Een Hillegomse tulp genoemd naar de aartsbedelaar Jolian Bodegraven Concertgebouworkest magistraal in Bartóks Concert van 1943 Daad van dirigentLaszló Somogyi Jeugd uit deed mee aan Leiden en Katwijk de actie 4 x ZN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 april 1960 Tweede blad no. 30031 Calvé beloont Uw dubbel-lekker idee! Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plei- zier mee. En bovendien beloont Calvé elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbel-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en wor den het eigendom van Calvé. Maak er me ér van. met Calvé Stuur andaag nog Uw idee in! Twee grote verrassingen op één steravond Nog steeds klasse apart in muziekleven Aan het 15-jarig bestaan van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. danken wij de komst van het Concertgebouworkest, dat zorgde voor een musisch festijn op het zesde concert der Meesterserie. Wij constateerden het wederom: nog altijd vormt dit ensemble een klasse apart in ons muziekleven, herkenbaar door de jarenlange, inten se orkestcultuur stoelend op Mengelberg's meesterschap welke er aan ten grondslag ligt. Formidabel is de discipline gepaard aan een even formidabele accuratesse, alsmede een ronde, gave en nobele klank, tot in de hevig ste fortissimi van iedere scherpte of schelheid vrij. Daartoe droegen naar onze indruk zeker ook bij de aan de podiumwanden opgehangen gordijnen, die deze klank dempten. Dit bepaald akoestische voordeel kan andere orkesten zeker tot voorbeeld strekken! Het euvel der veelvuldige gastdirecties na het zo betreurenswaar dige heengaan van Van Beynum heeft op dit orkest zijn sporen nog niet nagelaten. Althans deze avond niet, waarop de Hongaarse, thans in Genève wonende dirigent, Laszlo Somogyi, met vakbekwame en speciaal toen zijn landgenoten Zoltan Kodaly en Béla Bartók aan het woord waren, met bezielende en exacte hand, de scepter zwaaide. Als hoogtepunt memoreren wij de magistrale uitvoering van Béla Bar- tóks uit 1943 daterend, in zeven weken al even magistraal ontworpen „Con cert voor orkest", geschreven ter na gedachtenis van de overleden echtge note van de grote dirigent Kousse- vitsky, mevrouw Natalie Koussevitsky. Daarin heeft iedere noot betekenis: er is niets te veel, er is niets te weinig. Bartóks scheppingskracht was, na een periode van stilstand, weer hoog opgelaaid twee jaren voor zijn dood getuige de stroom van nieuwe vond sten, in een nieuwe stijl verwerkt. Een partituur, waarin Bartóks muzikale rijkdom het summum aan zeggingskracht bereikte en waarin hij de concertante gedachte over het ganse orkest deed zegevieren, met als een der overtuigendste bewijzen van zijn originaliteit het paarsgewijs naar voren brengen der - blaasinstrumenten hier schitterend gehanteerd! in het tweede deel, het „Spel der paren". Het ganse werk is echter vervuld van die verbazingwekkende originali teit, met in het centrum zijner uiteen lopende ge'dachtenwerelden de diepzin nige Elegia, waarin hij een onverge lijkelijke sfeer van eindeloze eenzaam heid en verlatenheid oproept. Het is niet wel mogelijk in kort be stek de schoonheid en de suggestiviteit van dit werk met zijn vele ongekende effecten, waarin ook de trom haar rol speelt, en culminerend in de meesle- peid-wervelende finale met haar veler lei klankuitbarstingen, gedetailleerd te beschrijven. Het zij genoeg te wijzen op enkele kernpunten: het schitterende „fugato" van het koperensemble in de „Introduzione", de ironie van het „In- spel", de cantibiliteit van het „Intern- termezzo" en 't stralende karakter der BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Pieter. zn van P. Sierat en A. van Cittert. Johannes Jacobus Petrus Ma ria, zn van J. C. Hoogeveen en T. S. H. M. van der Staak, Cornelia Maria, dr van E. S. Prins en D. M. Biegstraaten, Peter, zn van A. den Os en L. van der Blom, Ida Maria, dr van H. P. de Goede en G. H. C. Heemskerk, Godefrida, dr van H. W. van Diesen en A. Buijs, Paula, dr van J. W. F. de Roode en E. Eradus, Maria Alida, dr. van L. F. C. van der Hoeven en C. J. van Leeuwen, Joanna Margeretha ,dr van H. de Jong en M. L. G. Kerkhof, Hillegonda Jacoba, dr van D. van Egmond en C. Guijt. GETROUWD F T. Tebrugge en J. Schouls, C. T. A. Rozestraten en W. M. van der Meer, A. van Raay en J. Oostveen, A. H. Wissel en M. P. Willemse, L. de Jongh en J. Schep. B. J. M Hoogkamer en R. M. C. van der Meij, H. Blansjaar en E. J. Langerak. P. J. van Putten en J. Hartevelt, W. Nieu- wendijk en A. C. Peters, F. van Daalen en E .F Ouwerkerk, P. Hamaker en J. K. Kuijper. OVERLEDEN M. van Beelen, 25 jaar. echtgenote van J Verdoes, P. Guijt, 67 Jr, vrouw. N. H Kuetsiei, 8 mnd. dochter. A. Pikart, 70 jr man J. van der Klaauw, 58 jaar, weduwe van J. H. Gommans, G. A. M. Meijer, 57 jr, vrouw, J. P. Heemskerk, 67 Jr, man, J. C. Sollle, 44 jr, man, G. C. Timmer, 65 Jr man, L. C. van Amsterdam, 78 jr. man M. de Vogel, 93 Jr weduwe van C. Koppe- schaar. feestelijke finale. Telkens en telkens getuigt Bartók van zijn genialiteit door middel van een strikt persoonlijke schrijfwijze. De gecompliceerde partituur is door Somogyi vieeslepend en daadkrachtig gerealiseerd. Zij werd naar een ware triomf gevoerd, die wij niet licht zullen vergeten. Het ovationele applaus gold niet al leen hem. Ook het ganse orkest, strij kers zowel als blazers (de beide har pisten niet te vergeten.'allen in htm veeleisende partijen subliem. De kennismaking met déze Bartók een grote worp zowel cpta schepping als uitvoering zal de Leidenaars tot diepe dankbaarheid gestemd hebben. Somogyi heeft volop bewezen, tegen deze gigantische taak opgewassen te zijn. Voor het overige moeten wij kort zijn. Somogyi toonde eveneens nauwe ver wantschap met zijn leermeester Zoltan Kodaly, wiens melodieuze en tempera mentvolle „Dansen uit Galanta", ge schreven tussen 1930 en 1934, zijn ware aard niet verloochenden. Ook nu een eerbetoon aan een land genoot, die, evenals Bartók, putte uit de vernieuwende en verfrissende bron van de volksmuziek. Hier betoonde het orkest al evenzeer de rijkste schake ringen aan kleurendifferentiatie. Ook in de luchtige Haydn-symfonie in c ld. t. no. 95 een van de 104! Huiskamerbijeenkomst van „Door Eendracht Verbenden" Het had niet veel gescheeld of de leden van de Leidse Tuiniers- en Bloe mistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", die gisteravond naar café Aniba waren gekomen voor het hou den van een ledenvergadering, hadden onverrichter zake huiswaarts moeten keren. De vergaderzaal was reeds voor andere doeleinden gereserveerd. Na wat heen en weer gepraat kon de bijeenkomst toch doorgang vinden en wel in de huiskamer van de familie Aniba. Tot overmaat van ramp was voorzitter Smit deze avond niet van de partij en ook de heer Van der Berg was door ziekte verhinderd, zodat het onderwerp „Drie weten meer dan een", samenspraak tussen de heren Van der Berg en Smit, beiden deskundig op liet gebied van de bloemisterij, ne de heer Hofman, amateur-volkstuinder, geen doorgang kon vinden. Hiervoor in de plaats konden de aanwezigen vragen stellen, welke door de wel aan wezige bestuursleden naar beste weten' werden beantwoord. De heer H. J. Roman heette allen van harte welkom. In vlot tempo wer den verschillende huishoudelijke pun ten van de agenda afgewerkt. Zo vond de uitreiking plaats van de prijzen be haald hij de boll enkweekwed strijd. De heer D Ernst vas winnaar geworden met 25' puni Hij moch; de vis' el- plaquette in ontvangst nemen. Als tweede- en derde-prijswinnaars waren uit de bus gekomen de heren Koren hof met 21 punten en Van Hoven met 201-1 punt. Beiden werd een bloeiende plant aangeboden. Dirigent Laszló Somogyi met enige der voornaamste solistische krach ten. (Foto L.D./Holvast) demonstreerde het orkest verrassende kwaliteiten, alhoewel hier nog niet de sterkste kanten tot volledige ontplooiing kwamen, evenmin als in de wel cor rect klinkende, maar nog niet tot diep ste ontroering stemmende ouverture „Iphigenie en Aulide" van Von Gluck, in de wel wat dikke Wagner-instru- mentatie. Het was intussen een weldaad op nieuw kennis te mogen maken met het uitmuntende niveau van dit Concertge bouworkest, dat zich ook aan deze tij delijke leiding zo soepel en homogeen heeft weten aan te passen. De solisti sche prestaties, waarvan er deze avond vele waren men denke o.a. aan die in het Menuet der Haydnsymfonie van de eerste cellist en van de klarinettist in Bartók, zijn daarbij van de hoogste orde. De gespannenheid in Bartók en het daarin door allen ontplooide briljante kunnen onder een zieisverbonden, be wogen directie, mogen als een lichtend voorbeeld gelden! De betekenis van de komst van dit orkest in de provincie valt niet te on derschatten: de vergel ykingsgraad verdiept zich met alle voordelen van dien. Wij hopen, dat het ook in de toe komst lukken mag dit orkest op ons podium te horen. Dit komt ongetwijfeld de algemene norm van ons muziekleven hoe prij zenswaard dit op zichzelf ook moge zyn! ten goede. H. MAJOOR C. A. VERWAAL BEZOEKT LEGER DES HEILS. De territoriaal jeugdsecretaris van het Leger des Heils bezoekt zondag a.s. onze stad en zal de diensten van het Leger leiden. Majoor Verwaal, afkomstig uit Rotter dam, is in vele overkoepelende jeugd organisaties in ons land een bekende figuur en is sedert jaren belast met het organiseren van het jeugdwerk in de ruim 100 Legerkorpsen en de diverse jeugdcentra. Meisjes -van de Chr. Huishoud school te Katwijk boden de aarts bedelaar een bedrag van ruim f 6000 aan voor de bouw van een ziekenhuis in Paramaribo. V.l.n.r. Johan Bodegraven, Ans van Rijn, Thea Lamboo, Wil de Best en Barta v .d. Panne. (Foto L.D./Holvast) De NCRV-steravond, die gisteren in het Hillegomse „Treslong" werd gehouden, is een grote verrassing geworden voor Johan Bodegraven. Mevrouw J. P. Rijn- veldWamaar maakte namelijk bekend, dat een nieuwe tulpensoort van een Hillegoms bollenbedrijfeen roze „Darwin-tulp" naar hem was genoemd. Boven dien stond de populaire radio-figuur nog een andere verrassing te wachten: een record-bedrag van bijna f. 39.000, het hoogste wat de steravonden totnutoe op leverden, werd hem aangeboden. Het „steentje-bijdragen" van Duin- en Bollen streek voor de bouw van een ziekenhuis in Paramaribo is dus wel een bijzonder groot succes geworden. Record bedrag van bijna f39.000! De ruim 1200 aanwezigen in de grote beurszaal hebben voor deze „geldregen- bui" losbarstte kunnen genieten van een kleinkunstprogramma met o.a. het „Leedy-trio" en Piet Ekel. Daarna beklommen o.m. afgevaardig den van de Bollenstreek het podium om een duit in het 4 x ZN-zakje te doen. De afdeling Hillegom van de Ned. Chr. Vrouwenbond bood bij monde van de dames Eerhard en Der Nederlanden de opbrengst van de Hillegomse ..moppen- dag" aan ten bedrage van ruim f. 1086. Uit Wassenaar stelde een zeer jong „bruidspaar" uit naam van de kleuter school „Johan de Wit" een bedrag van f. 1036 ter beschikking. De Sleutelstad werd vertegenwoordigd door het trio Servaas: Truus, Els en Henk, die getooid met het wapen van Leiden de opbrengst van de fancy-fair vermeerderd met enkele giften in totaal f. 745 aan Johan Bodegraven ter hand stelden. De inhoud van het groene busje, dat de Leidse kinderen namens een onbe kende stadgenoot aanboden, zal op de eerstvolgende steravond bekend worden gemaakt. In het optreden van de Heide- madeliefjes, onder leiding van de diri gent, de heer Heidema, zat veel muziek. Laat ze maar zingen die madeliefjes, hun tournee-opbrengst was ruim f. 1620. Leerlingen van de Chr. Huishoudschool in Katwijk hadden ruim f. 6000 bijeen gebracht. Als klap op de vuurpijl boden mevrouw J. P. Rijnveld-Warnaar en de heer D. van Egmond, directeur van de Coöp. Veilingvereniging H.G.B. te Lisse, die het bollenvak en hun woonplaats Hillegom vertegenwoordigden, een grote som gelds aan, waardoor het totaal be drag van deze avond op f. 39.000 kwam. Gedeelten van deze bijzonder geslaag de steravond werden gisteren door de radio uitgezonden. Op de avond van het bloemencorso a.s. zaterdag kan men in het televisie-programma „Intermezzo' tien minuten flitsen zien van dit „Vlag in top"-programma. Elsje, Henk en Truus Servaas uit Leiden, die in deze stad een fancy- fair ten bate van de actie 4 x ZN op touw hadden gezet, waren met f 745 op zak naar Hillegom ge komen. Ook zij stonden dit bijeen- gezamelde bedrag met plezier af. (Foto L.D./Holvast) Militaire plechtigheid in Doelen-kazerne BEËDIGING A. E. DORST In de Doelenkazerne vond hedenoch tend een militaire plechtigheid plaats. Voor het front van de troep werd de vaandrig A. E. Dorst beëdigd tot reser ve tweede luitenant van de Kon. Lucht macht. Nadat, de commandant van de Koksschool. luit.-kol. Th. Wessels de troepen had geïnspecteerd, legde de te beëdigen officier de eed van trouw aan de Koningin, de gehoorzaamheid aan de wetten en de onderwerping aan de krijgstucht af. Na deze eedsaflegging wees luit-kol. Wessels in een korte toe spraak op de hoge verplichtingen, welke de res. tweede luitenant Drost thans op zich heeft genomen. Na afloop van deze plechtigheid, waar aan de Kon. Militaire Kapel haar me dewerking verleende, volgde een défilé der troepen. Feest aan boord van de J. Henry Dimant Gisteren is het Rode Kruisschip J. Henry Dunant van Zwolle via Amster dam naar IJmuiden gevaren. Men had twee jarigen aan boord, terwijl één der patiënten bericht kreeg, dat zij zojuist oma was geworden. Aanleiding genoeg dus om feest te vieren. Om acht uur vertrok de boot uit Zwolle. Het was mooi weer, alle gasten waren heerlijk uitge rust en vol goede moed. De windkracht bleek echter iets te zyn toegenomen, waardoor de zeeziekte een kans kreeg. Ter bestrijding werd om te beginnen flink ontbeten. Vervolgens zorgde men voor de nodige afleiding. Er was felicitatienieuws, dat gepaard ging met de uitreiking van cadeaus en het houden van tal van toespraken. Een der heren werd naar de damesafdeling ver voerd, om daar een bloemenhulde te gaan brengen. Het werd een groots fes tijn, waarbij de nieuwbakken oma de feestvreugde verhoogde door op beschuit met muisjes te trakteren, klaargemaakt door de scheepsmoeder. Door de deining op het IJsselmeer kregen velen het toch te kwaad. Maar het leed was gauw vergeten toen men in kalmer water kwam en via de ge luidsinstallatie groeten werden overge bracht. Er werd danig gelachen. Voordat men er erg in had, voer men door de Oranjesluizen en nadat de Amsterdamse havenwerken waren bezichtigd, ging men door het Noordzeekanaal tot aan de kleine sluis van IJmuiden, waar de Henry Dunant om vijf uur arriveerde. Het avondeten werd heel wat gretiger genuttigd dan de middagmaaltijd. In middels stond het bezoek alweer te wachten. De Rode Kruis-colonne te IJmuiden deelde met gulle hand fruit uit. Mej. dokter Verbrugge verzorgde de avondsluiting Vandaag wordt de steven gericht naar Rotterdam, waar de gasten bij het ha venziekenhuis van boord gaan. Morgenmiddag om circa 1.30 uur wordt de J. Henry Dunant aan de Ha venkade te Leiden terugverwacht. Na aankomst wordt direct met het debase ment van de patiënten uit Leiden en om ge/ ng begonnen. In Alphen aan den Rijn zijn dan inmiddels reeds 10 pa- tienten van boord gegaan. Het schip blijft aan de Havenkade lig gen, waar maandag in de voormiddag 70 patiënten uit Den Haag worden ge ëmbarkeerd en een nieuwe reis begint. Musisch feest in Stadsgehoorzaal Advertentie CaLve --tip "vocrr clv£bi>el-le]sk.e:r e-fceztx Een malse biefstuk, doperwtjes, patates geef daar eens Calvé Mayonaise bijMmm zo'n ontdekking maakt Uw maaltijd dubbel lekker

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3