MM Lammenbrug op grens Zoeterwoude en Leiden voor verkeer geopend MODERNE VERLOVINGSRINGEN VAN KAMPENHOUT Voor de Leidse kantonrechter „Auto" vertoonde tal van gebreken 6 processenverbaal Recital van Lu.dwig Olshansky Calve -Lip voor chLbkel-leldcer eken. Alg. Bond van ouden van dagen ÊÊÉSiËÊËisÊBÊÊtti i -Mi M CETA-BEVER BUITENBIJTS Viro luisterde naar problemen van wereld-malariabestrijding Mr. Klaasesz verricht officiële „sluiting" door druk op de knop Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 april 1960 Tweede blad no. 30024 Het vierwielig motorvoertuig van een 27-jarige vertegenwoordigster uit Den Haag, dat op de Rijksweg no. 4, onder Oegstgeest, door de Rijkspolitie werd aangehouden, bleek een vehikel te zijn waaraan zo nog al het een en ander mankeerde. De stuurinrichting werkte nauwelijks, de claxon gaf geen geluid, de nitkijkspiegel ontbrak, de richtingaanwijzers functioneerden niet, de remmen waren niet deugdelijk en de handrem was defect. De eigenaresse kreeg niet minder dan t processen-verbaal, waarna het levens gevaarlijke vehikel in beslag werd geno men. Verdachte liet gisteren voor de Leidse kantonrechter verstek gaan en de officier mr. J. A. L. Brada eiste in totaal f 140.boete sub. 28 dagen tegen haar. Van de 6 boeten deed de pl.v. kan tonrechter hier wat bij en daar wat af, doch kwam uiteindelijk eveneens op een totaal van f 140.boete sub. 28 dagen. Met toestemming van de officier en de politie heeft verdachte het vehikel in- midddels mogen verkopen, doch de ko per moest de garantie geven, dat hij alle gebreken eerst zou laten herstellen, al vorens hij met het vervoermiddel op de weg kwam. GEEN GEBRUIK VAN PAR- KEERSTROOK GEMAAKT Een 18-jarige Amerikaanse uit Los Angelos meende op een donkere avond in januari, dat de achterband van haar auto wat zacht was, dus stopte zij op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest en maakte geen gebruik van de parkeer- strook. Een achterop rijdende auto vloog met een snelheid van 75 km/u tegen haar auto op en gezien de materiële schade de auto's konden niet meer rijden en moesten worden weggesleept was het een wonder, dat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De verhoren en verklaringen van ver dachte en getuigen geschiedden via een tolk en namen derhalve nog al wat tijd in beslag. Verdachte voerde aan, dat zij van mening was op de parkeerstrook te pjn gestopt, hetgeen door de getuigen - ook de z.g. stille getuigen ter plaatse bewezen dit werd tegengesproken. De officier eiste f25.boete subs. 5 dagen waartegen verdachte, die alles nogal laconiek opvatte, geen enkel bezwaar maakte. De pl.v. kantonrechter ,mr. W. de Koning, was echter van mening, dat de eis gezien de ernst van het feit te laag was en veroordeelde verdachte tot f 50.boete subs. 10 dagen GETUIGE WAS ZICH EERST MOED GAAN INDRINKEN. De zaak tegen een 22-jarige buschauf feur uit Haarlem was niet bepaald van ernstige aard en zou dan ook in de lange reeks van verkeersovertredingen niet bijzonder zijn opgevallen, ware het niet, dat in deze zaak de vrolijke noot in de anders zo ernstige sfeer van de recht zaal even opklonk. De verdediger van verdachte maakte n.l. bekend, dat zijn getuige décharge wel was verschenen, doch zich blijkbaar eerst wat moed in had moeten drinken. De getuige was dan ook door de parketwachter zij het met zachte drang uit het gebouw verwijderd. De verdediger zag dus maar van het verhoor van deze getuige af. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op de Rijnsburgerweg met zijn bus een halteplaats had verlaten en daarna zon der meer de Warmonderweg was inge draaid. zonder daarbij acht te slaan op een trekker met oplegger, die juist aan het inhalen was en moest „meesturen" om een aanrijding te voorkomen. De verdediger voerde aan, dat zijn cliënt, nadat hij richting had aangegeven, over over een afstand van tenminste 50 me ter op de inhaalbaan was gaan rijden om links af te kunnen slaan. Hij had de trekker, die dus rechts had kunnen in halen, niet achter zich zien aankomen. De officier merkte op, dat volgens de jurisprudentie van de Hoge Raad ook bij het vóórgesorteerd rijden de doorgang links vrij gelaten moet worden. Ver dachte had hier dus enige schuld en daarom was zijn eis f35.boete sub. 7 dagen. In zijn dupliek bestreed verde diger een en ander uitvoerig en vroeg vrijspraak. De officier persisteerde bij rijn eis, doch de pl.v. kantonrechter was van mening, dat de chauffeur van de trekker ook enige schuld had, dus ver laagde hij de boete tot f20.subs. 8 dagen. GEEN RIJBEVOEGDHEID Een 28-jarige Leidenaar, die geen rij bewijs bezat, kocht een tweede hands motorrijwiel, stapte erop en reed weg. Nog geen 2 kilometer verder kreeg hij pech. Een 62-jarige wielrijder verleende hem geen voorrang en werd aangereden, roen de politie arriveerde kwam de ry- onbevoegdheid ter sprake en in het pro ces-verbaal opgenomen. Verdachte voer de aan, dat hij de motor thuis wilde brengen en direct daarna naar de politie wilde gaan om een voorlopige oefenver- lunning aan te vragen. De verleiding om met de motor te gaan ryden in plaats van er naast te lopen was te troot voor hem geweest. De officier en ie pl.v. kantonrechter vonden, dat ver dachte er toch beter aan had gedaan naast de motor te gaan lopen en achtten rijn voornemens destijds wel wat toeval lig. Het vonnis luidde dan ook, conform ie eis, f 40,boete usbs. 8 dagen. De wielrijder kreeg, na een eis van f 15. ooete subs. 3 dagen, een vonnis van til,subs. 2 dagen. De twee honden van een 49-jarige In woonster van Oegstgeest waren weer eens ontsnapt en op een naburig perceel couwland achter schapen aangegaan, weken tevoren was dit ook reeds ge beurd. Vedachte had toen diep in de Jeurs moeten tasten omdat één der schapen een poot brak en moest worden Afgemaakt. Nu hadden de honden een 3s. W. Dijckmeester secretaris generale synode N. H. Kerk Het ligt in het voornemen over te gaan lot de benoeming van een derde secre taris van de generale synode der Ned. Kerv. Kerk. Reeds zyn als secretaris werkzaam dr. E. Emmen en ds. F. H. landsman, maar de arbeid neemt der mate in omvang toe, dat twee man het werk niet meer af kunnen. Daarom ligt iet in het voornemen als derde secre taris te benoemen ds. W. Dijckmeester ie Middelburg en hem speciaal te belas- len met arbeid, die in het vlak van het ieroepingswerk ligt. De benoeming zal ïmstreeks juni ingaan met standplaats s-Gravenhage. Ds Dijckmeester is 38 iaar oud en de jongste van het Middel burgse predikantenkorps. Hy is drie jaar in de Zeeuwse hoofdstad werkzaam en Arbeidde voordien als legerpredikant en later als predikant te Etten (Br.). De generale synode heeft hem bereids be roepen als predikant voor buitengawoo* terkzaamheden, schaap in de sloot gejaagd en kon de eigenaar het ternauwernood van de ver drinkingsdood redden. Het gebruikelijke verweer „zij waren mij ontsnapt" en de Advertentie Haarlemmerstraat 125-127 dito repliek „U blijft verantwoordelijk" klonken weer als altijd in zulke geval len. De eis werd f25.subs. 5 dagen. „Veel te hoog", aldus verdachte. „Ik zal er f 20.subs. 4 dagen van maken". „Nog te hoog". „Dan kunt u binnen 14 dagen in hoger beroep gaan!" Verwachtingen - ondanks onvolkomenheden Een verheugend aantal toehoorders was gisteravond in de kleine Stadszaal verenigd om kennis te maken met de prestaties van de jeugdige Amerikaanse pianist Ludwig Olshansky. De vraag wanneer men „klaar" is voor een recital, is altijd moeilijk te be antwoorden. Eenmaal moet men toch beginnen! Uitgaande van de stelling, dat men gemeenlijk op jonge leeftijd nog niet de rijpheid van de volwassene bezit of men moet tot de uitzonderlijken behoren! leek ons het optreden van Ols hansky, die reeds verscheidene pryzen in de wacht sleepte, niet te vroeg gekozen, ondanks het feit, dat technische zowel als geestelijke onvolkomenheden nog een stempel op zijn spel legden. Hoofdzaak is, dat zijn optreden de kennismaking inhield met een ernstig kunstenaar, wiens interpretaties een muzikale gevoeligheid, in verband met aard en jeugd, een soms muzikale over gevoeligheid verrieden, .met een sterke romantische instelling. Het oproepen van sfeer en stemming zijn by hem bv. meer bepalend dan strikt, stylistische zuiverheid. Prijzenswaardig is, dat hij niet allereerst zijn succes zoekt in ver blindende virtuositeit, waaraan zo veel jongeren zich schuldig maken, doch dat geconcentreerde bezonkenheid bij hem de boventoon voert. Een gevorderd tech nisch kunnen toont echter nog lacunes, zich onder meer uitend in een eenzijdig pedaalgebruik, waardoor zijn spel aan nuanceringsvermogen wel eens inboet, waarbij het evenwicht tussen bas- en discant niet altijd evenwichtig is. Toch houdt zijn spel ruimschoots voldoende indicaties in voor een verdere ontwik keling, welke ten volle verdient met aan dacht gevolgd te worden. Een Scarlatti-sonate in F gr. t. wordt, ondanks de verzorgde, egale en veelal nobel klinkende aanslag waarmee hij de klavecimbeltoon natuurlijk doet opklin ken, door het gerekte tempo toch niet tot een boeiende aangelegenheid. In de Mozart-sonate in F gr. t. mist men nog te zeer de vereiste speelse, puntige al lure. Wie Brahms op zijn programa plaatst, kan zich liever met de „typische" Brahms bezighouden, dan met zijn opus 2, de Sonate no. 2 in fis kl. t., welke eigenlijk zijn eerste, aan Clara Schu mann opgedragen sonate was. Daarin zijn de improvisatorische en rhapsodi- sche elementen evident. Nog op-en-de- top een héél jonge Brahms, waarin zich evenwel zijn grote variatiekunst, zich la ter naar hoogtepunten ontwikkelend, aankondigt. Het getuigt echter niet van hoog kunst-inzicht zyn energie aan deze nog totaal onvolwaardige Brahms te verspillen.Olshansky leek boven dien tegen de virtuose eisen van het slot-Allegro niet opgewassen. Schubert was na de pauze vertegen woordigd met diens Sonate in Bes gr. t. (Op. posth.). Ook hier legde Olshan sky zijn grote voorliefde voor het ro mantische genre sprekend aan de dag, met alle daaraan verbonden kenmerken, die bijv. in het wel zeer uitgesponnen Andante een extreme vorm aannamen. Niettemin openbaarde Olshansky hier een voordrachtsstijl, die vele muziekge- voeligen aanspreekt en hen gelukkig maakt. Dat heeft hij vooral ook gedaan met Schuberts „Impromptu in As", die na het hartelijke applaus als toegift volgde. Ook hiervoor betoonde het audi torium zich buitengewoon erkentelijk. De tijd zal moeten leren of Olshansky zich aan een veelvuldig sterk doorge voerd subjectivisme zal kunnen ontwor stelen en tot een veelzijdig kunstenaar kan uitgroeien. Beloften daartoe zijn gelukkig in rui me mate aanwezig! Mogen deze verwachtingen niet be schaamd worden! H. Advertentie U neemt een gewone boterham, belegt die met heerlijk- friue, gezonde tomaat en mmm... mmm! Dubbel- lekker maakt U hem met Calvé Mayonaise! Calvé beloont Uw dubbel-lekker idee! Een idee voor de boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mogelijk heden. Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger te maken: Ca hé beloont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbel-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus ÏOOO, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli 1960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Msalc er mééi-van met Calvé CM 1 100.162 65 VIJFTIG JAAR VAN CLEEF Zaterdagavond vierde het personeel van de firma Van Cleef in restaurant Van der Heijden het vijftigjarig bestaaan van de zaak. Personeelsleden voerden enkede aardige toneelstukjes op., w.o. ook een korte revue over vijftig jaar Van Cleef. Een filmreportage, opgenomen tijdens de jubileumdag, bracht ook goe de herinneringen naar voren. Een en ander werd afgewisseld met een dansje, waarbij ..The Rhvthme Club" voor de dansmuziek zorgde. De heer J. Sap, bedrijfsleider van de N V. Clos en Leembruggen, is bevor derd tot procuratiehouder van deze N.V. Bejoardenvraagstuk besproken In het sociëteitsgebouw van de afde ling Leiden van de Alg Bond van Ouden van Dagen (Pieterskerkgracht) werd een rayonvergadering van deze Bond gehouden. Na een inleidend woord van de ravon- voorzitter. de heer F. Rippe uit Noord- wijk, gaf de secretaris, de heer J. G. v. Gistermiddag werd de eerste steen gelegd van de Prinses Ma rijke Kleuterschool" aan de Anto- nie Duycklaan door de voorzitter van de Stichting voor Chr. Kleu terscholen te Leiden en Oegst geest", de heer D. M. van Nes in samenwerking met een van de kleu ters Nora Bokma, dochtertje van een van de bestuursleden. De plechtigheid droeg een zeer intiem karakter. Alleen ouders en kleuters waren aanwezig. Op deze foto ziet men hoe de heer Van Nes met behulp van de kleine Nora de steen onder het wakend oog van talrijke kleuters inmetselt. Vermoe delijk wordt de school reeds in september geopend. Advertentie Schuren, bungalows, schutting d. Zeeuw een overzicht van de activi teiten van de Bond en het rayon, dat momenteel 6683 (v.j. 6350) leden telt. De heer R. Bergsma bracht het finan cieel verslag uit. Beide verslagen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden t.w., de heer J. G. v. d. Zeeuw uit Leiden, de heer A. M. Prent uit Heemstede en de heer W. Verwaal uit Zevenhuizen bij acclamatie herkozen. In de kascontrole-commissie werden gekozen de heer M. Passon uit Haarlem, de heer Bameveld uit Heem stede en de heer Kooistra uit Bodegra ven. Na een gemeenschappelijke brood maaltijd voerde de heer S. Krist, direc teur van de Dienst voor Sociale Zaken, het woord. Spreker gaf eerst een over- zicht in welke kommervolle omstan digheden vele bejaarden vroeger leef den. Wanneer men ziek of werkloos werd, was men aan de liefdadigheid overgeleverd. Dank zij de invoering van de AOW is veel verbeterd. Boven dien is er thans ook een Commissie Bejaardenzorg, welke vele vraagstukken tot een oplossing weet te brenger. De heer Kist, die bijzondere waardering had voor het werk van dc Bond. wees erop. dat in Leiden circa 7500 personen boven de 65 jaar zijn. Hiervan genieten ongeveer 750 een uitkering van de Dienst voor Sociale Zaken, daarvan zijn o.m. 5 boven de 90 jaar. 8 van 85 tot 90 jaar, 36 van 80 tot 84 jaar, 117 van 75 tot 79 jaar, 182 van 70 tot 74 jaar en 151 van 65 tot 69 jaar. Met ingang van I april zal aan hen, die bijsteun van de Dienst voor Sociale Zaken ontvangen, de volle verhoging van de AOW. met inbegrip van de huurcompensatie, niet worden verre kend Met mei zal aan de gehuwden een extra uitkering van ongeveer f.30 en aan de alleenstaanden ongeveer f 2d worden verstrekt. Bij de herdenking van het derde lustrum van de bevrij ding zal aan de gehuwden een extra uitkering van f. 10 en aan de alleen staanden f. 5 worden verstrekt. Verder zal als vakantiegeld aan de gehuwden een bedrag van f.20 en aan de alleen staanden f. 10 worden verstrekt. In tegenstelling met vroeger toen door de Dienst een bon voor kleding werd verstrekt, ontvangen gehuwden en toelage per jaar van f. 120 en alleen staanden f. 100. De uitbetaling ge schiedt in twee termijnen. Daarnaast ontvangen de bejaarden nog tal van tegemoetkomingen, o.a. betaling ziekte en begrafenispremie. Tijdens de hierna volgende discussie, werd o.a. opgemerkt, dat het te bouwen Bejaardencentrum voor velen te kost baar zal zijn. Ook het verhaalrecht op de kinderen kwam ter sprake. Ver tegenwoordigers van de buitengemeen ten hadden grote bewondering voor hetgeen in Leiden geschiedt. Nadat de heer Krist nog op enkele details van de bejaardenzorg was inge gaan. sloot de voorzitter met een woord van dank tot de spreker deze rayonver gadering, welke door het afdelingsbe stuur voortreffelijk was voorbereid. Gistermiddag heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, met een druk op de knop de Lammenbrug op de grens van Zoeterwoude en Leiden open gesteld voor het verkeer. De bouw van deze brug, welke het steeds intensiever wordende verkeer veel beter kan ver werken dan de veel te smalle oude brug, heeft nog geen jaar geduurd. Op 19 mei vorig jaar werd n.l. eerste paal geslagen. Gistermiddag reden een Belgische personenauto vanuit de rich ting Leiden en een militaire vrachtica* gen uit tegenovergestelde richting als eerste over het ruim 15 meter brede wegdek. JAr. Klaasesz wees erop, dat met de opening van deze brug weer eens wordt bewezen, dat de provincie Zuid- Holland aan de weg pleegt te timme ren. De Commissaris van de Koningin was voorts van mening, dat de brug niet alleen een grote vooruitgang voor het wegverkeer, maar ook voor het scheepvaartverkeer is. De scheepvaart verkeersweg tussen Leiden en Delft is een aanhoudend* >org noot. Ch& ÜH Lezing P. L. Stal Ter gelegenheid van de wereldgezond- heidsdag werd de gisteren gehouden bij eenkomst van de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde VIRO te Leiden en Oegstgeest gewijd aan het in eerste instantie medische maar voorts ook in ternationale vraagstuk van de malaria bestrijding. Deze bestrijding in alge meen verband wordt in sterke mate ge stimuleerd door een der organisaties van de Verenigde Naties, de Wereld Ge zondheids Raad of World Health Orga nization (WHO). Spreker tijdens deze bijeenkomst in de grote cursuszaal van het administratie gebouw van het Academisch Ziekenhuis was de arts P L. Stal. die plaatsver vangend directeur generaal van de Volksgezondheid hier te lande is. De heer Stal zette in het kort het ontstaan, de taak en de organisatie van de Wereld Gezondheidsraad uiteen. Deze raad werd in 1946 ingesteld als onder deel van de V.N., kreeg in 1948 voldoen de rechtsgrond voor actief optreden en omvat nu 8' landen. Ieder jaar komen (midden) het wegdek ran de brug de vertegenwoordigers van de zes regio- nale afdelingen byeen voor het vaststel len van het programma. In 1954 werd tijdens de assemblee van de WHO aan- Op de foto ziet men het gezel schap, onder wie mr. Klaasesz beproeven. breekt voor de brugwachter een gou den tijd aan, evenals voor de schippers van de binnenschepen, die de brug moeten passeren. De doorvaarthoogte is namelijk aanzienlijk groter dan die van de oude brug, welke bovendien slechts een breedte had van nog geen meter. De Commissaris van de Koningin werd o.m. verwelkomd door enige bur gemeesters en wethouders van omrin gende gemeentealsmede van Zoe terwoude. (Foto L.D./Hotw*f) bevolen het malariavraagstuk in het groot aan te pakken, in 1955 werd deze aanbeveling herhaald en in het jaar daarna ls deze aangelegenheid door des kundigen bestudeerd en daarna in een praktisch offensief omgezet. Malaria is een parasitaire ziekte, waarvan de verwekkers van de ene naar de andere menselijke patient worden overgebracht door enkele soorten mug gen, onder meer de Anopheles. Er zijn vele middelen bekend geworden, om de m/r,,u individuele patient te genezen of be handelen, maar het WHO-offensief streeft een verder doel na: de verwij dering van de malaria uit de samenle ving. Dit niet alleen ten dienste van de gezondheid maar ook om een econo misch zeer schadelijke factor uit de maatschappij te verwijderen. Per jaar kampt ongeveer tien procent van de wereldbevolking met malaria, een procent van de wereldbevolking komt per jaar om het leven door deze ge vreesde ziekte, daarbij niet gerekend de cijfers van Rusland en Zuid China, die niet hekend zyn. Zuiver economisch gezien levert het optreden van malaria per jaar een schade op van enige miljarden guldens over de gehele wereld. De WHO tracht de ziekte uit te ban nen door de overbrengers, de muggen, te verdelgen en hun voortplanting te verhoeden. Dit kan door ouderwetse methoden zoals het droogleggen van moerassen «hetgeen de Romeinen reeds deden) of door nieuwere methoden zo als de bewerking van broedplaatsen met DDT, het voortreffelijke bestrijdingsmid del dat in 1939 werd ontwikkeld. Voor een doelmatige bestrijding in deze geest is echter een zeer intensieve organisa tie nodig, die veel voorbereiding en toe zicht bij de uitvoering vergt, hetgeen weer veel kosten met zich meebrengt. De plannen van de WHO, om tussen 1958 en 1962 dit wereldoffensief te vol tooien, slagen slechts zeer ten dele. In sommige landen is weliswaar reeds een mooi eindresultaat behaald, In andere landen (niet minder dan 60!) moet men nog beginnen. Een van de moeilijkheden is, dat een zekere resistentie tegen de DDT-vergtftiging optreedt bij de gevaar lijke muggen. Uitgebreide research is nodig, om deze moeilijkheid te omzeilen. Voorts moeten maatschappelijke en fi nanciële problemen worden opgelost of Spreker drong op aller steun aan bij de verdere volvoering van het offensief tegen de malaria Na een korte pauze werden twee films over het malariavraagstuk vertoond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3