Adenauer is liet volkomen eens met De Gaulle inzake kwestie - Berlijn BERIN! ƒ519.- „Veronica" in de lucht met mnziek en reclame TIJDSCHEMA CORSO WEERBERICHT Bondskanselier wil dit probleem onder de tafel laten zakken GEBR. HUISMAN PRESIDENT SYNGMAN RHEE IN VEREENZAAMDE POSITIE Deskundigen: Niets aan te doen buiten inschakeling stoorzender schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 22 APRIL 1960 No. 30031 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent te Bonn) In de Westduitse hoofdstad werd gisteravond gezegd, dat Bonds kanselier Adenauer zich onvoorwaardelijk achter de uitlatingen van de Franse president De Gaulle in Canada plaatst. De kwestie-Berlijn moet volgens De Gaulle op de Parijse topconferentie niet op de voor grond komen te staan. Nog beter acht men het hier als dit probleem helemaal niet te berde zal worden gebracht Met grote voldoening heeft men De Gaulle's eerste uitspraken tijdens zijn Amerikaanse reis gelezen. Zijn gesprekken met de Canadese minister-president Diefenbaker, diens eigen ideeën aangaande de kwestie van de Duitse eenheid en Berlijn het is alles koren op de Bonner molen! Met een zekere ongerustheid is hier overigens ook geregistreerd wat De Gaulle, Diefenbaker en Adenauer wensen in een zekere tegenstelling staat tot het resultaat van de vorige week te Washington gehouden Westelijke ministersbespreking. se eenheidsvraagstuk geisoleerde, oplos sing van de kwestie-Berlijn volstrekt uit den boze. Dat is, zo zegt men te Bonn en Parijs, precies wat Kroesjtsjef wil. Hierom streeft Bondskanselier Ade nauer ernaar om de kwestie-Berlijn een voudig onder de onderhandelingstafel te laten vallen. Als men inzake Berlijn, zo redeneert de bejaarde kanselier stijf koppig en hardnekkig, ook maar iets toegeeft, geeft men Kroesjtsjef een vin ger en dan grijpt hij h°el snel daarna natuurlijk de gehele hand. Geef Kroesjtsjef 'n vinger en liij neemt de gehele hand Wel is men daarentegen weer ver heugd over een rede van de Amerikaan se onderstaatssecretaris Dillon, die dezer dagen heeft gezegd dat Duitsland, zolang het gesplitst blijft, een haard van onrust moet blijven. Dat betekent de Ameri kaanse verwerping van Kroesjtsjefs plannen betreffende twee Duitslanden en een vrije stad West-Berlijn. Men ziet in Bonn de kaart in het Wes telijke kamp, goed drie weken voor het begin van de topconferentie (16 mei), als volgt liggen: 1) van Amerikaans-Britse zijde lijkt men wel bereid te zijn bij het aan staande overleg met Kroesjtsjef het Westelijk voorstel van juli 1959, gedaan te Genève en een interim-oplossing voor Berlijn, inhoudende, te gelegener tijd naar voren te schuiven. 2) van Frans-Duitse kant acht men Iedere, van een oplossing van het Duit- Oberlander houdt aan ministerschap vast Hij wil Bondsdagcommissie om onderzoek in te stellen (Van onze correspondent in Bonn) Met een hardnekkigheid, welke geen grenzen lijkt te kennen, houdt de 64-jarige prof. dr. Th. Ober lander aan zijn ministerschap van Vluchtelingenzaken in de Bonds republiek vast: gisteren heeft hij te Bonn aangekondigd niet van plan te zijn, op korte termijn officieel af te treden. Hij heeft voorts met dr. Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn) de mogelijkheid besproken van een parlementair onderzoek naar zijn gehele verleden. Oberlander keerde tot veler ver rassing reeds dinsdag van zijn verlof op het ministerie te Bonn terug. Algemeen was de verwach ting vorige week, dat hij tot in mei met verlof zou gaan, daarna ontslag zou nemen en niet meer op 5 mei bij de behandeling van de begro ting van zijn ministerie in de Bondsdag als minister zou terug keren. Deze berekening is thans in de war gestuurd. Slot pag. 2 Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f 94.— en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. Hogewoerd 6668 Zorgen en twijfel Deze bepaald pessimistische zienswijze, gisteren aangevuld met de opmerking dat een Duitse eenheid in vrijheid voor lopig onbereikbaar is, resulteerde vorige week reeds in een rede vol zorgen en twijfel voor de Bonner pers. Die rede be zorgde hem van Amerikaanse zijde de zer dagen de beschuldiging, dat hij een geboren zwartkijker is, die volstrekt ten onrechte zjjn Amerikaanse en Britse partners ervan beschuldigt het commu nistische gevaar niet terdege te onder kennen en die in het bijzonder de Britse premier Macmillan wantrouwt. Het Amerikaanse blad „New York Ti mes" schreef zelfs dat Adenauer zich er druk over maakt dat het Westen tot een akkoord met Moskou zal komen op Duit se kosten. Dat is absurd volgens dit blad, dat Adenauer verwijt dat hjj zich als een eigenzinnige oude man geïso leerd heeft van zjjn kabinetsleden. Von Brentano opgewekt Te opmerkelijker is dit Amerikaanse oordeel omdat de minister van Buiten landse Zaken Von Brentano eergisteren te Bonn opgewekt een optimistische me ning verkondigde over de topconferentie. Hij was tevreden over de Washingtonse ministersconferentie. Hij was vol ver trouwen inzake Berlijn. Hij zei, dat voor het Westen een regeling over de uitoefe ning van de diverse rechten in Berlijn wel mogelijk is. Kortom waar Adenauer zich hard en onverbiddelijk toont, ma nend en wantrouwend ten opzichte van bondgenoten, leunend tegen De Gaulle - daar toont Von Brentano zich een vlot partner van zijn collega-ministers. Te Bonn zegt men: „Het is eigenlijk te kort dag om dit spel zo verder te spelen. Het Westen moet eindelijk eens ten volle één ljjn trekken". Vanochtend deden zich nieuwe betogingen tegen de regering voor in Intsjon regeldheden van deze week in Zuidkoreaanse steden, waarbij vol gens officiële cijfers 115 mensen het leven hebben verloren. Incidenten in liet parlement Seoel President Syngman Rhee van Zuid-Korea, die in maart de betwiste presidentsverkiezingen heeft gewonnen, stond gisteren bijna geheel alleen: zijn kabinet en het hoofdbestuur van zijn partij, de regerende liberale partij, zijn afge treden en hebben de verantwoor delijkheid aanvaard voor de onge- Zuidkoreaanse leiders van elkaar be strijdende partijen, de liberalen en de democraten, besloten gisteren de Natio nale Vergadering vandaag in spoedzit ting bijeen te laten komen. Het parle ment zal spreken over de manier waarop een einde gemaakt moet worden aan de onrust in het land. Volgens de jongste berichten is het parlement inderdaad hedenochtend bij eengekomen, maar de vergadering moest geschorst worden toen leden van de Op golflengte van 198 meter VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Veel bewolking met later hier en daar enige regen of motregen. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 APRIL Zon op: 5.27 uur; onder: 19.51 uur. Maan op: 4.41 uur; onder: 17.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.40 en 14.02 uur. Laagwater te 9.36 en 22.08 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Het radioschip Veronica" van de voormalige Vrije Radio Omroep Ne derland (VRON) is gistermiddag vroeg op een golflengte van (voorlopig) ISO tot 200 meter begonnen met het uit zenden van lichte muziek, afgeivisseld met reclameteksten. Er werd steeds gedurende een kivartier muziek uitge zonden, waarna ongeveer dertig secon den lang reclame werd gemaakt voor Nederlandse en Engelse produkten en ondernemingen. Om halfacht gister avond werd deze commerciële radio uitzending echter abrupt afgebroken. De bemanning van het onder Pana mese vlag varende radioschip eigen dom van de Lichtensteinse firma „Ve ronica" heeft gistermiddag voor het eerst bezoek gehad uit Nederland. De vertegenwoordiger van de firma in ons land, de heer H. Oswald uit Amsterdam, kwam met enkele persmensen aan boord. De bemanning van het drijvende radio station, dat op 51 mijl uit de Noord- v/ijkse kust op de Noordzee ligt, staat onder commando van kapitein De Vries uit Harlingen, een oud-kustvaartkapi tein. Voor 7 maanden De zender is op het schip onderge bracht in de voormalige kaartenkamer, in de studioruimte het dekhuis staan vier bandrecorders. De antennes hangen 32 meter hoog in de masten op het zwarte schip. De „Veronica" is geproviandeerd voor een periode van zeven maanden. Olie, water en kolen zijn voor al die tijd aan boord. De pro viand ligt in ijskasten. De geluidsbandjes met de program ma's, die te Amsterdam worden samen gesteld, zullen met een sleepboot of met een kotter van IJmuiden of van Sche- veningen uit elke dag naar de „Vero nica" worden gebracht. Bij slecht weer zal dit moeilijk gaan. Daarom is een flinke voorraad reserve-geluidsbanden aan boord. De heer Oswald vertelde, dat de „Ve ronica" voortaan elke dag in de lucht zal zijn. De eerste twee weken betreft dit nog proef uitzendingen. Begin mei wordt elke avond van zes tot twaalf uur uitgezonden en in de loop van die maand wordt de zendtijd geleidelijk uit gebreid van 's morgens zes uur tot 's avonds twaalf uur. Er zal uitsluitend populaire muziek worden uitgezonden. Er zijn twee soorten programma's, die van de sponsors waarbij een firma een kwartier of meer zendtijd ter be schikking heeft en die van reclame teksten tussen twee of drie grammo foonplaten. Frans Nienhuis zal verzoek- platenprogramma's verzorgen. De eerste proefuitzendingen zijn op 198 meter goed ontvangen. Tot in Enschede en Deven ter was de zender te horen. Radiotelefonie De heer Oswald ontkende, dat het radiokuststation Scheveningen Radio zou beletten om radiotelefoniegesprek- ken van Nederland uit met de „Vero nica" te voeren. Het schip zal pas over enige dagen met een radiotelefoniezen- der worden uitgerust en zal dan op de normale frequenties via Scheveningen Radio bereikbaar zijn. Afgewacht moet worden, wat de dou ane zal doen, wanneer eventueel onder delen voor de zender van Nederland uit naar het schip moeten worden ge bracht, of wanneer de bemanning moet worden afgelost. Er was uit de lucht gisteren zeer veel belangstelling voor de „Veronica". De gehele dag is het schip omcirkeld door vliegtuigen, vooral van de Koninklijke Marine van het vliegveld „Valkenburg". Weinig aan te doen Er is volgens deskundigen weinig te doen tegen het buiten de territoriale zone voor de kust liggende radioschip. Voorlopig is als men er iets tegen zou willen doen volgens hen de meest doeltreffende mogelijkheid op korte ter mijn het inschakelen van een stoorzen der vanuit Nederland op de frequentie, waarop de „Veronica" haar commer ciële programma's gaat uitzenden. Men kan volgens deskundigen aldus redeneren: „De golflengte van (voor lopig (180 tot 200 meter is door de „Veronica" in bezit genomen en wordt wederrechtelijk gebruikt. Op grond van de Conventie van de Internationale Unie voor telecommunicatie hebben de daarbij aangesloten landen besloten, dat er geen omroepuitzendingen vanaf een schip of een luchtvaartuig mogen wor den gegeven. Dit geldt ook voor de in ternationale wateren. Men zal er dan ook internationaal moeilijk bezwaar tegen kunnen maken als op de bewuste frequentie door een land, dat zich aan de Conventie houdt, een stoorzender wordt ingeschakeld ter nakoming van zijn verplichtingen. regeringspartij en leden van de oppositie slaags raakten nadat de minister van Defensie, Kim Tsjoen-joel, de studenten ervan beschuldigd had tijdens de onge regeldheden van dinsdag het eerst ge schoten te hebben. Onbevestigde berichten in Zuid koreaanse bladen maken er melding van dat de president ook het ontslag zou hebben aanvaard van zyn eerste secre taris, Park Tsjan-il, na president Sing- man Rhee en de gekozen maar nog niet in functie getreden vice-president Li Ki-poeng, de machtigste man in het land. Rhee's woning wordt omringd door schijnwerpers en prikkeldraadversper ringen en overal in de omgeving patrouilleren politie- en legereenheden. Volgens schattingen van deskundigen is bij de ongeregeldheden van dinsdag te Seoel een schade aangericht van vijftig miljoen gulden. Het parket van de rechtbank van Masan waar de reeks ongeregeldheden op 11 april is begonnen, heeft donderdag 35 mensen beschuldigd van het opstoken tot de wanordelijkheden. Het aantal arrestanten op grond van de krijgswet bedraagt 104. De Amerikaanse ambassade te Seoel heeft donderdag meegedeeld, dat het Symfonie-orkest van Boston zijn bezoek aan Seoel heeft afgelast. Hedenochtend zijn te Intsjon, ten westen van Seoel, nieuwe betogingen tegen de regering gehouden. De menigte wierp stenen naar de politie en ver wondde drie agenten. Vierhonderd betogers marcheerden door de straten en droegen spandoeken waarop nieuwe presidentsverkiezingen De Koninklijke Familie tijdens een pauze tussen de skitochten op een terras van een hotel op de Riffel- berg in Zermatt. Nederlandse nota aan de Verenigde Staten over landingsrechten De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft gis teren de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Dillon een nota overhandigd, waarin de Nederlandse re gering nog eens uitdrukking geeft aan haar „diepe teleurstelling" over het feit, dat de Verenigde Staten de KLM geen landingsrechten hebben verleend aan de Amerikaanse Westkust. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde mede, dat de Nederlandse rege ring er behoefte aan gevoelde de Ame rikaanse regering andermaal een sa menvatting te geven van het Nederland se standpunt in deze kwestie en de ar gumenten van Amerikaanse zijde te weerleggen. De woordvoerder wees er met nadruk op, dat de luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten niet zijn afge broken maar zijn opgeschort. werden geëist. De politie schoot in de lucht toen de betogers weigerden zich te verwijderen. Advertentie Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Het jubileumcorso trekt zaterdag door de bloembollenstreek. Het tijdschema is als volgt: Tijdstip passeren kilometerpaal De Veronicaheeft gisteren een proefuitzending gegeven van lichte muziek en reclame. De heer Oswald achter de apparatuur aan boord van het schip, dat ter hoogte van Noordwijk voor de Noordzeekust ligt. 11.00—11.37 11.11—11.49 11.21—12.01 11.31—12.13 11.46—12.29 12.02—12.44 12.12—12.55 12.22—13.05 12.29—13.13 12.43—13.25 12.55—13.38 13.02—13.46 13.13—13.56 13.18—14.01 13.30—14.12 13.42—14.24 13.48—14.30 15.00—15.37 15.13—15.50 15.25—16.02 15.30—16.07 15.41—16.19 15.48—16.26 16.00—16.38 16.14—16.52 16.23—17.01 16.34—17.13 16.46—17.27 17.04—17.46 1720—18.02 17.31—18.13 17.41—18.23 18.00—18.42 Vertrek bij de Warmonderdam 21.7 Hoofdstraat - huize ..Sassem" 22.6 Hoofdstraat - Gemeentehuis 23.4 Hoofdstraat - kruising Prov.weg 3 24.3 Heereweg - Engelenbrug 25.6 Heereweg - Jannetjesbrug 27.0 Heereweg - 't Vierkant 27.9 Heereweg - Oranjelaan 28.7 Heereweg - Zwartelaan 29.3 Leidsestraat - Hyacintenlaan 30.4 Leidsestraat - „Lapinenburg" 31.4 Hoofdstraat - Raadhuisstraat 32.0 Weeresteinstraat - „Treslong" 32.9 Weeresteinstraat - Pastoorslaan 33.3 Weeresteinstraat - Oosteinderbrug 34.3 Rijksstraatweg - Bennebroekerdreef 35.3 Eindpunt heenreis TERUG Vertrek Rijksstraatweg - Bennebr.dr. 35.3 Weeresteinstraat - Oosteinderbrug 34.3 Weeresteinstraat - Pastoorslaan 33.3 Weeresteinstraat - „Treslong" 32.9 Hoofdstraat - Raadhuisstraat 32.0 Leidsestraat - „Lapinenburg" 31.4 Leidsestraat - Hyacintenlaan 30.4 Heereweg - Zwartelaan 29.3 Heereweg - Oranjelaan 28.7 Heereweg - 't Vierkant 27.9 Heereweg - Jannetjesbrug 27.0 Heereweg - Engelenbrug 25.6 Hoofdstraat - kruising Prov.weg 3 24.3 Hoofdstraat - Gemeentehuis 23.4 Hoofdstraat - huize „Sassem" 22.6 Eindpunt terugreis Sassenheim Sassenheim Sassenheim Sassenheim Lisse Lisse Lisse Lisse Lisse Hillegom Hillegom Hillegom Hillegom Hillegom Hillegom Bennebroek Bennebroek Bennebroek Hillegom Hillegom Hillegom Hillegom Hillegom Hillegom Lisse Lisse Lisse Lisse Lisse Sassenheim Sassenheim Sassenheim Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1