Wasliin gton - op - zi j n - mooist ontving De Gaulle op zeer hartelijke wijze BERIN1 519.- Geheimzinnigheid is de dekmantel van agressie WEERBERICHT super Valspar^ Zelfs de vrijpostige fotografen waren onder de indruk van deze markante persoonlijkheid GEBR. HUISMAN Fa. D. KRET Zn. Eaton in Genève: waarom schuwt Moskou toezicht als cle pest OUD NIEUWS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 APRIL 1960 No. 3003. LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150'; (Van onze correspondent in Washington) Zelden is een staatshoofd zo hartelijk in Washington ontvangen als president De Gaulle. Amerika's hoofdstad met haar vele bloeiende bomen is dit jaargetijde op haar mooist en in stralende zonneschijn stonden de mensen gisteren vele rijen dik op de trottoirs toen De Gaulle en Eisenhower, beiden staande in een open auto, passeerden. Het applaus en gejuich van de menigte was ongewoon luid voor het meestal vrij gereserveerde Washington. Kennelijk beseften de Ameri kanen, dat De Gaulle een wel zeer bijzondere en zeer voorname gast is. Datzelfde beseften later op de dag de journalisten en persfotografen, die De Gaulle opwachtten na diens eerste gesprek met Eisenhower. Wanneer de Amerikaanse president een belangrijke bezoeker heeft, verzamelen zich in de antichambre van het Witte Huis tientallen jour nalisten om de gast na afloop van het gesprek met de president enige vragen te stellen. De Gaulle kijkt verder Maar De Gaulle kijkt verder dan de topconferentie. Hij is niet de man, die „Niets vandaag!" De Gaulle was ongeveer vijf kwartier met Eisenhower in gesprek geweest. Toen hij het vertrek binnenkwam, waar de journalisten op hem wachtten, maak ten deze zich, zoals gebruikelijk, gereed om hem de weg te versperren en om vragen op hem af te vuren. Geen staatsman, hoe hoog ook, kan hier zon der meer passeren. Maar De Gaulle vormt een uitzondering: zonder aarze ling schreed hij door. De drom journa listen week uiteen als het water van de Rode Zee voor Mozes! Slechts één waag de een schuchtere vraag. De Gaulle's antwoord was kort en krachtig: „niets vandaag". Buiten stonden de persfotografen, die doorgaans nog enige graden agressiever zyn dan de journalisten. Zy roepen hun goedbedoelde bevelen zelfs naar konin ginnen. „Hierheen kijken, Koningin!", „glimlach, majesteit!". Maar toen De Gaulle verscheen, waren deze drukte makers ineens doodstil. De grote Frans man, die nog twaalf centimeter langer is dan de rijzige Eisenhower, liep rustig naar zyn auto en ging zitten. De foto grafen werkten intensief, maar alle ge luid, dat men hoorde, was het snorren van de filmcamera's en het klikken van de sluiters. Waarlijk, De Gaulle is een man van gezag en distinctie! De Franse president zag er na het eerste gesprek met Eisenhower ernstig uit. Dit was meer dan een beleefdheids bezoek geweest. Tal van serieuze onder werpen moeten deze vijf kwartier ter sprake zijn gekomen. Officieel doet De Gaulle het voorkomen alsof hij te Washington is ter voorbereiding van de topconferentie, maar dit is zeker niet de enige en zelfs misschien niet de belang rijkste reden voor het overleg met de Amerikaanse regering. De positie van het Westen ten aanzien van de topconferentie is reeds nagenoeg bepaald. De deelnemers kunnen nog trachten extra aandacht voor hun eigen stokpaarden te vragen, maar op z'n hoogst kunnen enkele accenten nog wat verlegd worden. Over een eventueel slot communiqué na afloop van De Gaulle's bezoek behoeft men zich het hoofd niet te breken: volledige eenstemmigheid staat reeds by voorbaat vast. Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.- Hogewoerd 6668 een belangrijk doel gemakkelijk uit het oog verliest. Zijn streven om samen met Amerika en Engeland een directoraat voor de NAVO te vormen, is hem diepe ernst. Formeel zal hij dit doel te Wash ington zeker niet bereiken, doch wan neer hij er in zou slagen het met de regeringen te Londen en te Washington eens te worden over de wereldpolitiek, zou hij aanzienlijk gevorderd zijn in de richting van zijn ideaal. Dan zou hij op meer steun van Enge land en speciaal van Amerika kunnen hopen in de Verenigde Naties, dan zou hij zich met name gesteund voelen in zijn politiek ten opzichte van Algiers en dan zou hij bovendien kunnen hopen op bijstand voor de ontwikkeling van atoomwapenen. De Gaulle tracht Frank rijk op te heffen tot het peil van de grote mogendheden. Het moet voor hem persoonlijk, die vaak moeilijkheden heeft gehad met president Roosevelt, een grote voldoening zijn geweest, thans zo vorstelijk te Washington te zijn ver welkomd. Doch belangrijker dan het persoonlijke element is voor De Gaulle de erkenning, die Frankrijk hierdoor ten deel valt. De Gaulle's idealen in de wereldpolitiek zullen tydens deze dagen beslist niet verwezenlijkt worden. Doch de vordering in deze richting kan reeds belangrijk zijn en dit staatsiebezoek heeft ondermeer ten doel vordering te maken bij de wederopheffing van Frankrijk tot het hoogste niveau. KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Er bestaat gevaar voor nachtvorst. Morgen komt ons land onder invloed van de storing bij IJsland met weer toenemende bewolking. Of deze storing regen van betekenis zal veroorzaken is nog onzeker. (Opgemaakt te 10 uur). 24 APRIL. Zon op: 5.25 uur: onder 19.52 uur. Maan op: 5.06 uur; onder: 18.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.25 en 14.45 uur. Laagwater te 10.25 en 22.50 uur. (25/4 hoogwater te 3.04 en 15.23 uur, laagwater te 11.08 en 23.27 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Verrassende onttvikkeling in Zuid-Korea Rliee doet afstand van leiding regering, doch blijft staatshoofd Dr. Syngman Rhee heeft er vandaag mee ingestemd afstand te doen van zijn positie als regeringsleider van Zuid-Korea en alleen als staatshoofd in functie te blijven. De volgens de - betwiste - uitslagen van de kortgeleden gehouden presi- dentsverlciezingen gekozen vice-presi dent, Li Ki-poeng, heeft afgezien van zijn verkiezing. Hij was nog niet in functie getreden. In gewoonlijk welingelichte kringen te Seoel werd verwacht, dat Rhee ook de vorming van een coalitiekabinet be kend zal maken om te trachten de cri sis op te lossen, welke is ontstaan na de jongste verkiezingen. Volgens de oppositie zijn de uitsla gen van de verkiezingen vervalst. On tevredenheid hierover heeft deze week geleid tot ongeregeldheden, waarbij meer dan honderd mensen het leven hebben verloren. Overigens is het nog niet overal rustig. Bij een betoging van een duizendtal scholieren en studenten in Intsjon zyn gisteren een student en twee politiemannen gewond. In de Na tionale Vergadering kwam het tot een handgemeen tussen regeringspartijen en oppositie, toen de minister van Landsverdediging verklaarde, dat de studenten by het begin der wanordelijk heden, het eerst hadden geschoten. Na een schorsing en hervatting der be raadslagingen besloot het parlement een twintig man sterke commissie te vormene die opdracht heeft maandag al te rapporteren of het afkondigen van de staat van beleg gerechtvaar digd was. In de bekendmaking van Rhees af treden heeft Li Ki-poeng nog meege deeld, dat Zuid-Korea na een eenhoof dig bewind van twaalf jaar een minis ter-president en een kabinet met mi nisters van ,,alle conservatieve par tijen" zal krijgen. Hij zei voorts af te zien van zijn verkiezing als vice-presi dent, omdat in het nieuwe staatsbestel, waarin de president het symbolische staatshoofd is zonder uitvoerende macht, een vice-president niet nodig is. Na deze bekendmaking heeft de De mocratische Partij, die in de oppositie is, geëist dat Rhee ook aftreedt als staatshoofd. De leider van deze partij, Tsjang, is vandaag ook afgetreden als vice-presi dent, omdat, naar hij zei, hij niets te maken wil hebben met het regime van Rhee. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat de Amerikaanse uitingen van bezorgdheid over onder drukking in Zuid-Korea één van de factoren kan zyn geweest, die Rhee tot zijn concessie hebben gebracht. Ir «- Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. wv Op 10 mei zal de nieuwe televisie toren te Smilde in gebruik worden genomen en dan zullen deze drie meisjes uit de noordelijke provin cies als omroepster op het beeld- CA Gisteren werd in een hangar op Schiphol tijdens een sobere plech tigheid de nieuwe DC-8 van de KLM, de Albert Plesman, door het kleinzoontje van de grote lucht vaartpionier gedoopt. Kleinzoon Albert in actie, geassisteerd door zijn vader. scherm verschijnen. Het zijn van links naar rechts janneke Sybrandy uit Friesland, Wieneke Nieuwen- huis uit Drente en Lidy Welt uit Groningen. U hebt er méér plezier van met Fanfani geeft het op Amintore Fanfani, leider van de lin kervleugel der Italiaanse christendemo cratische partij, heeft gisteren zijn po gingen om een coalitiekabinet van christen-democraten, sociaal-democraten en republikeinen te vormen, opgegeven. Hij verklaarde tegenover de pers, dat hij bij besprekingen met Aldo Moro, de secretaris-generaal van de christende mocratische partij, en de fractieleiders van deze beweging had geconstateerd, dat „zekere parlementsleden" gewetens problemen hadden opgeworpen, toen hy met zyn formatiepoging begon. „Aange zien de toestand de grootst mogelijke homogeniteit van de zijde der parle mentsleden van de voorgestelde coalitie zou vereisen, heb ik het mijn plicht ge acht in het belang van het land en zyn instellingen er van af te zien, de missie waarmee het staatshoofd mij op 14 april heeft belast, voort te zetten", aldus Fan fani. In Rome is men van oordeel dat ge noemde „gewetensproblemen" veroor zaakt zijn door de beslissende rol die de socialistische partij van Pietro Nenni zou spelen als de poging van Fanfini zou slagen. Advertentie PORTABLE RADIO Draag muziek bij U, waar U ook gaat met 'n PHILIPS PORTABLE RADIO van RADIO van FLIM persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Scherpe Amerikaanse woorden De V.S. hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie te Genève bij monde van hun gedelegeerde Frederick Eaton Sovjet-Rusland ervan beschuldigd, dat het de ontwapening tegenhoudt door te weige ren het vraagstuk van de internationale controle onder de ogen te zien. De Russen, aldus Eaton, hebben op de conferentie weliswaar voort durend „lippendienst" bewezen aan het principe van het internationale toezicht, maar steeds gezwegen over speciale controlemaatregelen. Hij vroeg de Russen waarom zij bepalingen over het toezicht beschouwen „als iets dat als de pest vermeden moet worden". Is de Sovjet-Unie, ondanks haar gepoch op kracht en superioriteit, bang om toezicht te aanvaarden op gelijke voorwaarden, of heeft zij iets te verbergen waarvoor zij zich schaamt?, zo vroeg Eaton. Moch verbaasd over uitlatiiig vau Zoriu Hy zei, dat men niet op enige vooruit gang van betekenis hoeft te rekenen, als men erop de conferentie niet in slaagt de gedetailleerde standpunten van beide partyen over de kwestie van het toezicht op de ontwapening nader tot elkaar te brengen. Voor ons en het staat voor mij vast ook voor het forum van de wereld is het vrijwel zeker, dat geheimhouding een dekmantel voor de aanvaller is. Zo lang als deze, zo langzamerhand tot een obsessie wordende stilzwijgendheid ge paard gaat met een koppige weigering om een doeltreffend toezicht te aan vaarden, zal het vooruitzicht op vervul ling van de hoop op een spoedig begin van de ontwapening, die in de hele we- lil Zuid-Afrika nu 1600 arrestaties De Zuidafrikaanse minister van Jus titie Erasmus heeft gisteren in de Volksraad meegedeeld, dat op grond van de bepalingen van de noodtoestand on geveer 94 blanken, 1451 negers en 24 kleurlingen in hechtenis zijn genomen. De noodtoestand werd op 30 maart in een aantal districten van Zuid-Afrika afgekondigd na de schietpartijen in Sharpeviile en later tot andere distric ten uitgebreid. Ongeveer 1000 man politie en militai ren hebben gisteren een inval gedaan in de Kaapstadse lokasie Langa. Tegen de middag waren ongeveer 100 arrestaties verricht. Zeven pantserwagens patrouil leerden door de straten. Van incidenten is geen melding gemaakt. Bij de razzia zijn in totaal 340 negers, onder wie ver scheidene jonge vrouwen, aangehouden wegens leegloperij en illegaal verblyf in de stad. Ook waren er bij die geen per soonsbewijzen hadden. Bij de razzia zyn voorts 20.000 stokken, ijzeren staven en hakmessen, die als wapens gebruikt kun nen worden, in beslag genomen en grote hoeveelheden zelfgestookte alcohol ver nietigd. De minister voor Bantoebestuur, De Wet Nel, heeft verklaard dat in de afge lopen vier weken zes scholen voor in heemsen zijn vernield en veertien be schadigd. Washington ongerust over de „Cleopatra" Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat de boycotactie van de New- yorkse havenarbeiders tegenover het Egyptische vrachtschip Cleopatra onge lukkige gevolgen voor de betrekkingen tussen de VS en de VAR kan hebben. Deze verklaring mocht echter, volgens de woordvoerder, niet zo worden uitge legd, dat de VS de discriminerende maatregelen van de Arabische landen tegenover de schepen die op Israël va ren, goedkeuren. Het bestuur van de Arabische Inter nationale Vakbond heeft in Cairo be sloten, dat alle Amerikaanse schepen met ingang van 29 april in Arabische havens zullen worden geboycot als de Newyorkse havenarbeiders dan nog niet de boycot van het Egyptische schip „Cleopatra" hebben opgegeven. BEVRIJDINGSKAARTEN WORDEN GERETOURNEERD Met persoonlijk dankwoord van de Koningin Koningin Juliana heeft erin toege stemd, dat alle bevrydingskaarten die zy in het paleis Soestdijk ontvangt, na de vijfde mei aan de afzenders zullen wor den teruggezonden. De kaarten zullen worden voorzien van een kort persoon lijk dankwoord van H. M. de Koningin. De bevrijdingskaar ten hebben, zoals bekend is, een tweeledig doel: Koningin Juliana op 5 mei massaal deelgenoot maken van onze vreugde over de bevrij ding en tegelijkertijd: hulp aan de vluchtelingen. De totale opbrengst van de kaarten en van de frankeerwaarde zal de Koningin overdragen aan het Neder lands comité „Vluchtelingenjaar". Wie zijn kaart reeds heeft verstuurd zonder naam en adres, kan zich alleen verzeke ren van terugzending door nog een kaart in te sturen, en dan volledig ingevuld. reld leeft, maar zeer klein zijn, aldus Eaton. De Rus Zorin verklaarde hierop, dat het niet de kwestie is of men voor of tegen toezicht is in aar of men voor of tegen „een algemene en algehele ont wapening' is. Het Westen moet voor het forum van de wereld antwoorden op de vraag wat het met de onderhandelingen beoogt. Willen de Westelijke mogendhe den inderdaad wel pogen het vraagstuk van de algemene en algehele ontwape ning tot oplossing brengen? Zorin zei met nadruk, dat het eventuele succes van de onderhandelingen afhangt van het antwoord, dat het Westen op deze vraag geeft. Op de vergadering van gisteren heb ben de Rus Zorin en de Fransman Jules Moch het nog met elkaar aan de stok gekregen over het principe van de „vreedzame samenleving" (coëxistentie). Zorin bracht in verband met de herden king van het feit, dat Lenin 90 jaar ge leden werd geboren, Lenins „principes van vreedzaam naast elkander bestaan" in herinnering. Hij zei, dat Lenin de va der van de vreedzame coëxistentie ge weest is. Moch toonde zich verbaasd over deze mededeling. Verwijzingen naar dit prin cipe komen al voor in de verdragen van Mycene, die meer dan 2000 jaar geleden gesloten zijn en ook in verschillende ver dragen uit de middeleeuwen! Moch voegde hieraan toe, dat er vóór de grote oktoberrevolutie in Rusland al een an dere geweest is, nl. de Franse revolutie. Onder bovenstaand opschrift stel len wy ons voor voortaan dage lijks op deze plaats een kort be richt te publiceren, ontleend aan het Leidsch Dagblad van honderd jaar geleden. Soms zal dit een publikatie zyn met betrekking tot de plaatselijke samenleving, dan weer op binnen- of buitenlands gebied; soms ook een advertentie, welke kenmer kend mag heten voor de sfeer van die tyd. Uiteraard wordt daarby de spelling gehandhaafd zoals deze een eeuw geleden gold. Hieronder volgen de eerste twee berichtjes, ontleend aan onze num mers van 23 en 24 april 1860: 23 Apr. 1860: Dr. Windon beweert, dat er binnen Londen 50.000 dieven zyn, 5000 heelers en 30.000 dronkaards, terwyl er 16.000 kinderen tot misdrij ven worden opgeleid. 24 Apr. 1860: In het begin dezer maand is te Wiesbaden over leden de laatste persoon, die ln het genot was ener lijf rente tegen zes percent van het uitgeschoten kapitaal van een negotiatie, die ten be hoeve der stad Leiden in 1780 is gesloten, zoodat 80 jaren die rente is genoten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1