Toen.... 1940-1945": een eerlijk document uit een bange tijd fotoboek voor ieder gezin Een Verkeersmaatregelen op 23 april de dag van het bloemencorso BENDER Hoogewoerd 90, Leiden Mr. Beernink (C.H.U.) beziet de werkzaamheid van liet kabinet KJUENE- Zware vijfdaagse proef voor een drietal Belgische speleologen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 april 1960 Derde blad no. 30029 Strijd en offers niet vergeten! (Van onze Amsterdamse correspondent) Kom vanavond met verhalen 1 hoe de oorlog is verdwenen, en herhaal ze honderd malen: 1 alle malen zal ik wenen. Met deze regels in bezettingstijd opgetekend door Leo Vroman begint het vandaag bij de staatsdrukkerij verschenen en bij alle boekhandels verkrijgbare fotoboek „Toen.19401945". In de deze maanden van de pers komende boeken, die ter gelegenheid van het derde lustrum van onze bevrijding onze gedachten willen bepalen tot die vijf donkere jaren, neemt dit boek een zeer bijzondere plaats in. Bijzonder omdat het geen opsomming is van heldendaden, die lyrische schrijvers, terend op herinne ringen na zo vele jaren hebben opgetekend. Bijzonder omdat de honderd pagina's uitsluitend zijn gevuld met foto's die nuchter het oorlogsgeweld, de onderdrukking, bet verzet, de honger, het leed en de vreugde hebben geregistreerd, en met ge dichten die geschreven zijn met een lege maag, met betraande ogen bij een kaarsje in de verduisterde stad of met een stukje verkoold hout in een concentratiekamp. ginnedag, de terreur van de nazi's, een steeds driester jodenvervolging, de pro paganda-acties, die aan de Duitse overwinning moeten doen geloven, het onderdrukken van de stakingen, het verzet, de strijd in Indië, de overtrek kende R.A.F.-mach in es, de ondergrondse pers, de concentratie- en vernietigings kampen, de honger, de vernedering, de ovens voor het verbranden der lijken.. Weet ge hoeveel bitfre tranen in de nachtlijke eenzaamheid weet ge hoeveel leed en kommer 's nachts alleen wordt uitgeschreid Dan komt het einde in zicht, de be vrijding van het zuiden, de harde strijd bij de grote rivieren, de teleurstelling in het westen, de hongertochten van de stedelingen met hun karretjes en fietsen („door Holland rijdt een zwarte kar, met grijnzende hein op de bok"). Tot slot de heuse bevrijding ,de jubel op straten en pleinen, het einde van vijf zwarte jaren, die een kwart miljoen landgenoten het leven hebben gekost. En dichter J. C. Bloem zegt dan in zijn „Na de bevrijding": Waard is het, vijf jaren geslacht te hebben, nu opstandig, dan weer gelaten, en niet een van de ongeborene zal de vrijheid, ooit zo beseffen. Een eerlijk boek, want het oog van de camera geeft de feiten en gebeurtenissen niet verdraaid weer. En de pen van de dichter vertelt, wat in het hart leeft. Wij zien de fanatieke volgelingen van Hitler in htm voorbereidingen de wereld te onderwerpen, het Nederland, dat zich veilig waande, totdat: Plots, toen de dag begon te grauwen, brak tussen het verblekend spoor der sterren, als een onbehouwen kreet van vernietiging, het rauwe geronk van vliegmachines door De ongelijke strijd langs grens en Grebbelinie, het barbaarse bombarde ment van Rotterdam („Hier vond wie daaglijks nam en gaf een ruw en eind loos massagraf"), de capitulatie, de komst van de nieuwe machthebbers achter de troepen aan. Een grote laars, een plompe voet, een barse mond, een hand met bloed, een leugentong, een huid van eelt, een worm, wanneer er een beveelt, een vechtmachine, die Aries is dat is het ras waar Duitsland trots op is. Wij zien de soldaten door onze straten marcheren, de NjS.B.'ers, die met de vijand heulen, de stille hulde op Konin- gravure te Leiden echter van het foto materiaal in koperdiepdruk heeft afge leverd is een bijzondere prestatie geweest! Op de Staatsdrukkerij, waar de teksten werden gedrukt verdrongen de typografen zich rond ieder vel, dat ge reed was gekomen. Zeventig procent van het personeel had het boek reeds besteld voor het gereed was. Trouwens de gehele eerste oplage (40 duizend exemplaren) was reeds weken geleden door de boek handel gereserveerd. Een tweede druk van 30 duizend exemplaren ligt reeds op de pers. De Stichting 1940—1945 heeft besloten dit boek als geschenk te zenden aan alle acht duizend door deze Stich ting ondersteunde gezinnen. Nederlands aanbod plaats van Chessman in te nemen De 39-jarige A. Dijkers, die verpleegd wordt in het rusthuis voor chronisch zieken „De Goede Ree" te Sommelsdijk, heeft in een telegram aan de gouverneur van Californië aangeboden „Chessmans plaats in de elektrische stoel" in te nemen. De eveneens 39-jarige terdood- veroordeelde Chessman zal echter niet door middel van de elektrische stoel ter dood worden gebracht, maar is veroor deeld in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin. te sterven. Californië kent de elektrische stoel niet als middel om ter dood veroordeelden hun vonnis te doen ondergaan. Een verpleger van het rusthuis „De Goede Ree" deelde mede niets geweten te hebben van het aanbod van de heer Abraham Dijkers en van diens telegram. De heer Dijkers, zoon van een aan nemer in Sommelsdijk, lijdt reeds sinds 1950 aan multiple sclerose en meent wei nig kans op herstel te hebben. Tot 1950 was hij eerste stuurman bij de grote vaart. Met zijn vrouw van Zuidafri- kaanse afkomst en twee kinderen ver trok hij in 1953 na de watersnoodramp naar Zuid-Afrika, maar in 1954 keerde hy weer naar ons land terug. Sedert 1956 verblijft de heer Dijkers, die stellig niet als levensmoe gekenschetst wordt, in het rusthuis. SCHIPPER VAN DE GRETA" VERHOORD Bood bij arrestatie geen tegenstand De eigenaar en schipper van het sleepschip „Greta", die by Lobith aan kwam met de oude Duitse vlag in top en met een hakenkruisvlag op het dek uit gespreid, is gistermiddag door de West- duitse rivierpolitie in Emmerik verhoord. Zijn schip ligt nog steeds bij Lobith aan de Duitse Rijnoever gemeerd. De schipper, de 51-jarige Wilhelm Storb uit Duisburg, bood geen tegen stand, toen hij gistermiddag door de Duitse politie van boord werd gehaald en werd gearresteerd wegens het voeren van een nazi-vlag in het openbaar. Hij zal vandaag voor de rechter-commissa- ris worden geleid. De Duitse politie heeft de vlag in be slag genomen onder protest van Storb. Deze zei haar te willen houden als aan denken aan zijn tijdens de tweede we reldoorlog overleden broeder. De haken kruisvlag zou over diens kist gespreid geweest zijn. De politie heeft voorts uit de stuurhut een exemplaar van Hitiers „Mein Kampf", geschriften van Göbbels en Alfred Rosenberg en een portret van Himmler weggenomen. Tijdens zijn verhoor heeft Storb aan de politie verklaard de swastika-vlag te hebben ontvouwd en de oude nationale vlag te hebben gehesen uit boosheid op de Nederlandse douane-beambten, die hem te veel vragen zouden hebben ge steld. Volgens de Duitse politie was de „Greta" naar de Duitse Rijnoever ge dreven nadat zes Nederlandse douane ambtenaren aan boord van het schip waren geklommen en het anker hadden gelicht. Uitbreiding werving Nationale reserve De ministers van Binnenlandse Za ken en van Defensie hebben een rege ling getroffen tot uitbreiding van de wervingsmogelijkheden voor de Natio nale Reserve. Deze uitbreiding betreft gewone dienstplichtigen zonder mobi lisatie-bestemming, die zyn of worden bestemd voor dienstverrichting by de bescherming bevolking. Tot dusver was het voor deze dienst plichtigen onmogelijk een verbintenis bij de Nationale Reserve aan te gaan omdat de bestemming voor de B.B. voorrang had boven aanmelding bij de Nationale Reserve. Tussen de bestem ming voor de B.B. en het tijdstip waarop de burgemeester daarvan be richt ontvangt, verloopt echter enige tijd. De thans getroffen regeling gaat er van uit dat de aanmelding in die periode bij de Nationale Reserve voor rang heeft boven de bestemming voor de B.B., ook al is deze aanmelding nog niet gevolgd door een verbintenis op het tijdstip waarop de burgemeester bericht ontvangt van de bestemming voor de B.B. Ook ingeval de aanmelding voor de Nationale Reserve plaatsvindt nadat de burgemeester bericht heeft ontvan gen dat de desbetreffende persoon voor de B.B. is bestemd, is het mogelijk dat de verbintenis bij de Nationale Re serve nog tot stand kan komen. Dan gelden echter als voorwaarden, dat de inlijving bij de B.B. nog niet heeft plaatsgevonden en dat het bevoegd B.B.-gezag van oordeel is belangheb bende zonder groot bezwaar te kunnen missen. Voor het op sterkte brengen van onderbemande pelotons van de Natio nale Reserve bevat de nieuwe regeling nog een afzonderlijke voorziening. In die gevallen kan de territoriale com mandant die de wervingsautoriteit van de Nationale Reserve is zich namelijk tot de burgemeester wenden met het verzoek hem de namen en adressen op te geven van personeel, dat weliswaar voor de B.B. is aange wezen, doch nog niet is ingelijfd en zonder overwegend bezwaar voor de B.B. gemist zou kunnen worden. De territoriale commandant zal dan met dit personeel in contact kunnen tre den en trachten het voor de onvolle dige pelotons benodigde personeel aan te trekken, aldus de Legervoorlich- tingsdienst. Floriade postkoets op weg naar Oostenrijk Vanmorgen in alle vroegte heeft de Floriade-postkoets het lunapark te Zagreb, waar de karavaan de nacht had doorgebracht, verlaten. Ze is op weg gegaan naar Maribor en de Oostenrijkse grens. De bedoeling, een voorsprong te nemen op het rijschema in verband met het komende zware Alpen-traject is niet in daden omgezet kunnen worden. Een ijzige regen belette de kleumende koet siers na zonsondergang door te rijden. Dit was jammer, want Zagreb was eind vorige week via pers en radio ge waarschuwd, dat de karavaan zou pro beren in plaats van maandag reeds zondag de stad binnen te rijden. Veer tigduizend mensen hebben die avond tevergeefs staan wachten. Door de koude viel het zo uit, dat maandagmiddag om twaalf uur pas de stadsgrens werd ge passeerd. Het tijdsschema werd daardoor geen geweld aangedaan. In Zagreb zijn speciale enveloppen en een bijzonder poststempel ter gelegen heid van de komst van deze koets hoog genoteerd geweest. De directeur van de posterijen verzekerde, dat tenminste 20.000 van deze bijzondere enveloppen zijn verzonden. Ook de gewone uitgaan' de post werd van het bijzondere stempel voorzien. De koets zelf heeft 270 bijzon dere enveloppen mee naar Nederland genomen om daar te worden afgestem peld en teruggezonden. Tweede lustrum Regiment Van Heutz Het regiment-Van Heutz te Schoon hoven zal op 1 juli zijn tweede lustrum vieren. Het regiment wordt beschouwd als de „erfgenaam" van het voormalige KNIL en heeft daardoor een eervolle kry gsgeschiedenis. De medewerking van de burgerij wordt thans gevraagd om gelden bij een te brengen voor een ceremonieel tenue van het tamboerkorps van het regiment. Ook in andere plaatsen waar onderdelen van dit wapen gehuisvest zijn, zomede in Coevorden, de geboorte- .stad van generaal Van Heutz zullen Van vele foto's bestond nog slechts een bijdragen voor het geschenk verzameld veelal gehavend exemplaar. Wat Roto- worden. „Toen19401945", dat in ieder gezin en op iedere school thuishoort, bevat een door Lidya Winkel gemaakte selectie uit honderdduizend foto's van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Zij zocht er de gedichten by, dr. L. de Jong voorzag het geheel van een toelichting en Dick Elffers zorgde voor een treffende typografische uitvoering. Van 10 uur af zal het doorgaand ver keer, dat komt uit de richting Den Haag en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofd dorp de richting Haarlem kan kiezen. Enorme drukte Overigens is het corso via de bestaan de wegen normaal te bereiken. In ver band met de enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aanwezig te zijn. Om stagnatie op het traject Amsterdam Den Haag v.v. over Rijksweg 4 te voor komen. wordt het autoverkeer Amster- dam-Leiden-Den Haag-Rotterdam v.v. aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding, nl. de Rijksweg 4a (Burgerveen—Ypenburg) Zo'n mooie kleine piano past ook in Uw kamer. De volle, zangrijke toon overtreft die van menig „groot" instrument... De prijs zal U meevallen 6el of schrijf om onze fotojbrochure Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam De Rijkspolitie heeft voor zaterdag 23 april as., de dag van het bloemencorso in de Bollenstreek, een groot aantal verkeersmaatregelen getroffen. Van 10 tot 18 uur wordt te Heemstede uitsluitend het doorgaande verkeer in de richting Leiden—Den HaagRotter dam via de Van Merlelaan geleid naar Rijksweg 4 (AmsterdamDen Haag). Het corso-verkeer zal zo lang mogelijk worden doorgelaten langs de Rijksweg 8 en de Glipperweg in de richting Benne- broek. Verder wordt het corso-verkeer via de Zandvoortselaan doorgelaten in zuidelij ke richting langs de Leidschevaart. Van 12 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (Haarlem-Sassenheim) ge stremd in zuidelijke richting. Deze af sluiting geschiedt om 12 uur aan de zuidzijde van de Pastoorlaan bij de Rijksweg 8 in Hillegom en om 12.30 uur in Bennebroek bij kruispunt Zwarteweg- Bennebroekerlaan. De stremming zal duren tot ongeveer 16.15 uur, d.i. de tijd waarop het corso op de terugweg Benne broek en Hillegom weer heeft verlaten. De weg Nieuw-VennepHillegom op het ogenblik gestremd door het af breken van de brug over de Haarlem mermeerringvaart Hillegommedbrug) is op corsodag (en de zondag er na) wel berijdbaar daar ter vervanging van de Hillegommerbrug voor twee dagen een brug door de militairen wordit geslagen. Vanaf 12 uur is de weg Nieuw-Vennep 'Hillegom gestremd in de richting Hil legom (dus westwaarts). Deze strem ming zal duren tot ongeveer 15.30 uur. Het gedeelte van de Rijksweg 8, gele gen tussen de splitsing Rijksweg 4 Rijksweg 8 en de splitsing Rijksweg 8 Warmonderdam (opstellings- en ontbin- dingsplaa-ts corsostoet) is in 'beide rich tingen niet toegankelijk voor verkeer over de rijbaan van 7.3011.45 uur. Van 1619.30 uur wordt de Rijksweg 8 van af de afsplitsing van Rijksweg 4 noord waarts gestremd. President Eisenhower heeft in Washington het baseball-seizoen officieel geopend door de eerste bal te werpen in het Griffith stadion. De president kweet zich met over gave van deze voor Amerika zeer belangrijke taak Parkeren Parkeren is voor personenauto's toege staan langs de corso-route buiten de dorpskommen. In de dorpskommen vindt men de volgende parkeerplaatsen: Sassenheim: Het gedeelte van de kom van de gemeente ten oosten van Rijks weg 8 (Parklaan en omgeving) Lisse: Bussen op autobussenparkeer- plaats Keukenhof; personenauto's op parkeerterreinen Keukenhof en alle zij straten in de bebouwde kom ten oosten van de corso-route; Hillegom: Parkeerterreinen achter en tegenover Treslong en in de nieuwe woonwijk nabij dat restaurant en aan de Haven; Bennebroek-HeemstedeParkeerter reinen Linriaeushof tegenover de ingang aan de Glipperweg en de daarvoor aan gewezen straten en terreinen in het dorp Bennebroek. Eerlijke kans, maar er zijn knelpunten Mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de C.H.U., heeft tijdens de jaarvergade ring van deze politieke party in Amsterdam, een rede gehouden. In deze rede maakte de heer Beernink o.m. enkele opmerkingen over het kabinet De Quay. Spreker zeide, dat de C.H.U. het kabinet een eerlijke kans wil geven om zich in te werken en met voorstellen te komen. Voorstellen, die dan echter door de C.H.U. op hun eigen merites zullen worden beoordeeld en zeker niet kritiekloos zullen worden aanvaard. De heer Beernink constateerde, dat het kabinet reeds met enkele voorstel len is gekomen, welke de hartelijke in stemming hadden van de CHU. Dat waren die bot belastingverlaging van on gehuwd en, tot opheffing van het Groot boek Woningverbetering en tot het ver lenen van de nodige financiële steun voor de vestiging en uitbreiding van industrie, vooral in de noordelijke pro vinciën. Naast de voorstellen en voornemens van de regering die onze instemming hebben, zo zeide de Unievoorzitter, zijn er ook dingen, waarbij wij een vraag teken zetten en die in de toekomst bot moeilijkheden kunnen leiden. Spreker stelde dat de regering de Staten-Gene raal en ons gehele volk, enige malen heeft geplaatst voor beslissingen die psychoïogisoh verkeerd blijken te lig gen. Hij noemde als voorbeelden de on begrijpelijke houding van de regering bij de wilde staking van de buschauf feurs en het hanteren door het kabinet van het zware woord „onaanvaardbaar" bij het verhoging van de grondbelasting. Spreker was van mening dat een eerste moeilijkheid voor het kabinet gelegen zal zijn in de woningbouw. Hij prees het streven van minister Aartsen om in de sector van de premiebouw te komen tot de bouw van goedkope wo ningen, doch achtte het een vraag of de plannen van de minister zullen sla gen. Een tweede knelpunt achtte hij gelegen in de loonpolitiek. De heer Beernink zeide het systeem van de vrijere loonvorming toe te juiohen, doch te betreuren „dat de zaak zo ver schrikkelijk ingewikkeld is gemaakt". Hij vroeg zich af. of de vrijere' loonpo litiek voldoende garanties inhoudt, dat de werknemers met de laagste lonen voldoende aan hun trek komen. Spreker zeide ook benieuwd te zijn, hoe het met de gepensioneerden zal gaan. Hij merkte op dat de regering zich op korte termijn zal dienen uit te spreken over de belangrijke kwestie van het waardevast pensioen. Ook wees hij op wat hij noemde de onjuistheid van de korting der pensioenen in ver band met de AOW en de AWW. Een derde knelpunt noemde spreker het landbouwbeleid. Hij memoreerde dat de minister van Landbouw voor de vaststelling yan de garantieprijzen een gewijzigd beleid volgt en uitte de vrees dat dit huidige, door de minister gehul digde principe, nog tot vele moeilijk heden aanleiding zal kunnen geven. Ten aanzien van het Nieuw-Guinea- beleid merkte spreker op, dat het in derdaad broodnodig is dat het kabinet het tempo van de ontwikkeling in dat gebiedsdeel wil opvoeren. De heer Beernink betreurde het dat het standpunt van de regering inzake de Lauwerszee nog niet bekend is. „Ook mijn standpunt is", aldus spreker, „De Lauwerszee moet dicht". Over de Mammoetwet merkte hij op, dat de CHU het liefst zou zien dat de minister het wetsontwerp in zou trek ken. In verband met een rechtvaardige verdeling van de welvaart kritiseerde hij de kolossale inkomens van directeu ren en commissarissen bij verschei dene NV's. Over de prioriteiten-kwestie zeide hij dat het kabinet naar zijn smaak hierover al lang een beslissing had moeten nemen. Over de gebeurtenissen in Zuid-Afri ka zei nir. Beernink aan een Bijbels ge tuigenis (dat zal moeten inhouden, dat elk gevoel van meerderwaardigheid Extra treinen naar bloemencorso Ter gelegenheid van het bloemencorso in de bollenstreek zullen zaterdag tys- sen 9.30 en 20-000 uur 12 extra treinen rijden van Amsterdam naar Den Haag en eveneens 12 in omgekeerde richting. Deze treinen zullen stoppen bij de tussen Amsterdam en Den Haag lig gende stations, dus ook in Lisse en Hil legom. Nederlandse toeriste in Spanje verdwenen In de zigeunerwijk van Sevilla is in de nacht van Goede Vrijdag de 34-jarige Nederlandse toeriste mevrouw H. M. Overwater verdwenen. Zij sliep met haar man in hun auto op een plaats, bekend als de „grot der zigeuners". Aangezien zij reeds verscheidene malen aan geheugenverlies geleden heeft, ver moedt men dat dit nu weer het geval is en dat zij uit hoofde van haar be langstelling voor folklore een groep zi geuners gevolgd is. Mevrouw Överwater is het Spaans niet machtig. Advertentie Ademin voorkom» en genees», bovendien 'n »roc»o»ie Minister Gordon Churchill (Canada) in ons land Gistermiddag is op Schiphol aange komen de Canadese minister van Han- of mtndCTvvaardicheld'van het ene ras del en Industrie, Gordon Churchill, die ten opzichte van het andere ras onjuist gedurende twee dagen in ons land zal is) verre de voorkeur te geven boven verblijven. allele! protesten, die misschien goed Vergezeid van zijn vrouw stapte hij bedoeld zyn, maar waarbij een plotse ling opgekomen sentiment de drijfveer is geweest, zodat de inhoud prikkelend kan werken op de verantwoordelijke personen in de Unie van Zuid-Afrika. Eerder in zijn rede had de heer Beer nink een beschouwing gewijd aan de CHU zelf. uit het straalvliegtuig van de „Finnair", dat hem van Londen naar Amsterdam had gebracht. Hij kwam uit Moskou, waar hij besprekingen over een handels verdrag tussen Canada en de Sovjet unie heeft gevoerd. Het bezoek draagt een particulier karakter, Op rijbaan spelend kind omgekomen Gistermiddag is op het Zuidwerfplein in Den Haag de zesjarige Alexander O. ÏML Truffino, gewoond hebbend aan de Marlotlaan, door een peirsonenauto uit Den Haag overreden en om het leven gekomen. De jongen reed met een vliegende Hollander op de noordelijke rijbaan van genoemd plein. Iemand die met z'n geparkeerde auto wilde wegrijden, zag de jongen op zich afkomen en trachtte door naar links uit te wijken de vlie gende Hollander te ontgaan. Een bot sing was echter niet te vermijden. De jongen werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Na de botsing met de vliegende Hollander kwam de auto tegen e£p lichtmast tot stilstand. FILOLOGENCONGRES In de aula van de Rijksuniversiteit te Groningen werd hedenmiddag in aanwezigheid van diverse genodigden en autoriteiten het 26ste Nederlandse filologencongres geopend, voor welk congres tot en met vrijdag 22 april ruim 600 congressisten bijeen zijn. De Neder landse filologencongressen worden om het jaar gehouden achtereenvolgens in de universiteitssteden Leiden. Gronin gen, Utrecht, Amsterdam en Nijmegen. Als wij verkouden worden Vanavond terug uit grot bij Remouchamps Met zes klontjes sui ker, een pakje sigaret ten en twee sandwiches zijn drie Belgische spe leologen vrijdagavond voor Pasen in een grot bij Remouchamps afge daald om het bestuderen van de reacties mogelijk te maken van iemand, die door abnormale om standigheden tot 'n lang durig ondergronds ver blijf zou worden gedwon gen. Hun plan was vijf volle dagen in hun vrij willige ondergrondse schuilplaats te blijven en gisteravond zag het er naar uit, dat zij daarin zouden slagen. Zij zijn echter in de afgelopen 96 uur zo verzwakt, dat aan de oppervlakte maat regelen zijn getroffen om de drie mannen naar boven te halen. Een am bulance staat gereed om hen hedenavond te ver voeren, zodra zij door zes helpers naar de opper vlakte zijn gebracht. De drie mannen, allen lid van de ..Cercle d'al- pinisme et de speleologie de Marcinelle" hebben tijdens hun ondergrondse verblijf geen contact met de buitenwereld. In geval van nood kunnen zij ge bruik maken van een in een verzegeld kistje ver pakte telefoon. Buiten hun weten is echter in het kistje een microfoon gemonteerd,' waarmee de waarnemers aan de op pervlakte ononderbroken de gesprekken van de drie mannen afluisteren. De eerste avond hadden de gesprekken een vro lijke toon, maar zondag ochtend begonnen de ont beringen hun invloed te doen gelden. In de nacht vart zaterdag op zondag hadden de speleologen een andere plaats in de grot moeten zoeken om dat zij te veel last van het vocht hadden en dat bleek voor het humeur niet erg bevorderlijk. Een van hen klaagde over ijskoude voeten en hevige hoofdpijn. In de loop van maandag spra ken zU zelfs van opge ven. De sandwiches en de sigaretten waren toen al verbruikt. Zondag nacht werd voor het drie tal nog zwaarder, door dat de vergeefse jacht op een vleermuis de zich al gespannen zenuwen nog meer plaagde. De ver wachte oproep om naar boven te worden gehaald kwam echter niet en de drie mannen slaagden er in elkaar op te beuren en de proef voort te zetten. De ..Chantoir de Grand- champs", die de drie mannen voor het expe riment hebben uitgeko zen, is een zeer eenzame plaats in een deprime rende omgeving. Het vochtigheidsgehalte van de lucht is zeer hoog en de temperatuur bedraagt niet meer dan 11 tot 12 graden. Er heerst is de grot volslagen duisternis. De batterij voor hun helmlampen is voldoende voor acht uur licht. Zij hebben geen enkel mid del voor ontspanning bij zich en hun enige tijd verdrijf is conversatie. Hun leeftijd is 25 jaar.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9