CHEMB na Cfiedhnty- Opnieuw vijf jaar geëist tegen de stiefvader, die kindje doodranselde Nader overleg over aanvulling regeling van de droogteschade Tegen de moeder maximum-straf, tivee jaar en 8 maanden, geëist Rook die lekkere shag uit de handige doos Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 april 1960 Vijfde blad no. 30021 Minister Van Rooy in Kamer Verontreiniging lucht in ons land kan technisch voorkomen worden Fluor in het drinkwater tegen tandbederf (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Rooyj van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gisteren in de Tweede Kamer ver klaard, dat hij het gevaar van na delige verontreiniging van de lucht in ons land niet zo groot acht als in het gebied van Londen bijvoor beeld, omdat er bij ons meer wind is. „Dat neemt niet weg", zei hij, „dat het een gevaar is, dat de aan dacht verdient". In de plannen voor de oprichting van een hoogovenbedrijf op Rozenburg is het departement van Volksgezondheid niet gekend. In het stadium, waarin de plannen verkeren, is dat begrijpelijk. In dien de oprichting tot stand komt, kun nen op grond van de Hinderwet direct maatregelen worden genomen om ge vaarlijke verontreiniging van de lucht te voorkomen. Vooral wanneer direct in het begin wordt opgetreden is het technisch mogelijk afdoende maatregelen te tref fen. Nagegaan moet worden of de voor waarden van de bestaande vergunnin gen moeten worden verzwaard. Omdat in ons land overwegend een zuidwestelijke wind waait, zou de beste plaats voor in dustrievestiging Delfzijl zijn, maar er spelen ook zoveel economische belangen een rol, dat men niet kan zeggen, dat er in het gebied van de Rijnmond geen in dustrie mag worden gevestigd. Dat is bovendien niet nodig, omdat de tech nische mogelijkheden groot genoeg zijn om het gevaar van verontreiniging van de atmosfeer te voorkomen. Ziektekosten Het delen van het risico door zieken fondspatiënten in de eerste kosten in geval van ziekte, is een punt dat aan de orde is bij de voorbereiding van de nieu we wet op de ziekenfondsen. „Wij leven in een tijd van grote tekor ten aan arbeidskrachten. Die kan men Advertentie. RECHTZAKEN Arbeider pleegde 175 inbraken „Als ik voor deze fabrieksarbeider voor elke inbraak een week gevangenis- straf zou vragen zou hij een zeer zware straf krijgen", zei gistermiddag de offi cier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. G. J. de Lint in zijn requisitoir tegen een 44-jarige Rotter damse fabrieksarbeider, die hij heeft bekend ongeveer 175 inbraken in Den Haag en Voorburg heeft gepleegd. „Eigenlijk," aldus de officier van Jus titie, „moet er geen reductie worden ge geven naarmate het aantal inbraken groter wordt, maar in dit geval zal ik dit wel doen, omdat deze man kampt met een overmachtsfactor. Als kind van een jaar heeft hij ernstige hersenvlies ontsteking gehad en daardoor, zo staat in het psychiatrisch rapport, kan zijn gebrek aan wilskracht zijn ontstaan. Ik vorder tegen deze man een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering." De fabrieksarbeider die al enige ma len is veroordeeld, raakte in 1957 wer keloos. Omstreeks augustus van dat jaar kocht hij omstreeks zes uur 's avonds voor de eerste maal een retourtje naar Den Haagé Om tien uur was hij weer thuis. Zijn vrouw dacht dat hij een beetje handelde. De arbeider heeft zijn inbraken zolang kunnen volhouden, zo meende de offi cier van Justitie, omdat hij accuraat, onopvallend en in een zorgvuldige en vriendelijke stijl zijn „werk" verrichtte. Hij bracht de politie daardoor tot wan hoop. Een Voorburgse brigadier heeft de inbreker tenslotte kunnen arresteren door een zeer systematische opsporing in te zetten. De verdediger, mr. D. van den Oever, zeide in zijn pleidooi onder meer dat de heler, een antiquair in Rotterdam, de kwade genius is geweest. Deze man, die gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank tot twee jaar is veroordeeld, zette de fabrieksarbeider aan tot steeds meer inbraken. Pleiter vroeg de recht bank de verdachte een korte gevange nisstraf, en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling op te leggen. Toezicht achtte pleiter verder dringend nodig. Uitspraak 21 april a.s. 17 Af Ie Formule meubelen kunt U dagelijks van 9-S uur bezichtigen ia Kempkes meubeltoonzalen Oude Schans 73-75-77 Amsterdam telefoon 020-222166 of ie Waddimeteea formule meubelen I 'o Kempkes product Levering uitsluitend trio de erkende menbtlhondtl niet opheffen met hogere salariëring' zei minister Van Rooy, „want daarmee trekt men geen nieuwe arbeidskrachten aan. Verhoging van het salaris van de verpleegsters zou dus ook niet uitwerken, zoals men verwacht. De minister had echter wel oog voor de slechte pensione ring van de oudere verpleegsters. Hij was bereid na te gaan in hoeverre de overheid de totstandkoming van een centraal orgaan kan stimuleren, dat de sociale kanten in samenwerking met de werkgevers eens bekijkt, teneinde iets te doen in pijnlijke gevallen. Over de opleiding van vrouwelijke hulp-tandartsen („dental nurses") is nog geen beslissing genomen. Het is geen vraag meer, zei minister Van Rooy, of ze inderdaad moeten komen, maar wel welke taak en bevoegdheden zij moeten krijgen. Daarover is nog overleg gaande met de Maatschappij voor Tandheel kunde. Tandbederf Onder leiding van de directeur-gene raal voor de Volksgezondheid is een werkgroep gevormd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het voorkomen van tandbederf. Lang niet overal in het land is de algemene toe stand van de gebitten gelijk. Het onder zoek kan inzicht verschaffen in de oor zaak. In Tiel is een proef genomen met de toevoeging van fluor aan het drink water. De resultaten daarvan worden vergeleken met Culemborg, waar geen fluor aan het water is toegevoegd. Aan vankelijk was het de bedoeling deze proef vijftien jaar te laten duren, maar inmiddels is al duidelijk gebleken dat de toevoeging van fluor een invloed ten goede heeft op de gebitten. Binnen zeer korte tijd wordt een advies verwacht van de Gezondheidsraad, waarna maat regelen zullen worden genomen om de drinkwaterleidingmaatschappijen te be wegen fluor aan het water toe te voegen. Er zal geen dwang nodig zyn, want het kost betrekkelijk weinig. De mogelijkheden tot opleiding van tandartsen lijken minister Cals na de uitbreidingen sinds 1957 voldoende. In dien echter op 1 mei zou blijken dat een groter aantal studenten in de tandheel kunde wordt ingeschreven dan de ver wachting is, zullen in de daarna vol gende maanden noodvoorzieningen wor den getroffen. Deze zomer mens in ruimteraket? Amerika zal deze zomer een mens de ruimte in schieten door middel van een Atlas- of Redstone-raket. Dit is ver klaard door John Hagen, voorzitter van de conferentie der VN over het vreed zaam gebruik van de ruimte. Er zou gebruik worden gemaakt van een Mercury-ruimtecabine. Andere deskundigen hadden te ken nen gegeven, dart; er vóór de komende herfst geen proef met een mens zou wor den gedaan. HET NEDERLANDS ZUIVELBUR6AU - RIJSWIJK (Z H.) Toezegging van minister Marijnen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteravond van alle kanten teleurstelling uitge sproken over de voorgenomen schade vergoeding aan de landbouwbedrijven, die zijn getroffen door de abnormale droogte in de zomer van 1959. Aan het slot van het debat heeft minister Ma rijnen zich bereid verklaard nog eens overleg te plegen met het Landbouw schap of het nodig is op gronden van billijkheid een aanvullende regeling te treffen om aan bepaalde bezwaren te- tegemoet te komen. Namens de Kamercommissie voor de Landbouw trachtte de heer Biewenga de minister te ontlokken dat die aan vullende regeling wél enkele miljoenen zou mogen kosten, maar over het be drag liet de minister zich niet uit. De landbouwspecialisten in de Kamer wensten algemeen, dat de totale finan ciële tegemoetkoming zou worden ge steld op 27,5 miljoen (het bedrag waar voor de regering een aanvullende be groting had ingediend) in plaats van de 22,5 miljoen, die de opgestelde schadevergoedingsregeling naar schat ting in totaal zal kosten. Minister Marijnen zette uiteen, dat een hoger bedrag alleen is aange vraagd om aan de veilige kant te zijn, maar de nadruk moet worden gelegd op de regeling zelf. Toeslagen De zwaarst getroffen bedrijven krij gen een toeslag van ten hoogste hon derd gulden per hectare. Voor de min der zwaar getroffen bedrijven wordt de toeslag vastgesteld naar verhouding. Dividend Aku 16 procent De directie van Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem deelt mede, dat in de vergadering van de raad van com missarissen van gisteren is besloten om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1959 op de gewone aandelen een slotdividend uit te keren van 12 in contanten. Teza men met het reeds gedeclareerde inte rimdividend wordt het dividend over 1959 dan 16 Aan bedrijven met een opbrengstder ving van minder dan 35 procent, wordt geen financiële tegemoetkoming ver strekt. Evenmin indien het bedrijfs- hoofd is aangeslagen in de vermogens belasting of meer dan duizend gulden inkomstenbelasting betaalt. De regering is voorts bereid aan de bedrijven, die eerst zijn getroffen door wateroverlast en vervolgens zijn ge troffen door de droogte, een extra te gemoetkoming te verlenen van tien procent van de hoofdsom, die zü als krediet hebben opgenomen om de ge volgen van de waterlast te overwin nen. Deze extra tegemoetkoming be tekent, dat zij de schuldaflossing over 1959 niet hoeven te betalen. Dit kost het Rijk 400.000 gulden. In totaal zijn bij de schaderegeling 46.000 bedrijven betrokken. Dank Tenslotte heeft de heer Biewenga namens de Commissie voor de Land bouw de minister dank gezegd voor zijn toezegging nog eens nader overleg te plegen met het Landbouwschap over een aanvullende regeling. Hij hoopte, dat in dat overleg dan in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan de bedrijven, die in hoge mate zijn aan gewezen op de opbrengst van bouw grond en grasland. Hij was tevens dankbaar dat met die aanvullende re geling een zekerb edrag gemoeid mag zijn boven de 22,5 miljoen. De com missie dacht aan enkele miljoenen, maar daar ging de minister niet op in. In de bestaande regeling is geen mo gelijkheid van beroep opgenomen, maar men kan een zaak eventueel op nieuw bij de plaatselijke commissies aan de orde stellen. LEDEN PROTESTANTENBOND NAAR ISRAEL Onder leiding var» prof. dr. C. J. Blee- ker van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is gistermiddag met het lijntoestel van de KLM een gezelschap van ruim 30 leden van de Nederlandse protestantenbond voor een 20-daagse reis naar Israël vertrokken. Israël zal van noord tot zuid door kruist worden. Het gezelschap zal het joodse paasfeest meevieren in een Kib boets. Advertentie BREESTRAAT Zaak-Voorthuizen voor Amsterdamse Hof (Van onze Amsterdamse correspondent) „Wat hier is gebeurd doet den ken aan de concentratiekampen en Vernichtungslager". Deze woorden sprak gistermid dag de president van het Gerechts hof te Amsterdam, mr. G. A. Schreuder, na twee uur achtereen uit getuigenverklaringen en verho ren te hebben vernomen hoe op 17 juni van het vorige jaar de 4^2-jarige Hette Lemstra was ge storven na een lange serie folterin gen te hebben doorstaan, die zijn moeder en zijn stiefvader op hem hadden toegepast. In het zaaltje van het Hof herhaalde zich de gruwelijke geschiedenis, die op 22 december voor de rechtbank te Utrecht reeds uitvoerig uit de doeken is gedaan. Het waren de trieste dag boekbladen uit het leven van het ge kwelde kind, dat 's morgens geen ont bijt kreeg, als hij het in zijn bedje ge daan had, dat bij wijze van straf in de met ijskoud water gevulde kuip van de wasmachine werd gezet, dat met een stuk hout werd geslagen, dat aan han den en voeten gebonden 's nachts op de keukenvloer moest slapen, dat uren achtereen in de tuin moest rennen om moe te worden en dat tenslotte door zijn stiefvader tegen een stenen terras werd geschopt en enkele uren later stierf. Onbewogen In de verdachtenbank zit de 32-jarige stiefvader, een fabrikant te Voorthuizen, onbewogen, de feiten erkennende en de moeder, eveneens 32, wier gevoelens eerst tot uiting kwamen toen de advo caat van haar man haar als de hoofd schuldige schetste, maar geen tekenen gaf van enig berouw. De rechtbank te Utrecht had de man veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf en de vrouw tot 6 maanden, beiden met een voor waardelijke terbeschikkingstelling. De officier van Justitie, die tegen ieder vijf jaar had geëist, was van dit vonnis in appèl gegaan. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zei slechts tot één conclusie te kunnen komen: Hette was langzaam maar zeker doodgemarteld, iets wat men zich in Nederland nauwelijks kan voorstellen. Hij vroeg bevestiging van de eis van de Utrechtse officier wat de man betrof, namelijk 5 jaar gevange nisstraf. Mr. Aberson meende dat de vrouw, die een grote invloed had op haar man, een wel zeer lugubere rol heeft gespeeld. Het bewijs dat zij mede schuldig zou zijn aan de dood van haar zoontje achtte hij niet bewezen, omdat zij op die fatale dag in verband met het feit, dat zij haar negende kind ver wachtte, grotendeels op bed had ge legen. Voor de mishandeling van Hette vorderde hfj echter de maximum straf die de wet biedt: twee jaar en acht maanden. Geen twijfel Over de folteringen, waaraan de kleine Hette blootstond was geen twij fel meer. Hette, die zoals de president het uitdrukte als een „zwart eendje" werd beschouwd in dit gezin met kin deren van moeders eerste en tweede huwelijk. „Ik ben er weg gegaan omdat ik de mishandelingen niet langer kon aan zien", vertelde een vroegere dienstbode, die de toestanden op de afgelegen villa beschreef aan een vriendin die op haar beurt de politie waarschuwde. De po litie verscheen eerst tem Hette reeds dood was en de man het lijkje eigen handig in een ijlings bij de timmerman besteld doodkistje had gelegd. Dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom, gaf een macaber verslag van de niet minder dan 12 ernstige verwondingen, die hij naast de vele blauwe plakken als gevolg van mishandelingen op het stoffelijk overschot had aangetroffen. Negen deskundige aohbten het knid be slist ondervoed. President: „Op de foto lijkt het ten minste wel een kind uit Bergen-Belsen" De beide plaatselijke artsen, die wer den gehoord, verklaarden echter wat aarzelend dat hun nimmer ondervoe dingsverschijnselen waren opgevallen en dat ze evenmin ooit hadden gehoord van mishandelingen. Met mosterd De man gaf de mishandelingen toe. Hij beaamde dat hij Hette, om hem te vermoeien opdat hij beter zou sla pen uren achtereen in de tuin liet draven. Hij erkende, dat hij Hette had geschopt, omdat het kind overdag in een zandbak zat te dommelen, ,,'s Nachts sliep hij niet en hield ons wakker". Hij erkende de vele strafmaatregelen, bij voorbeeld het toedienen van boter hammen met zout en met mosterd. „An dere jongens zijn dol op brood met mosterd Vernünderd toerekenbaar? Er is een stapeltje rapporten door vooraanstaande psychologen over het echtpaar uitge bracht. De man zou „kinderlijk, irreëel, in zichzelf gekeerd en iets verminderd toerekenbaar" zijn. Zijn vrouw een hys terica. Mr. G. A. Vermeulen uit Nijkerk, de verdediger van de man, las als pleidooi vele dicht-betypte foliovellen voor. Hij hield zijn verdediging, alsof er geen rechtbankvonnis was geweest en irri teerde het Hof kennelijk met materiaal, dat in de rapporten reeds uitvoerig was behandeld. Na enkele onderbrekingen door de president kwam hij tenslotte tot het verzoek een gecombineerde straf op te leggen, waarvan de onvoorwaardelijke straf gelijk zijn aan het voorarrest. Evenals destijds in Utrecht achtte hij de invloed van de vrouw zo groot, dat de handelingen van haar man door haar zouden zijn bepaald. De verdedigster van de vrouw. mr. H. Felhoen-Kraal-Otto, meende dat de vrouw, die altijd ziek of in verwach ting was, niet in staat was geweest ern- tig lichamelijk letsel aan het kind toe te brengen. Dat zij Hette heeft geslagen en getrapt staat echter wel vast. Dat is opvoedkundig onjuist en moreel is zij dus schuldig. De raadsvrouwe was ech ter niet overtuigd van de juridische schuld en vroeg daarom vrijspraak. Arrest over 14 dagen. Kardinaal Alfrink terug uit Rome Kardinaal Alfrink, die de vorige week in Rome tot kardinaal is benoemd, is gistermiddag met zijn secretaris P. R. Geurts uit de Italiaanse hoofdstad op Schiphol teruggekeerd. Hij daalde als eerste der passagiers de trap van het toestel af en werd op het platform be groet o.a. door de president-directeur der KLM, de heer I. A. Aler, de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de bisschop van Groningen, mgr. P. J. Nierman, de pauselijke internuntius, mgr. J. Beltrani, de vicaris-generaal van het aartsbisdom, mgr. Th. G. A. Hendriksen en de coadjutor van Haar lem, mgr. J. Dodewaard. In de ontvangsthal van de luchthaven trof de kardinaal nog talrijke andere kerkelijke en wereldlijke hoogwaardig heidsbekleders. Vriendelijk drukte mgr. Alfrink alle aanwezigen de hand terwijl hü zijn in drukken over zijn verblijf in Rome weer gaf. „Onvergetelijke ogenblikken heb ik mogen meemaken", zo zei hij. Woens dagavond ben ik door Z.H. de Paus in NL-platen zijn verplicht Langs de gehele Duits-Nederlandse grens wijzen de Duitse douanebeambten op het ogenblik elke Nederlandse auto mobiel, die geen NL-plaat op zijn wa gen heeft, terug. De ANWB wijst er daarom nog eens op. dat men voor elke buitenlandse reis verplicht is een NL- plaat op zijn motorvoertuig aan te brengen. audiëntie ontvangen, en gedurende een vol uur heb ik met de H. Vader mogen spreken. Het missie-consistorie, zoals de Paris het noemde, heeft op mij zeer veel indruk gemaakt". Nadat de kardinaal geduldig voor de fotografen had geposeerd hieven alle aanwezigen het „Io Vivat" aan. gevolgd door een door een ieder luidkeels meege zongen „Lang zal hjj leven". Om kwart over vier verliet de nieuwe kardinaal de luchthaven. Per auto begaf hij zich naar Utrecht, waar hem weder om een ontvangst te wachten stond. Waarom •V. v.' zijn Liga-kinderen zó stoer en zó gezond? Omdat in de veelzijdige Liga-voeding alle opbouwstoffen in rijlce ft •ft: schakering aanwezig zijn. ft* Bezoekt nü Neêrlands nationale bloementuin.' Miljoenen tulipa's, narcissen!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15