Mensen verdwenen spoorloos in de geheimzinnige grotten van Wookey „Martin Kortla D. P.": 700bladzijden Oudste prehistorische nederzetting op de Britse eilanden lag onder de grond Schrijnend leed raakt de wereld treft diep en steeds dieper.... In 1912 werd geraamte van legendarische heks werkelijk gevonden (Bijzondere medewerking) Trek de zevenmijlslaarzen aan en ga terug naar de in de nevelen der vergetelheid sluimerende tijden tussen de jaren 60.000 en 100.000 vóór het begin onzer jaartelling. Ga dan naar het zuidwesten van Engeland, thans Somerset geheten, en maak een wandeling over de krijtrotsen bij Wookey, die thans Mendip Heuvels worden genoemd. U zou dan een goede kans maken om bespied te worden door de prehistorische mens, die daar in de grotten en holen in de rotsen de oudste menselijke nederzetting op de Britse Eilanden had gevormd. Vierhonderd eeuwen heeft hij zich daar gehandhaafd, zij het, dat hij zo nu en dan plaats moest maken voor wilde dieren, want ook reuzen- herten, wolharige rhinocerossen, mammoets, holenberen en holen- leeuwen kozen die grotten en holen graag als leger. En niet slechts zou U door de prehistorische mens zijn bespied, II zou stellig de aandacht getrokken hebben van de troepen hyena's, die de streek onveilig maakten. Deze ongure dieren zouden II opgejaagd hebben, totdat U in wanhoop de sprong over de steile klippen zou hebben gewaagd. Dan was uw einde gekomen, want de hyena's zouden U beneden opgepeuzeld hebben. Zo verging het althans menig mens en menig dier in die oude, oude tijden. Opgravingen brachten dit aan het licht. In de onderaarase yrotten van Wookey Hole. temidden van een grote hoeveelheid stalactieten en stalagmieten stroomt het riviertje de Axe. staande gewassen totdat een monnik in Glastonbury haar veranderde in een stenen formatie. En nu de werkelijkheid! Tijdens een wetenschappelijke speurtocht in 1912 vonden de onderzoekers in de grotten het geraamte van een tamelijk jonge vrouw. Nabij het geraamte lagen een dolk, een offermes, een melkemmer, een haspel en een bol van melkwitte kalksteen, die veel leek op een kristal, waarvan in de oude tijd heksen en to venaressen zich bedienden. Deze voor werpen bevinden zich thans in het museum te Wells. En vlak bij het ge raamte trof men de skeletten aan van twee geiten vlak bij de paal, waaraan zij vastgebonden waren geweest. De legende van de heks had dus een his torisch juiste achtergrond. Aan de „Duivels", aldus kenschetsen de mensen in Somerset de dingen die gebeurden en misschien nog gebeuren in de onderaardse holen bij Wookey. ook al vindt men thans op aarde bij die grotten een modern restaurant en een prachtig zwembad. hand van schedels en beenderen, die in grotten sedertdien werden gevonden en dateren uit de laat-Keltische periode, is men tot het inzicht gekomen, dat eens in die grotten mensenoffers zijn gebracht. Geheim ontsluierd EN kwart eeuw geleden ruim is Eeen oudheidkundige, dr. Mal- combe, begonnen met een syste matisch onderzoek van de grotten van Wookey. Na enige onderaardse gewel ven te zijn doorgetrokken, kwam hij met veel moeite in een vierde spelonk, waarin zich een groot meer bleek te bevinden. Dit is een verbreding van de onderaardse rivier de Axe, die door de grotten stroomt, maar welks loop men tot dusver nog niet helemaal precies heeft kunnen vaststellen. Wel stelde dr. Malcombe vast, dat het riviertje onder het zee-oppervlak in zee uit mondt. Het raadsel van de griezelige cadaver-vangsten der vissers was ver klaard. In later jaren werden ook andere ge heimen ontsluierd. Zo ontdekte men, dat in een ander gewelf een tweede meer ligt. Daar de ruimte vrijwel is af gesloten. wordt bij stijging van het wa teroppervlak de lucht samengeperst. De geluiden, die door de kieren en spleten ontsnappende lucht maakt, ga ven, versterkt door echo-effecten, de indruk van kerkklokken, kerkorgels en mensenstemmen Nog steeds heeft Wookey Hole ge heimen, die niet ontraadseld zijn, want Sommige grotten zijn van een indrukwekkende grootte, waarbij de kleureffecten van de verschil lende steenformaties een prach tige decoratie vormen. lang niet alle gewelven zijn reeds door de mens betreden. Menige belangwek kende prehistorische vondst kan nog gedaan worden. De grotten van Wookey zijn sedert enige generaties in het bezit van de fa milie Hodgkinson. Pas in 1928 werden zij opengesteld voor het publiek. Thans vindt men er op aarde een uitstekend restaurant, een cafetaria, een zwem bad, souvenirwinkels en een museum. Thans komen van heinde en ver bezoe kers om de grot te zien. Maar de bevolking der streek spreekt nog steeds met enige afkeer over die „duivelse onderaardse holen", waar zo veel dingen gebeurdenen misschien nog gebeuren, die duivels en slecht zijn. (Nivan;o - Nadruk verboden». IJ brachten tevens aan het licht, Zdat in historische tijd de mens een wijkplaats zocht en vond in de grotten van Wookey. De oude (Kel tische) Britten namelijk zochten er van 250 v. C. tot 450 n. C. een toe vluchtsoord. Zeven eeuwen lang was Onderaards Wookey dus een Keltische nederzetting. Een verzameling ge reedschappen, sieraden, kammen, aar dewerk en glas in het museum van Wookey bewijst dit, terwijl in de grot ten gevonden Romeinse munten wijzen op (handels) contact met de Romeinse bezetters. Pas na het vertrek der Ro meinen en by de komst der Saksen verloor Wookey zyn betekenis als ne derzetting, want de opdringende Sak sen noodzaakten de Britten, hun heil te zoeken in Wales en Cornwall. En later AARMATE de geschiedenis voort- |\T schreed, nam het aantal sagen en legenden over de grotten van Wookey toe. De historische mens was bevreesd voor die geheimzinnige on dergrondse gewelven. Inderdaad, zon derlinge geluiden werden er gehoord. Mensen, die zich in de diepte hadden gewaagd, verdwenen op onverklaar bare wüze. Reeds in de vroege middel eeuwen, lang vóór de Kruistochten een aanvang hadden genomen, maak ten kerkelijke geschriften, opgetekend door vrome monnikken, gewag van Wookey als van een duivels oord, waar de mens door duivelse gevaren werd bedreigd. Die duivelse reputatie werd steeds weer gevoed door griezelige vangsten van vissers op zee. Van tyd tot tyd ge beurde het namelijk, dat zo'n visser man met een partytje vis een mense lijk cadaver ophaalde en dat bleek dan te zyn het lijk van iemand, die een speurtocht had ondernomen in de grotten van Wookey. IN de achttiende eeuw woonde er in Somerset een boer, Williamson ge heten. Hü sloot een weddenschap af, dat hij diep in de grotten zou gaan en levend zou terugkomen. Inderdaad, boer Williamson kwam levend terug (vertelt men U nog heden ten dage in de streek), maar hij was waanzinnig geworden door de doorstane angsten en kwellingen. Na hem drukten an' dere, onder wie wetenschappeiyke, onderzoekers Williamson's voetsporen en keerden of niet of krankzinnig te rug. Tot voor korte tyd genoten de onderaardse „Kerkklokken van Woo key" de treurige vermaardheid, dat, wie die onderaardse muziek vernam, gedoemd was om te sterven. Het eerste gewelf, dat ik betrad, heet de Heksenkeuken. Er is niet veel verbeeldingskracht voor nodig om in de donkere stalagmiet-formatie in dat gewelf de „Heks van Wookey" te herkennen. Door de eeuwen heen is de legende van deze heks door de ene ge neratie aan de andere overgeleverd, zy was, aldus de legende, een boze vrouw, die heel lang geleden met haar geiten woonde in de grot. zy betoverde liefdesparen, het vee en de te velde Blik in Badingsopera-partituur Première 15 juni tijdens Holland Festival (Speciale berichtgeving) HET is met een opera in wording, als met een in aanbouw zijnd huis: maanden tevoren wordt er gewerkt aan de opzet, aan de uitwerking van het schema en tenslotte aan de voltooiing. De com ponist Badings is nu zover, dat de opera „Martin Korda D.P displaced person welke hij schrijft in opdracht van de minister van O. K. en W., thans in partieel klaar is. Dat wil zeggen, dat alles geschetst is, dat de structuur zijn bestemming heeft gekregen, maar dat de uitwerking in de partituur (welke een omvang van 700 blad zijden zal krijgen) binnen de kortstmogelijke tijd moet geschieden, want de Nederlandse Opera moet ter instudering de vocale en instrumentale partijen hebben. Dit verdraagt geen uitstel, want bij de opening van het Holland Festival zal op 15 juni a.s. de première plaatsvinden. Indianen komen op voor hun voorouders De Indianen zijn bijzonder weinig in genomen met de wijze waarop de Amerikaanse televisie en Hollywood kun voorouders uitbeelden. Hegentien stammen van in Oklahoma wonende roodhuiden hebben zich thans aaneen gesloten om bij leden van het Congres aandacht te wekken voor hun klach ten. Enkele rijke „olie"-Indianen op wier jachtvelden olie wordt geboord overwegen zelfs een particulier televisiestation te kopen en westerns te vertonen waarin nobele Biouxof Pawnee's door laaghartige blanken worden overvallent De woordvoerder van de ontevreden Indianen is Mike Ansara, die in de t.v.- serie Gebroken Pyi" en een nieuwe western", ,,Law of the plainsman", veel succes heeft geboekt. Ansara ziet er uit als een Indiaan, spreekt als een Indiaan en loopt als een Indiaan, maar heeft geen droppel Indiaans bloed in de aderen; Hy is nameiyk Libanees. Niettemin heeft hy het volste ver trouwen van die Indianen, die de nage dachtenis van hun voorouders niet be zoedeld willen zien, en anderzyds heeft hy ook begrip voor hun klachten. ,,Op de televisie, en in de meeste films wor den de Indianen uitgebeeld als leuge naars en sluipmoordenaars, wier enige genoegen scalperen is. De meeste grie ven van de Indianen zUn rechtvaardig. De belangrUkste oorlogen tussen In dianen en blanken zyn gewonnen door de Indianen. In de veldslagen sneuvel den veel meer ..bleekgezichten" dan roodhuiden. Slechts door hun grotere overmacht konden de blanken de In dianen eronder krijgen. Op de televisie ziet men altyd dat een groepje moe dige blanken hele legers Indianen in het zand doet byten. Dat is niet alleen onrechtvaardig, het is ook onjuist". Timbre en vorm Voor een outsider ziet zo'n parti tuur er uit als het geheimschrift van een gangster-bende. Men deinst er altyd voor terug alsof bü aanraking de gevaarlykste explosies eruit zullen springen. Toch is zulk een partituur een overzicht van welover wogen vormgevingen zoals men op grote boekhoudingen evenzeer vernuf tige samenstellingen van tabellen ziet maar uit dit laatste komt tenslotte geen muziek, al zit er veel muziek ten aanzien der pecunia in. Maar uit de rekenkundige elemen ten der muziek moet muziek komen, daarvoor gaan we naar de opera. We sluiten onze ogen voor al de notenbal ken op de lessenaars van de dirigent en de orkestmusici en we vinden het veel eenvoudiger dat de solisten het zonder blad muziek in de handen doen. We weten echter drommels goed, dat deze zangeressen en zangers alles voordien uit het hoofd hebben moeten leren. Zij kunnen dit evenwel niet in het hoofd stampen, zoals wij in onze schooljaren de Franse woordjes e.d. leerden. Er zyn er wel, die in muzikaal opzicht een fenomenaal opnemings vermogen bezitten, maar de huidige muziek-opleiding geeft een ventande- ïyke basis, zodat de opera-zanger zyn party leert als de vakman, of als men het anders wil noemen als de am bachtsman. Men beweert dat Bach gezegd zou hebben, dat muziek meer transpiratie dan inspiratie is. Nu heeft men van dit laatste maar weinig nodig om boven de bezwaren van dit eerste uit te komen. Dit bleek ons ook, toen we dezer dagen een blik mochten slaan in de partieel en in de gedeeltelyk ge vorderde partituur van Badings' nieuwe opera „Martin Korda DP." We zien recitatieven en aria's, zon der dat hierin een scherp onderscheid is gemaakt. Badings heeft een aantal afgeronde muziekvormen gebezigd. De ouverture van de eerste acte is een fuga, even verderop bemerken we een passcaglia. By het doorbladeren van de compositie ontdekken we een meng vorm van een wals en een ragtime, een canon, danslied, weer een passa- caglia, dan een sarabande, enz. Een veelheid van vormen, welke door Ba dings met grote begaafdheid wordt gehanteerd. Is deze vormenbouw de hoofdzaak? Slechts de grondslag, want zegt Badings, het timbre speelt een grote rol. Men zal ongetwyfeld zeer gevoelig zyn voor dit aspect van de nieuwe opera, want ze is doortrokken van menselykheld. De vormgeving is als een voertuig, waarin plaats is voor het humane, dat onze gedachten vervult als wy juist in dit vluchtelingen jaar denken aan de legio „displaced persons". Badings zelf heeft het ontwerp van de handeling van deze opera gemaakt, het lot van de eindeloze stroom vluch telingen, die de 20e eeuw tot tweede periode van volksverhuizing dreigt te maken heeft hem tot dit onderwerp van zyn opera aangezet. DE HANDELING Martin Korda, een begaafde jongeman in het kamp van „displaced persons", houdt er niet van om als de anderen zijn levensgeschiedenis te vertellen. Dit wekt verwondering, maar ook een zekere ergernis bij de kampgeno ten. Deze verwondering ivordt des te groter als Martin buiten het kamp kennis maakt met een jonge vrouw. Wanda Mladek geheten, en respect en zelfs liefde bij haar vindt. De idylle wordt verstoord omdat een agent, die, naar een ge pleegde misdaad zoekend, bij Mar tins paperassen, een revolver, en een portret van Wanda vindt, de vrouw die hem juist heeft afge wezen. De jaloezie bij de agent laait op en voor Martin wordt de situatie nog erger als Wanda's moeder de omgang tussen beide jonge mensen komt verbieden. In deze ellende van hart en ziel, laat Martin zich door de kampbewoners bewegen om zijn levensgeschiede nis te vertellen. In het tweede bedryf zien we de terugblik van Martin Korda's leven. Het nieuwe bevrydende bewind is binnengetrokken en hoewel Martins moeder en zuster van het nieuwe re gime weinig goeds verwachten, staat Martin open voor het goede van de geboden idealen. Tyd ens de feestvie ring vraagt een der leiders van de rebellen by Martin om een handteke ning voor een belastende verklaring over de directeur van het bedryf waar hy werkt. Martin weigert omdat ze leugens bevat en meer betrekking heeft op de houding van zyn directe chef. Deze is echter een der medewerkers van het nieuwe regime. Martin wordt aan een verhoor onderworpen. Onder- wyi is zyn moeder stervende. Hy mag haar nog bezoeken, maar vlucht na een laatste gesprek met haar. De derde acte speelt zich weer af in het vluchtelingenkamp. Badings heeft ter inleiding hiervan elektronische muziek geschreven, waarin het irreele wordt weergegeven van de goede voor nemens en van de dageiykse werke- ïykheid. Martin ligt op een bank te slapen, zyn kampgenoten verwachten zyn arrestatie en als de politie ver- schynt nemen zy tegenover deze een dreigende houding aan. Dan komt Martins verloofde Wanda blij gestemd op en zegt dat zy een betrekking voor hem heeft en dat zy kunnen gaan trouwen. Deze mededeling valt kwalijk bij de politieman, haar vroegere vriend en hy haast zich tot de arrestatie over te gaan. Maar dan ontdekt men dat Mar tin niet slaapt, maar gestorven is. Treurmuziek sluit deze scène af. Het is stil onder de vluchtelingen, die op lotsverbetering hopen, maar Martin behoeft niet meer te wachten LEIDMOTIEVEN Dit gegeven is in libretto-vorm ge zet door de literator Albert van Eyk. die persoonlijk de situaties in vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Italië heeft waargenomen. Badings heeft zich op de basis van de opera- traditie geplaatst en aan harmonieën of reeksen an harmonieën het karak ter van leidmotieven gegeven. Deze zyn geplaatst in een bepaald timbre en b.v. voor Martin met de instrumenten: strijkers, celesta en vibraphoon. Voor Wanda twee fluiten en twee kla rinetten. Doch Badings houdt zich niet streng daaraan, hy ziet deze slechts als uit gangspunt. In het geheel sluit zyn werkwyze aan op de latere werken van Verdi, dus geen afgeronde recitatieven en aria's .geen scheiding daartussen. Er is ruimte voor cantilene. Het frap peert ons hoezeer Badings de exacte vormen hanteert. Hy richt zyn In struerende vinger op de passacaglia, welke hy zo uitnemend kan benutten om de sfeer in de handeling om te zet ten. Hy toont zijn voorkeur voor canons als een der eigenschappen van de vroegere Nederlandse componisten scholen, door hem op vruchtbare wyze benut, met alleen ln afstand, maar ook in omkering. Evenzeer staat hy open voor de rag time, welke de binnenkomende Ameri kaanse soldaten in het vluchtelingen kamp muziek-illustrerend begeleidt, waarby de wals daarbij byna als een spotlied gaat klinken. Uit deze vorm geving biykt steeds meer hoe Badings het lnspiratleve laat dragen door zyn exacte creatieve denken. Daardoor komt het menselijke in het leed van de vluchtelingen niet ln een veristisch licht te staan Dit zou de persoon Ba dings allerminst liggen, maar het schrijnende van het leed. dat thans de wereld raakt, treft ons diep en steeds dieper, naarmate wij het oog laten gaan in de partieel, het ontwerp van de opera, waarin de vele aantekenin gen wyzen op de bedoelde Instrumen taties, etc., die ln de partituur worden uitgewerkt: dag en nacht, want 700 bladzyden moeten klaar: zo spoe dig mogeiykl In een van de Bilthovense lanen werkt de componist Badings voor de première op de openingsavond van het Holland Festival te Amsterdam. In Den Haag en Rotterdam zullen herhalingen van deze opvoering vol gen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15