Spoilers, Nöttenkrakers, Daansers zwierden over de Keukenhof gas 20c Overijsselse dag werd feestdag 12iaar 25.75 12 iaar 12.75 Kwaliteit en sortiment van de bolbloemen moet opgevoerd Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 april 1960 Derde blad no. 30031 GENEVER Wynand Fockink - Anno 1679 per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink De commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. O. Af. Ridder de Van der Schueren en zijn echtgenote in gesprek met streekgenoten. (foto l d./Holvast) CONTROLE PIJPLEIDINGEN DOOR VLIEGTUIGEN Blijkens een publikatie in de Staats courant van gisteren heeft de chef van de luchtmacht, luitenant-generaal H. Schaper, in overeenstemming met de di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, het volgende besluit geno men: ten behoeve van vluchten met vliegtuigen, behorende tot de groep lich te vliegtuigen van de Kon. Luchtmacht welke zijn belast met de controle van de Navo-pijpleidingen in Nederland, wordt ontheffing verleend van het gestelde in het luchtverkeersreglement met dien verstande, dat de vlieghoogte, waarop deze vluchten worden uitgevoerd, 50 me ter bedraagt. Dit besluit is genomen oon. om de vliegers vertrouwd te maken met de rou tes van de pijpleidingen. De minimum vlieghoogte van 50 meter is gekozen, om dat men erop vertrouwt, dat van deze hoogte af de beste waarnemingen kun nen worden gedaan. Antilliaanse zegel Nf DfcRLANDSf ANTILLEN De postadministratie van de Neder landse Antillen zal binnenkort ter gele genheid van de herdenking van de dag van de arbeid (dia di obreroeen post zegel (zonder bijslaguitgaven. Deze zegel verschijnt in één waarde, nl. S0 cent (Antilliaanse munt). De verkoop prijs bedraagt in ons land 1,0 cent (Ne derlandse munt). De voorstelling op de zegel vertoont een arbeideropziende naar de Neder lands-Antilliaanse vlag met op de ach tergrond een fabriekscomplex. Het ontwerp werd vervaardigd door de Antilliaanse kunstenaar Oscar Al fredo Gomez Nadal. De zegel is gedrukt in koperdiep druk en wel in vier kleuren, n.l. geel. blauw, rood en zwart. Beeldgrootte 25,58 x 80,1, mm., zegelgrootte 28,58 x 33,1, mm. De zegels zullen van 29 april 196v af aan de filatelistenloketten verkrijg baar zijn. Dat de Keukenhof nu wel op zijn mooist is heeft het Overijsselse gezelschap dat donderdag de gast was van het Keukenhofbestuur wel gemerkt. Het gezelschap bestond uit twee groepenrespectievelijk uit Zwolle en Enschede. De groep Zwolle, alsmede de Commissaris van de Koningin in Overijssel, leden van Ged. Staten, de burgemeester van HengeloEnschede, Weerselo, Zwolle, Kampen en Staphorst met hun echtgenoten alsmede leden van de Overijsselse pers werd ontvangen door de burgemeester en mevrouw De Graaf en de heer en mevrouw D. W. Lefeber. De groep Enschede was een meer heterogeen gezel schap namelijk de Hengeler Spoilers en Daansers, de Bonte Boertjes, de Nöttenkrakers, de nachtwacht en de omroeper met zijn koperen schaalde Kippenkeerls, de Mid winter hoornblazers, de Staphorster familie en bewoonsters van het Kampereiland. Allen waren gekleed in de dracht van hun dorp of streek. Naast het stemmige zwart zag men ook de kleur rijke klederdrachten van het Kamper eiland en van Staphorst. Na een rond gang over het terrein dansten de Hen- gelers Spoilers en Daansers een zes tal volksdansen uit Overijsel, begeleid door 3 accordeons. Ook de nachtwacht en de omroeper lieten zich horen. De Midwinterblazers bliezen als inter mezzo op hun 1 meter lange hoorns, hetgeen een klaaglijk geluid opleverde. De hoorns zijn van esse- of berke hout. De tak wordt overlangs doorge zaagd en uitgehold, waarna de helften op elkaar worden bevestigd, waarna een uit hout gesneden mondstuk wordt aangebracht. Beter in de winter Een van de blazers vertelde, dat de hoorns nu erg zwaar blazen, omdat ze te droog zijn. In de winter gaat het veel beter. Het kleur- en klankrijke schouwspel ontrolde zich op het gazon voor het restaurant, waar vele belangstellenden de verrichtingen van de Overijsselse dansers gadesloegen. Om kwart voor twaalf traden in het Smalle Bos de Nöttenkrakers op, waarvoor ook veel belangstelling bestond. Nadat in Zand- voort was geluncht traden de Bonte Boertjes in het Smalle Bos en de Nöt tenkrakers voor het restaurant op. Groot aantal Het prachtige zonnige weer lokte velen naar de Keukenhof, waar het Nederlands een der minst gesproken talen was. Naar schatting was het aan tal bezoekers ongeveer gelijk aan dat van gisteren: 15.000. Dans, muziek en bloemen. (Foto L.D./Holvast) Luchtshow met attracties op concours d'éiegance te Noordwijk aan Zee Het Concours d*Elegance, dat de FNOP op 12 mei a.s. te Noordwijk or ganiseert, belooft een grootse autobus manifestatie tew orden. De prominenten uit het Nederlandse toerwagenpark zul len tegen elkaar wedijveren. Het festijn zal wederom worden op geluisterd door folkloristische groepen, die volksdansen uitvoeren, en andere attracties. Tegenover hotel Noordzee wordt een tent opgesteld, waarin de Echo der Duinen zorgt voor muzikale opluistering. De Evenementencommissie Noordwijk heeft het voortreffelijke initiatief geno men om de FNOP bij deze gelegenheid een luchtshow aan te bieden, bestaande uit een serie dagvuurwerkbommen. Als slotstuk van het concours zullen deze met donderende slagen ongeveer 90 meter het luchtruim ingeschoten worden en na ontploffing een grandioos effect opleveren. Bovendien is nog een show van auto's uit vroeger jaren in voorbe reiding. ,DE MODE VOOR TEENAGERS" Wet burgerrechten nu naar Eisenhower (Van onze correspondent in Washington) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 288 tegen 95 stemmen de wet op de burgerrechten aangeno men. Zij zal thans naar Eisenhower gaan, die haar ongetwijfeld zal tekenen. Meer dan acht weken heeft Amerika's Congres vergaderd over de wet op de burgerrechten. De filibuster van de zuidelijken in de Senaat had tot gevolg, dat een ge matigd compromis tot stand kwam, waarmee de overgrote meerderheid zich kan verenigen. De wet, die het Huis gisteren heeft aangeno men, maakt het mogelijk, dat het gerechtshof scheidsrechters afvaar digt naar plaatsen, waar negers belemmerd worden in de uitoefe ning van hun stemrecht. Voorge licht door deze scheidsrechters, kan het gerechtshof dan bevelen de negers tot de stembus toe te laten. Het is ongetwijfeld nuttig, dat aldus nogmaals onderstreept wordt, dat negers evenveel recht op stemmen hebben als de andere staatsburgers, doch de negers worden vooral weggehouden van de 6tembus in de kleine plaatsen in het zuidoosten van Amerika, waar het voor hen, ondanks de scheidsrechters, uiterst moeilijk zal blijken van him stemrecht gebruik te maken, daar de gemeenschap hen in dat geval met economische en andere middelen bedreigt. Beide politieke partijen kunnen zich er dit verkiezingsjaar thans echter op beroepen de wet gesteund te hebben, die wat kracht bijzet aan het negentig jaar oude grondwetsamendement, waar door de negers stemrecht verkregen. „Week van de fotografie 1960" in mei a.s. (Van onze Haagse redactie) Vrijdag 6 mei a.s. zal in het Concertgebouw te Amsterdam de „Week van de fotografie 1960" worden geopend. Deze manifestatie, de vijfde in successie, wordt georganiseerd door de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie en duurt officieel van 7 tot en met 14 mei. Een der belangrijkste evenementen van deze propagandaweek voor de fotografie is de grote landelijke fotowedstrijd, die onder de titel „De plaats waarin wij wonen" door de stichting wordt georgani seerd in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Aan deze wedstrijd kan iedereen deelnemen, die geen beroepsfotograaf is. De opening van de „Week van de De heer Van Hall zal daarna ook de fotografie" zal geschieden door de „Gouden iris" uitreiken, de hoogste staatssecretaris van Economische Zaken, onderscheiding welke iemand kan ver- dr. G. M. J. Veldkamp, waarna burge- krijgen, die zich in het afgelopen jaar meester Van Hall van Amsterdam het bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt startsein zal geven voor do fotowedstrijd, voor de amateurfotografie. Jackets in jeugdige pastel tinten met originele streepvoering Teenagers Pantalons dus.... met smalle pijpen, rijke collectie in fleurige kleuren alle artikelen met kleine stijging per maat. Aeademiedageii in Haarlem Slechts dan handhaving van positie tintelend fris Voor deze openingsavond heeft de Nederlandse organisatie van amateurfil mers ook een aandeel geleverd. Zij heeft namelijk onder haar leden een scénario- wedstrijd uitgeschreven en de films, welke gemaakt zijn naar de bekroonde scénario's zullen 6 mei in het Concert gebouw worden vertoond. Hieromheen is door Karei Prior een programma samengesteld, waaraan o.m. de Franse chansonnier Henri Salvador en verder „De Zaaiers" onder leiding van Jos Cleber, het trio Pim Jacobs met zang van Rita Reys, het violistenduo Sem Nijveen en Benny Behr, de pianist Dick Schallies, de zanger Hans Kaart, de organist Piet van Egmond en de cabaretière Hetty Blok, aan de vleugel begeleid door Cor Lemaire, zullen mee werken. Zó smaakt Hero Citroenl Ook in de grote Hero Gezinsfles K.M.K. KOMT 30 APRIL NAAR LEIDEN De Kon. Militaire Kapel zal op Ko ninginnedag haar medewerking verlenen aan de hier ter stede te houden militai re mars. Dr. A. J. Verhage uit Wassenaar heeft vanmorgen in het Krelagehuis in Haar lem op een bijeenkomst van de akade- miedagen van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen in Amsterdam ge sproken over „Internationale problemen rondom de bloembollenhandel". Hij her innerde eraan dat de bolgewassen oor spronkelijk uit Turkije komen. Daar be handelde dr. Verhage de ontwikkeling van de teelt en zei hij, dat elk land na 1945 trachtte de invoer te beperken en uitvoer te stimuleren. Bloembollen werden gerekend tot zo genaamde zachte produkten. Teeltbe- heersing werd gehandhaafd met als doel overproduktie te voorkomen. Overschot ten werden uit de markt genomen te gen een prijs die onder de kostprijs lag, op basis hiervan werden minimumex portprijzen vastgesteld en een erken ningsstelsel werd gehandhaafd. Hierna werden met succes besprekingen gevoerd met buitenlandse organisaties. Langzamerhand werd het buitenland ervan doordrongen, dat Nederland na kwam wat het beloofde. Naast de alge mene maatregelen werd een aantal bij zondere overeenkomsten met bepaalde landen getroffen, onder meer met de Ver. Staten van Amerika en Guernsey. De ontwikkeling van de export is mede aan deze maatregelen te danken, naast uiteraard de energie der Nederlandse bloembollenexporteurs, aldus spreker. Moeilijkheden voorkomen Door dit beleid werd vooral getracht handelspolitieke moeilijkheden te voor komen. Toen de ergste nood voorbij was en op internationaal niveau ernaar werd gestreefd, de handel te verbeteren was er geen reden in het algemeen beleid wijzigingen aan te brengen, daar men op agrarisch gebied beschermingsmaatrege len slechts met een bezwaard hart prijs geeft. Nu zijn er weer andere vraagstukken, als gevolg van de tot standkoming van EEG en EFTA. Zesenzestig procent van de bloembollenexport gaat naar landen buiten de EEG. Voor het bloembollen- bedrijf is het dus van belang dat deze gemeenschap geen protectionistisch ge bied wordt en dat handelspolitieke be lemmeringen tussen beide eenheden ver dwijnen. De vraag dient gesteld of het beleid in verband met deze ontwikkeling moet worden gewijzigd. In elke internationale organisatie vor men agrarische produkten de grootste moeilijkheid, zo zeide spreker. In het EEG-verdrag is daarom een aparte landbouwparagraaf opgenomen. Het grootste gevaar is art. 44, waarin de mogelijkheid van minimum-importprij- zen is voorzien. Het zou daarom een ernstige fout zijn wanneer de bestaande maatregelen overboord zouden worden gegooid, daar deze wellicht minimum- import prijzen kunnen voorkomen. In de overgangstijd moeten wy de mogelijk heden voorzichtig aftasten en het beleid daaraan aanpassen. Onze afnemers moe ten zich ervan bewust worden dat de maatregelen, die zij thans toejuichen, bij het eenworden van de markt alleen dan kunnen worden gehandhaafd wanneer zij voor allen gelden. Niet meer mogelijk Teeltmaatregelen en maatregelen aan de grens zullen niet meer mogelijk zijn, doch bijv. het voorkomen van consigna- tiehandel, het weren van speculatieve elementen uit de bedrijfstak, zullen, in het belang van de consument en voor het gezond houden van deze handel, noodzakelijk zijn. Uitvoerig overleg vindt reeds plaats met de buitenlandse orga nisaties. Wordt een zeker stabiliteit verkregen, dan is de voorwaarde voor een verdere groei aanwezig. Een grotere welvaart wordt verwacht. Wij moeten trachten daarvan ons deel te krijgen. Collectieve reclame, wetenschappelijk onderzoek en goede voorlichting zijn de middelen om dit te bereiken. Ook het bolbloemen- vraagstuk zal zich dan oplossen. Meer gelden zullen beschikbaar moeten ko men, maar het resultaat zal navenant zijn. Slechts dan! Nederland zal, ook bü het beste beleid, zijn positie slechts dan kunnen handha ven, wanneer kwaliteit en sortiment nog hoger worden opgevoerd. Hiervoor is no dig een goed toegerust wetenschappelijk apparaat, dat ook in het verleden de ontwikkeling van het bloembollenbedrijf zeer heeft bevorderd, zo besloot dr. Ver hage.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11