«i'Jrï Weer geen overeenstemming over parkeren bij consumptietent „Toonschaal '60" in Voorschoten heeft betrekking op de muziek Officiële puhlikaties Brand in schuur van autosloperij Coöp. Raiffeisenbank hield jaarvergadering JiVvrf f'jf 0 g I 'jij 11.-- Warmondse jeugdleider bestolen Verleende onderdak aan een jonge Belg Het Leidseh Dagblad SATERDAG 16 APRIL 1960 Raad Wassenaar bijeen Geen huisvuil meer aan Ter Weerlaan Voor de derde keer kwam gisteravond in de vergadering van de \Vassenaarse gemeenteraad het adres ter sprake van de heer L. Groenestein, die aan de Katwijkseweg een consumptietent exploiteert en zich vooral benadeeld voelde doordat de gelegenheid tot het laten parkeren van auto's hem ontnomen werd. De volgende maand zal deze kwestie voor de vierde keer ter sprake komen, want ook gisteravond werd geen definitieve beslissing genomen. Een uitvoerige discussie, waarin verscheidene sprekers zich niet voldaan toonden over de door B. en W. voorgestelde concessies spitste zich toe op de kwestie van een algemeen stopverbod, dat B. en W. voor de Katwijkseweg nood zakelijk achtten. De heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) stelde ten slotte voor, dit stopverbod alleen te laten gelden voor de periode van 1 april tot 1 oktober. Dit voorstel kwam in stemming en het resultaat was 10 stemmen voor en 10 tegen (één lid, mr. dr. W. F. van Gun- steren was afwezig). Het gevolg van het staken der stemmen was, dat een beslissing moest worden uitgesteld tot de volgende vergadering van de raad. Veel aandacht besteedde de raad voorts aan een grondrulltransactle in verband met het komplan. De heer Win- nubst, eigenaar van een perceel in de Achterweg had zich bereid verklaard dit perceel met omringende grond af te staan aan de gemeente en een bedrag Tan f. 4000 toe te betalen in ruil voor een ander stuk grond op de hoek van e?n ir het komplan niet ontworpen ver bindingsstraat met de Achterweg. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) merkte op, dat hier een gunstig gelegen perceel grond wordt afgestaan aan iemand, aan wie het overigens gaarne gegund is, maar de niet gerekend kan worden tot diegenen, die door het komplan het meest gedupeerd zullen worden. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) vroeg zich af of het in principe wel juist is inciden teel tot dit soort transacties over te gaan zonder dat er een overzicht bestaat van de wensen van al diegenen, die bij de veranderingen door het komplan be trokken zijn. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA» pleitte in dit verband voor meer voorlichting door de gemeente aan de belanghebbenden. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg ant woordde, dat het hier een transactie be treft, die al lang op het programma stond voordat het komplan aan de orde kwam. Het komplan heeft een beslissing alleen vertraagd. De wethouder had uit de tot nu toe ondervonden reacties ove rigens de indruk, dat de belanghebben- der heel goed op de hoogte zijn van de mogelijkheid om reeds nu met de ge meente in onderhandeling te treden. Als de raad er echter prijs op stelt, wil het college wel meewerken aan het opstel len van een lyst van belanghebbenden en hun wensen, zonder dat uiteraard de garantie gegeven kan worden dat pre cies al die wensen vervuld zullen kun nen worden. Met 6 stemmen tegen werd tenslotte de ruiltransactie goedgekeurd. In antwoord op vragen, door de heer F. M. van der Stap (Gemeente Belang) gesteld over de huisvuilstortplaats aan de Ter Weerlaan legde wethouder Ha- lenberg een uitvoerige verklaring af. Daaruit bleek, dat het gemeentebestuur zich terdege bewust is v*n de overlast die deze stortplaats aan de omwonen den bezorgt. Er is hier sprake van een BINNENBRAND Gistermiddag is in de Drie October- straat een binnenbrandje uitgebroken op de tweede etage van het pand no 17A. Waarschijnlijk hebben de gordijnen van ten opklapbed door een oververhitte olie kachel vlam gevat. Een gehele kamer hoek brandde uit; verschillende meube- een bed en andere voorwerpen gin gen verloren. Men raamt de schade op f. 800,De brand is door de bewoners geblust; de brandweer verrichtte de na blussing. Kettingbotsing Gistermorgen omstreeks kwart over elf zijn op de Hoge Ryndyk vier auto's met elkaar in botsing gekomen. De bestuur der van de vierde auto, lette in de file rijdend niet goed op en reed tegen de voor hem rijdende wagen aan. Deze botste op zijn beurt tegen de derde en dat ging zo voort. De auto's liepen vrij grote materiële schade op. CURSUS SERVEERSTER Aan de Vakschool voor meisjes aan het Rapenburg slaagden voor de cursus ser veerster de dames: C. M. van Boeghem, Amsterdam; H. N. J. Leenen, Benne- broek; E. M. v. d. Meij, Purmerend; J. J. de Mooy, Noordwijk; J. E. Schreuder v. d. Eikhof f; T. Sluys, Den Haag; M. A. 8wart, Bennebroek. Afgewezen géén. Prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma alhier is benoemd tot lid van de exa mencommissie staatsinrichting m.o.-1960. Jubileum A. van Hal 25 JAAR BIJ DE N.V. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN Gisteren was het voor de heer A. van Hal, werkzaam in de afdeling hekelarij der N.V. Vereenigde Touwfabrieken, 25 Jaar geleden, dat hij bij dat bedrijf in dienst trad. Gedurende deze kwart eeuw heeft de heer Van Hal steeds in deze afdeling gewerkt. Namens de directie werd hij gister ochtend ontvangen door de heer I. Vo gelenzang. Deze prees de jubilaris om zijn vakmanschap, zijn trouw aan de onderneming en zijn verantwoordelijk heidsgevoel. Mede namens de directeur, de heer H. B. Haanappel, die bij deze huldiging niet aanwezig kon zijn, zegde de heer Voge lenzang de jubilaris dank voor alles, wat hij in deze jaren in het belang van V.T. heeft verricht. Mevrouw Van Hal betrok spreker in de huldiging van haar man en wenste ook haar nog vele goede ja ren toe, evenals hun zoon, die bi) deze huldiging mede aanwezig was. Met een hartelijke handdruk overhan digde spreker de jubilaris het V.T.-ere- metaal in zilver en de gebruikelijke gra tificatie. Namens de Ondernemingsraad sprak de heer D. Houps waarderende woorden. De heer A. Bey, sprekend namens het jubileumfonds van chefs, bazen en hekelarij-personeel, liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie barometer eo een doos sigaretten. Nadat zijn chef, de heer J. H. Wit- kamp, zijn baas de heer H. W. v. Oosten, de personeelschef en de maatschappelijk werkster hem de hand hadden gedrukt, zegde de jubilaris de directie en alle sprekers dank voor de goede woorden ea geschenken. Hij hoopte nog vele ja ren in dienst van de V.T. werkzaam te aiogen zijn. noodsituatie, die ontstond, toen verleden jaar de gemeenteraad van Nieuwkoop geheel onverwacht plotseling de afvoer van Wassenaars huisvuil naar deze ge meente stopzette. Er wordt met spoed gewerkt aan een nieuwe definitieve stortplaats bij de Hoogeboomsebrug. Spreker deed de uitdrukkelijke toezeg ging, dat over 8 weken het storten van huisvuil aan de Ter Weerlaan aal wor den stopgezet. Intussen zijn alle moge lijke maatregelen genomen om de over last voor de omwonenden te beperken. De wethouder sprak het vertrouwen uit, dat deze omwonenden begrip zullen kun nen opbrengen voor de moeilijkheden waarmee het gemeentebestuur in dit ge val te kampen heeft. Terug verwezen Een voorstel tot het deelnemen aan een vrijwillige ongevallenverzekering voor gemeentepersoneel werd terugver wezen naar de commissie voor de fi nanciën, nadat door mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) en mr. G. C. van Dijk (WD) enkele opmerkingen waren ge maakt en vragen gesteld. Kredieten wer den beschikbaar gesteld voor verbouwin gen in het raadhuis, o.m. in de conciër gewoning, voor de bouw van autoboxen op de gemeentewerf, voor het verplaat sen van het speelterrein uit het Oost dorp en het feestterrein aan de Berk- heistraat naar de Dr. Mansveltkade, voor verbetering van de straatverlichting in enkele delen van de gemeente en voor een bijdrage van f. 6000 aan de Wasse- naarse Reddingsbrigade voor het bou wen van een nieuwe strandpost. De raad verlengde de ziektekostenre geling voor het gemeentepersoneel, ging akkoord met de overplaatsing van de onderwijzer K. Dronkers naar de open bare school aan de Bloemcamplaan, be noemde de heer M. Munk uit Arnhem tot onderwijzer aan deze school en mej. E. R. S. Heyligers uit Moordrecht tot hoofdleidster van de openbare kleuter school, die op het ogenblik aan de Bremhorstlaan gebouwd wordt en die omstreeks 1 september a.s. geopend zal worden. Het uitbreidingsplan Berkhei- straat - een uitvloeisel van enkele wijzi gingen in het komplan - werd vastge steld, een pand in de Molenstraat dat later verdwijnen zal in verband met het komplan aangekocht voor f. 16.000. Tenslotte werd de bezoldiging van het gemeentepersoneel met ingang van 1 januari j.l. nader geregeld. Medisch* Dienst Leiderdorp 1* paasdag! dokter Hennink. Mauri Using el 166, Leiderdorp, tal. 33686. 2e paasdag! dokter Da Bmyne, Hoofdstraat 8, teL 22208. Voorschoten Zaterdag 16 aprilt dokter F. H. W. Swtn, Veurseweg 20, tal. 2356. Ie paasdag! dokter F. Tonlno, Voor straat 23, tel. 2493. 2e paasdag: dokter J. James, Leld- seweg 51, tel. 2520. Wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, tel. 2177. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Zuster Mlnderman, Herenweg 57, Warmond, tel. K 1711 - 879. Wassenaar le paasdag: dokter J. A. Römer, Prins v. Wiedlaan 36, tel. no. 4641; dokter J. H. Jaarsma, Wit- tenburgerweg 106, tel. 9676. 2e paasdag: dokter E. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14A, tel. 3056. Dok ter K. de Wit. Jonkerlaan 83. tel. 2460. Apotheek tot maandagmorgen: Was- senaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. no. 2402. Tot zaterdag: Apotheek Slde- rius. Langstraat 86. tel. 2142. LEIDERDORP De speldjesverkoop voor de actie Doe Open welke door de N.-H.. Geref. en R.-K. Jeugdclubs, door de padvinders en ULO-leerlingen werd gehouden heeft f. 1.033,15 opgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ineke Antonla Johanna M., dr van K. L. H. M. Eijck en G. M. T. Korsten; Johannes, zn. van A. B. de Goede en A. A. Brunlng; Maria H.. dr. van C. D. M. van Berge Henegouwen en M. H. Keunen; Arle P., zn. van A. de Lange en A. Nagtegaal; Maria W.. dr. van W. Honders en A. H. van Poelgeest. Ondertrouwd: A. Kwik, 27 jr. en M. van TeUllngen, 24 Jr Getrouwd: W. M. Kaateleln, 20 Jr. en E. M. Burger Jon. 20 Jr. OEGSTGEEST Busverkeer wel of niet in de lanen Nadat In de laatstgehouden raads vergadering ongerustheid werd uitge sproken over het wegdek van de lanen, waar in de toekomst de autobussen «ui len gaan rijden, blijkt thans uit ver schillende reacties van de «yde der burgerij, dat er velen zijn, die het bus- verkeer met vrees tegemoet zien. De vervoermaatschappij stelt zich begrijpelijkerwijs op het standpunt dat men de bus naar het publiek moet brengen, in welk geval de route van de belde buslijnen zo gekozen wordt, dat het rijden door de lanen onvermij delijk is. Dat deze lanen niet op bus- verkeer berekend zijn staat wel vast. Ze hebben onvoldoende fundering en zijn te smal. De verkeersonveiligheid neemt too. Zijn er enerzijds Oegstgees- tenaren die het toejuichen dat het openbaar vervoermiddel dichter bij huis komt, anderzijds zijn er tallozen, die alle busverkeer uit de lanen willen weren. Om dit te bereiken zal een comité in het leven worden geroepen. Dit wil de bussen op de hoofdwegen houden, hetgeen de rust In de parken vanzelfsprekend bevordert, doch als nadeel heeft, dat men meestal een flinke afstand zal moeten afleggen om een bushalte te bereiken. De voor- en nadelen zullen dan ook ernstig over wogen moeten worden. Dividend IBB twaalf procent Commissarissen en directie van de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnij verheid (I.B.B.) te Oegstgeest-Rotter- dam zullen aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voorstellen over het na de laatste emissie verdub belde kapitaal een dividend uit te ke ren van 12 (over 1958 werd op de oude aandelen 14 en op de nieuwe 3V4 uitgekeerd). De tentoonstelling „Toonschaal '60", die onder auspiciën van het gemeente bestuur van Voorschoten in het Cultu reel Centrum is ingericht en die maan dagmiddag (tweede paasdag) geopend wordt, is van een geheel andere aard, dan „Toonschaal '59" was. In 1959 heeft men n.l. gezocht naar het blijeenbrengen van werken van beeldende kunstenaars, die in Voorschoten wonen, om daarmee het eerste evenement van culturele waarde op dit gebied, in het nieuwe Culturele Centrum een volkomen Voor- schotense achtergrond te geven. „Toonschaal '60" echter bestrijkt een veel groter vlak, zowel historisch als geografisch gezien, hoewel het als on derwerp een veel engere begrenzing heeft. In het Cultureel Centrum zjjn thans bij eengebracht muziekinstrumenten, schil derijen en literatuur, die een tijdvak van bijna 400 jaar omvatten en uit vele plaatsen in Nederland afkomstig zyn. De expositie heeft alleen betrekking op het musiceren in huiselijke kring. Burgemeester L. de Kool en de orga nisator, de heer J. Burema, ambtenaar voor Culturele Zaken in Voorschoten, hebben ons een eerste blik op deze bij zondere tentoonstelling mogelijk ge maakt. Burgemeester De Kool vertelde daarbij iets van de achtergronden van deze ten toonstelling. De achtergrond is vooral de steeds sterker wordende uitbreiding en ontwikkeling van de gemeente Voorscho ten. Deze tentoonstelling wil een van de media zijn, die het mogelijk maken de nieuwe bewoners dichter bij Voorschoten en dichter bij elkaar te brengen. Het allerbelangrijkste vond burge meester De Kool echter de jeugd op deze tentoonstelling te brengen. Inrichting Wat brengt deze tentoonstelling nu? In de eerste plaats een prachtige en unieke verzameling muziekinstrumenten. De heer Burema heeft getracht naast de heel oude instrumenten nieuwgebouwde exemplaren van dezelfde soort byeen te brengen. En dat is hem goed gelukt. De gehele linkerwand van de zaal is inge nomen door deze oude exemplaren, die bijna alle uit het Gemeentemuseum van Den Haag afkomstig zijn, hetgeen te begrijpen is, omdat dit museum de grootste en meest volledige verzameling bezit. Het oudste instrument is een spinet, gkebouwd in Venetië in 1575. Verder zagen we een klavichord, draailieren (met daarnaast een prent van een oude meester, waarop men ziet, hoe zo'n in strument bespeeld werd), prachtige exemplaren van oude strijk- en blaas instrumenten. De rechterwand van de zaal ia ge bruikt voor muziekinstrumenten, die in dus een spinet, een fclaviohord. harpen, lieren, vedels en zelfs een prachtig: huls orgel. Uniek Door het bijeenbrengen van deze muziekinstrumenten is dit, voor «over deskundigen konden nagaan, de eerste tentoonstelling, waarop een zo uitge breide collectie van oude en nieuwe Instrumenten te zien is. Zelfs de allernieuwste en nog nooit In Nederland tentoongestelde uitbrei ding van het bekende „Orff-instru mentarium" Is hier aanwezig. De verzekeringswaarde van allein- strumenen gaat de f 150.00 te boven! Het onderwerp „Muziek in huiselijke kring" is. naar de heer Burema meent, vrijwel uitputtend behandeld. De heer Burema. die aioh reedemeer dan 8 jaar zelf met het bouwen van oude instru menten in nieuwe vorm bezig houdt, heeft dan ook naar onze mening inder daad een unieke verzameling bijeen we ten te brengen. Concerten Op enkele avonden zullen concerten gegeven worden door leerlingen van het Haags Conservatorium, waarbij aan de huismuziek op de „oude" instrumenten aandacht wordt besteed, terwijl verder door de heer Burema muziek voor de tentoongestelde instrumenten op de band is vastgelegd en van een korte toelichting voorzien. Voor iedere belangstellende in oude instrumenten, voor de liefhebber van het beoefenen van muziek in huiselijke kring en voor leerlingen van middel bare- en muziekscholen is deze ten- toonsteling. die tot en met zaterdag ge opend is. van harte aan te bevelen. INZAMELING HUISVUIL De 2e paasdag zal geen huisvuil wor den ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare 6traat te plaatsen. Met ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op maandag worden bediend, zal nu plaatsvinden op donderdag 21 april e.k. De directeur Gem. Relnlglngs- en Ontsmettlngsdienst. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 16 april. Leidee Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg kroten 3638. rabarber 24—26. spinazie 13—32. stoolsla 3239. komkommers 3478. tomaten A 2.404. witlof 3083. Per 100 stuks: sla de tegenwoordige tijd naar oude model- radijs l's—16. selderie 6—9. len zijn nagebouwd. Ook hier vtnden we 9.90—17,60. f*r 100 boei raapstelen 6—0, VOORSCHOTEN Nadat ln de nacht van woensdag op donderdag de Voorschotenae vrijwillige brandweer onder leiding van comman dant Lefckerkerker met «uocea een vrlJ ernstige brand aan de Leldeeweg had weten, te bedwingen, moest donderdag avond om ongeveer half acht opnieuw uitgerukt worden, nu voor een brand ln de autosloperij De O raaf aan de Haag- weg. Ook hier was de kans op uitbrei ding byzonder groot, maar binnen tien minuten na de melding was de brand weer aanwezig. (Een bijzondere presta tie als men bedenkt, dat de brand ruim 8 km van de brandweergarage was uit gebroken). De brand woedde in een aohuur met autokussens. Mot 2 stralen op de motorspuit was de brandweer spoedig de brand meester. De schade wordt geschat op ongeveer f. 1500. De oorzaak is nog niet bekend. WARMOND Voor de 58ste Jaarvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank bestond grote be langstelling. De vergadering stond onder leiding van de heer P. F. Vergeer, die een woord van bijzonder welkom sprak tot de ere-voorzitter, de heer J. C. v. d. Voet. Hierna herdacht hij het overlijden van de leden H. 2. Kühr, D. A. van RUn. A. P. J. Overes en C. Oosterom. Vervolgens gaf hij een overzicht van de economische ontwikkeling in ons land met betrekking tot de land- en tuin bouw. Als secretaris voor de vergade ring werd benoemd de heer Th. R. de Vroomen. Hierna bracht de kassier, de heer A. P. Versluys, een financieel ver slag uit. Hieruit bleek dat het aantal leden op 31 december 1959 bedroeg 161. In totaal werden geboekt 12099 posten. Het aantal spaarrekeningen bedroeg in het afgelopen Jaar 1012 en het aantal verstrekte voorschotten 48. Het aantal contracten met persoonlijke zekerheid bedroeg 19 en het aantal rekening cou ranthouders 114. Aan rente wegens ver strekte voorschotten werd ontvangen f21592.25. rente rekening couranthou ders f 2027,04, rente centrale bank f 17.332,89 rente effecten f 10084,93, ren te beleggingen f 6298,24, provisie reke ning houders f2351,74. Uitgekeerd werd als rente wegens belegde spaargelden f38046.85, rente rekening houders f3253,48, rente reservefonds f 1112,35. Aan salarissen inclusief sociale lasten werd uitgekeerd f 10568,09, aan adver tentie en bureaukosten f 2743,36, terwijl het onderhoud van het gebouw vroeg een bedrag van f2044,74. Aan spaargelden werd ontvangen f 677.835,14 terwijl werd terugbetaald f515 678.70, terwijl het be drag der terug betaalde voorschotten bedroeg f 110.422,73. Bij de centrale bank werd gestort f 1.533.571,37 terwyl bij deze bank werd opgenomen f 1.504,195,22 Nadat een gedeelte der winsten naar de belastlngreserve was overgebracht en het saldowinst by de gewone reserve was geboekt is het reservefonds geste gen tot f 63 492.78. De omzet ln 1959 is gestegen tot f 9.675.712,—. Het balans totaal bedroeg f 1.915.469,—Tot lid van het bestuur werd benoemd de heer J. Breedhk en tot lid van de raad van toe zicht de heer W. S. van Noort. mm*wm i- - Het in aanbouw zijnde Acade misch Ziekenhuis van de Amster damse Universiteit, dat in 1963 ge reed zal zijn, vordert gestadig. Een van de vleugels van het grote com plex. WASSENAAR Zanghulde voor gouden bruidspaar De dag van hun gouden huwelijks feest, donderdag 14 april, heeft de heer P. C. Nell en mevrouw N. Nell-Burger enkele grote verrassingen gebracht. Op de boerderij achter in het Kerkehout. waar het bruidspaar vijftig jaar gewerkt en gehoond heeft de bruidegom werd er geboren kwamen niet alleen fa milieleden en vrienden hun gelukwen sen aanbieden, maar ook ds. J. T. Wiers- ma van de hervormde whkgemeente „De Kieviet" en oud-predikant dr. H. J. Honders. Beiden herinnerden aan de steun, die het zondagsschoolwerk in de moeilijke oorlogsjaren van het echtpaar Nell genieten mocht. Uit dankbaarheid voor deze steun en medewerking kwam in de vooravond het Chr. Dameskoor ..Euphonia" een zanghulde bregen. Diri gent H. D. Baank was verhinderd, maar Een Belgische jongeman, die zich uit gaf voor verkennersleider, heeft donder dag de Warmondse jeugdleider Kees Wit- senburg van geld en goederen ter waar de van f.300— bestolen. Maandag ontving hopman De Vroo men bezoek van een Jeugdige Belg, ge kleed in verkennersuniform. HU stelde zich voor als een verkennersleider uit Antwerpen. Het lag in de bedoeling om van 15 tot 30 mei met 200 verkenners ln Warmond te kamperen. Hij verzocht de hopman hem medewerking bij het orga niseren van een en ander. In de over tuiging met een eerlijke zaak te doen te hebben bracht de hopman hem naar oud-hopman Witsenburg, die hem ter stond onderdak verleende. In de loop van de week werden enkele besprekingen gevoerd, die donderdagavond tot een af ronding zouden komen. Donderdag om vijf uur was de Belg plotseling verdwe nen met een zo goed als nieuwe fiets, een vulpen en een briefje van honderd gul- de uit de portemonnee van mevrouw Wit senburg. De onmiddellijk gewaarschuw de politie stelt een onderzoek in. Overval aan Ierse grens Drie gemaskerde en bewapende man nen van het verbonden Ierse Republi keinse leger hebben gisteren by Augher aan de Ierse grens een postwagen over vallen. Zy bevalen de chauffeur de auto naar de grens te ryden en daarna te maken dat hy weg kwam. Vervolgens bliezen zy de auto op. In de afgelopen dagen heeft de politie in het grensge bied voorzorgsmaatregelen genomen te gen mogeiyke incidenten ter herdenking van de paasopstand in Dublin in 1916 tegen het Brits bewind. C.A.O. overdekte zweminrichtingen Tussen de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in de sector overdekte zweminrichtingen is overeenstemming bereikt over een wyziging van de C.A.O. De functieionen voor de volwaseen mannelijke werk nemers worden voor de eerste gemeente klasse verhoogd met f. 3.10 per week, ter verwerking van de huurcompensatie 1957. De alsdan verkregen bedragen worden verhoogd met 5% met een minimum van f. 4 per week. Voor de andere gemeenteklassen liggen de lonen f. 1 resp. f. 2 lager. De lonen voor de volwassen vrouwelyke werknemers wor den gesteld op 85% van de overeenkom stige mannenlonen. Deze wyzlgingen zijn ter goedkeuring voorgelegd aan het College van Ryksbemiddelaars. Plannen van Zandvoort De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, een voorstander van het plan om van deze plaats een „Ku- rort" te maken, heeft de gemeenteraad uitgenodigd tot bywonlng van een be sloten vergadering op dinsdag 19 april. De Haarlemse arts. Joh. H. C. Muller, zal in deze bijeenkomst een causerie hou den over het onderwerp „de therapeuti sche mogelijkheden van zeewater en zee klimaat". Hopman De Vroomen meent dat de heer Witsenburg schadeloos gesteld dient te worden. De door hem spontaan ver leende gastvryheid heeft zulk een han- delwyze zeker niet verdiend. Het is daar om dat de Warmondse verkenners en welpen onmiddeliyk hebben besloten de opbrengst van de actie „heitje voor een karweitje", die volgende week woensdag, donderdag en vrydag wordt gehouden, geheel ter beschikking te stellen van de heer Witsenburg. Wereldpremière van Badings-ballet Het ballet „De vrouw van Andros" op elektronische muziek van Henk Badlngs is gisteravond in Hannover in wereld première opgevoerd. De muziek voor de acht choreografische scènes van het ballet, gebaseerd op het verhaal van Thornton Wilder en „An- drla" van de Romeinse dichter Teren- tius, bereikte de aanwezigen door vier groepen luidsprekers in verschillende hoeken van de schouwburg. De componist en de choreograaf. Yvonne Georgi, dankten aan het slot voor het hartelijk applaus. Binnenkort half miljoen personenauto's lBytoens de door de R.A.I. bijgehou den registratie van afgegeven kenteken- bewijzen was maart 1960 een record- maand voor de Nederlandse autohandel. In de afgelopen maand werden door de rijksdienst voor het wegverkeer kente kenbewijzen voor 11.350 nieuwe perso nenauto's afgegeven. Het tot nu toe hoogste maandcijfer bedroeg 8 445 (juni 1959). De eerste drie maanden van 1960 le verden een totaal op van 24 873 ver kochte personen auto's, dat is byna 50% meer dan in dezelfde periode van 1959. Inmiddels is het Centraal Bureau voor de Statistiek gereed gekomen met de Jaarlykse belling van het Nederlandse autopark. Op 1 augustus 1959 waren er in ons land 450.390 personenauto's op de weg. Dit cyfer vermeerderd met de sedertdien in omloop gebrachte aantal len, geeft grond voor de veronderstel ling. dat er zeer binnenkort in Neder land een half miljoen personenauto's in gebruik zal zyn. PRIJSVRAAG TEYLERS STICHTING In 1958 hebben Teylers Stichting en Teylers tweede genootschap een prys- vraag uitgeschreven, waarin gevraagd werd een reeks beschry vingen van de nog bewaarde oudste schetsboeken van kun stenaarshand vóór het Jaar 1450 ont staan. Op deze prysvraag is één ant woord ingezonden. Dit antwoord is be kroond met de gouden erepenning, op de stempel van het genootschap geslagen. By opening van het naambriefje bleek de 6chryver te zyn drs. Robers W. Schel ler, kunsthistoricus te Amsterdam. de heer L. van Wyngaarden nam zyn plaats in. Een andere verrassing was de komst van de heer L. O. Oosterling met zyn projectie-apparaat en een keuze uit zijn grote collecties dia's. De heer Oosterling bekend om zijn kennis van de ge schiedenis van wassenaar vertelde een en ander over de kastelen, die vroe ger in Wassenaar gestaan hebben en liet ook een serie kleurendia's zien van het Wassenaar van ongeveer een halve eeuw geleden. En een buitengewoon groot succes oogstte hy met oude foto's uit het leven van het bruidspaar! Zo ongeveer in de geest van „Dit is Uw leven" projecteerde hy de bruid en de bruidegom ln hun schooljaren, een op name van de bruidegom als 20-jarige artillerist, foto's van de wederzydse ouders enzovoorts. De boerderij waarop de familie Nell al zovele jaren woont is op zichzelf een historisch gebouw. Het dateert uit om streeks 1580 en werd gebouwd met ste nen van de toen verwoeste Dorpskerk aan het Plein. Eeuwenlang is de boer- dery eigendom geweest van de Her vormde Kerk. De naam van de buurt schap Kerkehout herinnert nog daaraan. In de twintiger jaren verkocht de kerk dit bezit. De heer J. H. W. Pasman was daarna vele Jaren eigenaar, thans is dat sedert enkele Jaren de heer R. J. M van Martels Dankern Beiden hebben door hun belangstelling voor het gouden feest ertoe bijgedragen, de dag van de 14e april voor de 77-jarige bruidegom en de 72-Jarige bruid tot een onvergete- ïyke te maken. Op tweede paasdag, 's morgens 10 uur wordt in de Gereformeerde Kerk aan de Zyllaan een byzondere paasdienst gehouden. Voorganger is ds. J. H Sille- vis Smitt, hoofdvlootpredlkant. Aan de dienst werken mee het Wassenaars Jon gerenkoor onder leiding van Gerard Ak kerhuis, de negerzangcr Henry Black- mon die enkele negro-splrltuals zal zin gen en de organist Koos Bons. By K.B. is benoemd tot lid van de commissie economische mededinging de heer H. A. M. Eisen alhier, secretaris van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging. Nog geen volledige bloesemtooi in Betuwe Thans staan in de Betuwe de pruimen in volle bloei. Ook de vroege kersen zyn open gegaan en de bloesem daarvan zal eind deze week geheel ontsloten zyn Sommige vroege peren bloeien maar de meikersen zullen nog even op zich laten wachten. De appels zullen deze week nog geen bloesems dragen. Appels, peren en kersen zitten dik in knop. Ruime salarissen (Van onze correspondent in Bonn) Men klaagt in Nederland wel eens. dat de salarissen welke hoge ambtenaren en burgemeesters genieten, onvoldoende zi.rn. In de Bondsrepubliek heeft men ten deze bepaald geen klachten Zo heeft men per 1 maart J.l de salarissen van de burgemeesters ln de deelstaat Baden-Wiirttemberg fiks verhoogd. Daardoor is de ..Oberblirgermeiater" van Stuttgart, de bekende dr. Klett, ge komen op een maandsalaris van 3475 mark ongeveer 3130 gulden zonder en van 4000 mark mét onkostenvergoeding. De Baden-WUrttembergse minister-pre sident Kiesinger verdient minder, te weten 3800 mark per maand. De tweede burgemeester van Stuttgart haalt 3400 mark. Dat is evenveel als de 'eden van het parlement van deze deelstaat. Een wethouder van Stuttgart krygt 3000 mark per maand. Burgemeesters van gemeenten met minder dan 700 Inwoners verdienen .slechts" 750 tot 950 mark per maand. De burgemeesters van gemeenten tot 5000 inwoners krygen reeds 1100 mark. Heeft de stad meer dan 20.000 Inwoners dan ontvangt de burgemeester in elk geval per .naand 1750 mark En ln steden met meer dan 60 000 inwoners is het grondsal&rls, zonder onkosten vergoeding .tenminste 2000 mark. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11