fx] Nieuwe impulsen voor de aandelen Scheepsbouwer Verolme protesteert tegen oneerlijke kredietconcurrentie Oranjeboom drinken uit een glazen laars Oranjeboom Rendement per uit. 1959gestegen Verhoudingswijze daling bedrijfskosten Inbrekers schoten op nachtwaker Zij maakten een gat in de brandkast Begin van autoweg van Parijs naar de Rivièra geopend Ministeriële zorg over ontwikkeling van de bouwmarkt EEN EIGEN ATOOMPROJECT Nieuwe aanpak Detwiler-plan WITTE KRUIS iSNi WITTE KRUIS ZATERDAG 16 APRIL 1666 (Van onze financiële medewerker) Terwijl de Amerikaanse fondsenxnarkt maar een wat kwakkelend bestaan leidt, krijgt de Amsterdamse beurs van dag tot dag nieuwe impulsen, die de handel verlevendigen en nieuwe koersstijgingen doen ontstaan. Het algemeen indexcijfer voor de aandelen heeft nog wel niet zijn stand van begin januari bereikt, maar veel scheelt het niet meer en voor de Nederlandse industriële aandelen werd deze week het indexcijfer van begin januari overschreden. Ook de dagelijkse omzetten beginnen weer iets groter te worden, waarbij de grote internationale aandelen ook deze week de leiding hadden. Nadat ten tijde van de publikatle van het jaarverslag eerst aandelen Unilever en later aandelen Philips de gTootste omzetten behaalden en ook Hoogovens zich niet onbetuigd lieten, stonden deze week aandelen AKU in het eerste gelid, onder de druk van de bedrijfsresultaten over het eerste kwartaal van 1960 en de mededelingen over het bedrijf, in het prospectus voor de 4 3/4 pets converteerbare obligaties vermeld. Een en ander ging echter vergezeld van een reeks dividendverhogingen bij de Nederlandse industrie, nadat in het eerste kwartaal reeds ca. 60% van de ondernemingen, die met hun verslag zijn uitge komen, een hogere uitkering hebben aangekondigd. Dat dit de belangstelling voor de aandelenmarkt te Amsterdam weer heeft doen toenemen kan niet verwon deren. Het heeft er in het vorige Jaar wel eens op geleken alsof het rendement op de aandelen een te verwaarlozen factor was en slechts de per aandeel verdiende winst en de intrinsieke waarde van de aandelen de koersvorming bepaalden, het is nu wel gebleken, dat men voor het aandelemendement toch ook niet onver- sohillig is. Na een geleidelijke daling van het aandelenrendement sinds 1957, toen het 7,9% bedroeg, tot 4>A% uit. septem ber 1959 en tot 4.2% uit. december 1959, is per uit. maart jl. zowel door de koers daling gedurende de eerste maanden van het jaar, als door de dividendverhogin gen, het gemiddeld rendement op de aandelen, door de Rotterdamsche Bank berekend, weer tot 4!£% gestegen. Dit percentage ligt, zoals men weet, niet on belangrijk boven dat op de meeste bui tenlandse beurzen en het is dan ook zon der enige twijfel een van de redenen, waarom men in het buitenland voor de Amsterdamse beurs geïnteresseerd blijft. Wat de AKU aangaat, heeft het in de cijfers over het eerste kwartaal van 1960 niet in de laatste plaats de aandacht getrokken, dat de bedrijfswinst opnieuw groter is geweest, hoewel de omzet bij die van het vierde kwartaal 1959 ten achter bleef. Terwijl in het eerste kwartaal van 1959 9.3 op de omzet werd verdiend, maakte de bedrijfswinst in het eerste trimester van 1960 14.7% van de omzet uit en het lijkt verantwoord, daaruit de conclusie te trekken dat de internatio nale concernsamenwerking op het ge bied van research en ontwikkeling en voorts de toepassing van moderne ar- beidsmethoden in de verschillende be drijven, tot een daling van de bedrijfs kosten heeft geleid, welke reden geeft om te verwachten, dat ook de nieuwe stijging van kosten, door de loonsverho gingen per 1 april Jl. ontstaan, in een grotere produktiviteit hun tegenwicht eullen kunnen vinden. Eenzelfde verschijnsel ala hierboven voor de AKU geconstateerd, vindt men bij tal van Nederlandse industrieën, bijv. ook bij Van Gelder Papier, waarvan de- zze week het verslag is verschenen. De omzet ging in 1959 slechts met 6 h 7% vooruit, de bedrijfswinst echter met ca. 25% en in verhouding tot de omzet, zijn de kosten dus gedaald. In dit opzicht blijkt het afgelopen jaar voor vele Ne derlandse ondernemingen zeer gunstige resultaten te hebben opgelverd, hetgeen uiteraard de concurrentie op de wereld markten heeft vergemakkelijkt. Eerst na verloop van tijd zal kunnen blijken of de algemene verhoging van lonen en sala rissen in 1960 voor het Nederlandse be drijfsleven geen belemmering vormt voor een verdere vergroting van de export, waarop thans het streven is gericht. Als men leest wat de directies van verschil lende ondernemingen daarover in het jaarverslag opmerken, krijgt men de In druk, dat er vooreerst nog geen reden is tot grote ongerustheid. In overeenstemming hiermee Is men op de beurs dan ook overtuigd dat er in de naaste toekomst voor het nieuwe ka pitaal .dat In de Nederlandse industrie wordt geïnvesteerd, een lonend resultaat te krijgen zal zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat met een zekere minder pro- duktieve aanloopperiode moet worden rekening gehouden, waarop bijv. ook in het prospectus van de AKU wordt ge wezen. Men heeft daar belangrijke in vesteringen op het oog, zowel bij de eigen bedrijven als bjj de dochteronder nemingen en hoewel het concern uit. 1959 over rond f.80 miljoen liquide mid delen beschikte, wenst men hieraan thans nog eens ruim f. 50 miljoen toe te voegen. Men doet dit door de uitgifte van 4-v,% jn aandelen converteerbare obligaties, nadat in 1959 de 4% conver teerbare obligaties alle ln aandelen zijn verwisseld. Deze methode van financiering is voor het concern zeer aantrekkelijk, omdat men gedurende de eerste jaren de conversie kan eerst na 1 Jan. 1962 ge schieden over het nieuwe kapitaal slechts 4%% rente behoeft fe betalen, welke fiscaal als een bedrijfslast mag worden geboekt en na verloop van tijd zijn aandelenkapitaal kan vergroten door de ultgeifte van aandelen tegen de oonversiekoers (460%). waarbij dus een flinke agioreserve vrij komt. Voor de f. 51.126.000 converteerbare obligaties kunnen na 1 Jan. 1962 f. 25.563.000 aan delen worden afgegeven, waarbij dan nog f.66.5 miljoen (f. 1300 per geconver teerde obligatie) aan geld wordt ontvan gen en de agio-re6erve met ruim f.90 miljoen zal toenemen. Bij een gewoon aandelenkapitaal van f. 150 miljoen, zal er dan in totaal een agio-reserve zijn, welke nagenoeg evengroot is. Men heeft dan dus in feite nieuwe middelen 360% boven pari geplaatst, waardoor bij een verdere stijging van de winsten gemak kelijk tot verhoging van het dividend kan worden overgegaan, dan wel tot het uit reiken van bonusaandelen ten laste van de agioreserve. In elk geval is deze wijze van financie ren voordelig voor het concern, terwijl aan de andere kant de beurs een interes sant papier rijker wordt. Want met een converteerbare obligatie heeft men een nagenoeg onbeperkte kans op koersstij ging. terwijl de kans op koersdaling be perkt is tot de waarde van een gewone 43/i% obligatie. Men mag deze thans wel op ca. 100 ró stellen en wat men meer voor de obligaties betaalt woensdag was de notering via de clalmprijs reeds 132% zal men als premie moeten be schouwen voor het recht dat men na 1 Januari 1962 per obligatie van f1000 een half aandeel f.500) aal kunnen kopen voor 460%. Heit staat dus zo, dat men met een converteerbare obligatie voor de helft profiteert van de koerstjjging der aan delen boven 460%, Deze week golden de aandelen reeds om en bij 500%, op basis waarvan de obligaties ca. 120% waard zijn. Bij een koersstijging tot, laat on9 zeggen 600% voor de aandelen, zullen de obligaties tenminste 170% mogen noteren en daar men uit het prospectus van de AKU de Indruk krijgt, dat het concern voortgaat rijn bedrijfsbasis te verbreden en minder van de textiel afhankelijk wordt, kan het niet verwonderen dat de nieuwe obligaties van het concern grif kopers vinden. Advertentie (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie is op zoek naar twee gewapende inbrekers, die woensdagnacht in het kantoorgebouw van de N.V. MetaaJhandel Montaan in dc Paul us Potterstraat te Amsterdam de 55-jarige nachtwaker J. B. van Nol met een revolver op het hoofd hebben geslagen, nadat zij vergeefs op hem hadden gevuurd. De beide mannen werden door de nachtwaker betrapt toen zij op de tweede etage van het gebouw bezig waren met het maken van een gat in de brandkast. De heer Van Nol, die ln dienst staat van een particuliere nachtveiligheidsdienst had de opdracht om iedere nacht het kantoor van de N.V. Montaan binnen te gaan en alle verdiepingen te controleren. Omstreeks 3 uur stapte de heer Van Nol het gebouw binnen. Gelijkvloers en op de eerste etage bleek alles in orde. Toen hij echter de overloop van de tweede etage had be reikt .stond hij plotseling tegenover een ongeveer 30-jarige man, die een revol ver op hem riahtte. „Handen omhoog". Maar de nachtwaker maakte rechtsom keert en rende de trap af. Hij hoorde stemmen en geloop en bemerkte dat er een tweede man boven was. Plotseling klonken, volgens de heer Van Nol, twee schoten (de politie vond later maar 1 kogel in de muur). De heer Van Nol werd niet geraakt. Op de eerste verdieping werd de nachtwaker ingehaald door een van de inbrekers, die hem vastgreep, terwijl de ander de heer Van Nol een aantal ma len met een hard voorwerp, waarschijn lijk de revolver, op het hoofd sloeg! Hij wist zich los te rukken en rende met een bebloed hoofd naar een ven ster, sloeg een ruit in en riep om hulp. De overvallers waren door deze laatste handeling zo verrast, dat zij met achterlating van hun gereedschap de straat op renden. De heer Van Nol probeerde op een der telefoon toestellen een stadslijn te krijgen, maar toen dit niet lukte, stapte hij niettegenstaande zijn verwondingen op de fiets en reed naar het politie bureau op het Leidseplein. Even later verschenen vier agenten in de Paulus Potterstraat. De beide in brekers waren uiteraard verdwenen. Op de tweede verdieping werd een gedeel telijk opengesneden brandkast aange troffen waarover, om te voorkomen dat het licht van de snijbranders zou wor den gezien, een tent van zeildoek was gemaakt. Naast de brandkast stond een kist met splinternieuwe inbrekersgereed schappen. De brandkast bevatte slechts f 1000.De heer Van Nol was inmid dels naar het WiiThelmina-gasithuis ver voerd voor het verbinden van de won den. Daarna werd hij naar huis ge- gebracht. De nadhtveiligheidsdienst, zowel als de metaal handel, heeft hem een beloning in uitzicht gesteld. Noodverblijven voor de Amerikaanse regering De Amerikaanse regering heeft plan nen gereed voor de bouw van elf rege- rings-noodverblijven, die van gewapend beton zullen worden opgetrokken op 160 tot 200 km. afstand van Washington. Vier tot vijfduizend van de belangrijk ste regeringsfunctionarissen zullen in dit ,,nood-Washlngton" worden onder gebracht in geval van oorlog. Behalve de kosten van de grond waarop ze moe ten staan zullen de elf noodgebouwen per stuk ongeveer 6,5 miljoen per stuk kosten. Het plan werd tijdens een bijeen komst van de subcommissie voor de toewijzingen uit het Huis van Afge vaardigden overgelegd door Lewis E. Berry, vice-directeur van de Ameri kaanse dienst voor civiele en defensie mobilisatie. In zijn toelichting ver klaarde h(j, dat de plannen zijn geba seerd op de stelling, dat de Ameri kaanse regering met een kern van vier tot vijfduizend topfunctionarissen ef fectief kan functioneren in geval van een bijzondere noodtoestand. Zodra er tekenen van zulk een toe stand zijn zullen de topfunctionarissen naar het tijdelijke regeringshoofd- hoofdkwartier worden overgebracht. In beginsel kunnen zij daar een maand lang leven en werken. De gebouwen zullen bestand zijn tegen de radio actieve neerslag, maar niet tegen een kernexplosie erboven of ertegen aan. (Van onze PartJsche correspondent) Twee Franse ministers van Open bare werken en Verkeer hebben dinsdagochtend elk een lint mogen doorknippen waardoor Frankrijks twee de autoweg officieel geopend werd. De eerste Franse autoweg gaat vanuit Pa rijs in westelijke richting en nu is er dan ook een naar het zuiden in ge bruik gesteld. Heel lang is de afstand waarop Franse en buitenlandse auto mobilisten het monopolie van de nieuwe weg met twee banen zullen genieten nog wel niet: slechts een 40 km. van de ..autoroute du sud", die uiteindelijk toch op zijn vroegst pas over vijftien jaar tot de Middellandse Zee zal voe ren, zijn nu nog maar gereed. Maar dat is dan ook het traject dat leidt door de dichtstbevolkte randste den van Parys, waar op feestdagen en tijdens weekeinden 't verkeer dienten gevolge aan de zwaarste Ingewandver stoppingen pleegt te lijden. Voor dit eer ste fragment zijn een kleine 60 brug gen, tunnels en overwegen aangelegd, waaraan met inbegrip van de langdu rige en ingewikkelde onteigeningspro- eedures 15 jaar gewerkt werd. De kos ten bedroegen totdusver al meer dan 100 miljoen gulden! Gelijktijdig werd ook het eerste stuk van een nieuwe ringboulevard voor ex clusief autoverkeer rond Parijs in dienst genomen. Deze nieuwe beton weg, die mettertijd een lengte van 40 km. zal hebben, waarvan er nu nog maar vier gereed zijn, is met zijn 60 meter breedte, waar vijf auto's el kaar gelijktijdig passeren kunnen, de breedste die vandaag in Europa be staat. Wanneer deze nieuwtjes de automo bilisten onder onze lezers als muziek in de oren zullen klinken, dan zijn we helaas genoodzaakt ook een wat min der aanlokkelijk geluid te doen horen. De eigenaars en exploitanten van Franse benzinestations hebben name lijk zojuist besloten dat zij in het ver volg tussen 11 uur 's avonds en 6 uur in de ochtend geen enkele klant meer zullen bedienen. De vele aanslagen acht alleen al in de laatste week waarvan benzineverkopers het slacht offer zijn geweest, hebben tot deze be slissing geleid. Een andere oplossing: in 't vervolg benzine alleen nog maar op cheques-op-naam te verkopen om voor de gangsters de buit zo wat minder attractief te maken, is tot dusver af-' gestuit op de onwil van het Franse publiek. En het verzoek van de ben zineverkopers ln het vervolg wapens te mogen dragen heeft de regering niet ingewilligd. Het besluit de tankstations De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zegt in zijn memorie van antwoord nopens de begroting 1960 van zijn departement aan de Eer ste Kamer, dat hij de ontwikkeling van de bouwmarkt in de komende maanden met enige zorg tegemoet ziet. De minister schrijft deze ontwikkeling vooral toe aan het steeds sterkere be roep, dat verschillende andere bedrijfs takken op het aanwezige arbeidspoten tieel doen. Hij heeft met het oog daar op reeds opdracht gegeven bij de af gifte van Rijksgoedkeuringen bijzon dere omzichtigheid te betrachten. Om tot een aantal van 80.000 voltooide woningen per jaar te komen dient, zo zegt de minister voorts bij de huidige gemiddelde bouwtijd van woningen, het aantal woningen in uitvoering zich rond 87.000 te bewegen. Gelet op het feit, dat aan de woning bouw nog steeds grote prioriteit wordt verleend en dat een produktie van rond 80.000 woningen doorgaans niet meer dan ongeveer de helft omvat van de produktie aan werken waarop de raming van het bouwprogramma be trekking heeft, is uit een oogpunt van bouwcapaciteit een programma als thans voorzien niet bezwaarlijk te achten. Ina Boudior-Bakker 85 jaar De schrijfster Ina Boudier-Bakker vierde gisteren in Utrecht haar 85ste verjaardag Onder degenen, die haar kwamen gelukwensen, waren burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht en zijn echtgenote die haar mededeelden, dat het gemeentebestuur van Utrecht besloten heeft een nieuwe laan de Ina Boudier-Bakkerlaan te noemen. Van het gemeentebestuur van Amsterdam ontving de jarige een fraai bloemstuk. Mevrouw Boudier is in Am- 1 sterdam geboren en zij heeft er ook lange tijd gewoond. maar gedurende een deel van het et en de pompen in heel Frankrijk nu nog maal open te houden, moet echter nog door het parlement bekrachtigd wor den. En waar de organisaties van het toerisme, het vreemdelingenverkeer en de hotellerie zeker niet zullen nalaten een forse druk op de parlementariërs uit te oefenen is het dus ook nog niet gezegd, dat het besluit van de benzine tankers niet weer ongedaan zal wor den gemaakt. rw»<n Oranjeboom introduceert een grappige traditie in Nederland: bier drinken uit een glazen laars! Verras Uw gasten: haal gauw een spaarkaart bij Uw Oranje boomleverancier: voor 12 Oranje boompjes en een bedrag van slechts f 1.80 ontvangt U bij de firma J. VAN DER STOK. BREE- STRAAT 155 TE LEIDEN dit glazen laarsje! DEZE AANBIEDING IS GELDIG TOT 15 MEI 1960. opnieuw met goud bekroond (Van onze Haagse correspondent) De scheepsbouwer C. Verolme heeft op zijn eerste persconferentie na zijn terugkeer van zijn reis door Noordr, Zuid- en Centraal-Amerika ernstig ge waarschuwd tegen het gevaar, dat de Nederlandse scheepsbouw dreigt door de concurrentie van West-Duitsland, Engeland en Frankrijk op het gebied van kredietverlening aan opdracht gevers. Hij noemde deze kredietverlening in strijd met de Berner-Conventiedie slechts een maximale krediettermijn van vijf jaar na levering toestaat. ,,Met klem protesteer ik tegen het ernstige feit, dat de genoemde landen langsi ndirecte weg de overeenkomst betreffende de maximale kredietter mijn ontduiken en de Nederlandse scheepsbouw in een unfaire concurren tiepositie plaatsen", aldus de heer Verolme. Hij aarzelde niet om te voorspellen dat wanneer aan deze praktijken geen paal en perk wordt gesteld, de Neder landse scheepsbouw over anderhalf jaar geen orders meer heeft en men moet rekenen op een grote werkloosheid in deze tak van industrie. Op Schiphol werd de nieuwe landingsbaan voor straalvliegtuigen in gebruik genomen. De opening ging gepaard met een défilé van de talloze machinesdie de baan schoon moeten houden. Een klein steentje op de baan kan namelijk grote schade aan de straalmotoren toebrengen. Een overzicht van dit defilè der reinheid. „Paasmorgen" op de Floriade Eurovisie-uitzending in Morgen op eerste paasdag, 's ochtends om half tien, zal de NTS van de inter nationale tuinbouwtentoonstelling „Flo riade" uit een rechtstreekse Eurovisie uitzending beginnen, getiteld „Paas morgen". De opnamen vinden plaats in de tuin der ..Bloemen en planten uit de Bijbel. Bij de uitzending, die een half uur zal duren en door de Vlaamse en Franse zenders van de Belgische tv, door de Franse tv en door de Franse, Italiaanse en Duitse zenders van de Zwitserse tv wordt overgenomen, zijn meer dan 700 personen betrokken. Be halve ongeveer 500 Rotterdamse prote stantse en rooms-karholleke Jongeren van resp. de Centrale Hervormde en de Dekenale Jeugdraad, die ln deze tuin een bijeenkomst houden, werken mee het Utrechts Bvzantijns Koor onder j Mding van dr Mvraslow Antonowyteh. en koperkwartet van het Leger des ieils, het Christelijk Haags Knapen- j or en Nora Kretz (mime). De uitzending staat onder leiding van vb van Roon. De camera-regie is in •oden van Rob Mariouw Smit. Het programma is met oude en mo- ^•ne Franse, Scandinavische en Ne- «rlandse liederen geheel op Pasen ge aspireerd. Scheepsbouwer Verolme verlangde niet, dat Nederland zich in „dwaze en onver antwoorde financiële avonturen gaat begeven door de verstrekking van ex treme en buiten proporties liggende kre diettermijnen". Wel verlangde hij van de overheid, dat zij krachtige stappen zal ondernemen teneinde de conventie partners in te tomen. Atoomproject De heer Verolme kondigde voorta aan, dat zjjn werf is begonnen met een zelf standige onderzoek naar de mogelijk heid van het gebruik van kernenergie voor de voortstuwing van schepen. Voor dit doel is een speciale werkgroep inge- Advertentie DE £Chte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Programma eeuwfeest bloembollencultuur Begin mei zal het honderdjarig be staan gevierd worden van de Kon. Alge mene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. Op het programma staat onder andere op donderdag 5 mei een optocht van vier historische praalwagens, voor stellend „Vier eeuwen bloembollen", die ook in het bloemencorso op 23 april zul len meerijden. De optocht gaat van het sportpark Heemstede naar Haarlem. Deze praalwagens zullen ook op 7 mei rijden en dan aansluiten bij de intocht van de postkoets der Floriade, die even als vier eeuwen geleden „De Busbecq" naar Nederland brengt. Op vrijdag 6 mei zal in het Krelage- huis te Haarlem een bijeenkomst van genodigden gehouden worden, waarop de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen de herdenkingsrede zal uitspreken. Het feest eindigt op zaterdag 7 mei met de glorieuze intocht van de vier honderd jaar oude tulp op de Floriade te Rotterdam, en na een ontvangst op het Rotterdamse stadhuis een officiële sluitingsmaaltijd te Schevenlngen. BIJ de politie te Nijmegen heeft zich een 26-Jarlge stucadoor gemeld, die be kende zes Jaar geleden ln een woning aan de Marlalaan te Nijmegen bij een Inbrak f 1300 bult gemaakt te hebben. steld, die reeds bepaalde resultaten heeft geboekt. „Voorlopig wordt het probleem van de kernvoortstuwing echter nog be heerst door assurantie. Er is nog geen assuradeur, die een schip met kern- voorstuwing wil verzekeren. Voordat er sprake kan z(jn van het gebruik van kernenergie voor de voortstuwing van schepen, dient eerst het probleem van de assurantie en de veiligheid op zee te worden opgelost". Het plan voor de bouw van de zgn. Detwiler-schepen is in een nieuw sta dium gekomen", aldus de heer Verolme. Er zjjn over dit plan besprekingen ge voerd met de Nederlandse regering, waar uit de wens naar voren is gekomen om de prjjs van deze schepen zo laag mo gelijk te houden zonder evenwel afbreuk te doen aan de vervoerscapaciteit. Dit betekent, dat de schepen iets kleiner zullen worden en het met minder salons en bars zullen moeten doen. Brazilië Het werk op de werf in Jacuacanga (Brazilië) is thans in volle gang. Er is reeds een complete elektrische centrale uit Nederland naar deze werf overge bracht om én de werf én het te bou wen woondorp van stroom te voorzien. Binnen enkele maanden zullen 100 tot 150 geschoolde krachten uit Nederland naar Brazilië vertrekken voor de pro duktie van de eerste schepen. Het eerste contract voor de bouw' van twee sche pen van 10.500 ton op deze werf is reeds getekend. Op de werf in Rozenburg heeft men overigens ook niet te klagen over een gebrek aan orders. Tot half 1961 kan men vooruit en meer orders zijn op komst. Het reparatiebedrijf heeft reeds 99 schepen gerepareerd en de honderd ste opdracht voor de reparatie kwam juist binnen. De heer Verolme opende deze week het restaurant „Homeport", dat als een modern zeemanshuis speciaal voor de schepelingen van de bij Verolme voor reparatie liggende schepen op de werf te Rozenburg werd gebouwd. Hij kon digde voorts aan, dat hjj een fabriek laat bouwen voor de vervaardiging van machines voor het voorzien van rollen papier, kunststoffen (plastics) en syn- tethische en organische textielmateria len van een uiterst dun metaallaagje. Voor deze machines bestaat vooral in Duitsland, Amerika en Engeland belang stelling. Het van het dunne metaallaag je voorzien materiaal wordt toegepast in de dekoratieindustrie, verpakkings wereld, de mode en de isolatie-industrie. Ook vertelde de heer Verolme, dat zijn werf opdracht heeft gekregen voor de bouw van twee 18.000 ton metende schepen, die speciaal werden ingericht voor het vervoer van auto's naar Ame rika. De toenemende vraag naar de kleine Europese auto in Amerika maakt de bouw van deze schepen noodzakelijk. Rebellen-actie op Cuba Een duizendtal soldaten onder leiding van de Cubaanse minister-president, Castro, heeft donderdag een berg ln de Sierra Maestro in de provincie Oriente omsingeld om een groep opstandelingen van ex-kapitein Beaton onschadelijk te maken. De strijdkraohten van de rege ring zouden enkele gevangenen hebben gemaakt. Regeringsstrijdkrachten en opstandelingen leveren ook reeds twee dagen lang een gevecht bij het dorp Palm a Soriano in Oriente. Een groep opstandelingen in de pro vincie Las Villas heeft auto's die van Cienfuegos naar Trinidad reden, tot staan gebracht en in brand gestoken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4