SUEDE VELPON Slechthorenden vieren vrolijk feest 139.- Veertig jaar drukker 149.- 189.- Modeshow voor „Doe Open" RECHTZAKEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 april 1960 Tweede blad no. 30020 ■voor dames charmante jasjes in de nieuwe kleuren, die U zoekt in H lengte 169.- de fycote mode V66C ldatnt' ch frvttc uitsluitend kwaliteits jasjes. gemaakt van de best uitgezochte vellen. voor heren Afdeling Leiden Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden veertig jaar De afdeling Leiden van de Ver. tot Bevordering der Belangen van Slecht horenden herdenkt dezer dagen haar 40-jarig bestaan. Gisteren kwamen de leden in het met bloemen versierde wijkgebouw Rehoboth bijeen teneinde dit feit met een gezellige feestavond te vieren. Een speciaal geluidssysteem, technisch verzorgd door de radiogroep van de pad- vii.dersgroep „Ewout Joppesz" o.l.v. Hop man W. Buytendorp. zorgde ervoor, dat allen het gesproken woord goed konden volgen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. W. Stoffels, er zijn vreugde over uit, dat hij zovelen welkom mocht heten, in het bijzonder de heer O. W. de Vries, secretaris van het H.B.; het erelid en oud-presidente, mevr. H. C. KranenburgSiemens, afgevaardigden van tal van zusterafdelingen en de scho len voor slechthorenden. Spreker bracht hulde en dank aan zijn medebestuursle den voor de wijze waarop zij de afde- lingsbelangen behartigen. Met een toe passelijk woord richtte spreker zich hierna tot een negen leden, die reeds meer dan 25 jaar lid van de afdeling zijn en als herinnering aan dit feit een prachtig vulpotlood met inscriptie in ontvangst mochten nemen. Het waren de dames W. Z. Ort, W. van Wingen, M. J. E. v. d. Velde, F. J. Zandvoort, A. A. M. van Parreren en de heren J. A. Christiaanse, J. de Rijk, J. Mater en P. van Dalen. De heer Mater dankte namens „de oud-gedienden" voor dit huldeblijk en haalde tal van herinneringen op. Mej. F. J. Zandvoort, afdelingssecretaresse, gaf vervolgens een historisch overzicht en memoreerde o.m. de vooruitgang, die de techniek op het gebied van de ge- hoorapparatuur en de leermiddelen voor slechthorenden heeft ondergaan. Moest men zich in vroeger jaren behelpen met een - slechts spaarzaam toegewezen - geluidshoorn, thans wordt iedere slecht horende - al of niet met overheidssteun - op doktersadvies voorzien van een ul tra modern gehoorapparaat. Met de af deling Leiden is het steeds crescendo ge gaan. Nadat zowel de heer O. W. de Prettig lijmen! met de nieuwe dop NEDERLANDS—DUITS ACCORDEON-CONCERT. Op zaterdag 16 april a.s. zal het Leids Accordeonorkest „Neerlandia", dat on der leiding staat van de heer Lauw Boel! aard een concert verzorgen in het St.-Antoniusclubhuis. Dit concert, dat gedeeltelijk door „Neerlandia" gedeeltelijk door het Duitse gastorkest „Akkordeana" uit Frankfurt a. d. Main, o.l.v. Rudolf Kir- oher wordt verzorgd, is een gevolg van het Wereldconcours voor Accordeonor kesten, dat in mei 1958 werd georgani seerd door de Raad van Europa onder auspiciën van Pater Pire. De baten wa ren voor het Internationale vluchtelin genwerk te Straatsburg. Hierbij kwam „Neerlandia" als één der beste Europese orkesten naar voren en kreeg als „Batenorchester" bovenge noemd orkest uit Frankfurt toegewezen. Voor deze manifestatie werd door de gemeente Leiden een beker aangeboden en „Neerlandia" ontving toen een beker van de stad Frankfurt. In november van het vorige jaar was „Neerlandia" de gast van het orkest uit Frankfurt en nu komt dit orkest als gastorkest naar Leiden. „Neerlandia" braoht iai Frankfurt met veel succes een potpourri van Duitse volksmelodieën ten gehore, die het pu bliek in extase braoht. Hetzelfde werk wordt op 16 april weer uitgevoerd. Bij wijze van tegenprestatie brengt het Duitse orkest een potpourri ten gehore van Hollandse melodieën, speciaal voor dit concert in Holland door haar diri gent samengesteld. EERSTE STEEN PRINSES MARIJKE KLEUTERSCIIOOL. Maandagmiddag zal de eerste steen worden gelegd van de aan de Ant. Duycklaan te bouwen Prinses Marijke Kleuterschool. Deze plechtigheid zal slechts een intern karakter dragen. De opening van de school wordt, tegen sep tember verwacht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Irma. dr van C. N. Bousie en D. A. Sle- bert. Reynout Maurlts Matthys, zn van W. C. Cohen Tervaert en B. H. G. Boelen. Pranclsca Petronella Johanna, dr van P. van den Berg en A. van Wijk. Angelique Agatha Maria, dr van A. J. van Schagen en G. M. Vink. OVERLEDEN E. van der Niet, 65 laar echtgenote van J. Haasbroek, T. Krulder, 65 Jaar, man, H. j. Doejaaren, 41 Jaar, man. Vries, namens het hoofdbestuur en de heer J. Thieme, namens de afd. Rotter dam gelukwensen hadden aangeboden - de afdeling Rotterdam schonk een be drag ter kasversterking - dankte de heer J. A. Christiaanse uit naam van de le den het bestuur en de „stille werkers" voor alles wat zij in het belang van de afdeling hebben gedaan. De lezing met kleurendia's over het onderwijs aan S. H.-kinderen, zoals dit thans -op een twaalftal S.H.-scholen in Nederland wordt gegeven en die gehouden werd door mej. N. Moleman, onderwijzeres aan de Prof. Burgerschool voor S.H. te Amsterdam, vormde een leerzaam en Zeven van de negen jubilarissen. V.l.n.r. mej. F. J. Zandvoort, de heren J. A. Christiaanse en Mater, de dames A. A. M. van Parreren, W. van Wingen, de heer de Rijk en mej. W. Z. Ort. (Foto L.D./Holvast) interessant onderdeel van het program ma. De voorzitter maakte deze avond be kend, dat de ledenwerf-actie was gewon nen door mevr. M. Zaalberg-Knotter, die vier nieuwe leden en 6 donateurs aanbracht. Voor deze prestatie mag zij een weekeinde in „Ons Landhuis" te Lunteren doorbrengen. Na de pauze bracht een zanggroepje van de korfbal vereniging „Fluks" o.l.v. A. van Klaren- bosch een aantal liedjes uit de jaren 1910-1920 - zij hadden zich gekleed naar de toenmalige mode - ten gehore. Ook de goochelaar Amarco oogstte veel suc ces. Uit handen van wethouder S. Men ken ontving gistermiddag in de com- missarissenkamer van de „Leidse Cou rant" de rotatiedrukker, de heer J. van Zijp de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jaren 19191920 waren goede jaren voo?" de „Leidse Courant". Toen immers traden personeelsleden toe tot het be drijf, van wie thans in de loop van be trekkelijk korte tijd zes een jubileum hebben gevierd. Gisteren stond de heer J. van Zijp, rotatiedrukker B. voor het front der troepen. Hij werd gehuldigd wegens het feit, dat hij veertig jaar aan de NV verbonden is.. Eerste speker was de vice-president- commissaris, de heer J. C. P. Lamber- mont die in de geschiedenis terugging tot de dag, waarop de heer Van Zijp als zeventienjarige het bedrijf betrad. Hij is de „Leidse Courant" trouw ge bleven en was één van de mannen, die er aan meewerkten de katholieke pers in Nederland op te werken tot de plaats, die zij thans inneemt. Spreker tekende de heer Van Zijp als een rustig werker, die steeds tot helpen bereid is. Ook mevrouw Van Zijp be trok hij in de hulde. De directeur van de „Leidse Courant", de heer J. F. J. M. Koens sprak over de vernieuwingen, welke in het gebouw plaats vinden en waarvan een groot deel in de afdeling van de jubilaris terecht is gekomen. Met een grote verbouwing zal waar schijnlijk nog voor de zomer aangevan gen worden. De heer Koens sprak ook over het werk. dat de heer Van Zijp deed als lid van de Katholieke Actie en de R.-K. Kiesvereniging Met de wens. dat het de jubilaris gegeven moge zijn de ko mende jaren tot zijn pensioen in ge zondheid door te brengen, overhandigde hij een geschenk onder couvert! Namens de personeelscommissie over handigde de heer H. de Graaf een ge schenk van het technisch personeel. De hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen noemde de rotatiepers de .kraamkamer' van de krant. Hij dankte de heer Van Zijp voor het goede werk, dat deze heeft gedaan, kundig en on verstoorbaar vriendelijk. Wethouder S. Menken wees op de oude relaties, wel ke hij met de jubilaris heeft. Het deed spreker veel genoegen dat de burge meester ook deze jubilaris aan H. M. de Koningin had voorgedragen voor een onderscheiding en dat hij thans de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau mocht over handigen. De heer L. v, d Meer. die namens re dactie en administratie een kist sigaren overhandigde, gewaagde van de pret tige samenwerking en de bereidheid van de jubilaris te helpen waar het nodig was. Laatste spreker was de heer A. Swane, gepensioneerd oud-drukker van de krant, waarna de heer Van Zijp be dankte. Wethouder Meuken decoreert de jubilaris met de bronzen ere-nie- daille van Oranje-Nasav sportief jacket met tricot garnering speciaal model om over colbert te dragen Leids initiatief met succes bekroond (Van een speciale medewerkster) Bewogen door het leed van de vluch telingen, die van huis en haard zijn verdreven, heeft mej. C. P. Wesseling hier ter stede het initiatief genomen tot een actie voor „Doe Oven". Zij organiseerde hiervoor een mode show, waartoe de Fa. Leon, Breestraat haar medewerking verleende. De bijko mende accessoires waren afkomstig van Messchers Modehuis, (hoeden en hand schoenen). Van Dongen (schoenen), Su- ringar (colliers) en Pierrot (tassen», ter wijl de make-up en kapsels waren ver zorgd door Tom Westen. Mej. Wesseling, die de show op vlotte wijze toelichtte, dankte allen die hiertoe hadden meegewerkt. Hierna presenteerden zich de manne quins, die op vlotte wijze een grote col lectie japonnen, rokken, jumpers en blouses toonden. Het materiaal van de japonnen is van bedrukte katoen, vaak in prachtige con trasterende tinten. Ruitjes waren troef in deze collectie. Men zag ze in velerlei variaties, zoals de pied-de-poule, prince de galles en niet te vergeten de B.B.- ruit: jurkjes in alle kleurencombinaties, meestal chemisiermodel, of voorzien van een strak lijfje met wijde rok, gegar neerd met witte broderie. Het accent bij de modellen werd gelegd op de grote kragen en de kleine ingezette mouwtjes. Ook waren er veel mouwen in de nieuwe lengte tot aan de elleboog. De dessins zijn vaak vry donker, zodat men de Salarisverhoging gemeentepersoneel In een circulaire doet de minister van Binnenlandse Zaken mededeling van een aantal met ingang van 1 april 1960 voor het Rijkspersoneel te treffen sala rismaatregelen. Deze maatregelen betreffen in hoofdzaak een verhoging van de salarissen met 5 nadat in deze salarissen de huurcompensatie 1957 is geïn corporeerd. Daarnaast zal het Rijkspersoneel van 1 april af de compensatie van de op die datum van kracht geworden huurverhoging ontvangen. Bedoelde com pensatie bedraagt 2Vi van het salaris, met een minimum van f. 17.40 p. maand. In beginsel gaat de salarisverbete ring in op 1 januari 1960, met dien ver stande, dat. indien in de toekomst zou blijken, dat de data van ingang van de loonsverhogingen in het particuliere bedrijfsleven daartoe aanleiding geven, aan de salarisverhoging voor het Rijks personeel alsnog verdere terugwer kende kracht zal worden gegeven. For meel echter zullen de maatregelen op 1 april 1960 van kracht worden. Over de maanden januari, februari en maart zal die verhoging in de vorm van een uitkering ineens worden gegeven. Het bedrag van deze uitkering wordt be paald op tweemaal het bedrag van het voorschot ad 3 dat in het eerste kwartaal aan het Rijkspersoneel is uit gekeerd. Aangezien de maatregeLen met be trekking tot de salarisverhoging, in afwachting van de totstandkoming van een definitieve regeling terzake, een voorlopig karakter dragen, zullen de hieruit voortvloeiende betalingen voors hands bij wijze van voorschot worden verricht. Dit laatste geldt niet voor de toe te kennen uitkering ineens over het eerste kwartaal 1960. B. en W. zijn, mede met het oog op ile per 1 april I960 van kracht gewor den huurverhoging, van oordeel, dat, overeenkomstig de suggestje ter zake van de minister, ten behoeve van het daarvoor in aanmerking komende ge meentepersoneel overeenkomstige voor zieningen behoren te worden getroffen als voor het Rijkspersoneel. Derhalve stellen zij de raad voor te besluiten aan het gemeentepersoneel over het eerste kwartaal 1960 een uit kering ineens te verstrekken tot een gelijk bedrag als aan hel Rijksperso neel is verleend met welke uitkering het reeds verleende voorschot zal moe ien worden verrekend en voorts van 1 april 1960 af, op de voet van de door de minister van Binnenlandse Zaken gegeven richtlijnen, de nieuwe salaris sen bij wijze van voorschot to doen uitbetalen tot op het tijdstip, waarop een definitieve regeling van de sala-r rissen zal zijn bewerkstelligd» De voor de gemeente uit de onder havige salarisverbetering voortvloeien de kosten zullen bij de vaststelling t.z.t. van de definitieve salarisregeling nader op de begroting worden gere geld. Volksonderwijs op de bres voor het openbaar onderwijs De afdeling Leiden van „Volksonder wijs" kwam gisteravond in de boven zaal van restaurant „Van der Heijden" in ledenvergadering bijeen. De heer A. A. van Zoest, lid van de staf van Volks onderwijs, hield een inleiding over het belang van een goede samenwerking tussen de verschillende groepen van voorstanders van de openbare school. „Het voornaamste doel van Volksonder wijs is kinderen uit alle lagen van de bevolking een zo goed mogelijke school opleiding te geven. Daarnaast is zij ge richt op de openbare sector in het on derwijs. Niet alleen, zoals velen denken, op het lager onderwijs, doch van kleu terschool tot universiteit", zo begon de heer Van Zoest zijn betoog. Spreker haalde ook de „mammoetwet" van mi nister Cals aan. Deze stelt het bijzonder onderwijs als regel en het openbaar als aanvulling. „Volksonderwijs" echter heeft een request met bezwaren bij de minister ingediend opdat het wetsont werp ook voor de voorstanders van het openbaar onderwijs aanvaardbaar zal zijn. Verder stelt Volksonderwijs zich o.a. ten doel de schoolhuisvesting te ver beteren. Met de schoolgebouwen is het bedroevend gesteld. Er zijn zelfs scholen in gebruik, die reeds twintig jaar gele den werden afgekeurd. Na deze korte uiteenzetting over het werk van de ver eniging, merkte de heer Van Zoest op. dat er drie groepen zijn, welke in het belang van het openbaar onderwijs nauw moeten samenwerken. Dit zijn: 1. De ondercommissie, die aan iedere school verbonden behoort te zijn en als taak heeft het oontact tussen huis en school .te onderhonden! 3, Het personeel van de jurkjes reeds vroeg in het seizoen kan dragen. Hiernaast waren er ook veel pas teltinten. Marine-wit domineerde in deze show. Effen kamgaren rokken of wollen geruite in fijne kleurennuances, zoals lila-groen, waren er in verschillen de modellen. Hierbij werden pullovers, vesten, blouses en suède jasjes getoond. Een nappa lederen jasje, gedragen op een zwart-witte grissaille rok, vormde een mooie combinatie. De getoonde schoenen in wit en pas teltinten, zijn van fijn leder of ottoman- zijde, merendeels Italiaanse modellen. De prachtige hoge bolvormige hoeden zijn vervaardigd uit sisal stro, paarde- haar of vilt. Het loffelijke initiatief werd beloond met een netto-opbrengst van ruim f. 250—, Joop Stokkermans verzorgde de muzi kale omlijsting. Jong en ouil vierden zestigjarig bestaan van Bestuurdersbond De viering van het zestigjarig be staan van de Leidse Bestuurdersbond is gisteren begonnen. Waren 's middags de kinderen in de Stadsgehoorzaal bijeengekomen om met eigen ogen de avonturen van Pipo de Clown te aan schouwen, des avonds was er een ju bileumvoorstelling voor de bejaarden, die, zoals de voorzitter van de jubile rende bond het in zijn openingswoord uitdrukte, een prachtige staat van dienst in de Leidse vakbeweging heb ben gehad. De heer P. de Kruis, die de ontwik keling van de socialistische vakbewe ging in het algemeen en die van de Leidse Bestuurdersbond in het bijzon der schetste, sprak daar trouwens zijn erkentelijkheid en waardering over uit. Het verheugde hem nu. in 1960, te kun nen constateren, dat de strijd niet te vergeefs is gestreden. Veel is er in de afgelopen zestig jaar bereikt, maar nog steeds streeft het N.V.V. naar gelijke levenskansen voor iedereen. Na een opsomming van allerlei feiten uit he den en verleden gegeven te hebben, wenste de voorzitter alle aanwezigen, onder wie zich de oud-voorzitter van de Leidse Bestuurdersbond, de heer J. H. Schüller, bevond, een vrolijke avond toe. Aan vrolijkheid heeft het op deze feestelijke avond uiteraard niet ontbroken. Op het programma stonden niet alleen de namen van Cor Witschge, Guus Verstraete, Marijke Jonker en Joop Reynolds vermeld, maar ook die van Jan Pruis en Christel Adelaar. Al deze artiesten traden met veel vaart en enthousiasme voor de ouden van dagen op. Er is hartelijk gelachen om de verschillende schetsjes, die opge voerd werden, aandachtig geluisterd naar de liedjes, die gezongen werden, en volop genoten van de dwaasheden, die voor rekening van Jan Pruis waren. Voor de aanvang van de voorstelling kregen alle aanwezigen attenties aan geboden, een geste, welke zeer op prjjs werd gesteld. Hef was een geslaagd be gin van een opgewekte jubileumvie ring! scholen: 3. De vereniging „Volksonder wijs", welke in feite de eerste twee om vat. Het ledental van de Leidse afdeling (260) moet volgens de heer Van Zoest omhoog. Voor een stad als Leiden moet het aantal leden minstens duizend be dragen. Na en discussie over het gerezen con flict tussen {te Ver. Volksonderwijs en de Vereniging van Hoofden van Scholen kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De beide bestuursleden, welke reeds zitting hadden in het bestuur, te weten de heren B. Schuurman, waarnemend voorzitter en L. Favier, penningmeester werden herkozen. Als nieuwe bestuurs leden werden benoemd: mevrouw G. B. Achterhorst, en de heren J. J. Regeer, D. Cossee, J. H. Vallentgoed en J. Pico. Drie miljoen voor huisvesting van studenten Centrale stichting gaat werk afronden De bijdragen van het Nederlandse be drijfsleven aan de Centrale Stichting Studentenhuisvesting zijn thans de drie miljoen gulden gepasseerd. De Stichting heeft f. 3.015.239,42 bijeengebracht, zodat het doel, de financiering van 1600 stu dentenkamers bijna, echter nog niet ge heel, is bereikt. Nog enige honderddui zenden guldens zijn nodig. Tot nu toe zijn 1378 kamers met steun van de CSS gebouwd en ingericht, als volgt verdeeld over alle Nederlandse universiteiten en hogescholen: Leiden 280; Groningen 162; Utrecht 115; Am sterdam G.U. 151: Amsterdam V.U. 25; Nijmegen 52; Delft 168; Rotterdam 178; Wageningen 82; Tilburg 15": Eindhoven 150. In behandeling zijn aanvragen van Leiden, Amsterdam G.U., Nijmegen en Delft. Het aantal nieuwe grote plannen neemt steeds toe. Dit is ook noodzakelijk om de te verwachten sterke aanwas van studenten te kunnen opvangen. Binnen zeer afzienbare tijd zal de financiering van de bouw, aankoop en inrichting van studentenhuizen echter geheel door het Rijk moeten worden overgenomen. Het bedrijfsleven heeft zich immers uitslui tend tot doel gesteld door het medefi nancieren van 1600 kamers de bouw en de aankoop van studententehuizen snel op gang te brengen. De bijdragen, die nog van het bedrijfsleven worden ge vraagd, dienen om het werk van de CSS af te ronden. PROMOTIES. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Mors immatura", mevr. J. ter Vrugt—Lente, geboren te Den Haag en thans wonende te Geldrop Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld ..De internationale rechtbank in Saarland (1956—1959)... de heer J. H. Marinus. geboren te Simpang Ampat (Sumatra) en thans wonende te Wassenaar. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. In de vergadering van directie en commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij werd besloten aan de Algemene Vergadering van Aan deelhouders voor te stellen een dividend van 6% over 1959 uit te keren. Beruchte Duitser vrij Uit de gevangenis te Breda is ontslagen de Duitser R. Nitsch, die in de bezettings tijd een functie had bij de „Sicherheits- dienst" en wegens oorlogsmisdrijven tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. Hij is over de grens gezet. Omkoperij wachtmeester: tien maanden geëist (Van onze Amsterdamse redacteur) Het proces tegen de van corruptie be- sohuldigde wachtmeesters van verkeers- groep Rijkspolitie Amsterdam dat 23 de cember jl. voor de hoofdstedelijke recht bank begon en waarin reeds drie ver oordelingen zijn gevallen (resp. 10, 12 en 15 maanden gevangenisstraf met aftrek» is gistermiddag voortgezet met de tij dens de eerste behandeling op vrije voe ten gestelde wachtmeester en diens col lega (beiden 46 jaar». De officier van Justitie, mr. H. Bou- ma, eiste tegen de wachtmeesters wecei het aannemen van steekpenningen van een verkeersovertreder. die zich hiermee een prooes-verbaal bespaarde, een ge vangenisstraf van 10 maanden. De zaak tegen de collega werd aangehouden, om dat een belangrijke getuige wegens ziek te niet kon worden gehoord.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3