TURKSTRA FRIESE BESCHUIT BAKKERIJEN Gastroenterologisch congres in de Leidse Pieterskerk geopend 800 deelnemers uit 36 landen De Directie van de te Leeuwarden Kerkelijk Leven PANDA EN DE TROETELTROEP WOENSDAG 20 APRIL 1960 In tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten werd hedenochtend in de Pieterskerk het zesde internationale gastroenterologische congres geopend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Ch. J. M. A. van Rooij. Dit congres, dat zaterdagavond wordt besloten, telt ongeveer 800 deelnemers uit 36 landen. Er worden ruim 50 voor drachten in afdelingen gehouden, er zijn vijf discussiebijeenkomsten en twee symposia. De laatste bijeenkomst van het congres vindt in Huis ter Duin in Noordwijk plaats in de vorm van een feestavond en een bal. Beperking naar ruimte en tijd Plaats bepalend voor standing De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Ch. J. M. A. van Rooij, die het congres officieel opende, zeide, dat de plaats van samenkomst mede bepalend is voor de waarde en standing van het congres. Leiden im mers heeft in wetenschappelijk opzicht een vermaardheid, welke de landsgren zen verre overschrijdt. Een vermaard heid, welke op schier ieder gebied van wetenschapsbeoefening voortleeft in meer dan bij geruchte bekende namen. In dit verband herinnerde de minister aan namen als Boerhaave, Kamerlingh Onnes, Lorentz, Fruin, Van Vollen hoven en Meyers. In het congres zag spreker een erken ning van de hoge wetenschappelijke be tekenis van wat ook in Nederland op het terrein van de gastroenterologie is en wordt gepresteerd. Aan de ontmoeting in de komende da gen en uit de te voeren gedachtenwisse- ling zal naar de Nederlandse regering van harte hoopt, een aantal voor de volksgezondheid belangwekkende con clusies ontspruiten, waarmede allen hun voordeel kunnen doen. Vervolgens wees de minister op de definitie, welke de Wereldgezondheids organisatie voor het begrip gezondheid heeft geformuleerd, t.w. gezondheid is een toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welzijn en niet slechts de afwezigheid van ziekte of zwakheid. De formulering van de We reldgezondheidsorganisatie veronderstelt, aldus spreker, een bereidheid tot activi teit om, waar er aan deze situatie iets ontbreek, zich metterdaad te bezinnen op de methoden tot genezing en zich in te zetten voor een doeltreffende bestrij ding. Tenslotte sprak de minister de wens uit, dat dit congres moge bijdragen tot de verrijking van kennis omtrent vele vragen, welke bestaan op het terrein van deze tak van wetenschapsbeoefening. Toenadering en onderling begrip In zijn welkomstwoord namens de Universiteit sprak de rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkers er zijn vreugde over uit, dat Leiden een internationaal wetenschappelijk treffen huisvest. Toen het Latijn nog wetenschappelijke voer taal was, kwam het wel voor dat het aantal buitenlandse studenten in Leiden groter was dan het aantal Nederlandse. Thans is dat niet meer het geval, maar toch wordt de aanwezigheid van buiten landers op hoge prijs gesteld. Na een kort woord over de variatie in het congresprogramma (dat behalve we tenschap ook ontspanning biedt en ver tier voor de dames der congressisten) sprak prof. Jonkers over de waarde van het internationale wetenschappelijke contact voor het nader tot elkaar bren gen der volkeren. Hij was er van over tuigd, dat het congres de indruk zou achterlaten, dat reeds veel was bereikt, maar dat in onderlinge samenwerking nog zo heel veel bereikt zal moeten wor den in de toekomst. Komt niet de vor sende en speurende mens steeds voor nieuwe problemen te staan? Een van de kenmerken van de huidige wetenschapsbeoefening is de sterke spe cialisatie, ook in de medische weten schap, en in het specialisme algemene interne, dat vele subspecialismen kent zoals de gastroenterologie. Dit houdt het gevaar van versplintering in. De nieuwe polikliniek voor interne in het Boer- haavekwartier kan tegen dit gevaar een goed geneesmiddel blijken. Prof. Jonkers sprak de hoop uit, dat dit congres mede zou bijdragen tot een beter onderling begrip, niet alleen op wetenschappelijk maar ook op menselijk gebied. Dank jegens de organisatoren Nadat de president van de internatio nale organisatie van gastroenterologen, dr. Th. C. Hunt, het woord had gevoerd, bracht dr. A. J. Ch. Haex, de voorzitter van het congres, in de eerste plaats dank aan allen, die in enigerlei vorm hun naam of werkkracht aan deze on derneming hebben willen verbinden. Daarbij gingen zijn gedachten in de eerste plaats uit naar Prins Bernhard die het beschermheerschap over het congres heeft willen aanvaarden. De vreugde zich omringd te weten door honderden collegae uit tientallen landen wordt helaas getemperd door de wetenschap, dat daarbij één zal ontbre ken, die slechts zeer node kan worden gemist, nl. dr. F. Gallart Monés uit Barcelona, wien de dood heeft belet uitvoering te geven aan zijn vaste voor nemen ook thans weer een actief aan deel in het congres te nemen. Vol van eerbied en dankbaarheid herdacht spre ker deze sympathieke grondlegger en pionier der gastroenterologie. Antilliaanse ministers in ons land aangekomen Gistermiddag zijn twee Antilliaanse ministers voor een bezoek van enkele weken aan ons land op Schiphol aan gekomen: mr. J. C. Debrot van Cultuur, Opvoeding en Volksgezondheid en de heer F. B. Tromp van Onderwijs. Minister Debrot zal in ons land o.m. contacten opnemen om te komen tot een samenwerking op koninkrijks ni veau op cultureel gebied tussen de drie rijksdelen Suriname, de Antillen en Nederland. Daartoe hoopt hij t.z.t. een coördinatie-lichaam te kunnen oprich ten. in verband met de besprekingen °ver dit onderwerp zal ook de Suri naamse minister van Onderwijs, de heer A. J. Morpurgo, begin mei naar Neder land komen, zo vertelde de ministers, ■ie zich tijdens hun verblijf in Neder land op velerlei gebied zullen oriënte ren. De heer Tromp zal nog een be spreking hebben met minister Cals van 0.. K. en W. Doel en uitgangspunt van het congres, zoals het thans wordt gepresenteerd, is voor de organiserende vereniging steeds geweest het grootst mogelijke praktische nut voor het grootst mogelijk aantal deelnemers. Deze doelstelling bracht als gebiedende eis met zich mee: beperking, zowel naar tijd als naar ruimte. De or ganisatoren hebben getracht een pro gramma op te stellen, dat in vier dagen de belangrijkste stromingen en ontwik kelingen ten aanzien van actuele proble men der gastroenterologie, waar allen dagelijks mee worden geconfronteerd, zo overzichtelijk en duidelijk mogelijk tot uiting te brengen. Daarbij hebben de 'beide hoofdonderwerpen van het congres uiteraard de eerste aandacht gehad. Een der uitvloeisels van het gestelde doel is geweest de inschakeling van het me dium der forumdiscussie. Immers, slechts op deze wijze kan een groot aantal toe hoorders van erkende experts, die bij voorkeur tegengestelde opvattingen hul digen, in een korte spanne tijds een bij na universeel beeld van de huidige stand van een actueel probleem krijgen. Even overtuigd echter als wij zijn, dat deze vorm van kennisoverdracht op een we tenschappelijk internationaal congres haar onbetwistbare waarde heeft, even zeer hebben wij van de aanvang af inge zien dat hiermede geen alleenzaligma kende oplossing is gevonden voor het probleem, dat ons bezighoudt. De persoonlijke mededeling van nieu we ontwikkelingen of zelfs vondsten voorzover werkelijk nieuw en niet van eaeuïstleehe aard behoort evenzeer tot zijn recht te kunnen komen; d.w.z. niet alleen te kunnen worden uitgespro ken, maar ook beluisterd. Tenslotte hebben de organisatoren ge meend in aller belang te handelen door een ruime plaats te geven aan de visuele middelen tot kennisoverdracht: projec tie van lichtbeelden een apart pro gramma van nieuwe medische films op het terrein der gastroenterologie en een tentoonstelling van gemengd karakter, waar nieuwe hulpmiddelen en technie ken gedemonstreerd kunnen worden. Voor de superspecialisten is tevens ge legenheid geopend met elkander van ge dachten te wisselen. Daarom zijn twee symposia in het programma opgenomen over endoscopic en steatorrhoea waarvoor de actieve deelnemers persoon lijk zijn uitgenodigd. Studiebijeenkomsten Op een ogenblik als dit is het goed de relativiteit der dingen niet uit het oog te verliezen. Want hoezeer ook overtuigd, dat het periodiek samenbrengen van vakgenoten op congressen als deze van groot wetenschappelijk en praktisch be lang kan zijn, niet minder zal de zaak die allen dienen zijn gebaat met een reeks studiebijeenkomsten van zeer be perkte omvang te houden in de tussen liggende jaren volgens een weldoordacht plan verspreidt naar tijd en plaats. Doch ook de onderwerpen, de deelnemers en de wetenschappelijke documentatie van deze symposia zouden volgens een geza menlijk aanvaard basis-plan zorgvuldig op elkaar dienen te zijn afgesteld en -gestemd, omdat alleen zo de interna tionale samenspraak der wetenschap tot ontplooiing en bloei kan komen. De openingsplechtigheid werd muzi kaal opgeluisterd door het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel met me dewerking van de organist Adr. Blan ken» te in. De Gaulle over het Duitse probleem Gisterochtend hebben president De Gaulle en de Canadese premier Diefen- baker een onderhoud van drie kwartier gehad. Na in het park bij de ambts woning van de premier een jonge eik te hebben geplant heeft de Franse presi dent een vergadering van het Canadese kabinet bijgewoond. Daarna heeft de hoge bezoeker het parlementsgebouw be zocht en een krans gelegd op het oor logsgedenkteken. Gistermiddag heeft De Gaulle een persconferentie gegeven. Hij zei, dat de topconferentie niet meteen een oplossing voor het Duitse vraagstuk zou kunnen brengen. „Dit betekent echter niet, dat de Duitse kwestie niet zou kunnen wor den besproken. Wij moeten dit echter niet doen in de overtuiging, dat w\j in de huidige situatie zeker een oplossing kunnen bereiken. Op de topconferentie zullen wjj uitzien naar een „ontspan ning" in de situatie". De president beantwoordde voorts een aantal vragen over atoomkwesties. Hjj zei, dat Frankrijk zeer tevreden zou zijn als de mogendheden met kernwapens hun hoeveelheden niet uitbreiden. Frankrijk zou nog meer verheugd zijn als de landen deze wapens zouden ver nietigen en geen kernproeven meer zouden houden. „Frankrijk voelt zich verplicht en het betreurt dit voort te gaan met zijn atoombewapening, om dat de andere landen deze wapens ook hebben. Ik verzeker U, dat als de ande ren geen kernwapens meer maken en hun voorraden vernietigen, Frankrijk zeer blij zal zijn de vervaardiging van kernwapens te kunnen beëindigen". Feest in Brasilia In Brasilia, de gloednieuwe hoofdstad van Brazilië, zouden vanavond de fees telijkheden beginnen, die het feit moe ten markeren, dat Rio de Janeiro ,,van de troon is gestoten" en dat Brasilia zijn opvolger is geworden- Dit betekent de verwerkelijking van een droom, die de Braziliaanse regeringsleiders onafge broken hetoben gekoesterd nadat Brazi lië in 1889 een republiek was geworden. Deze d-room van expansie naar het wes ten is in vier jaar door 40 000 man on der leiding van de Braziliaanse archi tect Oscar Niemeyer verwezenlijkt. Een prachtige, moderne stad, die een vol komen eigentijds aanzien heeft, is ge bouwd op een plek die verlaten en ge ïsoleerd lag op circa 960 km ten noord oosten van Rio. Met de komst van de kardinaal-pa triarch van Lissabon. Manuel Goncal- ves Cerejeira, die een mis in de open ludht zal opdragen, beginnen de feeste lijkheden. Om middernacht zal elk licht in de nieuwe stad branden en reusachtige zoeklichten zullen de rege ringsgebouwen verlichten. Een half uur later zal Brasilia een speciale bood schap van Paus Johannes kunnen ho ren. Daarna begint het carnaval. Ook Rio de Janeiro zal in feestvreugde zijn, omdat Rio vandaag de 21-ste en kleinste staat van de Braziliaanse federatie zal worden. De nieuwe staat woadt „Guanabara" gedoopt, de officiële naam van de baai van Rio. Denemarken verwacht waternood In Denemarken wordt dit jaar water- nood verwacht als gevolg van de droge zomer van vorig jaar. Deskundigen zien de toekomst somber in en men verwacht, dat in de komende weken reeds beperkingen op het water verbruik, zoals een verbod om tuinen te besproeien, zullen worden afgekondigd. Volgens deskundigen bevatten de on dergrondse waterbekkens minder water dan ooit tevoren. In vele delen van Denemarken ligt het grondwaterpeil anderhalve meter dieper dan normaal, vooral als gevolg van het feit, dat men £eze reserves vorig jaar duchtig heeft moeten aanspreken. Daarbij komt dat in de afgelopen winter minder sneeuw en regen is gevallen dan normaal, ter wijl bovendien de sneeuw is gesmolten terwijl de ondergrond nog bevroren was, zodat het smeltwater niet in de ondergrondse vergaarbekkens is terecht gekomen, doch afgevloeid naar zee. EX-VRON-SCHIP VERLIET DE HAVEN VAN EMDEN Het schip van de voormalige VRON, dat thans „Veronica" heet, heeft gister middag, gesleept door de Engelse sleep boot „Guardsman", de haven van Em- den verlaten. Omstreeks halfacht be reikte de sleep open zee en bevond zich toen buiten de territoriale wateren van WeSt-Duitsland en Nederland. Als eer ste bestemming werd opgegeven South ampton. Een patrouilleboot van de Ne derlandse Rijkspolitie te water uit Delf zijl heeft op een afstand van 200 m. de sleep, toen deze nog in het Duitse ge deelte van het vaarwater voer, gevolgd, totdat deze buiten de territoriale zone was gekomen en keerde toen terug. In de haven van Emden was op de „Veronica", die onbemand de sluizen werd uitgesleept, reeds de Panamese vlag gehesen. Op de sluizen waren een tiental politiemannen aanwezig, die schip en papieren aan een laatste zeer nauwkeurige controle onderwierpen. Toen de sleep in open water was ge komen gingen twee runners van de „Guardsman" aan boord van het schip voor de bediening van het roer. Naar verluidt zouden Duitse autori teiten in Emden de zender aan boord van de „Veronica" hebben verzegeld, omdat men geen zendvergunning voor West-Duitsland had. Joseph Koenig-eremedaille voor prof. dr. J. F. Reith De „Gesellschaft Deutscher Chemiker" heeft besloten, voor het jaar 1960 de Joseph-Koenig-eremedaille toe te ken nen aan prof. dr. J. F. Reith, buitenge woon hoogleraar in de chemische levens- middelenleer en de toxicologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in verband met zijn werk op het gebied van de le- vensmiddelenchemie en de toxicologie. De uitreiking zal in de plenaire zit ting op 27 april a.s. te Stuttgart plaats vinden. Dit is de eerste maal dat de onderscheiding aan een Nederlander wordt toegekend. Honden bijten schapen dood Dezer dagen hebben twee honden, waarvan de eigenaren woonachtig zijn in de gemeente Zevenhoven, aldaar een aantal schapen van de gebroeders Vos broek aangevallen. Twee schapen en vijf lammeren werden doodgebeten. De schade bedraagt honderden gul dens. maakt in verband met de brand van zondag 10 april bekend: le. dat mede dank zij de spontane hulp van de collega-fabrikanten DE LEVERINGEN GEWOON KUNNEN DOORGAAN 2e. dat bovendien de produktie grotendeels normaal op de eigen produktielijnen doorgang kan vinden. 3e. dat de opbouw in snel tempo ter hand is genomen. De Directie van de Turkstra Beöchuitbakkerijen stelt er prijs op haar dank en waardering tot uiting te brengen voor de talrijke blijken van sportiviteit en hulp die zij van alle kanten heeft mogen ondervinden. Afscheid ds. Van Lunzen De vrijzinnig-hervormde predikant, ds. H. van Lunzen te Odoorn zal af scheid nemen als voorzitter van de links-vrijzinnige Zwingli-bond. Zater dag 23 api-.l zal ds. Van Lunzen tijdens de algemene vergadering va nde bond, die ditmaal in hotel Peters te Zwolle gehouden zal worden, de voorzittersha mer overhandigen aan zijn opvolger, ds. A. J. Roodzant, hervormd predikant te Bellingwolde. Ds. Van Lunzen is hoofdredacteur van het tijdschrift „Zwingli", het landelijk orgaan van de Zwingli-bond en de Nederlandse unita riërs. Deze bestuursmutatie houdt geen koerswijziging van de Zwingli-bond in. Ds. Van Lunzen zal op de komende jaarvergadering een afscheidsrede hou den over: „principieel vrijzinnig chris tendom als geestelijke voorhoede". DE KWESTIE-SMITS Haagse classis „ernstig verontrust" Naar wij vernemen zal het mode- ramen van de Hervormde classicale vergadering van Den Haag zich inzake de „kwestie-Smits" in een schrijven tot de generale synode der Ned. Herv. Kerk richten. In de kring van het mode- ramen en de classis is men „ernstig verontrust" over recente uitlatingen van de vrijzinnige hoogleraar prof. dr. P. Smits, die in de Hervormde Kerk nog steeds de rechten van een emeritus predikant geniet. Deze uitlatingen hebben een onder werp van gesprek in het classicaal mode- ramen van Den Haag uitgemaakt. Men heeft aan de voorzitter van het mode- ramen, de Haagse ds. J. W. van Bar- neveld en de secretaris ds. D. J. Kar- res, predikant in Voorburg, opgedragen een conceptschrijven op te stellen, waar in de gevoelens van onrust ter kennis van de synode gebracht zullen worden. Het schrijven zal niet het karakter van Kassier bekent (Speciale berichtgeving) De 60-jarige kassier van de Coöpera tieve Boerenleenbank in Tietjerk, heeft thans bekend dat hij sedert enkele ja ren een bedrag van f 19.000 aan de bank heeft onttrokken en voor zijn huishou ding heeft gebruikt. De kans is groot, dat dit bedrag groter is. Een Rijksac countant is inmiddels begonnen het te kort in de slordige boekhouding op te sporen. Vliegongeluk in Columbia Op het vliegveld van Bogota (Colum bia) is gisteravond een Colümbiaans vliegtuig met 45 inzittenden neergestort. Volgens de eerste berichten zijn er 17 doden, 13 gewonden en 23 vermisten. Het toestel van de .Lloyd Aero Colom- biano" stortte bij de landing op het vliegveld van Bogota neer en vloog in brand. Er bevonden zich 42 passagiers en 3 bemanninksleden aan boord. Het toestel kwam uit Miami. een „protest" dragen. Nog deze week zal het concept-schrijven opgesteld worden en zeer binnenkort zal het in het mo- deramen van de classis besproken wor den. Nadat de definitieve tekst zal zijn vastgesteld zal het aan de leiding der N. H. Kerk verzonden worden. Inmiddels heeft de centrale kerkeraad van Voorburg met het oog op dit voor genomen schrijven van de classis be sloten zei fter zake geen stappen te on dernemen. Verschillende hervormde gemeenten hebben reeds bij de synode geprotes teerd tegen diverse uitspraken van prof. Smits.' De Hervormde Wijkgemeente Watergraafsmeer bijvoorbeeld stuurde een „open brief" naar de synode, waar in meegedeeld werd dat men met ont steltenis kennis nam van uitlatingen van prof. Smits. Volgens dit schrijven zou hij het bloed van Christus gelas terd hebben, zijn godheid ontkend en zijn maagdelijke geboorte geloochend hebben, waardoor hij de naam Gods publiekelijk gelasterd heeft, aldus de schrijvers van deze brief. Verlichting Rijksweg Den Haag-Rotterdam (Speciale berichtgeving) De directeur-generaal van de Rijks waterstaat heeft de ANWB thans mede gedeeld, dat langs Rijksweg 13 (Den HangRotterdam) op bijzondere pun ten, zoals het verkeersknooppunt Ypen- burg, de noordelijke wegaansluiting naar Delft, b(j het viaduct te Overschie en langs de in de bebouwing gelegen weg gedeelten van het viaduct tot aan het Blijdorppleln in Rotterdam, verlichting zal worden aangebracht. In Januari jl. verzocht de ANWB de directeur-generaal met klem om langs de gehele Rijksweg 13 verlichting aan te doen brengen, aangezien het verkeers beeld op deze drukste weg van ons land bijzonder ohrustig is, vooral bij avond. De bond sprak toen de vrees uit dat het niet-verlichten van de weg voort sproot uit zuinigheidsoverwegingen, on danks het feit dat voor dit project een miljoen gulden disponibel was en dat de noodzaak van een verlichting langs Rijksweg 13 door waterstaatsdeskundi gen was onderkend. Als de binnenkort aan te brengen reflecterende strepen op het wegdek en de beplanting van de middenberm niet mochten voldoen, al dus de directeur-generaal van de Rijks waterstaat tot de ANWB, zal alsnog worden overwogen om de gehele weg Den HaagRotterdam te verlichten. KEES DE BOK NAAR BRONBEEK. Kees de bok, de bekende mascotte van de stoottroepen te Nijmegen, die lang zamerhand de „pensioengerechtigde leeftijd" heeft bereikt, zal als oudge diende een plaatsje krijgen in Bron beek. het Koninklijk Koloniaal Militair Invaltdentóhuis in Arnhem. In alle eer en deugd zal hij daar zijn laatste levensjaren kunnen slijten. Er is een weitje In het park voor hem ge re se r- 3862. Allereerst moeten we nu eens overleggen, hoe we voortaan moeilijkheden kunnen vermijden," sprak Joris, zodra zij in Huize Hob- beldonk bij elkaar zaten. „Voorwaar een groot probleem!" „Het is helemaal geen probleemsprak Panda. „De narigheid komt alleen, wanneer de troetels stelen. Als ze dat nu maar nalaten, komen er ook geen moeilijkheden." „Dat is eenvoudig gesteld." sprak Joris, „maar ligt de zaak inder daad zo simpel? Waarom steelt onz etroetel-inbreker brandkasten en piano's? Met het oogmerk om zich deze voorwerpenu wederrechtelijk toe te eigenen?" „Huh?" zei de inbreker niet begrijpend. „Ik bedoel dit," vervolgde Joris. „Hebt ge de piano van buurman gestolen, omdat ge graag dit instrument wildet bezitten?" „Nee," antwoordde de inbrekeralleen omdat hij zwaar was. Als ik iets zwaars zie. wil ik proberen, of ik het kan optillen ennedan neem ik het mee." Dat is klare taal," zei Joris. „Hij steelt niet om te stelen, doch om zijn kunnen te tonen. En bij onze troetel-tweeling ligt de zaak precies zo. nietwaar?" „Ja." beaamden Ted en Ed. „als we een steile muur zien. willen we proberen, o[ we die kunnen beklimmen. En als we dan toevallig iets achter een raam zien liggen, nemen we het mee als bewijs, dat we boven zijn geweest." „Welnu," vervolgde Joris, „hiermee is dan aangetoond, dat het stelen van U een onbewuste handeling is. Maar gelukkig weet ik een uitstekend middel om U van deze manie te genezen: Ge MOET voort- taan stelen. Steel waa rge kunt en zoveel ge kunt. tot ge er beu van zijt!" Het is te begrijpen, dat Panda van dit voorstel schrok

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7