TEMPO-ARME ORANJE-AANVAL KON ZWARE BELGISCHE DEFENSIE NIET OPENBREKEN Wedstrijd op zeer schamel niveau Idopte liet ditmaal niet Eén tevreden Nederlander Het was angstwekkend stil in de Nederlandse kleedkamer Ook in Oranje-defensie (Mijnals) Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 april 1960 Vierde blad no. 30033 Verwarring in de Nederlandse verdediging. Mijnals is ten val ge komen terwijl Muller en Wiersma gespannen de bal nakijken. best spelende Belgen nooit de zege zou kunnen ontnemen. Geen wonder dat na het eindsignaal van arbiter Kelly de Oranjeploeg met gebogen hoofd de „tunnel" weer opzocht. Voorop ging Piet van der Kuil. de wed strijdbal wat triest voor zich uitstuitend. Het leek of die vaak zo begeerde trofee hem nauwelijks interesseerde. Voor het eerst sinds 5y> jaar hadden de Belgen weer eens een wedstrijd tegen Nederland gewonnen. En gezien de tac tiek verdiend Voetbal in Engeland Wolves verliezen van Spurs1-3 Nog steeds is er in de eerste divisie van de Engelse league ten aanzien van het kampioenschap geen beslissing gevallen. Titelver dediger Wolverhampton Wande rers moest op eigen grond in het Milineux-stadion een 13 neder laag incasseren van Tottenham Hotspur, dat door deze overwin ning de kansen op het kampioen schap zag stijgen. Maar de belangrijkste kandidaat voor de titel is toch wel Burnley, dat in de uitwedstrijd tegen Blackpool door een 11 spel een kostbaar punt veroverde. Immers, Burnley heeft nu 50 punten uit 39 wedstrijden, terwijl Wolverhampton Wanderers (52 punten uit 41 wedstrij den) en Tottenham Hotspur (51 punten uit 41 wedstrijden) nog slechts één wedstrijd hebben te spelen. Uit de drie komende wedstrijden tegen Birmingham City in Birmingham, Fulham in Burnley en Manchester City in Manchester moet Burnley minstens vijf punten verzame len. aangezien het ernaar uitziet dat Wolverhampton de volgende week in de laatste wedstrijd wel van Chelsea zal kunnen winnen. Ondanks een 3—1 zege op West Ham United kwam Luton definitief op de laatste plaats, aangezien Birmingham City en Nottingham Forest eveneens de volle winst behaalden. Sid Owne de manager van Luton Town, kon de teleurstelling niet ver werken. Hij diende erstond na de wed strijd zijn ontslag inHet team dat Luton naar de tweede divisie zal verge zellen is nog niet bekend, maar het ziet ernaar uit dat het Leeds United zal zijn. Aston Villa, dat verleden jaar degra deerde, is reeds zeker van promotie naar de eerste divisie. Door een 3—0 zege op Rotherham be haalde de ploeg deze zaterdag het kam pioenschap in de tweede divisie, aan gezien Cardiff City, dat eveneens naar de eerste divisie promoveert, tegen Sun derland niet verder kwam dan een ge lijkspel: 1—1. Uitslagen Eerste divisieArsenal—Manchester United 5—2; Blackburn Rovers—Leices- ter City 01BlackpoolBurnley 1l Bolton Wanderers—Chelsea 2—0; Ever- ton—Leeds United 1—0; Fulham West Bromwich Albion 2—1; Luton Town- West Ham United 3—1; Manchester City—Preston North End 2—1; Notting ham Forest—Newcastle United 30; Sheffield WednesdayBirmingham City 24; Wolverhampton Wanderers—Tot tenham Hotspur 13. Tweede divisie: Aston Villa—Rother ham United 3—0; Brighton and Hove Albion—Middlesbrough 3—2; Bristol Ro vers—Plymouth Argyle 2—0; Hudders- field Town—Charlton Athletic 4—0' Ipswich Town—Liverpool 0—1; Leytoii Orient—Bristol City 3—1; Lincoln Citv —Scunthorpe United 2—1; Portsmouth —Hull City 1—1; Stoke City—Sheffield United 1—2; SunderlandCardiff City 11Swansea TownDerby County Nederlandse nederlaag in Antwerpen (Van onze sportredacteur) Evenals tegen de Fransen en de Zwitsers hebben de Belgen ook tegen de Nederlanders met succes het wapen van de „zware" defensie gehanteerd. De Oranje-aanval heeft daar geen antwoord op kunnen vinden en deze negentigste „derby der lage landen" zal dan ook bij niemand lang in de herinnering voortleven. Want het spel van zowel de Rode Duivels, die met 21 wonnen, als dat van Elek Schwartz' keurtroepen bewoog zich voor interlandvoetbal op een wel dermate schamel niveau, dat men zonder bezwaar het woord „triest" kan gebruiken. mis en dat betekende voor Nederland de gelijkmaker: 11. Het was een van de zeldzame momen ten dat de Belgische verdediging, waarin na tien minuten spelen een geblesseerd geraakte rechtshalf Willems was vervan gen door de lieveling van het Antwerp se publiek, Vic Mees - hetgeen de defen sieve kracht niet zichtbaar beïnvloedde - de dekking verwaarloosde. Er volgde in deze eerste helft, die door voortdurend mislukkende passes een troosteloos beeld bood, nóg een Belgische treffer. Maar die werd tot grote veront waardiging van de Belgen, door arbiter Kelly geannuleerd omdat deze beslist niet feilloos leidende Brit een fractie van een seconde vóór Piters het leer langs de kansloze Frans de Munck schoof, gefloten had vooreen nog al omvangrijke overtreding van Hum phrey Mijnals, die, om Ritzen tot staan te brengen, zijn handen gebruikt had. Indien de heer Kelly de voordeelregel had toegepast, zou er op de treffer van de nu vruchteloos vreugdedansen ma kende Piters niets aan te merken zijn geweest Pech dus voor de Belgen en voorts in de eerste helft ook nog een heel klein beetje pech voor de Nederlanders, die een schot van Groot tegen de lat zagen belanden Winnende treffer Enfin, Piters zou na de hervatting de vreugde van een doelpunt toch nog be leven. In de twaalfde minuut van de tweede helft, nadat verschillende Neder landse pogingen door tempo-gebrek op niets waren uitgedraaid, loste de kleine Belg vanaf de vleugel een vliegend schot, waarbij De Munck eveneens een aarze lende houding aannam. Een bijzonder fraai doelpunt: 21. Het was duidelijk, dat de Rode Duivels daarmee de wed strijd in hun zak hadden. Want niet al leen groeiden zij nu zichtbaar in hun spel, in het „stilstaande" voetbal van de Nederlanders kwam geen merkbare wij ziging, ook al sjouwden Klaassens, die het tenslotte enkele keren maar zelf pro beerde, en Muller nog zo hard. Diricx zat voortdurend goed tussen de pogingen van Rijvers en Moulijn om tot een combinatie te komen en tenslotte ging de Feijenoord-linksbuiten, nu hij toch geen kans kreeg, maar wat in het centrum zwerven. En - helaas - ook daar zonder succes. De beste kans kreeg Oranje in de twintigste minuut, toen Tony van der Linden een vrije trap op de rand van het strafschopgebied uitstekend nam. Maar even fraai werd de listige boog- bal in de bovenhoek door doelman Seghers corner gewerkt. Grote ijver Met grote ijver verdedigden de Rode Duivels hun 21 voorsprong. Bij iedere Nederlandse aanval trokken drie, ja soms zelfs vier Belgische voorhoedespe lers terug tot bij het eigen strafschop gebied. En tegen de weinig schotvaar- dige Oranje-aanval, die bleef volharden in haar pietepeuterige spel. was dit vol doende. Naarmate de tijd verstreek werd het duidelijker, dat een Nederlands-elf tal-in-deze-vorm deze toch echt niet Geen moment heeft de Nederlandse formatie het tempo kunnen opbrengen, dat de en men wist het toch tevoren versterkte Bel gische defensie had kunnen breken. Het directe, snelle en verrassende Hollandse voetbal-zonder-franje, waarmee de Bulgaarse voetbalmees ters werden geveld, bleef deze zondagmiddag in de gedachten steken. Stopper Sayes c.s. konden het „stilstaande", slecht getimede voetbal van de Nederlandse aanvalslinie gemakkelijk een halt toeroepen en in feite was het enige Nederlandse doelpunt, dat Kees Rijvers voor de 'rust scoorde, eerder te danken aan een onfortuinlijke misgreep van doelman Seghers. dan aan de schutterscapaciteiten van de wel weer hard sjouwende, maar ook nu weer niet tot rendabele zaken komende Feijenoord-linksbinnen. „Zee van tijd" Voor elke actie meende de Oranje- aanval een zee van tijd ter beschikking te hebben. En het resultaat daarvan was, dat bij vrijwel elke Nederlandse actie de Rode Duivels hun defensie konden „dichttrekken". Coentje Moulijn kreeg hoegenaamd geen kans bij rechtsback Diricx, onze topschutters Groot en Van der Linden liepen er verloren bij - zij kregen zelden en konden die evenmin voor zich zelf maken - een opening in de Belgische muur en ook rechtsbuiten Piet van der Kuil kon door zijn meestal zeer slecht aangegeven passes zijn „Bulgaar se" vorm in lange niet benaderen. En zoals de Nederlandse aanval zich liet vernagelen door tempo-verlies en daarmee in de kaart speelde van de Bel gische verdediging, zq teleurstellend was dikwijls ook het spel van de Oranje-de fensie. In het bijzonder het tweede optreden van stopper Humphrey Mijnals viel bit ter tegen. De Elinkwijkman tastte tegen over de snelle, doorzettende Belgische anvalsleider Ritzen herhaaldelijk mis, 1 oos verschillende malen slecht positie en accentueerde dit in het toevlucht zoeken in het werk-met-de-handen. Ook Roel Wiersma (vooral na de rust, toen de dikwijls op links opererende rechtsbuiten Piters het op zijn heupen kreeg) en Kees Kuys moesten ditmaal de De cineast Bert Haanstra was zondagmiddag waarschijnlijk de enige Nederlander in Deurne, die best tevreden was over het resul taat van BelgiëNederland. In zijn nieuwe film „De zaak M.P." komt een aantal scènes voor bij een interland BelgiëNederland. Haanstra was met een volledige filmploeg en de hoofdrolvertolkers Ko van Dijk en Ingrid Valerius naar Deurne getogen om de eerste buitenopnamen voor de film te maken. En naarmate de wedstrijd vorderde werd het humeur van Haanstra in tegenstelling tot dat van de meeste andere Nederlan ders steeds beter. Volgens het draaiboek moet België die film wedstrijd namelijk met21 winnen, zodat de filmmensen vol ledig aan hun trek kwamen. soliditeit ontberen die anders hun spel kenmerkt. Wellicht is die onrust in de Oranje-verdediging, waarin alleen de goed stuwende kanthalfs Klaassens (in de tweede helft verzette „lange Jan" bergen werk) veroorzaakt door de ma nier waarop de Belgen zo snel en for tuinlijk aan hun openingstreffer kwa men. Blunder In de derde minuut dreunden Ritzen en Mijnals vrijwel gelijktijdig hun voet tegen de bal die met veel effect omhoog veerde in de richting van het Neder landse doel. En vrijwel zeker zou er niets gebeurd zijn als Frans de Munck in zijn zichtbare tweestrijd de enige juiste weg had gekozen: vóór de bal de grond zou raken - en hij had er de tijd voor - er zich op werpen. Maar de DOS-doelman aarzelde, rende terug naar zijn doel, struikelde half en toen de bal contact maakte met het harde veld en het effect in werking trad, was de Zwarte Panter een verslagen man Een enorme blunder, die de Belgen een hart onder de riem stak en het ritme al uit de Nederlandse ploeg haalde voor zij dit gevonden had. Overigens bepaald goed voetbal speel den de Belgen voor rust evenmin. De Waterschei-midvoor Ritzen was de eni ge aanvaller, die nog wel eens tot drei ging inhoudende acties kwam. In de der tigste minuut vertrok van zijn voet een kogel, die maar heel toevallig en voor Oranje op fortuinlijke wijze het lichaam van De Munck in zijn baan kreeg. De overige Belgische aanvallers, ook rechtsbuiten Piters, die na de hervatting een grote activiteit aan de dag zou leg gen en matchwinnaar zou worden, verlo ren zich in onvruchtbare, slordige com binaties, die verschillende malen fluit concerten ontlokten aan hun landgeno ten op de tribunes. Men wedijverde in slecht plaatsen met de Nederlandse tegenstanders, die bo vendien nog in tempo tekort schoten. Gelijkmaker Slechts in de dertiende minuut depo neerde Oranje een redelijk lopende com binatie op de grasmat. Een ongedekt staande Pietje van der Kuil kon de bal messcherp naar een eveneens ongedekt staande Rijvers plaatsen. Zoals wij reeds schreven: Seghers had het schot van de Feijenoorder, dat „recht-op-de-man" was, moeten stoppen. Hij greep evenwel KellyNederlandse tactiek niet verstandig, Het was angstwekkend stil in de Nederlandse kleedkamer. De favorieten schenen het nog niet te kunnen geloven, dat het zwakke Belgische team hun een onver wachte nederlaag had toegebracht. Tonnie van der Linden was een van de eersten die over zijn teleurstelling heen was. „Het was een matige wed strijd waarin de Belgen vooral tegen het eind wel erg afbrekend hebben gespeeld. Bij de Belgen ontbraken ditmaal indivi dueel goede spelers, alleen Vandenberg vond ik sterk spelen. Vooral tegen het einde van de wedstrijd", waren zijn woorden. Aanvoerder Kees Rijvers was maar heel matig te spreken over de leiding van ar biter Kelly. „De scheidsrechter weigerde gewoonweg de voordeelregel toe te pas sen", zei de Feijenoord-speler veront waardigd. „Ik heb maar één werkelijk heel goede Belg gezien, dat was Jurion". En de overige Nederlandse spelers wa ren het daar, in grote lijnen althans, mee eens. Heel duidelijk bleek wel, dat vooral deze onverwachte nederlaag erg moeilijk te verwerken was. Het enige gevaarlijke schot, dat van Van der Lindens schoen kwam, werd bekwaam door doel-De situatie ontstond man Seghers uit de hoek gehaaldj^trap. na een vrije Constant Vandenstock, de „selection- neur unique" van de Belgische ploeg, kwam handen te kort om zijn mannen geluk te wensen. Lachend en bijzonder gelukkig stond de Brusselse bierbrouwer tussen de spelers. „Wij hebben verstan dig gespeeld, daaraan danken we de overwinning", merkte hij op. Vic Mees, de Belgische „record-inter national", kon er nog niet over uit. „Dit is de overwinning van de tactiek ge weest", zei hij, „wij hebben de Nederlan ders rustig laten komen en we hebben onze kansen afgewacht. Zo gezien is die overwinning van ons hoewel de Ne derlanders vaak sterk waren beslist verdiend". John Kelly vond het verschil tussen de 9—1-wedstrijd van Rotterdam ook die ontmoeting leidde de broodmagere Britse arbiter en de wedstrijd van de ze zondag opvallend. „Neen, de tactiek van de Nederlanders was stellig niet ver standig. Het was overigens een heel ge makkelijke wedstrijd voor mij, want de spelers zijn bijzonder fair gebleven. En waarom ik dat Belgische doelkunt kort voor de rust afkeurde? Ik had namelijk al gefloten, de Nederlandse spelers wis ten dus dat het spel „dood" was. Er bleef me geen andere weg dan het doelpunt af te keuren". V oetbal uitslagen Betaald voetbal Extra competitie 2e divisie RhedenUVS o4 VelocitasONA 31 BaronieZwolse Boys 23 XerxesZwartemeer 01 UVS 4 2 2 0 6 5—0 Zwolse Boys 4 1 3 0 5 3—2 Velocitas 4 12 14 54 De Baronie 4 2 0 2 4 77 Zwartemeer 4 12 14 11 ONA 4 2 0 2 4 4—5 Xerxes 4 1 1 2 3 2—3 Rheden 4 0 2 2 2 16 KNVB-toto Evenals vorige malen bij toto's met wedstrijden uit het .buitenland, is ook ditmaal de inzet in de KNVB-toto be langrijk minder dan gewoonlijk. In to taal werd 555.434 gulden ingezet. De eerste prijs, die normaal ongeveer 125.000 gulden bedraagt, was nu 97 200 gulden. Hiervoor meldden zich twee deelnemers met 14 punten: W. Louwe- rens. Witveen 59 te Den Haag, donateur van RFC uit Rotterdam en J. Schouten Slijkstraat 20 in Weesp, lid van Rapidi- tas. Voor de tweede prijs, die even groot is als de eerste komen 20 deelnemers met 13 punten in aanmerking. Klaas de Ruyter van AV '23 uit Apeldoorn zegevierde zaterdag te Kam pen in een nationale bevrijdingsloop, een wedstrijd over 3000 meter in 8 min. 06.2 sec. Tweede werd Christ (Sprint-Breda) In 8 min. 09.4 sec. De Munck's blunder in volle om vang. Het is 1-0 voor de Belgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13