Verwachting overtroffen AVRO-tv handhaaft lichte toets in de komende zomer Café-Rest. „Zomerzorg" Oberlander weigert af te treden Agenda Met een enkel woord Drie miljoen turven in vlammen opgegaan fl VRIJDAG 22 APRIL 1960 (Van onze t.v.-medewerker) Onze verwachtingen voor het VPRO- programma waren niet hoog gespannen. Vooral niet toen we uit de mond van omroepster Dixon nog vernamen, dat het gesprek aan de schrijftafel door profes sor Van Hoik op telerecording was vast gelegd en er een tekenfilmpje was inge last. We zagen nl. ook niet zo bar veel ln het hoofdnummer, het t.v.-spel van Ted Willis over nozems. Het gesprek was inderdaad een tegen valler. Als de kijker weet, dat op het moment van uitzending een hoogleraar, die de gave van het woord heeft en veel al het hart weet te beroeren, zich inten sief op het moment van uitzending met een probleem bezig houdt om dat duidelijk en klaar te laten doordringen tot anderen, dan spreekt dat de kijker aan. Maar als professor Van Holk, als wij naar hem zitten te luisteren, mis schien ergens in de trein zit, aan een promotiediner of op een congres, dan gaat veel van die levende charme ver loren. Dat niet alleen: wij hebben sterk de indruk gekregen, dat het gemis aan het levende element ook de spreker stoorde, want het verhaal liep uit zoals het begonnen was en maakte ons weinig wyzer. In de Kalahari-reportage was Vanderpost geheel weggeknipt en dat verbeterde de kwaliteit, want het ver hoogde de spanning. Het bezwaar leek, dat het half uur, voor die verloren we reld in Afrika uitgetrokken, niet vol kwam en dat daarom een toevlucht ge zocht moest worden. Dat werd dan weer het gemakkelijke tekenfilmpje, dat we ook van andere omroepen kennen. Hier kwam echter de eerste meevaller: een Juweeltje van Tsjechische fantasie, een ragfijn en poëtisch sprookje over een vrijende sneeuwvlok. In één woord: prachtig. Daarna daalden we af naar een kel dertje in Soho, leunend tegen de vun zige achterbuurten van Londen. We hebben genoeg van sombere stuk ken, die geen uitzicht geven, die alleen maar klagen over de verdorvenheid van wereld en leven en al was „Niks voor ons" aangekondigd als een minder zin loos produkt van moderne amoraliteit, we moesten het zien om het te geloven. Nu, we hebben het gezien en we geloven er onvoorwaardelijk in. Hier is nu eens niet alleen de vinger op de wonde plek gelegd, maar ook de oorzaak van het ge zwel getoond. En zoals het in een t.v.- drama behoort: het gebeurde spannend, beeldend, met toewijding en overgave, ja. met een dichterlijke en toch nuch tere, in ieder geval niet-sentimentele toets. Deze jongelui (hoe heeft Dixon het team zo trefzeker bij elkaar weten te kiezen?) willen de wereld niet her vormen, maar ze lijken te zoeken naar verdoving van de pijn, die het leven voor hen meebrengt. Ze zijn onzeker, overtuigd van eigen onwaarde en nietig heid in een wereld, die ze onwaarachtig vinden. Willis heeft ons de achtergrond van deze verschijnselen getekend, dui delijk en met vaste hand, want hij toon de ons de wortels van het kwaad, de maatschappelijke situatie, die de nozem heeft voortgebracht. En hij bood per spectief: het stuk verzandde niet in het niets, maar mondde uit in het positieve, in de erkenning van de liefde, open en eerlijk ingepast in een geordende maat schappelijke vorm. Het was een bijzon der boeiend stuk, aanvaardbaar door dialoog, spel en gave regie. Het heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Vele van de door de A.V.R-O. in de maanden mei tot en met september uit te zenden televisieprogramma s zul len worden gekenmerkt door een lichte toon. De spelshow ,,Een kwartje per seconde" met Lou van Burg als zin gende spelleider zal onder regie van Thijs Chanowskl gedurende de zomer vijfmaal worden gepresenteerd. De laatste Weekend Show" van dit sei zoen een genoeglijk afscheidsfeestje met de komende zomer in het hoofd wordt uitgezonden op zaterdag 14 mei. Op dezelfde dag zal men kunnen ge nieten van een speciale Perry Como Show. Gastheer Perry Como, wiens programma overigens tot en met augustus op de vrijdagavond gehand haafd blüft, ontvangt dan o.a. Bing Crosby. Afzonderlijk en gezamenlijk zullen Perry en Bing liedjes uit de jaren twintig zingen, alsmede een medley van hun beider successen, waaronder „An Irish lullaby" (,,Tora- loralora"), ,,In the blue of the night" en „C'est si bon". Na de laatste „Weekend Show van het aflopend seizoen zullen op de za terdagavonden waarop gedurende de zomermaanden ook de afleveringen van de serie „Flight" zullen worden uitgezonden incidentele verstrooiings programma's worden gepresenteerd, zoals een Willy Vervoort Show op 11 juni. Op woensdag 1 juni regisseert Henk van der Molen een door hem samengestelde cabaretfantasie, geti teld „Wiegelied voor grote mensen". In twee programma's in de serie „Nieuwe oogst", uit te zenden op de woensdagen 27 Juli en 24 augustus, zullen weer debutanten hun opwach ting bö de kijkers maken. Op vrijdag 9 september wordt een telerecording van het optreden van enkele leden van de „Free and easy"-groep uitgezon- MEISJE AANGERAND En ernstig mishandeld Gisterochtend tussen 11 uur en half twaalf is in het Amsterdamse Bos onder de gemeente Nieuwer- Amstel op een van de paden nabij de Bleekerskade een 24-jarig meis je uit Amstelveen door een jonge man aangerand. De dader wist te ontkomen. Het meisje zat in het bos op een bank. Opeens werd zij van achteren aangevallen door een ongeveer 25 30- jarige jongeman. Zij verzette zich tegen de aanrander, waarbij zij ernstig werd mishandeld. Zij kon na behandeling evenwel naar huis terugkeren. den, op woensdag 21 september een programma met Corry Brokken. Wat de documentaire uitzendingen betreft, zij gewezen op door mr. G. B. J. Hilterman samengestelde program ma's over Fidel Castro en Afrika, uit te zenden op respectievelijk de zonda gen 8 mei en 5 juni, een uitzending van dr. J. Kater over alcohol op vrij dag 20 mei, documentaires over de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Marine op respectievelijk de woensdagen 1 en 29 juni (een pro gramma over de Koninklijke Lucht macht wordt vandaag uitgezonden), een aan Cecil B. de Mille gewijd pro gramma op vrijdag 15 juli, „Het oog van een schaap", een op woensdag 27 juli uit te zenden documentaire over de hotellerie, een programma over geestelijk onvolwaardigen op vrijdag 9 september en een uitzending over elektronische muziek op woensdag 21 september. Voor haar dramatische produkties heeft de A.V.R.O. haar keus laten val len op „Bobbeltje" van André Roussin (26 mei), „Suiker" van Hugo Claus (23 juni), „Staatszaken" van Louis Ver- neuil (18 augustus) en „Colombe" van Jean Anouilh (15 september). Zij wor den beurtelings geregisseerd door Wal ter van der Kamp en Ton Lensink. Advertentie TELEFOON 21444 WEEKEIND MENU'S f3.50 - f4.50 - f5.50 MENU f4.50. Aspergesoep Kalfsbiefstuk - Roomsaus Champignons - Doperwten Geb. aardapp. Chipolata pudding. Voor kinderen hebben wij een speciaal menu f3.—. Muziek zaterdag 16—18 en 19.30—24.00. Zondag 16—24. Arrestaties bij Kaapstad en Port Elizabeth Zuidafrikaanse politie en militairen hebben gisteren opnieuw twee neger woonoorden in de omgeving van Port Elizabeth doorzocht: 206 Bantoes werden aangehouden. Voorts hebben tweehonderd blanke en neger-politiemannen hebben een ge deelte van Windermere, een negerwoon oord naby Kaapstad, doorzocht: 85 Bantoes werden aangehouden. Er deden zich geen incidenten voor. Verscheidene honderden militairen hadden, toen de politie haar werk deed, de toegangen tot het woonoord afgezet. De politie vernie tigde grote hoeveelheden onwettig be reide sterke drank. Zij legde ook de hand op een grote hoeveelheid wapens. Gistermiddag waren bijna alle woens dag j.l. gearresteerde negers door twee speciale rechtbanken berecht. Van de 127 beklaagden werden er 27 tegen borg tocht op vrije voeten gesteld, terwijl zes niet schuldig werden bevonden. De ove rigen werden onder meer wegens het niet in het bezit zijn van een persoons bewijs, het zich niet laten inschrijven by een arbeidsbureau of het ergens onwet tig verblijven, tot boeten of gevangenis straf veroordeeld. De meesten verkozen de gevangenis. O Vervolg van pag. 1 Oberlander vroeg Gerstenmaier giste ren om als tenminste vyftien Bonds dagleden rich voor zyn karretje laten spannen een Bondsdagcommissie sa men te stellen, die twee feiten uit Ober landers verleden moet onderzoeken: 1) welke rol hy speelde by de gebeur tenissen eind juni—begin Juli 1941 in de Poolse stad Lemberg, waar destyds hon derden mensen werden vermoord, vol gens Oberlander door de Russen, volgens de communisten door Duitse en Oekrain- se troepen, waarby Oberlander als poli tiek deskundige en tolk was gevoegd; 2) welke rol hy als gerenommeerd expert op het gebied van Oosteuropese problemen heeft gespeeld in de nazi- politiek met betrekking tot Oost-Europa. Of hy persoonlyk verantwoordeiyk kan worden gesteld voor de gruwelen, die de nazi's in Oost-Europa hebben bedre ven e.d. Volgens Oberlander zal een onderzoek van dit alles door een Bondsdagcommis sie zonneklaar uitwyzen dat hy onschul dig is, zowel aan de moorden in Lem berg als aan de nazi-politiek zelf in Oost-Europa. Dit zal dus uitlopen op zyn algehele rehabilitatie. Een Oost duits communistisch show-proces, dat sedert woensdag te Oost-Beriyn tegen hem maar zónder hem wordt gevoerd, zal de wind daardoor uit de zeilen wor den genomen. Zonder „vuile handen" kan Oberlander zo is zyn berekening tenminste dan na de bekendmaking van de conclusies van de Bondsdag commissie rustig en met een alleszins schoon geweten ontslag nemen. In Bonn wist men gisteren niet wat men hoorde toen Oberlanders gesprek met Gerstenmaier bekend werd. Men vraagt zich thans af wat de minister thans nog bezielt, Immers, over zyn lot is de afgelopen weken een politieke be slissing geveld. Zyn eigen party, de CDU/CSU, sprak met de socialistische oppositieparty, de SPD, af dat het SPD- voorstel tot instelling van een Bonds dagcommissie, die Oberlanders verleden zou moeten onderzoeken, niet zou wor den behandeld. Voorts dat het Bonds dagdebat over Oberlanders begroting voor Vluchtelingenzaken zou worden uitgesteld van begin april tot 5 mei. En dit alles onder de voorwaarde dat Ober lander nog voor Pasen met verlof zou gaan, na Pasen niet meer op zyn minis terie zou terugkomen en rond 2 3 mei ontslag zou nemen. Albert Loethoeli, de voormalige alge mene voorzitter van het verboden Afri kaanse Nationale Congres, is gisteren voor de rechtbank van Pretoria versche nen op beschuldiging van „aanzetting tot het verbranden van persoonsbewy- zen." Hy werd tegen borgstelling op vrUe voeten gesteld, nadat hem was meege deeld dat zijn zaak 17 mei a.s. zal voor komen. De Zuidafrikaanse rechter P. J. Wes- sels, die een onderzoek instelt naar de wanordelijkheden te Sharpeville op 21 maart jJ., waarby 67 negers werden ge dood en 186 gewond, heeft de plaats gis teren bezocht. Hy werd vergezeld door politie, juristen en journalisten. Er be- bonden zich in de straten van Sharpe ville slechts enkele negers, die weinig belangstelling voor de blanke bezoekers toonden. De meest verkochte wagen in Leiden en omgeving. OH. Dealer voor Lelden en omgeving Stationsweg 1 en 2, Tel. 24741 Adenauer waste vervolgens vorige week zyn handen, ten onrechte, in on schuld: hij noemde Oberlander, die hy zelf in 1953 als minister had genomen, „tief braun" dat betekent dat de Bondskanselier er bepaald weet van heeft dat Oberlander eens een vooraan staand nazi is geweest....!! „Getuigschrift'" gevraagd Tegen deze politieke afspraak van 8 april j.l. en tegen Adenauers veroorde ling-achteraf, tegen de openbare me ning, die genoeg heeft van het gelamen teer over deze minister en tegen de bui tenlandse kritiek die niet mals is te gen dit alles in houdt Oberlander thans onverzettelyk vast aan zyn eigen me ning: algehele rehabilitering, een soort tweede denazificering, pas dan ontslag. En dit alles nadat de ereraad van de CDU Oberlander reeds ontlast had van de zogenaamde Lemberg-beschuldiging dat was hem blykbaar niet genoeg. Hy wil thans ook nog een goed getuig schrift voor zyn gedrag in de nazitijd. Er is één man in de Bondsrepubliek die aan dit spel van eerzucht en stoel vastheid een resoluut einde kan maken: Bondskanselier Adenauer, die het recht heeft een minister doodeenvoudig de laan uit te sturen. In Bonn zei men gis teravond: „Als Oberlander niet goed schiks wil, dan maar kwaadschiks Gerecht 10: K. en O.-tentoonstelling „Eigen werk van cursisten". 810 uur nam. In den Vergulden Turk: Ver. voor Pe dagogiek. Lezing dr. J. v. d. Grient over „Ondergang en herstel van de alcoholist". 8 uur nam. Salonboot Ursula, (bij 5 Meibrug) Onderzoek t.b.c. 24.30 en 8.309.30 uur nam. Schouwburg: Feestavond afd. Lelden Bond van Hoger Onderwyspersoneel. 8 uur nam. Steenschuur 6: Rozekruisers Genoot schap. Spr. R. Vonk over de weg van transfiguratie. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Herdenking 60- Jarig bestaan NW-bestuurdersbond (in de pauze plm. 9 uur receptie). 7.30 uur nam. Zomerzorg: Kynologenvereniging „Ryn- land". Demonstratie verzorgen van de hond. 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huis. Jaarvergadering afd. OegstgeestSassen- heim. Dierenbescherming. 8 uur nam. Advertentie. sinaasappel citroen vruchtenlimonade BINNENLAND De minister van Verkeer en Water staat de heer H. A. Korthals zal woens dag 28 april het wegenwachtstation op Ryksweg 13 (Den Haag-Rotterdam), naby de Pauwmolen te Delft openen. Dit sta tion, het eerste in ons land, was gedu rende de paasdagen al in gebruik. De minister van Justitie heeft het Tweede Kamerlid de heer van Helvolrt (KVP) meegedeeld geen aanleiding te zien een wijziging te bevorderen van de bij K.B. gestelde regels betreffende Jacht aktes. Daartoe bestaat, gezien het systeem van de jachtwet, geen aanleiding, aldus minister mr. A. C. W. Beerman. De gemeenteraad van Utrecht heeft gistermiddag besloten, met Ingang van 1 Iunl a.s. de tarieven van het gemeente lijk vervoersbedrijf met 20 tot 25% te verhogen. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie ulteriyk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Alhena (24/4); Australië: ss Amerskerk (26/4); ss Plnjara (27/4); Brazilië: ss Alhena (24/4); ms Gaaster- land (27/4); Canada: ss American Gun ner (24/4); ss Rijndam (27/4); Ned. An tillen: ss Bennekom (26/4); Ned. Nw- Guinea: ms Schelde Lloyd (27/4); Nieuw Zeeland: ss Rangitoto (27/4); Suriname ms Agamemnon (27/4); Unie van Z.-Af rika: ms. Jagersfontein (26/4); Brits Oost Afrika: ss Ferdinand de Lesseps (27/4). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De Stichting „Centraal Onderwijs instituut voor de levensmiddelenbranche" heeft gistermiddag in Driebergen officieel haar nieuwe centrum „Huize Nyendal" ln gebruik genomen. Voortaan zullen van uit „Huize Nijendal" de (gedecentraliseer de) cursussen voor de opleiding van krui deniers-ondernemers worden georgani seerd, evenals de cursussen voor toekom stige grossiers in levensmiddelen en aan verwante artikelen. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal op zaterdag 30 april a.s. militaire parades met défilé worden gehouden ln Arnhem. Breda. Eind hoven, s-Hertogenbosch, Den Helder en Hilversum. Op 30 april Koninginnedag en 5 mei bevrydingsdag zullen de we genwachten van de A.N.W.B. gedurende een beperkt aantal uren dienst doen. Op belde feestdagen zullen zy op hun routes ln een twee-ploegendienst patrouilleren van 10 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds waardoor zij ln de gelegenheid zijn een gedeelte van de feestdagen ln de hulse- lyke kring door te brengen. Gistermiddag ls het supertankschip Forest Lake van de Verolme's Scheepswerf te Heusden te water gelaten na te zijn gedoopt door mevr. A. Verolme-Weeglnk. Niettegenstaande lage waterstand verliep de stapelloop vlot. Het schip, dat tien meter langer ls dan de breedte van de Maas ter plaatse, kon dank zy een In ham aan de tegenoverliggende oever Juist zonder averij op te lopen ln het water komen. Op 11 mei wordt in de grote foyer van „Tivoll" te Utrecht de Jaarvergade ring gehouden van de Ned. bond van Plattelandsvrouwen. Van 11 tot en met 17 mei a.s. zal te Den Haag het tweede internationale con gres van de „International planned pa renthood federation" worden gehouden. Een groot aantal sprekers uit tal van landen zal voornamelijk de aspecten van de geboorteregeling ln verband met de geestelijke volksgezondheid bespreken. De Staatssecretaris van O.K. en W., mr. Y. Scholten. zal dinsdag 26 april a.s. in Amsterdam het nieuwe onderkomen voor het toneelmuseum ln een 17e eeuws patriciërshuis aan de Herengracht nabij de Raadhuisstraat officieel openen. Hier mee heeft de omvangrijke collectie to neelattributen uit de rijke theatergeschie denis van ons land waarmee de in 1924 overleden heer A. T. Hartkamp een be gin maakte na 35 Jaren van omzwer vingen een definitief en waardig onder dak verkregen. Premier Abdoel MadJid Koebar van Llble heeft bekendgemaakt, dat zijn re gering diplomatieke betrekkingen wil aanknopen met Nederland, Oostenrijk, Zuld-Slavlë en Ghana. De minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé heeft gis teren aan de Staten-Generaal een rapport aangeboden, dat een samenvattend over zicht en een eerste toetsing bevat van het sociaal beleid in de negen Nederland se ontwikkelingsgebieden. De heer Paul Gros, Inkoopdirecteur van de Franse Spoorwegen en voorzitter van de „European federation of purcha sing" heert gistermiddag ln het Kur- haus te Schevenlngen het tweede Euro pese inkoperscongres geopend met een rede over „De gemeenschappeiyke proble men van Europese Inkopers. In Amsterdam is gisteren opgericht de N.V. „Centraal Verkoopgebouw voor de Kledingindustrie" door 105 confectlefabrl- kanten. Tezamen vertegenwoordigen zy bijna de helft van de omzet der Neder landse kledingindustrie .Het maatschap pelijk kapitaal van de naamloze vennoot schap bedraagt 2% miljoen gulden, ver deeld in 5000 aandelen van f 500,Deze N.V. heeft o.m. ten doel het stichten en exploiteren van één of meer gebouwen ten behoeve van de Nederlandse kleding industrie. De verwezeniyking van het filan zal geschieden aan de Einsteinweg n de hoofdstad. De genoemde Industrie hoopt daardoor haar positie ln de Euromarkt te verster ken. Zwarte rookwolken, die de zon ver duisterden, dreven gistermiddag boven een terrein van de N.V. Emballagefabriek en Houthandel aan de Stadlonweg ln Rotterdam-Zuid. Een loods, ongeveer 20 by 50 meter, brandde vrywel geheel uit. Over de oorzaak van de brand verkeert men nog ln het onzekere. Aan de filmfestivals te Vancouver en Stratford zal van Nederlandse zijde wor den deelgenomen met de volgende films: „Prijs de Zee" van Herman van der Horst. „Tussenspel by kaarslicht" van Charles Huguenot van der Linden, „Nagels" van Louis A. van Gasteren en „Dorp aan de rivier" van Fons Rademakers. BUITENLAND Ghana heeft gisteren de Franse te goeden vrijgegeven die ln februari onder toezicht waren geplaatst uit protest te gen de eerste Franse kernproef in de Sa hara. In een verklaring van de regering van Ghana wordt gezegd dat dit besluit is genomen met het oog op de topconfe rentie en ln verband met de „bemoedi gende vorderingen", die op de conferen tie over het staken van de kernproeven te Genève zyn geboekt. Een grote hoeveelheid diamanten die de Amerikaanse douane ln beslag had ge nomen omdat de edelstenen het land wa ren binnengesmokkeld, heeft op een vei ling in New York ruim een miljoen dollar opgebracht. De politie van Oslo heeft een uit geweken Pool, de 40-Jarige StanUlaw Boczwoskl, die Inmiddels de Noorse na tionaliteit heeft gekregen, aangehouden op beschuldiging van spionage ten be hoeve van een „land achter net ijzeren gordijn". Waarschijnlijk zal hij eind mei terecht moeten staan. De Libanese Kamer van afgevaardig den heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de kieswet wordt gewijzigd, de Kamer uitgebreid van 66 tot 99 zetels en voor het eerst voorzien wordt in geheime verkiezingen. Verwacht wordt dat vol gende maand algemene verkiezingen wor den gehouden. De Franse balladendichter Paul Fort ls gisteren op 88-jarige leeftyd in zijn wo ning bij Parijs overleden .In 1912 werd hy voor zijn werk beloond met de titel „Prins der dichters". Paul Fort werd in Reims geboren. Al Jong voelde hij zich aange trokken tot de literatuur van de middel eeuwen. De vorm die de meeste middel eeuwse dichters voor hun poezie kozen de ballade nam hy voor zbn eigen werk over. Zo ontstonden die kleine en fijnzinnige gedichten, die hem beroemd maakten. Zijn balladen zyn ln 40 delen gebundeld. De Franse Unesco-functionarls Cha- bert is ln Ritavllle, tachtig km van Vien tiane in Laos. vermoord. Zyn echtgenote en nog een vrouw werden ontvoerd, maar zh werden later vrygelaten. Een V.N.-em- filoyé heeft gezegd dat de moord om po- Itieke redenen ls gepleegd. Vijftig werksters hebben gisteren het bijltje te weten emmers en borstels erbij neergelegd om op te marcheren naar de regeringsgebouwen in Londen. ZIJ pro testeerden. zwaaiend met zwabbers, plu- meaus en spandoeken, tegen vermindering van het aantal werkuren wat een ver mindering van loon betekent. De 58-Jarlge weduwe en grootmoeder, die de optocht leidde, zei: „WIJ zullen nog ln onze thee pauze moeten werken om wat meer te verdienen". De Sjah van Perzië zal op 4 mei a.s. naar Europa vertrekken voor het brengen van officiële bezoeken aan Oos tenrijk, België en Zweden. De Sjah zal niet door zyn echtgenote Farah, die in biyde verwachting is, worden vergezeld. De Britse minister voor de Lucht macht. Duncan Sandys, ls gisteren per vliegtuig naar Keulen vertrokken. Men verwacht dat de minister ln West-Dults- land met Westduitse ambtgenoten en lei ders van de vliegtuigindustrie zal be raadslagen. Duncan Sandys wilde bij ver trek niets over zijn reisdoelen zeggen. Naar verluidt zal hy echter in de Bonds republiek mogelijk spreken over de ver vaardiging. door Engeland, Frankrijk en West-Dultsland, van een passagiersvlieg tuig, dat harder vliegt dan het geluid. De premier van India, Nehroe, heeft ln het Hogerhuis ln antwoord op vragen van parlementsleden meegedeeld, dat de regering van India van plan ls kleine kerncentrales te bouwen, dit in samen werking met de kernenergieautoriteiten van andere landen, o.a. van de Sovjet- Unie. De politie te Tabriz (Perzië) heeft in een uit Turkije komende vrachtauto 148 kilo opium gevonden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regerlng6Uitz.: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederl. Noodwacht. Tom Lodewijk, hoofd afd. publiciteit spreekt over het onderwerp: Het grote misverstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Kamerkoor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Friederike. ope rette. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Muzikale lezing. 23.40 Gram. 22.46 Avondoverdenking. 23.00 Mu zikale lezing. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Jazz- muz. VPRO: 19.30 De stad nu. gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Dichterbespreking .20.20 Dich ters van deze tijd. 20 35 Moderne theolo gen vergadering, lezing. 20.50 De Kerk- bouw-integratie, lezing. VARA: 21.00 Be kercompetitie .21.50 Geen tijd voor hel den. klankb. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 VPRO: Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Espe ranto. 23.10 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.40 Film. 20.50 Documentaire. 21.25 Gevar. progr. (-22.20). VOOR ZATERDAG 23 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Rep. Vlaggenparade St. Jorisdag. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws Meer dan 3.000.000 turven zyn tot nu toe in vlammen opgegaan by een ern- stie veenbrand, die aan weerszyden van de Duits-Nederlandse grens ter hoogte van Glanerbrug (gemeente Enschede) woedt. De brand is vorige week vrijdag op Duits gebied ontstaan. Een groot aanital turfhopen ging daarbij in vlam men op. Deze waren eigendom van de N.V. Twentse Turfindustrie te Enschede die het terrein aan beide zyden van de grens verveent. Woensdag is het vuur overgeslagen naar Nederlands gebied. Daarbij ging nog eens duizend kubieke meter turf van genoemde firma in vlammen op. Een ogenblik werd ook het bedryfs- gebouw van de N.V. Turf industrie, een turfstrooiselfabriek, die dichtby de grens ligt, bedreigd. Door het optreden van de Enschedese brandweer echter kon het gebouw behouden blyven. Het vuur woedt op het ogenblik nog voort. De schade voor de N.V. wordt op tachtig tot honderdduizend gulden geschat. Het bedryf is tegen brand verzekerd. Over een oppervlakte van circa veertien hec tare rookt het veen en vreet het vuur ondergronds voort. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evang. Christengemeen schap .Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: Bijbel studie. 10-11 uur voorm., prediking ds. K. C. van Oossanen. 11-12 uur voorm. Gerecht 10: K. en O.-tentoonstelllng „Eigenwerk van cursisten". 3-5 en 8-10 u. nam. Luth. Kerk: Avondgebed. Ds. Haan. 7.15 uur nam. Marekerk: vyftig jaar N.P.V. Spr. ou- baas A. Beekes. 6.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 u. nam. St.-AntonlusclubhuisFilatellstendag. 9.30 uur voorm. 4.30 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. drs. W. van Lohuizen. 11 uur voorm. Lldo-theater: Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. „De mooiste vrouw ter we reld". 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater Harlekyn. Opv. van de toverfontein. 3 uur nam. Oegstgeest: Café de Rode Leeuw. Start bekerjacht Ver. voor Experi menteel Radio-onderzoek. 1 uur nam. MAANDAG Den Burcht (grote zaal)Filmvoorllch- ting Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Ziekenfonds". De Doelen: Prijsuitreiking Leidse Ama- teurfotografenver. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Contactavond Leidse Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Gulden Vlies: LIssone Lindeman-film met modeshow voor Ned. Ver. van Huis vrouwen. 2 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Blaffen tegen de maan". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Llssone-Lindeman en modeshow fa. Lan- fers. 8 uur nam. DINSDAG Amsterdamsche BankJaarvergadering Ver. tot Bevordering van de bouw van Werkmanswoningen. 5 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Filmvoorlich ting Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Ziekenfonds". Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Blaffen tegen de WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Alg. Ned. In- validenbond. Feestavond Sempre Avanti's „Jong en Jolig". 8 uur nam. De Harmonie: Jaarvergadering afd. Lel den Expogé. 8 uur nam. De Lakenhal: Ver. Oud-Lelden. Spr. dhr G. Roosegaarde Bisschop over „Antieke klokken". 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Lunchbyeen komst Ned. Mij voor Nijverheid en Han del. Spr. jhr. W. van Andringa de Kem- penaer over „Reclame zonder reclame". 12.30 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Toneelavond „Selskip Fries- lan" „'n Poppehus". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Causerie Jack Verhagen over een winter in de Atlantische Oceaan. 2.30 uur nam. Kaasmarkt 1: Ledenvergadering Geref. Schoolvereniging. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opvoering „Ik herinner me mamma". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling „Nederland schildert" Werkd.: 10-4 uur; zondag: 1-4 uur nam. (tot 25 april). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4. Zon- en feestdagen 2—4 uur. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pro menade ork. en sol. 12.30 Meded. 12.33 Promenade-ork. en sol. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Vyftien Jaar geleden, praatje. 13.20 Nieuwe gram. 13.30 Instrum. kwar tet en zang. 13.50 V. d. Jeugd. KRO: 14.00 Gemengd koor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Amateursprogr. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse liederen. 16.30 Instrumentaal octet. 16.50 Rep. Int. Hockeywedstr. Heren Nederland- Wales. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken. 20.30 Quizprogr. 21.10 De Knipperbol, pol. praatje. 21.20 Gevar. pro gramma. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 VPRO: Samen thuis. VARA: 10.20 Op reis door de wereld, pol. praatje 10.30 Herh. v. progr.'s v. d. afgelopen week. 11.40 Cello en plano. 12.00 Lichte muz. 13.40 Sportrubr. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Van de wieg tot het graf. lezing. 15.10 Gevar. muz. 15.35 Het socialisme in deze tijd (3), lezing. 15.50 Omr. ork. en solist. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. 18.20 Plano recital. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout. 19.40 Christus, zijn leerlingen en ae mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is het? 21.40 Ge var. muz. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Kleln- kunstprogr. 20.40 Intermezzo. 20.50 Hon gaarse muz. 21.05 Gevar .progr. 22.10 Dag sluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 11.00 Gram. 11.30 Ooggetuigenverslagen. 12.00 Automobielkron. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Gevar. progr. 15.10 Boekbespr. 15.45 Gevar. progr. 16.45 V. d. kleuters. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Lichte muz. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondge beden 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Planorecital. 12.00 Hersengymn. (Om 11.30 nws.). 12.30 Nws. en gevar. muz. 12.45 Sportpa- rade. 13.10 Latyns-Amerlkaanse muz. 13.40 Intermezzo. 13.46 Fabrleksfanfare. 14.30 Lichte muz. 15.00 Dansmuz. 15.35 Races. 16.00 Sportrep. 16.45 Planorecital. 17.00 Sportreportages. 18.00 Popul. muz. uit Italië. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.24 Voetbalbeschouwing .19.30 Nws. en dansmuz. (verz. progr.). 20.00 Gevar. muz. (Om 20.30 nws.). 21.00 Gevar. muz. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Populaire muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Hammondorgelspel. 13.30 Jazz muz. 14.00 Gram. m. comm. 17.30 Popul. muz. 19.00 Nws. en weerberichten. 19.30 Koorzang. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Ork. conc. 22.30 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Dans muz. 1.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en ge var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.30 Gram. 14.40 Kamermuz. 23.05 Festival v. Wenen. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.16 Muz. ka- leldoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeon- spel. 15.15 Gram. 15.45 Verv. accordeon- spel. 16.00 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Kerkorgel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vrol. muz. 20.00 Gevar. muz. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. en weerber. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 184 m. 12.17 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Bel-cantoprogr. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.65 Nws. BIOSCOPEN Studio: „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Breng de Bismarck tot zinken". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Inspecteur Hardesty F.B.I.". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 6.45 en 9 uur; zondag: 2.15, 4.30, 6.45 en 9 uur. Casino: „Razzia in de onderwereld". 18 jaar. Dagelyks: 7 en 9.15 uur. s Middags: „Alleen op de wereld". Trianon: „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De Mummie". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De drie musketiers". Astra Wassenaar: vrijdag 8 uur, zater dag en zondag 7 en 9.15 uur „Paspoort der schande". 18 Jaar. Maand.- dinsd.- woensd.- 8 uur „De levensroman van Richard Tauber". A.l. Donderdag: 2 30 en 8 uur „Het loon van de angst,r .18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur „Abbott en Costello In Alaska". A.l. DIENST DER APOTHEKEN Geopend apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Bij geen gehoor bU Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) ai. ga a. s M f. weer 1 f c to D B neersl. 24 uur Amsterdam geh. bew. w 2 12 2 0 Den Helder eeh. bew. nw 8 10 7 0 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. nw 2 12 5 0 onbewolkt nmw 3 12 5 0 Eelde geh. bew. wnw 2 1.1 3 0 De Bilt zwaar bew. w.stil 12 2 0 Twenthe geh. bew. w.stll 13 3 0 Eindhoven onbewolkt nw 2 15 1 0 Z.-Limburg, mist w.stll 15 2 0 Helsinki licht bew w.stll 13 -1 0 Stockholm onbewolkt zw 2 11 2 0 Oslo licht bew. w-stll 13 3 0 Kopenhagen motregen wnw 10 12 6 0.1 Aberdeen half bew. nw 3 16 9 0 Londen licht bew w 2 18 4 0 Brussel onbewolkt wstll 15 3 0 Luxemburg onbewolkt no 5 19 3 0 Parys licht bew. nno 6 19 4 0 Bordeaux onbewolkt nno 4 21 9 0 Grenoble onbewolkt w.stll 20 4 4 Nice licht bew. nnw 5 18 12 0 Beriyn geh. bew. wniw 6 19 6 0 Frankfort half *ew. n 3 23 4 0 München geh. bew. nnw 2 18 7 0 Locarno onbewolkt w.stll 21 4 0 Wenen geh. bew. nw 7 20 9 0 Innsbruck regenbul w.stil 18 7 0.1 Athene licht bew. w.stll 21 12 0 Rome onbewolkt w.stll 19 8 0.4 Alaccio licht bew. o 3 17 8 0 Madrid onbewolkt W.stl'l 19 5 0.3 Malorca licht bew. nno 4 19 5 0 Lissabon onbewolkt W.Stl'1 21 11 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2