Blanke boer pleegde aanslag op de Zuidafrikaanse premier Verwoerd WEERBERICHT Toestand bevredigendherstel van schotwonden in het hoofd zal zeker nog zes weken vergen Vice-premier Paul Sauer heeft de leiding op zich genomen Mr. G. W. Arendsen Hein vraagt ontslag bij „Groot Batelaar" Ontevredenheid in Bergen Belsen over verloop schadevergoeding Vooroverleg in Washington Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 APRIL 1960 No. 30023 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoecü Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Johannesburg is zaterdag een aanslag gepleegd op de premier van Zuid-Afrika, dr. Hendrik Verwoerd: hij kreeg twee kogels in het hoofd, één door het oor en één door het verhemelte. De premier werd gisteren naar Pretoria overgebracht, waar hij in een ziekenhuis is op genomen. De aanslag werd gepleegd toen dr. Verwoerd een landbouw tentoonstelling geopend had in het Milnerpark. De schoten troffen hem, toen hij juist had plaatsgenomen in de loge voor hoge autoriteien. Een menigte van dertigduizend mensen was getuige van de aanslag. De dader, een zekere David Pratt, een rijke boer en fabriekseigenaar, omstreeks vijftig jaar oud, drong zich, nadat Verwoerd gesproken had, tussen de mensen naar voren. Hij haalde een klein pistool uit zijn zak en schoot op Verwoerd, die in zijn stoel achterover zakte, terwijl het bloed over zijn gezicht stroomde. De man werd dadelijk overweldigd door omstanders. Mevrouw Verwoerd keek verstijfd van schrik toe. De toestand van de Zuidafrikaanse premier gaat volgens de laatste berichten bevredigend vooruit. Hij zal waarschijnlijk zes weken niet kunnen werken als er zich geen onverwachte complicaties voordoen. In alle kerken van de Nederduits-Gereformeerde, R.K. en Anglicaanse kerken in Zuid-Afrika werd gisteren voor zijn herstel gebeden. De R.-K. Kerk zal in dit verband deze week elke dag speciale diensten houden. Voorts zullen in alle joodse paasdiensten, die vanavond be ginnen, voor het welzijn van dr. Verwoerd worden gebeden. Vrouw van dader zou in Nederland wonen Omtrent de dader van de aanslag wordt nog vernomen, dat hij lid is van de boerenvereniging van Witwaters- rand. Hij is voor de tweede maal ge huwd met een schatrijke vrouw, die thans in Nederland vertoeft. Hij bezit zeer veel land. Enkele jaren geleden werd hij eigenaar van een vakblad op landbouwgebied. Volgens een van zijn medewerkers bezit Pratt een aangenaam karakter, maar kan hjj buien hebben, die hem bij zijn omgeving gevreesd ma ken. Hij zou lijden aan aanvallen van vallende ziekte, waarom hij enige tijd in een inrichting werd verpleegd. Premier Verwoerd had bij de opening van de tentoonstelling verklaard, dat Zuid-Afrika een grote toekomst tege moet ging. De tentoonstelling geeft een beeld van wat er tot op heden door de verschillende generaties tot stand is ge bracht, zo zei hij, doch dat is slechts een basis. Soms worden de mensen in paniek ge bracht door de gebeurtenissen, zo zei hij, en vrezen zij dat er een einde is gekomen aan een tijdperk van opbouw en dat er een terugslag zal volgen. Doch de geschiedenis van Zuid-Afrika is er een van crisis na crisis, en uit elke crisis is een nog grotere vooruitgang geboren. Wat Zuid-Afrika nu doormaakt zal niet OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht, overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 april Zon op: 5.51 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 2059 uur; onder: 652 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.36 en 15.54 uur. Laagwater te 11.42 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's een nederlaag, doch grotere vooruitgang in alle onderdelen van het Zuidafri kaanse leven met zich meebrengen, zo verklaarde hij. Koningin Elizabeth van Engeland, de regeringen van Amerika, Australië, Ca nada en Engeland hebben van hun medeleven met premier Verwoerd blijk gegeven. Direct na de aanslag werd het kabinet opgeroepen voor een bijeenkomst ten huize van vice-premier Paul Sauer. Sauer zei later voor de radio, dat „ieder weldenkend mens diep geschokt is", door de aanslag op de premier. Hij vroeg de bevolking kalm te blijven. De Zuidafrikaanse pers gaf hedenoch tend uiting aan haar ontsteltenis over de aanslag op dr. Verwoerd en zij be toonde zich dankbaar, dat de premier aan de dood ontsnapte Het regeringsgezinde dagblad „Die Transvaler", dat te Johannesburg ver schijnt, schreef onder meer: „Verwoerd leeft nog en alle gelovige Zuidafrikanen zullen hierin de hand Gods zien. God heeft Verwoerd uitgekozen voor een zeer speciale taak en aangezien die taak nog niet vervuld is heeft Hij, die leven en dood beheerst, bepaald dat de aanslag zou mislukken". Ook de regeringsgezin de, te Kaapstad verschijnende „Die Bur ger", ziet de hand Gods in het misluk ken van de aanslag op dr. Verwoerd. Beschuitfabriek door brand verwoest Half miljoen schade Een zeer felle brand heeft gistermid dag een groot gedeelte van het in 1954 opgetrokken gebouw van de N.V. Turk stra's Beschuitfabriek te Leeuwarden verwoest. Aangenomen wordt, dat de brand Is ontstaan tijdens werkzaamheden in ver band met de omschakeling op puur aardgas. Deze werkzaamheden vinden voor bepaalde bedrijven voornamelijk tijdens de weekeinden plaats, ten einde zo weinig mogelijk nadeel aan het pro- duktieproces te berokkenen. Het vermoeden bestaat, dat bij het lassen van enkele buizen een vonk in het droge en uiterst brandbare mate riaal van de opslagplaats terecht is ge komen. Het vuur greep dermate snel om zich heen. dat de arbeiders, die met de gasoverschakeling belast zijn, zich ter nauwernood in veiligheid konden stel len. Terstond werd alarm geslagen en binnen zeer korte tijd was de Leeuwar dense brandweer met groot materiaal aanwezig. Vrijwel tegelijkertijd arriveer de ook de brandweer van de Leeuwar dense vliegbasis, die in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek ligt. Het blussingswerk werd bijzonder be moeilijkt door een zeer dichte rookont wikkeling. De lange fabriekshal brandde voor de helft uit. De schade wordt ge schat op ongeveer een half miljoen gul den. Zeer zwaar beschadigd werden o.m. een tweetal inpakmachines, terwijl voorts een aantal bollenbakovens geheel verloren gingen. De fabriek is verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. Hoewel tweederde van de totaal pro- duktie is weggevallen zullen de binnen landse leveranties normaal doorgang kunnen vinden, door aanbiedingen van collega's beschuitfabrikanten. De export is echter voorlopig stopgezet. De 170 werknemers van het bedrijf zullen voor lopig werkzaam zijn in het oude fa brieksgebouw. De dader van de aanslag op Verwoerd (links) wordt ogenblik kelijk na de aanslag gegrepen. Po litie en omstanders, die hem te pak ken kregen, hebben (zoals deze te legrafisch overgebrachte foto toont) overigens op dit moment meer aan dacht voor de in elkaar zakkende premier dan voor de dader van de aanslag. „Geweld kan slechts nieuw geweld voortbrengen" De Britse ochtendbladen van heden geven uiting aan hun medeleven met de Zuidafrikaanse premier dr. Verwoerd. Zij uitten scherpe Kritiek over de poging, om dr. Verwoerd uit de weg te ruimen. De Britse pers is algemeen van me ning dat geweld slechts nieuw geweld kan voortbrengen. Aan de andere kant blijft zij uiting geven aan krachtig ver zet tegen de politiek van rassenschei ding. Sommige Britse bladen geven uiting aan hun opluchting, dat de aanslagple ger een blanke en geen neger was. Slot pag. 2 Ambtenaar Moraal trekt zich terug (Van onze Amsterdamse correspondent) Mr. G. W. Arendsen Hein, geneesheer-directeur van de Inrichting „Groot Batelaar" van het Leger des Heils te Lunteren, waar ter beschikking van de regering gestelde jeugdige delinquenten worden verpleegd, heeft te kennen gege ven per 15 september a.s. uit deze functie ontheven te willen worden. Mr. Arend sen Hein, die jurist en arts is, en naast zyn huidige functie een praktijk als zenuwarts heeft, zou zich na die datum geheel aan deze praktijk willen wijden. De naam van mr. Arendsen Hein is kort geleden op de voorgrond getreden in de geruchtmakende z.g. „Meulenbelt- affaire". Op het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdpjn ontkent men ten stelligste, dat het ontslag van de geneesheer-directeur direct of zijde lings in verband zou staan met het con flict. dat destijds met het artsenecht paar Meulenbelt is gegroeid. Namens de leiding van het Leger zei majoor D. Lissenburg ons te veronderstellen, dat mr Arendsen Hein. die sinds 1953 de leiding heeft gehad van „Groot Bate- laar" tot zijn besluit was gekomen, om dat het wenselijk is gebleken de inrich ting te laten besturen door een college van specialisten onder leiding van prof. dr. L van der Horst psychiater en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Naast het ontslag van mr. Arendsen Hein heeft een tweede feit de aan dacht op Groot Batclaar doen ves tigen. Dezer dagen heeft een sociaal ambtenaar van deze inrichting. Ie heer C. .Moraal, zich in overspannen toestand uit ziin werk teruggetrokken. In ziin familiekring wordt gezegd, dat de heer Moraal „gevlucht" is. Majoor Lissenburg van het Leger des Heils zei hierover: ..Ik ken de heer Moraal als een zeer bekwaam man. wiens werk door de leiding van het Leger des Heils zeer wordt gewaar- Materieel en moreel is Duitsland jegens de nazi-slachtoffers tekortgeschoten (Van onze correspondent in Bonn) Op de plaats van het vroegere concentratiekamp Bergen Belsen, tussen Hannover en Hamburg, heeft men gisteren officieel het feit herdacht, dat de nog niet door de nazi's vermoorde gevangenen hier vijftien jaar geleden werden bevrijd. Tijdens deze herdenking kon men ontevreden stemmen beluisteren over de stand van de Westduitse morele en materiële schadevergoeding voor het aan de joden begane leed Nieuwe stappen in de zaak Chessman De voornaamste advocaat van de ter dood veroordeelde Caryl Chessman, George Davis, heeft gisteravond te San Francisco verklaard over nieuw bewijs materiaal te beschikken, waaruit blijkt dat zyn cliënt onschuldig is. Volgens Davis heeft Chessman de aan de „bandiet met het rode licht" toege schreven misdrijven (met verkrachting gepaard gaande ontvoeringen» niet be- bedreven en is hy het slachtoffer gewor den van een „in elkander gezette zaak", waarbij meineed werd bedreven. Davis verklaarde het Californische Opperste Gerechtshof vandaag om toe stemming te zullen vragen om zijn be wijsmateriaal in te dienen. Hij wil dit ook aan de gouverneur van Californië overleggen. De terechtstelling van Chess man is op 2 mei a.s. bepaald. Davis zei zijn materiaal uit verschei dene bronnen te hebben gekregen, waar van hij noemde: een particuliere detec tive, een medewerker van een tijdschrift cn dossiers van de politie van Los An geles. H(j verklaarde dat deze politie een lange lijst van klachten over het optre den van de „bandiet met het rode licht" bezit. In deze klachten geven slachtof fers beschrijvingen van de man. die haar overviel. Uit deze beschrijvingen blijkt, dat Chessman niet deze bandiet is. Sterker, er blijkt ook uit, wie dit wel is. Het is een nog levende misdadiger, met een lange straflijst. Maar de politie van Los Angeles wil niet, dat deze gegevens wor den gepubliceerd", aldus Davis. SPOETNIK EXIT Radio-Moskou heeft bekendgemaakt dat de derde Spoetnik op woensdag ochtend 6 april in de atmosfeer is te ruggekeerd en verbrand. De kunstmaan maakte toen haar 10.027ste omwenteling om de aarde. De zendt heeft tot het laatste ogenblik gewerkt. De Spoetnik III van 1327 kg. werd op op 15 mei 1958 gelanceerd en doorliep aanvankelijk in 106 minuten een baan waarin de afstand tot de aarde varieerde van 240 tot 1869 km. Er draaien nu al leen nog maar Amerikaanse kunstma nen om de aarde. Waarschuwend woord van een minister Vijfduizend mensen waren gisteren in het voormalige kamp bijeengekomen, waar tijdens de afgelopen oorlog 10.000 joden uit meer dan 20 landen zijn ver moord. onder wie Anne Frank. De re geringen van de Westduitse deelstaten Hamburg, Bremen en Neder-Saksen hadden deputaties gestuurd. Vele lokale instituten en het corps diplomatique in de Bondsrepubliek waren vertegenwoor digd. Het rouwbeklag was officiëler dan ooit, de redevoeringen evenwel lo- In Amsterdam werd zaterdag een herdenking gehouden van de slacht offers van de concentratiekampen Buchenwald en Ravensbruck. Het leggen van bloemen bij een van de monumenten. gen er niet om. Men toonde bepaald ontevredenheid met de schadevergoe ding zowel aan de Duitse als aan de buitenlandse nazi-slachtoffers. De Nedersaksische minister Benne- mann verklaarde dat Bergen-Belsen een stuk Duitse geschiedenis inhoudt, waarvoor de Duitse bevolking met schaamte het hoofd dient te buigen. Hij waarschuwde tegen opleving van fas cisme en anti-semitisme, die hij gol ven van domheid en verschrikking deerd Hij is de man. die de terugkeer van de verpleegden naar de maatschap pij regelt. Hij tracht een geschikte be trekking voor hen te vinden en blijft de jongelui ook verder in het oog houden. Voorzover ons bekend, is er van een ..vlucht" geen sprake geweest. De heer Moraal is wat overspannen, een ver schijnsel dat zich onder personeelsleden van een Inrichting als Groot Batelaar evenals in andere inrichtingen voor geestelijk gestoorden vrij gemakkelijk kan voordoen. Het is nu eenmaal werk. dat bijzonder veel vergt van het psychi sche uithoudingsvermogen". Oproep tot opstaml tegen Fidel Castro Een ondergrondse organisatie van vroegere volgelingen van de Cubaanse minister-president. Castro, heeft erbij het Cubaanse volk op aangedrongen de wapens op te nemen tegen de huidige regering om de democratie op Cuba te herstellen, aldus meldt de „New York Times" heden. De organisatie, de „Beweging voor revolutionair herstel", heeft de desbe treffende proclamatie een paar dagen geleden uitgegeven. In de oproep wordt het Cubaanse volk ervoor gewaarschuwd zich niet te laten gebruiken door het in ternationale communisme. Volgens het bericht in de „New York Times" wordt aangenomen dat deze be weging de belangrijkste is. die zich. se dert Castro het regime van Batista uit het zadel wierp, tegen het nieuwe bewind verzet. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Enge land, Frankrijk en West-Duitsland komen deze week in Washington bijeen om de topconferentie met de Sovjet-Unie, die op 16 mei in Pa rijs begint, voor te bereiden. Volgens het program dat het „State Department" (Buitenlandse Zaken) zaterdag in Washington heeft gepubliceerd, zullen de 'vier ministers woensdagochtend de kwestie-Duitsland, waarbij inbe grepen de Berlijnse kwestie be spreken. Woensdagmiddag voegen de minis ters van Buitenlandse Zaken van Ca nada en Italië zich bij hen voor een bespreking over de ontwapening. Met uitzondering van de Westduitse minis ter vertegenwoordigen zij dan de vijf Westelijke landen naar de ontwape ningsconferentie in Genève. Donder dagochtend zetten de Amerikaanse, Britse. Franse en Westduitse minis ters de besprekingen over Duitsland en Berlijn voort en donderdagmiddag zullen zij. met de secretaris-generaal van de NAVO. Paul Henri Spaak, een beschouwing wijden aan de betrekkin gen tussen Oost en West. Voor woensdagavond staat voorts nog een diner met minister Herter in Blair House, waar de gasten van de Amerikaanse president gewoonlijk loge ren. op het program. Donderdag wor den de ministers en Spaak ontvangen door vice-president Nlxon. Duitse boeren ontevreden Verscheidene Westduitse boeren in het dorp Schwartenberg bij Meppen aan de Nederlandse grens hebben in het afge lopen weekeinde aan de grens zwarte vlaggen halfstok gehesen omdat zij te leurgesteld zijn over het Nederlands- Duitse verdrag dat vrijdagmiddag in Den Haag door de Nederlandse en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A H. Luns en dr. H. von Brentano werd ondertekend. De boeren zeiden dat zij door het ver drag hun land aan de Nederlandse zijde van de grens voor goed hebben verloren. Zij hadden gehoopt het terug te krijgen. De politie heeft de vlaggen neerge haald om eventuele ongeregeldheden t« voorkomen. noemde. Dr. Van Dam, de secretaris generaal van de organisatie der joden in Duitsland, vroeg zich af of de leven den zich het offer van de hier begra ven doden waardig tonen. HU geloofde niet dat de opdracht die d*> geschiede nis aan Duitsland sedert 1945 heeft ge steld. in de afgelopen vijftien jaar is vervuld. En het Bondsdaglid. prof. Franz Boehm, voormalig voorzitter van de Duitse delegatie bU de onderhande lingen over het schadevergoedingsver drag met Israël, heeft evenmin oen blad voor de mond genomen. Zijns In ziens ls er te weinig gedaan aan scha devergoedingen en dienen de desbe treffende wetten en andere bepalingen volledig te worden toegepast.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1