Laatste nieuws Westduitsers krijgen een scliok door aangrijpende film op t.v.-sclierm Am griinen Strand der Spree windt geen doekjes om de nazi-misdaden uit het verleden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 april 1960 Vierde blad no. 30026 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse televisie is begonnen met het weergeven in vijf vervolgen van de roman „Am griinen Strand der Spree" van Hans Scholz. Vijf delen, die stuk voor stuk zullen neerkomen op het toedie nen aan de gemiddelde Duitser van een schok op het scherm over het nazi-verleden. Reeds berichten dag- en weekbladen, dat vele lezers die schok niet hebben kunnen verdragen: zij protesteerden tegen de uitzending die h.i. het verleden opwarmde Het is de tweede maal, dat de Westduitse televisie een grote roman verfilmd uitzendt. De eerste keer was dat met „So weit die Füsse tragen". Ditmaal heeft de regisseur en draaiboekschrijver Fritz Umgelter 15.000 filmmeters gedraaid voor vijf vervolgen. Het geheel kost de lieve som van 2 miljoen mark. Maar zo ooit miljoenen voor televisie-uitzendingen goed zijn besteed, dan is het ditmaal. Twee uur lang straalt een onbarmhartige weergave van het verleden op de mil joenen Duitse (en Oostenrijkse) televisiekijkers af. De roman „Am griinen Strand der Spree" windt er namelijk geen doekjes om, en de film doet het nog veel minder! De kille kalmte van liet S.S.-abattoir... In de jockeybar te Berlijn zitten, na de oorlog, vier van vijf vrienden hun oor logservaringen te vertellen. Nummer vijf zit in een Russisch concentratiekamp. In het eerste deel, dat dezer dagen werd uitgezonden, stond het dagboek van Jürgens Wilms, (de verdwenen vijfde man) in het centrum, alsmede zijn liefde voor een joods meisje. De film laat zien hoe duizenden joden in Oost-Europa door de S.S. naar een zes meter diepe, enorme kuil worden gedreven en daar systematisch en met de kille kalmte van het abattoir worden afgeslachtEen Westduitse criticus schreef: „Wie wordt hier nu gefusilleerd: de eindeloze slang van joden, al die grijsaards, vrouwen, LEIDERDORP Gezellige ziekendag Gisteren organiseerde de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk een ziekendag. Ouden v. dagen en zij die niet meer naar de kerk kunnen gaan waren uitgenodigd om gezamenlijk een dag door te brengen in het gebouw Eikenlaan. Er waren on geveer 38 mannen en vrouwen van alle gezindten, onder wie ook bewoners van het bejaardenhuis Ruimzicht aan de Hoge Rijndijk. Alle gasten werden per auto afgehaald en tegen vijf uur weer thuis gebracht. Alle goede gaven waren beschikbaar gesteld door de middenstand: koffie met slagroom, thee, broodjes met vleesbeleg, soep en 70 sinaasappelen. Ds. J. P. Honnef, die een korte kerk dienst hield, sprak naar aanleiding van Johannes 10 11 over „U bent de goede Herder". Na de maaltijd werden er dia's vertoond. Bij het naar huis gaan kreeg ieder een boeket narcissen. De heer v. d. Heiden dankte namens allen voor deze gezellige dag. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND. Willbrorda M. M., d. van J. A. L. van Beek en E. G. van, Velzen; Lena J„ d. van A. Wassenburg en L. J. de Jongh; Leentje M.f d. van A. Gelling en L. Ciggaar; Su sanna J., d. van G. Benkhout en M. C. Verhey; Elisabeth J. W. L.. d. van G. A. de Graaf en D. Sepers; Pieter M. L„ z. van A. G. Hoogduin en M. C. van Ees; Alice R„ d. van P. van Royen en P. J. van Tinteren; Jonathan H., z. van A. H Esser en L. I. Bergenia; Theodoor M.. z. E. R. E. Slaghek en E. J. S. Hulst; Mar- Janne, d. van G. Tolsma en S. Hokke; Pauline J., d. van P. L. Verkerk en R J. Hondema. Ondertrouwd: C. H. Guldemond, 26 1". en M. A. P. van der Poel. 23 j. Getrouwd: J. Kal ter. 29 J. en A. C. A. Blansjaar. 28 J.; T. H. van den Honert, 29 J. en E. R. Kessler, 28 j. Overleden; G. C. I. Montague, 82 J., w. v. A. L. Oversiuiis. VOORSCHOTEN Geluidloze strijd op binnensportavond In het Wapen van Voorschoten hield de Voorschotense Sportraad een sport avond speciaal voor de binnensporten. Dit jaar traden de Voorschotenaren in het strijdperk tegen Alphen aan den Rijn. Nadat de heer M. Dirksen. voor zitter van de Sportraad, de dammers, schakers, bridgers, biljarters, klaverjas sers en de vele belangstellenden, onder wie ook verschillende raadsleden, welkom had geheten, verrichtte burge meester L. de Kool de officiële opening door een eerste zet te doen op een Voorschotens dambord. „Sport Verbroe dert", aldus burgemeester De Kool. „en er staat ons niets in de weg om op vriendschappelijke wijze kracht en her senen te meten. Die het verdient, moet winnen en de verliezer kan van de win naar dikwijls leren, want wie heeft de kennis niet van anderen overgenomen?" Een van de leden van de Alphense bin nensportverenigingen sprak namens de Alphenaren woorden van dank tot Voor schoten voor het gastvrij onthaal en bood burgemeester De Kool een tegel aan waarop het raadhuis van Alphen was afgebeeld. Nadat de heer Dirksen een eerste zet deed bij de schakers, kwam er stilte in de zalen van het Wa pen van Voorschoten. Slechts de biljar ters maakten enig geluid. Tegen het middernachtelijk uur kon de balans op gemaakt worden en konden de prijzen uitgereikt worden. Voorschoten was sterk met biljarten. Voorschoten behaalde 14 punten; Alphen 6. Bij het bridgen werd Voorschoten ook overwinnaar, evenals bij het klaverjassen. De Alphense dam mers en schakers echter waren sterker dan hun Voorschotense tegenstanders. Eindstand dammen. Voorschoten 7 pun ten; Alphen 13 punten. Eindstand scha ken: Voorschoten 4; Alphen 7 punten. De heer Dirksen overhandigde namens de Sportraad aan de winnende sportver enigingen een herinneringsvaantje, be dankte ieder voor de prettige sfeer en prees de heer V. d. Ham voor de goede verzorging en de inrichting van de zalen. mannen, kinderen? Of slaan de machi nepistoolschoten als zwepen in ons ge weten, dat wij zo lang rustig gehouden en in slaap gesust hebben?" Kwellende werkelijkheid De eerste uitzending van twee uur lengte van deze speciale televisiefilm vormde een artistiek grootse, maar ook verschrikkelijke afrekening voor de Duitsers met hun verleden. Zij werden gepakt door de gruwelijke beelden over Poolse kindertjes, die onder elkaar „jo den doodschieten" spelen. Een van hen draagt een jodenster op zijn jasje, de anderen schieten hem met hun houten geweertjes „dood"! Nog nimmer tevoren werd de gemiddelde Duitser zo hard en openlijk geconfronteerd - en dat „en masse" - met het verleden van zijn volk. Een criticus sprak over „kwellende wer kelijkheid". En inderdaad: zonder enige jacht op effect kwam hier een televisie stuk tot stand, dat een jonge Duitse kor poraal toont in de oorlog met al zijn Duitse verschrikkingen. Twee uur lang heeft de televisiekijker die man moeten volgen, deze Jürgen Wilms, die deze jo denmoord - een der talloos vele joden moorden - in die kuil van zes meter diepte aanschouwde. Verveling' Wie nu denkt dat de Duitse televisie kijkers zich, in overgrote meerderheid, bewust zyn geworden van de afrekening van hun verleden - een afrekening die zij kunnen stellen tegenover de vele be schuldigingen volgens welke zij maar liever niet denken over dat verleden, het maar liever vergeten, het niet overwin nen willen - die vergist zich. We lazen een beschouwing in een der grootste dagbladen in het Rijnland, dat ietwat smalend schreef over het feit dat „de Duitse eenheidstelevisie zich artistiek steeds weer bezig houdt met het naar voren schuiven van het niet overwonnen verleden". Het blad kritiseerde dat men in over wegende mate steeds het nazisme („de kunstenaars-televisieblik schijnt overwe gend naar rechts gericht te zün") op de korrel neemt, hoewel „het bruine totali tarisme nog slechts in groepen van dwazen representatief is", terwijl het rode totalitarisme midden in Duitsland een gruwelijk feit is. Het blad verdenkt de televisie-leiders er nu van zo links- gericht te zijn, dat zij express de com munistische werkelijkheid verheimelij ken Krantenlezers zonden redacties brie ven, waarin de televisieuitzending „een slag in ons gezicht" werd genoemd. „We hebben ellende genoeg beleefd". „Waar om moet het verleden steeds weer opge warmd worden?" Ergernis. Beide reacties - de een van het grote dagblad dat de rekening met het nazis me vereffend acht, de ander van het grote publiek dat wil vergeten - komen erop neer. dat de onthulling van het verleden, door welke de Duitsers nog iedere dag, ook in de Westelijke wereld, bedacht moeten zijn op hun slechte naam, als een vervelende aangelegenheid wordt beschouwd. Vervelend? eerder kan men aannemen dat de schok op het scherm, die „Am grünen Strand der Spree" heeft teweeg gebracht, vele Duit sers ergert, omdat zij zich niet bewust zijn van het feit. dat wat in deze tele visiefilm wordt getoond, misdaan is in naam van henzelf, hun ouders, hun fa milieleden, hun kennissen, buren en an dere Duitsers Nog verscheidene malen zal „Am grü nen Strand der Spree" op het scherm komen. Men mag hopen dat het niet bij de eerste schok zal blijven. Schokken schijnen bittere noodzaak te zijn! Japan steunt Indonesië De president van de Japanse Petro leum Resourches Company. K. Mimurra, heeft meegedeeld, dat Japan uitrusting zal leveren en technische diensten ver lenen voor de ontwikkeling van de olie velden in Noord-Sumatra. Hü zei, dat Japan een deel zou krjjgen van de ruwe olie, die daar in de komende tien jaar geproduceerd zal worden. Mimurra heeft te Djakarta een desbe treffend contract ondertekend namens een groep Japanse zakenlieden, dat met de Indonesische Staatsoliemaatschappij Permina werd gesloten. De waarde van de uitrusting en de technische dienst verleningen zal 18.845 miljoen yen belo pen. Na een eerste produktie van 800.000 kiloliter zal Japan 40% van de totale produktie ontvangen. Dit percentage van 40% zal worden toegepast tot een totale produktie bereikt zal 'zijn van 2,5 miljoen kiloliter. Als de produktie een dergelijke omvang bereikt heeft, zullen besprekin gen worden gevoerd ter vaststelling van het Japanse aandeel in de verdere pro duktie. Het contract wordt op 1 juni a.s. van kracht. Gemeente-ambtenaar van Meijel gearresteerd In opdracht van de officier van Justi tie te Roermond heeft de districtsrecher che van de Rijkspolitie de 47-jarige ge meente-ambtenaar ter secretarie van Meijel (Limburg) op verdenking van fraude in verzekerde bewaring gesteld. De ambtenaar, vader van zeven kin deren, voerde voor de gemeente Meijel tevens de administratie van het gemeen telijke woningbedrijf. Ten aanzien van dit bedrijf zou hij in de loop van de laatste jaren enige duizenden guldens verduisterd hebben. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring te Roermond. Prof. Thijsse verlaat Waterloopkundig Lab. Het bestuur van de „Stichting Water loopkundig Laboratorium" te Delft, heeft aan prof. J. Th. Thijsse, op zijn verzoek eervol ontheffing verleend uit zijn func tie van directeur van het Waterloopkun dig Laboratorium. Prof. Thijsse is sinds de oprichting in 1927, belast geweest met de leiding van het laboratorium. Hevige brand in suikerfabriek Vannacht om ongeveer kwart over twaalf werd de brandweer gewaar schuwd voor een brand bij de NV Sui- kerwarenfabriek v.h. N. de Tombe aan de Leidseweg 493 te Voorschoten. Door het doortastend optreden van de brandweer onder leiding van comman dant J. Lekkerkerker konden, ondanks de sterke en ongunstige wind, de drie daarbij staande woonhuizen gespaard worden. Men heeft er even over gedacht de huizen te ontruimen. De grootte van de schade en de oorzaak van de brand zfjn nog niet bekend. Wethouder G. Schrama was vannacht spoedig bij deze brand aanwezig. De suikerfabriek was verzekerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Hendrlka W.. d. van T. Tur kenburg en A J Kranenburg; Mlchiel P.. z. van H. J. M. Megens en W, A. de Breet; Geoffry. z van J. L. Makkin ga en M. van Rijswijk; Abraham E., z. van R. Stulkens en A. Schuilen/burg; Yolanda S., d. van L. J Brinkman en M. Driessen Getrouwd: W. J. de Wit. 25 J. en C. Een beeld van de controlekamer van de hoge [lux reactor van Pet ten. In juni hoopt men de installa tie in gebruik te kunnen stellen. TV-NOTA WEER VERTRAAGD (Van onze Haagse correspondent) Opnieuw is een vertraging ingetreden in de indiening van de televisienota, waarin o.m. voorstellen van regerings zijde zullen worden gedaan met betrek king tot de toepassing van de reclame in de televisie. Het had in de bedoeling ge legen de nota nog deze maand te doen verschijnen. Het feit, dat behalve de OTEM zich ook nog andere gegadigden voor een concessie hebben gemeld, is er oorzaak van dat het overleg meer tijd heeft gevergd dan was voorzien. Over het tijdstip, waarop nu de indiening kan worden verwacht, is, zo vernamen wij, niets met zekerheid te zeggen. van Heusden. 23 J4 C. Ketjzer. 35 1. en F J. Frill Ink. 20 J. Overleden: F. Swart, 00 J„ woduwn. van I. Lieuwen. Minister opent op Floriade tweede binnenexpositie Uitziend over duizenden bloemen en planten heeft de minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, vanaf het bordes van de Ahoy-hal in Rotterdam, de tweede binnen-tentoon- stelling van de Floriade geopend. ,,De lente juicht" heet deze tentoonstelling, maar ik geloof dat de bezoekers niet minder zullen juichen als ze deze pracht zien", aldus de minister. Enkele tientallen genodigden, onder wie burgemeester Van Wal sum en zijn echtgenote, enige wethouders en leden van het Floriadebestuur. hadden kort tevoren gehoord dat de minister tevre den is over de ontwikkeling van de Ne derlandse bloemkwekerij. De produktie neemt nog steeds toe, de export even eens. Jaarlijks gaat voor een bedrag van 100 miljoen gulden aan bloemen en planten over onze grenzen. De kwekers hebben zich in onze economie een plaats van grote betekenis verworven, zo zei hij. Daarvoor had de algemeen voorzit ter van de Floriade, dr. A. J. Verhage, opgemerkt dat deze nieuwe tentoonstel ling samenvalt met de bloei van 2 mil joen bolbloemen op het buitenterrein. Daardoor is een prachtig overzicht ont staan op alles wat de Nederlandse kwe kers en hun collega's uit Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, België en enkele andere landen, te bieden hebben. Na de opening maakte de minister, vergezeld van dr. Verhage en echtgeno ten een rondwandeling door de exposi tie, die een oppervlakte van 15.000 vier kante meter beslaat en waarop voor en kele honderdduizenden guldens aan bloemen en planten is neergezet. De mi nister bleek, behalve voor de grootste aanleg van het geheel, ook oog te heb ben voor de details. Hij sprak hier en daar met de kwekers, die hun beste produkten naar Rotterdam brachten en eenmaal kon hij niet nalaten zijn neus diep in een orchidee te steken om de geur van deze exotische bloem op te snuiven. Deze tweede binnen-tentoonstelling van de Floriade zal tot 24 april geopend zijn. De ontvoering van Eric Peugeot De enige aanwijzing, waarover de Franse politie inzake de ontvoering van Eric Peugeot beschikt, is een rode vlek op de achterkant van de enveloppe om de brief, die de ontvoerder voor de vader van Eric heeft achtergelaten. De politie tracht nu vast te stellen of het rood afkomstig is van lippenstift of rode inkt, waarmee de brief was ge schreven. De polite hoopt ook vingeraf drukken op de brief en enveloppe te kunnen vinden. Inmiddels is ook de In terpol ingeschakeld. VERKLARING OVER MR. ARENDSEN HEIN (Speciale berichtgeving) De staf van de reelasseringsgemeen- schap „Groot Batelaar" te Lunteren en de staf van het neurosensanatorium „Stichting Veluweland" te Ederveen, be staande uit alle medewerkers van mr. G. W. Arendsen Hein, heeft een open brief gepubliceerd, waarin het volgende wordt verklaard: 1 dat zü in de loop van jaren van goede samenwerking mr. Arendsen Hein hebben leren kennen als een zeer kun dig psychiater met veel hart voor zijn patiënten en als een hoogstaande, in tegere persoonlijkheid; 2 dat het de staf van ..Groot-Batelaar" ten zeerste spijt, dat mr. Arendsen Hein de hem onder meer door de voor- zitter van de adviescommissie aange boden volledige dagtaak op „Groot- Batelaar" niet kon aanvaarden; 3 dat de wijze, waarop in artikelen in verschillende bladen het toekomstig vertrek van mr. Arendsen Hein en de ziekte van een bevriende ambtenaar (de heer Moraal), ten onrechte in ver band worden gebracht met elkaar en met de zaak— „Meulenbelt". door hen zeer wordt betreurd, omdat daar mede deels opnieuw ernstige schade wordt toegebracht aan de toekomst van de Meulenbelts, van deze ambte naar en van het werk op Groot-Bate laar", terwijl aan mr. Arendsen Hein wederom leed en onrecht geschiedt. De brief werd ondertekend door zeven leden van de staf van Veluweland en door zestien leden van de staf van „Groot-Batelaar". Gesprek Stijkel-Verrijn Stuart Het instellen van een ambtelijke com missie voor Europese vervoerzaken door de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat de heer E. G. Stijkel heeft ge leid tot een gesprek tussen deze staats secretaris en de voorzitter van de SER prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. Het bestuur van de SER heeft be zwaar tegen de ambtelijke commissie als pendant van de bestaande vaste SER- commissie voor Europese vervoerzaken. Een concrete beslissing is niet geval len. Gewacht wordt op het antwoord op vragen van het AR-Eerste Kamerlid de heer Elfferich, die tevens lid is van het dagelijks bestuur van de SER. Indonesische klacht bij Ned. regering Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanoch tend desgevraagd bevestigd dat de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Soesanto Djojosoegito men zie pag. 1 vorige week vrijdag het ministerie van Buitenlandse Zaken in kennis heeft gesteld van de „grote be zorgdheid" van zijn regering over het voorgenomen vlagvertoon door Neder landse oorlogsschepen, waaronder Hr. Ms. vliegkampschip .Karei Doorman", in de wateren van Nieuw-Guinea. Bevolking van Nederland Blijkens opgave van het CBS. be droeg het aantal huwelijken in Neder land in de eerste 2 maanden van dit jaar 9.803 tegen 9.855 in de eerste twee maanden van 1959. Het aantal levend geborenen bedroeg 38.275 iv.J 39.935) en 't aantal overledenen 16.576 (v.j. 16.144» Het aantal immigranten steeg van 4.996 in de eerste twee maanden van 1959 tot 5.749 in de eerste twee maanden van dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 7.677 tot 8.722. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 maart jJ. 11.435.852. Twee voorstellen in behandeling De Zeerecht conferetie De deelnemers aan de zeerechtconfe rentie te Genève hebben woensdag, in commissie bijeen, met gewone meerder heid twee voorstellen over de breedte van de territoriale zee en de visserijzone goedgekeurd voor behandeling door de voltallige vergadering, die er de volgende week over zal stemmen. Dan is een meerderheid van tweederde vereist. Een gemeenschappelijke Amerikaans- Canadese resolutie werd met 43 tegen 33 stemmen bij 12 onthoudingen aange nomen. Deze voorziet in een territoriale breedte van zes mijl en een aangren zende visserijzone van eveneens zes mijl waarin buitenlandse staten die er in de afgelopen vijf jaar regelmatig visten, hiermee gedurende tien jaar mogen voortgaan. Daarna krijgt de kuststaat het alleenrecht. Onder de voorstemmers bevonden zich Nederland, Noorwegen, Denemarken. En geland, Japan, Italië, West-Duitsland en Zuid-Afrika. Tot de onthouders behoor den Frankrijk. België, Zweden en India. Het IJslandse voorstel werd gesteund door 31 landen, waaronder Denemarken, Guinea, Indonesië, de VAR. Zuid-Sla- vië en Ghana. Er waren elf tegenstem mers. o.m. Nederland. België Frankrijk, Japan. Noorwegen en Engeland, en 46 onthielden zich. Het IJslandse voorstel beoogt de bescherming van de visserij rechten der bevolkingen die economisch in hoge mate van de visserij afhankelijk zün. Een voorstel van achttien Afrikaans- Aziatische landen, dat zich uitspreekt voor een breedte van twaalf mijl der territoriale wateren, werd verworpen. De stemverhouding was 39 tegen. 36 voor en 13 onthoudingen. De Sovjet- Unie trok haar eigen voorstel van twaalf mijl terug ten behoeve van het Afri kaans-Aziatische waarvan men had ver wacht dat het gemakkelijk zou worden goedgekeurd. Ghana zal op de voltallige bijeenkomst een amendement op de Amerikaans- Canadese resolutie indienen waarin wordt bepaald dat een oorlogsschip slechts de visserijzone met voorafgaande kennisgeving mag binnenvaren. Vele delegaties hadden naar voren ge bracht dat het voorstel geen bepaling bevatte welke de kuststaat dezelfde soort bescherming van zijn nationale veilig heid verleent als bij de territoriale breedte van twaalf mijl het geval is. De Amerikaanse afgevaardigde, Ar thur Dean, verklaarde na de byeen- komst van woensdag er zeker van te zün dat de kwestie van de nationale veiligheid zou kunnen worden opgelost. BEURSOVERZICHT Philips en Unilever vast AMSTERDAM, 14 april. Voor de laatste beursdag van deze week (de beurs bhjft, wegens Pasen, tot dinsdag 19 april gesloten) waren Philips en Unilever wederom vast en werden aan de forse koerswinsten van gisteren, opnieuw winstpunten toegevoegd. De handel was tamelijk levendig, mede dank zij buitenlandse kooplust. Philips be reikte een nieuw na-oorlogs record bij een notering op 902. Geopend werd op 899, doch de „brug" van 900 werd ge ruisloos genomen, omdat er op deze prijs vrijwel geen verkooplimites aanwe zig waren. Ten opzichte van gisteren behaalden de aandelen een koerswinst van circa 19 punten. Unilever boekte op 813 een koerswinst van circa 11 punten, vergeleken bij de vorige slotkoers. Kon. Olie werd totaal verwaarloosd en ver loor op f. 155 een halve gulden. In aan delen en claims Aku werd weer vlot ge handeld. De fluctuaties waren een stuk geringer dan gisteren. De aandelen open den op 482. tegen de vorige slotkoers van 483. Gedurende het verdere beurs- Boycot van de Ned. scheepvaart In geheel Indonesië Met ingang van 13 april is het Nederlandse schepen verboden Indonesische havens aan te doen. Dit heeft het Indonesische ministe rie van Verbindingen bekendge maakt. In de bekendmaking werd uit eengezet, dat de Indonesische regering maatregelen heeft getrof fen om te voorkomen, dat de be paling nadelige gevolgen zal heb ben voor het Indonesische zeever voer. Volgens de Raad voor de Scheepvaart in Indonesië zal deze discriminatie worden gehandhaafd zolang er geen oplossing is gevon den voor de kwestie Nieuw-Guinea aldus meldt A.F.P. De maatregel werd bekendgemaakt na een byeenkomst vanmorgen van de In donesische Raad voor de Scheepvaart. De minister van Scheepvaartverbindin gen, Abdoel Moetalib verklaarde daarna dat alle schepen onder Nederlandse vlag verboden zal worden passagiers of vracht van of naar Indonesische havens te vervoeren. Er zal slechts één uitzondering wor den gemaakt voor schepen die met importvracht op weg zün naar Indonesië of die vóór of op 6 juni as. inladen. De toestand van de „Astrid Naess" Een kotter van de Amerikaanse kust wacht heeft vanochtend de .Astrid Naess" bereikt en zal bü het stuurloze schip blijven tot de 2 sleepboten uit New York zün gearriveerd. Deze sleepboten uit New York zün gecharterd om de .As trid Naess" op sleeptouw te nemen. Het Britse schip „Ocean Monarch", dat de zeven gewonden aan boord heeft geno men. zal vanmiddag om vüf uur Ned. tüd in New York aankomen. De rederij te Amsterdam (de Norness Scheepvaart maatschappij en niet Naess-scheep- vaartmaatschappij. zoals vermeld) heeft nog steeds de namen van de gewonden niet ontvangen. verloop kwam in de koers weinig ver andering meer. De claims deden circa f. 126, tegen de vorige dag als laatste prijs f. 12850. De claimprijs van van daag komt overeen met een prüs voor de converteerbare obligaties van circa 130% Hoogovens (oude) lagen circa 5 punten hoger op 671 met geringe omzet ten. Scheepvaartwaarden ondergingen wei nig verandering vergeleken bij die van gisteren. Cultures vast voor certificaten Deli, terwijl ook Amsterdam Rubber en HVA iets beter lagen. Staatsfondsen onveranderd. WISSELKOERSEN' Amsterdam, 14 april. Londen 10.59%—10.59%, New York 3.76*8—3.77A. Montreal 3.90*8—3.90*8 Parüs 76.84—76.89, Brussel 7.56% 7.56%, Frankfort 90.39—90.44. Stock holm 72.00%—72.05%, Zürich 86.90— 86.95, Milaan 60.74%60.79%. Kopen hagen 54.72%—54.77%. Oslo 52.90%— 52.95%, Wenen 14.48%—14.49%, Lis sabon 13.19%—13.21. Beurs van Amsterdam Donderdag 14 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4%100% 100% Ned. '59 4% 100% 100%GL Ned. '59 4% 98 A Ned. '53 3% 9431 94% Grootboek obi. 3% 77% 77% Ned. '47 3% (3) 92|8 92% Ned. '51 3% 95B 95B Ned. '53 (3%) 94 93*8 Ned. '56 3% 94 9311 Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 87 86% Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. '55 n 3% 90% 90% Ned. *37 3 89% Dollarlng '47 3 91% 92 Investeringscert. 3.. 97ft 97A Ned. 62-64 3 97} I 97% Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 109A 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 38% 38 Nat. Handelsbank ..164 163 Ned. Handelmü264 265 Amst. Rubber 111% 112% H.VA166 166% Senembah 540 545 AK.U482 481% Berkel's Patent (v.) 303%GB 304 GB Calvé Delft cert. 757 166 Deli Mij .en (Ver.) 178.50 180.60 Kon. Pap. v. Gelder 268%GB 269% Hoogovens eert665 674 Müller en Co. N.B. 460GB 460 GB Ned. Kabelfabr480GB 489 Philips 881% 900% Philips pref274':. Unilever 802 813% Wilton Feyenoord 208 208% Biliton 2de r354% 354% Dordtse Olie gew. 731 719 Kon Olie (f20.—) 156 155.20 idem (50 A f20.— 155.40 153.60 Holl Amer lün 139% 138% Java China Paket 146% 147 KiAl 113 113 Kon Ned Strnv Mij 177 Kon. Paket Mü 132 132 Stoomvaart Mij N»*d. 160% 161 Nlevelt Coudr eert 138 137 v. Ommeren eert 244 247 Kon Rott. LJoyd 146% 146 Ned. Scheepv Unie 146 146 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 93% R'dam *52-1 (4%) 97% 97% id. id. *37 I-n (3%) 93% Z .-Holland 56 (4%) 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104 id. N.WJB. 52 (4%) 96A 96 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen A'dam 53 3 99% A'dam '51 I 2% 84% 85 A'dam '56 I 2% 79% 79% A'dam '56 n 2% 93% 94% Eindhoven '54 2% 80% 81% Enschede 54 2% 81% Den Haag 52 I 2% 84% 84% Idem II 2% 87B 88 R'dam '52 I 2% 86% 86% Idem n 2% 86 85% Idem '57 2% 98% 99 Utrecht '52 2% 87 B 89% Z.-Holl. 1957 2% 92% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214 Amst. Bank 340 HB.U. eert221 Rott. Bank 279% Twentsche Bank 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn382 Borsumij60 K. N. Edunet. A-AA 95 Idem pref wd 107 Electrolasmü 335 Kon. Ned Grofsm 155% Holl. Constructie 500 Ing. bur v. Bouwnüv 282 Internatio 160 Int. Kunststof! Ind. 68% Leidse Wolspinnerü 385% Rott. Droogdok Mü 627 Sikken's Lakfabr. 619 Ver Touwf abrieken 295 Walvisvaart 116 Wernink's Betonm. 160 Van Wük en Heringa 106 Zaalberg 116L Spoorwegen Dell Spoorweg Mü 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26** Intern Nickel 104% Anaconda 52% Bethlehem Steel 46 Cities Service 43% General Motors 46% Kennecott78% Republic Steel 62% Shell Oil 70% Union Pacific 27 Un. States 8teel 82 215 339 221% 276% 265 107 334 160 162 67 624 620 300 114% 162% 115 26A 105% 53 A 45% 43 45A 78% 61% 70 26A 81

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7