Olivetti PeektCloppenburg „Ik vind Heineken het lekkerste hier dat er bestaat...!" Yoortreffelijke uitvoering van OGAY in Flora-hal deze zaterdag herenmode-tip Matador Sportshirts 11b9° Weekend shawls SPORTSPLINTERS Vrijdag 22 april 1960 Zesde blad no. 30031 Succes voor leiding Drie enthousiaste gymnastiek- iiders moeten gisteravond laat in Veilinggebouw „Flora" te )egstgeest opgelucht adem heb- en gehaald. We bedoelen mejuf- rouw M. Roozendaai en de heren J. Labordus en W. van Polanen vier maanden lang intensief ebben gewerkt aan de voorberei- ingen van de Jubileumuitvoering ftn O.G.A.V. Dertig jaar bestaat de Oegstgeester ymnastiek- en Atletiekvereniging nu. iderdaad een feit. dat op een waardige njze gevierd moest worden. Voorzitter G. de Kier kan trots zijn op zijn loeiende vereniging, want de letterlijk t de nok toe gevulde hal kreeg een imnastiekdemonstratie te zien, die het redikaat uitstekend zeer zeker ver- ient. De avond begon al direct veelbe- ivend, want om precier 8 uur ging „het »ek op", en marcheerden zo'n twee- onderd jongens en meisjes de stenen oer op voor de openingsplechtigheid, 'at deed bijzonder prettig aan. Onder ruim zeshonderd aanwezigen zagen i] onder meer mevrouw Du Beuff en wethouder van onderwijs, dr. K. Si- Thomas. KLEUTERLES Het spel kon beginnen. Kleutertjes om te stélen!) stalen het hart van dere moeder, al hadden ze door hoe- tnaamd geen benul van. Er werden twee emmertjes water" gehaald. Som- dgen van hen hadden daar helemaal oen zin in op dit late uur. Zij zogen ever wat op hun vingertje (s). Dan 'am Juf" eraan te pas en ging het «1 weer vrolijk verder. Een goed fcgia, we waren er meteen in. De oefening met één knots, die fout- »s uitgevoerd werd door meisjes van tot 13 jaar vormde voor ons het oogtepunt van het gevariëerde pro- amma voor de pauze. Met A ad van «inga aan de piano kon dit onder- oel ook wel haast niet mis lopen. ORDELUK Ordelijk verliep de brugoefening voor ®gens van 11 tot 15 jaar. Trouwens, dient vermeld te worden, dat de toele avond liep, zoals men zich dat M voorgesteld. We zouden haast ge- '|gd zijn het woord discipline te laten tien, zo vlot werd allea afgewerkt en wgden de programmapunten elkaar op. Een uitzondering hierop werd de be- todigheidswedstrijd in teamverband, wee groepen van vier jongens (911 «r) moesten zo snel mogelijk met to loodzware mat allerlei hindernis- to zien te nemen. Dat leverde de no- :?e misverstanden, botsingen en een ^verdovend lawaai van de tribunes op. fen vermaakte zich kostelijk. „Hij doet bijzonder leuk, hé!" hoorden wij ach- onze rug de ene moeder tegen de Mere zeggen. Een grotere beloning °°r een gymnastiekleider is niet denk er. DOODSE STILTE ,Na het kopje koffie traden de oudere •kosters en turners in het licht van Een beeld van de uitvoering van OGAV in de Veilinghal Flora. (Foto L.D./Holvast) de schijnwerpers. De oefeningen waren vanzelfsprekend zwaarder. De junioren aan de hoge brug boeiden een ineens stil geworden veilinghal. De lange mat (meisjes 1316 jaar) was een spectacu lair nummer al duurde het misschien iets te lang. De ritmische afdeling oogstte tweemaal een krachtig applaus voov de frisse en elegante wijze waarop de hoepel- en knotsoefening gedemon streerd werd. „Dat is een groepje, waar „ze" trots op kunnen zijn, merkte een bestuurs lid van een van de zusterverenigingen op. Inderdaad, wij vinden ook, dat het groepje dames, die aan de ringen, de brug met ongelijke leggers en de even- wichtsbalk werkte, er zijn mag. De zaal was een en al aandaoht. Opmerkelijk was, dat er bij het tafelspringen prak tisch niet geholpen werd, een bewijs van een degelijke voorbereiding. SLOTSOM OGAV is er zeer zeker in geslaagd propaganda te maken voor de prachtige gymnastieksport, en het moet gister avond de ouders een indruk hebben ge geven wat er. onder bekwame leiding, bereikt kan worden. Wilde tonelen bij Proces in Rabat Na stormachtige tonelen voor de rechtbank is het proces in Rabat tegen 24 mannen, die ervan beschuldigd wor den 10.000 mensen ziek te hebben ge maakt door het verkopen van slechte spijsolie, tot maandag verdaagd. De advocaat van Moelau Idriss, een van de hoofdbeklaagden, protesteerde heftig toen de rechtbank zyn klacht verwierp dat zün cliënt ten onrechte werd vastgehouden en dat de huiszoe kingen onrechtmatig waren. Andere ad vocaten sloten zich bij dit protest aan. Zij verscheurden hun toga en riepen uit: „De zaak is reeds beslecht, onze cliënten zijn reeds ter dood veroordeeld." Dit incident volgde op een verklaring van de rechter, die in antwoord op hun klachten zei: „De wet is geschonden. De arrestaties waren vaak willekeurig. Maar dit proces is uitzonderlijk en moet niet gebaseerd zijn op de normale juridische bepalingen. De Koning heeft verzocht de mannen, die ervan verdacht worden wetens en willend deze olie te hebben gemaakt of verkocht, te arresteren, te ondervragen en te veroordelen. Ieder weet dat de Koning wetten maakt. Hij hoeft slechts te spreken en zijn woorden zijn wet. Er behoeft geen publikatie in de staatscourant te verschijnen. De radio vermeldt de feiten, de kranten drukken ze. Dat is voldoende. Een der advocaten protesteerde aldus: .Edelachtbare, wij kunnen de verde diging onder deze omstan\igheden niet voorzetten". Anderen zeiden: „iDt is het einde van de gerechtigheid. Rechters, advocaten en rechtbanken zijn over bodig. Er wordt geen recht meer gedaan. Dit is anarchie". De bzeklaagden, meest handelaars die spijsolie gemaakt of verkocht hadden die vermengd was met smeerolie uit Amerikaanse surplus voorraden, worden beschuldigd van misdaden tegen de volksgezondheid. Zij kunnen ter dood veroordeeld worden. Zestien Twentse industrieën hebben eigen vliegtuig Zestien Twentse industrieën bezitten thans gezamenlijk een vliegtuig, waar mee passagiers en goederen vervoerd kunnen worden naar diverse Europese steden. De 16 industrieën hebben dit vliegtuig gekocht, omdat deze industrieën - zo wordt in een communiqué gezegd - zich steeds meer gaan oriënteren op de Euro pese landen. In dit kader is het van be lang te kunnen beschikken over een snelle verbinding. Het aangewezen voer tuig is uiteraard het vliegtuig. Door de afstand tussen Twente en Schiphol gaat echter teveel tijd verloren zodat een eigen vliegdienst de oplossing bleek. Bij de opstelling van de plannen werd medewerking ondervonden van de KLM, van militaire en plaatselijke overheden en van de Rijksluchtvaartdienst. Het vliegtuig, dat in Engeland gekocht is, wordt morgen in ons land verwacht. Het is een „Havilland Dove". Er kunnen zes passagiers mee vervoerd worden of duizend kilo goederen. Vooral voor het snelle transport van monsters, onderde len en dergelijke of technici en verte genwoordigers wordt dit toestel van groot belang geacht. In Amerika zijn thans 22.000 zakenvliegtuigen in gebruik, tegen 4500 lijntoestellen. Centrale stiereiikeuring te Rotterdam Kwaliteit beter dan voorgaande jaren (Van een deskundige medewerker) Vanwege de Veeverbeteringscommissie in Zuid-Holland is donderdag te Rotter dam de centrale keuring gehouden van de zwartbonte fokstieren waaraan ver schillende stieren uit onze omgeving met succes hebben deelgenomen. En dat ter wijl de doorsnee-kwaliteit beter was dan in de laatste jaren. Bij het mooie voor jaarsweer was de 'belangstelling voor het gebeuren zeer bevredigend, zodat de keu ring als goed geslaagd beschouwd kon worden. Alleen meenden we een paar maal wat zwarte haren te zien boven de klauwen van jonge stieren. Vooral de oudere dieren waren goed: de oudsten kregen alle acht een eerste premie met als IA de 7-jarige Peanster Eduard van de K.I.-ver. „Vita Nova" te Hazerswoude, een zeer goedsoortig ge heel met sprekende kop, gevolgd door de 9-jarige Pietjes Paul Sikkema van de K.I.-ver. .yGouda en Omstreken", ook een zeer goedsoortige brede en vlakke stier. 1F werd de 5-jarige Wytsturt An na's Ad. 28, v. Anna's Adema pref., van van de K.I.-ver. „De Horizon" te Zoeter- rneer (goed eiwitgehalte van moeders moeder: 3,62%); 1H werd de 6-jarige Lind'berg, v. Anna's Ad. pref. Noordhol landse van G. Hofman 'te Reeuwijk. Voor Goede vorderingen in Cyprisch overleg De Britse onderminister van Koloniën, Julian Amery, heeft gisteren in. Nicosia besprekingen gevoerd met Cyprische lei ders. Beide partijen zijn dichter tot el kaar gekomen wat de kwestie van de Britse bases op Cyprus betreft. Na afloop van het overleg werd een verklaring uitgegeven. Hierin wordt ge zegd. dat men „goede vorderingen" heeft gemaakt. Weinig belangstelling voor De Gaulle in Toronto President De Gaulle is gisteravond in Toronto aangekomen, de laatste etappe van zijn reis van vier dagen door Cana da. De ontvangst was gekenmerkt door een zekere koelheid vergeleken bij de ontvangsten daarvoor in Canada. Toron to is historisch het centrum van de An gelsaksische sfeer in Canada. Een groepje van 75 personen, onder wie velen van Arabische afkomst, lieten Algerijnse nationalistische leuzen zien toen de Franse president uit het vlieg tuig stapte waarmee hij van Montreal naar Toronto gevlogen was. Men betwij felt evenwel of De Gaulle iets gemerkt heeft van de demonstratie die rustig en ordelijk was. De publieke belangstelling scheen vol gens waarnemers gering te zijn. Slechts een klein groepje mensen sloeg de aan komst van De Gaulle en zijn echtgenote voor een diner dat gisteravond aangebo den werd door de luitenant-gouverneur van Ontario, gade. Zoals 'bekend zou Engeland 280 vier kante km op Cyprus willen hebben voor zijn bases. Aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse Cyprioten, zou niet meer dan 230 vierkante km willen af staan. Kutohuk, de leider van de Turkse Cyprioten, heeft als compromis ruim 250 vierkante km voorgesteld. In diplomatieke kringen te Nicosia achtte men het mogelijk, dat de onder handelingen met succes bekroond zul len worden. kantoormachines prachtige dessins in zonnige Spaanse kleuren Speciaal verlaagde prijs 95 Bemanning Pendrecht aangekomen Oorzaak explosie nog onbekend Vannacht om vier uur zijn op Schip hol 25 bemanningsleden aangekomen van het tankschip „Pendrecht", aan boord waarvan zich in de nacht van zondag op maandag bij Gibraltar een ontploffing heeft voorgedaan. In het zelfde toestel bevonden zich de stoffe lijke resten van de vijf bij de explosie omgekomen leden van het machine- kamerpersoneeL Vele familieleden en kennissen waren op de luchthaven aanwezig, toen het van de KLM gecharterde vliegtuig ar riveerde. De stuurman van de „Pendrecht", de heer Mont-fils, verklaarde, dat het niet mogelijk was een oorzaak voor de ex plosie aan te wijzen. „Gedurende de reis hebben we niets abnormaals aan het schip kunnen bemerken, 'het. aantal ma len dat de tanker onderweg stillag was zeker niet groter dan gewoonlijk", aldus de stuurman. Een aantal andere beman ningsleden was het hierin echter niet hem eens. Uit hun opmerkingen kon worden opgemaakt, dat de „Pendrecht" tijdens het laatste gedeelte van de reis vaker dan normaal stil was komen te liggen. Slechts de bij het ongeluk lichtgewon de stoker J. van Heusden uit Rotter dam was positief in zijn verklaring, die als volgt luidde: „Voor de explosie had Vergelijliende studie over ionen in de Benelux zover geen herkomst wordt vermeld, komt de stier uit Friesland; verreweg de meeste zijn daar gefokt. Over het eiwitgehalte gesproken. De Horizon had meerdere goede gegevens bij haar stieren. Het gehalte voor zover bekend, varieerde van 2.84 tot 4.10%. Dit laatste gehalte werd vermeld bij een stier uit Ouderkerk a.d. IJssel, doch de dochter van deze koe had een eiwitge halte van 3.09%. De 4-jarige stieren telden zes eersten (twee tweeden) met als 1B de reserve kampioen van verleden jaar: Cri Cri Adema, van de K.I. Alblasserdam en Vijfheerenlanden, die ditmaal wel eerst op IA stond, doch tenslotte door de jury op de tweede plaats gezet werd na Jopie, kleinzoon van Anna's Adema, van de K.I. te Gouda, een bestsoortige, licht- bonte bles, recht en zeer evenredig. Er was weinig versohil tussen deze twee. IC werd Kielewierster Stilma, v. Anna's Ad. van ..Vita Nova", IE Linse, van dezelfde; 1F Diamant, v. M. Bogaard e.a. te Stol wijk, aldaar gefokt door J. v. d. Broek. 2A werd Ceres van „Vita Nova". De driejarige stieren (4 eersten) wer den aangevoerd door de kampioen van verleden jaar, Cammingaha Dina's Ade ma 13 van „Al'blasserwaard Mij". Een heel mooie verschijning, zeer harmo nisch gebouwd; 1B werd de zwarte Pro ductieman van „De Horizon" te Zoeter - meer, een stier met beste vetgehalte-af stamming en goed eiwit. 2A werd Immo van A. Verburg te Zwammerdam, gefokt door C. Kooyman Dz. te Griesenburg; 2B werd Joussen Nyckle van „De Hori zon"; 2C Joussen Adelbert van dezelfde. De oudere twenterstieren (2 eersten) telden als 1B de wat onrustige Dina's Nienke Adema, van Gouda en als 2A de Overijsselse Stefko, v. Steffen pref., van C. Vroege Jsz. te Woerden. De middelste twenters (4 eersten) wer den aangevoerd door Vanstirum klein zoon van Anna's Ad., van W. J. Tim merman te Moordrecht, gefokt in Leer broek; 1B werd Aaltjes Jan, van C. Bos te Hazerswoude (N.O.P.); 2B werd Ade ma 23 van Rijnland, f.e. fam. L. Laan te Woerden. De jongste twenters 02 eersten) telden als 2A Olivier Nette van gebr. J. en L. Buitenhuis te Woubrugge (N.O.P.); als 2B de Noordholldanse Adema 80, van de Beemsterhoeve, van G. Hofman te Reeu wijk en als 3B Philip, v. Scout, f.e. W. J. Oltshoorn te Leidschendam. Uit de eersten der tweejarige en ou dere stieren werd tot kampioen aange wezen de Goudse Jopie, terwijl Cri Cri na Hoornaar weer reserve werd en Cam- mingha Dina's Adema 13 als derde heen ging met twee anderen: Peanster Eduard van „Vita Nova" en Binte van „De Eilan den". De oudere enterstieren (3 eersten) tel den als IA Skyldumer Aris van „Vita Nova", als 2B Arnold, van L. J. Splin ter te Zevenhoven; als 2D Zwartjes Theo 5. Drentse v. A. Uitbeyerse te Waddinx- veen; als 3A Roza's Adema, kleinzoon van Anna's Ad., f.e., J. v. d. Broek te Stolwijk en als 3D Eduard Adema, van L. Treur te Leimuiden. Van de op één na oudsten ook 3 eersten werd IA Amarilia Rensches Toekomst, van Gouda, welke vereniging met Dubbel Gouverneur 2A stond, ter wijl de bonte Stienser Adema 4, via de moeder kleinzoon van Anna's Ad. van De Horizon 2B stond en Adema 27 van Rijnland, f.e. fam. L. Laan te Woerden 2D. De op één na jongsten telden als 3B Afkes Xerxes 2, f.e. A. v. d. Eyk te Bent huizen. Van de jongste enterstieren noemen we IA, Blitsaerd Bokke, van De Horizon, als een veelbelovende jonge ling; sterk en edel met veel type. Een speciale in 1952 in het leven ge roepen Beneluxcommissie is in een in terim-rapport over de loonontwikkeling in de Benelux in de jaren 1953 tot 1958 tot de conclusie gekomen, „dat de le vensstandaard van de werknemers in de douane-unie een voortdurend stijgende lijn heeft gevolgd en dat de tussen de loonniveaus van de unielanden bestaan de verschillen in belangrijke mate zijn geëlimineerd". Dit resultaat is, naar de commissie mededeelt, tot stand gekomen zonder dat er enige formele maatrege len tot harmonisatie van het loonbeleid en van de stelsels van loonvorming werd getroffen. De concrete mogelijkheden om in de toekomst het loonbeleid ln de drie landen nog meer op elkaar af te stem* men zullen nader worden bestudeerd. de „Pendrecht" reeds 12 inaal in volle zee stilgelegen. De ramp gebeurde toen wU het schip weer wilden starten." Tien leden van de bemanning, onder wie de kapitein van de „Pendrecht", de heer E. C. A. M. Verbiets, zijn in Gibral tar achtergebleven. Het schip zal naar Rotterdam gesleept worden waar het, volgens de zeelieden, minstens een half jaar het dok in zal gaan. Om half zes werden de vijf lijkkisten uit het toestel gedragen. De slachtoffers zullen in hun respectieve woonplaatsen in Nederland ter aarde worden besteld. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie, waarvoor twee inspecteurs van de rederij Van Ommeren naar Gibraltar zijn vertrokken, duurt nog voort. WIELRENNEN Ronde van Tunesië Ook de zevende etappe van de ronde van Tunesië voor amateurs is geëin digd met een zege voor de Belg Con stant Goossens. De rit ging van Le Kef naar Souk el Arba over een afstand van 149 km. De uitslag van de zevende etappe was: 1. Goossens (België), 3.4028; 2. Johans son (Zweden) z.t.; 3. Kappel (Oost-Dld.) z.t.; 4. Liebl (Oostenr.) z.t.; 5. Lutz (Zwitserland) z.t^ 6. Rulner (Oostenr.) z.t.; 7. Ben Abda (Tunesië) z.tj 8. Des met (België) z.t.; 9. Henning (Oost- Dld.) 3.4426; 10. Snijder (Ned.) *.t; 11. Swanefeld (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de ze vende etappe Is: 1. Johansson (Zweden) 28.19.32; 2. Goossens (België) 2822.54; 3. Ruiner (Oostenrijk) 28.28.29; 4. Swa- neveld (lied.) 28.33.92; 5. Snijder (Ned) 28.39.49; 6. Adamsson (Zweden) 28.44.02. In het algemeen ploegenklassement werd Zweden eerste, voor Nederland. De wereldkampioen in het zwaar gewicht, de Zweed Ingemar Johansson heeft gisteren het contract getekenci voor een gevecht met de wereldtitel als inzet tegen de Amerikaan Floyd Patter son. De strijd wordt op 20 juni a s. op de Pologrounds in New Vork gheoudei

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17