Hele Franse politieapparaat in rep en roer wegens brutale kinderroof BERINI ƒ519.- WEERBERICHT Vader sou bereid sijn losprijs van 375.000 gulden te betalen V.S.-NAVIGATIESATELLIET IN CIRKELVORMIGE BAAN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 APRIL 1960 No. 30026 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DADERS RISKEREN VERBANNING OF DOODSTRAF (Van onze Parijse correspondent) Het gehele Franse politie-apparaat is sinds gistermorgen gemobili- seerd om het vierjarige zoontje van de vermaarde autofabrikant Peugeot terug te vinden, dat zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden melden dinsdagmiddag van het golfveld van Saint-Cloud vlak bij Parijs werd ontvoerd. Tot dusver is er van de daders geen enkel spoor gevonden. Maar op alle wegen, stations en vliegvelden en in alle havens wordt uitge keken naar een slanke jongeman, die volgens ooggetuigen dinsdag over de schutting van de golfclub is gesprongen en de kleine Eric meenam. Voor de andere kinderen beseften, wat er gaande was, was de ontvoerder met het kind verdwenen in een zwarte Peugeot 403. waar de beide jongetjes op het golfveld gewoon waren te spelen. De beide grootouders hadden een om metje gemaakt en de kinderen aan de zorgen van het kindermeisje overgela ten. Deze moet haar plichten echter wel wat hebben verzaakt, want toen zij rustig met de chauffeur in de auto zat te praten, zagen de gangsters kans hun slag te slaan. Zoals het andere, zeven jarige, knaapje later vertelde, was, ter wijl hij met zijn broertje in het zand zat te spelen, een vriendelijke heer naar hen toegekomen met wie Eric daarna was meegegaan. Hij moet het jongetje in zijn armen hebben genomen om zich via een tuin, die achter een haag ligt verscho len, naar de auto te begeven, waarin een handlanger op hem wachtte. Een Duitse studente heeft de auto in snelle vaart langs zien komen. De wagen droeg een bord met een Parijs' nummer, maar verder kon deze getuige slechts een zeer onvolledige omschrijving van de inzit tenden geven. BRIEF Het kindermeisje vond op de plek, waar een paar minuten tevoren nog het knaapje speelde, dat aan haar zorgen was toevertrouwd, als enig spoor van de misdadigers een enveloppe. Op de enve loppe was de naam getypt van de vader van Eric, de 34-jarige Roland Peugeot, die als opvolger van zijn vader nu de scepter zwaait over de enorme bedrijven, waar ruim honderdduizend arbeiders werken en waarvan de jaarlijkse omzet meer dan een miljard gulden bedraagt. „Uiterst dringend", stond er ook nog op de envelop. Het kindermeisje snelde naar de dichtst byzynde telefoon om Erics vader op zijn kantoor onmiddellijk het vreselijke nieuws te berichten. Zij kreeg toestemming de brief terstond te openen. In dreigende termen stond daarin beschreven, dat de kleine Eric er de directe gevolgen van zou ondervin den, indien de vader de politie in de arm had willen nemen. Een losgeld van 500.000 nieuwe franken (ongeveer 375.000 gulden) werd van de industrieel geëist om zijn zoontje terug te kunnen krijgen. Hoe die som echter moest worden be- Smeekbede voor tv De Parijse avondbladen verschenen gisteren met koppen van vingerdikke letters over deze sensationale kinder roof en met grote foto's van het knaapje op de eerste pagina's. En overal in Frankrijk werd het signale ment van Eric Peugeot, een blond, levendig kind, vrij groot voor zijn leeftijd, verspreid. Zijn vader heeft gisteravond een ruime beloning uitge loofd voor een ieder, die inlichtingen zou kunnen geven, welke zouden kun nen leiden tot het opsporen van zijn kind. De Franse minister van Binnen landse Zaken heeft de directeur van de Nationale Veiligheidsdienst, Ver- dier, opdracht gegeven zich persoon lijk met de opsporhig bezig te houden. „Paris Presse" wist te melden, dat Roland Peugeot bereid zou zijn de door de daders geëiste losprijs van 500.000 nieuwe Franse franken te be talen. ROERENDE OPROEP Gisteravond heeft Roland Peugeot voor de Franse televisie de onbekend dader bezworen zijn kind terug te bren gen. Met tranen in de ogen beloofde hij, dat hij dan bij de autoriteiten een offi cieel verzoek zou indienen om van ver volging van de ontvoerder af te zien. Hij had volgens zijn zeggen overigens nog geen aanklacht ingediend. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Parijs werd vernomen, dat de politie zich niet zal mengen in eventuele on derhandelingen tussen de Peugeots en de ontvoerder. De Franse televisie heeft in de loop van de avond de roerende oproep van Roland Peugeot verscheidene malen her haald. „Het is een vader, wiens zoon zojuist van hem is weggenomen, die vanavond tot u spreekt", aldus zijn ver klaring. „Ik ben er zeker van, dat ieder een, die kinderen heeft en die van kin deren houdt, mij zal begrijpen. Mijn enige zorg is zo spoedig mogelijk Eric veilig en wel te vinden". Een neef van Roland Peugeot heeft gisteravond de journalisten die de villa van de Peugeots belegerden, dringend verzocht weg te gaan en niet in de buurt te blijven rondhangen. Men hoopte, dat de ontvoerders opnieuw contact zouden opnemen. BELANGSTELLING Maar de Franse pers is gebrand op nieuws van de zaak, die de gemoederen in het gehele land en ver daarbuiten bezig houden. Een zaak, die dinsdagmid dag begon, toen de heer Jean-Pierre Peugeot, die kleinzoon is van de oprich ter van de beroemde Franse autofabrie- ken, en zijn vrouw hun twee kleinkinde ren Eric en Jean-Philippe in de auto hadden meegenomen naar Saint Cloud, Advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele verspreid voorko mende buien. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog harde westelij ke wind, morgen krimpend naar zuid west tot zuid. Koude nacht. Morgen on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 APRIL Zon op: 5.44 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: uur; onder: 8.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.57 uur. Laagwater te 1.21 en 13.50 uur. (16/4 hoogwater te 6.16 en 18.42 uur, laagwater te 2.04 en 14.31 uur). Dit blad bestaat uit 32 pagina's taald, werd in de brief niet gezegd. Bin nen de 48 uur zullen wij u nadere in structies geven, zo tieten de kidnappers slechts weten. OPGEBELD Inderdaad werden de ouders in de loop van de volgende nacht tweemaal opgebeld door een man, die hun de in houd van de brief bevestigde. De aan gekondigde aanwijzingen, hoe het ver langde geld te overhandigen, dat de heer Peugeot al van de bank had laten halen, bleven echter nog altijd achter wege. Erics vader had zich aanvankelijk vast voorgenomen de politie niet te ver wittigen om het leven van zijn zoontje niet in gevaar te brengen. Maar intus sen hadden omstanders en getuigen hun monden al voorbij gepraat en was het nieuws ook de politie ter ore gekomen. Het is nu trouwens nog moeilijk te zeg gen of de vader van het geroofde jon getje er verstandiger aan had gedaan de politie, trots de dreigementen van de gangsters, toch wel te waarschuwen. Gistermorgen, toen de politie al van het drama op de hoogte was, waren de gang sters hoogst vermoedelijk nog in Parijs. Het telefoongesprek moet naar het ge luid van de stem te oordelen volgens de heer Peugeot in elk geval vanuit Parijs of de onmiddellijke omgeving zijn ge voerd. Hoogst waarschijnlijk zijn de gangsters, toen het nieuws door de radio werd omgeroepen, met hun buit, de kleine Eric, daarna verder op de vlucht geslagen. DOODSTRAF Een ontvoering, als die waarvan Eric Peugeot nu het slachtoffer is ge worden en die de roof van de baby van het Amerikaanse echtpaar Lindberg in herinnering brengt, heeft zich in Frank rijk sinds 25 jaar niet meer voorgedaan. Wanneer de kleine Eric enig lichamelijk gevolg van dit avontuur zal moeten lij den, dan riskeren zijn ontvoerders le venslange verbanning of de doodstraf. Maar voor het ogenblik vraagt heel Frankrijk zich met de ouders en familie leden van het verdwenen jongetje zich in panische angst alleen maar af of de politie de hand op de misdadigers zal weten te leggen. Na hun tweede tele foontje gistermorgen hebben de daders niets meer van zich laten horen en men vreest dat zij niet slechts Parijs maar misschien zelfs Frankrijk al verlaten hebben, ondanks alle onmiddellijke voorzorgsmaatregelen Vanmiddag kwam het bericht, dat de zuster van Roland Peugeot, vanmorgen heel vroeg met onbekende bestemming uit de woning van de Peugeots aan de Avenue Foch te Parijs is vertrokken. Zij stapte met een aktentas onder haar arm in een gereedstaande auto. Voor z|j ver trok zei ze tegen verslaggevers: „Volg de wagen niet. Jullie zouden alles beder ven". Dit voorval doet vermoeden dat de Peugeots in contact zijn gekomen met de ontvoerders. Belangrijke militaire aspect en van.Transit Dc Amerikaanse marine heeft gisteren een „navigatiesatellietin een baan om de aarde gebracht, als eerste stap naar het gebruik van kunstmanen als navigatiestations, aldus konden wij gisteren in een deel van de oplage vermelden. De satelliet, die „Transit IB" genoemd wordt heeft zonnebatterijen met een geraamde leeftijdsduur van 5 jaar. De satelliet is de voorloper van een reeks satellieten, die wellicht het ge bruik van de sterren voor de navigatie onnodig en naar men hoopt de positiebepaling van vliegtuigen, schepen en duikboten eenvoudiger en nauwkeuriger dan tot dusver zullen maken. De baan van de „Transit IB" is zodanig, dat de kunstmaan boven alle gebieden van de aarde tussen 50 graden ten noorden en 50 graden ten zuiden van de evenaar zal verschijnen. De Transit IB weegt 120 kilo en is een bol met een middellijn van 91 cm, die door een Thor-Ableraket werd gelanceerd. Tijdens de eerste baan van de satelliet om de aarde werden reeds de signalen van de kunstmaan ontvangen op alle vier de golflengten waarop zij uitzendt. Grondbediening raketmotor De motor van de tweede rakettrap was zodanig ingesteld, dat hij tijdens de vlucht stopte en op een signaal van de grond af weer startte om de satelliet in een vrijwel cirkelvormige baan op 800 km hoogte om de aarde te laten draaien. Voor het eerst heeft Amerika een der gelijke motor gebruikt. Het is niet be kend of Rusland zulk een soort motor gebruikt. Transitnet dien! militair doel Functionarissen legden er de nadruk op, dat de lancering slechts bedoeld was om de apparaten en theorieën te toetsen die aangewend zouden kunnen worden voor een operationeel stelsel. Verwacht wordt, dat in dit jaar nog twee verdere proeven met „Transits" zullen worden genomen en dat de eerste operationele kunstmaan voor navigatiedoeleinden in 1961 zal worden gelanceerd. Gezegd werd, dat de ontwikkeling van een operationeel transitnet van vier satellieten tegen 1962, een belangrijk doel i!iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiii Morgen geen krant In verband met Goede Vrijdag zal ons Blad morgen niet verschij nen. Onze bureaus zijn de gehele dag gesloten. is van de Amerikaanse strijdkrachten. Zulk een stelsel zou vooral belangrijk zijn voor onderzeeboten met Polaris- raketten en bommenwerpers met Hound dog- en Skybolt"-vliegtuigraketten voor lange afstand. Snelle en nauwkeurige inlichtingen over de positie zouden van grote waarde zijn voor het bepalen van de routes van projectielen van deze mobiele lanceer- bases. Een van de eersten, die gisteren oud-premier prof. mr. P. S. Ger- brandy in zijn woning kwam felici- teren met zijn 75ste verjaardag was zijn anderhalf jarige kleinzoon Pie- ter Sjoerd. Prof. Gerbrandy werd ook verrast met talrijke felicitaties en telegrammen. Ook ontving de jarige minister van Staat een schat van bloemen. Ramp met Siamees vliegtuig: lo doden De opperbevelhebber van de Siamese luchtmacht, maarschalk Tsjalermkjat Watanagoere en 17 andere mensen zijn vandaag omgekomen bij een vlieg tuigongeluk bij het vliegveld Soengsjan bij Taipeh op Formosa, aldus hebben ooggetuigen meegedeeld. Het vliegtuig, dat toebehoorde aan de Siamese luchtmacht, stortte kort nadat het was opgestegen, neer. Het vliegtuig was zondag met een Siamese militaire groep op Formosa aangekomen en zou vandaag naar Bangkok terugkeren. De Siamese ambassade heeft geen bij zonderheden willen meedelen, maar oog getuigen zeiden dat het toestel één vuurzee was en dat alle inzittenden zijn omgekomen. De Siamese militairen hebben op uit nodiging van de nationalistisch-Chinese regering vier dagen lang besprekingen op Formosa gevoerd. Op 17 mei zal Koningin Juliana in Middelburg het nieuwe Zeeuwse provinciehuis openen, dat aansluit bij de beroemde abdij. Het is ont worpen door de architecten Luce- nart de la Chamblaise en Berghoef. Het nieuwe provinciehuis gezien door een po. rt van de abdij. Druk buitenlands paasbezoek verwacht Bollenstreek en Keukenhof op zijn mooist Dc Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer verwacht voor het paasweekeinde een zeer druk be zoek van buitenlanders. Afgaande op het grote aantal reeds gemaakte hotelboekingen zullen in het bijzon der de Rorecabedrijven in de Rand stad Holland goede zaken doen. Dit houdt mede verband met het feit, dat de bollenstreek en „Keu kenhof" op hun mooist beloven te zijn, en dat in Rotterdam de ten toonstelling „Floriade" in lente glorie te zien is. Maar ook elders in het land maakt de natuur zich op om zich in dit weekeinde op zijn paasbest te tonen. Het ziet er o.a. naar uit, dat vele complexen fruitbomen in volle bloei zullen staan, aldus meldt de pers dienst van het ANVV. Inmiddels worden bij de ANW en de VVV's uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen om de verwachte stroom buitenlanders zo snel en goed mogelijk aan passend onderdak te kun nen helpen. Explosie en braiul op de „Astrid Naess" Zeven ernstig gewonden? Aan boord van het Nederlandse tank schip „Astrid Naess", dat zich op ruim 200 mijl ten oosten van Cape Henry, aan de oostkust van de Amerikaanse staat Virginié bevindt, is gisteren brand uit gebroken, vermoedelijk tengevolge van een explosie in de machinekamer. Het schip heeft 20.000 ton olie aan boord. Zeven van de ongeveer 48 opvarenden - allen Nederlanders - werden ernstig gewond en zijn door het Britse schip „Ocean Monarch", dat een dokter aan boord had, overgenomen. Dit schip zou de gewonden naar New York brengen. Later werd gemeld, dat de „Astrid Naess" (kapitein de heer Elshout) en eigendom van „De Naess Scheepvaart Maatschappij" te Amsterdam stuurloos is. De brand scheen echter geblust te zijn. Twee sleepboten zouden het schip vanmiddag kunnen bereiken. Dodelijk ongeval in Leimuiden De heer P. J. v. d. Hoorn, die dinsdag middag in de Dr. Stapenseastraat te Leimuiden door een auto werd aangere den en een schedelbasisfractuur opliep, is gisteren in het Academisch Zieken huis te Leiden aan zijn verwondingen bezweken. Druk speurwerk in zaak-Lina Feenstra Commissaris W. J. Binnendijk van het Bureau Linnaeusstraat en zijn staf van rechercheurs, die de moord op het Leeuwarder meisje Engelina Feenstra behandelen, hebben gisteren tientallen reacties ontvangen naar aanleiding van hun verzoek tot opsporing van een zekere Wim van den Berg. Deze ongeveer 22- jarige jongeman zou waarschijnlijk ver helderende verklaringen kunnen afleg gen in de totnutoe nog duistere moord zaak. „De oproep heeft per sé zin gehad en naar myn mening komen wij er nu zeker uit", deelde commissaris Binnen dijk gisteravond mede. De vele reacties van allerlei Amsterdammers, die een Wim van den Berg kennen of menen te kennen, hebben de politie heel wat werk bezorgd „Maar dat geeft niet" zei de heer Binnendijk, „als we er maar uit komen en dat lukt nu geloof ik wel". In het Bureau Linnaeusstraat was men gisteravond laat nog druk bezig met het verifiëren van de antecedenten van de vele personen met de naam Wim van den Berg. Bezorgdheid over Ned. vlagvertoon De Indonesische regering heeft dezer dagen de Nederlandse rege ring ervan op de hoogte gebracht, dat zij met „grote bezorgdheid" het voorgenomen vlagvertoon door Nederlandse oorlogsschepen in de wateren van Ned. Nieuw-Guinea beziet, aldus verneemt het A.N.P. van de Indonesische vertegenwoor diging in Den Haag. Het Indonesische standpunt is door het hoofd van de Indonesische vertegen woordiging in Nederland, de heer Soesanto Djojosoegito aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag overgemaakt. In het memorandum stond voorts, dat het Indonesische volk het vlagvertoon zal beschouwen als „intimi datie en provocatie". „Polaris"-raketteu voor West-Europa Het Amerikaanse blad „New York Ti mes" schrijft, dat de Ver. Staten bereid zijn West-Europa uit te rusten met „Po- larls"-raketten, die van onderzeeërs af kunnen worden gelanceerd. Deze raket ten komen in september van het vol gende jaar klaar. Volgens het blad zou Groot-Brittannië van plan zyn deze ra ketten op te stellen op spoorwagens, vrachtauto's en kleine rivier- en zee vaartuigen. De bereidheid van de Ver. Staten hun bondgenoten deze raketten te leveren is, aldus het Amerikaanse blad. één van de redenen waarom Groot-Brittannië be sloten heeft de produktie van de „Blue Streak", de lange-afstandsraketten die deen van vaste lanceerbanen af kunnen orden afgeschoten, te staken. De Britse minister van Defensie Ha rold Watkinson zei gisteren in het La gerhuis. dat gebleken is dat raketten van dit type, die vaste lanceerinrichtingen hebben, kwestbaar zijn. Bovendien was het nu mogelijk raketten van aanzien lijke reikwijdte van mobiele startplaat sen af te schieten. Men zal nu bezien of het mogelijk is de „Blue Streak" te ge bruiken voor het lanceren van ruimte- satellieten. De minister deelde mede dat er tot nu toe 65 miljoen pond sterling aan is be steed. Met de voltooiing van het project zou 500 k 600 miljoen pond gemoeid zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1