Laatste nieuws BEGRAFENIS J. VAN LEEUWEN Leidse raad lieden bijeen MAANDAG U APRIL I960 Zeer grote belangstelling op „RhijnhoP' Onder zeer grote belangstelling er waren circa 400 personen aanwezig vond zaterdagmiddag op de begraafplaats „Rhynhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. van Leeuwen, in leven hoofd van de Hervormde V.'G.L.O.-school aan het Noordeinde en een bekend figuur in de kring van het Leidse jeugdwerk. Het gemeentebestuur werd bij deze plechtigheid, welke geheel in overeen stemming met de persoon van de thans overledene een uiterst sober karakter droeg, vertegenwoordigd door de wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik en de gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs, de heer B. Swanen- burg. Verder waren aanwezig dr. P. L. Schoonheim, voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, ds. J. N. de Ruiter en ds. D. H. Gijsbers namens de Centrale Com missie voor het jeugdwerk der Leidse hervormde gemeente, ir. M. C. de Jong, beschermheer van het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen", van welk gezelschap ook het bestuur en vele leden aanwezig waren, de heer J. G. Wilterdink, hoofd van de openbare VGLO-school, de heer D. Hartog, direc teur van de Ambachtsschool, een ver tegenwoordiging van de Vereniging voor Veilig Verkeer, de Chr. Wijkverpleging Levendaal en de Hervormde Wykkerke- raad van „Levendaal", van de Stichting Volksmuziekschool en de Leidse Ver. van Harmonie en Fanfaregezelschappen, de heer A. J. v. d. Pompe, directeur van K. en O., de heer C. Vermeer namens de sectie CJMV-jongenswerk, de heer j. H. Sira, voorzitter van de Oud-leden vereniging „Dient den Heer", het be- Ned. Roode Kruis HEEFT MET RUIMTEGEBREK TE KAMPEN In restaurant „De Doelen" hield de afdeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis haar algemene ledenverga dering. Prof. dr. P. J. Gaillard heette als voorzitter de aanwezigen van harte wel kom. Uit het jaarverslag van de secre taris, mr. J. C. de Vroom, bleek, dat het met de huisvesting van het Rode Kruis, droevig is gesteld. De oefen- en lesloka len, welke waren gevestigd in het Wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht, zullen eerstdaags ontruimd moeten wor den. De pogingen om een vry gekomen pand te kopen of te huren zijn nog zon der resultaat gebleven. Men doet dan ook een dringend beroep op de Leidse bevolking, indien men leegstaande pan den weet dit aan het Rode Kruis te mel den. Het aantal ter beschikking gestelde boeken is ruim verdrievoudigd. Ook het aantal donores beweegt zich in stijgende lijn. De Landsteiner-plaquette voor het verlenen van vijftien maal bloed werd aan 84 donores uitgereikt. Ook de be kende vakantiereizen voor chronische zieken met de „Henri Dunant" kwamen ler sprake. Het vorige jaar werden de kosten van alle 29 zieken uit Leiden en naaste omgeving gedekt door Leidse personeelsverenigingen. De heer C. W. Oostveen kreeg een oorkonde met insigne aangeboden voor zijn ruim 40-jarige hulpverlening aan de penningmeester. Jubilerend trio bij Kon. Ned. Grofsmederij De heer P. Barendse en W. Nagtegaal herdachten hun 40-jarig jubileum, ter- Ivijl A. Monfils zijn 25-jarig jubileum aan de Kon. Ned. Grofsmederij vierde. Dit jubilerende trio werd door de di- •ectie ontvangen in de vergaderzaal aan de Zuidsingel en vervolgens door de di recteur, ir. M. C. de Jorig, in hartelijke bewoordingen toegesproken. P. Barendse u op 16-jarige leeftijd in het bedrijf ge komen en vele jaren ankersmid geweest. De laatste tijd is hij als gereedschaps smid in functie. Ook als zodanig heeft hij zich als een prima vakman doen kennen. In het organisatieleven is de heer Barendse zeer actief. Hij is o.a. bestuurslid van de C.M.B. afdeling Lei den, lid van de Raad van Advies der Bedrijfsgeneeskundige Dienst, bestuurs lid van verschillende fondsen in het be drijf. W. Nagtegaal heeft zich ontwikkeld tot een goed smid in het bijzonder be last met het smeden van ankers en slui tingen. Hij heeft tevens zitting als be stuurslid in een der fondsen van het bedrijf. A. Monfils werkte oorspronkelijk als machinevormer in de gieterij en is de laatste jaren als ijzersmelter en ovenist in deze werkplaats in functie. Ir. De Jong wenste hen van harte ge luk met hun jubileum en bood verschil lende geschenken aan. Hij overhandigde tevens namens de Ned. Mij voor Nij verheid en Handel de erediploma's met de daaraan verbonden draaginsignes. Vervolgens boden nog achtereenvol gens gelukwensen aan de heren: ir. J. van der Hoek, bedrijfsingenieur der gie terij, A. Katz, bedrijfsleider smederij A. Visser, werkmeester smederijJ. Was- sink namens de ondernemingsraad, A. Aben namens de personeelsvereniging, J van Vliet namens de collega's van de gieterij. Zij boden tevens geschenken aan. Tenslotte sprak mede namens de an dere jubilarissen, de heer P. Barendse enkele woorden van dank. PERMANENTE HOF VAN ARBITRAGE Met ingang van 8 maart j.l. is prof. mr. F. M. baron van Asbeck opnieuw aangewezen als lid vanwege Nederland in het Permanente hof van arbitrage, dat in Den Haag gevestigd is. CORRESPONDENTIE J. te L. Het secretariaat van de Vrije Ver. van Ned. Onderwijzers, van welker oprichting wij onlangs melding maakten, is gevestigd Zuidplein 267 VII te Rotterdam-Zuid. stuur en de dirigent van „Sempre Avanti", tal van hoofden van by de Ver. voor Chr. Onderwijs aangesloten scho len en het personeel, leerlingen en oud leerlingen van de VGLO-school aan het Noordeinde. Ds. D. J. Vossers, die als enige spreker aan het graf het woord voerde, zeide dat velen uit uiteenlopende kringen zeer er kentelijk zijn voor de persoon en de ar beid van de heer Van Leeuwen, die met name voor het christelijk onderwijs en vele vormen van jeugdwerk zeer veel heeft betekend. Voor de schooljeugd was de heer Van Leeuwen een gebo ren jeugdleider een vaderlijke vriend. Vele jeugdverenigingen en daaronder in de eerste plaats K. en G., hadden de liefde van zijn hart. Meer dan een voor zitter was hij in K. en G.-verband de oudere kameraad in wie de jeugd een onbegrensd vertrouwen stelde. Bij alle kritiek, welke hij soms had, doch die voortkwam uit het evangelie, heeft hij de gemeente en de Heer der Kerk in grote trouw en met een kinder lijk geloof gediend. Ds. Vossers, die vooraf namens mevr. Van Leeuwen had bedankt voor het grote medeleven, dat in deze dagen uit zo brede kring was ontvangen, eindigde met het citeren van de bekende woorden uit de 73ste psalm: ,,'k Zal dan gedurig bij U zijn, wyl Gy myn rechterhand woudt vatten. Gy zult mij leiden door uw raad, o God, mijn heil, mijn toever laat en mij, hiertoe door U bereid, op nemen in uw heerlijkheid". Later in de middag is dit verscheiden nog herdacht in de kring van K. en G., waartoe bestuur en leden in het wijkge- bouw „Levendaal" bijeen waren geko men. Hoge onderscheiding voor prof. mr. Beaufort Bij K.b. is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau prof. mr. L. J. C. Beaufort O.F.M., buitengewoon hoogleraar aan de katholieke universi teit, te Nijmegen, vertegenwoordiger van Nederland naar de Algemene Vergade ring der V.N. en lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Zes schuren Alphen door hrand verwoest Vanmiddag heeft een hevig uitslaan de brand zes schuren achter de wonin gen aan de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn vernield. De brandweer rukte met vier wagens uit. Door doortastend optreden slaagde zij erin de huizen aan de Hooftstraat en de achter de 6churen gelegen nieuwbouw te behouden. „Als we vijf minuten later waren geweest, was het leed niet te overzien geweest", ver telde een van de spuitgasten ons en hy wees hierbij op een groot vat met 200 liter olie, dat nog geen twee meter van een door de vlammen aangevreten schuur stond. De brand werd ontdekt door de 14- jarige zoon van de heer v. d. Panne, van wie drie schuren in de vlammen op gingen. De heer v. d. Panne zou don derdag zijn nieuwe zaak hebben ge opend „We zullen ons best doen de opening toch doorgang te laten vin den, maar op het ogenblik kan me dat weinig schelen". De heer v. d. Panne heeft een zaak in feestartikelen. Tach tigduizend vlaggetjes voor de 5-mei vie ring werden een prooi der vlammen. De oorzaak van de brand was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Ook kon men zich nog geen oor deel vormen over de grootte van de schade. De brand ging gepaard met een enor me rookontwikkeling. De rookwolken waren kilometers in de omtrek van Al phen te zien. Nieuwe uitgaven De visioenen van Jacques Welniger, door G. van Brussel. Ik hen Judas Iskfiriot, door Jo Ver- wugghen. Waar is de eerste morgen? De levende experimentele poëzie in Vlaanderen, sa mengesteld en ingeleid door Jan Walra- vens. JJitgaven van Manteau N.V., Brussel/Den Haan. Erfenis van eeuwen, door Cruys Voor- jergh. ge'ill. met foto's en tekeningen. 3e druk. Uitg.: De Arbeiderspers. Am sterdam. „De Duitse tl|d, door J. Meulenbelt. Uitg.: A. W. Bruna Sc Zn.. Utrecht. b? meidagen van '40, door D. H. Cou- vee. Uitg.: Daamen N.V., Den Haag. Gebedsgenezing en masse, door dr. F. A. Nolle. Uitg.: N.V. Zomer Sc Keunlngs, Wagenignen. Ballade van de oude stad, door A. v. d. Hoogte. Uitg.: Contact, Amsterdam. Een 10 voor 10-ers, een selectie uit de Nederlandse Schoolpers. Verschenen by Uitg. Nygh van Ditmar, Den Haag. Zitting duurde slechts drie kwartier In de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad is besloten, dat de heer A. van Dijk in de vacature van de heer P. C. ten Braak kand. zal worden gesteld voor de benoeming van commis saris van de NV Leidsohe Duinwatermij. Tot tijdelijke docenten aan de h.b.s. voor meisjes werden benoemd mevr. C. M. C. J. BakxRitman en de heren A. Sevenster en P. S. Klerk. Eervol ontslag werd verleend aan de heer D. Cossée, onderwijzer aan de Albert Schweitzerschool OPHEFFING SCHOOL LANGEBRUG Nadat enkele voorzieningen waren ge troffen t.b.v. de bijzondere school voor g.l.o. aan het Noordeinde (Eerste Leidse Schoolvereniging) kon de raad akkoord gaan met de opheffing 1. augustus as. van de openbare lagere school aan de Langebrug. Een vergoeding werd vastgesteld in de kosten voor beloning van vakonderwij zers bij de bijzonder B.L.O. over 1957. Een bedrag van resp. f. 2910 en f. 4365 werd beschikbaar gesteld voor de aan schaffing van meubilair voor de open bare kleuterscholen „De Paddestoel" en „De Klaproos", idem van f. 3540 voor de inrichting van een vierde Was van de openbare Montessori-kleutersohool „De Boterbloem". De speeltuin „Oosterkwartier" krijgt gedeeltelijke tegelbestrating. Hiervoor voteerde de raad een bedrag van f.8750. In het belang van de volkshuisvesting werd het pand Waardgracht 34 aange kocht (f.3035), idem van enkele stro ken grond langs de trambaan Leiden— Den Haag. BRANDGEVAAR LAKENHAL? Bij het voorstel een bedrag van f. 2.200,te voteren voor het inrichten van een ruimte voor de pedagogische dienst op de zolder van „De Lakenhal" oordeelde de heer Van Iterson (Prot. Chr.) het niet juist met het oog op brandgevaar dat in deze ruimte straks groepen kinderen aanwezig zullen zijn, die zich bezig houden met zelfwerk zaamheid op het terrein van de schep pende kunst. Spreker vindt het ook ver keerd, dat regelmatig recepties in „De Lakenhal" worden gehouden. Mej. Van Nienes (PvdA), de heer Portheine (VVD) en de heer De Bree (KVP) sloegen de pedagogische zijde van dit werk hoog aan. Wellicht is bin nenkort elders een betere huisvesting te vinden. Bovendien kunnen deze werkzaamheden bijdragen tot toeneming van het mu- seumbezoek, speciaal door de jeugd. De heer Questroo (Prot. Chr.) deed de suggestie om deze dienst onder te bren gen in de Boerhaavezalen of in de ruim ten van „Ars", De heer Kortmann heeft grote bezwaren tegen inrichting, gezien de risicofactor brand. De voorzitter, die vooraf de raad on der het oog bracht, dat eerst bij een be grotingsbehandeling het onderwerp „re cepties" aan de orde kan worden gesteld - B en W zullen overigens rekening hdu- den met de gemaakte opmerkingen in zake brandgevaar - zeide, dat van de zolder een geschikte werkplaats is te maken. Bovendien is het belangrijk de jeugd vertrouwd te maken met de schat ten van „De Lakenhal". Voor het latere leven kan dit van belang zijn. De kin deren - er komen klassen van ten hoog ste 20 kinderen - worden onder geleide naar de werkruimte gebracht. Na re- en dupliek werd het voorstel z.h.s. aangenomen: de heren Questroo, Van Iterson en Kortmann wensten aan tekening tegen dit voorstel te zyn. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden hierna zonder discussie en stemming aangenomen. Aan het einde van de zitting - zij duurde slechts drie kwartier - wenste de voorzitter het KVP-raadslid mr. J. v. d. Poel, geluk met zijn promotie aan de Leidse Universiteit. Met een applaus on derstreepte de raad deze woorden. LEIDERDORP Het raadsel van het lijden NCVB-ERS BIJEEN De NCVB vergaderde in het gebouw „Eikenlaan", waar de presidente mevr. Bleichrodt, allereerst een korte medita tie hield over de tekst „God laat alle dingen medewerken ten goede". Zij wees erop, dat de mens geneigd is, als het hem goed gaat in het leven, dit als van zelfsprekend aan te nemen. Spreker voor deze avond, was ds. J. H. Boerlijst uit Den Haag over: „Het raad sel van 't lijden". Ds. Boerlijst zei o.m. dat alle mensen onderworpen zijn aan lijden en dood, maar men mag persé niet zeggen, dat alle lijden straf is. Aan de hand van voorbeelden werden verschillende „soorten" lijden belicht. Spreker besloot met te zeggen, dat men met Gods hulp al het lijden moet trach ten te doorstaan. Chr. Korfbalclub „Velocitas" bestaat in juni 10 jaar Een prettige, kameraadschappelijke sfeer kenmerkte de jaarlijkse ledenver gadering van de Chr. Korfbalclub „Ve locitas". De voorzitter, de heer A. Krui denier, verheugde zich over de goede op komst. Hij deelde mee, dat er een be richt van het gemeentebestuur ontvan gen was, dat de vereniging de aandacht heeft van B. en W. Bij de bestuursver kiezing werd de voorzitter, de heer A. Kruidenier met algemene stemmen her kozen. Omdat de heer H. Goudsmit, de secretaris, ons dorp gaat verlaten, werd in zijn plaats gekozen mej. D. Dompe ling. Door zuinig beheer, vooral van het materiaal, kon de penningmeesteresse mej. Kruidenier een voordelig saldo ver melden. In de twaalftal-commissie wer den benoemd de heren L. Krassenburg, W. Huizinga en I. Corks. Op 10 juni be staat Velocitas 10 jaar. De heer D. Boe- lee bracht verslag uit namens de jubi leumcommissie. Er zullen twee feestmiddagen worden gehouden nl. op 11 juni a.s. voor de ju nioren er op 18 juni a.s. voor de se nioren met een wedstrijd van Pernix 1 en Vicus Oriëntis. In het najaar stelde de voorzitter nog een feestavond in het uitzicht. De trainingsavonden zullen ge houden worden op woensdag en donder dag en de voorzitter hamerde er voor al op om toch trouw te komen trainen. De heer D. Boelee gaf de dames Krui denier en v. d. Reyden nog een speciale pluim, voor hun training aan de ju nioren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frits J. B„ zn. van H. de Jong en C. J. Stoets. Overleden: J. Voordouw, 67 jr.. e. van W. van Es. „Invloed op wereldgebeuren" ARJOS BIJEEN De ARJOS vergaderde in één der lo kalen achter de Gereformeerde Kerk. De heer P. Huisman sprak over het on derwerp: „Invloed op het wereldgebeu ren". Als belangrijkste noemde hij de materialistische- en de religieuze invloe den. Onder het eerste verstond spreker het communisme, socialisme, kapitalis me en liberalisme: onder religieuze in vloeden het christendom, mohammeda nisme, boeddisme. Vervolgens behandelde heer Huisman de binnenlandse politiek. Hij vond de regeringspolitiek niet juist, in verband met het alleen maar bouwen van huizen voor kleine gezinnen. Verder zei spreker, dat de mens zorgeloos wordt, omdat men steeds meer door allerlei sociale voorzieningen verzorgd wordt. Film-propaganda-bijeenkomst Partij van de Arbeid In het Dorpshuis werd door de P. v. d. A. een filmavond gehouden. De tweede voorzitter, de heer J. Nievaart heette allen welkom en deelde mede, dat in verband met de groei van het dorp, dit maal voor de eerste keer het meifeest in het Dorpshuis zal worden gevierd en wel op 2 mei, waar gesproken zal worden door de heer Meyer de Vries. Nadat allereerst twee kleine kleuren films waren vertoond, sprak de heer Biersma, secretaris van het gewest Zuid- Holland. Hij gaf kritiek op het sociaal- economische program van de minister president De Quay. Verder sprak hij nog over de woningnood en huursubsidie. Ook over het onderwijs werd nog het één en ander naar voren gebracht. Na de pauze werd de humoristische kleurenfilm „Alle begin is moeilijk ver toond". OEGSTGEEST West-Nederlands Symphonie Orkest concerteert Ten behoeve van personeel en patiën ten concerteert hedenavond het West- Nederlandse Symphonie Orkest o.l.v. Sam Swaap in de recreatiezaal van En degeest. Uitgevoerd worden: Eine Kleine Nachtmusik (W. A. Mozart), Sinfonia <J. Chr. Bach), Zwei Elegi sche Melodieën (E. Grieg) en Sympho nie no. 29 A dur (W. A. Mozart). Leerling-verpleegster door auto gedood (Speciale berichtgeving) Vanmorgen ls de 26-jarige leerling- verpleegster Annemarie Fooy, uit Bus- sum, op de kruising Rljksweg-Bredius- laan te Naarden dodeiyk verongelukt. zy was onderweg van haar woning in Bussum naar het Diaconessenhuis in Naarden, waar zij juist gisteren in dienst was getreden, zy wilde de RUks- weg oversteken. Vlak voor haar reed een autobus rechtsaf de Ryksweg op. Daar door heeft mej. Fooy de uit de richting Amersfoort naderende personenauto, be stuurd door een houthandelaar uit Lochem, niet gezien. De auto sleurde haar een stuk mee, waarna de wagen, na een verkeerspaal geraakt te hebben, tot stilstand kwam. De wielrijdster was tegen het wegdek gesmakt en moet op slag gedood zyn geweest. Het meisje woonde in Bussum met haar moeder. Man sprong over boord van de „Prins Willem III" Gisteravond is ln de haven van Va lencia aangekomen het Nederlandse schip „Prins Willem III" met aan boord een gewond bemanningslid, dat onmid dellijk in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. De man was aange vallen door een andere opvarende, die overboord is gesprongen. Onder de bemanning van dit schip van de „Oranjeplein" uit Rotterdam bevonden zich twee Spanjaarden. Gis teravond kregen zy ruzie; dit resulteerde waarschijnlijk in een steekpartij. De dader sprong vervolgens over boord en ondanks het feit, dat anderhalf uur werd rondgevaren om te trachten hem te vin den is dit niet gelukt. Toen heeft de ka pitein het zoeken opgegeven, mede om dat de toestand van het aangevallen be manningslid dit nodig maakte. Op volle kracht is de „Prins Willem III" vervol gens naar Valencia gestoomd. De Nederlandse vice-premier de heer H. A. Korthals is gistermiddag uit Paramaribo op Curasao aangekomen. Minister Korthals heeft zijn intrek ge nomen in het nieuwe „Hotel el Curasao". Bazaar „Hofwijek" Tot grote voldoening van de bewo- nersv an het Bejaardencentrum Hof wijek" hebben de bazaardagen op 6 en 7 april grote belangstelling mogen on dervinden, hetgeen o.m. tot uiting komt in het prachtige resultaat dat werd be reikt. Er kan n.l. aan de Bloedtrans fusiedienst van het Nederl. Roode Kruis afd. Leiden en Omstreken een bedrag van f. 1245.— ter beschikking worden gesteld. DS. J. H. KAPPERS BEROEPEN De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. J. H. Kappers, gereformeerd predikant te St.-Jacoba-parochie. BURGERLIJKE STAND W. Geboren: Johannes C., zn. van Oudshoorn en A. Th. OudwaterClara A., dr. van M. S. A. van Folanen en J. Hulsbos: Joannes W., zn. van J. van Delft en M. J. Straver. Ondertrouwd: W. van Dam, 30 Jr. en A. H. A. Muntlng, 22 Jr. Getrouwd: J. C. Bakker, 23 Jr. en P. K. Remmerswaal, 21 Jr.; J. P. Smolders, 24 ir. en H. M. van den Berg. 28 Jr.; C Glerum. 26 Jr. en D. Laurentius. 24 Jr.; F. A. Slngerling, 27 Jr. en C. van der MelJ 35 Jr. Overleden: P. C. Stuifzand, 30 Jr. WASSENAAR Inbreker gepakt na wilde achtervolging Onlangs werd ingebroken in een wo ning aan de Stoeplaan in Wassenaar. De heer des huizes betrapte bij zyn thuiskomst de inbreker op heterdaad. De man ging er vandoor, maar werd na een wilde achtervolging door de heer des huizes en diens zoon op het Wilhel- minaplein gepakt. De inbreker bleek reeds 26 processen- verbaal wegens diefstallen op zijn naam te hebben. Op 2 december van het vo rige jaar had hy in Wassenaar sieraden en een pistool gestolen. Ook nu had hij het weer op sieraden voorzien en tussen de bedrijven door ook nog een slof siga retten gestolen. De inbreker was in een gloednieuwe wagen naar Wassenaar gekomen. De auto werd in beslag genomen. Surinaamse avond op Rijnlands lyceum In het kader van de Surinaamse week. die op het ogenblik op het Rijn lands Lyceum te Wassenaar gehouden wordt, werd zaterdagavond in de aula een avond voor de leerlingen georgani seerd waaraan de aanwezigen nog lan ge tijd de allerbeste herinneringen zul len bewaren. Voor de pauze werd een toneelstukje opgevoerd dat zich op een Surinaamse plantage afspeelde, na de pauze volgde ruim een uur puur-Suri naamse muziek, met een bijzonder élan gebracht door het in Amsterdam geves tigde orkest „Guyana". Het optreden van dit orkest, dat is samengesteld uit dn Amsterdam wonen de Surinamers van verschillende af komst en huidskleur werd ingeleid door dr. G. D. van Wengen. Hij vertelde het een en ander over de Surinaamse mu ziek. waarin men zowel Westerse als Afrikaanse invloeden kan bespeuren. Hij sprak over de bezetting van het orkest, dat een melodiegroep omvat (gitaren, ukulele en mondharmonika) en een ritmegroep bestaande uit trommen, rammelaars en slaghoutjes. Dr. van Wengen demonstreerde de in gewikkeldheid van het ritme der trom men en besprak tenslotte enkele van de door het orkest uit te voeren nummers. Het optreden van het orkest werd een enorm succes. Het enthousiasme van de jeugd kende geen grenzen na de num mers. waarin op drie trommen het meeslepende ritme van de tam-tam werd verwerkt. Veel succes oogstte ook de zangeres-danseres in het ensemble. Het concert kwam tot stand door be middeling van de Sticusa, de stichting voor culturele samenwerking Amster dam. Gemeentebureaus gesloten De bureaus en diensten der gemeente zullen gesloten zUn op vrydag en zater dag, 15 en 16 april 1960. Het bureau van de burgerlijke stand is op zaterdag 16 april a.s. geopend van 1011 uur voormiddags. Op goede vrydag en 2e paasdag zal de ophaaldienst van huisvuil niet functio neren. In de wyken, waar op deze dagen het huisvuil volgens de bestaande dienst regeling zou worden opgehaald, zal dat nu plaats vinden op zaterdag, 16 en dinsdag, 19 april 1960. Dr. Roger Gilliat als „best man" bij huwelijk (Van onze Londense correspondent) Dr. Roger William Gilliat, neuroloog en zoon van wylen Sir William Gilliat, de hofgynaccoloog, die bij de geboorte van Prins Charles aanwezig was, zal bij het huwelijk van Prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones op 6 mei als de „best man" van de bruidegom fun geren, in plaats van Jeromy Fry, die om gezondheidsredenen heeft moeten be danken. De „best man" is degene die in Engeland de bruidegom tot het laatste ogenblik van zyn vrijgezellenschap bij staat en o.a. de ring meeneemt naar de kerk. Tot zover onze Londense correspon dent. Het Britse blad Sunday Dispatch weet te melden dat Prinses Margaret van Engeland en Tony Armstrong-Jones een huwelijksreis zullen maken langs de ei landen van de Caraibische Zee. De tocht zou zes tot tien weken duren. Het blad schrijft voorts dat de Noorse ko ninklijke familie de uitnodiging tot bij woning van het huwelijk van Prinses Margaret zou hebben afgeslagen omdat de bruidegom niet van koninklijke bloe de is. Van betrouwbare zijde te Kopenhagen is vernomen dat Koningin Ingrid van Denemarken het huwelijk van Prinses Margaret en Armstrong-Jones zal by- wonen. Een woordvoerder van het Zweedse hof heeft te Stockholm meegedeeld dat de Koning en de Koningin van Zweden niet aanwezig kunnen zijn bij de huwe lijkssluiting omdat de Sjah van Perzië in die tyd een staatsbezoek aan Zweden zal brengen. De woordvoerder zei niet te weten of de kleindochters van de Ko ning van Zweden zijn uitgenodigd, maar hy achtte het onwaarschijnlijk dat zij naar Londen zouden gaan met het oog op de komst van de Sjah. Jaarvergadering Ned. Vrijgezellenbond Zaterdag is in het Erasmushuis te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Ned. Vrijgezellenbond. de orga nisatie die de maatschappelijke belangen der ongehuwden in Nederland behartigt. Het voornaamste succes van zijn acties is wel dat een eerste daadwerkelijke stap is gedaan tot verlaging van tarief I der loon- en inkomstenbelasting. Het ledental is ook in 1959 gestegen en wel met ruim 36 Ter vergadering werd de bondsvoor zitter, mr. A. C. van den Brand te Wa- geningen, evenals de overige bestuursle den, herkozen. Ten slotte werd vastge steld dat de bond zal moeten streven naar gelykstelling van loon- en in komstenbelasting voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen. Bromfietsende jongens molensteerden voetganger (Van onze Haagse redactie) Een bende jongens op bromfietsen heeft gisteravond te Den Haag een on schuldige voorbijganger zonder enige aanleiding gemolesteerd. De man kreeg een bloedneus en een paar blauwe ogen, z(jn overjas werd geheel vernield en an dere kledingstukken werden hem van het lyf gerukt. Als een zwerm horzels kwamen de jongens met brullende motoren op de man af en trachtten hem omver te rij den. Toen zij voor de tweede keer op hem inreden, maakte de man een afwe rende beweging waarbij hy één van de bromfietsers raakte. Dit was het sein voor de hele bende om zich gezamenlijk op de man de storten, met bovenver meld gevolg. Tegen zoveel jongens tegelyk kon de aangevallene niet op. Hij vluchtte een portiek op en belde lukraak ergens aan. Het geluk was met hem. want de deur werd geopend door een rijkspolitieman. Deze greep onmiddellyk zijn gummi knuppel en „herstelde de orde". De inmiddels gealarmeerde "Haagse) politie ging in de buurt op onderzoek uit en trof in een cafetaria nog enkele jon gens aan. Twee 19-jarigen, een loodgie ter en een broodbezorger, en een 18-ja- rige elektricien, werden aangehouden. De recherche zet het onderzoek voort. Chinese beschuldiging van de Ver. Staten De premier van Rood-China, Tsjoe en- lal, heeft de Verenigde Staten beschul digd van tegenwerking bij het oplossen van vele belangrijke internationale vraagstukken, waaronder ontwapening. De premier verklaarde in het natio nale volkscongres dat de imperialisti sche politiek van de V.S. ongewijzigd blijft, „zy sporen ook krachtig aan tot herleving van het Japanse en Duitse militarisme", beweerde hy. „China zal absoluut niet deelnemen aan een inter nationale conferentie of organisatie waaraan twee China's deelnemen. Een internationale overeenkomst zonder de deelneming en ondertekening door Chi na's vertegenwoordiger zal geen enkele verbintenis opleggen aan China". Postkoets in Skopje De Floriade-postkoets is zaterdag- avon <Ün Skopje, een plaats in het zui delijk deel van Joego-Slavië gearri veerd. Zeker 20.000 van de 30 000 inwo ners van die stad waren op de been om de koets en de historische ambassadeur De Busbecq welkom te heten. De stra ten waren volgepakt met mensen en op het grote plein in het centrum was het volledige politiekorps niet bij machte om de applaudiserende menigte tegen te houden. Gemeentelijke autoriteiten verklaarden, dat de komst van de post koets het eerste grote evenement sinds vijf Jaar in Skopje genoemd mag wor den. Van Nis af. waar men vanavond hoopt aan te komen, worden de wegen minder slecht. De koets zal dan alleen rekening hebben te houden met een sterkere stij ging van de wegen. BEURSOVERZICHT Aku en Hoogovens willig Amsterdam, 11 april. Het was vanmiddag op het Damrak alles Aku en Hoogovens wat de klok sloeg. Voor beide fondsen was een „wil lige" stemming aanwezig en de omzet ten waren, vooral voor Aku's, aan de ruime kant. De eerste kwartaalcyfers van 1960 van het rayonconcern maakten op de beurs een zeer gunstige indruk. De nettowinst was aanzienlijk hoger vergeleken met die van het eerste kwar taal 1959. De jaarcyfers over 1959 zullen ongetwyfeld, aldus de beurs, zeer gun stig zyn. Door een en ander was er flinke vraag voor Aku, waartegenover niet voldoende aanbod stond. Het bui tenland, West-Duitsland en Parys, als mede het publiek namen de stukken uit de markt. Hierdoor werd meteen de vUf maal parikoers gepasseerd en geopend op 506, tegen een slotkoers van vrydag JJ. op 493 3/4. Later hadden winstnemin gen plaats, waardoor de koers daalde tot 501 om daarna weer een paar punten aan to trekken. Hoogovens waren zeer vast als gevolg van de nawerking van het gepubliceerde jaarverslag. Vooral het buitenland liet zich geducht gelden met als resultaat, dat de prijs van 679 voor de oude aandelen circa 16 punten boven de vorige slotkoers lag. De nieuwe aan delen 661 tegen 643% als voorgaande slotkoers. Philips verloor op 862 circa 4 punten, Unilever was circa 2- punten la ger terwyi Kon. Olies een halve gulden lager noteerden. K.L.M. werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. In de Scheepvaartwaarden was het zeer stil. Veranderingen van enige bete kenis kwamen niet voor. Van de leiden de cultures waren certificaten Deli aan geboden, terwijl er voor HVA's enige vraag aanwezig was. Staatsfondsen kalm en pryshoudend. In de lokale sector waren grootbanken, waarvan vooral Amsterdamsche Bank, aan de vaste kant als gevolg van West- duitse aankopen. WISSELKOERSEN Londen 10.59%—10.60; New York 3.77—3.77%; Montreal 3.90^—3.91^; ParUs 76.86%—76.91%Brussel 7.56% —7.56%; Frankfort 90 41—90.46; Stock holm 72.96—73.01; Zurich 86.93—86.98; Milaan 60.75%60.80%; Kopenhagen 54.73—54.78; Oslo 52.93%—52.98%We nen 14.49%—14.50%; Lissabon 13.20— 13.21%. Beurs van Amsterdam Maandag 11 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '59 4% 98%GB 98ft Ned. '53 3% 94(2 94% Grootboek obi. 3% 94 97% Ned. '47 3% (3) 9211 93 Ned. *51 3% 95B 95 B Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93%B 93 Ned. '43 3% 86% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 89%GB 89% Ned. '55 II 3% 90ft 90% Ned. *37 3 89 89% Dollarlng '47 3 92 91% Investeringscert. 3.. 97% 97ft Ned. 62-64 3 97HGB 97% Indië '37 A 3 93% 93 ft Grootboek '46 3 89% Ned. WB. 6% 109GB 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 38%GB 38 Nat. Handelsbank 163% 163% Ned. Handelmy261 265 GL Amst. Rubber 112 %GB 112 H.VA165% 166% Senembah 543 540 AK.U493% 501% Berkel's Patent (v.) 302GB 303 GB Calvé Delft cert 755 753 Deli My .en (Ver.) 180.60 177 Kon. Pap v. Gelder 260GB 264% Hoogovens eert663 679 Müller en Co. NB 450GB 454% Ned. Kabelfabr477 460 GB Philips 865 860% Philips pref270 265 Unilever 796% 791% Wilton Feyenoord 211 208 Biliton 2de r 355 355 GB Dordtse Olie gew 728GL 728% Kon Olie (f20.— 157.50 156.70 idem (50 f20.-) 155.60 155 Holl. Amer. iyn 141% 140% Java China Paket 149 148% KLM113.90 114 GL Kon. Ned. Stmv My 178 179 Kon Paket My 135 Stoomvaart My Ned 166 165 Nievelt Goudr eert 136% 136% v. Ommeren eert 255 251 Kon Rott Lioyd 148% 148 Ned Scheepv Unie 147%GB 147%GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) ..97 97 ld ld *37 I-H (8%) 93% 93% Z.-Holland "56 (4%) 97f| 98% Bank N. G. '58 (5%) 103% ld. N.WB. '52 (4%) 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam *51 I 2% 84 A'dam *56 I 2%79% A'dam "56 H 2%92% Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 79 Den Haag '52 I 2% 84 Idem n 2% 86% R'dam *52 I 2% 86 Idem n 2% 86% Idem *57 2% 99% Utrecht '52 2% 86 Z.-Holl. 1957 2% 99 84 79% 92% 80 81% 83% 86% 85 98% 87 8311 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 214.— Amst. Bank 333% HB.U. eert218 Rott Bank 274% Twentsche Bank 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 375 Borsumy63 K N Edmet A-AA 95 Idem pref wd 107 Electrolasmy 320 Kon. Ned Grofsm 160L Holl. Constructie 470 Ing. bur v Bouwnyv 285 Internatlo 161 Int Kunststof! Ind 66% Leidse Wolsplnnery 384% Rott. Droogdok My 632 Sikken's Lakfabr 628 Ver Touwfabrleken 288 Walvisvaart 113 Wernlnk's Betonm 160 Van Wyk en Heringa 102 Zaalberg 119L Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% Amertk. fondsen Canadian Pacific R 25 Intern NlckeJ 105% Anaconda 53ft Bethlehem 8teel47 Cities Service 43% General Motors 47% Kennecott80 Republic Steel i^% Shell OU 71% Union Pacific 27%exd. Un. States Steel 83% 214 340 219% 279% 264 380 60% 150L 485B 285 160% 67% 387 634 601 288 113% 161%. 106% 118 25 105 54 47 43% 46% 80 62% 69% 26% 81%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7