Belangrijke uitbreiding van werf De Industrie in Alphen a.d. Rijn Kerkelijk Leven Opstand duurde maar 24 uur RECHTZAKEN SPECIALE AANBIEDING mm VRIJDAG 22 APRIL 1960 Gisteren wapperde van het hoog ste punt van de nieuwe 22 meter hoge rijdende kraan op de scheeps- bouwwerf „De Industrie" in Al phen onze nationale driekleur, om dat des middags het hoogste punt bij de bouw van deze enorme kraan werd bereikt. Deze machtige kraan is geplaatst op de uitbreiding van de werf waar voorheen de stallen van een boer derij stonden. Het nieuwe gedeelte van de werf is 55 meter lang, zo dat daar zowel treiters als binnen vaartschepen gebouwd kunnen worden. De kraan heeft een hefvermogen van 10 ton. De verplaatsing ge schiedt geheel elektrisch. Het ge wicht van de kraan is 80 ton. Onder de rails zijn 58 tien meter lange betonnen palen de grond ingedre ven. Onder de baan waarop de kiel van de schepen komt te rusten zijn nog eens 29 palen van dezelfde lengte geslagen. (Foto Leidsch Dagblad) De beleving van het evangelie en het geloof GEEEF. PREDIKANTEN BIJEEN In Utrecht is gisteren de algemene vergadering van de Vereniging van Predikanten van de Geref. Kerken voortgezet. In de ochtendzitting hield dr. Udo Smidt, superintendent in Detmold, een lezing over het onderwerp: „De eenheid der kerk bij Joh. Calvijn". Spreker zeide, dat bij Calvijn de strijd om de eenheid der kerk, de kentekenen draagt van een strenge gebondenheid aan de schrift. De theologische kenteke nen hebben bij Calvijn hun christolo gische, penumatologische controverse. Dr Smidt stond achtereenvolgens stil bij de dynamische ecclesiologische en eschatologische trekken. In de middagvergadering hield ds. W. G Scheeres uit Weesp een lezing over „De beleving van het evangelie en van het geloof in onze gemeenten". De veranderingen in de huidige sa menleving vragen, volgens spreker, een sterke persoonlijke geloofsbeslissing, maar werken die tegelijk ook tegen. Daarom is hernieuwde bezinning nood zakelijk om tot een diepere geloofsbe- zinning te komen. Zij kan alleen op de juiste wijze functioneren als zij gedra gen wordt door het gebed om en be paald wordt door het streven naar de gaven des geestes, hetgeen daadwerke- lyke zelfverloochening impliceert. Accentuering in de prediking van het missionaire karakter van het geloof en de heiligingsmotieven in het evangelie zal de beleving intensiveren en de ge loofsbeslissing radicaal maken. Zo al leen, aldus besloot spreker, behoeft de kerkelijke gemeenschapsvorm niet te concurreren met de aangewende huidige remedies tegen de gemeenschapscrisis, maar zal zij door haar totaal eigensoor tig karakter weer èn nodigend èn critisch gaan functioneren in de samen leving. Nadat over beide referaten met de sprekers van gedachten gewisseld was en de voorzitter een dank- en slotwoord gesproken had, ging de conferentie uiteen. HET CHR. GEREF. KERKELIJK LEVEN Uit het thans verschenen jaarboek van de Chr. Geref. Kerken blijkt, dat het aantal gemeenten met één is ver meerderd door de instituering van een kerk in Amsterdam-nieuw-west daardoor thans 167 bedraagt. Het aantal predikanten steeg met zes en bedraagt nu 103. Het aantal vacatures daalde van 74 tot 69. Het aantal leden klom van 30957 tot 31537 en het totaal aantal be lijdende en doopleden steeg van 62381 op 63215. DS. H. R. BOERMA 60 JAAR PREDIKANT Vandaag is het zestig jaar geleden, dat ds. H. R. Boerma uit Haren bij Groningen werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 2 december 1873 te Nieuwolda in Gro ningen geboren en stond eerst ongeveer negen jaar t Nuis in de classis Gronin gen, daarna ongeveer vier jaar te Bel- lingwolde en tenslotte nog ruim 25 jaar te Winsum in Groningen, waar hem met ingang van 1 mei 1938 op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. DS. H. VAN DIJK 25 JAAR PREDIKANT Donderdag is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. H. van Dijk uit Leerdam werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Dijk werd op 28 april 1935 door ds. P. van Toorn uit Rotterdam bevestigd als predikant van de Herv. Gemeente van Rynsaterwoude in de classis Leiden. Op 13 november 1938 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Den Ham in de classis Zwolle. Sinds 19 juni 1949 dient ds. Van Dijk de Hervormde Gemeente van Leer dam. Dr. J. Kooy gaat met emeritaat In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met in gang van 1 mei a.s. emeritaat verleend aan dr. J. Kooij, de nestor van de dienstdoende predikanten van de Herv. Gemeente van Amsterdam-Centrum. Ds. Kooij werd op 13 juni 1894 te Wassenaar geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Leiden, waar hij verder ook nog aan de universiteit studeerde en op 15 april 1926 bij prof. dr. H. Windisch op een proefschrift „De paraenese van de apostel Paulus" promoveerde tot doctor in de faculteit van de Godge leerdheid. Nadat de heer Kooij op 1 mei 1918 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 3 november van dat zelfde jaar door ds. H. J. Hak uit Arn hem, toen nog predikant te Maasdam, bevestigd als predikant van de Hervorm de gemeente van Nieuwkoop in de clas sis Leiden. Op 5 juni 1921 verwisselde dr. Kooij deze gemeente met die van Broek op Langendijk en op 1 juni 1924 werd hij door dr. L. D. Terlaak Poot, De opstand van ex-generaal Jesus Maria Castro Leon tegen president Romulo Botancourt van Venezuela heeft weinig meer dan 24 uur geduurd. De opstandige strijdkrachten van Castro Leon te San Cristobal in het uiterste westen aan de Columbiaanse grens heb ben zich gistermiddag aan de regerings troepen overgegeven, terwijl de ex-gene- raal zelf en vier officieren naar Colum bia zouden zijn uitgeweken, maar dit laatste werd gisteravond door Colum biaanse autoriteiten tegengesproken. By de gevechten tussen de regerings troepen en de opstandelingen zyn vol gens officieuze gegevens drie mensen gedood en twee gewond. Dadelijk nadat Castro Leon woensdag de opstand had ontketend schaarden de politieke partijen, de vakbenden, de stu denten en de boeren zich achter 't regime van Betancourt, terwijl de militaire leiders en de troepen eveneens het gezag van het begin af steunden. De regerings strijdkrachten bezetten gisteren dadelijk een paar grenssteden en regeringsvlieg tuigen beschoten steunpunten van de opstandelingen met machinegeweren. De opstandelingenleiders hebben don derdagochtend nog getracht het initia tief in handen te krijgen door een aan- Oorzaak vliegongeval-Hahn is nog steeds een mysterie Omtrent de oorzaak van het neerstor ten van het fotoverkenningsvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht in de omge ving van Hahn bij Wiesbaden, waarbij de 28-jarige eerste luitenant-vlieger R. de Ruyter uit Arnhem het leven verloor, is nog niets vast komen te staan. De commissie van onderzoek, be staande uit officieren van het comman do tactische strijdkrachten, die onmid dellijk naar de plaats van het ongeluk vertrok, heeft tot dusver slechts kun nen vaststellen, dat het toestel in elk ge val niet in de lucht is ontploft. De commissie trof de wrakstukken van het vliegtuig overal en in kleine de len verspreid aan, wat het onderzoek bemoeilijkt. Het vliegtuig moet in een dalende bocht omlaag zijn gekomen en daarbij de grond hebben geraakt. Het ongeluk gebeurde bij helder weer. Niemand zag, voor zover bekend, het vliegtuig omlaag komen. De commissie zet het onderzoek ter plaatse voort. val op het plaatsje Rubio. dertig kilometer van San Cristobal, en het dorp San Antonio. Deze aanvallen liepen op niets uit en de opstandelingen trokken zich terug op San Cristobal, waar ze het aan de stok kregen met scholieren van een middelbare school. Toen de regeringsstrijdkrachten later aan de rand van de stad stonden, was de op stand afgelopen. Rotterdamse „meesfer"- inbreker veroordeeld (Van onze Haagse redactie) Een 44-jarige Rotterdamse fabrieks arbeider, die in de afgelopen twee jaar in Den Haag en Voorburg volgens het zelfde systeem niet minder dan 175 in braken gepleegd heeft, is door de Haag se rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2 jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Zoals de officier van Justitie 14 da gen geleden ter zitting opmerkte, v:as deze man jarenlang de Haagse en Voor- burgse politie tot wanhoop. Hij pleegde de inbraken als een nauwgezet vakman, telkens op dezelfde wijze, door in een van de z.g. „betere wijken" een huis uit te zoeken waar niemand thuis was en dan op een onopvallende wijze via een brandgang aan de achterzijde in te breken. De man was gespecialiseerd in juwelen en antiek. De buit verkocht hij altijd aan een Rotterdamse antiquair, die hem precies instrueerde ten aanzien van wat hij stelen moest. Deze heler is in Rotterdam tot 2 jaar gevangensstraf veroordeeld. Afscheid ds. C. Molenaar Ds. C. Molenaar is voornemens woens dagavond 4 mei afscheid te nemen van de Geref. Gemeente hier ter stede, om woensdagavond 11 mei d.o.v. intrede te doen te Moerkapelle, na 's middags te voren te zijn bevestigd door ds. A. Ver- gunst van Rotterdam-c. Bevestiging en intrede zullen plaatsvinden in het wel willend beschikbaar gestelde herv. kerk gebouw van Moerkapelle. Advertentie Nederlandse inzending op Gentse Floraliën De Nederlandse bloemen- en planten- kwekerijen zijn dit jaar op de zaterdag door Koning Boudewijn officieel te ope nen Gentse Floraliën met honderden va riëteiten bloemen en planten ter waarde van vele miljoenen guldens vertegen woordigd. Een vijftigtal Nederlandse deskundigen heeft de afgelopen dagen koortsachtig gewerkt aan het inrichten van de 12 collectieve en individuele in zendingen op deze vijfjaarlijkse inter nationale bloemen- en plantenshow in Gent, de 24e in de in het begin van de vorige eeuw begonnen serie, die alleen door oorlogen werd onderbroken. Na België is de Nederlandse inzending de grootste met een oppervlakte van ruim 1500 vierkante meter in het gigan tische „Floraliënpaleis", waarvan 24.000 vierkante meter in een sprookjesachtige bloementuin, compleet met een zeven meter hoge waterval en anderehalve kilometer lange wandelpaden zijn her schapen. Een bijzondere plaats in de Neder landse bijdrage is ingeruimd voor de Boskoopse plantenkwekerijen, maar ook de tulpen, rozen, hyacinten en vele an dere bloemen hebben er een ruime plaats in gekregen. Bijzondere aandacht is ook besteed aan de in Nederland gekweekte orchidee, waarvan alleen al voor een waarde van 5.000 gulden aanwezig is. In totaal zijn bloemen- en planten- kwekers uit zeven landen op de Gentse Floraliën vertegenwoordigd. Behalve België en Nederland zijn dit Italië, Frankrijk, Dutisland, Engeland en Zwit serland. De tentoonstelling, waarop de organisatoren honderdduizenden bezoe kers verwachten zal tot 22 mei zijn geopend. De ,Exmin ster' naar Beiroet onderweg Volgens het Arabische persbureau voor het Midden-Oosten heeft het Ameri kaanse vrachtschip Exminster de Syri sche haven Lattakia verlaten zonder zijn lading auto's te hebben kunnen los sen als gevolg van de weigering van de havenarbeiders om op het schip te wer ken. Het schip zal trachten zijn lading in Beiroet (Libanon) te lossen. Deze actie is bedoeld als represaille voor het posten bij het Egyptische vrachtschip Cleopatra in de haven van New York. En dit posten in New York is weer be doeld als maatregel tegen Nassers boy cot van de Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal. De havenarbeiders in Lattakia weige ren ook drie andere Amerikaanse sche pen te lossen, die donderdagochtend zijn aangekomen. in BLAZERS en JACKS voor meisjes en jongens. Normaal 29.75 NU 14.75 by KOOPT U met PLEZIER. HAARLEMMERSTRAAT 109 t.o. Bata, LEIDEN. Zichtzendingen op aanvraag. Gisteren is op de werf van Verolme te Heusden de nieuwe supertanker .Forest Lakete water gelaten. Het schip was tien meter langer dan de breedte van de Maas, maar een inham aan de tegenovergelegen oever bracht uitkomst. Een foto van de imposante boeg van het schip. De sexsuele opvoeding van de jeugd Groots ballonfeest in Rotterdam Op bevrijdingsdag Op bevrijdingsdag zullen op het Afrikaanderplein te Rotterdam 12 ballonnen opstijgen voor een race om de „Trophee de la liberation", uitgeloofd door de gemeente Rot terdam. De start is bepaald op 's middags kwart voor twee. Bal- lonvaarders uit Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en de V.S. zullen aan deze strijd deelnemen. Het betreft hier een zogenaamde lan dingswedstrijd. De opdracht luidt bin nen een bepaalde, nader bekend te maken straal van Rotterdam te landen. De deelnemer, die precies op, of het dichtsbij een denkbeeldig rond de stad getrokken cirkel aan de grond komt, za! als winnaar worden uitgeroepen. De straal van deze cirkel is afhankelijk van de weersomstandigheden. Hij zal kunnen variëren van 10 tot 125 kilometer. Het Afrikaanderplein wordt voor deze gelegenheid afgezet door de politie. Bijzondere verkeersmaatregelen worden getroffen. Op het terrein zullen o.a. mobilofoons, E H.B.O., brandweer en padvinders aanwezig zijn. Bij gunstig weer rekent men op circa 100.000 toe schouwers. De laatste Rotterdamse gebeurtenis op ballonsportgebied speelde zich af in 1934, toen acht ballonnen de lucht ingin gen. Dit was de grootste ballonrace, die voor de oorlog in Nederland werd ge organiseerd. Nu, na 26 jaar, zal deze manifestatie in belangrijke mate worden overtroffen. toen nog predikant te Amsterdam en thans emeritus predikant te Amersfoort, bevestigd als predikant van de Herv. Gemeente van Amsterdam-Centrum. NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Valthermond J. Eikema te a.s. em. pred. te Hoogwoud-Aartswoud. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Almelo (vac. ds. O Jager) dr. N. Wind. laatstelijk miss. pred.. woonachtig te Hilversum die bedankte voor Muiden. Vlaardlngen (8e pred. pl.) en voor Zuldland. Aangenomen naar Andijk (vac. J, Végh) C. D(]kstra te Asperen. Chr. Vrouwenbond Leiden-Z.W. bijeen ■Gisteravond hield de afdeling Leiden Z.W. van de Ned. Chr. Vrouwenbond in het Herv. Wijkgebouw ,,'t Boshuis" een ledenvergadering. Na een woord van welkom en een korte meditatie door mevr. A. Schoenmakers, die wegens ziekte van de presidente de honneurs waarnam, werden enkele huishoudelijke punten behandeld. De plv. presidente deelde mede, dat in de herfst een nieuw christelijk damesweekblad zal verschij nen. Hierna was het woord aan de heer A. C. Monster, hoofd van de Keuche- niusschool in Den Haag, die sprak over ,,De seksuele opvoeding van de jeugd". Spreker betreurde het dat er nog te veel ouders zijn, die nog steeds, gelijk zo'n 50 jaar geleden de gewoonte was, te kort schieten bij de seksuele opvoe ding van hun kinderen. Deze opvoeding toch is de grondslag van een goede op voeding en kan derhalve als een on misbaar onderdeel niet worden ver waarloosd. De meest ideale voorlichting wordt bereikt, als het ouderpaar zelf vrij is van dufheid en schuldgevoelens en het seksuele vraagstuk openlyk durft aan te roeren. Vele huwelijken zijn juist door een te grote zwijgzaamheid nooit echt geworden en vaak te weinig als een gave Gods ten aanzien van het seksuele leven beschouwd. Een juiste en tydige voorlichting (c.q. inlichting) kan het kind voor veel te leurstellingen behoeden en voorkomen, dat het kind op funeste wyze langs an dere wegen b.v. op straat door vriendjes wordt ingelicht. Het kind bepaalt veelal zelf het tijd stip waarop het vraag- en antwoordspel kan beginnen. Het is dan zaak om het kind niet met een kluitje in het riet te sturen, doch de problemen naar waar heid te behandelen. Aldus voorgelicht zal het kind tijdig zijn eigen waarde leren kennen en geen stiekeme dingen in verborgen hoekjes zoeken, omdat het deze als onwaardig heeft leren onder kennen. De puberteit wordt beschouwd als één der moeilijkste fasen in het jeugd leven. omdat dan de seksualiteit en de erotiek zich gaan ontwikkelen en het kind op weg naar de volwassenheid groeit. Spreker ging uitvoerig in op de problemen rondom de puberteit zowel Bond van Hoger Onderwijspersoneel ONTVANGST IN DE ACADEMIE Vandaag en morgen wordt In Leiden de algemene vergadering van de Bond van Hoger Onderwijspersoneel gehou den. Deze vergadering valt samen met de viering van het veertigjarig bestaan van de afdeling Leiden van deze Bond. van de jongen als het meisje en wees ook hierbij nadrukkelyk op een tydige en juiste voorlichting. Een universele therapie t.a.v. de veel voorkomende masturbatie ook bij meisjes in de puberteit, is moeilijk te bepalen, aan gezien ieder geval individueel moet wor den bezien. Doch by deze individuele bijstand, die het kind juist dan zo nodig heeft, moeten de ouders niet schromen hun kind openlijk tegemoet te treden en de problemen vrijelijk te bespreken, daar ook hier een juiste voorlichting essentieel is voor een goede en gezonde verdere levenswandel, aldus eindigde spreker zyn boeiend betoog. Staat de dag van vandaag in het teken van dit veertigjarig feest hedenmiddag vond een receptie plaats in het Snouck Hurgronjehuis en van avond is er feest in de Schouwburg morgen zyn het de bondszaken, welke in het middelpunt der belangstelling staan. Aan de feestviering ging hedenoch tend een ontvangst in het Academie gebouw vooraf. De rector-magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, die allen een harteiyk welkom in de Sleutelstad toeriep, zeide zeer ver heugd te zyn de afgevaardigden van diverse afdelingen van de bond in de oude Leidse universiteit te kunnen ont vangen". De banden met de universiteit zyn velerlei". Zo ook met de Bond van Hoger Onderwyspersoneel. Het is ons als hoogleraren dan ook een groot genoegen u te kunnen feliciteren met het 40-jarig bestaan van de Leidse afdeling. Afge scheiden van de materiële kant zit er ook een geestelyke achtergrond in het contact tussen universiteit en de bond. Zonder uw hulp zou het gehele univer siteitsapparaat niet goed kunnen func tioneren", aldus prof. Jonkers. De rec tor-magnificus wenste de bond veel goeds toe in de komende jaren en hoopte, dat de vertegenwoordigers van de verschillende afdelingen tezamen met de leden van de jubilerende afdeling enkele prettige dagen zouden mogen be leven. Vervolgens bood de heer W. Neute boom, plaatsvervangend secretaris van het College van Curatoren der Leidse Universiteit gelukwensen aan. Hy wenste de afgevaardigden een vrucht bare vergadering toe. Voorzitter W. Tuk van de afdeling Leiden, dankte prof. Jonkers voor de gastvryheid, welke de bond mocht genieten in het Academie gebouw. Dit was wel een zeer grote ver andering ten opzichte van een dertigtal jaren geleden. Toendertijd vond men het maar „zo, zo" de vertegenwoordigers in de Academie te ontvangen. De sa menwerking met de hoogleraren kon volgens de heer Tuk tot grote prestaties leiden. Het verheugde spreker dan ook zeer, dat er een wederzyds begrip be staat. waardoor er iets tot stand ge bracht kan worden. Op uitnodiging van de rector-magni ficus bezichtigden de aanwezigen daar na het Academiegebouw. Nadat een maand geleden een mannetjesooievaar gearriveerd is op het nest in Oudewater, nam dezer dagen ook een vrouwtje daar haar intrek. Het leek erop of zij onmiddellijk aan de slag ging met geboortekaartjes!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5