US ABE IN DE LEIDSE HOUT.... Junioren van Rembrandt Lyceum winnen Leidscli Dagbladbeker GERRïT SCHULTE ZIT.VEREN EREBURGER VAN DEN BOSCH Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 april 1960 Vierde blad no. 30031 KNYB-toto (Van onze Haagse redactie) Het aantal eerste prijswinnaars in de KNVB-toto is sedert zondagavond ge stegen van 30 tot 51. Deze 51 deelnemers, die allen veertien punten behaalden delen f. 120.891,—. Voor degenen met dertien punten is de spoeling wel heel dun geworden. Bij het sluiten van de controle, gisteroch tend om 12 uur, hadden zich 606 deelne mers kandidaat gesteld voor de tweede prijs, die, omdat geen enkele deelnemer het tot vijftien punten bracht, even groot is als de eerste prijs. Een van deze tweede prijswinnaars behaalde in twee kolommen dertien punten, heti VOETBAL Real Madrid klopt FC Barcelona Real Madrid heeft gisteravond te Ma drid voor 120.000 toeschouwers de eer ste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese voetbal- beker tegen FC Barcelona met 31 ge wonnen. Bij de rust leidde Real met 21. De tweede wedstrijd tussen beide clubs wordt woensdag 27 april in Bar celona gespeeld. Voetbal programma Betaald voetbal Beslissingscompetitie 2e-divisie Rheden—UVS VelocitasONA De BaronieZwolse Boys XerxesZwartemeer Zaterdagvoetbal Zaterdagbeker (3e ronde) RCLKoudekerk (4.15 uur). Korfbal-overzicht De kampioenscompetitie belooft een spannender verloop te krijgen dan tot nog toe meestal het geval was. Uit de resultaten van de tot op heden gespeelde wedstrijden mag geconcludeerd worden, dat de provincie bezig is zich aan het Westelijk spelpeil op te trekken. Thans staat de ontmoeting HKVWesterkwar tier op het programma, een strijd, die volkomen open is en waarvan niets om trent het eindresultaat te zeggen valt. Voor de promotie naar de Hoofdklasse B gaat De Algemene op bezoek bij Span gen. De algemene opinie is dat deze ploeg sterker is dan de beide 2e-klasse kampioenen. Dit team heeft in Van Eek en Van der Jagt 2 klasse-spelers. Slaagt De Algemene erin dit tweetal voldoende in bedwang te houden, dan zit er o.i. toch wel een kans in op een voor onze stadgenoten gunstig eindresultaat. Daar 2 van de 3 deelnemende teams aan deze competitie promoveren, behoeft ook een eventuele nederlaag de witblauwen nog geen zorgen te baren. Voor de promotie-competitie naar de res. le-klasse heeft Fluks 2 vrijaf en kan rustig afwachten wat de beide mede kandidaten tegen elkaar zullen doen. De roodwitte reserves spelen zelf nog een achterstallige wedstrijd van de gewone competitie, waarvan het eindresultaat uiteraard van geen enkel belang meer is. Het programma luidt: Kampioenschap van Nederland: HKV Westerkwartier. Promotiecomp. Hoofdklasse B: Span genDe Algemene. Prom. res. le-klasse: Rozenburg 2 Hou Stand 2. Promotie 3e-klasse: KiodAhoy. Competitie: Res. 2e-klasse: Regenboog 2Ons Eibernest 3. Res. 3e-klasse B: Fluks 2Het Zui den 4. FLUKS 1—ZUIDERKWARTIER 1 Zondag om 12 uur spelen bovenge noemde teams een vriendschappelijke wedstrijd op het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse Singel. CLUBLOKAAL VIC. ORIËNTIS Zaterdagmiddag om 3 uur vindt de of ficiële opening plaats van het clublo kaal van Vicus Oriëntis in het pand Anna van Buurenhof 1 hoek Willem de Zwijgerlaan. LEIDSE KORFBALBOND Bekerwedstrijden: NoorderkwartierMorskwartier (12 u), KNSCrescendo (12 uur), FluksDa- naiden B (12 uur», DanaidenVitesse (zaterdag 4.15 uur). KORFBAL Christelijke Korfbalbond Het programma voor de hoofdklasse West is morgen beperkt tot twee wed strijden als gevolg van een omzetting in het programma ten gerieve van de Leidse hoofdklassers Pernix en Ons Ei land. Beide verenigingen missen straks voor lange tijd hun veld. Pernix ontvangt degradatie-kandidaat VEO. Ons Eiland is vrijwel kansloos te gen het Haagse VES, no. 2 van de rang lijst. Het programma luidt: Hoofdklasse West: Ons Eiland—VES; PernixVEO (4.15 uur). Eerste klasse A: IJsvogels-Ons Eiland 2; VEO 2—Fiks; Tonego—DES 2; Excel sior 2Pernix 2. Tweede klasse A: Fluks 2Fluks 1. SCHAKEN Revanche won van Vodopi Woensdagavond werd een schaakwed strijd tussen een zwaar gehavend „Re vanche"' en Vodopi (Voorburg) gespeeld Onze stadgenoten (met 4 invallers) wonnen toch met 64. De uitslagen zijn: B. Westdijk (Revanche)E. Steegers (Vodopi» W. v. d. Linde—N.O. 10; J. Verstelle—G. Huisman 01; Joh. VosL. Schröder 1—0; Chr. v. WeesK. Bekendam 10; J. G. Vrees wijkD. v. d. Lugt t2'.a J- v. d. Mey res.J. Glas 1—0; J. v. d. Wal res—W. Maljers 01; J. de Graaff res J. Mul der res. 10; J. de Best res.D. de Rui ter 0—1 6—4. Mezenprys: 1. Vitalis (J. Wagenaar Ir.) (1.25.5). 2. Velduil S. 3. Walter Hollan dia. Tot.: wl. f7.30, pl. f3.50, f2.cov. f 7,koppel f 15.50. Vinkenprijs: 1. Ugoldman K (F. Eeren- berg) (1.23.5): 2. Q. Bascom, 3. Tarantel la. Tot.: wl. f3.90, pl. f 1.20. f 1.30, f 1.20 cov. f3.90, koppel f9.10. Koolmezenpnjs: 1. Vera Hollandia, (J. Vóórhaar) (1.29.5): 2. Roulette Hanover 3. Quick Jimmy. Tot.: wi. f4,pl. f2.20 f3.10. f3.30, cov. f8.60. koppel f6.—. Finale Spreeuwenprijs: 1. Xellnotte (J. Appel) (1.29.6); 2. Wlngs. 3. Virtue Han over. Tot.: wi. f2.40, pl. f 1.40, f2, f2.40, cov. f3.70, koppel f6.80. Totallaator-omzet f 83.341, Een kampioenschap behalen en dan nog een ferme handdruk krijgen van Neerlands voetbalidool Abe Lenstra, is toch wel het groot ste geluk, dat de in schoolverband voetballende jeugd kan beleven. Het overkwam gistermiddag de dappere aanvoerder van de lagere school aan de Caeciliastraat, nadat zijn ploeg zich door middel van strafschoppen de meerdere had getoond van de pupillen van de heer Berkenbosch: de Lorentzkade. Abe, op zakenbezoek in Leiden, nam de gelegenheid waar om deze finale mee te maken en genoot kennelijk van het heerlijk enthousiasme der jeugd. Zelfs de tientallen elfmeterschoppen bleken voor de Enschedese Fries een even grote attractie als voor ieder ander. Overigens was deze zege voor Vree- burgs hope beslist verdiend, alhoewel de combinatie bij de in blauwwit ge stoken Lorentzkade vaak beter vlotte. Gaf deze finale reden tot vreugde, minder prettige klanken kunnen wor den geuit voor de wedstrijden der ju nioren. Opnieuw bleek, zoals wij giste ren reeds vermeldden, dat sommige jongelui het met de sportieve regels niet zo nauw nemen. En wat voordien nog nimmer was gebeurd: de leiding zag zich genoodzaakt enige junioren van deelname uit te sluiten in de fi nales. Het betrof hier het elftal van de Leidse Hout, dat in zijn gelederen jon gens had opgesteld, die reeds in senio renwedstrijden waren uitgekomen. Een bepaling, die allerwege bekend is. Na dat het Rembrandt Lyceum de VGLO Prins Maurits met 10 had geklopt en de Leidse Hout dit voorbeeld had ge volgd door de jongens van het Noord einde met 40 te slaan, moest de wed strijd Leidse Hout versus Rembrandt de beslissing brengen. Deze eindigde in 00, zodat de oranjehemden dus win naar waren. Gelukkig zagen de jon gelui hun fouten in en deelden de wed strijdleiding mee, dat zij niet in aan merking wensten te komen voor een der prijzen. Het Rembrandt Lyceum kwam daardoor en o.i. terecht voor een jaar in het bezit der Leidsch Dagblad wisselbeker voor junioren. Het een en ander liet toch een onbe vredigende indruk achter en wij kregen sterk de indruk, dat de gang van zaken voor de organisatoren uitermate ver drietig was. Dat er ook boze woorden vielen, valt licht te begrijpen. Geïnspireerd door de successen van hun jongere collega's trokken de senio ren van het Rembrandt Lyceum, dat overigens zijn heil ditmaal in de ver dediging zocht, de aandacht, door zich v a twee gelijke spelen tussen de Chris telijke Kweekschool en het R.-K. Ly ceum te plaatsen. Voorwaar een prima prestatie van de.Lyceïsten van de heer Boks. De kwaliteit van de drie ploegen in deze finale-poule viel echter met mee en was meer gericht op afbraak dan op opbouw. Zo was het ook in de laatste wedstrijd die ging tussen de Chr. Kweekschool en het R.-K. Lyceum. Door een fout van de groenwitte doelman kon Spie ring zijn ploeg spoedig de leiding ge ven, waarna Bram van Royen c.s. niet veel moeite hadden deze voorsprong te consolideren, 10 derhalve en het was voldoende voor de as. onderwijzers om zich voor dit jaar Leids schoolvoetbal- kampioen te mogen noemen. Een har telijke gelukwens, want in de voor gaande jaren zat het hen nogal eens tegen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer deze jongelui ook het streek- kampioenschap in de wacht slepen. Ook nu weer trokken deze wedstrij den, die o.a. werden bijgewoond door de Gem. inspecteur L.O., de heer B. Swanenburgh en de ere-voorzitter der Afd. Leiden van de K.N.VJ3., de heer W. Caro, veel belangstelling. Precies op tijd was het programma klaar en kon worden geluisterd naar de woorden van dank van de voorzitter der Schoolvoet-- balcommissie, de heer D. Goedhart, je gens de scheidsrechters, de Leidse grote vier; de heren Van Schie, Van Weizen, Prevo en Bizee en de vereniging, die medewerking verleenden. Ook hij bond voorts de jongens op het hart om-egel matigheden te voorkomen en gaf ver volgens het woord aan de Gem .inspec teur van de Lichamelijke Opvoeding, de heer Y. C. F. Coers, voor de uitreiking der prijzen. Met een geestig speechje prees hij de kampioenen en overhan digde hun op vlotte wijze het eremetaal, dat een jaar lang de scholen der win naars zal sieren. En hiermee behoorden de Leidse finales weer tot het verleden. De eindstanden luiden: Lagere scholen: 1. Caeciliastraat; 2. Lorentzkade. Junioren: 1. Rembrandt Lyceum; 2. Prins Maurits. Senioren: 1. Chr. Kweekschool; 2. Rembrandt Lyceum; 3. R.-K. Lyceum. De volledige uitslagen: De jongelui van de Caeciliaschool hadden gistermiddag in de Leidse Hout de dag van hun leven: Leids schoolkampioen (Lagere Scholen en een handdruk van Abe Lenstra (rechts). Lagere school: Caeciliastraat-Lorentz- kade x 0—0. JuniorenPrins MauritsRembrandt Lyceum 01; L. HoutPrins Maurits 40; Rembrandt LyceumL. Hout 0-0. SeniorenChr. KweekschoolRem brandt Lyceum 00; R.-K. Lyceum Rembrandt Lyceum 00; Chr. Kweek schoolR.-K. Lyceum 10. x Winnaar na het nemen van straf schoppen. Winnaar Leidsch Dagblad-beker: Rem brandt Lyceum. Winnaar beker Gem. Schoolsport- comm.: Chr. Kweekschool. Winnaar L.V.B.-beker: Caeciliastraat. Grootse afscheidsreceptie In het Casino te 's-Hertogenbosch hebben vele sportvrienden Gerrit Schulte bij het einde van zijn carrière als actief wielrenner gistermiddag een grootse afscheidsreceptie bereid. Met zijn vrouw, drie kinderen en zijn moeder, gezeten te midden van een schat van bloemen, zag Gerrit Schulte onder de felle schijn werpers van film- en televisiecamera's, in enkele uren een onafzienbare stoet van collega's en bewonderaars uit het gehele land langs zich heen defileren. Vele sprekers hebben bij dit afscheid de bewondering voor deze grote sport man onder woorden gebracht. De bur gemeester van Den Bosch, mr. H. Loeff. huldigde Gerrit Schulte als een groot wielrenner die ondanks zijn roem met beide voeten op de grond is gebleven en, die, als goed zakenman, de voordelen verworven uit die sport goed heeft be steed. De burgemeester noemde Gerrit Schulte een lichtend voorbeeld voor de jeugd. Namens het erecomité bood mr. Loeff hem een bandrecorder aan. Als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Den Bosch verkreeg Schulte van mr. Loeff de erepenning in zilver van deze stad, een onderscheiding die nog nooit aan een sportman ten deel is gevallen. Dr. P. van Dijk (voorzitter KNWU) verraste Schulte met een chro nometer en sprak de hoop uit dat Gerrit Schulte met zijn all-round kennis van de wielersport een opvoedende taak in de bond op zich zou willen nemen. De heer J. Cottaar, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Sportjour nalisten roemde Schulte als een sport man. die in de felle, hartstochtelijke, maar ook zo zakelijke wielerwereld, in zijn nart een eerlijk amateur is geble ven. Majoor P. H. Pols dankte de Bos sche reus voor het vele werk dat hij als leider van de militaire wielerploeg heeft Oud-minister ir. C. Staf was een van de velen die afscheid van Gerrit Schulte kwam nemen. Een bijzonder vrolijke noot vormde de hulde, die de enige uren tevoren in de zelfde zaal gekozen miss Brabant, Ger rit Schulte kwam brengen. Een geroerde Schulte dankte aan het slot voor alles wat men voor hem had gedaan, daarbij releverend hoe moeilijk de wog is om tot de top door te stoten en hoe gemakkelijk de tegenwoordige jeugd denkt dit te kunnen bereiken. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draveryen luiden: Zwaluwenprijs: 1. Yellowbird V. Mira- mus (W. H. Geersen) (1.28.7); 2. Y. Bert D, 3. Yemen. Tot.: wi. f2,pl. f 1.30, f 2.40, cov. f 6.70, koppel f 10, Spreeuwenprijs eerste serie: 1. Xina S. (J. de Graaff) (1 298): 2 Xe'notta. 3. Virtue Hanover. Tot.: wi 14.20, pl. f 1.70. f 1.2U. cov. 13.80. koppel 15.—. Tweede serie: 1 Wilma Dear (E. Kruit hof) (1.29.6); 2. Wings. 3. Winnifred. Tot.: wl. f 2.60, pl. f 1.60, f 1.70, cov. f 2.60, kop pel f5.80. Mussenprijs: 1. Willy's Lieveling (J. Verhoeve) (1.29.5); 2. X. Mieke Hollandia 3. Uncle Mars. Tot.: wl. f6.20, pl. f2, f 1.80, f2.—. cov. f6.10, koppel f4.80. Botwinnik-Tcl Vijftiende partij afgebroken Schoolvoetbaltoernooi (Leidse finales) Varsity op 1 mei Op het AmsterdamRijnkanaal bfj Jutfaas wordt op zondag 1 mei a.s. de 77ste „Varsity" gehouden. Voor het hoofdnummer schreven zes ploegen in: Njord, Triton, Aegir, Laga, Nereus en Argo. Bij loting was Triton het fortuinlij kst. Deze ploeg start bij boei 1, aan de wallekant. Njord lootte de buitenbaan. De ploegen roeien in de navolgende samenstellingen Njord: F. Moerman (boeg), Y. J. Stel- ma, A. F. de Ruiter en H. Wamsteker (slag), stuurman: J. D. P. van der Lin de (61 kilo). Laga: J. G. Brat (boeg), H. J. W. Snijders, C. L. Schuller tot Peursum en J. D. Schenk (slag), stuurman: L. J. Lambach (69 kilo). Triton: M. J. P. Vermooten (boeg), H. J. Ritsema van Eek, J. A. Meursinge en M. W. Kraayenhage (slag), stuur man: P. Houtman (61 kilo). Nereus: F. Meyer (boeg), W. Reyn- ders, R. C. G. A. van Tiel en M. C. D. Femers (slag), stuurman: J. Vanier (50 kilo). Aegir: J. M. Meyering (boeg), M. J. Wansink, O. Meyer en J. W. Jongebreur (slag), stuurman: P. P. Kohnstamm (60 kilo». Argo: M. K. Joustra (boeg), A. G. Wientjes, M. N. U. van Dis en R. J. Tazelaar (slag), stuurman: M. van der Zijp <57 klio). De bezetting van het hoofdnummer is zeer sterk. De Nereus-ploeg wordt ge vormd door Meyer (boeg en Fehmers (slag), winnaars van vorig Jaar, aange vuld met Rijnders en Van Thiel, de sla gen van Nereus II, winnaar van de eer ste divisie van de „Head of the River" voor de „University of London Boat Club". Voor Argo verschijnen dezelfde roeiers van 1959 aan de start, in een iets gewij zigde opstelling: Joustra (boeg), Wien tjes (2), Van Dis (3> en Tazelaar (slag). Bij de „Head of the River" vormden deze vier een sterke combinatie. Deze werd vierde in de eerste divisie. Bij de vorige Varsity werden de Wageningse studenten tweede achter Nereus. In de Laga-ploeg zijn drie roeiers uit Laga 3, de winnaar van de tweede divi sie van de „Head", terwijl Snijders slag was van Laga I, die in de eerste divisie derde werd. Boeg Brat sloeg Laga voor op de Varsity van 1959. De verwachting is een spannende strijd tussen Argo. Nereus en Laga. Bridge-Olympiade Gisteravond is in Turijn de loting vericht voor de wereld bridge olympiade die van 23 april tot en met 5 mei in Turijn wordt gehouden. De groepenindeling ziet er als volgt uit: Groep 1: IJsland, Groot Brittannië, Zwitserland, VAR, Finland, Oostenrijk, Verenigde Staten (eerste team), Canada Brazilië, Philippijnen. Groep 2Libanon, Nederland, Zweden (eerste team). België, Frankrijk, Denemarken, Verenigde Staten (tweede team). Verenigde Staten (derde team). Chili, India. Groep 3; Zweden (tweede team), Ita lië. Duitsland .Spanje, Ierland, Ver enigde Staten (vierde team). Venezuela, Zuid-Afrika, Australië. De nummers een en twee van iedere groep kwalificeren zich voor de finale bestaande uit zes teams. SCHAKEN De vijftiende partij tussen Botwinnik en diens uitdager Tal om het wereld kampioenschap-schaken is na de 41ste zet van Tal, die met wit speelde, afge broken. De party wordt vandaag voort gezet. Kandidatentoernooi Het kandidatentoernooi om het schaakkampioenschap van Nederland is gisteravond te Diever voortgezet. De uitslagen van de partijen van de acht ste ronde waren; Bouwmeester Jonkman 10; Ap- king Crabbendam 10; Lange weg Boon 1—0; Visser—Van Wezel 0—1; Van Donk Tan 01; Van de Pol A alders VzVi. Ook werden er twee afgebroken par tijen uitgespeeld. De uitslagen waren: Van Weezei Van Donk 01; Boon Apking 01. Na acht ron en luidt de stand: 1 2. Bouwmeester er. Lange weg beiden "i p.; 3. Van de Pol 5V4 p.; 4/5. Apking en Jonkman beiden 4'/a p.; 6/7/8. Van Donk. Tan en Van Weezei allen 4 p.; 9/10. Boon en Crabbendam beiden 2'/2 p.; 11. A alders lft p.) 12. Visser 1 p. fa, U heeft het goed gezien, de jongeman met zijn splinternieuwe fiets is de Engelse coureur Stirling Moss, gefotografeerd voor zijn huis in Mayfair, Londen. Moss is we gens gevaarlijk rijden op de weg voor een jaar zijn rijbewijs kwijt geraakt en heeft zich, om niet thuis te moeten blijven, een fiets aange schaft. Moss zal op afgesloten par- coursen wel aan autoraces kunnen blijven deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13