Laatsle nieuws Reinigingsrechten Zoeterwoude werden door raad verhoogd Volkstelling in V.S. zal bijna honderd miljoen dollar kosten gericht 1 maart 1860 Donderdag 7 april 1960 Vyfde blad no. 30020 Jjjteravond kwam de raad van Zoeterwoude in vergadering bijeen onder jltrrschap van de burgemeester. By de ingekomen stukken bevond zich de G.S. goedgekeurde begroting van de gemeente voor het jaar 1960. Aan de Landbouwschool te Rijnsburg werd over het jaar 1959 een subsidie verleend f. 25.05 voor drie leerlingen uit de gemeente. B. en W. stelden voor aan de ting Maatschappelijk Werk alhier een subsidie te verlenen van 50 van •raamde uitgaven tot een bedrag van f. 3.727.15. Op voorstel van de katho- fractie werd besloten deze subsidieverlening aan te houden in afwachting bet jaarverslag van deze stichting. De Maatschappij voor Toonkunst ont- een subsidie voor 9 leerlingen tot een bedrag van f. 216.Aan het Medisch ledkundig Bureau te Leiden werd een subsidie van f. 197.68 verleend over In de kosten van de restauratie van de R.-K. Kerk aan de Hoge Rijndijk een subsidie verleend van f. 10.000.af te schrijven in 25 jaren. De heer ran Mil was verheugd dat het voorstel van B. en W. tot het verlenen van ibsidie met algemene stemmen was aangenomen en sprak de hoop uit, dat eindstreep (G.S.) zal halen. en W. stelden voor in verband met 5 meiviering aan de Oranjevereni- op het Dorp en aan het Oranje- e aan de Hoge Rijndijk een extra iie te verlenen van f. 0.60 per kind de traktatie. Het Oranjecomité aan >ge Rijndijk vroeg bovendien nog edrag van f. 150.aangezien de ks te houden collecte voor de efeesten nu niet kan doorgaan, om- reeds gecollecteerd moet worden de autotocht ouden van dagen. ieer Van der Ploeg wilde weten hoe feestviering zal plaats hebben. Hij zich af of hier geen taak voor de nte ligt? De voorzitter was van dat de feestviering moest uit- van de bevolking. Dit is ook de be- z van de regering. Er is behoor- samenwerking tussen het Dorp en Dge Rijndijk. Met algemene stern- werden beide subsidies toegekend, bezoldigingsverordening en de positieregelingen werden overeen- ig de voorstellen van B. en W. ge- i. reinigingsrechten werden gebracht 0— per jaar, welk bedrag nog ver werd met f. 1.per Jaar voor de emeentewege beschikbaar te stellen semmer. Dure geschiedenis beer Van Mil vond, dat het een geschiedenis wordt. De aanschaf- van de draaitrommelvuilnisauto Ie gemeente en de reinigingsrech- ror de bevolking. De heer Van der was het er niet mee eens. Als de nte voor f. 0.20 per week tweemaal ui ophaalt dan is dit geen onover- ijk bezwaar voor de mensen. Staten zijn van mening, dat de ers van de Noord-Aa, naast de kos- in de huisaansluitingen, ook een te van de hoofdbuis moeten beta- en W. hebben op verschillende en aangevoerd, dat deze afgelegen irijen over goed water moeten kun- «schikken. Voorgesteld werd dan ierop niet in te gaan en hiervan ied. Staten mededeling te doen. ilgemene stemmen werd aldus be- krediet werd verleend van f. 1.047 iet aanbrengen van een straatver- ig op de Laan van Van Beveren Laan van Wesselingh aan de Hoge k. eens werd besloten tot aankoop aandelen van de N.V. Bank voor Gemeenten .groot elk f. 1000. an 10 moet worden gestort, aanleiding van het voorstel van r Van der Geest in de vorige ver- Dg om het rijverbod op het Water- te heffen stelden B. en W. voor niet te besluiten, omdat 1. het oodlopende weg is; 2. er zeer moei- Ekeerd kan worden en 3. de wal teer slap ls en verzakkingen dus i uitgesloten. Nu kunnen bij het t van ontheffing voorwaarden opgelegd, waardoor de hiervoor mde bezwaren tot een minimum beperkt. heer Van der Ploeg wees erop, dat het plaatsen van verschillende bor- openstelling hetzelfde wordt be spreker stelde dan ook voor het wd in te trekken en bij de Bak- ug de volgende borden te plaatsen xilopende weg, b. maxlmumsnel- an max. wieldruk. voorzitter wees erop, dat de con- op de wieldruk niet mogelijk is, om- m deze gemeente geen enkele ge leid is om de wieldruk te contro- De heer Van der Ploeg wilde dan ipparaat ter beschikking van de stellen, waardoor deze controle ogeiyk wordt! heer Van Diemen wilde bjj even openstelling het Watertje dan »ls B-weg aanwijzen, waardoor al een breedtebeperking aan de wa- iou worden opgelegd. De heer Van wees erop, dat bij openstelling alle s voor de gemeente zijn. Als er en wagen in het water terecht kan de gemeente het betalen. Ook orzitter wees op de zeer grote con- nties voor de gemeente. ten lange bespreking werd besloten Iverbod op te heffen. B. en W. zui ger bezien welke borden zullen n worden geplaatst en in de vol- vergadering met een voorstel ter- komen. Tegen stemden de beide «ders (Kraan en Van Hofwegen) heer H.J. van Mil. de R.-K. Woningbouwvereniging ülibrord werden verkocht verschil- percelen grond voor totaal lOOO,De heer Van Mil meende, eze verkoop een verlaging van de ten gevolge zal hebben. De voor wees erop, dat de huren van deze i?en worden vastgesteld door de 'n van Volkshuisvesting. Dit zal oeten worden afgewacht, behoeve van de uitbreiding van k>rp wil de Prov. Waterstaat de tkking van de Provinciale Weg 17 westwaarts verleggen. Als voor- e is gesteld, dat de gemeente dan Veelte van de oude Prov. Weg temt voor het nog niet afgeschre- edeelte van de kosten van aanleg, tdraagt f. 259.000,Met algemene Jen werd het voorstel van B. en h hiertoe te besluiten, aangenomen. *oningen Hoge Rijndijk nrs. 293, j> 297 werden onbewoonbaar ver- k Aan het gemeentepersoneel werd 'kering in eens toegekend van 3% te maandwedde over het eerste aal 1960. Noodzakelijk jjafere landbouwschool aan de Ho- Ondijk moet noodzakelijk worden •teld. Aangezien voorlopig geen 'olume kan worden verleend voor iinitieve uitbreiding zal voorlopig J"|ien gebouw worden opgetrokken 1 in aanleg zijnde sportterrein aan ff Rijndijk. De kosten hiervan zul- tf,n f. 54.000 bedragen, toulerwijsvereniging van de LTB is een garantie te geven, dat zij dit voor 8 jaren zal huren tegen 8% estichtingskosten per jaar. B. en Jden voor een krediet hiervoor te Ktl v. ruim f. 54.000 en 't gebouw na gereedkomen, aan genoemde onderwjjs- vereniging te verhuren. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. Bij de rondvraag vestigde de heer De Graaf nog eens de aandacht van B. en W. op het zeer gevaarlijke punt bij de opritten naar de rijksweg 4a aan de Hoge Rijn dijk. Er is weer een ongeluk met dode lijke afloop gebeurd. De voorzitter antwoordde, dat de Rijkswaterstaat hier alleen de nodige maatregelen kan treffen. Er is een statis tiek ingezonden van de ongevallen die aldaar reeds hebben plaats gehad. Er zal nog eens worden aangedrongen op het treffen van de nodige voorzieningen. De Gaulle sprak in Westminster Hall President De Gaulle heeft vandaag in een toespraak tot een in gezamenlijke zitting bijeen zijnd Lager- en Hogerhuis de vernietiging van de voorraden kern wapens voorgesteld als onderdeel van een internationale ontwapening onder toezicht. Hy voegde hieraan toe dat ook Frank rijk in dat geval bereid zou zijn de proefnemingen te staken, „die zy onder neemt om datgene te verwerven, wat an deren reeds bezitten". De Gaulle had woorden van lof voor de „grote nationale eigenschappen" van het Britse volk. „Frankrijk meent dat Engelsen en Fransen geschapen zijn om tezamen te werken aan het bewaren en beveiligen van de vrede", aldus het Franse staatshoofd. Hij vervolgde: „Deze vrede kan slechts tot stand komen, indien in de eerste plaats de algemene vrees voor een plot selinge vernietiging wordt weggenomen. Dit houdt beperking der bewapening en wederzijds toezicht in. En bovendien is vernietiging van alle voorraden kernwa pens noodzakelijk. De fabrieken, waar zij worden vervaardigd, moeten zich in stellen op het voortbrengen van andere zaken. Raketten en vliegtuigen, die kernwapens kunnen vervoeren, moeten onder gemeenschappelijk toezicht wor den geplaatst, evenals de vaste of drij vende lanceerbases van geleide projec tielen. Tezelfdertijd meent Frankrijk dat een gesloten vrede geen aanleiding mag ge ven tot verdieping en vergiftiging van de door de oorlog geslagen wonden. Hier bij denken wij ook aan de wonden van het Duitse volk, gisteren onze vijand, doch nu een onmisbaar element voor het Westen en onze gemeenschappelijke bondgenoten", aldus president De Gaul le. Hij vervolgde: „Frankrijk wenst inte gendeel dat Europa in een positie komt, waarin het zijn eigen leven kan leiden dank zij een evenwicht tussen zijn twee delen, waar verschillende maatschappe lijke stelsels in zwang zijn. Frankrijk wanhoopt er niet aan, dat dit nog eens zal gebeuren. Aan de ene kant werkt de drang naar vrijheid, aan de andere zijde doet zich een bepaalde, uit de noodzaak der doelmatigheid geboren, ontwikkeling voor". De Gaulle deed opnieuw een beroep op internationale samenwerking bi) de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden. „Frankrijk meent dat de vrede slechts een hachelijke zaak is, zolang twee miljard mensen in armoede naast in betere doen verkerende wereldbewo ners leven", verklaarde hij. Lesvliegtuig verongelukt PILOOT OMGEKOMEN Vanmorgen is, kort na de opstijging: van het vliegveld Zuid-Limburg te Beek, een vliegtuig van de Rijksluchtvaart school verongelukt. Het toestel was een der onlangs in gebruik genomen een- motorige Saab „Safir" vliegtuigen. Het toestel moet naar men tot nu toe aan neemt kort na de opstijging in een vril le zijn geraakt, tengevolge waarvan het ter aarde stortte. De leerling-vlieger, voor zover thans bekend enige inzitten de, is daarby om het leven gekomen. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst. de heer J. W. F. Backer, onder wie de Rijksluchtvaart school als afdeling van de dienst res sorteert. deelde ons mee dat dit het eer ste ongeval met dodelijke afloop is dat in 9 jaar met een toestel van de Rijks luchtvaartschool is gebeurd. Enige des kundigen van zijn bureau vooronderzoek (de heer Backer is zelf vooronderzoeker) ongevallen stellen ter plaatse een on derzoek in. STADSNIEUWS LAGER DIVIDEND KON. NED. GROFSMEDERIJ In de gehouden vergadering van de directie en commissarissen van de N.V. Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden werd besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stel len een dividend van 6 over 1959 uit te keren (over 1958 werd 8 dividend uitgekeerd). EXCURSIE VOLA Gisteravond bracht de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Ambachtsschool een bezoek aan de Leidse Sterrewacht. Voorzitter De Bree heette de belangstel lenden hartelijk welkom, in het bijzon der de heer Van Acht, die deee avond een explicatie gaf. Allereerst werden de verschillende instrumenten bekeken, waarna er gelegenheid was de grote ster- rekijker te bezichtigen. Aan de hand van enkele lantaarnplaatjes kregen de aan wezigen een indruk van de sterren. Hierna beantwoordde de heer Van Acht verschillende vragen. Aan het einde van deze zeer geslaagde exoursie dankte de vooratter de heer Van Achit voor zijn uiteenzetting. Prof. dr. P. B. Kreukniet en prof. dr. P. C. van Traa, beiden alhier, zijn benoemd tot lid van de examencom missie staathuishoudkunde en statis tiek M. O. 1960, Mej. H. G. Filippo alhier en mej. M. C. van den Berg te Alphen aan den Rijn zijn benoemd tot leden van de examen-commissie voor de akte Nijver heidsonderwijs Na. Voorzitster dezer commissie is onze stadgenote, mej E. C. C. Oppenoorth. OEGSTGEEST Bazaar „Hofwijck" Er heerste gistermiddag een ongebrui kelijke bedrijvigheid in het Bejaarden centrum „Hofwijck" toen tegen drie uur prof. dr. P. J. Gaillard het woord nam om de bazaar te openen, die door een comité uit de bewoners van het pension huis was voorbereid. Hij was daartoe uitgenodigd omdat het comité besloten had de opbrengst ter beschikking te stellen van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, afdeling Leiden en Om streken. Prof. Gaülard prees de een drachtige samenwerking tussen de be woners en de wijze waarop zij gezorgd hadden voor tal van aantrekkelijke ar tikelen op verschillend gebied en vroeg zich af of de bewoners niet te veel hooi op de vork hadden genomen en zich jonger hadden gevoeld dan zij wellicht dachten. Na een uiteenzetting over de grote en belangrijke betekenis van de Bloedtransfusiedienst, verklaarde hij de bazaar voor geopend. Er was een theeschenkerij in de re creatiezaal, waar heel wat verkooptafels waren, men kon sjoelen, grabbelen, ra den en dus zijn geld op vlotte wijze kwijt raken. De belangstelling was groot, ook de echtgenote van de burgemeester toon de haar belangstelling. Hedenavond worden verschillende ar tikelen verloot. Tot negen uur kan men er terecht. Grandioos ceremonieel (Van onze t.v.-medewerker) Om klokslag half één werden de bazui nen in Westminster Hall gestoken en trad fier en frank de Franse president het historisch gebouw binnen, waar de leden van het Britse Hoger- en Lager huis wel en niet vergaderd waren. zy waren er namelijk bijeen, maar het was geen officiële vergadering, omdat de Engelse traditie dat niet gedoogt. De eerste spreker de Lord Kanselier sprak dan ook van „this company". Soms met trillende stem, maar met zijn manuscript steeds in zenuwachtige be weging, sprak hij een kort welkomst woord uit. Direct na de beëindiging er van, nam zijn collega van het Lagerhuis, de Speaker, het woord, die zonder een enkele aantekening te raadplegen er op aansloot. Nadat president De Gaulle, die juist een grote parade had afgenomen, maar zich 6nel in civiel had gestoken, van zijn zetel oprees, klonk er een nadrukkelijk applaus op. Op een ongedwongen en tegelijk zeer beheerste manier voerde hij het woord op d&t moment, op dié plaats, in dat ge zelschap, onder omstandigheden, die hem kennelijk aanspraken. Hij gaf zich ge heel in zyn boeiende improvisatie. Het totaal was een intellectueel en visueel genot zonder meer en toen wij er naar zaten te kijken en luisteren, hadden we het gevoel, dat een telerecording, waar van zeker in het avondjournaal enige delen zullen worden vertoond, nimmer dié machtige indruk zal kunnen maken, die de kijkers in het begin van de mid dag ondergingen. Vlak nadat de Big Ben zijn zware slagen had laten horen, liep de plech tigheid ten einde, wederom met het indrukwekkende en ook bijzonder fraaie geschal der bazuinen, voorafgegaan door het spelen van beide volksliederen. Hoewel de hoge gast alle eer in ont vangst nam voor zyn land, drukte hij er een persoonlijk cachet op door tal van vrienden uit oorlog en in vrede by name te noemen, waarbij het vooral opviel, dat de naam van Churchill ver schillende keren in eerbiedig verband werd gememoreerd. Een fyn trekje was zeker in het welkom geweest, dat De Gaulle niet alleen als generaal en staatsman, maar ook als auteur werd beschouwd, een geste om als het ware hem op één hjn met de vereerde „Prime Minister" uit de oorlog te stellen. Eén van de indrukwekkendste momenten was zeker, dat na het zelfbewust ver trek van de president alle gasten op hun plaats bleven om voorrang te ver lenen aan de grote oude man, die daar op een ontwijfelbaar recht kan doen gelden, aan Churchill. Op een stokske geleund (dat ook wij uit geschiedenis van en literatuur over een groot staats man kennen) strompelde hy de lange Hall uit, zyn vrouw eerst aan de rech terzijde, maar later hem meer armslag gunnend en zich terugtrekkend. De luttele tientallen meters, die hy had af te leggen, leek hy maar nauwe- lUks te kunnen halen, want de verbeten lynen in zyn van inspanning vertrok ken gezicht waren onmiskenbaar. Mr. Hiltermann gaf een vertaling en verbond daaraan een verhelderend com mentaar, een persoonhjke kyk, die met veel aplomb werd gepresenteerd, maar niettemin indruk ma&kte door het snelle combinatievermogen en het scherpe po litiek inzicht, die eraan ten grondslag moeten liggen. Hoewel wy ons niet compentent achten om een politiek oordeel over de inhoud van toespraak en besprekingen te vellen, drong bij het beluisteren van De Gaulle zich bij ons de mening op. dat Frankrijk de hele Afro-Aziatische wereld welbewust heeft geschokeerd met zyn atoomproeven in de Sahara, enkel en alleen om eigen krachtige stem te kunnen laten gelden by het overleg over het verbod van atoomproeven. een wel bewuste pacifistische politiek dus op langere termyn afgestemd. BODEGRAVEN Benoeming hulpprediker De heer J. v. d. Hoek, die sinds het vertrek van ds. J. C. Terlouw het cate chetisch onderwys en de pastorale arbeid heeft waargenomen, is benoemd tot hulpprediker te Leiderdorp. WASSENAAR Boomfeestdag In ihet kader van de ,;boomfeestdag" zyn woensdag door een 200-tal school kinderen in het duint-errein by hotel „Duinoord" aan het Wassenaarse Slag enkele honderden jonge boompjes ge plant. De kinderen van de hoogste klas sen van vier lagere scholen waren in de afgelopen dagen op deze feestdag voor bereid door de vertoning van een film strip en een praatje over de betekenis van het bos in ons land. En de boom feestdag van gisteren begon met een sa menkomst in de openbare school in de Van Zuylen van Nijeveltotraat, waar de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen een toe spraak hield. De burgemeester wees nog eens op de betekenis van de bomen in ons kleine landje en vroeg vooral de aandacht van de jeugd voor deze ge dachte dat een boom weerloos is. Daarna begaf de Jeugd zich naar het duinterrein om er onder toezicht van personeel van de plantsoendienst en van Staatsbosbeheer de jonge boompjes te planten. Nadat een flesje limonade aan alle Jeugdige planters was uitgereikt be- baven zy zich weer naar de gymzaal, waar tot besluit enkele films weden ver toond en een boekje, een kleurplaat en een reep chocolade werden uitgedeeld. LTB vergaderde De afdeling Wassenaar van de R.-K. Land- en Tuinbouwbond heeft dezer dagen ln Huize Den Deyl de jaariykse algemene vergadering gehouden. In een inleidend woordje sprak de voor zitter, de heer J. A. Knynenburg, over de plannen voor de a.s. jubileumvie ring en voor het organiseren van en kele excursies. In het jaarverslag gaf de secretaris, de heer A. Homan, een algemeen over zicht van de belangrykste problemen, die in het afgelopen jaar in de agrari sche sector aan de orde waren. Opge merkt werd o.m. dat er voor de voor mannen van de bond nog een zware taak weggelegd is in verband met de verwezeniyking van de Euromarkt. De bedryfsuitkomsten zyn in dit gewest over het algemeen niet ongunstig ge weest, aldus de secretaris, die tenslotte nog memoreerde de plannen van het Episcopaat tot het oprichten van een grote vakcentrale. De heer H. Duivenvoorden bracht een financieel verslag uit; het sloot met een batig saldo van ruim f. 300. Nadat de verslagen behandeld waren werd enige tyd besteed aan de bespre king van de excursies, die zullen wor den gehouden. Het bestuur zal de ver schillende suggesties onder de loep VOUKSCHOTEN Ledenvergadering V.V.D. De in de kleine zaal van „Allemans- geest" gehouden ledenvergadering van de VVD, afdeling Voorschoten, was by- zonder goed bezocht. De vooratter, de heer A. Oosterbaan, las een biografie voor van mr. F. Portheine, die mede door de afdeling Voorschoten kandidaat gesteld was voor het hoofdbestuur. Het volgend punt van bespreking was een schryven van het hoofdbestuur in zake de vorming van kadervormings cursussen. Men hoopt bestuursfunctio- narissen te vinden om deze verder op te leiden voor deze cursussen. In een uitvoerig en uitstekend gedo cumenteerd jaarverslag gaf de secre taris een duidelyk beeld van het libe rale leven in Voorschoten in het afge lopen Jaar. Na een levendig debat werd de afdelingsvoorzitter by meerderheid van stemmen herkozen, evenals de se cretaris, de heer H. Alers. In de plaats van de heer Stemerding, die wegens drukke werkzaamheden en veelvuldig verbiyf buitenslands zijn bestuursfunc tie ter beschikking had gesteld, werd mr. Koetser benoemd. Tenslotte kwam de beschryvingsbrief voor de a.s. algemene vergadering in Hilversum in bespreking. Door de afvaardiging van de afdeling Voorschoten zal protest aangetekend worden tegen de wyze waarop het VVD- lid, de heer Den Hertog, in de Lau- werszee-kwestie z(jn partijgenoot, mi nister Korthals, heeft aangevallen. Na een algemene discussie werd daar by bepaald, dat de afvaardiging zich zal conformeren met eventueel door andere afdelingen geuite protesten tegen genoemde aanvallen. Binnensportavond op dinsdag 12 april De jaariykse binnensportavond zal dit jaar gehouden worden op dinsdag: 12 april in „Het Wapen van Voorscho ten". Deze binnensportavond staat on der auspiciën van de Voorsehotense Sportraad, die door middel van deze avonden de binnensporten nog meer be kendheid wil geven. Vorig jaar werd een dergelyke avond een groot succes. Vorig Jaar werd ge speeld tegen Wassenaar, thans bindt Voorschoten de stryd aan tegen een vertegenwoordiging uit Alphen aan den Ryn. Aan de wedstrijden zal dit jaar voor het eerst worden deelgenomen door klaverjasspelers. Aan de wedstrijden wordt verder deel genomen door schakers, dammers, bil- jartes (onder wie wethouder G. Schra- ma) en bridgers. Burgemeester L. de Kool heeft toe gezegd de avond om 7.45 uur te openen aoor de eerste zet op één der dambor den te doen. De toegang voor belangstellenden is gratis. De Sportraad verwacht vele be langstellenden, die de deelnemers in actie willen zien. ZOETERWOUDE Rijwieltochten 1960 Er wordt herd gewerkt aan de voorbe reiding van de negende NKJB-rywiel- tochten. Door het steeds toenemende aantal deelnemers uit vele plaatsen (vo rig jaar een record van 457) is deze dag tot een evenement voor Zoeterwoude uitgegroeid, welke voor dit jaar is vast gesteld op 12 jund. nemen en een programma opstellen. By de rondvraag werd door de heer W. M. Lammers een pleidooi gehouden voor het oprichten van een katholieke culturele vereniging ln Wassenaar, waaraan in deze gemeente behoefte bestaat. Van groot belang voor vertegemvoordiging der staten en voor de afzet der industrie Vermoedelijk één op 9 inwoners kleurling (Van onze Amerikaanse correspondent) In Amerika bestaat geen burgerlijke stand. Maar zowel de regering als het bedryfsleven zyn er daarom toch wel in geïnteresseerd om te weten hoe groot de bevolking is, waar de mensen wonen en hoeveel koop- en werkkracht zij be zitten. Vandaar dat men in de Ver enigde Staten om de tien jaar een volkstelling houdt, waarby ook allerlei financiële en economische vragen wor den gesteld. De totale kosten van die telling bedragen zes en negentig miljoen dollar, maar ja, een burgerlijke stand zou ook heel wat kosten. Om de telling ten uitvoer te brengen heeft men niet minder dan 162 000 helpers gerecruteerd, die ieder een terrein krygen af te wer ken waar ongeveer 1.100 mensen op wonen, zy die zullen rondgaan met de vragenlysten (twee derden van hen zyn vrouwen) verdienen twaalf of dertien dollar per dag en dit baantje duurt tus sen de tien en dertig dagen. In totaal zullen ongeveer 55.000.000 gezinnen wor den bezocht en men neemt aan, dat het onderzoek zal uitwyzen, dat er meer dan 180 miljoen mensen wonen in de Verenigde Staten. Ieder hoofd van een huishouden is volgens de wet verplicht antwoord te geven op veertien vragen en een kwart van hen zal antwoord moeten geven op niet minder dan 46 vragen! Ten behoe ve van de industrie wil men nameiyk ook nagaan in hoeverre de bevolking in bepaalde streken auto's bezit, televisie toestellen, wasmachines, enz. Voor het eerst in de geschiedenis wil men thans ook nagaan hoeveel mensen er kelders hebben. Dit in verband met eventuele bescherming tegen bommen. In 1790 heeft men de eerste volkstel ling gehouden. Toen bedroeg de bevol king ongeveer vier miljoen. In de stad New York alleen al wonen op het ogen blik tweemaal zoveel mensen. Over en kele maanden zal men de voornaamste .mum 'ud?3M ^aozaapuo -jay UBA SJSJOD pas het volgend jaar zal men de offi ciële en tot in bijzonderheden uitge werkte uitslag publiceren. Amerika zou Amerika niet zyn, wanneer er geen elek tronische machines gebruikt werden voor de verwerking van het cijfermate riaal. De resultaten zullen ten slotte worden vastgelegd in een boekenreeks van vele delen, die in totaal 100.000 blad- zyden zal bevatten Schat aan cijfermateriaal Een staat heeft recht op meer afge vaardigden in het Huis, wanneer de be volking in vergelyking met die van andere staten is toegenomen. Men schat, dat de staat New York, na deze volkstelling, twee afgevaardigden min der zal mogen hebben, doch dat de staat Californië er zeven by zal kry gen! Wel een bewijs van een trek naar het westen van dit land. De „Zwarte Zee" had een aanvaring De sleepboot „Zwarte Zee" v»m L. Smit en Co's internationale sleepdienst, die op weg was van Maassluis naar Schotland om een sleep te halen, is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Noord zee in aanvaring geweest met het 11.151 brt. metende Britse ms „Cretic" van de Shaw Savell and Albion Co Ltd te Lon den. Hoewel beide schepen op volle snel heid voeren is aan weerszyden de scha de bebrekkeiyk gering. De „Zwarte Zee" werd aan bakboord geraakt en liep scha de op boven de waterlyn. Zij heeft, even als de „Cretic", haar reis echter kunnen vervolgen. Wie nieuwe industrieën wil vestigen, kan uit de gegevens van zulk een tel ling opmaken waar hy het gemakke- lykst arbeidskrachten kan vinden. Wie zogenaamde duurzame gebruiksgoederen aan de man wil brengen (ijskasten, was machines .auto's), kan nagaan waar de markt nog niet verzadigd is en waar de meeste koopkracht is te verwachten. Tenslotte is de volkstelling van be lang voor de verdeling van de steun, die de federale regering aan de diverse sta ten verstrekt. Die steun wordt verleend ln overeenstemming met het aantal in woners van een staat. Men schat, dat één op de negen Ame rikanen kleuring zal biyken te zyn. Op ieder vragen-formulier vindt men vra gen over leeftyd, ras en sekse. Men neemt aan, dat er een vrouwenoverschot is van vier miljoen. Maar over gods dienst wordt geen vraag gesteld. Men heeft zulk een vraag wel over wogen. maar de beslissing aangehouden tot 1970. BEURSOVERZICHT Weer vaste markt Amsterdam. 7 april. Niettegenstaande de winstnemingen die vanmiddag plaatsvonden waren de internationale waarden toch weer aan de vaste kant. Vergeleken by de hoog ste koersen gedurende de niet-officiele ochtendhandel, vielen de koersen echter wel iets tegen. Amsterdam werd gesti muleerd door de vaste stemming van gisteren in Wall Street, waar het Dow Jones gemiddelde voor Industriële waar den het hoogste punt bereikte sedert eind februari jJ. Ook de Nederlandse hoofdfondsen, waaronder ditmaal aande len Kon. Olie. waren er opnieuw zeer gevraagd. Hierdoor werden in Amster dam alle remmen losgegooid en werd op de vaste tendentie ln Wall Street on- middeliyk met zeer vaste koersen gerea geerd in het telefonisch avondverkeer van gisteren en in de ochtendhandel van vandaag. Vanmiddag vonden, winstne mingen plaats en was de handel een stuk minder, vergeleken bij die van woensdag. Philips was op 882 circa 11 punten boven de slotprijs van gisteren. Aku's openden op 488 en stegen daarna tot 493 om op circa 490 de markt te ver laten, tegen een vorige slotprijs van 488%. Unilever nam meteen by de ope ning de brug van 800 en deed 801. Dit kwam de hoeklieden duur te staan want even daarna werd 798 gedaan, waarna de koers weer opliep tot circa 803. De slotkoers van gisteren was 795%. Philips en Unilever kwamen op nieuwe na-oor- logse records. Kon. Olie wilde vandaag niet achterbiyven en noteerde op f 158 circa f. 2.boven gisteren. Aandelen KLM. die in New York 1% dollar hoger noteerden, zetten vandaag de vaste ten dentie van gisteren verder voort op het gepubliceerde Jaarverslag. De oude aan delen Hoogovens gingen in andere han den over op circa 660 tegen gisteren 652 en de nieuwe op circa 641 633Stock dividenden Philips deden f. 422 (f. 436,50). Scheepvaarten een weinig boven de vorige slotkoersen. Cultures eveneens een weinig hoger. In de Staatsfondsenhoek was de stemming praktisch onveranderd by gisteren. WISSELKOER8EN Amsterdam, 7 april 1960. Londen 10.59%—10.60%, New York 3.77—3.77%, Montreal 3.92%—3.92%. ParUs 76.85%76.90% Brussel 7.56% 7.57%, Frankfort 90.42—90.47; Stock holm 72.94—72.99: Zürich 86.94%— 86.99%, Milaan 60.76%—60.81%Kopen hagen 54.72%—54.77%; Oslo 52.93%— 52.98%, Wenen 14.49%—14.50%Lissa bon 13.20—13.21%. Beurs van Amsterdam Donderdag 7 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100% Ned. '59 4% lOOtV 100% Ned. '59 4% 98 iV 98A Ned. '53 3% 94% 94%GB Grootboek obl. 3% 94 Ned. '47 3% (3) 93 93% Ned. '51 3% 94%GB Ned. '53 (3%) 93%GB 93%B Ned. '56 3% 93%GB 93% Ned. '48 3% 86% 8674 Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 88% 89 Ned. *55 II 3% 90% 90A Ned. '37 3 88% Dollarlng '47 3 92 Investeringscert. 3 98% 97AGL Ned. 62-64 3 97% 97A Indië '37 A 3 931, 93TJ Grootboek '46 2 89% Ned. W.B. 6% 108% 108|g ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 38% 38% Nat. Handelsbank 168GB I6714 Ned. Handelmy261% 263 Amst. Rubber 114 113-v H-VJl. 162K 16454 Senembah 536 543 tK^:. «8% 48954 Berkels Patent <v.) 298GB 3ooGB Calvé Delft cert. 747 755 Dell Mtj.en (Ver.) 18155 18140 Kon. Pap. v. Gelder 254GL *>57 Hoogovens cert652s. ggo". Muiter en Co. MB. 436GB 450 GB Ned. Kabelfabr447GB 449 GB S^ps 811,4 88214 Philips pref283 278 ™Herer„.795 802 Wilton Feyenoord 210 211 Biliton 2de r350GB 356 Dordtse Olie gew. 730 743% Kon. Olie (f20.—) 157.40 158 idem (50 f20.—) 155 95 158.50 Holl. Amer. iyn 144 143 Java China Paket 151% 150 KXi^l114.50 115 Kon Ned Stmv My 177% 179% Kon Paket Mij 136% 136 GB Stoomvaart My Ned 168GB 167% Nlevelt Goudr eert. 139 138% v. Ommeren eert." 256% 256 Kon. Rott. Lloyd 149 149% Ned. Scheepv Unie 148% 150% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% idem '48 (3%) 91% 93% R'dam '52-1 (4%) ..97 ld. ld. *37 l-II (3%) 93% Z.-Holland *56 (4%) 97 J| Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 104 id. N.WJ3. '52 (4%) 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2%....„ A'dam "56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 27* Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 99 84 79% 92 79% 79% 83% 86% 85% 86% 98 A 86 93% 92% 99 83% 79% 92% 79% 79% 84 86% 86 B 99 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 212.50 Amst. Bank 329% HH.U. eert219 Rott. Bank 275 Twentsche Bank 363 Industrie Ondernemingen Albert Heyn370 B Borsumy63% K. N. Edmet. A-AA 95 Idem pref. wd106% Electrolasmy310 Kon. Ned Grofsm. 175 Holl. Constructie 470 Ing. bur. v. Bouwnyv. 286 Interna tio 158 Int. Kunststof! Ind. 65% Leidse Wolspinnerij 381 Rott. Droogdok My. 631 Sikken*8 Lakfabr. 620 Ver. Touwfabrieken 286 Walvisvaart 112% Wernink's Betonm. 158 Van wyk en Heringa 100% Zaalberg 119% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% Am e rik. fondsen Canadian Pacific R. 25% Intern Nickel 104 Anaconda 52% Bethlehem 8teel 47 Cities 6ervice 42% Oenerai Motors 4611 Kennecott79% Republic 8teel 62% Shell OU 69% Union Pacific 27% Un. States Steel 82% 214 330 220 278 265 375 62% 106% 320 170 L 465 285 160 66% 882% 632 629% 288 118 159 101 119 25% 105 53-Hexd. 47% 43,', 48 80% 65% 71 27%exd. 85

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7