28 hoofijprijs-winnaars met LEX1 naar ROME Alg. Bedrijfsbond Textiel en Kleding „De Eendracht" bestaat 50 jaar Afdeling Leiden viert feest Kon. Brons voor Th. M. Teylingen TWEE NIEUWE EREDOCTOREN VAN LEIDSE UNIVERSITEIT Opgericht 1 maart 1860 Maandag 11 april 1960 Tweede blad no. 30023 Doe mee aan het fascinerende Lexington-figurenspel! Lezers schrijven Het rij-examen Daar een „Examen-kandidaat" in Uw blad van 31 maart 1960 een beslist on juiste voorstelling geeft van de gang van zaken bij de rijexamens, meen ik, in het belang van Uw uitgebreide lezerskring, waaronder waarschijnlijk velen, die nog rijexamen moeten doen, enige opmerkin gen te moeten maken. Het inschrijfgeld voor het rijexamen bedraagt niet f. 10.zoals „Examen kandidaat" schrijft, doch f.9.50 vooreen volledig examen, f.7.voor een prak tisch en f.6.voor een theoretisch her examen. Het C.B.R. is niet een particuliere in stelling, doch een door de Wegenver keerswet voorgeschreven Bureau, dat onder toezicht van de Minister van Ver keer en Waterstaat, die de prijzen vast stelt en de Koninklijke Verkeersbonden zijn werkzaamheden verricht. De examinatoren zijn niet allen neven- functionarissen. In Leiden werken 2 ad viseurs in vaste dienst en 2 adviseurs in nevenfunctie. De nevenfunctionarissen moeten tenminste 2 volle werkdagen ter beschikking kunnen stellen. Voor de be schikbaar gestelde tijd dient uiteraard een vergoeding te worden betaald. Zou het CJ3.R. uitsluitend met adviseurs in vaste dienst werken, dan zou het in schrijfgeld voor het rijexamen belangrijk hoger moeten zijn. Dat men, indien men voor een prak tisch- of theoretisch herexamen zakt, daarna weer het gehele examen moet afleggen, is geen kwestie van winstbejag, doch een wettelijk voorschrift, waaraan het C.B.R. zich dient te houden. Overi gens is dit niets bijzonders, daar dit ge bruik bij alle examens in Nederland toe gepast wordt. De uitslag van het rijexamen is inder daad onherroepelijk, maar kan men dan wel beroep instellen op de uitslag van andere examens in Nederland? Waarom worden dan voor het rijexamen andere normen gevraagd? In ieder geval kan men na een ongun stige uitslag van het rijexamen de Mi nister verzoeken een deskundige aan te wijzen voor het onderzoek naar de rij vaardigheid. Men moet dan geen f. 9.50 doch f.15.betalen en waarschijnlijk een behoorlijke afstand afleggen om de plaats, waar dit examen wordt afgeno men, te bereiken. En uiteraard moet men ook bij dit examen aan de wette lijk gestelde eisen voldoen. Men mag het gerust oneens zijn met de fouten, welke de examinator tijdens het examen heeft geconstateerd, maar of daar veel waarde aan zal worden gehecht, Herdenkt de Leidse Bestuurdersbond-N.V.V. deze maand zijn zestigjarig be staan, de bij deze Bond aangesloten Alg. Bedrijfsbond Textiel en Kleding „De Eendracht" verkeert eveneens in een periode van herdenken. De afdeling Leiden van deze Bond maakte n.l. de vijftig jaar vol. Ter gelegenheid van dit gouden feest werd zaterdagmiddag in de Kleine Zaal van de Stadsgehoorzaal een geani meerde receptie gehouden, 's avonds gevolgd door een feestelijke samenkomst. Na een inleidend woord van de voor zitter van de jubileum-commissie, de heer L. Lacourt, gaf de afdelingsvoorzit ter, de heer B. van der Steen, bij de aan vang van de receptie een historisch over zicht van de groei en vooral de strijd van de thans jubilerende afdeling. Vooral na het beëindigen van de tweede wereldoorlog heeft de Leidse afdeling een periode van grote bloei meegemaakt, waardoor zij thans in het Leidse NVV- organisatieleven op de vijfde plaats staat. De heer J. Faner, secretaris van het hoofdbestuur, die hierna als eerste spre ker gelukwensen aanbood, wees er o.m. op, dat de strijd van weleer thans plaats heeft gemaakt voor samenwerking, waar door de gemeenschappelijke belangen ten zeerste worden gediend. Helaas draagt de thans doorgevoerde vrije loonpolitiek is toch geen vraag. De mening van de deskundige examinator zal toch hoger dienen te worden aangeslagen dan die van de examinandus. Hoe de „Examen-kandidaat" erbij komt te verkondigen, dat men geen nadere in lichtingen over de gemaakte fouten mag vragen, is mij beslist onduidelijk. Dage lijks worden schriftelijk tientallen van deze inlichtingen gevraagd en zij worden prompt verstrekt. De Directeur van de Stichting Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen H. M. W. WESTERLAKEN. E.H.B.O.-wedstrijclen district Leiden De onderlinge E.H.B.O.-wedstrfjden, die zaterdagmiddag onder auspiciën van de Kring Leiden in het Logege- bouw aan het Steenschuur werden ge houden, droegen het karakter van se- lectie-wedstrjjden, aangezien de win nende ploeg het district-Leiden zal vertegenwoordigen bij de districtswed- strijden, die op 7 mei te Rokanje zul len worden gehouden. In zijn woord van welkom richtte de districtsvoorzitter, de heer H. van Roon, zich in het bijzonder tot de doktoren, de heren J. G. Bazuin, H. J. Keegstra en P. van 't Wout, die hij tevens dank BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jan Gerard Hendrik, zn. van J. G. H. Boon en A. J. Marijt; Pleter Johannes, zn. van L de Ruiter en C. P. van 't Wout; Johannes HendTik, zn. van J. Nleuwen- huysen en J. Brugman; Ronald Albert, zn. van A J. Leichsenring en H. Smit; Dirkje Cornelia, dr. van L. de Booy en P. Kalkman; Trijntje, dr. van C. Sip en H. Hoek- Astrid wynanda, dr. van C. de Meij en H. Burgemeester OVERLEDEN. A. den Hoed. 80 Jr., echtgenote van W. Slera- A. van der Laan, 64 Jr., echtgenote van k. W. Wijk; C. J. van Leeuwen. 70 Jr. echtgenote van J. G. Rewijk; J. Brussee. 13 Jr., zoon- G. van Noord, 72 Jr., echtge note van H. Veldman; K. T. Scheltens. 82 Jr., man; M. W. Teske, 77 Jr., weduwe van W. Slingerland. bracht voor hun bereidheid om als jury te fungeren, alsmede tot de ploegen uit Voorschoten, Sassenheim, Leiderdorp, Oegstgeest,, Hillegom en Leiden die de onderlinge strijd zouden aanbinden. Deze wedstrijden konden de afgelopen drie jaar niet worden georganiseerd we gens gebrek aan animo, dus sprak de heer van Roon de wens uit, dat nu de „schijndode" weer tot leven is gebracht, alle afdelingen mede zullen werken om hem nog tal van jaren in leven te hou den. Hierna kregen de ploegen (elk be staande uit een leider (ster) en twee helpers(sters), de gelegenheid om te de monstreren op welke meest doelmatige wijze de eerste hulp aan een tweetal slachtoffers moet worden verleend. De opgave was niet gemakkelijk en eiste grote nauwgezetheid bij de behandeling van een aantal complicaties. Dat de jury na afloop een woord van lof kon laten horen, pleit voor het peil, waarop de prestaties stonden. Nadat dokter Ba zuin een résumé van de verrichtingen had gegeven en de gemaakte fouten had besproken, maakte hij de uitslag be kend en bleek, dat de Leidse ploeg o.l.v. mej. J. Roman met 214 punten (max. te behalen 235 punten) de overwinning had behaald en dus naar Rokanje gaat. Ook als leidster behaalde mej. Roman met 64 punten (max. 70 punten) het hoogste aantal punten. De overige resultaten waren als volgt: Oegstgeest (184 ptn), leider W. v. d. Sleet (52 ptn), Sassenheim (172 ptn) leidster mej. J. Tilma (50 ptn). Voor schoten (143 ptn), leidster mej. H. Ype- laan (52 ptn), Hillegom (131 ptn) leider P. v. d. Hoorn (41 ptn). Leiderdorp (118 ptn), leider W. de Jong (43 ptn). ertoe bij, dat de verhoudingen weer ver scherpt worden. De regering moet, aldus spreker, echter goed weten, dat de tex tielarbeiders niet van plan zijn hun ver overde positie prijs te geven. De heer Faner, die opwekte om de ge lederen te versterken „aan de confe rentietafel spreekt nu eenmaal het getal een belangrijk woordje mee" wees er op, dat scholing en bezinning voor de toekomst de twee wachtwoorden zijn, waaraan aandacht moet worden besteed. Hulde bracht spreker aan de pioniers, die zich hebben ingespannen om aan het organisatieleven gestalte te geven. Een woord van waardering, waarin spreker ook de tegenwoordige districtsbestuurder, de heer P. Kruit, die jaren voorzitter was van de Leidse afdeling, liet delen. De heer P. de Kruis, voorzitter van de L.B.B.-N.V.V., die namens tal Van aan gesloten organisaties een elektrische klok aanbood, schonk eveneens aandacht aan de vele taken, o.a. het zoeken naar een zinvolle vrye-tijdsbesteding i.v.m. de werktijdverkorting, waarvoor men in deze tijd nog staat. Ook de voorzitter van de Federatie Leiden van de P. v. d. A., de heer W. G. den Dubbelden, sprak in deze geest. Wethouder S. Menken, die namens het gemeentebestuur het woord voerde, had eveneens waardering voor hetgeen in organisatieverband is tot stand gekomen en zeide, dat de Sleutelstad haar naam moeilijk zou kunnen handhaven indien daaruit het textielwezen zou verdwijnen. In het belang van de industrie sprak spreker de wens uit, dat een textiel school nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Voorts voerden deze middag nog het woord de heer J. H. Schüller, voorzitter van „Ons Centrum", de heer La Court namens de leden van „De Eendracht", de heer Piket namens de Alg. Bedrijfs groepencentrale, de heer J. Hensing na mens de R.-K. Textielarbeidersbond en een vertegenwoordiger van een zuster- afdeling te Haarlem. Namens de Leidse Ver. van Industriëlen kwamen de heren mr. P. J. de Ruyter de Wildt en Par- men tier gelukwensen aanbieden. FEESTAVOND STADSGEHOORZAAL In het kader van deze viering vond 's avonds in de Stadsgehoorzaal een fees telijke bijeenkomst plaats. De heer L. Lacourt, voorzitter van de jubileum-commissie, sprak een hartelijk woord van welkom, waarin hij in het bijzonder de aanwezigheid van de afge vaardigden van het hoofdbestuur, de L.B.B., de P. v. d. A., het N.V.V. en de R.-K. Bond „St.-Lambertus" alsmede de Chr. Bond „Unitas" accentueerde. Hier na ging spreker over tot de aanbieding van het jubileumgeschenk van de leden: een stalen archiefkast, die met de inhoud van een envelop bestemd is om het meu bilair van het afdelingskantoor een nood zakelijke uitbreiding te geven. De kast was versierd met boeketten bloemen, die bestemd waren voor de echtgenoten van de leden van het dagelijks bestuur. Nadat de voorzitter, de heer B. v. d. Steen, namens het bestuur dank had ge bracht voor deze nuttige geschenken, hield de secretaris van het Hoofdbestuur, de heer J. Faner. nog een toespraak. Onder het motto; Een feestavond ln de malle molen van „De Eendracht" volg de een feestprogramma dat werd ge bracht door „The Rile Brothers", twee komische cascadeurs; het zang-duo De De heer P. de Kruis, voorzitter van de L.B.B.-N.V.V., biedt de voorzitter van „De Eendracht"de heer B. van der Steen, een geschenk aan. (Foto LD/Holvast) Gesona's, Nicky Nobel in een muzikale kolder, de komische parodisten North Bromley, Cor van Veen (accordeon) en Henk Bukman, die naast een geestige conference, samen met Jane van Stol, een aantal komische schetsjes bracht. In één ervan mochten een dame en drie heren uit de zaal meespelen, hetgeen op zichzelf reeds aanleiding gaf tot grote hilariteit. Een gezellig bal onder leiding van de heer C. van Leeuwen en met medemerking van „The Bouncers Dance Music" besloot deze geslaagde feestdag van „De Eendracht". W. T. Steam en prof. Thorsten Sellin De Senaat van de Leidse Universiteit heeft besloten twee eredoc toraten te verlenen. Het ene doctoraat, in de wis- en natuurkunde, is toegekend aan de Engelsman W. T. Steam, wetenschappelijk me dewerker van het British Museum Botany Department, te Londen. Het andere eredoctoraat, in de rechtsgeleerdheid, is verleend aan de Ameri kaan van Zweedse geboorte prof. Thorsten Sellin, hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Pennsylvania. W. T. Stearn De heer Stearn, die staflid ls van het British Museum, was in zjjn jeugd door huiselijke omstandigheden niet in staat een academische studie te volgen. In zijn vrije tijd hield hij zich als liefheb berij bezig met plantkunde, en daarbij leverde hij belangrijke bijdragen tot de ontwikkeling van de botanie. Hij be perkte zich in zijn zelfstudie echter niet tot de botanie, maar was ook een ge schiedvorser en literator. Zijn histori sche studies hadden voor een deel be trekking op Nederland, en hij is her haalde malen voor deze studies in Lei den geweest. Verschillende van zijn publikaties op uiteenlopend gebied zijn van grote wetenschappelke waarde ge weest. In een zelfstudie, welke van een grote eruditie getuigt, heeft hij op zeld zame wijze zijn historische, natuurhis torische en literaire kennis geïntegreerd buiten universitair verband. Niet on vermeld mag blijven, dat hij zich de kennis van de Zweedse taal eigen maakte teneinde de werken van Lin- Veertig jaar bij het Slachthuis In de kantine van het Openbaar Slachthuis werd zaterdagmorgen de heer Th. M. Teylingen, die als smid eerste klasse bij dit gemeentebedrijf werkzaam is, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum. De directeur van het Slachthuis, dr. K. Reitsma, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Deze merkte in zijn felicitatiewoord o.a. op, dat het een prestatie is 40 jaar bij eenzelfde baas werkzaam te zijn. „We zijn beide even oud en op onze leeftijd ga je je toch onwillekeurig afvragen heb ik goed gekozen in mijn leven en hoe heb ik het er af gebracht? Uw werk heeft U altijd veel voldoening geschonken. Er zijn vele gemeenteinstellingen, maar het Slacht huis heeft toch altijd een bijzondere plaats ingenomen. We hebben dit be drijf zien uitgroeien en moderniseren en De burgemeester speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto LD./Holvast) gen. Daarom doet het mij veel genoe gen U de bronzen eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, te mogen opspelden", aldus de burgemees ter. Dr. Reitsma ging vervolgens de 40 Jaar, welke de heer Teyingen bij het Slachthuis werkzaam is, in het kort na. „Uit dit kleine verloop blijkt, dat uw leven altijd een opgang is geweest. U hebt zich altijd gekenmerkt door een grote bescheidenheid en U was zeer ge zien bij uw collega's", aldus de directeur. Als blijvend blijk van herinnering en dankbaarheid, overhandigde dr. Reits ma een oorkonde en een geschenk on der couvert. Daarna werden nog felici tatiewoorden gesproken door de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer Van Dijk, die het echtpaar Teylin gen een aquarel aanbood, en door de chef van de afdeling waar de jubilaris ook U hebt er uw steentje toe bijgedra-werkzaam is, de heer Hoogteyling. naeus ln de oorspronkelijke taal te kun nen lezen. Hij combineerde hiermee als het ware drie terreinen, waarop zijn zelfstudie was gericht: botanie, histo rie en literatuur. De heer Stearn is 49 jaar oud Thorsten Sellin Prof. Thorsten Sellin, aan het eind van de Torige eeuw als Zweed gebo ren, promoveerde aan de Universiteit te Uppsala en is thans hoogleraar ln de criminologie en sociologie aan de Universiteit van Pennsylvania in de Verenigde Staten. De belangrijkste grond, waarop hem het Leidse eredoctoraat werd verleend was de publikatie van zijn studie on der de titel „Pioneering in Penology" (1944), waarin hij de belangrijke rol beschreef van het Amsterdamse Rasp en Spinhuis voor de ontwikkeling van het strafrecht. Dit werk draagt een dui delijk humanistische inslag. Zijn latere werk „Culture, Conflict and Crime" opende een geheel nieuwe richting in het criminologisch onderzoek. Voorts heeft hij belangrijke studies gewijd aan de invloed van de doodstraf op de cri minologie, waarin hij aantoonde, dat deze invloed zeker niet van beperkende aard ls geweest. Als bijzonderheid zij vermeld, dat prof. Thorsten Sellin in september a.s. voorzitter zal zijn van het vierde in ternationale criminologisch congres, dat in Den Haag zal worden gehouden. Het staat nog niet vast, wanneer deze eredoctoraten aan de betrokkenen zul len worden uitgereikt. Het aantal in leven zijnde Leidse eredoctoren bedraagt thans twaalf. Be halve de twee nieuw benoemden zijn het Prinses Wilhelmina (rechten 1925), Koningin Juliana (letteren en wijsbe geerte 1930), sir Winston L. S. Chur chill (rechten 1946), prof. dr. W. E. Hocking (Amerikaans gasthoogleraar, letteren en wijsbegeerte 1948), lord Hailey (rechten 1948), dr. P. J. Waar denburg (geneeskunde 1954), J. Schlum- berger (letteren en wijsbegeerte 1954), E. M. Forster (letteren en wijsbe geerte 1954), Victor E. van Vriesland (letteren en wijsbegeerte 1954) en dr. J. E. Baron de Vos van Steenwljk (president curator, rechten 1959). Na de bevrijding werden zestien Leidse eredoctoraten verleend. Uit een vitrine van een winkel aan de Haarlemmerstraat zijn zeven spijker broeken ontvreemd. Door de vitrine los te schroeven, wisten de daders bl) het klaarblijkelijk zeer begerenswaardige produkt te komen. Jongens door ontploffing projectiel gewond Als gevolg van het ontploffen van een gevonden projectiel zijn gistermiddag in Roosendaal vier jongens in de leeftijd van 14 tot 16 jaar vrij ernstig gewond. Twee van hen moesten worden opgeno men ln het ziekenhuis „Charitas". ZU zullen belde enkele vingertoppen moeten missen. De twee andere jongens konden, na behandeld te zijn, naar huis terug keren. Waarschijnlijk hebben de Jongens het projectiel gevonden m de omgeving van de voor onbevoegden verboden schiet banen. Thuis gekomen wilden ze het projectiel in brand steken, waarop het met een harde knal explodeerde. Alle Jongens kregen vele scherfwondjes aan het gezicht. Geslaagd debuut van gezelschap .Imperium' Jeugdtoneel onder auspiciën van Leidse Jeugdactie Het toneelspel „De drie arme boeven" van Diederik Lange is zaterdagmiddag in de Leidse Schouwburg in première gegaan. Onder auspiciën van de Leidse Jeugdactie gaf de Chr. Jongerentoneel- groep „Imperium" haar eerste voorstel ling voor de jeugd van 815 jaar. Dit spel, dat door een Leids auteur is ge schreven, door een Leidenaar werd ge regisseerd cn door Leidse jongeren van 18 tot 30 jaar op de planken werd gezet, is in alle opzichten geslaagd te noemen. Het werd op een dergelijke wijze ge bracht, dat het de kinderen twee uur lang van begin tot einde heeft geboeid. I De heer Lange is er bijzonder goed in geslaagd een stuk, dat hij speciaal voor kinderen heeft geschreven, te vervaar digen, dat tot in de kleinste details een pakkend geheel vormt. Het is niet zo maar een naar het sprookjesvlak over hellend verhaal, doch het stuk bezit een veel diepere achtergrond. In de aller eerste plaats heeft het de bedoeling het kind te leren dat „wie niets presteert, is in het leven niets weerd", zoals een der spelers opmerkt. De afloop toont aan, dat het streven naar „op eigen benen staan", eerlijk en rechtschapen te zijn, het hoofddoel moet zijn voor het ver overen van een plaats in de maat schappij. Vorige week schonken wij enige aandacht aan de inhoud van het stuk, zodat wij aannemen, dat deze wel voldoende bekend zal zijn. Over het stuk zelf niets dan lof. De vorm ls uitstekend, deels op rijm, deels in de gewone spreektaal. De schrijver stelt de kinderen diverse bestaande typen men sen voor en wijst hun op de fouten. De auteur heeft zich geheel in het kinder wereldje weten te verplaatsen, waardoor hij er tenvolle in geslaagd is een waar kindertoneelspel te vervaardigen. Hulde aan spelers en speelsters, geen enkele uitgezonderd. Hun weergave was in een woord af. Onder de regie van de heer J. Chr. Bartelsman, die de kinde ren vooraf inlichtte over het stuk en de gebruiken op het toneel, is dit spel op uitstekende wijze voor het voetlicht ge bracht. Woorden van lof ook voor de decor-ontwerpers, die op eenvoudige maar smaakvolle wijze voor een bijpas sende achtergrond hebben gezorgd. Wij wensen de toneelgroep veel succes bij hun eerste buitenlandse optreden over veertien dagen in Zürich. „DE TAAK DER KERK IN DE AFRIKAANSE WERELD VAN HEDEN" Een zeer actueel onderwerp zal heden avond in de Willem de Zwijgerkerk wor den behandeld. Op uitnodiging van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest houdt ds. Ouwehand. die sedert 1953 in Afrika werkzaam is en thans in ons land vertoeft, een lezing over „De taak der Kerk in de Afrikaanse wereld van heden". Morgenavond wordt in „Prediker" een grote inter- en buitenkerkelijke sa menkomst gehouden. Deze dienst wordt geleid door de bekeerde zigeunervoor ganger Archange met medewerking van zijn zigeunerorkest. dag dankte de voorzitter de heren Has- selbach en Rodenburg voor de rond leiding. ln*®1 en de OLYMPISCHE SPELEN! Lexi nodigt u uit om aan de lopende prijsvraag mee te doen. Er zijn in de maanden april, mei, juni en juli ELKE MAAND 7 hoofdprijs-winnaars, die 5 dagen naar Rome en de Olympische Spelen vo©* gaan en 50 winnaars van een slof Lexington. l de L®*" Wij zenden u gaarne op aanvraag per briefkaart *ot O*1 het prijsvraag-reglement. Schrijft u aan: LEXINGTON - Postbus 170 - Den Haag. nd»n9«n ee»*te V. ogton-P''1' ode «net 30 EXCURSIE VOLA Zaterdagmiddag hield de Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool een excursie naar de Lichtfabrieken. De voorzitter, de heer C. L. de Bree, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Na bezichtiging van het filtergebouw, werd het kolentransport in ogenschouw genomen. In het ketelhuis zagen de aanwezigen op welke wijze de kolen in de bunkers terecht komen. Nadat de benodigde hoeveelheid kolen gewogen is, komt deze op het rooster van de ketel, waar de verbranding plaats vindt. Hier na zagen de aanwezigen de grote tur bines in het machinehuis. Het schakelhuis, waar de opgewekte elektriciteit wordt gemeten en over de stad verdeeld, werd het laatst bezocht. In de ontvangstzaal was daarna gele genheid voor het stellen van vragen. Aan het einde van deze leerzame mid-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3