Tachtig doden in Zuid-Korea bij onlusten tegen de regering Rhee BERIN I ƒ519.- schilderzelfmet Minister Luns voor Europese problemen WEERBERICHT Minister Herter bezorgd over schending van de democratie GEBR. HUISMAN HAMMARSKJÖLD GAAT EIND JULI NAAR ZUID-AFRIKA Opgericht 1 maart 1*860 WOENSDAG 20 APRIL 1960 No. 30029 DirecteurE. A. je. van Dlehoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Sm8el LeldeB - Olro D° 57055 HoofdredacteurJ. Brouwer 17.50 per fcwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Bij uitgebreide wanordelijkheden in de voornaamste Zuidkoreaanse steden zijn totnutoe meer dan tachtig personen om het leven gekomen, terwijl er ongeveer driehonderd werden gewond. Tien van de slacht offers zijn politiemannen, de overigen betogers. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad Seoel. Gemotoriseerde troepen betrokken gister ochtend stellingen bij alle belangrijke regeringsgebouwen in Seoel. Het huis van president Syngman Rhee staat onder zware bewaking. De wanordelijkheden zijn voortgesproken uit betogingen van scholieren en studenten tegen de regering van president Syngman Rhee. De politie zou zijn gaan schieten nadat betogende studenten zich meester hadden gemaakt van 30 auto's en 20 andere in brand hadden gestoken. In vijf steden zijn alle scholen gesloten, in de andere zijn de universiteiten en middelbare scholen gesloten, maar de lagere scholen geopend. In de voornaamste Zuidkoreaanse steden is de staat van beleg afgekondigd. Buitenlandse militairen in hoofdzaak Amerikanen moeten in hun kazernes blijven. 14^11 ill fï#* Qelijke reacties in het buitenland scmeiparujeii 111 ue die zouden kunnen uitlopen op een hoofdstad Seoel duidelijke verzwakking van het in- ternationale prestige van Zuid- De opperbevelhebber van het Zuid- Korea koreaanse leger, luitenant-generaal Song Jo-tsjan, heeft verklaard dat zijn troe pen zullen schieten indien op hen wordt geschoten, of indien zij dit uit zelfver dediging noodzakelijk achten. In Seoel patrouilleren thans een divisie Infanterie en een compagnie gevechts wagens, die uit stellingen in tweede linie nabij de Noordkoreaanse grens zijn teruggetrokken. In de buitenwijken van het zuidooste lijk gedeelte van Seoel hebben zich gis-, teren, na het invallen van de duisternis, opnieuw schietpartijen voorgedaan, die aan een dertigtal betogers en politie mannen het leven hebben gekost. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel heeft gisteravond een onderhoud van meer dan een uur met de president ge had. Hij heeft in zekere mate een gere serveerde houding aangenomen ten op zichte van bepaalde maatregelen, die de Zuidkoreaanse regering heeft genomen om de orde te herstellen. De ambassa deur gaf ook uiting aan de hoop dat de regering alles in het werk zal stellen, om verder bloed vergieten te voorkomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat de „te rechtvaardigen grie ven" van de betogers in Zuid-Korea o.a. betrekking hebben op onregelmatig heden tijdens de jongste verkiezingen. Het ministerie sloot zich geheel aan bij de hierboven genoemde verklaring van de Amerikaanse ambassadeur in Seoel, die uiting had gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de onlusten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, ont bood gisteren de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington voor een gesprek. Herter zei, dat „Zuid- Korea onderdrukkingsmaatregelen heeft genomen die een vrije demo cratie niet passen", aldus een ver klaring van het „State Depart ment" (Buitenlandse Zaken). Volgens deze verklaring over de binnenlandse aangelegenheden van een bondgenoot een verklaring die wellicht geen precedent heeft heeft Herter de ambassadeur te kennen gegeven dat Zuid-Korea de nodige doeltreffende stappen moet doen om de democratische vrij heden, zoals de vrijheid van me ningsuiting en vergadering en de persvrijheid, te beschermen. Herter zou de ambassadeur voorts ge vraagd hebben „de aandacht van zijn regering te vestigen op de mo- De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f 94.en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. Hogewoerd 66—68 Communistische ophitsers De „New York Times" wijdt een hoofdartikel aan de onlusten in Zuid- Korea en de mogelijke gevolgen hiervan. Het blad zegt dat Zuid-Korea geteis terd is door onlusten op grote schaal, die feitelijk het begin vormen van een opstand. Het grootste deel van de her riemakers is zeker geen communist, maar communistische agenten hitsen deze mensen op en helpen hen. Van groter belang is echter dat de oproerlin gen openlijk gesteund worden via radio uitzendingen uit Noord-Korea en China, landen die tien jaar geleden Zuid- Korea overvielen en nu wachten op een nieuwe kans voor een tweede aanval. Als de relletjes zouden aanhouden, zouden zij de gelegenheid krijgen om in te grij pen, aldus de „New York Times". De V.S. staan volkomen in hun recht met hun bezorgdheid ovêv de ontwikke^ ling in een land, dat onder auspiciën van de V.N. tot leven kwam en verde digd is in een oorlog die het leven van ruim 33.000 Amerikanen heeft gevergd. De oppositie in Zuid-Korea is er vooral over gebelgd dat Syngman Rhee voor de vierde keer tot president is gekozen bij verkiezingen waarmee „geknoeid" zou zijn. Maar een dergelijk geknoei is ook af en toe voorgekomen in landen, die een veel oudere democratische traditie hebben dan Zuid-Korea en een opstand, die het bestaan van het land zelf in ge vaar brengt, is zeker niet het beste mid del om een einde aan dit „geknoei" te maken, aldus het blad. Staking van ANC mislukt De Wet Nel noemt de agitatie werk van benden De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld, zal, na de conferentie in de eerste helft van mei van de landen van het Britse Gemenebest, in Londen een gesprek voeren met de Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Louw. Het onderwerp is het rassenvraagstuk. Na dit inleidende gesprek zal Hammarskjöld een bezoek brengen aan Zuid-Afrika, waarschijnlijk in het laatst van juli of in het begin van augustus. Dit bezoek zal worden afgelegd op uit nodiging van de Zuidafrikaanse regering. Alleen minister Louw zal zijn land vertegenwoordigen op de Gemenebestconferentie in Londen. Aanvankelijk zou ook premier Verwoerd aanwezig zijn, maar de geneesheren hebben hem afgeraden deze reis te ondernemen na de aanslag, waarvan hij de gevolgen nog niet te boven is. De aankomst van de Koninklijke Familie in het wintersportcentrum Zermatt in Zwitserland. Van links naar rechts Prins Bernhard, Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prifises Margriet. De eerste asperges De eerste asperges zijn aan de veiling Westerlee in De Lier door de tuinder J. C. M. van der Voort uit De Lier aan gevoerd. Zij brachten f. 2,95 tot f. 3,45 per bos op. de verf voor het schilder feest Invallen in woonoorden Het grootste gedeelte van de 220.000 neger-arbeiders, die Johannesburg telt, heeft géén gevolg gegeven aan het door het verboden „Afrikaanse Nationale Congres" uitgegeven parool om een week in staking te gaan uit protest tegen het handhaven van de wet op de persoonsbewijzen voor de Bantoes. Ook uit andere Zuidafrikaanse steden wordt gemeld dat de uitgeschreven sta king mislukt is. Politie en militairen, die de beschik king hadden over pantserwagens, hebben invallen gedaan in drie negerwoonoor den in de omgeving van Port Elizabeth. Ongeveer 170 personen werden gearres teerd wegens straatschenderij, het niet in het bezit zijn van een persoonsbe wijs, het onwettig niet op het werk Lagere temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaaitsen droog weer. Aanvanke lijk zwakke, later matige wind uit noor delijke richtingen. Lagere middagtem- peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 APRIL. Zon op: 5.31 uur: onderi 19.47 uur. Maan op: 3.49 uur; onder: 14.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.09 uur. Laagwater te 7.20 en 20.19 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's verschijnen en overeenkomstige vergrij pen. Bij de opening van het Zuidafrikaanse bureau voor rassenzaken te Stellenbosch bij Kaapstad, heeft de minister voor Bantoezaken, De Wet Nel. gisteravond verklaard dat de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek een voorbeeld voor de we reld zal zijn inzake het scheppen van goede betrekkingen tussen de verschil lende rassen. De jongste onlusten zijn volgens hem het werk van georgani seerde benden geweest. Slechts twee percent van de negers was bij de on lusten betrokken geweest en deze Afri kanen waren het slachtoffer geworden van de benden. Blanken stonden achter de onlusten. Deze blanken hadden de zaak georganiseerd om er financieel en politiek beter van te worden. Met dit doel voor ogen hebben deze blanken er zelfs niet tegen opgezien de hulp van de pers en kerkelijke autoriteiten in te roepen, aldus De Wet Nel, die voorts betoogde dat hij en zijn bondgenoten veel te veel aandacht geven aan de openbare mening in het buitenland en de „zogenaamde terugval van de effec- tenmarkt" „Wijziging noodzakelijk" Vice-premier Sauer verklaarde giste ren bij de viering van de vijftigste ver jaardag van de Unie, dat „wij een nieuwe geest moeten vestigen om het vertrouwen overzee in Zuid-Afrika te herstellen" „Er moet een belangrijke wijziging komen in de praktischetoe passing van de regeringspolitiek of schoon het niet een afwijking van de vastgestelde politiek zal betekenen". Hij zei, dat „het oude boek" van Zuid-Afri ka's geschiedenis in Shai-peville gesloten was. „De neger moet nieuwe hoop ge geven worden voor een gelukkig be staan en het gevoel van teleurstelling moet worden verwijderd. Hij moet weten dat het persoonsbewijs waarde voor hem heeft. Tot nu toe was dit een bron van ergernis. Ook de wet inzake de sterke drank in de negerwoonoorden zou moe ten worden gewijzigd". In het parlement weerklonken giste ren felle protesten toen een lid van de Verenigde (oppositie) partij zei dat in hét land een burgeroorlog smeult. „Ik wil de wereld vertellen dat de meerder heid van de blanke Zuidafrikanen de rassenpolitiek van deze regering ver werpt", aldus de afgevaardigde Water- son tijdens het debat over Buitenlandse Zaken. Minister Louw kwam tussen beide en noemde de rede van Water- son „schokkend en onverantwoordelijk". „De rede ondermijnt de positie van Zuid-Afrika in het oog der wereld en de positie van de blanke in Zuid- Afrika". Teveel gezegd? In Sittard trad gisteren mr. C. L.Van Wessem. Het bruidspaar bij Af. de Quay, zoon van de minister- het verlaten van de k::k. Rechts president, in het huwelijk met mej. Irfe ouders van de bruidegom. De leiders van de Nederduits Gere formeerde Kerk van Zuid-Afrika hebben gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin zij de leiders van de Anglicaan se Kerk aanbieden om de Zuidafrikaan se regering samen te verzoeken de Ang licaanse bisschop van Johannesburg. Reeves, het land vrij in en uit te laten gaan, opdat hij kan getuigen voor de commissie, die is ingesteld om het in cident te Sharpeville te onderzoeken. Als deze commissie de verklaringen van bisschop Reeves juist mocht bevin den, zullen de leiders van de Neder duits Gereformeerde Kerk openlijk ver klaren dat zij „teveel hebben gezegd", aldus de verklaring. Maar als het on derzoek anders mocht uitvallen, ver wachten zij dat bisschop Reeves en de aartsbisschop van Kaapstad, Joost de Blank, zullen toegeven dat zy tegen Zuid-Afrika gezondigd hebben. De ver klaring is een antwoord op de mede deling van aartsbisschop De Blank, dat hij bereid is om met alle kerken samen te werken „zolang het christelijke ge loof, dat alle mensen voor God gelyk zjjn, erkend wordt". De Nederduits Gereformeerde Kerk zegt in haar verklaring met nadruk dat zij „de gelijkheid van alle mensen in de ogen van God erkent". Zij betreurt voorts het verzoek van de Anglicaanse aartsbisschop aan de Wereldraad van Kerken om de Nederduits Gereformeer de Kerk als lid van de raad te schrap pen. (Van onze parlementaire redacteur) In Bonn heeft minister Luns vorige week verklaard, dat hij niet gelooft, dat een versnelde verlaging van de invoerrechten tussen de EE.G-landen met 20% (inplaats van 10%) per 1 juli a.s. technisch nog mogelijk is. Voor zo'n verlaging zijn ingewikkelde berekeningen nodig en voor de douane moeten tijdig boekjes met tabellen worden gedrukt volgens de nieuwe berekeningen. Dat alles zou technische bezwaren opleveren. Een definitieve beslissing over het al of niet uitstellen van de versnelling is echter nog niet genomen. Dat gebeurt waarschijnlijk op de conferentie van de raad van ministers van de E.E.G. op 10 en 11 mei in Luxemburg. In ieder geval gaat wel de verlaging van invoer rechten met 10% per 1 juli a.s. door, want dat is voorschrift volgens het EEG-verdrag en daarop was men dus technisch voorbereid. Er wordt over gesproken de versnel ling (20 om de genoemde technische redenen uit te stellen tot 1 oktober a.s. Het heeft echter ook wel bezwaren een nieuw tarief (10 verlaging) slechts drie maanden te laten werken. Daarom hoort men ook reeds het denkbeeld ver kondigen de verlaging met 20 in ieder geval op 1 juli reeds te doen ingaan en slechts een uitzondering te maken voor de gevallen die ingewikkelde berekenin gen vergen. De uitzonderingen zouden dan per 1 oktober moeten zijn geregeld, een datum die reeds eerder is genoemd als uiterste termijn om met derde lan den een akkoord te sluiten over verla ging van invoerrechten. Aanvankelijk was men optimistisch over het eindelijk bereiken van een ak koord tussen Engeland en de EEG nu ook Amerika en Canada meedoen. Maar Engeland heeft zich nog niet toeschie telijk getoond en er is nog geen enkele oplossing in zicht. Het is het voornaam ste probleem van minister Luns in de komende weken. Een oplossing zal men waarschijnlijk moeten zoeken in volkomen vrijhandel of althans zeer lage invoerrechten van ten hoogste de gebruikelijke 3 tot 6 voor een klein aantal basisprodukten, zodat men niet in ingewikkelde bereke ningen vervalt voor een onnoemelijk aantal detail-artikelen. Op de Europese markt zou men dan ook de concurrentie ondervinden van bijv. Amerikaanse auto's, maar men moet vertrouwen dat Europeanen toch aan de voor Europa gebouwde auto de voorkeur zullen geven. Indien inderdaad een oplossing wordt gevonden in-een belangrijke algemene verlaging van Europese invoerrechten, doorkruist dit de versnellingsplannen van de EEG. Om die reden is de ver snelling per 1 juli a.s. dubieus geworden. De Duitsers schijnen te vrezen dat als Engeland van de Euromarkt verwijderd wordt gehouden, de Engelsen de kans zullen krijgen een markt op te bouwen in Rusland, waaraan de Russen graag zouden meewerken om de door hen ver foeide EEG dwars te zitten en in de toekomst economisch te verzwakken. Gisteren is minister Luns naar Parys vertrokken om collega's uit de OEES- landen en de vertegenwoordiger van de Europese commissie van de EEG te pol sen over een grootscheepse oplossing van de Europese handelsproblemen. Moordzaak-F eenstra op een dood spoor? (Van onze Amsterdamse correspondent) De oproep van de Amsterdamse poli tie, die moest leiden tot het vinden van een zekere Wim van den Berg is op niets uitgelopen. Het onderzoek in de zaak- Lina Feenstra, de 17-jarige telefoniste, die in de woning van de hoofdinspecteur J. Schipper werd gewurgd, is wat deze „Wim" betreft waarschijnlijk op een dood spoor gekomen. De recherche heeft ruim 100 mensen verhoord, die Wim van den Berg heten of die mogelijk iets zouden kunnen ver tellen van een relatie tussen deze mys terieuze figuur en het meisje. Overigens had de politie niet al teveel vertrouwen in dit spoor. De naam Wim van den Berg was namelijk geconstrueerd uit aantekeningen, die in het zakboekje van het slachtoffer stonden. De kans bestaat, dat er helemaal geen Wim van den Berg een rol in Lina's leven heeft gespeeld en natuurlijk is het ook mogelijk, dat er wel een Wim bestaat, maar dat deze niet met de naam van het meisje op de hoog te is. Daarom wordt thans overwogen een recente foto van Lina te versprei den in de hoop. dat de jongeman zich alsnog meldt, evenals andere personen, die haar kort voor haar dood nog heb ben gesproken. Pessimisme op de zeerechtconferentie De hoop dat de zeerechtconferentie te Genève erin zal slagen orde te schep pen in de huidige chaos op het gebied van de breedte van de territoriale wa teren ds gedaald omdat vele afgevaardig den die voorstander zijn van een breed te van twaalf zeemijl openlijk hebben gezegd dat zij geen conventie zullen ondertekenen waarin de territoriale zee op minder dan twaalf mijl wordt ge steld. Het staat helemaal niet vast' dat de meerderheid van de 88 afgevaardig den op de zeerechtconferentie zich zal uitspreken voor twaalf mijl. Er waren gisterochtend- en -middag •geen sprekers. Zowel 's ochtends als 's middags werd de conferentie die nu al een maand duurt, na drie minuten gesloten. VLIEGTUIG DER KON. LUCHTMACHT VERONGELUKT Piloot gedood Gistermiddag omstreeks tien minuteu voor twee is in de omgeving van Hahn by Wiesbaden in de Duitse Bondsrepu bliek een fotoverkenningsvliegtuig van de Ned. Kon. Luchtmacht verongelukt. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Deelen, bevond zich op een oefeningsverkenningsvlucht. De bestuur der van het toestel kwam om het leven. De oorzaak van het ongeluk is tot nu toe onbekend. De piloot was de 28-jarige eerste lui tenant Rymert de Ruyter uit Arnhem Hy was gehuwd en had geen kinderen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1