ER EVENTUSSEN UIT" FILMS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 april 1960 Tweede blad no. 30027 Operatie „Petticoat"- eeu kostelijke zeereis TRIANON Er komen in deze film enkele luchtaanvallen voor. Maar het belangrijkste, dat geraakt wordt, is een gitaar en een onderzeeboot Die zelfde dan tot oud roest geworden on derzeeboot heeft later nog een fikse aanval te doorstaan van een heel wat zwaardere oorlogsbodem, compleet met boordgeschut en dieptebommen. Het ldinkt allemaal erg vervaarlijk, maar het enige, wat men bij het zien van al dat spektakel doet, is wachten op de volgende komische scène. Want ernst past niet bij de goedmoedige spot, die hier bedreven wordt met oorlog in het algemeen en de Amerikaanse marine in het bijzonder. Met recht kan men zeggen, dat men van de ene lachsalvo in de andere valt bü het beleven van dit dwaze verhaal tje, dat zich nauwelijks laat naver tellen. De hele geschiedenis draait om een onderzeeër, welke zoals gezegd bij een luchtaanval tot schroot wordt gedegradeerd. Maar de bevel voerend officier (Cary Grant) weigert zich bij dit feit neer te leggen. En hij krijgt inderdaad toestemming te trach ten het schip weer zeewaardig te ma ken. Dit zou hem niet gelukt zijn als ken. Dit zou hem niet gelukt zijn als hü niet de hulp had gekregen van een nieuwe officier. Een echte salonfiguur, die in de praktijk voor niets deugt. Alleen is hij erg sterk in het „organi seren". Hij weet al het benodigde op de zonderlingste manier aan te slepen zonder ook maar eenmaal de normale hiërarchieke weg te bewandelen. Zelfs komt deze charmeur (natuurlijk Tony Curtis) op een bepaald moment aanzet ten met een vijftal vrouwelijke mili tairen. Hij heeft ze op een eiland ge vonden. De kapitein kan ze niet ach terlaten, maar al spoedig blijkt zijn vermoeden waarheid: een onderzeeboot is bepaald niet gebouwd op gemengd gezelschap En nog penibeler wordt de situatie als Tony Curtis in een volgende aan legplaats een aantal vrouwen en kin deren in zijn kielzog heeft. De toch al geteisterde kapitein krijgt nu aan boord van zün door de vijand gezochte en belaagde onderzeeboot bevallingen te verwerken Men begrijpt het inmiddels wel, het wemelt in deze film van dolle, dwaze situaties, die soms wel pikant zijn, maar nergens grof worden. Het is ongetwijfeld een zonderlinge, originele reis, die de „Zeetijger" maakt met aan boord een vrolijke, enthou siaste bemanning en charmante, maar niet altijd even handige passagiers. Een kostelijk uitstapje, waaraan men in deze vakantietijd veel plezier zal kunnen beleven. „The Geisha Boy" „Japans-Koreaans" kolderstuk Luxor Dat de vroeger zo bekende filmster Marie McDonald nog niets van haar uiterlijke charmes heeft verloren en nog steeds haar bijnaam „the Body" eer aan doet, kan men vaststellen na een bezoek aan het Luxor-theater aan de Stationsweg. Na een afwezigheid van zeven jaar verschijnt zij naast Jerry Lewis op het brede doek in „The Geisha Boy". De beleefdheidsregels in acht nemend, noemden wy eerst deze eens zo gevierde filmster. Eigenlijk hadden wij in de eerste plaats de naam Jerry Lewis moeten vermelden. Deze komiek in hart en nieren spant met zijn dol dwaze manier van optreden, die de zaal doet bulderen van het lachen, veruit de kroon in dit „Japans-Koreaans" kolder stuk. Een variété-gezelschap treedt n.l. op voor de troepen in Japan en Korea. Onder de troep bevindt zich de televisie ster Lola Livingston (Marie McDonald) en een onhandige goochelaar, die ge speeld wordt door Jerry Lewis. U be grijpt het natuurlijk al: deze mislukte artiest zet de hele boel op stelten. Het verdere verloop van het verhaaltje doet er niet zo bar veel toe. Jerry is er bovendien als producer in geslaagd er geen gooi- en smijtfilm van te maken, doch op originele wijze weet hij de toe schouwer van de ene lachbui in de andere te doen uitbarsten. Naast oer- komische scènes ook ontroerende tafe reeltjes, doorspekt met zoete romantiek, waarvoor een aantal Japanse schoon heden onder wie de bekende Nobu McCarthy, zorg draagt. Wel onthullen wij nog, dat een wit konijntje en een kleine jongen een belangrijk onderdeel vormen in dit in prachtige kleuren op het doek geschilderde paasfestyn. Het voornaamste is, dat men een heerlijk onbezorgde middag of avond kan door brengen met de „Geisha-boy", de veel zijdige artiest Jerry Lewis. „The lone ranger" Held uit stripverhalen Rex „The lone ranger". Vele jon gens en misschien ook wel meisjes ken nen hem beter als „De onbekende stille". De gemaskerde cowboy, die opkomt voor recht. Rijdend op zijn sneeuwwitte hengst „Silver" en in aanwezigheid van zijn trouwe helper de Indiaan Tonto kennen duizenden de onbekende stille van de talloze stripverhalen, welke over hem zijn verschenen. En ditmaal kun nen ze de grote held dan ook in levende lijve op het witte doek aanschouwen. Als titel van deze „film-strip" zouden we kunnen bedenken „De onbekende stille en ae gouden stad". Volgens oude in diaanse overleveringen bestaat er n.1. een gouden stad, welke dateert uit de Spaanse tijd. Een aantal bandieten, onder wie ook een vrouw, zoeken nu koortsachtig naar een vijftal zilveren amuletten, die de sleutel voor het ge- VAN DEZE WEEK: lllllllllllll iimimiiiniiiiiiiiiiiiiHiiüiiiiiii heim van het bestaan van deze stad zou vormen. Zij ontzien daarbij niemand en al moordend zijn zij er in geslaagd reeds vier van deze kostbare mascottes in handen te krijgen. Maar om die vijfde draait nu het hele verhaal. Dan gaan _,The lone ranger" en Tonto een hartig met kogels gekruid woordje meespreken. En direct begrijpt de liefhebber van stoere cowboy-verhalen het al: er ont staan hete vuurgevechten aan de lopen de band, maar onze held wint het ten slotte. Zoals U ziet wijkt het paasmenu aan de Haarlemmerstraat in het geheel niet af van het gebruikelijke recept. De minnaars van dit genre bevelen wij deze film ten zeerste aan. De vierkante recruut Norman Wisdom in een koddige dubbelrol Casino Deze film heeft reeds enige malen in een ander theater in onze stad gedraaid, maar de echt liefhebbers van de komiek Norman Wisdom, die de hoofdrol speelt, zullen er wel niet spoe dig genoeg van krijgen. Deze Engelse filmsnaak ziet men hier namelijk in een kluchtige dubbelrol: als soldaat, die er in slaagt een heel leger op stelten te zetten, en als Duits commandant, in bei de gevallen natuurlijk in de onmogelijk ste situaties. Norman met zijn potsen en fratsen slaagt er in een ommezien in elke normale verhouding in een vol- strekt-clowneske om te toveren en hoe donker het er soms voor hem uitziet, al tijd gelukt het hem zich uit de moeilijk heden te redden door zijn ongelooflijke vindingrijkheid. Echt een vakantiefilm, vol spannende momenten bovendien, waarbij zelfs Nurks zich niet kan verve len. The card Gniffelen Studio „The Card" is een gezellige film, vol droge puntige Engelse humor en karakteristieke typeringen. Als men Advertentie Voor de nieuwbouw van het DIACONESSENHUIS LEIDEN ontvangen: tot 1 maart 1960 gedurende maart Totaal f 458.566,62 f 1.472,19 f 460.038,81 Dit moet één miljoen worden. Actiecomité DIACONESSENHUIS Secr.: W. de Zwijgerlaan 41, Oegstgeest Postrekening v. d. Stichting Steunfonds Diaconessenhuis Leiden 533001 bovendien weet, dat Alec Guinness de hoofdrol vervult is succes verzekerd. Hij Is „the card". The card is dn Engeland een begrip, dat bijna ndet te vertalen is. „Een linke jongen" benadert het begrip maar zeer bedenkelijk. Uitgekookt, han dig. vrolijk, 6naaks, onnozel en gebruik makend van gunstige situaties, dat alles is in het begrip „card" te vervatten. Dat deze oude film nog 6teeds bij uit stek geschikt is om opgenomen te wor den in het Paasprogramma bewezen wel de reacties van het publiek. Geen uit bundig gelach, maar meer een onder drukt gniffelen om de merkwaardige avonturen van Alec Guinness, de koste lijke en verfijnde droogkomiek Du bist wunderbar Caterina Valentes nieuwste! Lido Van Caterina Valente herin- j neren wij ons in de laatste jaren hier ter stede o.m. „Casino de Paris" en on- langs nog „Hier bin ich, hier bleib' ich" gezien te hebben. In het theater aan de j Steenstraat draait thans haar nieuwste film, waarin zij zingend en dansend voor enige uren plezierig amusement zorgt, met bekende schlagers als „Schau ich zum Himmelszeit", „Bongo, cha cha 1 cha", „Es war in Portugal" enz., voor treffelijk begeleid door het vermaarde Rias-dansorkest onder leiding van Wer ner Müller. In deze film-in-Eastmancolor is zij het fleurige jonge meisje uit het Franse kustplaatsje Longville, dat zich het hoofd op hol laat jagen door een Duitse adelborst, die zich verschuilt achter de veelvuldig voorkomende namen Willi Schultz. Hij belooft na drie maanden te rug te komen, maar Caterina wacht na tuurlijk tevergeefs. Zij mag dan wat al te goedgelovig zijn geweest, anderzijds weet zy ook van aanpakken. Van haar spaarduitjes koopt zij een enkele reis naar Hamburg. Maar hoe vindt men ooit een Willi Schultz in een wereldstad als deze grote havenplaats, zelfs al is het terrein beperkt tot de marine? Boven dien slaagt een sluw individu erin zich van haar geld meester te maken, zodat het er pijnlijk voor haar gaat uitzien. Maar het begint te dagen als haar zang en danskunst een doorslaand succes blij ken te zijn en kapitein Chris Behrens van de Marine een meer dan gewone be langstelling voor haar aan de dag legt. Zij zócht het grote geluk in Hamburg en vindt het daar ook, zij het bij een ander dan by de ontrouwe adelborst. Een romantisch gegeven als dit leent zich bij uitstek voor een film met Cate rina Valente in de hoofdrol, al moet men vanzelfsprekend niet te nauw kij ken bij de ogenblikken, welke voor haar liedjes gekozen zijn. Het gaat tenslotte om een amusante entourage voor haar optreden en daaraan ontbreekt het hier bepaald niet. Daarnaast is er een gees tige rol weggelegd voor de matroos, die vijf en twintig jaar geleden als admi raal ten onder gingMaar hoe dat in elkaar zit, moet men zelf gaan zien in deze film, waarin de dansende en zin gende Caterina zich tenvolle kan uitle ven in kleurige shows en in een omge ving, die geen ogenblik verveelt. „Du bist wunderbar" is een film vol vaart en technisch hier en daar bijzonder knap van makelij. DURE BURENRUZIE Op vier september van het vorig jaar had een 55-jarige ingezetene uit Leiden haar buurvrouw uitgescholden voor „viezerik" enz. Hiervoor moest zij thans voor de Haagse Politierechter verschijnen. Als getuige was opgeroepen de uitgescholden buurvrouw. De officier van Justitie eiste f-25 boete of vijf da- ?en gevangenisstraf. De verdachte vond dit wel wat veel omdat zij iets derge- ijks nooit eerder bij de hand heeft ge had. De rechter wenste, dat zij het dan ook nooit meer bij de hand zou krijgen en hij veroordeelde haar conform de els. NAGEKOMEN KERKDIENSTEN Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 5 ïur ds. W. G. de Vries. ZO tegen Pasen worden de toeristische hartstochten weer wakker! Gestimuleerd door de geest driftige oproepen der reisbu reaus, wier kunst het is de in teressantste reizen voor een appel-en-een-ei den volke te verkopen, raakt iedereen in paniekstemming. De wereld is groot. Wie zou er niet van willen genieten? Daarom gaan de atlassen open, de schoonste reizen wor den in de geest gemaakt, hoofden en vingers tasten de routes af: kortom, de voorpret Is er al, straks volgt de échte belevenis! WIE nü zijn plannen al maakt, daarbij rekening houdt met hetgeen z'n beurs toestaat, kan van een prettig reisje verzekerd zijn! De mensen zwermen uit naar Alle kanten: het „sociaal" toe risme viert hoogtij. Men logeert voor een prik met ganse gezelschappen te- saam in hotels die in een vo rige eeuw slechts voor de hoogste kringen toegankelijk waren en voelt er zich wonder wel gelukkig bij. Er is op zo'n reis allerwegen de hoogste bevrediging: het gevoel niet meer tot de „uitge- worpenen" der maatschappij te horen, maar méé te kunnen doen zij 't met de massa en niet individueel is min stens even groot als het dank bare gevoel, dat vreemde lan den tegenwoordig voor een ieder open staan, die on danks inflatieprijzen een kleinigheid wist over te spa ren. ZO turen dus in duizenden huiskamers duizenden huis genoten ingespannen in brochures of zitten over de kaarten gebogen. Er zyn genoegzaam televisie- of radio-commentatoren, die U allAng de tot nu toe minst be zochte en tóch wonderlijk- schone plekjes op aarde onder de neus hebben gewreven (lie ver gezegd „getoverd"). Die plekjes zijn natuurlijk over enkele jaren ook alweer overbevolkt, maar de wereld is zó ruim en er is nog zoveel „onbekends", dat de heren minstens nog voor een kwart eeuw stof voor U in petto hebben. Zij jagen U naar bergen en dalen, naar stromen, rivieren en zeeën, zij weten precies waar de mooiste plekjes lig gen. Ge behoeft U maar mee te laten drijven op hun bezie lende woordenrijkdom en ge komt onherroepelijk in het „hart van de zaak", in casu juist op dAt plekje of in dAt stadje, waar de bevolking jui chend en met open armen, trillend van emotie, op U te wachten staat. DE deviezenbron vloeit iedere zomer rijkelijk. En elk land tracht de stroom zoveel mogelijk in haar bedding te leiden. Over en weer vliegen de gelden: zij vormen een hechte basis voor een niet te stuiten verkeerswelvaart. De armste landen komen er weer boven op. de meest ont wikkelde landen ontwikkelen zich steeds méér. Wie het reizen heeft uitge vonden verdient een erepluim: de tallozen, die er hun brood aan verdienen zijn even geluk kig als zij, die er hun geld aan kwijt raken. Zo is dit reizen een zegen voor een vermoeide en naar afleiding snakkende mensheid, al zal zij vermoedelijk nóg ver moeider uit de „bus" komen dan vóór haar jaarlijks „uitje". Alleen hij, die rustig in z'n tuintje bleef, 's morgens lek ker uitsliep en 's avonds vroeg onder de wol kroop, heeft voor het nieuwe winterseizoen de béste kansen. Laat U dat niet verhinderen de kaarten te bestuderen! U moet er toch éven „tus- sen-uit?" FANTASIO. Lezers schrijven Overweg Warmond stond weer open WARMOND, 15 april. Kerstmis 1959 gebeurde er een dode lijk ongeluk op de bewaakte overweg te Warmond. Onwonenden en voorbijgan gers moeten dit wel hebben zien aan komen. Het gebeurt nl., nadat de NS een automatisering op dit baanvak heb ben doorgevoerd, vele malen per jaar. dat een trein langs de nog niet gesloten overweg snelt. Zo ook donderdagavond 14 april om ongeveer 8 uur. Men zou verwacht heb ben, dat de NS na hetgeen er met de Kerstdagen is gebeurd wel lering hier uit getrokken zouden hebben, temeer daar het hen bekend moet zijn hoe vele malen een dergelijke nalatigheid ge schiedt. De overwegwachter wordt wel van zijn post ontheven, maar een volgende maakt vroeg of laat dezelfde fout. In dit verband vraagt men zich dan ook af, of het wel juist is, dat de baanwach ter, die de nalatigheid op Kerstavond heeft begaan wordt veroordeeld. Zijn hier geen andere personen verantwoor delijk? Men kent immers het gevaar! Bovendien is het door een technisch in grijpen mogelijk het verkeer tijdig te waarschuwen, nl. wanneer de trein automatisch de bij de overweg geplaat ste knipperlichten gelijktijdig met het signaal voor de wachter in werking stelt. Er is meen ik ook nog een andere oplossing nl. de seinen op onveilig stel len, deze kunnen dan eerst op het mo ment. dat de overwegbomen worden gesloten op veilig komen. Het grote nadeel hiervan zou echter zijn, dat de bomen aanzienlijk langer gesloten blij ven, hetgeen bij deze. vooral in de zo mer, tamelijk drukke overweg, waar per dag ca. 220 treinen langs snellen beslist niet gewenst is. Evenals de spoorwegen wenst ook het wegverkeer, dat het vlug en veilig kan rijden. Er is dus zolang er geen automatische overweg kan wor den verkregen (door welke omstandig heid ook) slechts een aannemelijke oplossing: geschakelde knipperlichten. Het wegverkeer wordt beveiligd en ondervindt geen grotere vertraging. Tenslotte is het genoegzaam bekend, dat de NS reeds vele malen door de plaatselijke autoriteiten van Warmond op het genoemde gevaar zijn gewezen. Er kan dus van de zijde der Spoor wegen niet anders worden verwacht, dan dat zij binnen enkele dagen de noodzakelijke voorzieningen treffen. Een dagelijkse voorbijganger. (De op een na laatste alinea van de geachte inzender is niet geheel juist. De Nederlandse Spoorwegen waren na melijk reeds lang van plan om automa tische halve bomen bij de spoorweg overgang aan te brengen. Warmonds gemeenteraad heeft zich daar ver scheidene malen tegen verzet, omdat de raadsleden over het algemeen van mening waren, dat zulks gevaarlijk zou zijn voor de kinderen. Nu schijnt men echter tot overeenstemming gekomen te zijn en zullen er binnenkort halve bomen worden aangebracht. Ook zou het in de bedoeling liggen de handbe veiliging tijdelijk weer in te stellen, hetgeen er op neer zou komen, dat de baanwachter de seinen weer zou gaan bedienen. Al met al ziet het er wel haar uit. dat een oplossing voor deze zo ge vaarlijke overweg niet te lang op zich zal laten wachten. Het systeem van de halve bomen in Nederland is totnutoe bevredigend geweest. Red. LD.) LUGDUNUM BATAVORUM Het bestuur van het Leidse gezel schap van het LSC is als volgt samen gesteld: L. A. G. A. Voormans, paeses, C. Fasseur, ab-actis. J. G. van Royen, quaestor en P. M. Waszink, signifer. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE S.L.F. Donderdag vierde de heer W. Mom- berg zijn 25-jarig jubileum bij de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit. In de directiekamer werd de jubi laris toegesproken door de directeur ir. Y. Ykema, die zijn woorden van dank vergezeld deed gaan van harte lijke gelukwensen. Vervolgens voerde zyn directe chef het woord en overhan digde de voorzitter van de personeels vereniging een aandenken. In de kantine hadden zich inmiddels de collega's van de gasdistributie verza meld om de jubilaris te huldigen. De hier uitgesproken gelukwensen werden onderstreept met de aanbieding van een geschenk, waarvoor de heer Mom- berg in een kort woord hartelijk dank zegde. Klank en kleur bij de Leidse aquariumvrienden De Leidse Aquariumvrienden hielden een bijeenkomst in de recreatiezaal der NV HolL Constr. Werkplaatsen en de NV Nederl. Electrolasch My Nadat de voorzitter, de heer J. Bon net, de aanwezigen welkom had geheten en wederom een vyftal nieuwe leden had geïnstalleerd, gaf hij het woord aan de heer A. van den Nieuwenhuizen uit Heemstede voor zyn lezing met verto ning van kleurendia's, getiteld: „Klank en Kleur". Een serie schitterende opnamen uit het stroomgebied van de Amazone in Brazilië, het paradys voor de aquarium liefhebber, werd vertoond. Niet alleen dat prachtige opnamen van de bewoners van dit land en hun flora en fauna wer den vertoond, tussen het gesproken woord was steeds een passende omlijs ting van inheemse muziek. terwUl goed gekozen opnamen van het orkest van Duke Ellington lieten horen, dat diens moderne muziek dikwijls wonderlyk aan sluit op de inheemse Interessante op namen werden getoond van vissen, welke boven water eieren afzetten. Een hele serie, met eindeloos geduld gemaakte opnamen, was gewyd aan de sprong bo ven water, waarbij zeer duidelijk te zien was, dat het mannetje het vrouwtje meenam en dat de vissen een tijdje te gen een blad, dus boven water, geplakt bleven, om dan na het afzetten van de eieren weer in het water terug te vallen Andere vissen, prachtig van kleur, o a blauwe met rode staartvinnen, zetten hun eieren af in de bodem, waarby ze in de turflaag verdwenen. Het waarom hiervan werd duidelijk, toen vermelc werd, dat de eitjes in de regentijd wor den afgezet en na de droogte-periode pas uitkomen. By nakweek bleek o.m dat, als men de eitjes in zo goed als droge turf 6 maanden bewaarde en ze daarna in het water deponeerde, de Jon gen al spoedig rondzwemmen en voor spoedig opgroeiden. Uit alles bleek hV in de natuur gezorgd wordt, dat deze vissen niet uitsterven. De heer Bonnet dankte de heer Van den Nieuwenhuizen voor zijn interessan te bijdrage voor deze avond. Vijftig jaar N.P.V. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van ae Nederlandsche Padvin ders belegt het district Rijnland van de NPV op St -Jorisdag (zaterdag 23 april) in de Marekerk een herdenkings dienst. De districtscommissaris, oubaas A. Beekes, zal in deze dienst het woord voeren. KAMPEER SHOW SCHUTTERSVELD Een tentenkamp van vrij behoorlijke afmetingen is thans ingericht op het Schuttersveld. Het moet niet dienen om de vele buitenlandse toeristen, die tij dens de paasdagen ons land by tiendui zenden overstromen, en onderdak te bieden, doch het iseen greep uit de ge varieerde tentencollectie van het Sport- huis Wout Bergers, aangevuld met tal van handig een onmisbare kampeer- artikelen. Naast handige twee-persoons tentjes, de z.g. dwarsslaper, worden ook grote familietenten de „bungalows" gedemonstreerd. BOND VAN HOGER ONDERWIJS PERSONEEL Af<L Leiden bestaat 40 jaar Vrijdag zal het feit worden herdacht, dat de Afdeling Leiden van de Bond van Hoger onderwyspersoneel voor veertig jaar werd opgericht, 's Middags om 4 30 uur wordt een receptie in het Snouck Hurgronjehuis gehouden, 's avonds wordt het feest voortgezet met een fees telijke bijeenkomst in de Schouwburg. De Kon. Ver. „Litteris Sacrum" geeft deze avond een opvoering van „Ik her inner me Mamma". STUKADOOR REED NA AANRIJDING DOOR Een 19-Jarlge Leidse stukadoor moest voor de Haagse Politierechter verschij nen omdat hij 17 september J.l. te Voor burg met zyn bromfiets tegen een ge parkeerde auto was gereden Voor zyn Identiteit op te geven was hij doorge reden. Hij was bang geweest voor de gevolgen zo verklaarde hij sohuldbo- wust. Hiertoe had hij echter geen re den, daar de stukadoor all-risk was verzekerd. De aanryding was ontstaan doordat hij achterom had gekeken of zyn fles melk goed op de bagagedrager was vastgebonden. De verzekering heeft inmiddels de schade vergoed. De offi cier van Justitie eiste niettemin veerti. gulden boete of acht dagen gevangenis straf. De rechter, die vond dat de stu kadoor voortaan een beetje flinker mor 7.yn en de consequenties van zijn dader moet aanvaarden veroordeelde hem to dertig gulden boete of zes dagen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3