„Grote toeristische mogelijkheden voor de Ned. Antillen HET WESTEN CAPITULEERT IN AFRIKA, ZEGT LOUW EISENHOWER EN DE GAULLE ZIJN HET „VOLKOMEN EENS" MAANDAG 25 APRIL 1960 Minister Korthals terug uit de West „Nieuwe verkiezingen onjuist (Van onze Amsterdamse correspondent) Na in zyn kwaliteit van vice-premier een drieweeks bezoek te hebben gebracht aan de Ned. Antillen en Suriname is minister H. A. Korthals gistermiddag „rijk aan ervaringen" zoals hij zelf zei op Schiphol teruggekeerd. Het werkbezoek had hoofdzakelijk ten doel kennis te nemen van de plannen en reeds in uitvoering zijnde projecten, die de economische basis van deze gebieden moet versterken. Minister Korthals noemde dit bezoek bijzonder geslaagd, vooral omdat het heeft bijgedragen tot een beter begrip van eikaars opvattingen. Er zijn ont moetingen geweest met regeringsleiders, ambtelijke fig-uren, deskundigen en ook met mensen die het niet eens zijn met het regeringsbeleid. Wat dit laatste betreft: de moeilijk heden met de Eilandsraad zijn uiteraard besproken met de gezaghebber, maar de minister heeft daarnaast ook een delega tie van de oppositie gehoord." Ik heb gezegd, dat ik hun standpunt in over weging zal nemen. Nieuwe verkiezingen acht ik echter onjuist, ik ben van oor deel, dat het niet de goedé weg is, om dat het bestuurslichaam pas een jaar geleden op volkomen democratische wij ze tot stand is gekomen. De meerderheid en minderheid moeten m.i. rond de tafel gaan zitten om te bespreken hoe men tot de normale situatie terug kan ko men. Het is echter een aangelegenheid van de Antillianen zelf. Men moet daar zelf de oplossing vinden." Over de toeristische mogelijkheden van Bonaire en de Bovenwindse eilanden is de minister opgetogen. Er zijn plannen om de stroom van Amerikaanse toeris ten, die zich naar het Caraibische gebied beweegt, naar deze eilanden met hun natuurschoon en prachtige stranden te trekken. De overheid zal hierbij de taak hebben te zorgen voor havens en wegen en voor voldoende accommodatie voor 't luchtverkeer. De rijke natuurlijke havens waarover Curacao en Aruba beschikken, dienen voorts geschikt te worden ge maakt voor de ontvangst van grotere schepen. Het bezoek aan Suriname stond voor een belangrijk deel in het teken van het tienjarenplan. Minister Korthals zei diep getroffen te zijn door de zeer grote voortvarendheid en de inventieve geest Landen-songfestival Nederland met sterk team naar Knokke (Van onze Haagse correspondent) Op het tweede internationale song festival, dat te Knokke (België) dit jaar van 22 tot en met 28 juli wordt gehou den, verschijnt Nederland met een sterk team van drie zangeressen en twee zan gers. Impresario Lou van Rees heeft Corry Brokken, Rita Reys, Teddy Schol ten, Willy Alberti en Ton van Duinho ven geëngageerd om voor ons land de eer te verdedigen. Nederland is voorlo pig ingedeeld in één poule met Engeland en Frankrijk (winnaar van vorig jaar). In de andere poule komen België, Duits land en Italië uit. Vertegenwoordigers uit de radio- en televisiewereld zijn uit genodigd om in de jury zitting te nemen, die een eerste prijs van bijna tiendui zend gulden aan het winnende land zal toekennen. Dit jaar zullen de deelnemers aan het songfestival in het Casino van Knokke vrij zijn in het genre, dat zij zingen in tegenstelling tot het vorige jaar, toen er een onderverdeling was gemaakt. Henri Seghers en zijn orkest zullen waar schijnlijk weer de zangers begeleiden. Als grote sterren, die de zes avonden zullen opluisteren zijn o.a. Georges Brassens, Annie Cory, Dalida geëngageerd. Corrie Brokken en Teddy Scholten? Waarom wel naar dit festival en bedan ken voor het Eurovisie Songfestival? „Omdat we hier er ons eigen liedje kun nen kiezen en we in teamverband wer ken. Er wordt hier niet gestreefd naar persoonlijke successen!" Congres van de Bond Mobilisatiekruis (Speciale berichtgeving) De Ned. Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis heeft zaterdag in Gouda zijn jaarlijks congres gehouden. Aan de vooravond legde de voorzitter, generaal-majoor b.d. J. J. A. Sitsen een krans bij het monument voor de gevallenen in de zijwand van het stadhuis. Ook werd een taptoe gegeven. Tijdens dit congres werd het feit her dacht, dat 10 jaar geleden de fusie tot stand kwam tussen de Ned. Bond van Oud-strijders en de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis". Velen complimenteer den het hoofdbestuur tijdens een receptie in ,De Beursklok". Hier werd in de mid dag de jaarvergadering gehouden. Er wer den vier kruizen van verdienste uitge reikt: in zilver aan de heer A. P. v. Hoey Smith te Rotterdam en in brons aan de heren H. Ruijper te Amsterdam, P. van Rijn te Schiedam en C. Th. Velders te Rotterdam. Er werden telegrammen ver zonden aan Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en Prins Bernhard. De hoofdbestuursleden kolonel KNIL b.d. S. C. Plantinga en kapitein b.d. J. B. Vermeulen werden herkozen. Er werd een commissie benoemd, die de mogelijkheden zal bezien voor de uit gave van een bondsorgaan. Het hoofd bestuur zal bekijken of het mogelijk is eens in het jaar een landdag te houden voor alle leden. De volgende jaarverga dering werd voorlopig bepaald in Den Helder. De vice-premier, minister Kort- hals, is gisteren van een oriëntatie- bezoek aan Suriname en de Neder- landse Antillen teruggekeerd op Schiphol. Ter begroeting waren o.m. de minister president, prof. De Quay en de echtgenote van minis ter Korthals aanwezig. die hier, evenals in de Antillen aan de dag worden gelegd. Hij had zich uitvoe rig laten voorlichten over het project- Wageningen, terwijl ir. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat het door de Amerikanen op grootse wijze aange pakte Brokopondo-project bezichtigde. „De noodzaak om over het apartheids- vraagstuk te spreken heeft zich niet voorgedaan', aldus verklaarde de minis ter desgevraagd. Wel was er op de dag van zijn vertrek een betoging. Hij achtte het waarschijnlijk dat deze kwestie bin nen enkele weken onderwerp van be spreking zal uitmaken. OUDE MAN TE HOOGEVEEN VAN f685 BEROOFD Vrijdagavond is in Hogeveen een roof overval gepleegd, waarbij de dader o.m. een bedrag aan geld van f. 685 heeft buitgemaakt. De dader belde om om streeks 9 uur bij de 82-jarige heer R. Krikken (wonende Krakeel 34) en vroeg of diens zoon Hilbert thuis was. De heer Krikken antwoordde ontkennend, waarop de onbekende de huiskamer binnendrong, het elektrische licht uit draaide, een zaklantaarn ontstak en re soluut naar een kast liep, waaruit hij twee kistjes wegnam, waarin zich de f.685 en enkele papleren bevonden. Zo wel de heer Krikken als zijn 78-jarige schoonzuster waren te verbouwereerd om in te grijpen. De bedrijver van de overval vluchtte daarop per rijwiel. Nadat de politie was gewaarschuwd werd een uitgebreid on derzoek ingesteld. Het gelukte de poli tie, in de nacht van zaterdag op zondag de roofovervaller te grijpen. Het bleek te zijn een 38-jarige verzekeringsagent uit Hoogeveen. De man bleek een licht gekleurd colbert, dat hij tijdens de overval had gedragen, verbrand te heb ben. Het geroofde geld had hij begra ven. De politie wist de dader te ontdek ken, na het volgen van een spoor van bloeddruppels. De man bleek namelijk terwijl hij vluchtte tegen prikkeldraad gereden te zijn, waarbij hij aan het ge zicht en de handen werd gewond. Het blijkt dat hij de laatste weken in geld nood was gekomen, doordat hij aan gokspelen had meegedaan. Daarvoor ge bruikte hij gelden (premies van verze keringen) welke hij uit hoofde van zijn beroep moest incasseren. De man is ingesloten en heeft bekend. Mozoïkenwedstrijd in de bloembollenstreek Evenals vorige jaren hebben de VVV's in de bloembollenstreek, t.w. Hillegom, Lisse. Sassenheim. Noordwijkerhout, Warmond en Voorhout een wedstrijd in het leggen van mozaïeken in streek- verband gehouden. Zij, die een eerste prijs gewonnen hadden in een plaatselijke wedstrijd werden uitveifcoren om aan deze stTeek- wedstrijd deel te nemen. Grote mozaïeken: 1. Jac. L. v. Reisen te Voorhout, 73 punten (wisselbeker)2. Jac. L. van Reisen te Sassenheim, 71 punten: 3. Firma Draka te Hillegom. 62 punten. Kleine mozaïeken: 1. C. M. Jonkman te Sassenheim, 79 punten (wisselbeker); 2. Personeel PTT te Voorhout, 64 punt en 3. Gemeente- personeel Noordwijkerhout, 62 punten. De ereprijs, een zilveren medaille van de VVV Zuid-Holland werd toegekend aan de heer C. M. Jonkman te Sassen heim. Maar de blanken in het zuiden zullen voor behoud van erfdeel der vaderen vechten De Zuidafrikaanse minister van Justitie Erasmus heeft zaterdag avond j.l. in een toespraak tot een feestelijke bijeenkomst te Porterville in de provincie Kaapstad (uitgeschreven ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan der Zuidafrikaanse Unie) verklaard, dat het Westen in Zuid-Afrika aan het capituleren is. „En waar de blanke man ver trekt, komt de communist binnen", aldus minister Erasmus. Hij vervolgde: „Maar de blanken in Zuid-Afrika, Zuid-Rhodesië, Mozambique en Angola denken er niet over uit Afrika te vertrekken. Zij zullen vechten, om het erfdeel hunner vaderen te behouden". Correspondenten vertrokken Minister Erasmus verklaarde verder dat de Zuidafrikaanse politie en het leger in de afgelopen weken een enige tijd geleden opgesteld plan hadden uit gevoerd, dat voorziet in grotere bescher ming voor de bevolking. Hij zei hierom trent: „politie en leger hebben hun op dracht, terwijl zij op buitengewone wijze werden uitgedaagd, in grote stijl, rustig en met zelfbeheersing uitgevoerd". De minister besloot met de medede ling dat de regering, om in de toekomst nieuwe wanordelijkheden te voorkomen, opdracht heeft gegeven leeglopers uit de straten der Zuidafrikaanse steden te verdrijven. ,De politie is hier thans mee bezig", aldus Erasmus. De politieke correspondent van de „Sun day Times" in Johannesburg schrijft dat men meent dat druk van de Zuidafri kaanse regering geleid heeft tot de plot selinge terugroeping van twee corres pondenten van het Amerikaanse pers bureau United Press International UPI, uit Zuid-Afrika. Volgens het blad zijn de twee correspondenten, Henri Schoup en recht, zei Louw. Ray Maloney, binnen 48 uur na „in het diepste geheim gevoerde besprekingen" tussen de minister van Buitenlandse Zaken, Louw, en George Pipal, een be langrijke functionaris van UPI, tien da gen geleden, vertrokken. „Men gelooft dat minister Louw mo gelijk gewaarschuwd heeft dat het con tract van UPI om nieuws te verstrekken aan Radio Springbok in gevaar gebracht werd door de voortdurende aanwezig heid van beide mannen". Minister Louw heeft dezer dagen in het parlement nadere mededelingen ge daan over de aangehouden Canadese journalist Phillips. Deze had o.m. aan zijn krant geschreven, dat gouverneur- generaal Swart met een „sjambok", een leren zweep, gelopen had. „Hoe zou de Canadese regering het vinden als de gouverneur-generaal van Canada zo werd afgeschilderd?", vroeg Louw. De Canadese hoge commissaris, die in de diplomatenloge de zitting bijwoonde, vertrok geen spier. Overigens verklaarde de minister dat de telegrammen van Phillips, die „van een bepaalde aard" waren, door de posterijen waren vastge houden, en niet waren verzonden. De Zuidafrikaanse PTT heeft daartoe het Het s.s. „Sverige", eigendom van de Zweedse en Deense spoorwegen is gekanteld toen het voor een on derhoudsbeurt op een helling van de Nordhavn-werf in Kopenhagen werd gesleept. Vijftien man hadden juist het schip verlaten. Op het moment van het kapseizen bevon den zich slechts drie mensen aan boord, die geen ernstige verwon dingen opliepen. De fotograaf maakte het plaatje van zijn levenl Hans Alma en vrouw in België gedood Bij botsing in Ardennen De Zwolse journalist-auteur Hans Alma, adjunct-hoofdredacteur van de „Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant" en zijn echt genote zijn gisteravond omstreeks zeven uur op de grote weg Bastenaken (Bastogne)-Marché in de Belgische Ardennen bij een autobotsing om het leven gekomen. Het echtpaar Alma was op terug reis van Lugano (Zwitserland) waar het tien dagen met vakantie had vertoefd naar Zwolle. Bij een botsing met een Belgische autc werd de auto van de heer Alma dusdanig vernield, dat mevrouw AlmaVisscher vrijwel op slag werd gedood. De heer Alma werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Bastogne vervoerd, waar hij later overleed. Op 30 mei 1917 als telg uit een tradi tionele officiersfamilie in Den Haag geboren bezocht Hans Alma de K.M.A. in Breda. Na het behalen van zün officiersbrevet diende hij bij het garde regiment jagers in de residentie. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij na de capitulatie krijgsgevangen gemaakt door de Duitsers. Hij werd echter na enige tijd vrij gelaten. Gedurende de resteren de oorlogsjaren studeerde Hans Alma reclameleer, doch onmiddellijk na de bevrijding van zuidelijk Nederland, in de herfst van 1944, kwam hü in Nijmegen, zijn woonplaats, in de jour nalistiek, o.m. bij de regerings-voorlich tingsdienst en bij de Nijmeegse Courant. In 1946 werd hij redacteur bij de Pro vinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant, voor welk blad hij vele boeien de reportages schreef en waar hij de laatste tijd ook adjunct-hoofdredacteur was. Tevens maakte hij vele reizen door Europa en naar de V.S., die hem stof gaven voor 5 reisboeken. Hans Alma heeft bovendien een zich in Amerika afspelende roman geschreven „Een kat zei merci". Ook voor onze courant heeft Hans Alma in de loop der jaren verscheidene interessante buitenlandse reportages ge schreven. Minister Luns sprak met Burgess De Amerikaanse voorzitter van de commissie van vier deskundigen voor het opstellen van plannen voor een her ziening van de OEES, de heer R. Bur gess en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, hebben gisteravond aan een diner, dat werd gegeven door de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Phi lip Young, gesproken over enkele pro blemen van deze herzinning. Het diner werd in de Amerikaanse ambassade in Den Haag gehouden. Dit gesprek van plaats een dag na de terugkeer van minister Luns in Den Haag uit Parijs, waar hij besprekingen heeft gevoerd met een aantal ministers van OEES-landen over Europese han delsproblemen. De minister pleegde dit overleg in hoedanigheid van voorzitter van de groep, die op de Atlantische eco nomische conferentie, in januari te Pa rijs werd gevormd' voor de bestudering van handelsondernemingen. Op dezelf de conferentie, die onder voorzitterschap van minister Luns stond, werd besloten tot vorming van „de commissie van vier wüzen" waarvan Burgess voorzitter is. Minister Luns is vanochtend naar Aithene vertrokken voor een officieel be zoek aan Griekenland1. „Nuttig en aangenaam overleg „Nooit toegestaan" zegt Nasser President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft in een te Cairo gefilmd televisie-interview, dat zondag door de „Columbia Broadcasting System" te New York werd uitgezonden, verklaard, dat hü, in tegenstelling tot persberichten, er nooit mee heeft inge stemd dat niet-Israëlische schepen met Israëlische lading door het Suez-kanaal mogen varen. De Israëlische regering had voor propagandadoelen melding gemaakt van een dergeiyke toestemming. „Wy beschouwen alle Israëlische eigendom men als eigendom van de Arabieren, die van hun land en bezittingen werden beroofd", aldus de president. Naar aan leiding van de boycot van het Egyptische vrachtschip „Cleopatra" in de haven van New York zei hü, dat deze actie in strüd is met de belangen zowel van de V.S. als de VA..R. De vakbond van Egyptische haven arbeiders heeft zondag te kennen gege ven, dat 29 april een boycot van onge veer 700 Amerikaanse vracht- en tank schepen zal beginnen. Waarnemers vre zen, dat deze actie als zy doorgaat, rampzalige gevolgen voor de Westeuro- pese economie zal hebben, omdat het olievervoer verlamd dreigt te worden. Tambroni blijft aan President Gronchi van Italië heeft zaterdag de ontslagaanvrage van Fer nando Tambroni als premier afgewezen. Tambroni had als hoofd van een geheel uit christen-democraten bestaand kabi net op 11 april zijn ontslag ingediend, nadat vier van zün ministers waren afgetreden naar aanleiding van het feit, dat de regering slechts dankzü de steun van de neo-fascisten een krappe meer derheid in de Kamer van Afgevaardig den had gekregen. De 58-jarige linkse christen-democraat Tambroni volgde zün partügenoot prof. Segni op, die na een jaar aan het bewind te zün geweest eind februari aftrad. President Gronchi had de ontslagaan vrage van Tambroni in beraad gehou den om de mogelükheid van een andere oplossing van de crisis te onderzoeken. Hü zocht een andere linkse christen democraat, Amintore Fanfani, aan, maar deze liet vrüdagavond weten, dat hü geen kans zag een kabinet van christen democraten, sociaal-democraten en repu blikeinen te vormen. Het staatshoofd heeft nu Tambroni opdracht gegeven om voor de Senaat te verschünen, overeenkomstig de bepalin gen van de grondwet. Volgens de con- stituatie moet een nieuw kabinet name lijk zowel van de Kamer als van de Senaat het vertrouwen krijgen. Politieke waarnemers achten een spoedig einde van de crisis onwaarschijnlük, daar de fracties in de Senaat vermoedelük precies zo zuilen stemmen als die in de Kamer hebben gedaan. President De Gaulle en president Eisenhower zyn gisteravond naar Wash ington teruggekeerd na een verblijf van byna drie uur in Camp David, waar zy besprekingen voerden. Er werd een gemeenschappelüke ver klaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de beide staatslieden „het eens zyn over de wijze, waarop zij te werk moeten gaan op de topconferentie in mei". De besprekingen tussen de twee presi denten waren „nuttig en aangenaam" geweest. Zü zouden vanmorgen nog eens met hun ministers büeenkomen om uit te maken, hoe de gemeenschappelüke denkbeelden op de topconferntie geop perd zullen worden. Na dit overleg zal generaal De Gaulle een gemeenschappe lüke zitting van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat toespreken. Eigen wetten Zaterdagmorgen heeft de Franse pre sident de pers geruime tüd te woord gestaan. Maar op zün manier, want hü had tevoren nadrukkelijk bepaald, dat er alleen maar over de topconferentie ge sproken zou worden. Hü had dus bü Prijs van f 25.000. In de 547e Staatsloterü. eerste klasse is een prijs van f. 25.000 gevallen op no. 17513. Prof. Bakker had geen geheime opdraelit Het Europees Centrum voor Kernfy sisch Onderzoek te Genève (Cern), waarvan prof. dr. C. J. Bakker, die gis teren by een vliegtuigongeluk in de V.S. het leven verloor, directeur-generaal was, ontkent de juistheid van een Ame rikaanse mededeling, dat de atoomge leerde belast was met een zeer geheime opdracht. De voorlichtingsdienst van de Cern deelt mee, dat prof. Bakker naar Washington was gegaan om een verga dering bij te wonen van de „American Physiacl Society". Hy was uitgenodigd om daar te spreken en een uiteenzetting te geven van het werk, dat de laatste tyd door de Cern is gedaan, speciaal de suc cesvolle in gebruikneming van het pro- tonsynchroton van 25 miljard electron- volt. De Cern herinnert er verder aan, dat prof. Bakker, natuurkunde heeft gestu deerd aan de Gemeentelüke Universiteit van Anjsterdam. Met nadruk wüst de Cern erop, dat tüdens zün directoraat van 1955 tot 1960 het laboratorium te Genève zich een internationale faam verworven heeft en dat het geworden is tot een van de beste instellingen voor kernfysisch onderzoek ter wereld. Het laboratorium heeft reeds foelangrüke bü- dragen geleverd bü het onderzoek van de hoge-energie kernfysica. Het ver scheiden van prof. Bakker, aldus de Cern, is een ontzettend verlies, niet al leen voor zün familie. Duitser stal f 400.in huis van zijn vriendin (Speciale berichtgeving) Een 19-jarige Duitser uit Northorn, is gistermorgen door de Hengelose politie aangehouden in verband met de ver- dwüning van f. 400 uit een geldkistje ten huize van een familie. De Duitser heeft bekend de diefstal gepleegd te hebben, De jongeman had veükerdng met een dochter van deze familie. Al verscheide ne weken was het de gewoonte, dat hü uit Northorn naar Hengelo kwam om het weekeinde bü zün. vriendin thuis door te brengen. Ook tijdens de paas dagen was dit het geval. De Duitser overnachtte in de kamer van een broer van het meisje. De verdenking viel di- reot op de Duitse vriend. Toen hij ook deze week zün intrek nam bij de familie arresteerde de politie hem. Bü zün ar restatie had hü 350 marken op zak. Hü gaf toe het geld voor marken gewis seld te hebben. Treedt Franco af? Franco zal begin mei ten gunste van Don Juan de Bourbon aftreden, aldus is van Spaanse zijde in 'het Franse grens- plaatsje Perpignan vernomen. Franco zal omstreeks dit tijdstip ook een ont moeting hebben met generaal De Gaulle, mogelü'k in Palma de Mallorca, zo werd hier aan toegevoegd. De Spaan se kroonpretendent Don Juan brengt in mei een bezoek aan Barcelona. Tü dens dit bezoek zou Franco zijn aftre den bekendmaken. Het onderhoud met De Gaulle zou ten doel hebben de terug keer van Spanje in de Europese ge meenschap waarvan het sinds de burgeroorlog geen deel meer uitmaakt te bewerkstelligen. Zestigjarig predikant weer in collegebanken „Een proefschrift schrüven? Neen, daar ben ik te oud en te weinig eer zuchtig voor geworden", scherst de 60- jarige Haagse vrijzinnige predikant ds. J. F. Kruyt. Om echter in de college banken plaats te nemen gedurende het zomersemester weet hij zich jong ge noeg. Het geschenk van zün gemeente leden bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd accepteerde hij dan ook dank baar: drie maanden studieverlof, door te brengen in de Zwitserse stad Zürich. „Als een „eerste jaars" zal ds. Kruyt daar „op kamers gaan". Hü zal o.m. de colleges van Boss en Binzwanger volgen in zijn grote interesse: de verhouding van theologie en psychologie. Zün te verwerven kennis zal hü ge heel ten goede doen komen aan het eigen pastoraat in zijn gemeente, die de reis en studiekosten dus als een „in vestering" mag beschouwen. Ds. Kruyt zal ook nog naar Genève gaan, waar hü het hoofdkwartier van de Wereldraad zal bezoeken. Ds. J. L. DE WOLF OVERLEDEN In de ouderdom van 57 jaar is te En schede overleden, de nestor van de her vormde predikanten aldaar, ds. J. L. de Wolf. Ds. de Wolf werd op 14 november 1926 te Odoorn in het ambt bevestigd. Hü diende daarna de gemeente van Hoogezand en was vervolgens als voor ganger verbonden aan de afdeling Hil versum van de Nederlandse Protestan tenbond. Op 21 mei 1936 kwam hü als predikant in Enschede. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal woensdagmiddag om half drie op de Oosterbegraafplaats te Enschede plaats vinden. voorbaat de pas afgesneden voor aller lei mogelük vinnige vragen over Alge rije, Frankrüks positie in de NAVO en de Franse atoombom. De Gaulle heeft het Amerikaanse gebruik, dat een staatsman antwoord geeft op alle vra gen van de pers, rustig genegeerd en op nieuw zün eigen wetten bepaald. Hü wenste de situatie meester te kunnen blüven en in het publiek niets te zeg gen over wat op meningsverschillen zou kunnen wüzen in het Westerse kamp. Dus alleen de topconferentie. Maar het was interessant genoeg een uur lang te luisteren naar De Gaulles heldere en directe antwoorden op de vragen over dat onderwerp. De Gaulle heeft goede hoop, dat zo'n topconferentie de span ning in de wereld zal verminderen, doch hü acht het uitgesloten, dat men tot concrete oplossingen zal geraken. Op zün hoogst kan een zeker ontspanning het resultaat zijn, waardoor wellicht een bescheiden begin met de ontwapening kan worden gemaakt. Kranslegging Voor de persconferentie in de pers club had De Gaulle een krans gelegd bij het standbeeld van De la Fayette, de Franse edelman, die vocht in de Ameri kaanse revolutie. Zün standbeeld op het plein tegenover het Witte Huis was en kele dagen tevoren voor deze gelegen heid flink schoongespoten. Eisenhower vergezelde De Gaulle bü deze kransleg ging. Dit moet de eerste keer zün ge weest in ruim zeven jaar, dat Eisen hower te voet het Witte Huis heeft verlaten. Voor De Gaulle was dit een vermoeiende dag. De temperatuur liep op tot 35 graden Celsius, 's Middags werd in de tuin van de Franse ambas sade, onder een enorme tent een recep tie gehouden voor 1500 genodigden, 's Avonds was De Gaulle de gast aan een groot diner, dat vice-president Nixon aanbood. Gisteren woonde De Gaulle eerst de mis bü en daarna ver liet hij om half elf met Eisenhower de stad om Ikes boerderü bü Gettysburg te gaan bekijken en om te lunchen en te confereren in Camp David. De gehele tocht ging per helikopter. Want 's avonds om zeven uur was De Gaulle zelf gast heer aan een diner in Washington. OM 4.5 MILJOEN Eis aandeelhouders Kabelfabriek afgewezen (Van onze Haagse redactie) De civiele kamer van de Haagse Ar rondissementsrechtbank heeft vanoch tend uitspraak gedaan in het kort ge ding dat de aandeelhouders van de Ned. Kabelfabriek te Delft hadden aange spannen tegen het bestuur van deze N.V. De aandeelhouders hadden by monde van mr. R. J. Polak uit Amster dam nietig-verklaring geëist van een aandeelhoudersbesluit volgens hetwelk aan een aantal commissarissen van de N.V. tantièmes-compensaties worden toegekend voor een totaal bedrag van 4'A miljoen gulden. De civiele kamer heeft vanochtend deze eis afgewezen en de eisers veroor deeld in de kosten van het geding. De aandeelhouders hadden gesteld, dat zü onvoldoende waren voorbereid op het in stemming brengen van het gewraakte besluit en dat zü gebracht waren tot een stemdwang, omdat de beperking van de tantièmes der commissarissen gekop peld was aan extreem hoge compensa ties. Als de aandeelhouders het gehele voorstel zouden afstemmen, zou ook de beperking van de tantièmes niet door gaan. Andersom moesten zü de compen satieregeling goedkeuren, wilden zij de tantièmes beperken. Er was nog een derde punt, namely k het feit, dat de inhoud van het besluit niet duidelük vaststaat en dat het dus geen rechtsgevolgen kan hebben. Namens het bestuur van de N.V. was gesteld dat er allereerst een schikkings voorstel was gedaan. De aandeelhouders zün hierop niet ingegaan. Daarna waren de zakeiyke verdiensten van de commis sarissen uit het oog verloren. De recht bank bleek te zün meegegaan met het pleidooi van mr. W. Schadee, die voor het bestuur had gepleit en heeft dus nu de eisen van de aandeelhouders afge wezen. Houdt zoveel mogelijk rechts Elke verkeersdeelnemer dient reke ning houdend met de omstandigheden zoveel mogelük rechts te houden. Dit geldt niet alleen in het stadsver keer maar zeker ook op de grote ver keerswegen buiten de bebouwde kom. Talloze automobilisten büjven op de in haalstrook rijden, nadat zü een voor ligger gepasseerd zün. Zij dienen een voorbeeld te nemen aan de meeste mo tor- en scooterrijders, die vrijwel altüd zo rechts mogelük rijden op de grote weg. Bega NOOIT de onvoorzichtigheid om een voor U rijdende auto, die teveel links houdt en ook na herhaalde seinen niet naar rechts gaat aan de rechter kant in de halen, waarschuwt de ANWB. Een dergelüke manoeuvre is hoogst on verantwoord en daarom ook VERBO DEN.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12