffelijke overschotten uit de ruïnes. Als bijdrage van het „Nederlandsche Roode Kruis" zal aan zijn zusterorganisatie in Perzië, de „Rode Leeuw- en Zon vereniging" een zending van 410 sets ge droogd ploedplasma per vliegtuig gezonden worden. Bevolking leeft in een tentendorp Lar, op 900 km ten zuiden van Tehe ran, is nog vollediger verwoest dan de Marokkaanse stad Agadir, waar twee maanden geleden twaalfduizend mensen om het leven kwamen. De bevolking leeft thans in een dorp van tenten, welke door reddingsvliegtuigen werden uitge worpen. Militairen en Rode Kruisgroe- pen, werkend in enorme stofwolken, hebben vijfhonderd stoffelijke overschot ten uitgegraven. De politie van Lar neemt niet deel aan het reddingswerk: er bleef namelijk slechts één politieman PERZtE in levenDe overige politiemannen liggen, evenals de burgemeester en vele stedelijke functionarissen, onder het puin bedolven. Intussen is het reddingswerk wel op gang gekomen. Ladingen tenten, dekens, voedsel en medicamenten stro men Lar, dat een tabaks- en katoen- centrun) is van zeventienduizend inwo ners, en Garasj, dat eveneens getroffen Geen nieuw proces voor Caryl Cliessman Het Amerikaanse Opperste Gerechts hof te Washington heeft gisteren afwij zend beschikt op een verzoek van de Amerikaanse Raad voor de Burgerlijke Vrijheden om Caryl Chessman uitstel van executie te verlenen en hem een nieuw proces toe te staan. Het hof gaf geen redenen op voor zijn besluit. De terechtstelling van Chessman is op 2 mei vastgesteld. Hij werd twaalf jaar geleden ter dood veroordeeld, maar wist acht maal uitstel van executie te krygen. is en twaalf km verder naar het zuiden ligt, op grote schaal binnen. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze op lage meldden, heeft Keizerin Farah Diba de verantwoordelijkheid voor alle wees kinderen op zich genomen. Perzië is herhaaldelijk door zware aardbevingen getroffen. Zo kwamen, om bij de jongste geschiedenis te blijven, op 1 juli 1957 ongeveer tweeduizend mensen om het leven, toen dorpenrond de ge doofde vulkaan Demavand, 80 km ten noordoosten van Teheran, door een aard schok werden getroffen. Op 13 december 1957 werden ruim duizend mensen ge dood bij een aardbeving in west-Perzië. Soustelle geroyeerd De Gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek" heeft gisteravond Jacques Soustelle, die na de januari-revolte in Algiers uit de regering werd verwijderd, geroyeerd. Het centrale comité van de partij heeft in een communiqué verklaard, dat de UNR gesticht werd om op ieder terrein generaal De Gaulle's politiek krachtig te steunen. Het feit constaterend, dat de huidige handelingen van Soustelle niet langer overeenstemmen met dit doel, heeft het centrale comité met spijt doch met beslistheid besloten Jacques Soustel le te royeren. Het besluit werd genomen na opge wonden discussies. Politieke waarnemers zijn van mening, dat de maatregel wel licht verscheidene leden van de parle- ments fractie der UNR er toe zal bren- gc uit de partij te treden. Soustelle had geweigerd uit te treden om een scheuring in de party naar aan leiding van zijn campagne voor integra tie van Algerije met Frankrijk te ver mijden. (Van onze Amerikaanse correspondent) Zelden werd in het Amerikaanse Congres fraaier taal en een krach tiger betoog gehoord dan De Gaulle's rede tot Amerika's wetgevers. De rede bevatte niets sensationeels, doch muntte uit door helderheid van gedachte en de weidsheid van het perspectief. De Congresleden volgden het Franse betoog met behulp van een Engelse tekst. Zij waren kennelijk onder de indruk van De Gaulle's superieure persoon lijkheid. Het applaus aan het slot was overweldigend. De Franse pre sident was hierdoor kennelijk bewogen. Zelden heeft een Westers staatsman zoveel hoop laten doorsche meren op vermindering van de tegenstelling tussen Oost en West. Dat De Gaulle echter geen onrealistische dromer is, bleek uit de voorzich tigheid, waarmee hij de toekomstmogelijkheden formuleerde, en tevens uit de waarschuwing aan de Sovjet-Unie om de hoop op een betere toekomst niet te verstoren door hinderlijk te worden over problemen, die thans niet kunnen worden opgelost. Kennelijk dacht De Gaulle hierbij aan Berlijn! Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f 94.— en 18 maan delijkse term Incl all. riskverz f30.- Hogewoerd 6668 Westerse tactiek uitvoerig besproken JONGETJE TE DEN HAAG DOODGEREDEN Gistermiddag is op het Oranjeplein in Den Haag het 5-jarige jongetje Freek Hofman om het leven gekomen toen hij van de trekstang tussen een vrachtauto en een aanhager was gevallen. De vrachtauto had op het Oranjeplein geparkeerd gestaan. Toen de chauffeur bij zijn wagen terugkwam vond hij twee jongetjes op de trekstang zitten. Hij joeg de kinderen weg en zag ze even later by een koffietent staan. Toen hij goed en wel weggereden was, kwam echter een meisje de vrachtauto achteropren- nen en beduidde de chauffeur te stop pen. Een van de twee jongetjes bleek toch weer kans te hebben gezien op de trekstang te klimmen, waar hij af viel toen de auto ging rijden, zo bleek uit de verklaring van het overblijvende jongetje. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat Nederland voornemens is, agressie te plegen tegen Indonesië, door middel van het aangekondigde vlagvertoon in de wateren rond Ned. Nieuw-Guinea. Het vervoer door de „Karei Doorman" van Hawker-Hunter-vliegtuigen noemde de woordvoerder een uitdaging aan de Indonesische weermacht en het Indonesische volk en een bewys van Nederlandse agressie jegens Indonesië. Hij stelde de Nederlandse regering voor de gevolgen hiervan verantwoordelijk. Volgens berichten in de Nederl. pers aldus de woordvoerder verder zijn de „Hawker-Hunters" in staat, de strijd aan te binden met de „Mig"-vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht. Hij be schuldigde Nederland ook van schending van de Indonesische territoriale zee- grens van 12 zeemijlen en deed een be roep op de Indonesische weermacht en het volk om zich op te maken de Neder landse actie te beantwoorden. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft gisteren in Cairo gezegd, dat als de Nederlanders voortgaan met machtsvertoon in Weste lijk Nieuw-Guinea, Indonesië niet wer keloos kan blijven. Het voorkomen van een oorlog ls volgens Soebandrio een tweezijdige verantwoordelijkheid. Juist voordat De Gaulle zijn grootse afscheidsrede in Washington uitsprak, had hij een discussie met Eisenhower be ëindigd over de Westerse tactiek op de topconferentie. De Gaulle heeft hierbij twee beperkte successen behaald: Ame rika is bereid als deel van een algemeen ontwapeningsplan Frankrijks suggestie in te lassen om alle „vervoersmiddelen van de dood" onder internationale con trole te stellen. De Gaulle denkt daarbij aan alle midddelen, waarmede men kernwapenen naar hun bestemming kan brengen. Bovendien schijnt Amerika, hoewel wat aarzelend, bereid op zeer beperkte schaal een proef te nemen met interna tionale hulpverlening aan weinig ont wikkelde gebieden. De Gaulle denkt aan een hulpverlening waarbij Oost en West zouden samenwerken. Amerika wenst tijdens, doch niet op de topconferentie, een poging te doen om samen met Engeland en de Sovjet-Unie vorderingen te maken in de richting van een verbod van militaire kernexplo- AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noor delijke wind. Aanhoudend koud weer met hier en daar nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 APRIL. Zon op: 5.19 uur; onder: 19.57 uur. Maan op: 6.28 uur: onder: 21.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 16.34 uur. Laagwater te 0.04 en 12.26 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De ministers, die gisteren de gast waren van de Leidse Universiteit, onderhielden zich tijdens de thee na de bijeenkomst gistermiddag in het Groot Auditorium geruime tijd met de overige genodigden. Van links naar rechts de heer L. J. H. van Spengler, praeses van de lus trumcommissie van het LSC, mi nister mr. A. C. W. Beermanmi nister mr. J. M. L. Th. Cals en bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot. (Foto L X) ./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1