Gastdirigent Franz-Paul Decker: vakkundig en bezielend-enthousiast PAYOLA, onoirbare praktijken, die echter goedgepraat worden.... Laatste concert Residentie-Orkest Also sprach Zarathustra van Strauss uit de archieven TRADITIONEEL PLAATJE GEESTELIJKE HYGIENE IN AMERIKA Zucht naar materiële welvaart maakt gewetens van zeer vele Amerikanen nogal wat ruimer Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 april 1960 Tweede blad no. 30021 Krachtsontplooiing van Jeanine Dacosta Er behoort voor een gastdirigent ongetwijfeld moed toe om te zijner introductie de in het algemeen veilig in de archieven opgeborgen partituur van Richard Strauss symfonisch gedicht „Also sprach Za rathustra" (van 1896) weer voor de dag te halen. Dat heeft General- musikdirektor Franz Paul Decker uit Bochum gisteravond op het laat ste concert van het Residentie-Orkest gedaan. Ons persoonlijk is de „muziek-dramaticus" Strauss véél liever dan de Strauss, die zich tijdelijk met Nietsche's wijsgerige problemen bezig hield. Gelukkig is hij daarvan spoedig teruggekomen. Niet dat zijn genie zich hier verloochenen zou het uit zich behalve in vele vondsten ook in de fantastische beheersing va nhet immense orkestapparaat niet dat speciaal de lyrische gedeelten ook in dit opus hun grandioos effect zouden ontberen, doch het frag mentarische geheel is toch te veel gedrenkt in een breedsprakerig, zij het imposant pathos, gehuld in een formidabel klankvolume, dan dat wij er diep van onder de indruk kunnen komen. Franz-Paul Decker heeft echter met de suggestieve realisatie van dit mach tige opus, waarin Strauss de bitonaliteit reeds aanduidt - men denke aan het slot - de grote naam, die hem vooruit ging, ruimschoots bevestigd. Hij ging inspirerend, bezielend en enthousiast te werk en voerde het or kest op naar een topprestatie, - een en kele ongelukkige koperinzet daargelaten - en bleek ook déze Strauss in hoofd en hart te dragen! moest aandoen. De problematische waarde van dit „populaire", geliefde concert thans buiten beschouwing la tend, kan zeker gezegd, dat Jeanine Da costa tegen de gestelde fysieke eisen was opgewassen, al horen wij haar liever in werken, die haar van nature liggen. Zij muntte derhalve in het bijzonder uit in het eminent voorgedragen fijnzinnige Andantino. Ook al domineerde het or kest aanvankelijk te zeer en moest een enkele misslag geconstateerd worden, dit doet niet af aan onze bewondering voor haar knappe en virtuoze technische prestatie. Dirigent en orkest stonden haar verzorgd terzijde en konden in de grootse toejuichingen delen. De inzet was aan Joh. Christian Bach, jongste zoon van de grote Johan nes. Toch óók geen geringe onder de Bachs: zelfs de jonge Mozart, die op zijn Londense reis in 1764 voor het eerst met hem in kennis kwam. spiegelde zich sterk aan zijn inventies, waarin het „zingend Allegro" en de eigenaardige vermenging van Italiaanse en Duitse elementc - een grote rol spelen. Dit alles strekte Mozart tot voorbeeld. Met zijn Symfonie in E gr. t. voor twee orkesten - zorgvuldig uitgedund maakte Franz-Paul Decker zijn entree, in een subtiel afgewogen, uiterst accu rate en transparante verklanking. Het dialogiserend spel der beide or kesten was een gaaf en aangenaam klin kend divertissement, waaraan men zijn grote vreugde kon beleven. De zeker ge degen kunst van deze Bach stelt geen diepere problemen. Zij onderscheidt zich door beminnelijke, zuidelijke charme en gevoelige distinctie is in elk opzicht har monisch en verfijnd. Al deze facetten liet Decker subtiel en helder uitgebalan ceerd en genuanceerd tot hun recht ko men. Technisch speelden de orkesten zo gaaf als men maar kon wensen. Bochum kan zeker ingenomen zyn met deze dirigent. Hij gaat niet alleen uiterst vakkundig, doch ook geestdrif tig te werk, gelijk hij tenslotte overtui gend in Strauss bewees. De concertenreeks van het Residentie- Orkest, die ons ook deze winter zoveel boeiends schonk, is hiermee helaas al weer geëindigd. De aankondiging voor de serie in het komende seizoen, waarin weer verschil lende gastdirigenten hun opwachting komen maken, lag op de stoelen voor de muziekliefhebbers gereed. Het Residentie-Orkest bljjft ons dus gelukkig getrouw! Het kan dan ook in onze stad zeker niet gemist worden. FRANZ-PAUL DECKER In scherp contrast tot het tumult el ders, belichtte hij het Tanzlied met de vereiste doorzichtige zwier. Men proeft •hier reeds de Rosenkavaliersfeer van 1909. Al deze overigens Germaans zwaar wichtig aangepakte muziek rond de op lossing van het „Wereldraadsel", dat in tussen volkomen onopgelost blijft, vond haar climax in de twaalf klokkeslagen, waarbij het ganse instrumentarium in boeiend superornaat zich gelden laat. Het werk voert van overpeinzing naar hartstochtelijke geladenheid, in het fel romantische klankenidioom met Wagner als voorbeeld, waarin Strauss de mees ter was. Evenzeer was Franz-Paul Decker hier een meester in de behan deling van deze in psychologisch opzicht gespannen partituur. Theo Olof heeft, zij het met kleine toon en daardoor soms door het orkest overstemd, zijn solo volwaardig voorge dragen. Jeanine Dacosta, hier in hoofdzaak bekend door haar vertolkingen in het Franse genre, behaalde een ware triomf met Tsjaikowsky's eerste pianoconcert. Zij demonstreerde een voor haar we zen welhaast ongeloofwaardige manne lijke krachtsontplooiing, al leek het, als of zij zichzelf hiertoe toch wel geweld Kennis van Frankrijk TH. VAN BRAGT ONTVING WISSELBEKER Kortgeleden behaalde de heer Th. van Bragt, bedrijfsleider bij de firma „Beuk" de eerste prijs in een wedst/rijd „Kennis van Frankrijk", welke was uitgeschreven door het Frans Nationaal Verkeersbu reau. De hieraan verbonden wisselbeker werd gistermiddag in het reisbureau aan de Nieuwe Beestenmarkt uitgereikt aan de heer Van Bragt, afkomstig uit Eind hoven. Alvorens tot de finale door te dringen, moest een lijst met 15 vragen, die was toegestuurd aan 71 reis- en pas sagebureaus in Nederland, goed beant woord worden. Nadat deze moeilijkheid was overwonnen, werd de heer Van Bragt tezamen met 33 andere finalisten uitgenodigd deel te nemen aan een quiz in Den Haag. Aan de hand van dia's werden vragen gesteld over onderwerpen op het gebied van toerisme, zoals: plaatsnamen en de historische achter grond van verschillende steden. Met elf punten trad de heer Van Bragt als win naar uit de strijd naar voren. Voor de eerste maal in de drie Jaar, dat deze wedstrijd was uitgeschreven, wist de firma Beuk beslag te leggen op de wis selbeker. De heer N. Berne, directeur van het Frans Nationaal Verkeersbu reau in Nederland liet de overhandiging van het kostbare kleinood vergezeld gaan van een kort felicitatiewoord, waar na een dronk werd uitgebracht op de winnaar. Chr. Jeugdhulp gaat collecteren VOOR MOEDER EN KIND Men schrijft ons: Reeds jaren lang gaan in de percelen 98 en 99 van de Zoeterwoudse Singel dagelijks veel kin deren en volwassenen in en uit! In de 35 jaar. dat de Ver. Chr. Jeugdhulp thans voor moeder en kind gewerkt heeft, hebben reeds veel jonge vrouwen uit alle windstreken van het land hier een toevlucht gevonden wanneer zij, alleen gelaten, de geboorte van haar baby af moesten wachten. Met vele andere tehuizen in ons land tracht Chr. Jeugdhulp de vaak jonge moeders (van alle gezindten) mét haar kinderen te helpen. Er is een huiska mer voor een tiental moeders, die tot drie maanden na de bevalling haar kind zelf kunnen verzorgen op de daartoe in gerichte babykamer. Daarnaast is er sedert vorig jaar een aparte huiskamer voor vijf „werkende moeders". De uren, die zij buitenshuis zijn voor haar werk, zorgen de leidsters voor de kinderen, maar verder doen zij het zelf. Boven dien kunnen zij desgewenst een cursus volgen om straks beter toegerust de maatschappij in te gaan. Dan is er ten slotte in .jeugdhulp" een kleuterafde ling voor een vijftiental kinderen van 16 jaar. Moeders, die haar kinderen niet kunnen meenemen, laten deze hier tijdelijk ter verzorging achter, terwijl in deze groep ook kleuters worden op genomen, waarvan de ouders door ziekte of om andere reden niet in staat zijn hun kroost thuis te houden. Dit werk voor moeder en kind vraagt veel aandacht en zorg van de leidsters, maar ook veel geld! De gewone onkos ten worden in de regel vergoed, maar er blijven altijd extra en onverwachte uitgaven te bestrijden. Ze bezorgde een schoorsteenbrand in januari j.l. de ver eniging enorme onkosten doordat de hele schoorsteen van de centrale ver warming vernieuwd moest worden. Ieder jaar staat de vereniging voor verrassin gen. want het onderhoud van de hui zen vraagt veel door de intensieve be woning. De jaarlijkse huis-aan-huis- collecte is dan ook zeer welkom en maakt de goede voortgang van dit be langrijke werk mogelijk. Dit jaar kreeg de vereniging de week voor Pasen toe gewezen voor haar collecte: zo zal er de komende week weer aan alle Leidse huizen om een bijdrage worden ge vraagd... althans: wanneer zich nog een aantal collectanten aanmeldt om hier bij te helpen! Graag worden opgaven ingewacht aan het tehuis. Zoeterwoudse Singel 99, tel. 24839. Op de steun van de Leidse bevolking wordt graag gerekend! De hoofdinspecteur-titulair van 's Rijksbelastingen G. J. Winkler, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Leiden, 1ste afdeling, is verplaatst naar de directie van 'sRijks belastingen te Breda. Militairen hadden vrolijke avond MET RENS VAN DORTH EN VELE ANDEREN Rens van Dorth was gisteravond bij de in onze stad gelegerde militairen te gast. Op uitnodiging van de Dienst Wel zijnszorg Leger trad hij samen met een groepje andere artiesten in de man- schappenkantine van de Doelenkazerne op voor de soldaten, de oud-onderoffi cieren, het burgerpersoneel en enkele oorlogsinvaliden, die zijn aangesloten bij de Stichting Moveo (Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden). Vooral deze laatstgenoemden maken iedere keer opnieuw dankbaar gebruik van de gele genheid de gezellige Koksschool-avon- den bij te wonen. Ook nu heerste er een vrolijke sfeer, zowel in de zaal als op het podium. Met veel vaart en enthou siasme werd er gedanst, gespeeld en ge zongen, ondanks de zeer beperkte ruim te, waarin het ensemble zijn kunnen moest demonstreren. Actueel en bijzon der geslaagd waren de grapjes van Rens van Dorth, een komediant in hart en nieren, die precies weet wat men van hem verlangt. Ook in de schetsjes met Cas Oosthoek was hij goed op dreef. Kortom men zou hem gerust een grap jas van het goede soort kunnen noemen. Veel succes had op deze ontspannings avond verder nog het Majoco-trio, dat Spaanse en Zuidamerikaanse liedjes zong. Het drietal weet deze liedjes op geheel eigen wijze te brengen. Eveneens bewonderenswaardig waren de verrich tingen van „The Albano's", een acroba- tenpaar. Vooral dit paar had te kampen metg ebrek aan ruimte. Gelukkig echter wist het zich te behelpen. Noemen wij tot slot nog de naam van de accor deonist Ted Valerio, die de meest uit eenlopende melodietjes ten gehore bracht. De reeds eerder vermelde Cas Oosthoek had de piano-begeleiding voor zijn rekening genomen. Veel te vroeg naar de zin van de meeste militairen kwam het einde van deze Cocktail en Confettishow. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heren P. H. P. Wilde (Den Haag), P. Lohle (Scheveningen) en P. Kersten (Leiden); kand. examen Ned. recht mej. D. M. E. Nijgh «Den Haag), mej. J. H. Cramer, mej. A. G. H. Weiter (Den Haag), mej. L. M. M. C. Frericks (Wassenaar), mej. L. Visser (Voorburg) en de heren P. R. Brouwer (Den Haag», C. P. Th. Fehmers (Amsterdam), J. P. Anemaat (Den Haag), J. H. J. Meien horst (Haarlem), Th. W. van Ravesteijn (Leiden), M. Visser (Leiden), G. J. Sel- man (Haarlem), W. C. de Jong (Den Haag), L. J. Hanrath (Wassenaar), N. W. de Kanter (R'dam), R. J. Schmal (Voorburg) en J. C. E. v. d. Valk Bou- man (Heemstede)kand. examen peda gogiek mej. O. H. de Muinck Keizer (Zandvoort). PAASNACHTDIENST HOOGLANDSE KERK Volgende week zaterdag om 10 uur wordt in de Hooglandse Kerk een paas- nachtdiienst gehouden. Dr. P. L. Schoon- heim zal in deze dienst voorgaan. Bo vendien zal de bekende declamator Wil lem Berkhemer uit Arnhem, de laatste hoofdstukken van het Johannes-evan gelie voordragen. Gistermiddag vond een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een rij wiel met hulpmotor op de kruising Ko ningstraatPrins Frederikstraat. De bromfietser, een 26-jarige auto monteur uit Leiden, liep ernstige ver wondingen op en werd door de EHD naar het Academische Ziekenhuis over gebracht. Vanmorgen was zijn toestand redelijk. SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel komt op woensdag 20 april in het gebouw voor K. en W. te Utrecht onder presidium van prof. dr. G. P. van Itterzon van De Bilt in algemene verga dering bijeen. Na afdoening van de huis houdelijke zaken zal de secretaris van de schoolraad, mr. J. J. Hangelbroek een bespreking inleiden van de algemene belangen van het chr. onderwijs. In de middagvergadering zal prof. dr. ir. H. van Riessen, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft, spreken over de betekenis van de gewijzigde verhou dingen in de maatschappij voor het on derwijs". DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL" De algemene vergadering van de Unie „Een school met den bijbel" zal 19 april in het gebouw voor K. en W. te Utrecht onder presidium van prof. dr. K. Dijk van Driebergen worden gehouden. In de morgenvergadering komen de huishou delijke zaken aan de orde en zal de voor zitter een openingsrede houden getiteld „Het appèl van toen en nu". In de mid dagvergadering zal de heer J. Wedzinga, leraar aan de Herv. Kweekschool te Leeuwarden, refereren over ,Het gebruik van de nieuwe audovisuele hulpmiddelen bij het onderwijs". Rapport belastingheffing op ondernemingen De belastingstudiegroep van het Ka tholiek Verbond van Werkgeversvakver enigingen, onder voorzitterschap van de heer P. J. Spoorenberg, heeft een rap port uitgebracht over de belastinghef fing op ondernemingen. Voorgesteld wordt een systeem dat als uitgangspunt kiest een belastingheffing die voor alle ondernemingen, ongeacht de rechtsvorm, gelijk is. De winst van een onderneming zou dan onderworpen dienen te worden aan een (voorlopige) proportionele heffing (bedrijfsbelasting). De winstgerechtigden zouden progres sieve inkomstenbelasting moeten betalen op het moment van winstuitdeling, on der verrekening van de reeds betaalde bedrijfsbelasting. Indien wordt gecon stateerd dat de omstandigheden ongelijk zijn, dan zou het, volgens de studie groep, daarbij uitgaande van de voor gestelde voor alle ondernemingen gelijke heffing, op eenvoudige wijze mogelijk zijn een differentiatie aan te brengen, door een verschil in het tarief van de bedrijfsbelasting of in de mate van de verrekening van de bedrijfsbelasting. De studiegroep meent dat het door haar aanbevolen systeem neutraal is in die zin dat de ondernemer niet meer zal worden afgehouden van het nemen van een juiste ondernemersbeslissing, of gedreven wordt naar een minder juiste ondernemersbeslissing op grond van de structuur van het belastingstelsel. Het jaarlijkse bekende -plaatje uit Hollywood. Twee stralende gelukkige mensen, die een bronzen beeldje in de hand klemmen. Voor één moment is de keerzijde van eer en roem vergeten, zij koes terden zich voor het front van tal rijke collega's in de behaaglijke warmte van hun succes. Het beeldje is op zichzelf niet zo kostbaar. Men zou geen kapitalen behoeven neer te tellen om zo'n bronzen kleinood te laten vervaardigen. Maar dit kleine beeldje, deze „Oscar" vertegenwoor digt een vaak onschatbare waarde. Vandaar die traditionele foto's van dolgelukkige mensen. Ditmaal waren het Simone Signoret en Charlton Hes ton, die in de individuele categorieën met de hoogste eer, wélke de Ame rikaanse filmwereld heeft weg te ge ven, gingen strijken. Toen Simone haar naam hoorde afroepen, kwa men de tranen in haar mooie ogen. Twee jaar geleden hadden de Ame rikaanse autoriteiten haar niet in de Verenigde Staten willen toelaten. En nu stond zij daar als de beste actrice Tranen van geluk stroomden over haar wangen. Het waren niet de enige tranen. Sherley Winters barstte achter de coulissen in snikken uit. De eer van de beste vrouwelijke bij rol was op dat moment even te zwaar voor haar. Maar de individuele vreugden ver zinken in het niet bij de enorme triomf, die de makers van „Ben-Hur" op dit prijzenfestijn vergaard hebben. Wij schreven het al eens, „Metro Goldwyn Mayer kijkt alleen maar naar Ben-Hur". Achteraf blijkt het terecht. Dit produkt van regisseur William Wyler slaat niet alleen tal loze kasrecords in vele landen, deze week in Hollywood werd het beladen met elf van de 25 weg te geven Os cars. Het hoogste aantal in de ge schiedenis van deze thans 32 jaar bestaande onderscheiding. Het feest van deze Oscar-uitreiking een evenement, dat zo langzamer hand de rechtvaardiging vo<%r Hólly- woods bestaan lijkt te worden was ditmaal iets minder opzienbarend dan in vorige jaren. Dit in verband met de langzaam catastrofaal wordende stakingen van acteurs en actrices, welke nog steeds voortduurt en waar van nog geen einde in zicht is. „Welkom op de meest betoverende stakersvergadering"zei de ceremo niemeester Bob Hope dan ook aan het begin van de avond, die zoals bekend ook een Nederlands suc ces, n.l. voor Bert Haanstra's „Glas" zou brengen. Over het conflict werd overigens alleen maar schertsend gesproken door Bob Hope, die zelf bepaald beduusd was, toen hij ook een onderscheiding kreeg. Even is er in ons land nog met de gedachte gespeeld, dat deze uit reiking een Oscar voor een Neder landse speelfilm zou opleveren. Dat gebeurde, nadat Fons Rademkers' Dorp aan de rivier" op de nomina tie was geplaatst in de categorie buitenlandse films en de regisseur en producent S. Barnstijn gevraagd werden naar Hollywood te komen om het feest bij te wonen. Maar al spoe dig verdween de vaderlandse rol prent uit de beschouwingen en ten slotte moest hij het inderdaad afleg gen tegen Camus' „Orfeo Negro". Al met al nauwelijks een teleurstelling. Het is reeds zeer bijzonder, dat de eersteling van Fons Rademakers be hoorde tot de vijf beste buitenlandse produkties. De film heeft in Amerika uitstekende kritieken gekregen. Ra demakers en Barnstijn zijn er als vorsten ontvangen. En met lege han den keren zij niet terug. Zij ontvin gen voor de film een gouden pla quette. De Nederlandse filmindustrie heeft dus een voortreffelijke beurt gemaakt in Hollywood. Het veelgelezen Amerikaanse weekblad „Look" beeft zoiets als een Kinsey-rapport gepubliceerd. Dit rapport handelt echter niet spe ciaal over het seksuele gedrag van de Amerikanen, maar is een korte en krachtige weergave van hun morele gedrag in het algemeen. Er blijkt zich in de Verenigde Staten een moreel relativisme te hebben ontwikkeld. De twaalf verslaggevers, die voor het genoemde week blad een onderzoek instelden in het gehele land, kregen herhaaldelijk te horen: „wie ben ik, dat ik zou uitmaken wat goed of slecht is?". Deze houding brengt mee, dat de ene Amerikaan de ander niet snel veroordeelt. Men kan dat verdraagzaamheid noemen, maar vaak lijkt men alleen tolerant, omdat men niemand op zijn tenen wil trappen, omdat men de relaties met iedereen zo goed en zo gladjes wil houden als maar mogelijk is. „Zonde" lijkt wel een verouderd begrip gewor den. Vrijwel iedere praktijk schijnt ermee door te kunnen, mits men maar niemand persoonlijk schaadt en mits ook anderen in het zaken- of gemeenschapsleven zich aldus gedragen. Er zijn enigszins vage groepnormen ontstaan, waarbij veel geoorloofd is, als men door zijn handelingen maar niet tegen de lamp loopt. Een persoonlijke, scherpe omgrensde ere-code wordt zeld zamer. Lippmann, Amerika's wijze kro niekschrijver, heeft commentaar gele verd op het rapport van „Look". Hij ziet wel degelijk de ernst in van het onscrupuleus gejaag naar eigen belang. Maar hij geeft de hoop niet op. Dit kan een voorbijgaande periode zijn. De no den van de gemeenschap kunnen in de komende jaren zo groot worden, dat de enkeling zijn particuliere begeerten weer moet achterstellen bij het welzijn van het algemeen. Dat zou weer een stijging van de moraal met zich kunnen bren gen. Op dit moment echter ziet men weinig symptomen, die op zulk een gunstige keer wijzen: New York: leveranciers van verwar mingsolie hebben hun klanten voor miljoenen benadeeld, door behalve olie ook lucht naar binnen te pom pen. Chicagopolitie-agenten betrappen een man en een vrouw in een auto. Zij geven de man bevel zich te verwijderen en volgen zijn voorbeeld Daarna roe pen Zij per auto-radio twee collega's op, die hun voorbeeld weer volgen Bahama-eilanden: Amerikaanse ge neraals laten zich een luxe-vakantie aanbieden door vliegtuigfabrikanten, die veel belang hebben bij contracten met het departement van Defensie. Zulk een lijst kan men zonder moei te nog veel en veel langer maken. Maar daar staat natuurlijk allerlei tegenover: de grote Amerikaanse weldadigheid, de gastvrijheid, de afkeer van het rodde- Een beeld van het werk aan de Scheveningse wandelpier, die nu al een flink eind in zee steekt. len. zelfs een grote mate van degelijk- heid en strikte eerlijkheid in landelijke gebieden zoals in het midden-westen en New England. Maar het blijft een feit, dat velen in Amerika er geen bezwaar tegen hebben om er de kantjes een beetje af te lopen en het niet te nauw te nemen, wanneer men zonder al tg veel risico op een gemakkelijke ma nier wat extra dollars in de wacht kan slepen. Voor zulk een gedrag is de laatste maanden een nieuw woord in zwang gekomen: payola. Oorspronkelijk duidde men daarmee alleen aan, dat lieden, die voor de radio grammofoonplaten draai den. zich door platen-fabrikanten geld lieten toestoppen en dan extra veel van hun grammofoonplaten ten gehore brachten. Op die manier kwamen be paalde liedjes er natuurlijk meer in bjj het publiek en de verkoop van die pla ten werd aldus sterk gestimuleerd. Maar thans gebruikt men het woord payola voor allerlei andere omkoperij, die niet helemaal door de beugel kan, maar die toch door vele Amerikanen niet zo ernstig wordt geacht. Zo achtten velen het zo ernstig niet om onkosten-rekeningen wat aan te dikken of om van een verzekeringsmaat schappij meer te vragen dan de scha devergoeding waar men strikt genomen recht op had Ondervraagd of zij von den of een aantal andere dubieuze prak tijken ermee door kon, antwoordden ve len: „het hangt ervan af". Ging men dieper op de kwestie in. dan bleek vaak, dat er onderscheid werd gemaakt tussen benadeling van een per soon die men kende of van een meer abstract lichaam zoals een grote maat schappij of de staat. Men tracht aldus te leven, dat men niet in botsing komt met de mensen tussen wie men verkeert, doch men vraagt zich minder af. of men in vrede kan leven met het eigen geweten. Om dat dit geweten vry ruim geworden schijnt te zijn, is dat niet zulk een pro bleem meer. Wie naar een verklaring zoekt voor dit alles, noemt meestal de stijgende materiële welvaart, die het verlangen maar meer stoffelijk bezit niet schijnt te bevredigen, doch veeleer schijnt op te jagen. Meer en meer comfort, is de leus, meer en meer meedoen met de buren, met de collega's. Om die race vol te houden, moet men wel zoeken naar ma nieren om op handige, desnoods slinkse wijze wat extra's in het laadje te krij gen. Maar laten we niet te moralistisch worden. Ook in andere tijden heeft men dergelijke praktijken gekend. Het is be slist een feit, dat men tegenwoordig minder schijnheilig over de werkelijk heid praat. Men noemt de dingen meer bij hun naam. Het bedenkelijke is ech ter, dat meer en meer mensen de be staande toestanden ook vergoelijken e men moet hopen, dat Lippmann geliji heeft, wanneer hy meent, dat de inzin king van voorbijgaande aard zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3