Nieuw: S9S° Sociale hervormingen in Italië dringend nodig uit de bekende handige doos Een wonderlijke reis door tijd en ruimte Rook die lekkere halfzware shag Hevige brand in Hoofddorp Naar ontwerp van gebroeders Das ZWAKKE BONDGENOOT IN DE NAVO Regeringscrisis houdt nog zeer gevaarlijke mogelijkheden in Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 april 1960 Vijfde blad no. 30031 (Van onze Romeinse correspondent) De crisis in Italië houdt ons nog steeds bezig. Zij is van het uiterste belang, daar het er deze keer om gaat of Italië, een van onze belang rijkste bondgenoten in het Atlantisch pact en in de Europese markt en tal van andere verdragen, een democratische toekomst tegemoet gaat, terugvalt in het fascistische wanbeheer of een burgeroorlog zal zien uitbreken. Al deze mogelijkheden bestaan. Het kan voor ons schijnbaar van weinig betekenis zijn wie er in Italië aan het hoofd van de regering staat, maar wij mogen niet vergeten, dat, wanneer er op dit ogenblik ten oorlog zou uitbreken tussen Oost en West, Italië een weinig betrouwbaar bondgenoot zou blijken. De grote arbeidersmassa, die nog steeds achter de communisten aanloopt, zal stellig niet de wapenen opnemen tegen Sovjet-Rusland. in Bologna, een der meest levende ste den van Italië, het orgaan van de aarts bisschoppelijke curie de spot drijft met het belangrijke en gewoonlijk zeer uit gesproken anti-clericale liberale dag blad in die stad, dat bijna smeekt om hulp uit het Vaticaan! De industriëlen van Bologna hebben een deputatie af gevaardigd naar de kardinaal-aarts bisschop om zich te gaan beklagen dat zij het blad van de curie te links vin den. In Rome zal men, als men be paalde kranten leest, vooral het orgaan van de Katholieke Actie, de indruk krijgen dat wanneer sociaaldemocraten en republikeinen in de Italiaanse rege ring komen, hetgeen onder De Gasperl bijna steeds het geval was, eigenlijk het einde van de wereld nabij is... 'anfani voor uiterst moeilijke taak Het is, door ieider die iets van de Ita liaanse toestanden begrijpt, reeds uit den treure gezegd, dat de enige manier om in dit land aan het communisme paal en perk te stellen betekent dat men de weg moet gaan van bepaalde sociale hervormingen die niet langer op uitstel kunnen wachten. Saragat heeft het dezer dagen nog eens met precies dezelfde woorden heel duidelijk gezegd. Men moet dus hopen, dat Fanfani erin tal slagen zijn regering van christen democraten, sociaaldemocraten en re publikeinen te vormen. Maar of hij zal slagen is nog aller minst zeker. Er is geweldig sterke weer stand. In de eerste plaats van de zijde der groot-industriëlen, die hun monopo lies bedreigd zien. Men zal moeilijk binnen zeggen dat het hun alleen om stoffelijke voordelen gaat. In de bladen Éie van deze groot-industriëlen afhanke lijk zijn, waaronder enkele van de meest woraanstaande Italiaanse dagbladen, lie vroeger als liberaal konden worden leschouwd, leest men dat de huidige ?aus niet zoals zijn voorganger rioht- ijnen weet te geven voor de Italiaanse »litiek. Het is werkelijk voor liberale a anti-clericale bladen een heel zon- :erlinge houding. Dit gaat zo ver, dat Half miljoen schade Gistermiddag omstreeks half drie brak ten felle brand uit in de benzine- en oliehandel van de N.V. Gebrs. De Boo an de hoofdweg in Hoofddorp. Het fjur greep zeer snel om zich heen. De Srandweren uit omliggende gemeenten itepen met al het beschikbare materiaal :e vlammen aan. De bovengrondse ben- ïne- en olievoorraad ging verloren, de adergrondse bleef gespaard. Tegen half vijf waren de brandweer- torpsen van Haarlemmermeer en enkele ©liggende gemeenten de brand meester. De nablussing nam echter nog geruime ijd ln beslag. Tot half negen. De be- Irijfsruimte een soort garage is «taal uitgebrand. De omliggende toningen bleven gespaard. Volgens een 'oorlopige schatting bedraagt de schade ongeveer een half miljoen gulden. De I.V. Gebrs." De Boo was echter tegen orandschade verzekerd. Vat overgelopen De brand is vermoedelijk ontstaan ingevolge van het overlopen van een 'it, dat men bezig was met benzine te uilen. De overlopende benzine heeft fch over de grond verspreid. De politie 'eronderstelt dat deze benzine of het Ps daarvan in contact is gekomen met |tn brandende petroleumkachel, die in iet kantoor stond. Tijdens de brand tjn enkele met benzine en olie gevulde jiten ontploft. Niemand liep evenwel «tsel op. Reddeloos Met man en macht hebben de brand jeerkorpsen de laaiende vuurzee bestre den. In totaal waren 50 a 60 brandweer- ■eden druk in de weer. De opslagruim- bleek reeds spoedig reddeloos verlo ten. ,De vijf omliggende woningen en een 'ïbriekje hebben enige tijd ernstig ge- Par gelopen eveneens door het vuur te torden aangetast. Enkele huizen moes ten zelfs worden ontruimd. De brand eer slaagde er evenwel in deze panden behouden. De bewoners konden er ater in terugkeren. Voor zover bekend Is, zijn uitsluitend nkele vaten benzinó en olie ontploft, «ewel in de garage cilinders butaan- a propaangas lagen opgeslagen. Bü de *and zijn een personenauto en een Jachtauto, die in de opslagplaats ston- verloren gegaan. Enkele auto's onden bijtijds worden gered. Tijdens teze reddingsactie kwam een van de fachtauto's in een sloot terecht. Een dubbelhartig meisje Het 17-jarige Italiaanse meisje Mar- Jela di Felice, dat met haar ouders in frankrijk woont en dat in een zieken- tois by Parijs is opgenomen omdat zy 'oortdurend klaagde over vermoeidheid ademnood, biykt twee harten te heb- «n. Ja haar geboortestad Bari in Italië taiben de dokters jarenlang vergeefs jaar de oorzaak van haar kwaal gezocht. J* artsen van het ziekenhuis van Saint- Germain-en-Laye, waar zy onlangs werd "Merzocht zqn nu tot de verrassende tonclusie gekomen dat zij een hart links een hart rechts in het lichaam heeft. linkerhart heeft twee hartslagaders het rechtse drie. De deskundigen ge- Ptt dat Carmela zeker drie jaar in ®servatie zal moeten blqven voor men tai operatie kan proberen uit te voeren. Fascistische chantage Dit alles bewqst wel dat Fanfani een zware strijd heeft te voeren tegen be paalde r.-k. kringen, waaronder wel te verstaan het Vaticaan zich niet bevindt, en tegen de groot-industriëlen, die een sterke vertegenwoordiging hebben in de rechtse groepen van de christendemo cratische party. Intussen zqn de fascisten bezig met een soort chantage. Zq hebben laten weten dat zq, wanneer de christende mocraten een regering zouden vormen met de linkse democratische partqen, hun verdere steun zullen onthouden aan alle gemeentebesturen, die alleen kunnen voortbestaan dank zij samen werking tussen de christendemocraten en de fascisten. Daaronder zqn de ge meentebesturen van 28 provinciale hoofdsteden en ook die van de stad Rome. Reeds hebben zq een crisis doen ontstaan in het gemeentebestuur van Genua en het is niet uitgesloten dat binnenkort. waarschqnlqk zaterdag aanstaande, de coalitie van uiterst rechtse christendemocraten en fascisten die op het ogenblik in Rome het ge meentebestuur in handen heeft, uiteen zal vallen. Een bedreiging daarbij is natuurlijk dat Rome zonder gemeentebestuur en met een door de prefect aan te wqzen commissaris zal zitten tijdens de Olym pische Spelen of anders dat er wel eens een links gemeentebestuur zou kunnen zijn in de stad waarin tenslotte het Va ticaan als enclave gelegen is. CAPTAIN GRANT Op Haagse tentoonstelling (Van onze Haagse correspondent) De Haarlemse gebroeders Das, die al meermalen van zich hebben doen spréken door het viaken van uiterst nauwkeurige tekeningen van nog op de geheime lijst voorkomende vliegtuigen en ruimte-projectielen aan de hand van summiere gegevens uit interna tionale tijdschriftartikelen, krijgen op de Horecaf-tentoonstelling „Gast en Gastheer" in de Houtrusthallen te Den Haag, de kans van hun leven. Zij héb ben van het Centraal Brouwerij Kan- Bijzondere H.B.S. te Hollandia gelijkgesteld De HBS-diploma's A en B van de bij zondere HBS te Hollandia worden voor de jaren 1960 tot en met 1964 gelijkge steld met de overeenkomstige getuig schriften die op de Nederlandse hogere burger scholen gedurende deze jaren worden uitgereikt. In kringen van culturele zaken in Ned. Nieuw-Guinea en bq het bestuur van de Stichting Byzondere HBS is het bericht over dit besluit, dat een mqlpaal betekent in de geschiedenis van deze school, met grote voldoening ontvangen. Ook voor de leerlingen van deze HBS en de ouders van de leerlingen is deze mededeling een prettige tijding. Inmiddels is op 12 april j.l. op „Zee zicht" te Hollandia, tydens een eenvou dige plechtigheid, de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van deze eerste HBS van Ned. Nieuw-Guinea, De Bijzondere HBS telt op het ogen blik ongeveer 25 niet-Nederlandse leer lingen - circa 20 van het totaal - on der wie 12 Papoea's. De eerste officiële foto van Prins Filips, de zoon van Prinses Paola en Prins Albert van België, die op Goede Vrijdag het levenslicht aan schouwde. Vrouw aan brandwonden te Heerlen overleden Gistermiddag is de 80 jaar oude me vrouw Wolf uit Heerlen overleden, na dat zy 's morgens ernstige brandwonden had opgelopen. Toen zij het gasstel in haar keuken wilde aansteken, sprong de slang van de hoofdkraan. Er ontstond een steekvlam, die de kleren van de bejaarde vrouw in brand stak. Op haar hulpgeroep kwam haar 81-jarige echtgenoot te hulp. Hq slaagde erin de vlammen in de kleren te doven. De vrouw had toen echter reeds zo ernstige brandwonden opgelopen, dat zq 's middags in het St.-Josephzieken- huis, waarheen ze was overgebracht, overleed. De brandweer wist het begin van brand in de keuken spoedig te blus sen. Schip krijgt naam van prof. Gerbrandy (Speciale berichtgeving) De 20 duizend ton metende tanker, die op 24 mei op de Alblasserdamse werf van Verolme's Verenigde Scheepswerven te water wordt gelaten, zal de naam P. S. Gerbrandy krijgen. Het schip wordt gebouwd voor rekening van de Nederlandse Vracht- en Tankvaart- maatschappij te Den Haag, waarvan de heer Gerbrandy commissaris is, en die ook eigenaresse is van de naar het ge boortedorp van de heer Verolme ge noemde Nieuwe Tonge. toor namelijk de opdracht gekregen voor de vervaardiging van een weten schappelijk verantwoord model van een ruimteschip, de Pionier-Bier met diorama's van de planeten. Het ruimteschip wordt van alumini um vervaardigd en krijgt een doorsnede van zestien meter. De gehele ruimte van vierhonderd vierkante meter, die het C.B.K. op „Gast en Gastheer" ter be schikking krijgt, zal worden benut voor het „ruimteproject", „uit de patrqs- poorten van het ruimteschip zal men kunnen zien hoe de andere werelden, ver van de aarde, er uit zouden kun nen zien. Bovendien zal men daarbq ondervinden, dat dit een reis door de tijd, in de toekomst is. Een verschqnsel zó ontstellend vreemd, zó schokkend nieuw, dat zelfs wetenschapsmensen het maar aarzelend accepteren", aldus de gebroeders Das zelf over hun jongste schepping. DUIZEND JAAR Zij gaan er vanuit, dat de ruimte vaarder duizend jaar nodig zal hebben om alle planeten te bezoeken. Op „Gast en Gastheer" zal de bezoeker in het jaar 1960 in het ruimtevaartuig instap pen en na een blik te hebben geworpen op de planeten, die door de vele pa trijspoorten zichtbaar zullen zijn, in het jaar 2060 weer uitstappen. „Zq komen dan als bezienswaardigheden uit een vroegere tijd op een inmiddels totaal veranderde aarde terug", zeggen de ge broeders Das. „Maar in wat voor krank zinnige wereld zijn ze dan terecht ge komen? Vreemde licht uitstralende ge bouwen op dunne poten Verkeerstunnels hoog door de lucht. Voorwerpen, die zo maar in de lucht hangen Het klinkt allemaal fantastisch, maar het is beslist niet de bedoeling van de gebroeders Das om van het ruimte schip met bijbehorende diorama's een kermisachtig grapje te maken. Integen deel. Evenals de tekeningen, die zij van nog geheime vliegtuigen hebben ver vaardigd, is het gehele ruimteproject van .Gast en Gastheer" gebaseerd op we- tenschappelqke publikaties over de ruimtevaart in internationale tijdschrif ten en gegevens, die regeringen over ruimtevaartprojecten hebben verstrekt. VERANTWOORD De diorama's zqn verantwoorde in terpretaties in kleur van de foto's, die bqvoorbeeld de Russen hebben gemaakt van de achterkant van de maan. Ook de belichting, die de gebroeders Das toe passen is gebaseerd op gegevens over het licht op de planeten. Mars zal men kunnen zien als een planeet bestaande uit verweerde rotsen en uitgestrekte dalen met een vreemde, blauwzwarte hemel erboven. Het ruimteschip met zijn diorama's is te beschouwen als een moderne versie van het Haagse Panorama Mesdag. Vijftig bezoekers kunnen er tegelijk in worden ontvangen. Door lichteffecten zullen zq de indruk krijgen alsof het toestel zich werkelijk met enorme snel heid door de ruimte wentelt. Ze zullen ontvangen worden door een vriendelijke gastvrouwe en na de geslaagde landing op de aarde hun dorst kunnen laven in een bar uit het jaar 2060, waarin zij door kelners in ruimtepakken worden bediend Het is niet de bedoeling van het C.B.K. om het ruimteschip van de gebroeders Das alleen op „Gast en Gastheer" te gebruiken. De uitvoering van het plan vergt tienduizenden guldens. Men zal daarom proberen om het ruimteschip na de tentoonstelling ergens een vaste plaats te geven. Het is niet onmogelqk, Advertentie Aoderne "TWEN"- costuums: de tijl voor de moderne, sportieve ion. Prachtige coupe, schitteren- e afwerking, eerste kwaliteit Coster-verrassing I taalt U voor deze "Twen"-heren- costuums, in prima kreekherstel- lende kamgarens met moderne streep- en ruitdessins, compleet met broekriem van dezelfde stof, Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 a dat het een plaats zal krijgen op een van de vermaakseilandcn van de in aanbouw zijnde Schevening 3 Pier. Naast- het Panorama Mesdag zou men dan in Scheveningen ook een Panorama Ruimtevaart rijk zyn Franse weekbladen in beslag genomen (Van onze Parijse correspondent) De beide linkse weekbladen .France Observateur" en „L'Express" zqn op nieuw op last van de regering in be slag genomen. Eenzelfde lot heeft ook een onder pseudoniem gepubliceerde reportage-in-boekvorm getroffen over dienstweigeraars en deserteurs met betrekking tot de oorlog in Algerië. De twee eerstgenoemde weekbladen wer den trouwens verboden in verband met ditzelfde onderwerp, en, volgens het communiqué van de regering, omdat ze het leger tot desertie zouden hebben aangespoord. Die beschuldiging is in tussen al door ..L'Espress", dat op nieuw Is uitgekomen, weerlegd door middel van een nieuw artikel met veel meer by'zonderheden over hetzelfde onderwerp, dat echter al eerder en on gestraft door een rechts weekblad openbaar was gemaakt. De conclusie van de directie van „L'Express" luidt dan ook dat deze nieuwe manifestatie van pers-breidel niet anders kan worden aangeduid dan als een politiek wapen, dat de regering tegen de links-liberale oppositie ge bruikt. Deze nieuwe maatregel van eensuur werd nog maar enkele dagen geleden voorafgegaan door een offi ciële verklaring van de minister van Voorlichting, die opmerkte dat de rege ring de traditionele beginselen van de persvrqheid zou respecteren en dat het verbod van dag- of weekbladen tot de hoge uitzonderingen zou moeten blqven. Men herinnert zich eveneens de plech tige verzekering van het staatshoofd generaal De Gaulle, dat de vryheid van meningsuiting door de pers tot de grondpqlers van de republiek zal blq ven behoren. Het feit, dat generaal De Gaulle thans op het Amerikaanse con tinent vertoeft, is mogelqk trouwens niet geheel vreemd aan dit nieuwe ge val van censuur. In een vroegere fase van de Algerqnse oorlog werden .L'Ex press" en .France Observateur" al herhaaldelqk in beslag genomen van wege onthullingen over martelmetho des op Algerijnen door Franse para chutisten. De omstandigheid dat het bestaan van deze praktyken veel later toch door de autoriteiten moest wor den erkend, geeft enig voedsel aan de veronderstelling dat het Franse leger thans in toenemende mate aan geval len van desertie en dienstweigering het hoofd heeft te bieden. Tien doden bij gevechten rond Loeloeaburg (Kongo) In een officieel communiqué is mee gedeeld, dat woensdag tien leden van de Loeloeastam bq aanvallen van Baloeba- strqders op dorpen in de omgeving van Loeloeaburg zqn omgekomen. Meer dan dertig Loeloea's werden ernstig gewond. In Nganza werden driehonderd hutten in brand gestoken- Kongolese militairen hebben tachtig personen gearresteerd. Voorts werd meegedeeld dat Loeloea- stam hoofden van Demba, Dibaja en Ka- soemba, niet ver van Loeloeaburg de Belgische autoriteiten in een ultimatum gevraagd hebben de Baloeba binnen drie dagen uit hun gebied te verbannen, als dit niet gebeurt zouden de Loeloeastrij- ders naar Loeloeaburg de hoofdstad van de provincie Kasai, opmarcheren. Gisteren omsingelden opgewonden Loe- loeastryders de gebouwen van de R.-K. missie in Demba. Zq wilden tot de aan val overgaan maar ontdekten, dat de po litieke leider Baloeji, die zy zochten en die stamhoofd van de Baloeba is, niet aanwezig was. Volgens het communiqué is de alge mene toestand in Kasai sedert Pasen achteruitgegaan. Dit wqt men behalv. aan de stammentegenstellingen aan ha feit, dat de politieke sentimenten zie; laten gelden by het naderen van d eerste algemene verkiezingen in Kongc die in mei zullen worden gehouden. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7