Bloemen zijn vaak ergste vijanden van onze bloembollenkwekers NEDO-MEX in Katwijk wordt weer hard gewerkt aan kinderoptocht Contant geld op het juiste moment De Twentsche Bank Hygiëne bij bollenteelt even belangrijk als in ziekenhuis ZATERDAG 16 APRIL 1960 (Van een speciale medewerker) Het is voor de bloembollenkwekers een bijzonder spannende tijd. Vlak voor, tijdens en na de bloei moet heel wat werk worden verzet. Men merkt daar niet veel van als men op een werkdag door de streek komt. Men ziet wat mensen tussen de bloeiende bedden lopen, of ziet met welk een razende snelheid andere mannen de prachtige bloemen van de stengels halen. Ze laten op het ogenblik overigens nog voldoende staan om de bezoekers het beroemde kleurentapijt te laten bewonderen. Een snipperdag tussen de bollen is nooit weggegooid, want het waait meestal prettig op de hoge wegen ten westen van de bollendorpen en het is er heerlijk rustig. Ziektenbestrijding is stille oorlog Die bloemen, die zoveel mensen met pijn in het hart zien weggooien, zijn in feite de ergste vijanden van de bloem bollenkwekers. Rottende bloemblaadjes kunnen allerlei bacteriën aantrekken of bevatten, die zich in de planten nes telen. De bollenkwekers zijn daarom niet gesteld op bloemen. Bovendien heb ben zij ook in de loop van de eeuwen geleerd, dat de bollen beter groeien als de bloemen vroeg verwijderd worden. Dat is dus een tweede voordeel. Het neemt niet weg, dat ze allemaal graag zouden hebben, dat het anders was, want iedere bloembollenkweker geniet net zo veel van de kleuren als iedere bezoeker. Maar geen blaadje mag op de grond blijven liggen, geen stuifmeel- korrel mag op de plant vallen. De goede bloembollenkwekers zijn net zo pijnlijk nauwkeurig wat de hygiëne betreft als een directeur van een zie kenhuis. Dit is de enige methode om de best mogelijke bloembollen te leveren. Pijnlijk precies Even pijnlijk precies behandelt zij de zieke planten. Als men zich zo'n snip- Exdag gunt, kan men mannen heel ngzaam tussen de bollen zien lopen. In de ene hand een drietandig haakje, ln de andere meestal een emmer met een deksel. Stap voor stap gaan ze voorwaarts, steeds het hoofd gericht naar de planten. Ze zoeken alle blade ren af naar knobbeltjes, bobbeltjes, eigenaardige verdraaiingen of streepjes. Iedere afwijking in het blad kan name lijk een symptoom zijn van een ziekte. Iedere zieke plant kan een bron van be smetting vormen voor de omstanders. Bovengronds, zowel als ondergronds. Stille oorlog Op de Floriade wordt de strijd van de tuinbouwers tegen de insecten en micros copisch kleine organismen „De stille oorlog" genoemd. Ziet men deze mensen aan het „ziekzoeken" tussen de bollen dan begrijpt men de uitdrukking onmid dellijk. Ergens in de plant of in de grond trachten schimmels, bacteriën, aaltjes of virussen zichzelf in leven te houden door middel van de levenssap pen van die plant. Ze verrichten hun werk in stilte. Een klein knobbeltje aan de rand van een hyacintenblad kan een opeenhoping van zwamsporen beteke nen. Een paar streepjes op een tulpe- bloem zijn de tekenen, dat een virus zijn werk doet. Virussen zyn zo gemeen als t.b.c. Als Je niet heel goed oplet dan vreten ze langzaam door. Soms zijn ze pas na ja ren duidelyk te zien. Maar intussen kunnen ze ook andere planten besmet hebben. Er is niets anders tegen te doen dan uithalen van de planten. Dat uithalen moet uiterst voorzichtig gebeuren, vooral bij ziekten die door zwammen worden veroorzaakt. Men kent de sporen van paddestoelen, die zo'n mooi figuurtje kunnen maken als je de zetels van de kabouters op een papiertje legt. Precies zo kunnen de sporen van de zwammen in bloembollen rondvliegen. Haalt men zo'n zieke plant uit de grond dan mogen ze geen sporen verliezen. Vandaar dat de emmers ook deksels hebben. Er kan dan niets uit waaien. Snotkoker Het kan ook gebeuren, dat men man nen met een vrij lange buis met een handvat ziet lopen. Ze drukken op een gegeven ogenblik dat ding in de grond en halen de plant met de omringende grond eruit. Ze hebben dan een zwam ontdekt, die ook in de bodem voortwoe kert. De zwamdraden nemen ze dan in die koker mee. Het vakjargon in de bol- lenbranche is meer duidelijk dan kies keurig. Zo'n koker heet namelijk een snotkoker. Ondanks de naam verricht het ding bijzonder nuttige diensten. Blijkt, dat er meer planten zijn aan getast, dan slaat men aan het spitten. Later wordt er weer gezonde grond aangebracht. Vele gaten Het kan dit jaar gebeuren, dat er hele gaten in de velden narcissen te zien zijn. Verleden jaar was het weer prach tig voor de stedeling, maar ieder land en tuinbouwer weet, dat de luizen zich met grote snelheden kunnen vermenig vuldigen. Ze hebben ze ook gezien en wisten, dat er dit jaar heel wat virus zou kunnen komen. Het is ook gebeurd. De luizen hebben in sommige partijen bjjzonder veel planten besmet door bjj het zuigen op zieke planten virus op te nemen en af te geven op gezonde. Al die planten moeten eruit. De Keurings dienst van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Plantenziektenkundige Dienst sturen controleurs, die het werk van de kwe kers steekproefsgewijze nakijken. Als dat niet goed gedaan is dan krijgt de man wel eens gelegenheid om zijn fout te herstellen. Anders wordt de gehele DAMMEN Wereldkampioen Koeperman naar Bodegraven Indien de reisformaliteiten geen moei lijkheden opleveren, zal de wereldkam pioen dammen, ir. I. Koeperman, op dinsdag 3 mei a.s., in Bodegraven een simultaanwedstrijd spelen. Dit unieke sportevenement wordt door de plaatse lijke damvereniging OGB georganiseerd onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Dambond. De Russische grootmeester wordt ver gezeld van zijn landgenoot Kozlov, die eveneens tegen een aantal Nederlandse spelers de strijd zal aanbinden. partij of een gedeelte afgekeurd. De bui tenlanders moeten nu eenmaal gezonde planten hebben. Half of helemaal niet bloeiende planten zijn hun geld niet waard. De tegenwoordige ziekzoekers zullen hoogstwaarschijnlijk beter werken dan hun collega's van een jaar of vijftien geleden. Ziekzoeken lijkt geen ver moeiend werk. Je loopt maar langzaam en hoeft alleen maar te kijken. Tegen woordig weet men, dat het oog ook ver moeid kan raken en dan niet alles meer ziet. Het gaat alleen maar zo onge merkt. Pas als er een plant gewoon aan alle kanten laat zien hoe ziek zij is, wordt de ziekzoeker weer wakker. Hij haalt haar eruit en gaat weer verder. Hoeveel zieke planten heeft hij laten staan? Niemand zal dat ooit weten, zo dat nu vele kwekers hun ziekzoekers maar een uur in de bedden laten lopen en ze dan wat ander werk geven, waar bij de ogen weer wat tot rust kunnen komen. Men heeft hoop op deze wijze de ziekten nog beter te bestrijden. Intussen lopen op andere tuinen men sen ijverig te sproeien. Zy bedekken de bladeren met een laagje giftige vloei stof, waarop de rondvliegende aanval lers van de bloembollen sterven. Ook dat moet deskundig gebeuren, want de onderkant van de bladeren moet net zo goed met een laagje bedekt zijn als de bovenkant. Vergelijking Als men dat allemaal zo beziet dan kan men begrijpen, dat een dichter uit Zwitserland, die hier een poosje had rondgekeken de bloembollenteelt vergeleek met de horloge-industrie in Zwitserland. Het werk ontloopt elkaar wat nauwkeurigheid betreft niets. En nog steeds wil men het beter heb ben. Hoop. dat men ooit alle ziek ten eruit zal krijgen heeft niemand, maar als men de schade tot tienden van procenten weet te beperken is men toch wel tevreden. Corsomantel van sultan is zoek „Het land van de sultan"dat is de titel van één van de corsowagens die zaterdag 23 april e.k. in de karar vaan in de bloembollenstreek zal mee rijden. Op deze wagen troont o.m. So- leiman de Groote, de heerser over de oude wereld. Tijdens diens bewind werden vanuit Turkije voor het eerst naar West-Europa tulpeboTlen overge bracht De sultan droeg een met tul penmotieven geborduurde mantel en ook Soleimans zwaard was met tulpen afbeeldingen versierd. „De Corso-consul der Bloemenkust" zoals het naamkaartje van de corso- adviseur, de heer A. W. van Driel, te Amstelveen, vermeldt, was kort gele den in Londens schatkamer ..The Treasury" op bezoek. In Krelage's boek ,,Drie Eeuwen Bloembollenexport" las hy dat een zekere Arthur Baker dóór de mantel had gezien en er tekenin gen van maakte. De heer Van Driel wilde er eveneens tekeningen van ma ken om de sultan in het e.k. corso ..natuurgetrouw" voor het daglicht te doen komen. Tot schrik der admini stratie en bezoekers der schatkamers bleken mantel en zwaard te ontbre ken Dezer dagen belandde in Am stelveen de residentie van de Cor soconsul der Bloemenkust vanuit Trea sury een brief. Vanuit Londen meldde men de heer A. W. van Driel dat men er nog niet in slaagde beide attributen van Soleiman de Groote op te sporen. Het personeel roept nu dagelijks uit: „Where is the royal gown of Solei man?" De drukte op Keukenhof was gisteren niet overweldigend. Maar op sommige momenten stonden de bezoekers zich toch voor de loket ten te verdringen. De bloei op de Keukenhof nadert dan ook zijn hoogtepunt. NOORDWIJK Verpleegsters aangereden Twee verpleegsters van de Dr. mr. Willem van den Bergstichting werden op het kruispunt Beeklaan-Vinkenlaan in Noordwijk aangereden door een per sonenauto, die met grote snelheid dit gevaarlijke punt passeerde. Een van de verpleegsters werd door de auto geschept en kreeg wonden aan het hoofd. Slecht bestede snipperdag De politie te Noordwijk betrapte een drietal personen op het strikken van snoeken in de slootjes tussen de lande rijen in de omgeving van „De Krom". Het waren een 25-jarige landarbeider uit Rijnsburg en twee jeugdige Katwy- kers, die hem assisteerden. Hoewel hij met de strik boven het water werd aan getroffen, vertelde de hoofddader dat hij aan het paling vangen was. Twee snoe ken, elk van ruim een halve meter leng te, die achter op de bagagedrager van zyn fiets gebonden zaten, wezen echter anders uit. De man bleek een paar snipperdagen te hebben opgenomen om kievietseieren te zoeken. Toen hij in een slootje een snoek zag springen was hij op de ge dachte gekomen om deze vissen te strik ken. Het resultaat bewees dat dit helemaal geen kunst is, daar de snoek in de paartijd van ruim water naar kleine slootjes trekt en bij mooi weer, als de vis ligt te rusten zelfs met de hand ge grepen kan worden. Meestal is zij kuit- ziek en alleen daarom al gruwt een rechtgeaard sportvisser van een derge lijk laf bedrijf. Ook de door deze vis- stroper gevangen snoek bleek kuitziek te zijn. Deze slecht bestede snipperdag zal de Rijnsburger duur komen te staan. Hij kreeg niet minder dan drie bekeuringen op zijn naam. te weten één voor het ge bruiken van verboden vistuig, één voor het vissen in verboden water en nog één voor het vissen in gesloten tijd. BURGERLIJKE STAND Englebert en E. J .Soeters; Cornells H. J., zn .van G. J. van den Hof en M. J. Smit; Jacobus D. F., zn. van J. Th. Aartman en P. R. Kamsma: Theodoor. zn. van J. Passchler en T. Blok; Gerar- dlna J. V.. dr. van J. J. van der Putten en H. Th. Witteman; Geertrulda, dr. van A Barnhoorn en K. G. van Schle OndertrouwdA. G. van Abswoude en M. A. H Sluys. Overleden: G. Warmerdam, wed. van Van der List; C. J. M. Mink; W. Duin dam P. A. Verkalk; H. Kamps; Joh. Lueb, wed/van C. Mol. Het is al weer zo ver. dat achter de schermen door het bestuur van de Oranjevereniging Katwijk aan Zee hard gewerkt wordt aan de kin deroptocht die op 5 mei a.s. tussen 2 en 4 uur onder het motto ..De eenwording van Europa' door de Katwijkse straten zal trekken. Deze optocht belooft ongetwijfeld het hoogtepunt te worden van de viering van de vijftiende bevrijdingsdag in Katwijk aan Zee. Het ontwerp en de regie van deze kinderoptocht is door het bestuur in handen gelegd van de heer C. F. H. Huysman. die o.m. vijf jaar geleden eveneens als artistiek leider is opgetreden. weest wanneer de Katwijkse vaders en moeders hier niet hun volle tijd en medewerking aan hadden gegeven. Uit de bijeenkomsten en vergaderingen, die totnutoe werden gehouden is weer ge bleken, dat dank zy de medewerking van enkele hoofden van scholen, onder wijzers! essen) en vele ouders, hetzelfde enthousiasme aan het gloeien is als vijf jaar geleden. Daarom is het zeker, dat deze kinderoptocht straks weer een hoogtepunt in het feestprogramma gaat worden waarover men nog lang zal praten." In totaal zullen zo'n 1000 kinderen in deze stoet meelopen of -rijden. Nog vele bijeenkomsten zullen onder leiding van de heer Huysman .vorden belegd, opdat men niet zonder meer maar zal mee lopen, doch ook daadwerkelijk zal uit beelden, wat beoogd wordt. Evenals 5 jaar geleden, toen de op tocht een groot succes bleek, zal ook nu gestreefd worden om van het geheel niet een verkleedpartij te maken, doch waar mogelijk met behulp van onderwij zers! essen), ouders en allen die hieraan daadwerkelijk meewerken, al hetgeen dat zal worden uitgebeeld, zo „waar heidsgetrouw" weer te geven. Naar de artistiek leider, de heer C. F. H. Huys man, ons meedeelde zal evenals 5 jaar geleden, de optocht een diepere zin heb ben dan allecn-maar-een-sprookje. De verdraagzaamheid tussen de volkeren en rassen over de hele wereld, zal door honderden kinderen aan het eind van de optocht op kleurrijke wyze worden uitgebeeld. Aan de optocht zullen een vyftal muziekkorpsen hun medewerking verlenen. Op onze vraag aan de heer Huysman, of hij denkt zyn gestelde doel. wat betreft de optocht en de or ganisatie te bereiken, was zyn ant woord; „5 jaar geleden heb ik in veer tien dagen tijd een kinderoptocht moe ten organiseren, die naar de praktijk heeft uitgemaakt, aan de verwachtingen heeft voldaan. D;t was niet mogelijk ge- Ouders die hun kinderen alsnog mee willen laten doen, kunnen via de Oranje vereniging nadere gegevens te weten komen. Het is wel van belang voor een goede organisatie, dat dit vóór 23 april gebeurt. Ir', f. -jg verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. Een „Persoonlijke Lening" bij De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om over contant geld te beschikken in bedragen van f 500,- tot f4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij overlijden alle nog niet opeisbare aflossings-bedragen worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne alle inlichtingen verstrekken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook de P.L.-folder aan vragen bij De Twentsche Bank, afdeling RN, Postbus 407, Amsterdam. 160 kantoren in Nederland RIJNSBURG Examens bloemsierkunst Voor de examens bloembinden en bloemsierkunst uitgaande van de Ver. Kleinhandelaren in Bloemen en Plan ten te Rynsburg zyn de volgende per sonen geslaagd: (met vrucht): N. v. d. Mey te Noord- wyk-binnen, N. Hermans, W. de Rud der en mevrouw C. v. d. Loop-v. d. Niet te Noordwijk; T. T. van Straten, J. v. d. Heiden, mej. E. Eradus en J. C. ten Donkelaar te Leiden; H. Wolthaus en A. Verhaar te Oegstgeest; H. J. M. Konings N. H. Vollebregt en mej. C. Visser te Wassenaar; R. C. A. Zwaan, G. P. Boo- gaardts, mej. J. E. Ravensbergen. J. Burggraaf. G. Kralt. R. Voorbergen en C. de Mooy te Rijnsburg; A. M. G. Bos te Boskoop; mej. P. v. d. Plas, D. Paauw en E. van Dijk te Katwijk aan Zee; L. A. Moerkerk en E. Durieux te Katwijk a. d. Rijn; A. J. M. v. d. Berg te Noord- wijkerhout; (met veel vrucht): L. M. J. van Haaster en H. Eradus te Leiden; W. Peursum en A. H. van Abswoude te Oegstgeest; mej. E. van Leeuwen en H. v. Leeuwen te Leiderdorp; N. v. Nieuw koop en L. de Rover te Rynsburg; M. Bos te Boskoop; M. v. Soest te Utrecht; mej. R. van Eeden te Noordwijkerhout. (met zeer veel vrucht)R. Hanselaar te Leiden; mej. J. M. W. v. Rijn te War mond; P. Zwaan te Rynsburg en J. Roos te Scheveningen. Noordwijkse bollen sieren Belgische paleistuin De bloembollen, die Noordwijk ten ge schenke heeft aangeboden aan Koning Boudewfjn van België ter gelegenheid van diens bezoek aan de badplaats in juli JJ., staan thans in bloei en sieren de tuin van het paleis te Laken. Burge meester mr. G. F. W. van Berckel ont ving dezer dagen het volgende schrijven: „Mijnheer de Burgemeester, Nu de lente haar blyde inkomst heeft gedaan en overal de vroege bloeiers geu ren heeft de Koning mij gelast u nog maals te danken voor de narcissen (en weldra de tulpen), die het reeds zo mooie park op buitengewone wijze versieren. Zijne Majesteit verlangt dat u nog eens zijn tolk zou wezen by al diegenen die hun medewerking verleenden om het aanbieden van dit mooi geschenk moge lijk te maken. Gelieve te aanvaarden. Mijnheer de Burgemeester, de uitdruk king van mijn gevoelens van ware hoog achting". w.g. Prof. P. Paelinck. Rheumatisch? Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw - naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden Jeugdiger, vief en weer blij Advertentie Transparante kleur lak ▼an Ceta-Bever Concertzangeres eist opheffing beslag (Van onze Haagse redactie) Voor de president van de Haagse rechtbank zal op vrijdag 22 april bl&. een kort geding dienen tussen de con certzangeres Irma Kolassi en de diri gent Arthur Orobio de Castro. Irma Kolassi eist opheffing van het beslag dat de dirigent onder de NV Concertgebouw te Amsterdam heeft doen leggen, voor zover bekend op haar honorarium voor een optreden ln maart jl. De heer Orobio de C&stro heeft be slag laten leggen om betaling te krij gen van een aantal vorderingen, die hij op Irma Kolassi zou hebben ln totaal ongeveer f.8000 onder meer ter zake van geleend geld, huur voor een aparte- ment in Parijs en schadevergoeding voor het feit dat de zangeres geweigerd heeft op te treden in een vrouwenkoor onder zijn leiding. Vuurgevecht in kerk In de kathedrale Karmelieten-kerk van Ciudad Trujlllo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, is gisteren een Columbiaan bij een vuurgevecht met de politie gedood. De Columbiaan. een zekere Jairo Al berto Calderon, werd reeds enige dagen door de politie in het oog gehouden, na dat eerder ln de week bomaanslagen waren gepleegd op een school, een fort en de woning van de minister van Land bouw. Toen de man bemerkte dat hy gevolgd werd. probeerde hy in de volle kathedraal aan zyn vervolgers te ont komen. Toen de politie hem echter ln een hoek dreef, trok hy een revolver en opende het vuur. Hy werd door een var. zijn eigen kogels die van een pilaar te rugketste, getroffen en gedood. Op zyn U)k werden twee bommen en nog een pistool gevonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7