7ZhcVi „KWIS" Franse socialisten dringen aan op onderhandelingen inzake Algerije „volgens verwachting" Toestand van Verwoerd WEERBERICHT Maar Mollet waarschuwt tegen systematisch verzet tegen de politiek van Vijfde republiek totaal aan prijzen f. 60.000 Loop der gebeurtenissen heeft ons geen schrik aangejaagd BELACHELIJKE PROPAGANDA VAN OOSTDUITSE REGERING Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 12 APRIL 1960 No. 30024 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft giste ren met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat de Algerijnse kwestie niet door een militaire overwinning kan worden opgelost. De motie vraagt om onderhandelingen met de strijdenden over militaire en technische aspecten van een bestand en onderhandelingen over garanties voor zelfbeschikking met vertegen woordigers van allen die aan de beslissende stemming over de toe komst van het nieuwe Algerije zullen deelnemen. De nationale raad van de socialistische partij was gisteren in be sloten vergadering te Puteaux bij Parijs bijeengekomen. In conferentie- kringen is verklaard, dat de vroegere minister Albert Gazier in een rede felle kritiek heeft geuit op de Franse constitutie en generaal De Gaulle. Hij deelde mee, dat de socialistische fractie een motie van afkeuring tegen de regering zal indienen als de Nationale Vergadering op 26 april weer bijeenkomt. Rebellen aanvaarden vrijwilligers Oud-premier Guy Mollet waarschuw de „dat de partij geen systematisch ver zet tegen de Vijfde Republiek moet voe ren", aldus deze kringen. Generaal De Gaulle was naar zijn me ning de beste man om een liberale ont wikkeling van de Algerijnse situatie tot stand te brengen. De recente verklarin gen van de president over Algerije wa ren volgens Mollet echter „catastrofaal" Mollet meende voorts dat Kroesjtsjefs bezoek aan Frankrijk meer schade had gedaan dan men besefte. Hij meende dat De Gaulle wat dit aangaat dezelfde fout had begaan als onmiddellijk na de be vrijding, toen hij communisten in zijn voorlopige regering had opgenomen. De „Voorlopige Algerijnse regering" heeft in Cairo bekendgemaakt, dat vo rige week op een kabinetsvergadering in Lybië is besloten vrijwilligers uit alle landen te aanvaarden voor de strijd te gen de Fransen. Voorrang zal worden gegeven aan technici. De voorlopige regering zal de gemeen teraadsverkiezingen in Algerije tegen werken. De conventies van Genève zul len worden geratificeerd. Voor goedingelichte kringen in Algiers komen deze besluiten niet onverwachts. Men voorzag een straffere politiek van de Algerijnse regering in ballingschap en men meent dat deze zich o.a. zal openbaren in een nieuwe golf van bom aanslagen. Functionarissen in Algiers verklaar- Advertentle Haal voor Pasen de soep voor Uw den, dat het voornemen van de rebel - lenregering om de verkiezingen tegen te werken reeds bekend was uit buitge maakte documenten en dat het denk beeld om buitenlandse vrijwilligers te aanvaarden op de Afrikaanse volkscon ferentie in januari j.l. in Tunis reeds was aanvaard. In Cairo is de vorige maand een wervingsbureau opgericht waarbij zich reeds een 200 vrijwilligers zouden hebben gemeld. Aanslag bij Tizi Ouzou In een dorp vlak bij Tizi Ouzou in Algerije zijn gisterochtend vier moham medanen om het leven gekomen en twee gewond door het ontploffen van een bom, enige uren voor de Franse premier Michel Debré, in de stad arriveerde op zijn reis door Algerije, die gisteren is begonnen. Volgens de politie waren de slacht offers Algerijnse verzetslieden die bezig waren een tijdbom te plaatsen die ech- Italiaanse regering afgetreden De regering-Tambroni die pas twee weken oud is, heeft besloten haar ont slag aan te bieden bij president Gronchi. De geheel uit christen-democraten be staande regering heeft dit besluit geno men op aandringen van de christen democratische partij. Het kabinet kreeg eind vorige week het vertrouwen van de Kamer, maar dit geschiedde dank zij de stemmen van de neo-fascisten, een figuur die in de eigen partij veel tegenstand opriep. In het weekeinde waren al drie ministers afgetreden en anderen dreig den hun voorbeeld te zullen volgen. Prof. Segni, minister van Buitenlandse Zaken in de aftredende regering, zou vandaag toch naar Washington reizen voor het ministeriële overleg dat deze week in de Amerikaanse hoofdstad wordt gevoerd ter voorbereiding van de top conferentie tussen Oost en West. De speciale Knorr-Kwiskrant ligt bij u thuis. Stuur snel in en win BOODSCHAP VAN PRINSES WILHELMINA H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft, aldus meldt de Rijksvoor lichtingsdienst, de volgende bood schap uitgegeven: ,,In de overtuiging dat Christus dit van ons vraagt en in aanslui ting aan de jongste getuigenissen van de Nederlandse kerken en die van hen, die over onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe ik een beroep op het geweten der wereld, dat zij zich zo krachtig heeft laten gelden, om tot een levende werkelijkheid te maken wat de kerken hebben verkondigd ten aanzien van de gelijkheid voor Christus van alle rassen en men sen, te beginnen bij de heel een voudige dingen van het dagelijkse leven, die binnen het bereik van iedereen liggen. w.g. WILHELMINA. NIEUWE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGER DJAKARTA Dr. J. Vixseboxse, op het ogenblik als gevolmachtigd minister Nederlands per manente vertegenwoordiger bij de Ecafe te Bangkok, is aangewezen om als hoofd van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging te Djakarta op te treden. Sinds het vertrek van de heer A. H. Hasselman is met de waarneming van die post belast, de heer A. Laboyrie, die in verband met zijn benoeming van con sul-generaal der Nederlanden te Sydney Indonesië op 7 april heeft verlaten. Thans is mr. W. A. Frowein, hoofd van de consulaire afdeling van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta tot de aankomst van dr. Vixseboxse voorlopig met de leiding van die vertegenwoordiging belast. TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Overwegend zwaarbewolkt met tijde lijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 APRIL Zon op: 5.49 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 21.46 uur; onder: 6.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.14 en 16.31 uur. Laagwater te 0.01 en 12.26 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Toon Hermans is de week goed begonnen. In alle vroegte hee[t hij gisteren op de Grote Markt te Haarlem een dikke ankerketting doorgezaagd om zo een actie voor het „Anker"-clubhuiswerk te ope nen. Een grote menigte jongelui volgde met stijgende enthousiasme deze krachttoer De Zuidafrikaanse premier, dr. Verwoerd, heeft gisteren voor het eerst sinds de aanslag op zijn leven vloeibaar voedsel tot zich kunnen nemen, zo is meegedeeld in een communiqué, dat in Pretoria werd uitgegeven waar de premier wordt verpleegd. De eerst-minister lijdt nog veel pijn, hoewel minder dan zondag. Naar omstandigheden had hij maandag een goede dag en zijn alge mene toestand blijft bevredigend vooruitgaan, overeenkomstig de ver wachtingen, aldus het bulletin. De Zuidafrikaanse radio-omroep heeft bekendgemaakt, dat de Nationale Partij in Kaapstad heeft besloten, dat er geen waarnemend premier zal zijn tijdens de periode van herstel van dr. Verwoerd. Politiek wordt voortgezet De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Louw zei gisteren op een perscónferentie, dat er in Zuid-Afri- ka volledige persvrijheid is, maar hij kri tiseerde „onware en verdraaide" berich ten die in de buitenlandse pers over zijn land verschijnen. De Canadees Philips bijvoorbeeld had een volkomen onwaar bericht naar zijn blad verzonden. Het was opgehouden en Philips was voor on dervraging aangehouden. Hij zei dat het alternatief van apart heid neerkwam op afstand doen van Zuid-Afrika door de blanken. „Wü vestigden ons drie eeuwen gele den in Zui'l-Afrika. Na ons kwamer de Bantoes, uit het noorden. De blanken hebben van Zuid-Afrika een der rijkste landen ter wereld gemaakt en zij zijn niet van plan dit alles voetstoots over te dragen aan de later gekomen Ban toes, aldus minister Louw. Naar aanleiding van de ongeregeldhe den in Sharpeville waarbij vele slachtof fers vielen, zei hjj dat de politiemannen tot hun verdediging en om orde en recht te handhaven weer verplicht zouden zijn het vuur te openen indien opnieuw 140 politiemannen door 20.000 Afrikanen zouden worden bedreigd. Hij voegde er aan toe: „Wij zijn nu gewaarschuwd en een dergelijk iets zal niet meer gebeu ren". „De loop der gebeurtenissen heeft ons geen schrik aangejaagd. Wij zullen voortgaan met het in de praktijk bren gen van de door dr. Verwoerd geformu leerde beginselen", aldus heeft de Zuid afrikaanse minister van Financiën, dr. T. E. Dönges. gisteren in de Volksraad (Tweede Kamer) verklaard. Dr. Dönges is een der voornaamste boerenleiders. Hij zou waarschijnlijk dr. Verwoerd opvolgen, indien deze zich, bv. als gevolg van zijn verwondingen, uit het openbare leven zou moeten terug trekken. De minister van landsverdediging, J. Fouché, verklaarde: „Indien wjj ook maar één ogenblik zouden aarzelen bij het volgen van de door premier Ver woerd uitgestippelde weg, zou dit de toe komst van ons land in gevaar brengen". De „oeginselen van dr. Verwoerd" ko men neer op een volkomen gescheiden ontwikkeling var het blanke en het zwarte ras in Zuid-Afrika, kortweg ge formuleerd als de zgn. „apartheidspoli tiek". „Rode agitatie" In een vraaggesprek met vertegen woordigers van de Britse commerciële televisie, dat vorige week werd opgeno men, heeft premier Verwoerd verklaard, De geestige rede, waarmede mi nister mr. J. L. M. Th. Cals gister middag in het conferentie-oord Woudschoten de tweejaarlijkse conferentie van de Nederlandse Studenten Raad opende, verwekte bij de president van de Raad. de heer H. J. Mullerkennelijk grote hilaritet. Advertentie HUIDMOEILIJKHEDEN DAMES, U ontvangt een door inzending van deze adv. 12 cents postz. voor vragenlijst aan: EUREKA- ofd. cosmetica -LEIMUIDEN Importeur vort15 DODELIJKE VAL VAN DERTIG METER De 40-Jarige, gehuwde D. van Alten uit Dordrecht, vader van vijf kinderen, is gistermiddag tijdens reparatiewerk zaamheden uit de schoorsteen van het Goudse Elektriciteitsbedrijf gevallen. HU kwam 30 meter lager op een stapel dak pannen terecht en was onmiddellUk dood. dat er achter de recente onlusten „com munistische agitatie" was. In dit televi siegesprek dat maandag werd uitgezon den, wilde de premier zich niet uitla ten over de resolutie van de Veiligheids raad, waarin een beroep op Zuid-Afrika werd gedaan, de politiek van apartheid en rassendiscriminatie te laten varen. Wel gaf hU te kennen, het optreden van de raad onverstandig te vinden. Intussen heeft de krachtige houding der Zuidafrikaanse regering ertoe geleid dat thans op grote schaal, in havens en fabrieken, het werk is hervat. Die Ban toes, die, eind maart jl. hun persoons bewijzen als demonstratie hebben ver brand, staan thans in lange rijen voor de betrokken kantoren, om nieuwe iden titeitspapieren, tegen de somma van een pond sterling - ongeveer f. 10.60 - te ko pen. De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren honderden mensen gearresteerd ln negerwoonoorden ten westen van Johan nesburg. TUdens de actie van de politie waren de woonoorden afgegrendeld dot duizenden soldaten. Intussen is in drie nieuwe district ei van de Kaapprovincie en vijf van Tran vaal de noodtoestand afgekondigd, waar door deze thans in 122 van de in tot»; l 300 in de Unie heerst. Slot pag. 2 ter onder hun handen is ontploft. De politie gelooft niet dat de bom bedoeld was voor een aanslag op premier De bré. De premier verklaarde gisteren by zijn bezoek aan Tizi Ouzou, eens een bol werk van de opstandelingen in Groot- Kabylië, dat in Algerye een gemeen schapsleven moet worden ontwikkeld met een blijvende associatie van Alge rijnen van Europese en mohammedaan se afkomst. Het is het vijfde bezoek van Debré aan Algerije sedert hij premier werd. Debré zal drie dagen in Algerye blij ven om de militaire toestand te bestu deren en de verkiezingen voor de pro vinciale raden op 29 mei a.s. voor te be reiden. VLUCHTELINGENSTROOM Amerikaanse bladen lieten zich ophitsen door rode terroristen-met-bloedhonden (Van onze correspondent in Bonn) Opgeschrikt door berichten in twee grote Amerikaanse dagbla den reageerde het Westduitse ministerie voor al-Duitse zaken van minister Lemmer gisteren op een persconferentie te Bonn resoluut: „Er is geen vluchtelingenstroom van West-Duitsland naar de com munistische Sovjet-zone (Oost-Duitsland)". Voor de Westduitse regering geldt dat voor iedere Duitser in geheel Duitsland volledige bewegingsvrijheid bestaat". Het vluchtelingendrama speelt zich nu al jaren in de richting oost-west af, d.w.z. dat in verloop van een tiental jaren circa 2,5 mil joen Oostduitse vluchtelingen de brui gaven aan het communistische terreur-regime van Oost-Berlijn en met achterlating van hun hele hebben en houden de voorkeur aan de Bondsrepubliek gaven. Bonn speelt open kaart Van regeringszijde is er gisteren op gewezen, dat het iedere Westduitser vrij staat zijn spullen in te pakken en naar Oost-Duitsland te reizen. In het com munistische oosten evenwel wordt zorg vuldig gewaakt tegen zogenaamde „Re- publikflucht", de vlucht uit Oost- naar West-Duitsland. Daartoe versterkte men de afgelopen drie jaren de Oostduitse grensposten extra met uitkijktorens, dubbele patrouilles, bloedhonden en der gelijk fraais!! De New York Times en de New York Herald Tribune berichtten nu onlangs dat er wel degelijk sprake is van een vluchtelingenstroom van West- naar Oost-Duitsland. In Bonn had men tot- dantoe steeds weer gezegd dat die stroom maar een stroompje was, te we ten slechts 10 pet van het aantal vluch telingen uit het oosten naar het westen. Volgens beide Amerikaanse bladen, waarvan reporters door Oostduitse in stanties bij uitzondering blijkbaar rijke lijk van materiaal waren voorzien, is het percentage inmiddels gestegen tot vijftig procent. Bonn ontkende dit gisteren: ten eerste is er hier geen sprake van vluchtelingen want ieder mag hier gaan en komen wanneer hy wil. Ten tweede kwamen duidelijke (en onduidelijke!) cijfers op de proppen. In 1957 vluchtte 261.600 Oostduitsers naar het Westen, terwijl toen van west naar Oost 38 Duitsers gingen. Voor 1958 waren de cijfers: 204.000 van oost naar west, 27.000 van west naar oost, voor 1959: 144.000 van oost naar west, 32.000 van west naar oost. Volgens Bonn gaat het hier dan al te vaak om mensen die in West-Duitsland hun schulden ontvluchten, alimentatie- problemen willen vermijden, moeilijk heden in hun beroep hebben of de meerderheid om der wille van fami lieleden in Oost-Duitsland, West-Duits land de rug toekeren. Onder hen zijn vele vroegere vluchte lingen uit hit oosten zelf. Niet verontrustend Verontrustend is dit alles evenwel on danks de Amerikaanse publikaties niet, zo zegt men te Bonn. Zelfs niet als men in ogenschouw neemt dat het aantal mensen dat van West- naar Oost-Duits land gaat ieder jaar stijgt en bepaald veel hoger is dan bovengenoemde Bon ner cyfers aangeven. Het gaat hier na melijk om officieel afgemelde Westduit sers en niet wordt gerekend met men sen die zonder bericht vertrekken. Van Oostduitse zijde wordt met dit alles uiteraard fiks propaganda gemaakt. Voor de Westduitse regering zal het er om gaan open kaart te spelen en er de nadruk op te leggen dat vrijheid in het westen ook betekent dat Westduit sers zich mogen vestigen waar hun fa milieleden wonen, zelfs als dat in Oost- Duitsland het geval is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1