Gevacolor kleurenfoto's nuoe ct. Enig onbehagen over „Nederlandse inmenging in Surinaamse zaken" Conferentie van Tsjoe met Nehroe Bevrij dingsf akkels voor vluchtelingen Westen ten achter bij toepassing van nieuwe vindingen Belgisch kapitaal verlaat de Kongo Reumatiek AKKERTJES „Rosenkavalier" uit Salzburg misschien voor de Eurovisie Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 20 APRIL 1960 Statenleden in ons land aangekomen De eerste twee Statenleden, die deel uitmaken van de nog deze week in ons land verwachte Surinaamse delegatie, t.w. de heer J. A. Pengel, voorzitter der Rationale Partij Suriname en frac tieleider van deze voornaamste rege ringspartij, en de heer J. Lachmon, fractieleider van de Verenigde Hin- doestaanse Partij, zijn gisteravond met het lijnvliegtuig der K.L.M. op Schip hol aangekomen. Reeds terstond spra ken zij hun uitkeuring uit over de wijze, waarop men volgens hen zich soms in Nederland bemoeit met binnenlandse politieke aangelegenheden van Suri name. De heer Pengel zei, dat er in Surina me een zeker gevoel van onbehagen is ontstaan naar aanleiding van enkele kritische artikelen in Nederlandse bla den en naar aanleiding van een recente uitlating van minister Beerman. „Wan neer Suriname geen cassatierecht wil invoeren", zo had de minister bij zijn te rugkomst in Nederland ongeveer gezegd, „dan zullen buitenlandse bedrijven min der vertrouwen in de rechtspraak heb ben en wellicht van grote investeringen in Suriname terugschrikken". Volgens de beide gisteravond aangekomen Sta tenleden heeft men dit in Suriname min of meer als een middel tot het uitoefe nen van een zékere pressie opgevat. Buiten politiek Beide Statenleden betoogden: „Wij in Suriname laten onze rechtspraak liever buiten politieke debatten. Wij hebben vertrouwen in onze reohtspraak en toe vallig wordt die in hoofdzaak door Ne derlandse rechters gevormd. Voor ons vormen zij geen probleem". Met nadruk ging de heer Pengel voort: „Het werkelijke probleem, dat zich tel kens weer voordoet, is dat men in Ne derland voor ons Europese maatstaven wil aanleggen en dat gaat nu eenmaal niet. Wij zijn andere mensen. Wij heb ben wel een Westerse cultuur, maar wij zijn afstammelingen van de Afrikanen of van de Hindoes, zoals bijv. de heer Lachmon. Dat geeft aanleiding tot mis schien niet gewilde misverstanden en die kunnen op hun beurt zelfs weer leiden tot conflicten. In Suriname hebben wij het gevoel, dat onze zelfstandigheid in het gedrang kan komen en dat achten wij verkeerd". Als totaal doel van het Surinaamse bezoek gaven de Statenleden te ver staan: „Maar wij weten nog niet hoe men in Nederland denkt. Wij willen dit bezoek tevens benutten om hier zo goed mogelijk de stemming te peilen over de gebeurtenissen, die tot het wantrouwen aanleiding hebben gegeven". Tegen het einde van deze week wor den de andere leden van de delegatie in ons land verwacht: de Surinaamse pre mier mr. S. D. Emanuels, de ministers dr. ir. F. Essed van Opbouw en dr. J. J. Sedney van Financiën, alsmede nog vier Statenleden. De Chinese premier Tsjoe En-lai is vandaag besprekingen begonnen met premier Nehroe van India. Tsjoe is gisteren in Nieuw-Delhi aangekomen voor een bezoek van een week aan India. De twee leiders zullen het Chinees- Indiase grensgeschil behandelen. Voor het begin der besprekingen had Tsjoe een officieel bezoek gebracht aan president Rajendra Prasad en een krans gelegd op de plek waar het stoffelijk overschot van Mahatma Gandhi in 1948 ls verast. Volgens communistische diplomaten In Nieuw-Delhi is Tsjoe bereid tot belang rijke concessies. De Indiërs zijn echter in een verbitterde stemming en niet be reid een regeling te aanvaarden, die zou neerkomen op een vergoelijking van de agressie, die China volgens hen heeft gepleegd. Er is geen agenda voor het overleg. India zou het aan Tsjoe En-lai willen overlaten om het grensgeschil aan te snijden. Buitenlandse waarnemers menen, dat de Chinezen wellicht bereid zijn om het principe van de waterschei ding het vaststellen van de grens op basis van de „natuurlijke scheiding", gevormd door rivieren of meren te aanvaarden. Dit zou erkenning van de MacMahon-linie als grens tussen Tibet en India betekenen en beide landen in staat 6tellen zich te concentreren op het bepalen van de grens in Ladah, waar China zoals bekend ruim 19.000 vier kante kilometer heeft bezet. Dit gebied wordt door Nehroe beschouwd als grond gebied van India. Kaganowitsj met pensioen In de Russische hoofdstad doet het be richt de ronde dat Lazar Kaganowitsj, oud 66 jaar en een van de oude bolsje wieken, met pensioen is gestuurd en thans met zijn gezin in een flat te Mos kou woont. Een officiële bevestiging van dit bericht kon nog niet worden verkre gen. Kaganowitsj is lid van de „anti partij-groep", die in juni 1957 ontdekt en uit de topleiding van het Kremlin ge- get werd. Andere leden waren oud-pre mier Malenkof, oud-minister van Bui tenlandse Zaken Molotof en Sjepilof, eveneens een voormalig minister van Buitenlandse Zaken. Een jaar na deze zuivering is ook oud-premier Boelganin uit Moskou verbannen, naar Stavropol. Eind vorige maand was er sprake van dat Boelganin gepensioneerd was, maar het Kremlin heeft dit bericht niet be vestigd. Van de verbannen mannen is alleen Sjepilof nog actief, maar niet op politiek terrein. Molotof ligt ziek in het Botkin-ziekenhuis te Moskou. Het bericht dat in Moskou werd opge vangen, is vrij betrouwbaar, maar po gingen om het door officiële zegslieden bevestigd te krijgen 'hebben nog geen resultaat gehad. Haagse wijk in opschudding om vermeend bedolven kind De bemanningen van drie brandweerwa gens en enige politie-auto's zijn gis teravond ongeveer een uur aan het graven geweest in een stuk weg in aanleg langs r1- Meppelweg in Den Haag. Oorzaak van deze activiteit was het alarm van een kind, dat plotseling een speelkameraadje miste en dat vreesde, dat het makkertje in een kuil bedolven was. Het fors aangepakte graafwerk leverde echter geen resultaat op en de grond ter plaatse was dermate vast, dat het uitgesloten leek, dat hier een kind bedolven was. Waarschijnlijk is het groepje kinderen, dat hier een vuurtje aan het stoken was, uiteen gestoven bij de nadering van een surveillerende agent, waar door het misverstand van het bedolven kind ontstond. Het vermeende ongeluk bracht in de wijk „Bouwlust" honderden auto's, duizenden bromfietsers en vele duizen den mensen in beweging. In de meestal nogal rustige wijk ont stonden hier en daar opstoppingen en op enige plaatsen kwam het zelfs tot handgemeen in de ijver om zo snel mogelijk bij de plaats van het ver meende ongeluk te komen. Denk aan partners De heer Lachmon drukte heit els volgt uit. „Ik zie de oorzaak van de vertroe beling der verhouding o.a. in de omstan digheid, dat men in Nederland niet ge noeg probeert in koninkrijk-verband met de gevoelens van de andere partners al tijd rekening te blijven houden. Laat men dat toch proberen. Uitladingen als of Nederland Suriname alleen maar helpt, dus steun verleent zonder meer. zetten bij ons kwaad bloed. Het lijkt door het geschrijf in de kranten hier als of dat werkelijk zo is en alsof wij daar dankbaar voor moeten zijn". De Surinaamse delegatie Want naar Nederland om met de regering hier te spreken over een heroriëntatie van het Surinaamse tienjarenplan. „Hoewel de ontwikkeling van de diverse projecten een bevredigend verloop heeft, kleven er aan het plan toch enkele gebreken. Wij willen o.a. het tempo versnellen, zodat de projecten nog sneller worden uitge voerd. Wil zelf dragen een derde van de kosten, die dan dus hoger zullen wor den Stemming peilen Na een bijna tien uur durende esta fetteloop zijn de fakkeldragers, die ter gelegenheid van de opening van de ten toonstelling „Ontheemd... maar onge broken" in het voormalig paleis Noord einde te Den Haag het bevrijdingsvuur vanuit Breda en Amsterdam naar Den Haag hebben gebracht, gisteravond voor dit paleis gearriveerd. Ze waren om tien uur 's morgens gestart, bij het Natio naal Monument in Amsterdam zowel als bij het Poolse Monument in Breda. Enkele minuten vóór achten nam wet houder C. H. P. W. van den Oever in zijn functie van voorzitter van het plaatselijke comité voor vluchtelingen hulp de beide fakkels in ontvangst om ze vervolgens tot één vuur te verenigen. Rondom het vuur stonden leden van de studentenweerbaarheid uit Leiden en Utrecht opgesteld en vertegenwoordi gers van vluchtelingenorganisaties in diverse klederdrachten. De kapel van het Leger des Heils speelde het Wilhel mus en diverse gewijde liederen. Na de opening door de heer Van den Oever werd een gevarieerd programma opgevoerd door kunstenaars uit onder andere Joego-Slavië, Hongarije, Estland Arabië en Polen. De opbrengst van de tentoonstelling, die tot en met 5 mei zal duren, is be stemd voor de hulp aan vluchtelingen. De Amerikaanse Vereniging van In genieurs (ASME) heeft prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaart. hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft ver zocht in West-Europa een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het grote tijdsverlies tussen het doen van wetenschappelijke ontdekkingen en de toepassing daarvan bij de industrie. Dit verzoek, aldus de hoogleraar, kwam naar aanleiding van een in New- York gehouden ledenvergadering, waar de voorzitter van de vereniging, de heer G. B. Warren, zijn ongerustheid uit sprak over het feit dat Amerika en de overige vrtje wereld door dit tijdsver lies bij de ontwikkeling van de defen sie en hun economische positie op Rus land ver ten achter raken. Vooral de staalindustrie de bouwnijverheid, het transportwezen en de mijnbouw worden genoemd als-, industrieën, waar nieuwe vindingen te veel tijd nodig hebben om tot technische toepassing te komen. De ASME heeft thans een aantal grote Amerikaanse bedrijven en re searchinstellingen de vraag voorgelegd, hoé deze ontwikkelingsgang zou kun nen worden versneld. Voor wat betreft West-Europa, zal prof. Uytenbogaart een 15-tal grote bedrijven en instellin gen benaderen met het verzoek hun visie op dit probleem te geven en voor stellen ter verbetering naar voren te brengen. Te zijner tijd zullen de Ame rikaanse en Europese gezichtspunten in een verzamelrapport worden gepu bliceerd. Op een persconferentie te Accra heeft de politieke leider van Belgisch Kongo, Loemoemba, verklaard, dat na het bekend worden van de datum van de onafhankelijkheid voor Belgisch Kongo 30 juni a.s. het Belgische kapitaal in een zeer snel tempo het land verlaten heeft. „Dit heeft voor Belgisch Kongo een van de ernstigste problemen doen ontstaan, want, on danks de potentiële rijkdom van het land, zal de regering van de nieuwe staat gebrek aan liquide middelen heb ben", aldus Loemoemba. „Wij maken ons geen illusies", zo vervolgde hij. „Gedurende vijf jaar zal onze economische politiek een politiek van soberheid zijn. De bevolking is ge waarschuwd, dat 'het verkrijgen van on afhankelijkheid lang niet wil zeggen, dat de lonen omhoog zullen gaan". De vervanging van Belgische functio narissen zal ook een vrij moeilijke kwes tie zijn, welke slechts door de uitvoering van een programma van versnelde op leiding tot oplossing gebracht zal kun nen worden, aldus Loemoemba. kunt U snél verdrijven neem vlug Akkertjes flitsen de pijn weg Vorige week is een principieel akkoord gesloten tussen de Oostenrijkse televisie en Herbert von Kara jan, artistiek leider van de Salzburger Festspiele, over het uitzenden via de televisie van Richard Strauss' .Rosenkavalier", waarmee dit jaar het festival en het nieuwe Fest- spielhaus geopend worden. Om aan de uitzending niet het karak ter van een reportage te geven, maar er een zelfstandige artistieke gebeurtenis van te maken, zal de mise-en-scène na de première voor de t.v. bewerkt en daar na tijdens drie nachtopnamen op tel er e- cording vastgelegd worden. Karajan is in het project zeer ge- interesseerd en hij zal dan ook zelf de artistieke leiding ervan op zich nemen. Als de onderhandelingen met de ver schillende kunstenaars over de honora ria gunstig verlopen, mag men verwach ten dat de Salzburgse „Rosenkavalier" deze zomer op de beeldschermen van de Eurovisie te zien zal kunnen zijn. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV.: 18.15 Het Speotrum. 18.30 Leger des Hellskwart. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Kamermuz. 19.30 Radio - fcrant. 19.50 Koperark. 20.10 Omr.ork. en solist. 21.10 Henrl Bergson - Tijdsmystiek, leziing. 21.30 Koorzang. 22.00 Geestelijke liederen uit Kameroen, klamkb. 22.15 Gl- taarmuz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. VARA.: 18.00 Nwe. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V.d. Jeugd. 19.10 Joods progr. 19.30 V.d. Jeugd 20.00 Nws. 20.05 ükwissellngsprogr. 21.15 De eerste offers van de eerste strijd, hoor speldocumentaire .22.15 Gram. 22.20 Comm. 22.30 Nws. 22.0 Strijkora 23.05 Troelstra- herdenkng. 23.20 Lfohte muz. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS.: 17.00 Klnderjourn. KRO. 17.10 V. d. Jeugd. NTS.: 20.00 Journ. enweeroverz. VARA.: 20.20 Act. 20.30 Kunstrubr. 21.00 Ge var. progr. 21.30 Pilmflitsen. 21.45 Forum. ledereen maakt Met Gevacolor rolfilms krijgt U prachtige kleurenfoto's op vergrote formaten: 9 x 9 cm. 85 ct. 9x13 cm. 90 ct. Fotografeer in „Duizendmaal mooier!" WOENSDAG Den Burcht: Spr. Michlel A. de Ruyter over „De moderne Jazz. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Dhr. F. J. Langezaal vertoont een bevrydlngs- fllm. 8 uur nam. DAGOPENINGEN V.P.R.O. Mevrouw ds. E. SchneiderVijlbrief alhier, voorgangster van de afdeling Haarlem-Noord van de Ned. Protestan tenbond, zal met ingang van morgen, des donderdags te tien minuten voor acht de dagopeningen van de V.P.R.O. verzorgen. BINNENLAND Uit de haven van Rotterdam ls gis termiddag het regeringsschip „Waterman" met aan boord 415 emigranten voor Aus tralië en Nieuw-Zeeland vertrokken. De vijfjarige Henk Kleft uit Medem- blik wordt sinds maandag vermist. Het kind was buiten gaan spelen en ls niet meer in de ouderlijke woning aan de So- noystraat teruggekomen. Van gistermor gen af wordt door de politie in het water rijke stadje gedregd, totnutoe zonder re sultaat. De Vereniging van Christen-onder wijzers aan Overheldsscholen (VCOO) hield gisteren haar Jaarvergadering in Amersfoort. Tot nieuw bestuurslid werd ?ekozen de heer J. W. Rollman te Bergum Fr.) .De aftredende bestuursleden Boas en Brouwer werden herkozen. Binnenkort zal een filmploeg van Multifilm te Hilversum naar Afrika ver trekken om in samenwerking met de filmproduktiemaatschapplj „Ifag" te Wiesbaden een aantal documentaires te vervaardigen, zowel voor vertoning in theaters als voor de televisie. Op het pro gramma staan films over de hoofdsteden van Ghana, Nigeria en Belgisch Kongo, alsmede een drietal films over het leven van de bevolking in al zijn schakeringen en van de Jeugd in het bijzonder. Het filmteam bestaat uit: G. de Clerck, pro- duktleleider, Frans Dupont regie. Regi nald Naumann camera. Cor Koenders ge luidstechnicus. Op 1 september zal in Apeldoorn in de voormalige Koningsschool aan de Loo- laan, die in 1852 door Koning Willem III werd gesticht en die nu als lagere school ls opgeheven, de eerste Nederlandse Bos- bouwtechnische school worden geopend. Deze school ls bedoeld als vakschool voor bosarbeiders. De cursus zal vier Jaar du ren, waarbij tijdens de eerste twee school jaren de nadruk wordt gelegd op het al gemeen vormend onderwijs en de reste rende twee Jaar op de praktische en technische vorming. Gebleken is. dat aan een dergelijke school behoefte bestaat, omdat er een tekort is aan vakbekwame bosarbeiders. De Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid houdt op 30 en 31 mei en 1 Juni de algemene ver gadering. Deze vergadering zal in het te ken staan van het 60-Jarig bestaan van de Bond. De vergaderingen worden ge houden in het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem. BUITENLAND Zweedse arbeiders hebben bij graaf werkzaamheden niet ver van Stockholm een schat uit de tiende eeuw gevonden bestaande uit 34 Arabische zilverstukken, zes armbanden en andere zilveren voor werpen. Deze schat toont aan dat de Noormannen contact hebben gehad met de Arabische wereld. De Amerikaanse luchtmacht zal bij een gemeenschappelijke oefening van luchtmacht en leger in de centrale sec tor van Europa meer dan 2.500 soldaten door de lucht vervoeren. Deze oefening, „Devil's claw" genaamd, is vandaag be gonnen. De rector van de universiteit van Kopenhagen, prof. Carl Iversen, heeft de Britse filosoof en wiskundige Bertrand Russell gisteren in de Deense hoofdstad de SonningprJJs ten bedrage van ongeveer 50.000 gulden overhandigd. De Sonnlng- prljs werd vorig Jaar Ingesteld krachtens een legaat van de Deense 6chryver en Journalist C. J. Sonning en is bestemd voor mensen die een grote bijdrage heb ben geleverd tot de Europese beschaving. In de Parijse voorstad Belleville ls gisteravond een politieman door drie Al gerijnen doodgeschoten. Een van de da ders werd later door de politie neerge schoten. President De Gaulle van Frankrijk heeft president Bayar van Turkije uitge nodigd van 8 tot 11 Juni een officieel be zoek aan Frankrijk te brengen, welke uit nodiging door de Turkse president is aanvaard. Bayar zal worden vergezeld van minister-president Menderes en de mi nister van Buitenlandse Zaken. Zorloe. In het Belgische mandaatgebied Roeanda-Oeroendi ls zondag, nabij Oe- soemboera. een vrachtauto met 40 in heemse inzittenden van een brug gereden en ln de rivier de Roezlzi gestort; 28 in zittenden zijn om het leven gekomen. Te La Baule bij Saint Nazaire (West- Frankrijk) wordt op 22 mei a.s. de eerste ..Wereldassemblee van kaalhoofdlgen" ge houden. De assemblee ls georganiseerd door de Franse broederschap van kaal hoofdlgen. Er worden afvaardigingen uit Engeland. België, Italië, Zwitserland en West-Duitsland verwacht. Alle Britten die Jones heten het zijn er tienduizenden zijn uitgenodigd om gezamenlijk een huwelijksgeschenk te geven aan Prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones. De actie is opgezet door de voorzitter van de afdeling Schotland van de vakbond van chauffeurs, die hoe kan het ook anders Jones heet. De „fakir van Ipi," een legendarische figuur die Jarenlang de Britse overheid ln India het leven heeft verzuurd door aanvallen en acties vanuit het noordwes telijke grensgebied van het toenmalige Brlts-Indlë, ls de vorige week ln zijn wo ning aan de Pakistaans-Afghaanse grens overleden. De fakir, die 58 Jaar ls ge worden. begon zijn anti-Britse acties ln 1924. In de Jaren '30 en ln de eerste la ren van de tweede wereldoorlog, was hij de geheimzinnige figuur achter alle op roeren van de Pathanen die ln het grens gebied van het huidige Pakistan en Af ghanistan wonen. In 1947 profiteerde de fakir van een amnestie, die de Pakistaan se regering afkondigde en hij kreeg toe stemming zich vrijelijk in Pakistan te vestigen. De Oostenrijkse huisvaders hebben teveel rechten, zo heeft de minister van Justitie, dr. Tschadek, verklaard. Hij heeft daarom zijn ministerie opdracht ge geven de gezlnswetten op de helling te zetten en de rechten van de gezinshoof den te beknotten. Veel bijzondere rechten die de huisvaders genieten zijn uit de tiid, zo meent de minister. Hy noemt in dit verband o.a. de opvatting dat al het vermogen dat de echtgenoten verwerven geacht wordt inkomen van de man te zyn. Voorts wyst de minister er o.a. op dat de man nog steeds volgens een uit 1812 daterende wet alleen kan beslissen over de opvoeding der kinderen. Verscheidene tienduizenden (naar men zegt: ongeveer 60.000 mensen) zijn maandag op Trafalgarsquare ln Londen byeen geweest om te betogen tegen de waterstofbom. Ongeveer 30.000 van hen hadden de afstand van 80 km, van het onderzoekingscentrum voor kernwapens te Aldermaston naar Londen, geheel of gedeeltelijk te voet afgelegd. De rest had zich op het plein verzameld om de mar cherende betogers te begroeten met ge- tuich en de kreet „verbiedt de bom, ver biedt de bom". De stoet van marcheren- den was zes man breed en acht kilometer lang. Ruim 100 politieke gevangenen, die zich ln een gevangenis ln Madrid bevin den en een hongerstaking zyn begonnen uit protest tegen wat zy „een beknotting van hun rechten als politieke gevange nen" noemen, krygen elke dag met geweld een Injectie van glucose toegediend, zo is gisteravond ln Spaanse oppositiekringen vernomen. Dieven hebben vier bronzen beeldjes van Britse vorsten meegenomen, die een onderdeel vormden van het gedenkteken in de vorm van een fontein voor Sir Tho mas Buxton, een voorvechter voor de af schaffing van de slaverny, dat op het par- lementspleln ln Londen staat. Het Deense Nationale Genootschap voor kankerbestrijding zal in de komende herfst een campagne voeren tegen het roken van sigaretten door kinderen. By een onderzoek zijn onlangs feiten aan het licht gekomen die het onderwijzend perso neel en de medische autoriteiten geschokt hebben. Het sigarettenverbruik in Dene marken stygt gestadig. Voor dit Jaar wordt een verbruik verwacht dat tien procent meer ls dan vorig Jaar. De vroegere dictator van Argentinië Juan Peron, ls van Torremollnos, aan de Middellandse Zee, naar een landgoed even ten noorden van Madrid verhuisd. Zijn secretaris, Americo Barris, deelde me de dat Peron zich „voor onbepaalde tyd" in de Spaanse hoofdstad heeft gevestigd. Zeven leerlingen van een middelbare school in Jacksonville (Florida) zyn maandag gearresteerd. Zy vormden vol gens de politie de kern van een anti- Joodse en de negers vijandig gezinde or- f;anlsatle. De Jongens kwamen elke week n het geheim bijeen. Zij droegen armban den en hun leider had een Jasje met een hakenkruis erop. De politie nam veel propagandamateriaal in beslag, waaronder boeken die Hitier prijzen. Deense automobilisten die ln de ko mende maanden betrapt worden op klei ne verkeersovertredingen zullen de keus hebben uit twee veroordelingen, n.l. het betalen van een boete of het bywonen van een verkeersfllm van een half uur. In Algerije is een nieuwe politieke beweging opgericht, die een permanente Integratie van Algerye als deel van Frank rijk voorstaat. Deze groep, de Algerye- Saharabeweglng, is gevormd door voor malige leden van de territoriale troepen. Deze eenheden, bestaande uit burgers die een deel van hun tyd militaire hulpdien sten moesten verrichten, hebben een be- langryke rol gespeeld ln de opstandige beweging in Januari J.l. Toen aan deze actie een einde was gemaakt, werden de territoriale troepen naar huis gestuurd. Een aantal uiterst rechtse organisaties van „activisten, die integratie voorstaan, werd toen verboden. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van de Dominicaanse republiek heeft zyn consuls gelast buitenlandse rooms- katholleke priesters en nonnen geen vi sum te verlenen zonder eerst een onder zoek te hebben ingesteld. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken ls uit geheime militaire rapporten gebleken, dat ongewenste figuren vermomd als pries ters en nonnen het land zyn binnenge komen om aan „terroristische activiteit" mee te doen. De Fordstichting heeft bekendge maakt dat zy ln totaal ruim zes miljoen dollar heeft geschonken aan regeringen en onderwys- en andere Instellingen ln Afri ka. Azië, het Midden-Oosten, de V.S. en Europa. De schenkingen beogen stimu lering van onderzoek op onderwijs-, cul tureel en wetenschappelijk gebied en van de economische vooruitgang in de min der ontwikkelde landen. De grootste gift 500.000 dollar gaat naar de Ameri kaanse universiteit ln Beiroet. Vorig Jaar hebben 7.500 Finse toe risten bezoeken aan de Sovjet-Unie ge bracht. De meesten van hen maakten kor te, goedkope gezelschapsreizen naar Le ningrad. Finland werd vorig Jaar door ca. 2.000 Russische toeristen bezocht. Senator Thomas Dodd, vlce-voorzlt- ter van de subcommissie voor binnenland se veiligheid van de Amerikaanse Senaat, heeft meegedeeld dat de subcommissie binnen de komende dertig dagen getuigen zal horen over het geval Bang-Jensen. Zoals bekend heeft men Bang-Jensen enkele maanden geleden, na zyn ontslag uit zijn functie bij de Verenigde Naties, in New York dood op straat gevonden. Hij was ontslagen in verband met zyn weige ring om documenten te overhandigen met de namen van de Hongaren, die verklarin- Êen over de Hongaarse opstand van 1956 adden afgelegd voor een commissie van de VN. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-Revue „Een avond in Saint Germain des Prés" m.m.v. „Dorus Manders". 8 uur nam. DONDERDAG 't Boshuis (Hoflaan)Ned. Chr. Vrou wenbond. afd. Leiden zuidwest. Spr. A. C. Monster over „Sexuele opvoeding van de Jeugd". 8 uur nam. Café Aniba: Leldse Tuiniers- en Bloe mistenver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. Salónboot Ursula. (bij 5 Melbrug) Onderzoek t.b.c. 9.1512 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O.-abon nementsconcert Het Concertgebouworkest O.I.V. Laszlo Somogyi. 8 um nam. VRIJDAG. Gerecht 10: K. en O.-tentoonstelling „Eigen werk van cursisten". 810 uur nam. Hotel CentralAandeelhoudersvergade ring N.V. Leidsche Bouwvereeniging. 4.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Ver. voor Pe dagogiek. Lezing dr. J. v. d. Grient over „Ondergang en nerstel van de alcoholist". 8 uur nam. Salonboot Ursula. (bij 5 Meibrug) Onderzoek t.b.c. 24.30 en 8.309.30 uur nam. Schouwburg: Feestavond afd. Lelden Bond van Hoger Onderwijspersoneel. 8 uur nam. Snouck HurgroivjehuisReceptie 40 jarig bestaan afd. Leiden Bond van Hoger Onderwyspersoneel. 4.30 uur nam. St.-Antoniu6dubhuis: Alg. verg. Ned. Bond van Filatellstenverenigingen. 2.30 u. nam. Stadszaal (grote zaal)Herdenking 60- Jarig bestaan NW-bestuurdersbond (in de pauze plm. 9 uur receptie). 7.30 uur nam. Zomerzorg: Kynologenvereniging „Ryn- land". Demonstratie verzorgen van de hond. 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huls. Jaarvergadering afd. OegstgeestSassen- helm. Dierenbescherming. 8 uur nam. Breestraat 19.: Evang. Christengemeen schap „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: Bijbel studie. 10-11 uur voorm., prediking ds. K. C. van Oossanen. 11-12 uur voorm. Gerecht 10: K. en O.-tentoonstelling „Eigenwerk van cursisten". 3-5 en 8-10 u. nam. Marekerk: vyftig jaar N.P.V. Spr. ou- baas A. Beekes. 6.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 u. nam St.-AntoniusclubhuisFilatelistendag. 9.30 uur voorm. 4.30 uur nam. ZONDAG Volkshuis: Poppentheater Harlekijn. Opv. van de toverfontein. 3 uur nam. Oegstgeest: Café de Rode Leeuw. Start beker Jacht Ver. voor Experi menteel Radio-onderzoek. 1 uur nam. MAANDAG De Doelen: Prysuitreiking Leldse Ama- teurfotografenver. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Contactavond Leldse Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Gulden Vlies: Llssone Lindeman-film met modeshow voor Ned. Ver. van Huls vrouwen. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Lissone-Llndeman en modeshow fa. Lan- fers. 8 uur nam. DINSDAG Amsterdam8che Bank: Jaarvergadering Ver. tot Bevordering van de bouw van Werkmanswoningen. 5 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Nederland schildert". Werkd.: 10-4 uur; zondag: 1-4 uur nam. (tot 25 april). Ryk8museum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. BIOSCOPEN Trianon „Operation Petticoat". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio „The card" (Linke Jongen). A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Du bist wunderbar". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 21 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. Jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wy van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Vyf- tien Jaar geleden, praatje. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 15.00 Bas-bariton en plano. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen ln de Bybel. 16.20 Kamermuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Vocaal-ensemble. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Muzikale lezing. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Zang en clavichord. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken-parade 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsport ultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or gelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 V .d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Van alle breed tegraden (18), lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 12.55 AVRO's Natio nale Foto-competitie. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Bariton en plano. 14.30 V. d. vrouw. 14.50 Gram. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 Pianospel. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.50 Regerlngs- uitz.: Serie: Plaats en functie van het Koninkiyk Instituut voor de tropen: Nieuw-Gulnea, een enorme taak op on- derwysgebled, door P. Kasberg medewer ker by de afdeling onderwyszaken. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. a. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Ra dio Kamerork. m.m.v. sol. 21.00 Mono loog Brief aan een vriendin. 21.45 Cho pin - concours 1960. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.45 Radiojourn. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO:, 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Film. 21.00 Niks voor ons, t.v.-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 11.00 Mars- en walsmuz. 11.40 Lezingen over Wales. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weer- Llchte muz. 15.45 Kritieken. 16.30 Gram. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Act. lezing. 21.45 Gram. 22.15 Interviews. 22.45 Voordr. en gram. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme ,1500 en 247 m. 11.00 Voordr. 11.15 Mrs. Dale's dagboek. 11.30 Nws. en lichte muz. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. .muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Races. 15.20 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 14.45 Militair ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en ge var. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en pianospel. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en brlevenbe- antw. 21.00 Forum. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Operaliederen. 14.00 Vrol. muz. 16.06 Amus.muz. 16.30 Oude muz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 20.30 Dans- en amus.muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.05 Kamer muz. 17.15 Orgelrecltal. 18.30 Gram. 20.05 Ork.conc. 21.50 Nwe gram. 22.30 Gram. 23.10 Idem. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Pianorecital. 14.00 Ork. conc. 15.20 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.15 Kamermuz. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije Politieke Tribpne. 20.00 Hoorsp. 20.45 Gram. 21.00 Operafragm. 22.00 Nws. en weerber. 22.15 Radlo-Unlversltelt. 22.55 Nws. 23.00 23.10 Groeten van militairen uit Belgisch Kongo. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.13 Belg. muz. 15.15 Koorconc. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Belg. muz. 17.20 Kamermuz. 19.30 Nws. 22.55 Nieuws. Luxor „The Geisha boy". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uxor. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „De vierkante rekruut". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „The lone ranger'. 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra (Wassenaar) Vrydag 8 uur, za terdag en zondag 7 en 9.15 uur „Ferry to Hongkong". 14 Jaar. Maandag 7 en 9.15 uur; dinsdag en woensdag 8 uur „Een huis vol herrie". 18 Jaar. Donder dag 2.30 en 8 uur „Tiger Bay". 14 Jr. Zondag, maandag, dinsdag en woens dag 2.30 uur „Ik oen er kapot van". A.l. DIENST DER APOTHEKEN Geopend apotheek Tot Hulp der Menscnheid. Hooigracht 48, tel. 21060. Bij geen gehoor bij üw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alaccio Madrid Lissabon onbewolkt licht bew licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. regenbul licht bew. onbewolkt on.>ewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regen onbewolkt half bew. mist geh. bew. zwaar bew onbewolkt licht bew. onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbev. zwaar bew half bew. zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt I a nno 4 o no 9 nno ss ï-ï| Ét fis 18 8 0 11 9 0 18 8 3 nno 1 ono 4 nno 2 w.stil w.stll zw 2 W.stlll n 5 5 17 9 0 20 8 20 8 0 0 0.1 0 0 0 0 w.stll 15 4 0 n 2 18 7 1 no 4 17 9 0 14 11 15 12 23 9 5 w-stll wstll nnw 5 ono 3 no 4 w-stll wstll zw 1 wstll nnw 2 22 8 w.stll w.stil wnw 2 ono 4 wstll n 3 19 1 0 11 1 21 16 8 0 16 6 2 20 5 0 20 19 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2