STADSNIEUWS „Theater au der Wien" kon voor het muziekleven behouden blijven Maak rente op uw belastingschulden NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIj DINSDAG 26 APRIL 1966 Het is beroemd om sijn intieme sfeer en onvergetelijke goede akoestiek Grote kans kwam in jaren na de oorlog (Van onze VVeense correspondent) Met een zucht van verlichting heeft het Oostenrijkse publiek kennis geno men van het bericht, dat het stemmige en historisch zo waardevolle Theater an der Wien" door het gemeentebe stuur van Wenen is aangekocht. Zon der overdrijving kan men zeggen, dat vooral de Weners met hart en ziel aan deze schouwburg hangen en dat zij zich werkelijk opgelucht voelen, nu zij weten dat dit gebouw niet het slacht offer zal worden van de sloper. Het gebouw is ten nauwste verbonden met de naam van Emanuel Schikaneder, die niet alleen het libretto van Mozarts „Zauberflöte" heeft geschreven en bij de eerste opvoeringen daarvan de rol van Papageno heeft gezongen, maar tevens de oprichter en eerste directeur van deze schouwburg is geweest. In dit ju weel van barokke inrichting met veel rood, goud en wit heeft o.a. de pre mière van Beethovens Fidelio plaats ge had. Daarna heeft deze schouwburg de hoofdrol gespeeld in de geschiedenis van de Weense operette, eerst in de tijd van Johann Strauss en daarna in de pe riode rondom Lehar. Na een spectaculaire, maar wisselval lige geschiedenis van 150 jaar kreeg dit theater opnieuw een grote kans, toen kort voor het einde van de laatste oor log de Grote Opera bijna geheel uit brandde. Toen moest het Theater an der Wien inspringen en daar is dan ook da delijk in 1945 na de bevrijding het Weense opera-leven weer begonnen. Dat heeft tien jaar geduurd en wel tot no vember 1955, toen de Grote Opera ge heel hersteld was. In de daartussen lig gende tien jaar heeft de Weense opera cultuur een ongekende vlucht genomen, die niet alleen te danken is geweest aan enkele vooraanstaande dirigenten zoals Furtwangler, Krips, Clemens Kraus en K. Böhm, maar ook aan deze schouw burg met de intieme sfeer en een onver gelijkbare goede akoestiek. Politie maakt bezwaar Sinds november 1955 staat deze schouwburg echter leeg, omdat de po litie en de brandweer toen opeens - en met recht - ontdekten dat het gebouw hygiënisch ontoelaatbaar en bij brand levensgevaarlijk was. Alle plannen om het weer in gebruik te nemen, kwamen ten val door het veto van de politie, die eiste dat het eerst van binnen geheel moest worden verbouwd om te beant woorden aan de huidige eisen van vei ligheid. Daar de kosten hiervoor in de miljoenen liepen, kon niemand met ge voel voor theater- en operaleven het overnemen en zo bleef het in het bezit van Hubert Marischka, die veel heeft gedaan voor de Weense operette en het gebouw voor de kunst wilde redden. En kele zakenmensen wilden het kostbare interieur geheel slopen om er een bio scoop en zelfs een grote garage van te maken, maar nu is het dan na vijf jaar onzekerheid aangekocht door het ge meentebestuur van Wenen, dat ook de nodige geldmiddelen ter beschikking heeft om de moderne accommodatie aan te brengen. Dit zal wel meer dan 1 jaar duren, maar dan zal het „Theater an der Wien" dienst doen voor de opvoering van klei ne opera's tijdens de Weense muziek festivals en verder in de loop van het jaar o.a. voor het theater van de jeugd en voor de klassieke Weense operettes. LEIDERDORP De bazaar van de Ger. Jeugdcen- rtale heeft ongeveer 3000 gulden opge bracht. VOORSCHOTEN Raad donderdag bijeen De gemeenteraad van Voorschoten vergadert donderdag 28 april om 8 uur. De agenda vermeldt onder meer: Voor stel wijziging van enige rechtspositie regelingen voor het gemeenteperso- neel; wijziging instructie gemeente ontvanger; id. tot het intekenen op de door de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten geplaatste emissie; id. betreffende derde wijziging politieverordening; aan koop van het pand Schoolstraat 92; beschikbaarstellen van een krediet groot f. 3.269.028.voor het bouwrijp- maken van het tweede gedeelte van „Adegeest"; beschikbaarstellen van een krediet groot f. 1.023.500.voor het leggen van dienstgeleidirigen in ..Adegeest"; beschikbaarstellen van een krediet groot f. 15.000.voor net oprichten van een werk- en bergplaats voor de beplantingsdienst; beschikbaar stellen van een krediet groot f. 406.000 ten behoeve van het aanleggen en in richten van een algemene begraaf plaats; verkoop van 7900 m2 grond in ..Adegeest" tegen f. 29.50 per m2.; voorstellen betreffende de huurverho ging van gemeentewoningen. WARMOND Feestprogramma In overleg met de Commissie tot vie ring van Warmonds leesten heeft de burgemeester van Warmond het navol gende programma voor de komende feestdagen bekend gemaakt: Zaterdag: 9 uur: Optocht van alle schoolgaande kinderen vanaf het gemeentehuis door het dorp. Via verschillende straten trek ken de kinderen naar de scholen waar een traktatie zal worden uitgereikt. 15 uur: Kinderbloemencorso. Voor diverse uitbeeldingen zal een prys be schikbaar worden gesteld. Hiervan voor de mooiste uitbeelding betreffende de watersport door het VW. 20 uur: Concert op De Baan door Warmonds Fanfare, waarna muzikale rondgang door het dorp. Woensdag 4 mei: 19 uur: Lof in de R.-K. Kerk met ge bed voor alle oorlogsslachtoffers. 19.40 uur: Stille Tocht vanaf plein voor het politiebureau. 20 uur: Einde van het luiden der klok ken en onmiddellijk twee minuten stilte bij het monument. 20.02 uur: Herdenking van de geval lenen bij het monument. Hierbij zal worden gedeclameerd en gezongen. Me dewerking wordt verleend door de leer lingen van de Tuinbouwschool Warmon derhof en de beide plaatselijke muziek gezelschappen. Daarna bloemenhulde. 20.30 uur: Godsdienstige bijeenkomst in de N.-H. Kerk, waar ds. H. L. Boon stra zal voorgaan. Donderdag 5 mei: 8 uur: Alle klokken luiden. Alle vlag gen uit. Herauten te paard zullen met klaroengeschal het programma aankon digen. 9 uur: Godsdienstige samenkomst in de N.-H. Kerk, waarin o.a. zal worden gesproken door pastoor Gussenhoven en ds. Boonstra. 10.15 uur: Jeugdappèl op het gazon tegenover huize St.-Liduina. Hijsen van de Nederlandse, provinciale en War- mondse vlaggen. Samenzang van vader landse liederen begeleid door Warmonds Fanfare. 11.30 uur: Plechtige openbare raads vergadering. Toespraak door de voorzit ter van de raad. 14.15 uur: Jeugdcircus Atleta op het gemeentelijk sportpark. 17 uur: Nationale manifestatie in het concertgebouw te Amsterdam. In't Tref punt zullen enkele televisietoestellen worden geplaatst, teneinde diegenen in de gelegenheid te stellen die het pro gramma niet elders kunnen volgen. 20 uur: Opvoering van het wagenspel Kaat Mossel op de Baan. 21.30 uur: Taptoe op de Baan, te geven door de beide plaatselijke muziek verenigingen. 22.15 uur: Gelegenheid tot dansen in 't Trefpunt. De gebruikelijke kinder- en volksspe len zullen dit jaar gehouden worden op 6 en 7 september, terwijl de harddraverij op dinsdag 19 juni is bepaald. ZOETERWOUDB Raad donderdag bijeen De raad van Zoeterwoude komt don derdag 28 april om zeven uur in open bare vergadering bijeen om een vijf punten tellende agenda te behandelen. De agenda vermeldt o.m.: Verzoek om subsidie door de Speeltuinvereniging „Het Centrum"; voorstel van B. en W. tot verhoging van de huur van de nood- slachtplaats. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 april Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: andijvie 87-89. peulen 360-370, snijbonen 180-310. postelein 90-91, prei 49-55. spi nazie 16-29, stoofsla 28-58, komkommers 39-75, tomaten 180-240. witlof 61-91. Per 100 stuks: bloemkool 17-97, sla 6-6.20. Per 100 bos: raapstelen 7-9, radijs 12-19, sel- f.cxil 11.70-14.90, uien 15-44, Leids onderling Ziekenfonds Tijdens een contact-bijeenkomst van het Algemeen Ziekenfonds: „Leids On derling Ziekenfonds", welke gisteravond in Den Burcht plaats vond, werden twee films vertoond en hield de heer S. Broekman, voorzitter van „Ziekenzorg" in Amsterdam een causerie getiteld: „Wat weet u van uw ziekenfonds". De voorzitter van het LOZ, de heer C. v. Stralen, sprak een kort welkomst woord, waarin hij o.a. wees op het be lang van nadere verdieping in het zie kenfondswezen. „Wij weten alleen, dat de jaarlijkse premiebetaling steeds ho ger wordt en daarom is het bijzonder nuttig de achtergronden, welke tot deze premieverhogingen hebben geleid eens te bezien", zo merkte de voorzitter op. Vervolgens werd een Engels gesproken medische kleurenfilm vertoond over de bereiding en toepassing van penicilline. Voor een op medisch gebied deskundig publiek zal deze film hoogst interessant zijn geweest, maar daar een Hollandse tekst ontbrak, zal het merendeel van het publiek in de zaal nog steeds in het on gewisse zijn over het gebruik van peni cilline. Verder was de inhoud van dien aard, dat het voor het eveneens aanwe zige jeugdige gehoor onverantwoord was deze film te vertonen. Van secretaris Hollenbeek vernamen wij dan ook, dat vandaag tijdens een tweede bijeenkomst een ander medisch voorprogramma zal worden gedraaid. De heer Broekman, die daarna een kort propagandistisch getint woord sprak, schreef de regelmatige premie verhogingen toe aan de grote sprong, welke de medische wetenschap in be trekkelijk korte tijd heeft gemaakt. Men wordt thans zeer snel naar een specialist verwezen. Een dergelijk bezoek gaat veelal gepaard met grote kosten. Spre ker gaf een korte uiteenzetting van de ontwikkeling van het ziekenfondswezen en besloot met te zeggen, dat men ver trouwen moet hebben in het ziekenfonds, waarbij men is aangesloten. Na een koffiepauze werd een gezel lige, humoristische film gedraaid: „Sprong in het onbekende", een amu sant verhaal over drie ingenieurs, die met Kerstmis een diner gaven. Verfdemonstratie Het is al kleur wat de klok tegen woordig in het moderne interieur slaat. Dit heeft niet alleen betrekking op de gordijn- en meubelstoffen, het behang en de vloerbedekking, maar vooral ook op de verf. Vele huisvaders maken in deze schoonmaaktijd van de gelegenheid gebruik de woning van een nieuwe verflaag te voorzien. Voor het zover is moeten zij echter in de verfwinkel een keus maken uit honderden soorten en kleuren verf. En daar schuilt nu juist de moeilijkheid. Teneinde aan veler ver langens tegemoet te komen hebben drie Leidse en twee Oegstgeester firma's onder auspiciën van de de N.V. Vernis- en Verffabriek v/h. H. Vettewinkel Zonen te Amsterdam gisteren in de Stadsgehoorzaal een voorlichtingsavond georganiseerd. Er werd het een en ander verteld over kleur in de woning en een uiteenzetting gegeven over het zelf schilderen. Dia's en demonstraties verduidelijkten het gesproken woord, terwijl op alle ge stelde vragen een duidelijk antwoord werd gegeven. De twee kleurenfilms, die op deze avond werden vertoond, waren van een uitstekende kwaliteit. Op het prrogramma stond ook een attractieve quiz vermeld. Kortom, de vele belang stellenden behoefden zich niet te ver velen. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN ONTVINGEN PRIJZEN. In de gisteravond in „De Doelen" ge houden vergadering van de Leidse Ver eniging van Foto-Amateurs heeft voor zitter Gompelman de prijswinnaars van de jaarlijkse wedstrijd (zwart-wit en in kleuren) bekendgemaakt. Eerst besprak de heer Kikkert het resultaat van de kortgeleden gehouden portretavond. Het aardige was, dat de meisjes die hiervoor model hadden gezeten, ook aanwezig waren en natuurlijk met foto's van zichzelf werden overladen. Een lid had zich niet alleen toegelegd op het maken van portretten, maar ook van onver wachte opnamen van verscheidene be stuursleden. De resultaten hiervan ver oorzaakten veel hilariteit. De uitslag van de wedstrijd is als volgt: beginners: eervolle vermelding voor mej. De Vries, Herreur en Den Tonkelaar, derde prijs voor Van Amey- den, tweede prijs voor Eradus en eerste prijs voor Van de Wijngaard; gevorder den: eervolle vermelding voor Van Mullem en Wondergem, eerste prijs voor Raar; hoofdklasse: eerste prijs voor Kikkert kleurendia's: tweede prijs beginners voor Boonzaaijer; eerste prijs gevorderden voor Gompelman, tweede prijs gevorderden voor Versteeg. INLICHTINGEN GEVRAAGD Gistermorgen omstreeks 9.35 uur vond op de hoek BreestraatKort Rapen burg een aanrijding plaats tussen een autobus en een wielrijdster, waarbij de wlelrijdster ernstig werd gewond. De commissaris van Politie verzoekt allen, die getuige van deze aanrijding zijn geweest of hierover inlichtingen kunnen verstrekken, zich te melden aan het bureau van politie, afd. Verkeer, Zonneveldstraat 10. Circus De Jonghe geeft vijf voorstellingen Zoals wij reeds meldden zal van 29 april tot en met 2 mei het Belgische circus De Jonghe op het Schuttersveld toegankelijk zijn voor het „Hoog-geacht- publiek". Het programma vermeldt geen wilde dierennummer. Wel vermeldt het 20 punten tellende programma, dat in een tent met 4000 zitplaatsen wordt ge bracht een vrijheidspotpourri van twin tig paarden, het optreden van een groot aantal acrobaten, twee nummers met honden en het optreden van verschei dene clowns. Het circus, dat in de Sleutelstad vijf voorstellingen geeft, heeft diverse bui tenlandse tournees gemaakt, o.a. naar de Kongo en Frankrijk. Op de tournee door ons land werden Tilburge, Waal wijk, Oosterhout en Dordrecht aange daan. Na het optreden in Leiden volgt o.m. een bezoek aan Delft. In het cir cus, dat reeds tachtig jaar bestaat, tre den voornamelijk Belgen op. Miss Sjef- folina, koorddanseres is de enige Hol landse artieste. TIEN JAAR REPUBLIEK DER ZTJID-MOLUKKEN Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de republiek der Zuid- Molu'kken organiseert de afdeling Lei den van de Stichting „Door de eeuwen trouw" donderdag een herdenkingsbij eenkomst in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Ir. J. A. Manusama, minister van Defensie van de Republiek Zuid- Molukken zal een kort woord spreken en ds. J. H. Ritzema Bos, hoofdredac teur van „De stem van Ambon", zal een causerie houden over het onderwerp: „Nederland, let op uw zaak" Verder zal er Zuidmolukse muziek ten gehore gebracht worden en kan men genieten van Zuidmolukse dansen. H. STARRE NAM AFSCHEID VAN H.C.W. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer H. Starre afscheid genomen van de NV Hollandsche Constructie Werkplaat sen. De heer Starre, die reeds in 1912 bij de in later Jaren door de HCW overge nomen firma Van Egmond in dienst trad, is al die jaren als boorder werk zaam geweest. Tijdens dit afscheid is o.a. het woord gevoerd door de heren Pouw, voorzitter van de jubileumcommissie, Singeling, namens de collega's en Laman, voorzit ter van „De Stalen Band". Allen prezen 't goede vakmanschap van de heer Star re en diens aardige collegiale omgang. Enkele geschenken werden aangeboden. Vooraf was de 'heer Starre ontvangen in de directiekamer, waar de directeur, ir. Bongaerts, onder het uitspreken van een hartelijk dankwoord een enveloppe met inhoud aanbood. „Speel-zelf'-dag in Gouda Na een succesvolle dag op 3 april j.l. te Leiden wist de K.A.J. Beweging van Leiden gisteren tijdens de finale van ..Speel-zelf" van het bisdom Rotter dam, waar onder meer vertegenwoor digd waren de districten Rotterdam, Delft, Den Haag, de Bollenstreek, Gou da, Rijnland, Westland en Leiden, vele eerste prijzen weg te slepen. Zondagmorgen om precies kwart voor elf vertrokken twee bussen met jongeren van Leiden en omstreken in een reuze goede stemming van het Stationsplein te Leiden. Halftwee begonnen de wedstrijden in 3 a 4 vertrekken, welke tot kwart over zes duurden. Uitslagen afdeling muziek: Piano: le prijs mej. Irene Wiekhard, Leiden. Van de vele trio's wist het Hobby Trio, o.l.v. Fr. Gijsman, Lelden, de le prijs te behalen. De gitaristen ,,The Green Leaves" behaalden eveneens op een voortreffe lijke wijze de eerste prijs. En als grote klap op de vuurpijl haalde het duo de .Bambino's", even eens uit Leiden, een derde prijs. Onder luide toejuichingen behaalden ,,The Rocking Stars", uit Leiden, o.l.v. de heer W. Helversteyn, Leiden, de eerste prijs als dans- en jazzband. Tafeltenniswedstrijden: Dames enkelspel A-klasse: 1. Ria Bakker, Leiden. Heren enkelspel A- klasse: 1. Gerard Bakker, Lelden; 2. Grimbergen, eveneens uit Leiden. B-klasse: le prijs de heer Driessen, Leiden 2e prijs de heer Steenbergen, Leiden. Dansen: A-klasse, Engelse wals: 2e prijs voor de heer Lemmers en mej. Witteman. uit Hoogmade. B-klasse, tango en quickstep: 1. de heer K. Bouwmeester en mej. T. den Hollander. Wiener wals: 1. de heer Pont en mej. A. Vermeulen. Het klaverjassen leverde een 2e prijs op voor Toon Zweistra en Nico Neute boom; derde werd het paar Chris Zweistra en Jan Uytendijk. Na de prijsuitreiking werd de dag met een zeer gezellig bal gesloten. OEGSTGEEST De aardappel in middelpunt van de belangstelling Gisteravond hield de Commissie van Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting in „Het Witte Huis" een bijeenkomst on der leiding van de presidente, mevr. P. H. Smits-Witvliet. Deze sprak een in leidendwoord, waarbij zij in't bijzonder de afgevaardigden van de Stichting Propaganda Consumptieaardappel ver welkomde. Het was dus de „aardappel" die dez eavond in het middelpunt van de belangstelling van de aanwezige dames werd geplaatst. Via een „ge sproken brief" werden de aanwezigen ingewijd in al datgene wat de aardappel de mens te bieden heeft. Vervolgens gaf chef-kok J. van Dijk vele frappante staaltje van wat zoal met een aard appel te bereiken valt. In de pauze mochten de dames proe ven van deze aardappelgerechten en werd hen bovendien" een kopje koffie aangeboden. Na de pauze werden de in gekomen vragen beantwoord door de heer Van Dijk en de heer J. Gimber, terwijl een film getiteld „De Gouden schil" werd vertoond. De presidente bracht daarna de dames en heren van de Stichting hartelijk dank. VOORSCHOTEN DUIVENSPORT „De Zwaluw" hield haar eerste wed vlucht. De duiven vielen nog al uit elkaar, waarschijnlijk door de westen wind. Zij werden in Roosendaal gelost om 9 uur. In concours 290 duiven. Aan komst eerste prijsduif 10-17-18 uur, snelheid 844.50 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 10-59-28 uur, snelheid 544.69 meter per minuut. Uit slag: F. C. van Heusden 1; P. N. van Wissen 2; A. de Graaf 3; F. Hendriks 4, 5, 8; J. P. v. d. Assem 6, 9; D. Maat 7; P. J» d'Haens 10. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur iun. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. AH' Italia mag landen in Los Angelos (Van onze Romeinse correspondent) In een kort gesprek dat wij vanmiddag met de directie van de „Al Italia" had den vernamen wy dat verlof tot landen in Los Angeles aan deze Italiaanse luchtlijn is toegezegd. Men wacht in Rome nog slechts op een officiële be vestiging uit Washington. Compromis verworpen op de zeerechtconferentie De zeerechtconferentie in Genève heeft het Amerikaans-Canadese com promisvoorstel tot een territoriale zone van zes mijl met aansluitend een vis serijzone van zes mijl waarin landen die daar gewoonlijk vissen dit nog tien jaar kunnen blijven doen, verworpen. Er werden 54 stemmen voor en 28 tegen uitgebracht, bij vijf onthoudingen en een afwezige (Libanon). Voor aanvaar ding waren 55 stemmen nodig, zodat het voorstel slechts één stem tekort kwam. Passagiers „Rotterdam" met bloemen verwelkomd Vanmorgen is het vlaggeschip van de Holalnd-Amerika Lijn, de „Rotterdam" in de thuishaven teruggekeerd. In Rot terdam ontscheepten nog 470 passagiers die zo heeft een enquete aan boord uitgewezen speciaal naar ons land zijn gekomen om de tulpenvelden en de „Floriade" te bezoeken. Toen zij voet aan wal zetten kregen zij door de bloe menmeisjes van de „Floriade", de Flo- rientjes, een corsage aangeboden, be staande uit bloedrode tulpen. WEER EEN AANRANDING - DADER (22) GEGREPEN Voor de tweede maal in enkele dagen tijd heeft de politie van Nieuwer-Am- stel zij het thans met hulp van Am sterdamse collega's een aanrander in de cel gesloten. Gisteravond werd in het dorp Am stelveen een 25-jarige verkoopster, uit Ouderkerk aan de Amstel, door een jongeman van de fiets getrokken en in de berm van de weg gesleurd. Na een worsteling kon het meisje zich losruk ken en een naby gelegen huis bereiken. De verkoopster, die zeer overstuur was, kon de politie slechts vertellen, dat de aanvaller een fiets bij zich had cn een lichte regenjas droeg. Onmid dellijk werd dit signalement naar de omringende gemeenten doorgegeven. Nog geen half uur nadien zagen twe eagenten van de radio-autodienst van de Amsterdamse politie op de Am- stelveenseweg een wielrijder in lichte jas in de richting van de stad rijden. De 22-jarige Amsterdamse automonteur werd aangehouden en naar Amstelveen gebracht, waar het meisje hem als de dader herkende. VOETBAL OP TV-SCHERM Morgenavond zal de Nederlandse Tele visie Stichting van 21.20 tot 22.15 uur de Eurovisiereportage uitzenden van de tweede helft van de voetbalwedstrijd Barcelona tegen Real Madrid, die te Barcelona wordt gespeeld. Deze plotse linge programmawijziging is mogelijk geworden door de medewerking van de KRO-televisie, die 't progTamma „Test- plaat" zal laten vervallen en de verdere programma-onderdelen vóór en na deze voetbalreportage zal uitzenden. 30500 30500 30500 Nieuwe uitgaven Zo leefden de Carthagers ten tijde van Hannibal, door Gilbert en Colette Charles-Picard, uitg. Hollandia N.V., Baam. Een nieuw boek in de be kende „Zo leefden "-serie, waarin eerder werken verschenen over de -Egyptenaren, de Atheners, de Babyloniërs, de Moslims, de Inca's en de Azteken. Men zou het een aanvulling-met-verbeteringen kun nen noemen van Flaubert's Salammbó, waarin een romantische schildering van de oude Carthaagse cultuur gegeven werd, welke in dit boek op grond van exacte gegevens als het ware wordt ge toetst aan de werkelijkheid. Die werke lijkheid is harder dan de romantiek, hoe kan het ook anders, maar van dit prachtige Franse werk, in vlotte verta ling van Loek, Esmeyer, kan gezegd worden, dat het een levendige schets geeft van de Punische beschaving, waar aan „door de kille harteloosheid van de Romeinse Senaat" een einde werd ge maakt. pelaas waren de bi-onnen lang niet zo 'overvloedig als het geval was met andere culturen, maar het echtpaar Charles-Picard is er niettemin in ge slaagd een zeer boeiend boek samen te stellen over een volk, dat door zijn eigenaardige eigenschappen en gebrui ken zeker de aandacht verdient. Zedelijke opvoeding, grond lijnen van een ethische pedagogiek, door prof dr. G. Brillenburg Wurth, uitgave J. H. Kok, Kampen. LEIDSE LUCHTVAARTCLUB IDe Leidsch Dagblad-beker voor de Leidse Luchtvaartclub. welke deel uit maakt van de Koninklijke Nederland- sche Vereniging voor Luchtvaart is tij dens de jaarvergaderine van deze club uitgereikt aan onze stadgenoot, de heer F. C. A. Berg voor zyn prestaties tijdens wedstrijden in het voorjaar van 1959 te Arnhem en Ypenburg met motormodel len. FOTOTENTOONSTELLING INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING In het afgelopen weekeinde hield de fotogroep van de afdeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een fototentoonstelling in „Ons Cen trum". De geëxposeerde foto's, 150 in ge tal, toonden wat de leden van deze groep na ruim een Jaar werken presteerden. Resultaten, weïke inderdaad gezien mo gen worden wanneer men in aanmer king neemt, dat vrijwel alle leden nog in het beginstadium staan. Cr waren opna men van de Zwitserse hooggebergten, doch ook van onze vlakke polders, foto's van kinderen en dieren, stillevens, resul taten van gezamenlijke clubtochten en een aardige collectie foto's van de Sleu telstad. Men zag de visie van verschil lende fotografen over dezelfde onder werpen. Onder de bezoekers werd een enquête gehouden over de foto, welke men qua onderwerp het best geslaagd vond. Gistermorgen vond een botsing plaats bij de wegsplitsing Rijnsburger- weg—Wassenaarseweg tussen een per sonenauto en een bromfiets, bestuurd door de 53-jarige D. Megchelsen uit .Oegstgeest. De bromfietser reed in de richting stad en werd ingehaald door de auto. diie de Wassenaarseweg Inreed, waardoor de bromfietsbestuurder krach tig moest remmen en kwam to vallen. Hij brak het rechteronderbeen. BEURSOVERZICHT Oplopend na lagere opening Amsterdam, 26 april Niettegenstaande de koersverliezen voor de internationale waarden, uitge zonderd Kon. Olie. viel de stemming vanmiddag toch niet tegen. De handel was doorelkaar tamelijk levendig .door dat er op lagere prijzen steun in de markt kwam door aankopen voor buiten landse rekening. Wall Street was giste ren lager en schijnt niet veel te voelen voor hogere koersen. Van de Nederland- sa fondsen waren Philips en Unilevers er lager .doch Kon. Olie hoger. Door de lagere koersen uit Wall Street werd op het Damrak de gisteren ingetreden luste loze tendentie vandaag aanvankelijk voortgezet. Onder leiding van de Zwitserse aan kopen lagen de koersen bU de opening van de officiële beurs belangrijk boven de laagste koersen van de morgenuren. Dit verhinderde echter niet, dat ten op zichte van de vorige slotflcoersen er toch verliezen geïncasseerd moesten worden, al vielen deze dan ook heel erg mee. Aku verloor uiteindelijk op 470 ruim 5 pun ten. Claims Aku stegen van f. 126 tot f 128.50 en waren per saldo f. 1.- hoger dan de vorige slotprys. Philips steeg van 921% tot 927, tegen gisteren als slotprijs 93334. Unilevers liepen op van 820 tot 826 en bleven op die prijs circa 4 punten beneden de voorgaande slotkoers. Kon. Olies noteerden op f. 150,20 bijna f. 1.- hoger. Hoogovens zetten laag in op 661 en hestelden zich daarna tot 670, tegen gisteren 676. Scheepvaarten na een iets lagere ope ning vrijwel op het slotniveau van gis teren met minimale affaire. Deli's open den f. 1.- lager op f. 174 doch tegen het sluiten van de markt werd f. 176,50 voor de certificaten betaald. HVA's fractio- neel hoger, daarentegen Amsterdam Rubbers een weinig lager. De Staats fondsen gaven een lioht herstel te zien. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 april. Londen 10.58%10.59%, New York 3.76%3.77%, Montreal 3.91—3.91 Parijs 76.85—76.90, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.38%—90.43%, Stock holm 73.00%—73.05%, Zürich 86.87— 86.92, Milaan 60.72%—60.77%, Kopen hagen 54.67%—54.72%, Oslo 52.88—52.93 Wenen 14.47%—14.48%, Lissabon 13.19 —13.20%. U ontvangt van de fiscus voortdurend aanslagen voor vele belastingen. Verminder uw zorgen door de betaling in termijnen aan ons op te dragen uit een bij de N.H.M. aan te houden tegoed op spaarrekening. Stort op uw spaarrekening regelmatig de noodzakelijke bedragen voor uw belastingschulden. De N.H.M. vergoedt over het saldo V/a rente tot f 30.000.-. Beurs van Amsterdam Dinsdag 26 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99% Ned '59 4% 99% 99% Ned. '59 4% 97% 97 A Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 92% 92fj Ned '51 3% 94% Ned '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '64 3'A 86% 86L Ned. '55 I 3% 88% 88H Ned. '55 II 3% 91 90% Ned. '37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3.. 97GB 97% Ned. 62-64 3 97,», 97fJ Indië '37 A3 93% 9°(iB Grootboek '46 3 89% Ned. WB 6% 109%GB lw« ACTIEVE AANDELEN ,Clt. Handl. en Ind. B. 37%GB 37 Nat. Handelsbank 160% 160 Ned. HandelmU269% 261 Amst. Rubber 111% lll% H.VJL167% 168GB Senembah 545 545 A.K.U475% 468% Berkel's Patent (v.) 292L 290L Calvé Delft cert. 779 773 Deli My .en (Ver.) 175.— 175.80 Kon. Pap. v. Gelder 268GBex 271GB Hoogovens eert776 668% Müller en Co. NB. 453 449 Ned. Kabelfabr482GB 480GB Philips 933 925% Philips pref.281% 279 Unilever 830 823% Wilton Feyenoord ..190%exd. 188% Biliton 2de r351 351 Dordtse Olie gew. 699%GB 704% Kon. Olie (f20.—) 151.50 152 Idem t50 a f20.—) 149.30 150.10 Holl. Amer. lijn 136 135% Java China Paket 136 137 KL.M 111 110 Kon Ned Stmv M(j 177% 1/7% Kon Paket My 130% 129 Stoomvaart MU Ned 156% 156% Nlevelt Goudr eert 136 136 v Ommeren eert 244 245 Kon Rott Lloyd 141 143 Ned 8cheepv Unie 141% 142 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 i3%) 3 93% 93% idem 48 <3%» 93% R'daro '52-1 i4%> 97% B ld td -37 Ml (3%) 93 Z.-Holland '56 (4%) 97% Bank N. G. '58 (5%) 103% id. N.WB. '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 94 103% 96% 94% Preraieleningen A'dam '63 3 100% 100% A'dam '51 12% 84% 84 A'dam '66 I 2%79% 79 A'dam *6 n 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 79 Enschede '54 2% 80 79 Den Haag *52 I 2% 85% Idem II 2% 88% R'dam '52 I 2% 86% Idem II 2% 86% 86% Idem '57 2%98% 98% Utrecht '52 2% 89% 89 Z.-Holl. 1957 2% 94% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 215.— Amst. Bank 337 H3.U eert219% Rott. Bank 279% Twentsche Bank 261 Industrie Ondernemingen Albert Heyn389 Borsumy60 K N. Ed-met. A-AA 98% Idem pref wd. 108% Electrolasmy 319 Kon Ned Grofsm. 153 Holl Constructie 487% Ing. bur v. Bouwnijv. 262B Internado 170 Int. Kunststoff. Ind. 59% Leldse Wolspinnerij 393% Rott. Droogdok Mij. 590 Sikken's Lakfabr. 635 Ver. Touwfabrieken 315 Walvisvaart 114% Wernlnk'8 Betonm. 158 Van Wijk en Heringa 110 Zaalberg 116 Spoorwegen Deli 8poorweg Mij 5% Amerlk. fondsen Canadian Paciflo R 25% Intern Nickel 104% Anaconda 53 Bethlehem Steel 44% Cities Service 42% General Motors 45% Kennecott 79% Republic Steel 93% Shell OU 60 UnlOD Pacific 26% Un. 8tates Steel 77% 214 339% 217 VA 284% 262 390 59% 317 151% 264B 168% 393 590 640 315 113 112 116% 25% 103% 52% 43% 42% 44' 78V 59% 67% 26% 76%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11