POLITIEKE AANSLAG OORZ AAK VAN DE GROOTSTE KLM-RAMP? Hef Ned.-Duits verdrag pleclifig ondertekend WEERBERICHT VERSCHRIKKELIJK VERMOEDEN OPENBAAR GEfrIAAKT Hernieuwd onderzoek drade Groot" Storm van nieuwe vragen na liet communiqué Raad voor Luchtvaart Nederland kan niet vergeten Weg thans vrij voor nieuwe fase? Fa. D. KRET Zn, I Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 APRIL 1960 No. 30022 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week f 750 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het verschrikkelijke vermoeden is gerezen, dat het ongeluk met de K.L.M.-superconstel- lation „Hugo de Groot" die op 14 augustus 1958 na het vertrek van het Ierse vliegveld Shannon op weg naar New York in zee stortte te wijten is aan een politieke moord. Bij deze grootste ramp, die onze nationale luchtvaartmaatschappij ooit trof, kwamen 99 mensen om het leven. De Raad voor de Luchtvaart heeft een nieuw onderzoek gelast. Deze beklemmende vraag naar de achtergrond van het ontzettende drama, dat zich op die zomerdag boven de Atlantische Oceaan heeft afgespeeld, werd gistermiddag opgeworpen door de voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr.; J. E. van der Meulen, toen een handjevol journalisten naar het gebouw van de Hoge Raad was gekomen om naar men verwachtte een uitspraak Inzake de toedracht van de ramp te vernemen. Letterlijk kregen zij te horen, dat de Raad de vooronderzoeker opdracht heeft gegeven om door bemiddeling van de commandant Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie te onderzoeken of er aan boord van het verongelukte vlieg tuig zich een of meer personen bevonden, wier verdwijning om politieke of andere overeenkomstige redenen zouden kunnen zijn beoogd, zulks in verband met de mogelijkheid, dat het vliegtuig als gevolg van een aanslag is verongelukt Mysteries rond toch al mysterieuze ramp De Raad voor de Luchtvaart heeft derhalve het onderzoek voor onbepaalde tijd geschorst en de stukken in handen gesteld van de vooronderzoeker. De Raad beveelt in deze uitspraak aan, dat als nog het Nationaal Luchtvaart Labora torium zes vragen krijgt te beantwoor den. 1. Van welke aard kunnen vroegere moeilijkheden met de stuurautomaat van de „Hugo de Groot" zijn geweest? 2. Welke gevolgen kunnen deze storin gen gehad hebben op de besturingen en bewegingen van het vliegtuig? 3. Welke kunnen de gevolgen zyn in het algemeen van een dergelijke storing in de stuurautomaat, mede in het geval de storing de automaat geheel buiten werking stelt? 4. Kan de waargenomen storing van het radiocontact bij de nadering van Shannon wijzen op de mogelijkheid van een algemene storing van het elektrische net tijdens de vlucht na Shannon? 5. Wat kan het gevolg zijn van „over- speeding", welke niet gepaard gaat met een breuk van de schroefas of schroef, voor de besturing van het vliegtuig? 6. Welke gegevens zijn by het onder zoek door het Nat. Luchtvaartlabora torium in het algemeen als dienstig voor het oordeel van de Raad naar voren gekomen? Voorts moet aan bemanningsleden, die veelvuldig met de omgekomen ge zagvoerder F. A. E. Roelofs hebben ge vlogen, zodat zij bekend zyn met diens vlieggewoonten, worden gevraagd, welke hun bevindingen zijn geweest. Het mysterieuze communiqué van de Raad van de Luchtvaart, waarin al deze te nemen stappen en te beantwoorden vragen zijn opgenomen, doet vele nieuwe vragen rijzen. Was een van de 91 passagiers van de „Hugo de Groot" politiek belangrijk ge noeg om hem uit de weg te ruimen Zo ja, welke organisatie of groepering heeft dan de afschuwelijke schuld op zich geladen met deze ene gezochte ook negentig andere passagiers en acht be manningsleden op te offeren? Waarom moest de verdwijning van deze ene persoon juist worden bewerk stellig door een zo rigoreuze ingreep als een aanslag op een vliegtuig? Had men hem dan niet eerder op een veel minder geruchtmakende en dus voor de daders veiliger manier kunnen treffen? Niet alleen in ons land is naar aan leiding van het communiqué van de Raad voor de Luchtvaart een storm van vragen, gissingen, journalistieke na speuringen onvermijdelijk ver- Advertentie keerde veronderstellingen opgestoken. Ook de Britse dagbladen zijn onmid dellijk in geweer gekomen om deze af faire rond een immers bij Ierland ver ongelukt toestel verder uit te diepen. MEDEDELING Opgemerkt werd gistermiddag door mr. Van der Meulen, dat de Raad voor de Luchtvaart na sluiting van de zit ting van 4 maart j.l., toen het onder zoek in het openbaar werd afgesloten, nadat nog een aantal deskundigen was gehoord, een mededeling heeft bereikt, welke het thans gelaste nadere onder zoek gewenst maakt. Wat is de aard van deze mededeling? De ernst van een college als de Raad voor de Luchtvaart gebiedt aan te ne men, dat zij uit zeer betrouwbare bron moet zijn gekomen. Anders had men in deze nu reeds bijna twee jaar lopende zaak geen hernieuwd onderzoek gelast. De zinspeling op „politieke of andere overeenkomstige redenen" maakt het aannemelijk, dat er geen verzekerings kwestie in het geding is. Men mag trou wens veronderstellen dat, wanneer één van de 91 passagiers van de „Hugo de Groot" voor een exorbitant bedrag ver zekerd zou zijn geweest, dit reeds bij het eerste onderzoek zou zijn uitge komen. WEINIG HOUVAST Er moet dus als niet de hele zaak een doodlopend spoor zal blijken te zijn een politieke achtergrond bestaan. Wie van de 91 passagiers had een po litiek intrigrerend verleden? De passa gierslijst verschaft weinig houvast voor gissingen. Er waren veel Amerikanen aan boord, veel Israëliërs ook en enkele Russen, een Poolse en acht Nederlan ders. Moet gezocht worden onder de namen van passagiers uit het Nabije Oosten? Het valt achteraf op. dat in de destijds aan de pers verstrekte pas sagierslijst achternamen als die van Mostafa Zakaria Zian, Mohammed el Ashkar, Mohammed el Houssini, assan A. Rashad en Mohammed Aly Mam- douh Riaz geen nationaliteit staat ver meld. Toeval? Noch de Raad voor de Luchtvaart, noch de Rijksluchtvaartdienst, noch de Uitslagen van (1e eenwfeestpnzzels Elders in dit blad publiceren fcrij de oplossingen van de tien delige eeuwfeestprijsvraag en de namen van de winnaars der 74 uitgeloofde en twee extra toegekende prijzen. Er waren ruim 5000 puzzeloplossingen ingezonden, terwijl ruim 250 deelnemers de oplossing van tien puzzels inzonden. Rijkspolitie willen op het ogenblik na dere mededelingen doen. Bij de K.L.M. weet men van niets! Ook de directie van de luchtvaartmaatschappij wordt blijkbaar buiten het onderzoek gehou den. Aangenomen moet worden, dat het onderzoek intussen reeds in volle gang is. De mededeling bereikte de Raad immers na 4 maart, dat wil zeggen in de achterliggende maand. Zy kan dus reeds enige weken ter kennis van de Raad en van de Rijkspolitie zijn en men zal met het onderzoek niet hebben ge wacht. tot de van tevoren vastgestelde datum van 8 april, waarop deze zaak in de openbaarheid is gegeven. (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse volk kan niet vergeten wat er in de verschrikkelijke oor logsjaren is gebeurd, maar het is desondanks bereid met de Bondsrepubliek samen te werken om op vredelievende en democratische wyze een nieuwe toe komst op te bouwen". Dit heeft de Nederlandse minister van Buitenlandose Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gistermiddag tijdens de plechtige ondertekening van het Nederlands-Duits verdrag in Den Haag verklaard. „Dit verdrag", zei de minister, „heeft tot doel de wederzijdse betrekkingen te bevrijden van de hypo theek, die de oorlog en de Duitse bezetting erop hebben gelegd. Want Nederland heeft zware verliezen geleden in de oorlog. Velen gaan nog gebukt onder de gevolgen van de mishandelingen die zij in gevangenissen en concentratiekampen hebben doorstaan". „Ofschoon veel leed nooit is goed te maken", zo vervolgde de minister, „ben ik van oordeel, dat de Duitse Bondsrepubliek een bevredigende bijdrage heeft geleverd tot herstel van het onrecht, dat ons land is aangedaan. In dit ver band herinnerde minister Luns er echter aan dat door het ontbreken van een Duits vredesverdrag de definitieve regeling van het vraagstuk der herstelbeta lingen niet heeft plaatsgevonden. In zijn antwoord zei de Duitse minis ter. dr. Heinrich von Brentano, dat het geen in ons land is gebeurd niet her steld kan worden". Wij weten ook", zo vervolgde hij, „dat wij het onmogelijke zouden vergen indien we zouden ver wachten dat dit verdrag de herinnering aan zoveel menselijk leed zou uitwissen. Het Duitse volk heeft niet het recht te verlangen dat men in Nederland dat gene wat is gebeurd zal vergeten". LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 WISSELEND WEER Blykens het weeroverzicht van 10 uur hedenmorgen heeft zich over de gehele breedte van de Oceaan in de hogere niveaus een krachtige westelijke stro ming ingesteld, die tot West-Europa reikt. Samenhangende daarmee kunnen de fronten van de Oceaandepressies tot Nederland doordringen. Het weer verkrygt daardoor een wis selend karakter, waarbij enige regen mogelijk is. Daarnaast zullen echter ook opklaringen voorkomen. De temperatuur handhaaft zich op ongeveer hetzelfde niveau. 10 APRIL Zon op: 5.55 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 17.57 uur; onder: 5.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.21 uur en 14.39 uur. Laagwater te 10.20 uur en 22.45 uur. (11/4 hoogwater te 2.58 en 15.16 uur, laagwater te 11.02 uur en 23.23 uur). Dit blad bestaat uit 20 pagina's en een Bijvoegsel. „Ik hoop echter", aldus Von Brentano, „dat dit verdrag ertoe zal bijdragen, om de herinnering aan het verleden te over winnen en de weg vrjj te maken naar een nieuwe fase in de betrekkingen tus sen beide volken, die zich ook voor de komst van het Nazi-regime in oprechte vriendschap verbonden voelden." De ondertekeningsplechtigheid, die een halfuur in beslag nam, voltrok zich in de grote benedenzaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken in dezelfde zaal, waarin Seyss Inquart presideerde in aanwezigheid van tientallen amb tenaren, journalisten, fotografen en filmoperateurs. De belangstelling was zo groot dat sommigen met een staan plaats genoegen moesten nemen. De plechtigheid ging overigens zonder al te veel ceremonieel gepaard, geheel in overeenstemming met het karakter van het verdrag. Alleen de marechaussees in hun blauwe tunieken gaven nog enige kleur aan de bijeenkomst. De onderte kening zelf geschiedde in de tevoren af gesproken volgorde met minister Luns als nummer 1. Na hem volgden minister Von Brenteano. staatssecretaris Van Houten en de Duitse onderhandelaar dr. R. Lahr. Na afloop van de plechtigheid vond geen officiële ontvangst plaats. De Duit se en Nederlandse officials die by de on derhandelingen betrokken zijn geweest hebben gisteravond echter aangezeten aan een diner in de ambtswoning van minister Luns. Advertentie DRAAGBARE RADIO'S Philips v.a. f 158. UIL! Al persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Minister Von Brentano (links) en minister Luns rechtshebben even een onderonsje tijdens de onder tekening van het Nederlands-Duit se verdrag gistermiddag in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, terwijl beambten de documenten verzorgen en klaarleggen voor vol gende handtekeningen. Nieuw Russisch ontwapeningsplan De Russen hebben gisteren op de ont wapeningsconferentie een nieuw voorstel ingediend, dat volgens hen een basis voor overleg met het Westen kan vor men. Het voorstel, namens Rusland, Tsiecho Slowakye, Polen, Roemenië en Bulgarije ingediend door de Rus Zorin, zou gericht zyn op een algemene en vol ledige ontwapening en zes „principes" voor overleg bevatten. Van Russische zijde werd opgemerkt dat het nieuwe plan ook bepalingen bevat voor het toe zicht op de ontwapening. Van Westelijke zijde werd echter mee gedeeld, dat Zorins document „alles bij het oude laat". Er is geen wijziging in het Russische standpunt gekomen, zei men. Het plan zal echter nauwkeurig bestudeerd worden. „ONRECHT NIET GOED TE MAKEN!" De Westduitse televisie had gis teravond een uitgebreide, meer dan een half uur durende reportage in gelast naar aanleiding van de on dertekening van het Duits-Neder landse verdrag. Men zag o.m. beel den van de Duitse agressie in 1940. Men zag en hoorde de harpiste Rosa Spier, die, in het Duits over de februaristaking van 1941 sprak en er de nadruk op legde, dat het verleden niet vergeten kan worden. De Scheveningse gevangenis en ook de Waalsdorpervlakte verschenen voorts op het Duitse scherm met bepaald begripvol commentaar. In een voor de Duitse televisie uitgesproken verklaring zei minister Luns, dat het hier gaat om de be vrijding van de hypotheek van de oorlog. „Veel leed", aldus de minis ter, „zal nooit te genezen zyn. De Bondsrepubliek levert evenwel met dit verdrag een bevredigende bij drage tegenover het aangedane on recht. Dit is een gezonde basis om verder te werken. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano hield een zeker zeer sympathieke korte rede. Hy zei o.m.: „Het on recht. de Nederlanders aangedaan, is niet goed te maken. Het zal lan ge tijd duren tot de wonden gedicht zijn. Het verdrag is er ook niet om het verleden te doen vergeten. Wjj willen thans in de toekomst kijken en dit verleden door onze goede be trekkingen doen verbleken", aldus Von Brentano. Verbeterd kiesreeht voor negers in V.S. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het wetsontwerp op de burgerrechten goedgekeurd, waarmee wordt beoogd het kiesrecht van de negerbevolking te ver beteren. De behandeling van het ontwerp heeft acht weken geduurd. Het ontwerp, dat met 71 tegen achttien stemmen werd goedgekeurd, gaat ver volgens naar het Huis van Afgevaardig den waar de amendementen van de Se naat zullen worden behandeld. Congresleiders zeiden te verwachten, dat het Huis de amendementen zal aan vaarden. Het Huis nam op 24 maart het ontwerp in zijn oorspronkelijke vorm aan met 311 tegen 109 stemmen. De achttien tegenstemmers zijn on verzoenlijke figuren uit het zuiden. Indien het Huis de amendementen van de Senaat aanneemt, zal het ontwerp dadelijk bij de president kunnen worden ingediend voor ondertekening, zodat vele negers in het zuiden dit jaar voor de eerste maal aan de verkiezing van een nieuwe Amerikaanse president kun nen deelnemen. NIEUWE INTENDANT KONINKLIJKE PALEIZEN By K.B. is met ingang van 1 april I960 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe als in tendant van de Koninklijke Paleizen te 's-Gravenhage. onder dankzegging voor de vele en belangrijke diensten, in deze functie aan H.M. de Koningin en het Koninklijk Huis bewezen en is benoemd tot intendant van de Koninklijke Palei zen te 's-Gravenhage mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. SOEKARNO IN BULGARIJE President 'oekarno is gisteravond in de. Bulgaarse hoofdstad Sofia aangeko men, waar hij drie dagen zal verblijven. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de president van het presidium van de Bulgaarse national* vergadering, Dimitar Ganev. Bij I]muiden zal een nieuwe pier voor het havencomplex worden gebouwd. Eerst moet echter de bestaande Zuiderpier worden ver breed en verstevigd voor de aan voer van materiaal voor de nieuwe pier. Arbeiders aan het werk aan de Zuiderpier, waar jaarlijks velen de uitvaart van de haringvloot gadeslaan en ook ontspanning zoeken in de hengelsport. Hollywoodse staking gisteren beëindigd De staking van acteurs in de Ameri kaanse filmindustrie, die gericht was tegen de grote studio's van Hollywood, is gisteren na een maand geëindigd. Door de staking zijn op éen na alle grote studio's in Hollywood gesloten ge weest. De studio, die bleef werken, Uni versal-International. had tevoren al een nieuw contract op de voorwaarden van de acteurs gesloten. De producenten zullen nu in de ko mende tien Jaar een totaal bedrag van 8,5 miljoen gulden in het pensioenfonds van de artiesten storten, zo werd in kringen van de filmindustrie vernomen. Ook hebben de producenten zich ver plicht een fonds voor medische doelen te vormen. Dit als compensatie voor de opbrengst van films, die aan de televisie zyn verkocht. De acteurs hadden een contante betaling uit de opbrengst ge- eist. Geen bestuursplaats voor NDP en ANP IN FOTOGRAFISCH BEDRIJFSCHAP (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn gisteren gehouden openbare verga dering besloten de Staatssecretaris van Algemene Zaken te adviseren het bestuur van het bedrijfschap voor het fotogra fisch bedryf samen te stellen uit 12 be stuursleden: zes leden uit ondernemers- kring en zes uit leden van de grafische werknemersbonden. De zes leden uit ondernemerskring bestaan uit vijf afge vaardigden van de Nederlandse Vereni ging van vak-fotografen (NFPV) en een afgevaardigde van de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten <NVF). De SER heeft dus besloten geen be stuursplaats in dit bedrijfschap ter be schikking te stellen aan het Algemeen Nederlands Persbureau en de Vereniging van Uitgevers van Dagbladen (NDP) ten behoeve van de ANP-fotodienst. Mr. A. S. Llssauer heeft namens deze organisaties een bezwaarschrift inge diend, omdat ANP en NDP van mening zijn dat hun een plaats in dit bedrijf schap toekomt. Volgens de SER verkeert He NDP In een grenssitu_

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1