Cffl Wh ENHOF vp^ L1SS1 Waarborgen voor liet openhouden grenzen buiten Euromarkt 130,- Zeer zeldzame en kostbare roze diamant enige dagen in ons land PAASMENU Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 april 1960 Derde blad no. 30026 Musical-medetverkers op Schiphol Lolo Fislier, eerste Amerikaanse „Fair lady", krijgt kans in Moskou Oberlander mag lid CDU-fractie blijven (Van onze correspondent te Bonn) De ereraad van de Westduitse Rege ringspartij, de CDU, heeft gisteren bij monde van zijn voorzitter Pferdmenges opening van zaken gedaan over het on derzoek in de zaak-Oberlander. De raad kwam tot de conclusie, dat tegen prof. dr. Th. Oberlander, nog altijd minister van Vluchtelingenzaken niets is in te j brengen en dat zijn verder verblijven in de CDU-Bondsdagfractie door niets in de weg wordt gestaan. Hij zal na zijn 1 ontslag als minister, vóór 5 mei a.s., zonder meer als Bondsdaglid van de CDU-fractie kunnen optreden. Ober lander gaat volgens de commissie-Pferd- menges namelijk vrijuit waar het de af- faire-Lemberg aangaat. Het is Oberlander zelf geweest die de CDU-fractie heeft verzocht een onder zoek in te stellen naar de zaak-Lemberg. Volgens communistische beschuldigingen had het bataljon Nagtigall, waarbij hij was ingedeeld, in de zomer van 1941 deelgenomen aan de vermoording van honderden burgers van de Poolse stad Lemberg. Oberlander heeft dit steeds bestreden. De CDU-fractie liet daarop Advertentie op ieders Hp haar ereraad onder Pferdmenges de zaak onderzoeken. Deze raad heeft de afge lopen anderhalve maand alle bereikbare gegevens, die verband hielden met de te gen Oberlander ingebrachte beschuldi gingen, onderzocht en voorts een reeks getuigen schriftelijk en mondeling ver hoord. Oberlander kan thans rustig aftreden als minister: hy is voor zijn partij ge rehabiliteerd en kan Bondsdaglid blijven zonder bijzondere gevolgen. Oliespatten voor bloemenmeisjes Een groot aantal acteurs, actrices koor- en orkestleden, zakelijke en admi nistratieve medewerkers van de Ameri kaanse musical "My fair lady", hebben gistermiddag twee uur op Schiphol ver toefd. toen het KLM-toestel waarmee zij uit New York gekomen waren brandstof moest innemen voor de verdere reis naar Moskou. Zeven andere vliegtuigen van de KLM hadden de décors, de draai bare tonelen en vele andere requisieten reeds van Amerika naar de Russische hoofdstad gevlogen, waar tweede paas dag de voorstellingen van "My fair lady" een aanvang zullen nemen. Weinig plezier De Haarlemse bloemenmeisjes, die kort tevoren de filmster Heinz Rühmann op Schiphol hadden verwelkomd, waren voor deze aankomst gebleven, maar veel plezier hebben ze er niet van gehad. Eerst moesten zij in hun fleurige zo merjurkjes en -mantels op het platform wachten, terwyl de orkaan-achtige wind hun bloemen de lucht injoeg, en toen de superconstellation met het gezelschap eenmaal tot stilstand was gekomen, bleek de olieleiding van het toestel de fect te zyn, waardoor de lieftallige ge zichtjes van de meisjes en haar dure kleding onder de oliespatten kwamen te zitten. Vriendelijk lachend deelden zij nog tientallen narcissen uit aan de Ame rikanen, maar in de wachtkamer ver toonden haar gezichtjes mistroostige blikken, toen zij in de spiegels zagen, hoe zij toegetakeld waren door de olie. De hoofdrollen van het stuk zullen in Rusland vertolkt worden door de Ame rikaanse Lolo Pisher en haar manne lijke tegenspelers Michael Evans en Ed ward Mulhare. Enthousiasme Lolo Fisher, die voor het eerst gecon tracteerd is voor de rol van Eliza Doo- little, was vol enthousiasme over de ko mende tournee. „Wij hopen", zo vertel- de zij. „door ons optreden in Rusland de I mensen te tonen, wat wij in Amerika onder amusement verstaan. Hopelijk la ten we daar net zo'n indruk achter als de Russische dansers uit Moskou, die in Amerika zijn opgetreden, dat bij ons hebben gedaan. Misschien zal, als wij gewone mensen op die manier iets meer tot elkaar komen, het onze regeringen ook zo vergaan". Reeds 4 jaar heeft Lolo een rol in de show vertolkt. Verschillende keren heeft zij de hoofdrol gehad, zij het dan steeds als invalster. In Moskou, en daarna in Leningrad, Minsk en Kief, zal zij haar grote kans krijgen. Als eerste Ameri kaanse speelster zal zij de rol van Eliza Doolittle mogen spelen, want tot nu toe was de vertolking van deze rol steeds voorbehouden aan Engelse actrices. Ook de andere leden van het gezel schap stelden zich veel voor van hun optreden in Rusland. Veel tijd om iets te vertellen hadden zij echter niet, want tydens hun korte verblijf op de Amster damse luchthaven hadden zij de mees te aandacht voor de belasting-vrije win kels. Om half vijf vertrok de groep naar Moskou. Hun tournee door Rusland zal tien weken in beslag nemen. Gistermiddag arriveerde met een KLM-chartervliegtuig uit New York de groep artiesten en mede werkers van de Musical "My [air lady" op doorreis naar Moskou. Tijdens het korte oponthoud op Schiphol werden de hoofdrolspelers gefotografeerd bij het kopen van briefkaarten. Nederlandse sia-export De Belgische en Luxemburgse autori teiten hebben besloten dat de invoer van kropsla in deze landen uit de EEG landen verboden zal worden met ingang van 15 april. Dit geldt echter niet voor Nederland. Volgens afspraken tussen de betrokken ministers der Beneluxlanden zal Nederland na de genoemde datum kunnen blijven exporteren, mits de mi nimumprijs in acht wordt genomen. Van 16 tot 30 april bedraagt deze B. frs 2.70 per krop. Als de veilingprys van de voor uit voer naar België en Luxemburg toege stane kropsla in ons land zal dalen be neden deze minimum prijs zal een hef fing worden opgelegd. In de eerste week van april bedroeg de totale slaexport van ons land 2 'j mil joen kg. (Van onze Haagse redactie) Een vrije uitwisseling van produkten op de gemeenschappelijke markt en het openhouden van de grenzen voor export buiten deze markt zijn de eisen, waar aan het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de Europese Economische Ge meenschap moet voldoen volgens het Landbouwschap. De politiek van de E.E.G.-landen zal daartoe moeten leiden. Het Landbouw schap twyfelt er echter aan of de ontwerp-voorstellen van de Europese Commis sie voor het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid in de overgangsfase wel zullen leiden tot het openhouden van de grenzen voor de export naar de landen buiten de Euromarkt. Het Landbouwschap acht althans de waarborgen daarvoor in de voorstellen van de commissie hoogst onvoldoende en als zodanig zonder nadere uitwerking voor Nederland onaanvaardbaar. ZAAK MAGERE JOSJE VORDERT MEER ZITTINGSDAGEN (Van onze Amsterdamse correspondent) Tijdens de eerste zittingsdag in het proces magere Josje is het Amster damse Gerechtshof gisteren al een eind achterop het tijdschema geraakt. Vandaag wordt de behandeling eveneens achter gesloten deuren voortgezet. Er zijn nog slechts 8 van de in totaal 63 getuigen gehoord. De zitting zal na vandaag dinsdag a.s. worden voortgezet. Zelfs heeft een aantal getuigen een oproep gekregen om op 10 mei voor het Hof te ver schijnen, zodat de behandeling voor het Hof minstens vier dagen zal ver gen evenals destijds voor de recht bank. Het*is te verwachten, dat de verdedi ger van de verdachte vandaag het hof zal verzoeken ter plaatse bij de woning van Magere Josje op de Oude Zijds voorburgwal te gaan kijken. Dit in Nederlandse bijdrage voor strijd tegen honger De Nederlandse regering heeft, op ba sis van vrijwilligheid, een bijdrage van 20.000 dollar gestort by de voedsel en landbouworganisatie van de V.N. <FAO) ten behoeve van de wereldomvattende strijd tegen de honger, aldus heeft de organisatie bekend gemaakt. Het gaat hier om de eerste regerings- bijdrage voor deze strijd, die in de loop van 1960 zal beginnen en die in 1963 met een wereldvoedselcongres in Rome zal worden afgesloten. verband met de verklaring van de kroongetuige, de ..man op het paaltje" die van de overzijde van de gracht af verdachte vlak voor de moord het kel dertje birmen zou hebben zien gaan. Deze getuige moet vandaag voor het Hof verschijnen. Een twee weken geleden, schriftelijk tot het Hof gericht verzoek, ae situatie ter plaatse te bekijken, zag de verdediger, mr. Keune reeds afgewe zen. Onvoldoende geacht Dit zei ir. C. S. Knottnerus gistermor gen in zijn toelichting tijdens de open bare vergadering van het Landbouw schap te Den Haag op het advies van het Landbouwschap over de ontwerp voorstellen der Europese commissie over het tot stand brengen en het uitvoeren van een gemeenschappelijk landbouw beleid. Hij stelde met nadruk dat het Landbouwschap positief tegenover deze voorstellen behoort te staan Men moet nu eenmaal van de Euromarkt uitgaan als een vaststaand feit. Terecht stelt de Europese commissie in haar beschou wingen voorop, dat de landbouw als in tegrerend deel van het maatschappelijke leven volledig zal moeten worden be trokken in de economische samenwer king in het verband van de EEG. Een gemeenschappelijk landbouwbe leid zal het echter niet kunnen doen zonder een gemeenschappelijk im- en exportbeleid van de zes landen der EEG. Ir. Knottnerus noemde daarbij als voor beeld de huidige eiermarkt. Die is slecht voor Nederland. Het is de Duitse markt, die de prijs voor de eieren bepaalt. En juist deze markt wordt overstroomd met eieren uit vele landen. Als nu de Duitsers met de Denen af spreken, dat zij steeds de gelijke hoe veelheid eieren van de Denen zullen afnemen en dan het aandeel van de an dere landen in de import gaan beperken, is dat niet in overeenstemming met de EEG-gedachte en komt Nederland in het gedrang. Terecht heeft Nederland tegen deze gang van zaken in Bonn ge protesteerd Dit feit demonstreert echter dat een gemeenschappelijk im- en exportbeleid van de lidstaten van het begin af aan noodzakelijk is. Regelmatig zullen de lidstaten bijeen moeten komen Advertentie Hebt u fl. 130,- over? Dan bent u gelukkig te prijzen, want nu koopt u in de befaamde speciale aanbieding- serie van de Faam voor die prijs een origineel Brixon mcrkcostuum! TOP-VOORDEEL NR. 5 slechts één week: BRIXON COSTUUM HOOGSTRAAT- LEIDEN Bomarc-B gelanceerd Gisteren is vanaf de luchtmacht basis te Eglin, in de Amerikaanse staat Florida, een Bomarc-B gelanceerd, die een hoogte van ongeveer negentien ki lometer bereikte. Aan deze geslaagde lancering waren zeven mislukte pogin gen vooraf gegaan. Bezoekt nü Neêrlands nationale bloementuin. Miljoenen tulipa's, narcissen om handelsakkoorden met de buiten de EEG te bespreken. Ir. Knottnerus waarschuwde voorts voor het gevaar van de minimumprijzen die een te lang leven zouden gaan lei den. Als men versnelling van de tot standkoming der EEG wil, moet men oppassen met deze minimumprijzen, die de lidstaten ieder afzonderlijk autonoom kunnen vaststellen. Voor Nederland is echter vooral het openhouden van de grenzen naar de landen buiten de EEG j noodzakelijk. landen Ds. M. HOLTROP MET EMERITAAT Om gezondheidsredenen heeft ds. M. Holtrop. chr. geref. predikant te Bus- sum, eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Holtrop maakte deel uit van ge nerale zendingsdeputaten en heeft voor de part. synoden m wier midden hij ar beidde. tal van deputaatschappen ver vuld en is vanwege de generale synode deputaat voor de radio-kerkdiensten. Zondag 24 april neemt ds. Holtrop af scheid van zyn gemeente. Heinz Rühinaiiii één dag in Nederland De Duitse filmster Heinz Rühmann is gistermiddag samen met zijn echt genote Herta Feiler en zijn 18-jarige zoon Peter, met het KLM-vliegtuig uit München in ons land aangekomen. Op het stormachtige platform van Schip hol werden zij verwelkomd door een viertal lieftallige Haarlemse bloemen- Op Schiphol arriveerde gister- meisjes en door de producent van Rüh- manns nieuwe film in Nederland, de r i i u heer Rudolf Meijer van de NV UFA ochtend de Duitse filmspeler tiein Filmex. Deze nieuwe film „De kinderrech ter'* zal vrijdag in het Thalia-thea- ter in Rotterdam in première gaan Rühmann zal hierbij niet aanwezig zijn, want vanavond vertrekt hij al weer naar Duitsland. Tegover de vele persvertegenwoordi gers verklaarde Heinz Rühmann nog, dat hij binnenkort een rol gaat spelen in een film over Father Brown. (Van onze Amsterdamse correspondent) Toen de heer Lodewijk Asscher zijn vuist balderustte er in zijn hand een kapitaaltje van ruim een half miljoen gulden. Dat is de waarde van het roze steentje, waarover de gebr. Asscher te Amsterdam, directeuren van 's we relds meest befaamde diamantslij perij, advies hebben uitgebracht aan de eigenaar. De heer Asscher spreekt niet van het „roze steentje". Een diamant en zeker een als deze is voor hem een bron van schoonheid, waarvan hij geniet als van een prachtig schilderij. „Het is de mooiste, die ik ooit heb gezien", zei hij ons gisteren bij her haling. De byzondere diamant is inmiddels weer in Parijs, waar de eigenaar het uitvoerige rapport van Asschers Diamant Maatschappij N V over het modernise ren van deze steen bestudeerd. ..Wij wachten nu op de beslissing. Het ligt voor de hand, dat als wordt besloten de steen te moderniseren, dit in Amster dam gebeurt", aldus de heer Asscher. De modernisering zal een vergroting van het aantal facetten omvatten. Welis waar gaat er bij het slijpen van de 34 64 karaat wel iets verloren, maar volgens de opzet, die de diamantslijpers hebben gemaakt, zal dit verlies slechts een zeer gering percentage zyn. Deze zeldzame roze diamant is vorige maand in Londen geveild. Het was de bekende Paryse diamantfirma Van Cleef en Arpels. die het hoogste bod. bijna 600 000 gulden deed. Van wie de diamant afkomstig is? Men fluistert, dat het de schatryke Nizam van Haiderabad was. De catalogus van de veiling vermeldde slechts „een roze diamant - het eigen dom van een heer". Roze diamanten komen slechts weinig voor. De Koningin van Engeland zou een roze steen bezitten, die afkomstig is uit Tanganjika. Deze diamant moet vol gens de heer Asscher uit de Golconda mijn in India komen. De steen is onge- Rühmann. die verwelkomd werd door de Haarlemse bloemenmeisjes. Blauwe zon In grote delen van Roemenië ziet de zon er de laatste dagen uit als een blauw neonlicht. Zigeuners hebben al het einde van de wereld voorspeld en andere Roemenen houden vol dat het wonderlijke natuun erschijnsel een ge volg van atoomexplosies is. Deskundigen verklaren het feno meen aldus: uit de Kalmukkenwoes- tijn in Azië hebben stormen grote hoeveelheden zand over de Zwarte Zee getransporteerd. Hoog in de lucht on derscheppen zandwolken de rode en gele stralen van het zovnespectrum, zodat het zonlicht blauw lijkt. Hier en daar valt het zand neer op de Roe meense grond in een heel dun laagje, waarin iedere voetstap zichtbaar is. De laatste resten van de zandwolken drijven nu in westelijke richting naar de grenzen van Hongarije en Joego slavië. Advertentie. Ook Schneider - vuttingen voor elke ballpoin fëföAtwictw-- STIFT Zwendelaar in arrest Vrouwen opgelicht In een ziekenhuis te Alkmaar heeft de Rijkspolitie gearresteerd oen 33-ja- rige vertegenwoordiger uit Heiloo, die sinds 29 maart spoorloos verdwenen was en die verdacht wordt van huwe- lijkszwendel en oplichting. I)e man werd zaterdagavond In een café te Alk maar gesignaleerd. Toen de politie zich daarna bii zijn woning t? Iloiloo vervoegde, bleek de man bewusteloos. IIij had teveel slaaptahetten ingeno men en moest daarom in een zieken huis worden opgenomen. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Volgens de politie wist hij een 30-jarige vrouw in Alkmaar, die hij een jaar ge leden had leren kennen, onder het veer 150 jaar geleden bewerkt De heer cioen van trouwbeloften f.4 250 afhan- Asscher zei hierover: „Ik heb het groot- dig maken. Haar 80-jarige tante, ste respect voor die onbekende slijper, een weduwe te B*rgen werd, aldus de die toen uiteraard met nog vrij primi tieve middelen de steen heeft bewerkt, maar natuurlyk gelden er thans andere opvattingen over lichtbreking enz." Alvorens het kostbare kleinood voor onderzoek naar Amsterdam werd gezon den, is het - zoals wij het schreven - in Parijs aan een doopplechtigheid onder worpen geweest. In de kantoren van de juweliersfirma aan de Place Vendome te Parijs heeft de veertienjarige Prins Sayajarad van Barode - onder toezicht van een zestal rechercheurs - de diamant gedoopt tot „Princie", de naam die zyn moeder hem als klein jongetje gaf. (politie, voor f.750 opgelicht, want de man beweerde f. 5000 nodig te hebben om een vertegenwoordiging te kopen, waarna hij met haar nicht zou trouwen. Ook in Hoogwoud. Avenhorn en Zaan dam heeft de man onder valse voor spiegelingen geld los weten te krijgen, in totaal circa f 12000 Als vertegen woordiger van een handelsmaatschap pij in elektri-che huishoudelijke arti kelen, waarvan het hoofdkantoor in Den Haag is gevestigd, had hij een be hoorlijk salaris. De man heeft van het door oplichting verkregen geld goede sier gemaakt in Amsterdam en Den .•Haag^aldus do politie. Rode terreur tegen Zuid-Vietnam Vietnamese communisten zijn een nieuwe campagne tegen de Wes- ters-gezinde Zuidvietnamese rege ring begonnen, die met moorden en vreesaanjaging gepaard gaat. De campagne wordt vooral gevoerd in de moerassige rijstverbouwgebie- den ten zuiden en ten westen van Saigon. Uit in regeringshanden gevallen geheime communistische documen ten blijkt, dat de communisten in eerste aanleg de regering van pre sident Ngo Dinh Diem willen ver vangen door een neutralistisch- ingesteld bewind. Het doel zou de inlijving van Zuid-Vietnam bij communistisch Noord-Vietnam zijn In de documenten Is een campagne van terreur, die om. voorziet in het vermoorden van ambtenaren en het overvallen van legerposten, uitgestippeld De communistische rebellen noemen zich in de documenten het „bevrydings- leger". Deze term werd ook door de communistische Vietminh gebruikt in haar campagne ln Indo-China tegen de Fransen. Advertentie /rU**ixleA4Urtrtr DONK£*ST£tG 14 TEL.25982 LEIDEN Op. tgrxurorpp kunt U wadden Hoewel veel volksgebruiken verdwenen en het echte feestvieren er steeds meer uitgaat, vinden we op bepaalde hoogtij dagen toch nog resten terug van wat vroeger zoveel uitvoeriger gedaan werd. Eieren kwamen er bijvoorbeeld by aller lei paasgebruiken aan te pas en ook wij. die tegenwoordig menen zo volkomen los te zyn van wat vroeger was. krijgen tegen Pasen ieder jaar weer het gevoel dat we zonder eieren onmogelyk het paasfeest kunnen vieren. En dan wordt er ineens druk gekleurd en wordt er misschien niet aan gedacht dat niet alle eieren hard gekookt behoeven te wor den, dat het eigenlyk veel leuker zou zyn die eieren te verwerken tot gerech ten die de huisgenoten ook niet dage- lyks krygen! Enkele van die gerechten vindt U in onderstaand weekmenu. ZONDAG, le PAASDAG: broodjes gevuld met eierragoüt en ge garneerd met sterrekers, schildpadsoep, tong met zure eiersaus. doperwten, aardappelen, gevulde sinaasappelen. MAANDAG. 2e PAASDAG: Mimosaeieren, heldere groentesoep, tongragoüt, ryst, sla, vruchtenhangop. stamppot rauwe spinazie met spek en en uien, rystkoekjes. WOENSDAG: tomaten met kaasragoüt. bloemkool, rauw gebakken aardappelen, schuim- omelet. DONDERDAG: andyvie, gehakt, aardappelen, muesli. VRIJDAG: Hollandse sla, flensjes óf Irish stew met lamsvlees, flensjes. ZATERDAG: harde eieren met kerrysaus, veldsla, aardappelpuree, fruit. Vruchtenhangop: Hangop van 4 1. karnemelk wordt met 150 gr. gemalen noten, de partjes van 3 sinaasappelen of ander fruit en desge wenst 150 gr. fyngemaakte bitterkoekjes gemengd, in een vlaschaal gedaan en gegarneerd met stukjes vruchten. 1 Hollandse sla: 500 gr. gare aardappelen, 1 uit. 200 gr. belegen kaas. 4 hard gekookte eieren en peterselie of bieslook worden fyn gesne den en met wat mayonaise aangemaakt. De sla wordt met reepjes zure haring, sjalotjes en peterselie gegarneerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5