Schiphol groeit verder naar het straaltijdperk Wereldraad van Kerken en apartheidspolitiek VERFHANDEL DE JONG N.V. LIGTVOET NIEUWE STARTBAAN IN GEBRUIK Ca. 26 miljoen voor 3300 meter Nederduits Gereformeerde Kerk contra bisschop dr. De Blank BOSCH koelkasten 1960 Ook Hallstein gerehabiliteerd in de affaire-Strack Blankenhom weer ambassadeur in Parijs RECHTZAKEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 april 1960 Achtste blad no. 300ZS Baan 06-2k, de nieuwe start- en lan dingsbaan op Schiphol, die vanochtend officieel in gebruik is genomen, vormt de springplank, waarop de grote straalvliegtuigen hun aanloop zullen nemen voor non-stop vluchten over de Noordatlantische Oceaan. Met hon derd en meer passagiers, met een maximum aan brandstof en onder de meest ongunstige weersomstandighe den als een hoge temperatuur, een laag vochtigheidsgehalte en windstilte, zullen de DC-8'en en de Boeings, de jongste luchtreuzen uit de geschiede nis van de luchtvaart, van deze baan kunnen opstijgen. Bijna drie jaar heeft men gewerkt om dit project te verwe zenlijken: een baan van 8300 meter lengte, die Schiphol haar vooraan staande plaats onder de grote lucht havens van de wereld doet handhaven en verbeteren. Op 19 mei 1958 werd de eerste spade in de grond gestoken. Ir. W. Clerx, oud directeur van Publieke Werken der ge meente Amsterdam, had een „sandwich- constructie" samengesteld, waardoor de baan de zware druk van de grote lucht reuzen goed zou kunnen doorstaan. Deze constructie geeft de baan een draag vermogen van tussen de 250 en 300 ton. Het maximum startgewicht van een volbeladen DC-8 bedraagt .slechts" 135 ton. Toen een begin kon worden gemaakt met de oppervlakte-behandeling waren 408.000 ton zand aangebracht, 88.000 ton beton en 37.000 ton bitumineuze meta len, een hele woonwijk de buurtschap Rijk moest met de grond gelijk wor den gemaakt en vele onteigeningspro cessen en ruilverkavelingen waren daar aan voorafgegaan. Niet ze breed In tegenstelling tot de bestaande ba nen op Schiphol, die een breedte hebben van 60 meter, bedraagt de breedte van de 06-24 slechts 45 meter. De grotere precisie waarmee geland kan worden maakt het mogelijk met deze breedte te volstaan. Wel zijn aan weerszijden van de baan verharde stroken aangebracht met een breedte van 15 meter. Zij vor men een veiligheidsmarge voor het geval een vliegtuig iets naast de baan zou landen en markeren de baan tevens op een duidelijke wijze, daar de lichte kleur van deze stroken helder afsteekt bij de donkergrijze kleur van de baan. De aldus gebruikte oppervlakte omvat bijna 250.000 vierkante meter, een ruim te die voldoende is voor de aanleg van een 10 meter brede weg van 25 km. De verlichting bestaat uit 114 baanlichtor- namenten van het halfverzonken type, waarvan de lichtsterkte vanuit de ver keerstoren regelbaar is. De baan loopt schuin van Rijksweg nr. 4 (Amsterdam—Den Haag) naar het midden van de bestaande baan 01-19. Dit houdt in, dat aankomende vliegtuigen niet meer over het centrum van Am sterdam zullen vliegen. Naar gelang de windrichting lopen de aanvliegrouten nu over de streek ten zuiden van Amster dam tussen Amstelveen en Aalsmeer en over het gebied ten noorden van Lisse. heden, zware mist natuurlijk uitgezon derd, gebruikt kunnen worden. Naast enige bestaande banen, die ge handhaafd zullen blijven, zal de nieuwe start- en landingsbaan 06-24 een uiterst belangrijk onderdeel vormen van het nieuwe tangentiële banenstelsel van de luchthaven. Of, zoals Schiphol-directeur U. F. M. Dellaert het eens uitdrukte: „Wij treden de zich onstuimig ontwik kelende luchtvaart met uitgestrekte ar men tegemoet om de vliegtuigen uit alle windstreken op te vangen, ook al zijn onze armen dan van keihard asfalt beton." Weer „grap" met melding van bom in KLM-toestel Gistermorgen te half acht kreeg de afdeling „Flight Operations" van de KLM crp Curacao een anonieme telefo nische mededeling, uitgesproken door een mannenstem, dat in het KLM-vlieg tuig, dat voor vertrek naar Paramaribo gereed stond, zich een helse machine zou bevinden. Het vliegtuig zou te half tien vertrekken. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, kon niets verdachts vinden. Het vliegtuig is met een half uur vertraging te tien uur opgestegen met alle passagiers, die op de hoogte waren gesteld van het voor gevallene. Het vermoeden bestaat, dat hier spra ke is van een politieke „grap", aange zien de Surinaamse politieke leider, de heer J. Pengel, passagier in het vlieg tuig was. Overigenskort na de start moest de KLM-vogel wegens een tech nische storing naar het vliegveld terug keren, waardoor het vertrek tot het be gin van de middag werd uitgesteld. Grotere outillage Ook de technische outillage van de luchthaven heeft zich moeten aanpas sen aan de nieuwe baan. Grote sneeuw ruimers zijn aangeschaft om de reus achtige strook beton indien nodig bin nen het uur sneeuwvrij te maken. Twee immense stofzuigers zullen de baan voortdurend stofvrij houden, want de straalmotoren zuigen alle stof op dat zich in hun nabijheid bevindt. Onlangs is zelfs een dependance van de brand weerkazerne op Schiphol geopend, om dat deze kazerne te ver af ligt van de kop van de baan. Reeds heeft men rekening gehouden met de mogelijkheid om taxiestroken aan te leggen naar het nieuwe platform, waarbij een geheel nieuw ultra-modern stationsgebouw zal verrijzen. De aanzet- stukken voor deze stroken naar de baan zijn reeds gereed, zodat het luchtver keer bij de bouw hiervan geen hinder zal ondervinden. De totale kosten van het thans ge reed gekomen project bedroegen 26' '2 miljoen gulden, een bedrag waarvpor Schiphol alle luchtvaartmaatschappijen echter de zekerheid biedt, dat haar ba nen voor het vertrekken of landen van straalvliegtuigen onder alle omstandig- Drie dames Armstrong-Jones bij huwelijk van Antony (Van onze Londense correspondent) Wanneer Prinses Margaret op 6 mei in het huwelijk treedt, zullen er drie dames Armstrong-Jones in Westmin ster Abby zitten, al dragen twee van hen nu dan ook een andere naam. De vader van Antony Armstrong- Jones, een advocaat, is namelijk drie maal gehuwd geweest. De moeder van Antony is de gravin van Rosse. Zij zal met haar voormalige echtgenoot in het officiële huwelijksgezelschap zijn opge nomen en dus vlak bij de Britse vor stelijke familie zijn gezeten. Meer naar achteren tussen de andere 1300 gasten zitten de twee andere da mes Armstrong-Jones. De eerste is de vroegere actrice Carol Coombe, met wie Armstrong-Jones sr. 23 Jaar getrouwd was. Zij deed haar intrede in de familie toen Antony zes jaar was. Er groeide een sterke vriendschapsband tussen de jonge Antony en zijn stiefmoeder, die hij bij haar voornaam noemde. Zy is nu hertrouwd met een zekere Lopez, een Spanjaard die de Italiaanse nationali teit heeft. Ook hij heeft een uitnodiging gekregen. Mevr. Lopez-Coombe vertelde gister avond, dat zij niet bij Antony had aan gedrongen op een invitatie, maar niet temin had verwacht er een te zullen krijgen, omdat hij haar vermoedelijk graag bij het huwelijk zou hebben. De avond vóór de verloving officieel bekend werd gemaakt, was hij nog bij haar op bezoek geweest en had haar toen ver teld dat hij zich zou verloven. Mevr. Lopez had er geen idee van met wie en toen hij vertelde „Prinses Margaret" was zij stomverbaasd geweest. De Wereldraad van Kerken zal een hoge functionaris naar Zuid- Afrika zenden om overleq te pleqen met de leiders van alle leden- kerken in dat land. In een communiqué, dat in Genève werd uitqeqeven wordt gezeqd, dat de Raad elke uitsluitend op ras qebaseerde discri minatie veroordeelt. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank (een geboren Rotterdammer; zoals bekend is dr. Verwoerd in Amsterdam geboren en op 2-jarige leeftijd met zijn ouders naar Zuid-Afrika geëmigreerd) had een vertegenwoordiger naar Genève gestuurd met een boodschap, waarin de Raad werd verzocht een kleine commissie naar Zuid-Afrika te zenden, welke „van christe lijk standpunt" een onderzoek zou moeten instellen naar de oorzaken van de gebeurtenissen in de Unie. De Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat samenwerking met dr. Joost de Blank, de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, onmogelijk" is geworden. „Wijzende vinger is verre van schoon".... De verklaring, uitgegeven door de mo deratuur van de Kaapse synode, is het antwoord op een verklaring van dr. De Blank van mandag. Hij stelde toen dat samenwerking van andere kerken met de Nederduits Gereformeerde kerk on mogelijk zou worden als de gereformeer den de apartheidspolitiek niet veroor deelden. De moderatuur betreurt, dat zij niet anders kan doen dan op deze uitdaging antwoorden, „op een ogenblik dat sa menwerking tussen kerken meer dan ooit nodig is". Zij beschuldigt de aarts bisschop ervan dat hij reeds verscheide ne malen een vorig jaar gesloten over eenkomst heeft geschonden, waarbij de Nederduits Gereformeerde kerk en de Anglicaanse kerk zich hadden verbon den om wederzijds vertrouwen en over leg te bevorderen. De moderatuur van de Kaapse synode verklaart verder dat de Nederduits Ge reformeerde kerk in de afgelopen jaren meer dan eens het initiatief heeft ge nomen tot een gemeenschappelijk over leg van de leiders der verschillende ker ken in Zuid-Afrika te komen. Zij zegt verder een bezoek aan Zuid-Afrika van een vooraanstaand lid van de Wereld raad van Kerken hartelijk te zullen ver welkomen. De moderatuur vervolgt dan: „Wij be treuren het dat de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika geen woord van berisping heeft kunnen opbrengen voor de ophit sers onder de negers. En wij betreuren het ook dat deze kerk op dezelfde een zijdige wijze heeft gereageerd, als in overzeese landen is geschied." „De Nederduits Gereformeerde kerk heeft nimmer beweerd onfeilbaar te zijn en zij heeft immer gezegd bereid te zijn om naar Gods Woord te luisteren en naar de mening van andere gelovigen, die begrip hebben voor onze speciale po sitie in Zuid-Afrika. Wanneer men met een beschuldigende vinger naar ons wijst, mogen wij althans verwachten, dat deze vinger schoon is", aldus de moderatuur van de Kaapse Synode der Zuidafrikaanse Nederduits Gereformeer de kerk. De moderatuur verklaart, dat de Ang licaanse kerk in Zuid-Afrika gemeenten heeft, waar, met een tussenpoos van een uur, afzonderlijke diensten voor blanken en gekleurden worden gehou den. In deze zelfde gemeenten leggen blanke en niet-blanke aanstaande lid maten op dezelfde dag. doch iri ver schillende diensten, belijdenis af. Deze vorm van apartheid overtreft alles, waarvan de Nederduits Gereformeerde kerk wordt beschuldigd", aldus de ver klaring. Vijf scheten van de negers BU het openbaar onderzoek naar de onlusten in Sharpeville en omgeving op 110 1. f469.— 140 1. 112 1. f525.—; f 575.—. EDLY - RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden De derde mevrouw Armstrong-Jones tenslotte is de huidige. 31-jarige echt genote van Antony's vader. Zij heette tot februari van dit jaar Jenifer Unite en was stewardess bij de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC .Toen het hu welijk van Prinses Margaret en Antony Armstrong Jones werd aangekondigd, was zij met haar echtgenoot op huwe lijksreis naar de Bahama-eilanden. Alleen de gravin van Rosse en Anto ny's vader zullen overigens worden uit genodigd om, na de huwelijksplechtig heid in de Westminster Abby, de recep tie in Buckingham Palace bij te wonen De twee andere dames zullen alleen in Westminster Abby de plechtigheden bijwonen. 21 maart heeft een majoor van de po litie gisteren verklaard, dat hij drie maal de menigte negers bij het politie bureau van Sharpeville had gewaar schuwd, dat zij uiteen moest gaan. De negers waren echter vijandiger en luid ruchtiger geworden. Daarop had de po- litie-officier, de districtscommandant van Vereeniging, twintig blanke en veer tig niet-blanke politiemannen order ge geven tot een charge met de gummi stok. De negers hadden deze politieman nen zwaar met stenen bekogeld, maar desondanks waren de demonstranten te ruggedreven in zijstraten. De negers wisten evenwel later de politiemannen te omsingelen. Nadat vyf schoten van de negers waren gevallen, had de politie geschoten. Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook D vindt er baat bij. Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond? Wapen U tegen de eerstvolgende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het ver leden Proces in Johannesburg In Johannesburg is gisteren het pro ces begonen tegen de leider van het Pan-Afrikaanse Congres, de 35-jarige Soboekwe, de secretaris van deze bewe ging, Lebaio, en 21 andere negers, die beschuldigd worden van opruiing in ver band met de wet op de passen. Soboekwe had zich zelf by de politie gemeld. Zijn partij, die nu verboden is, heeft de actie tegen de passen voor ne gers ontketend. Voor een andere rechtbank in Johan nesburg hebben gisteren 42 negers ge weigerd zich te verdedigen tegen de aanklacht, dat zij geen pas hadden kun nen tonen. Een woordvoerder van hen zei: ,.Wy beklaagden verklaren namens de Afrikaanse gemeenschap, dat wij niet moreel verplicht zijn te gehoorzamen aan de wetten van dit land, die door een buitenlandse blanke minderheid zijn opgesteld zonder ons te raadplegen en die uitsluitend bedoeld zijn om te on derdrukken en de belangen van de blan ken te waarborgen." Advertentie 'n LEWENSTEIN Lewenstein .iecr, chine Maarsmanssteeg 8. Leiden, tel. 20685 (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse opperste gerechtshof te Karlshuhe, dat gisteren, als gemeld, de Westduitse ambassadeur te Parijs Blankenhorn vrijsprak in de affaire-Strack, rehabiliteerde te zelfder tijd prof. Hallstein. Deze was het vorige jaar door een Bonner rechtbank vrijgesproken „wegens gebrek aan bewijs", een omschrijving die destijds voor Hallstein alge meen zeer ongunstig werd genoemd. Blankenhorn was op 22 april 1959 door een Bondsrechtbank ver oordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf plus een boete van 3000 mark en betaling van de proceskosten ten bedrage van 100.000 a 120.000 mark. Hij en Hallstein werden ervan beschuldigd de hoge ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken Strack te hebben beledigd door hem te verdenken van omkoping met geld en geschenken door een Egyptenaar. Verduistering van een halve ton Incasseerder in arrest (Speciale berichtgeving) Een 54-jarige incasseerder te Win schoten (Gr.) heeft zich gisteren by de politie aldaar gemeld in verband met een enorm tekort by zijn afdrachten. Dit tekort bedraagt op het ogenblik onge veer een halve ton. Reeds jaren was hij werkzaam als incasseerder bij bedrijven, particulieren en verenigingen in Win schoten en omgeving en genoot een groot vertrouwen. De man had altyd een zekere speling in zijn afdrachten. Na de bevrijding is hij begonnen de geinde gelden voor de Met ernst en toewijding kwijten deze kleuters zich van de arbeid, die in deze dagen door zo ontelbaar vele kinderen wordt verricht: de helpende hand geven aan de paas haas. hulshouding te gebruiken. Hij kon door die speling het ene gat met het andere stoppen, tot gisteren. Toen moest hij bij de Twentsche Bank f. 7500 afdragen waartoe hij geen kans zag. Hij meldde zich toen maar bij de politie. Al zyn bescheiden zijn in beslag genomen, slechts een klein geldbedrag was nog aanwezig. Het onderzoek zal geruime tijd in beslag nemen omdat het zich zal uit strekken over 15 jaar. Het vermiste be drag is op het ogenblik f. 42 000 maar het is niet onwaarschijnlijk, dat dit nog zal oplopen. Advertentie Sikkens - Alpha Flexa - Siceva leveert U alles op 't gebied van LADDERS - VERFSPUITEN - KWASTEN en verdere SCHILDERSGEREEDSCHAPPEN Verkoop alleen engros. Leiden Telef. 21254—20082 Fokkestraat 2 Vice-premier Korthals naar Bonaire De Nederlandse vice-premier, de heer H. A. Korthals, die op het ogenblik een reis maakt naar de Ned. Antillen en Suriname, heeft gistermiddag zijn be sprekingen met de Antilliaanse regering geëindigd. Hij heeft ook met vertegen woordigers van de oppositie gesproken, die nieuwe verkiezingen voor de Staten bepleitten wegens de economische toe stand. De heer Korthals is gisteren van Cu rasao naar Bonaire vertrokken. Ondergrondse atoomproef op Corsica? Het Franse commissariaat voor kern energie heeft bekendgemaakt dat wordt overwogen een terrein op Corsica te ge bruiken voor een ondergrondse kernont ploffing. Volgens de bekendmaking zijn de Franse minister voor kernenergie Guil- laumat, en de hoge commissaris voor kernenergie, Perrin, naar Corsica ge reisd om een onderzoek in te stellen. SIERK SCHRODER HOOGLERAAR BEELDENDE KUNST Bü K.b. Is benoemd tot hoogleraar in de vrij* schilderkunst aan de Rijksaca demie van Beeldende Kunsten te Am sterdam, de heer Sierk Schroder kunst schilder te Wassenaar, thans als lector aan deze Instelling verbonden. Hiermede is voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van prof. Jan Wlegers. De lector, jhr. A. E. de Savornin Lohman is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in het figuur- en portrettekenen. Deze benoemingen gaan in op 1 mei aa. Advertentie. „Eigenaardig, maar rechtvaardig" Kortom te Bonn sprak men het vorige jaar van een „politiek schandaal", nog temeer omdat tenslotte de ene hoge ambtenaar Blankenhorn wel werd ver oordeeld, de andere, de voormalige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, thans president van de EEG-commissie, Hallstein, werd vrijgesproken. Op een persconferentie te Bonn ver klaarde staatssecretaris en regerings perschef Von Eckardt gistermiddag dat de regering-Adenauer altijd van opvat ting is geweest, dat Blankenhorn zyn plicht heeft gedaan, ook in de zaak- Strack. En voorts was de regering er ook na het oordeel te Bonn steeds van overtuigd geweest dat het recht toch wel zijn loop zou krijgen Von Eckardt deelde verder mee dat Blankenhorn nog deze week naar zijn post te Parijs zal terugkeren. Hij is een jaar met verlof geweest en was dus niet ontslagen on danks het Bonner vonnis tegen hem. Eigenaardig verloop De hoger beroep-behandeling van de uitspraak in Bonn is gisteren een heel eigenaardige affaire voor het opperste gerechtshof te Karlsruhe geworden. Im mers, de beide advocaten van Blanken horn hadden gevraagd een nieuw proces te beginnen, omdat er een formule fout btj de Bonner behandeling was geschied een der juryleden had geen zitting mo gen hebben in de jury van de Bonner rechtbank. Maar tijdens de zitting van maandag bleek plotseling dat de open bare aanklager de aanklacht van Bonn zelf onjuist vond: hij achtte Blanken hom volkomen onschuldig en eiste vrij spraak wegens bewezen onschuld! IJlings trokken Blankenhorns beide verdedigers, die door deze wending danig in de knel waren gekomen, hun eerste revisie-ver zoek in en kwamen plotseling met een nieuw verzoek, te weten om vrijspraak, naar voren. Het opperste gerechtshof nam gistermorgen de eis van de open bare aanklager over en sprak Blanken horn vry: het hof meende voorts Hall stein geheel te moeten rehabiliteren leder aan zijn trekken In Westduitse commentaren gister avond is gezegd dat de gewone West duitser thans wel geen cent meer zal begrijpen van de zaak-Strack. Immers. Strack zelf is door het vonnis van april 1959 gerehabiliteerd en daarop benoemd tot ambassadeur in Chili. Blankenhorn is gisteren gerehabiliteerd van een von nis, waardoor Strack genoegdoening had gekregen, en keert terug naar Parijs. Hallstein is gerehabiliteerd van de „vrij spraak wegens gebrek aan bewys", die Strack eveneens kon zien als een rehabi litatie van zichzelf, en blijft EEG-pre- sident te Brussel! Men spreekt thans te Bonn over „een eigenaardig maar recht vaardig proces met een eigenaardige maar rechtvaardige uitspraak", waar door alle belanghebbenden op Shake- speareaanse wijze aan hun trekken zijn gekomen WIELRENNEN In de Ronde van Engeland, die van 6 tot en met 18 juni as. wordt gehouden, zal een Nederlandse amateurploeg uit komen, bestaande uit de renners: Lex v. Kreuningen, Jan Janssen, Ab Sluis, Leon Seebregts en René Lotz. Zware boete wegens belastingfraude De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 52-jarige koopman uit IJmuiden, wegens belastingfraude ver oordeeld tot een maand gevangenisstral en f. 25.000 boete of zes maanden hech tenis. Deze stond 14 dagen geleden terecht omdat hy in 3 jaar f. 57.000 te weinig in komsten had opgegeven. Hij had over 1955 tot en met 1957 een winst van f. 132.000 gemaakt. Door de onjuiste aangifte betaalde hij f. 32.000 te weinig belasting. De officier van Justitie had tegen de koopman twee maanden ge vangenisstraf en een boete van f. 25.000 of zes maanden hechtenis geëist. De belastingconsulent van de koop man, een 49-jarige Haarlemmer, werd wegens medeplichtigheid en valsheid in geschrifte veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf. De eis tegen hem was 6 weken gevangenisstraf. Advertenitle Philips „Philishave 800* Prijs f 75.- Philips .Philishave 120* Prijs f 44.50 PHILIPS PHILISHAVE modem I scheren in 'n moderne tyd. LIGTVOET GANGETJE 12 - TEL. 23005 PHILIPS PORTABLE RADIO transistor, dus maandenlang gebruik van de batterijen. VANAF f158.—. GANGETJE 12 - TEL. 23005 Amateurs speelden gelijk in Londen De Nederlandse amateurs heb ben ten dele hun revanche gekre gen voor de nederlaag, die zij ruim anderhalve week geleden te Zwolle tegen de Britten in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi leden. Groot-Brittannië won toen met 5—1, waarmee het zich reeds plaatste voor het eindtoernooi in Italië, thans eindigde de strijd on beslist: 22, bij welk resultaat de Nederlanders weliswaar niet meer j gebaat zijn om alsnog op de weg naar Rome te komen. Het viel beide ploegen bijzonder moei lijk tot redelijk voetbal te komen op het slechte veld van Tottenham, waarop de grassprietjes te tellen waren. Bovendien was het veld glad door de regen en he' kostte de spelers de grootste moeite de bal onder controle te krijgen enzich zelf op de been te houden. ASC speelt zondag as. om 12 uur een wedstrjjd tegen de Engelse ploeg G. M Rtley.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 23