De Gaulle huldigt Londen als de „stad, welke de vijand weerstond" Chief Whip Oberlander met verlof: voorbode van ontslag WEERBERICHT Ontmoetingen met Sir Winston en heden rede tot parlement in monumentale Westminster Hall op Ieders Hpl In n gesprek met Krone besloot Adenauer knoop door te hakken Is fl. 55,- u niet teveel? HERENREGENJAS 55,- GEEN BREUK TUSSEN BONN EN GUINEA (WEST-AFRIKA) Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 7 APRIL 1960 No. 30020 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) President en madame De Gaulle vierden gisteren hun 39-jarige echtvereniging te midden van de toejuichingen van tienduizenden Lon denaren, die zich hadden opgesteld langs de straten, welke naar het hart van de oude City voeren, waar aan de president het kleurrijke traditionele welkom werd bereid, dat elk buitenlands staatshoofd in Londen ten deel valt. Voor De Gaulle was dit een nieuwe gelegenheid om hulde te brengen aan wat hij noemde deze vrijheidlievende stad, welke de macht van de vijand zo heldhaftig heeft weerstaan en haar bescher mende armen ook tot De Gaulle zelf had uitgestrekt. Meer dan 650 gasten verhieven zich in de historische Guildhall om De Gaulle toe te juichen toen hij en zijn vrouw het indrukwekkende gebouw onder fanfaregeschal betraden. Zij juichten opnieuw toen de Lord-Mayor van de op middeleeuwse leest geschoeide City-corpera- tie aankondigde, dat het echtpaar De Gaulle zijn huwelijksdag her dacht. Er werd opnieuw geklapt toen de Lord-Mayor onthulde dat de burgemeester van Calais, in welke stad de De Gaulles in het huwelijk waren getreden, tot de gasten behoorde. Carlton Gardens nr. 4, vanwaar hy de Franse verzetsbeweging tijdens de oorlog heeft geleid. Honderden vroegere kame raden hadden zich hier verzameld en bereidden De Gaulle een geestdriftige ontvangst. De president richtte zich in treffende woorden tot hen. Mevr. De Gaulle bracht gistermiddag een bezoek aan een kinderziekhuis in Surrey. Lord Mayor hield een toespraak in het Frans De Lord-Mayor hield zijn gehele rede in het Frans, hetgeen voor een Engels man een opmerkelijke prestatie mag worden geacht en door De Gaulle en de andere Fransen dan ook op hoge prijs werd gesteld. President De Gaulle heeft Sir Winston Churchill gisteren tweemaal ontmoet. Het Franse staatshoofd en zijn echt genote namen er ondanks het overladen programma een half uur af om zich naar Sir Winstons woning aan Hyde Park Gate te begeven, waar zij als oude vrienden samen de thee gebruikten. Later zagen zij elkaar opnieuw toen Sir Winston Churchill aanzat aan het ban ket, dat de president in het feestelijk verlichte gebouw van de Franse am bassade aanbood, waaraan vanzelfspre kend ook de leden van de koninklijke familie aanzaten, met Koningin Eliza beth als stralend middelpunt. Ook An tony Armstrong-Jones, de verloofde van Prinses Margaret, was van de partij. In de loop van de dag bezocht president De Gaulle zijn oude hoofdkwartier aan r1 warmte uit, welke letterlijk nog werd versterkt door de vele televisielampen. Het brede bordes, waarop eens de hoge rechters zaten om landverraders naar het schavot te zenden, diende thans als podium, geheel beheerst door kleurrijke uniformen en prachtige gewaden. En als verheven achtergrond het monumen tale oorlogsgedenkraam, waartegen de silhouetten afstaken van de staatsie- trompetters in hun gouden Tudor-dracht met paarsfluwelen „jockey"-petten op. Lang voordat de plechtigheid begon klonk zacht de kopermuziek van het garde-orkest, gestoken in de bekende vlammend-rode tuniek. Vanavond zou er een gala-uitvoering van het Koninklijk Ballet in het opera gebouw van Covent Garden gegeven worden. Vermelding verdient nog, dat de Brit se premier Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, gisterochtend in het paleis van Buc kingham besprekingen hebben gevoerd met president De Gaulle. Na de beraadslagingen ontving De Gaulle de hoge commissarissen der acht Gemenebest-landen en de hoofden der diplomatieke vertegenwoordigingen in Londen. Aan Franse zijde waren hier bij ook de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en de Franse ambassadeur te Londen, Chauvel, aan wezig. In Londens Ridderzaal Vannochtend nam president De Gaulle op de vlakte van de Horse Guards een militaire parade af en sprak hij de beide huizen van het parlement toe, welke zich met regering en koninklijke familie verzameld hadden in de middel eeuwse Westminster Hall, deel uitma kend van het complex parlementsge bouwen. Dit is de Ridderzaal van Lon den. Met zijn kale vloeren en grijze wan den van natuursteen heerst er, wanneer de zaal niet in gebruik is, de kilte van een grafkelder. Maar thans, met tapij ten belegd en met vlaggen en bloemen opgesierd, straalde de Hall de voor ge legenheden als deze onontbeerlijke De Franse president De Gaulle heeft tijdens zijn bezoek aan Lon den ook zijn opwachting gemaakt bij Churchill. Een telegrafisch over gebrachte foto van de beide staats lieden. Zelfde weertype De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Iets koudere nacht, morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 april Zon op: 6.00 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 15.32 uur: onder: 4.33 uur Hoogwater te Katwijk te 0.57 en 13.18 uur. Laagwater te 8.42 en 2158 uur. Dit blad bestaat nit 20 pagina's Scheepsramp in Iran bijna zestig doden In de Ferzische Golf zijn gisteren door het vergaan van een motorboot in een zware storm 57 mensen verdronken, zo meldt het Perzische avondblad „Kei man". Slechts vijftien opvarenden, o.w. de schipper, konden zich redden. De motorboot bracht kooplieden over van Abadan naar Koweit in een zware storm die reeds verscheidene dagen in dit deel van de Perzische Golf woedt. Hagerty in Moskou James Hagerty, de perschef van pre sident Eisenhower, is gisteren met een groep Amerikaanse functionarissen in Moskou aangekomen. De Amerikanen zullen de reisroute voor president Eisen howers bezoek in juni voorbereiden. 20 SP1**5 e«- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Protest in Italië tegen werkloosheid In de Zuiditaliaanse plaats Manuria, op 30 km van Taranto, hebben gisteren 38 politiemannen verwondingen opgelo pen in een gevecht met ruim duizend landarbeiders, die protesteerden tegen „slechte levensomstandigheden" en werk loosheid. Van de betogers werden er tien gewond en ruim honderd gearresteerd. De demonstranten trachtten het ge meentehuis te bestormen om de burge meester te spreken. Zij waren gewapend met stenen en stukken hout, waarmee zy de politie bestookten die het gemeente huis verdedigde. Het plein voor het raad huis werd tenslotte met hulp van pant serwagens en traangasbommen ontruimd. Vrijwel alle ruiten van het gebouw wer den ingegooid. Het gebied van Manduria, dat voor namelijk van de landbouw leeft, heeft de laatste tijd veel te lijden gehad van slecht weer. Japans-Indonesische olie-onderhandelingen Onderhandelingen, welke in Tokio worden gevoerd voor de Indonesische „Permina" en een Japans concern dat zich zal toeleggen op de ontwikkeling van oHelagen, zyn thans in hun eind stadium gekomen. Oe ondertekening van een overeenkomst wordt binnen afzien bare tijd verwacht. Onder een contract dat een looptijd heeft van tien jaar zal de .Permina" een Indonesische regeringsonderneming, met een Japans krediet van bijna 200 miljoen gulden en in samenwerking met het speciaal voor dit project gestichte Japanse concern, olielagen op Noord- Sumatra gaan exploiteren. De .Permi na" zal het krediet afbetalen door naar Japan 40% van de geproduceerde olie te exporteren. Het krediet zal voor 30% verleend worden door Japanse stadsbanken en voor 70% door de Japanse in- en uit- voerbank. Het laatste deel van de onderhande lingen en de tekening van de overeen komst zullen in Djakarta plaats hebben. KONINKLIJK GEZIN NAAR ZERMATT Het ligt in het voornemen van het Koninklijk gezin tweede paasdag voor een vakantie van 10 dagen naar Zermatt te vertrekken, aldus is meegedeeld door de Rijksvoorlichtingsdienst. (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, prof. dr. Th. Oberlander, zal nog deze week een verzoek om verlof bij het kabinet- Adenauer indienen. Dit zal de eerste stap naar zijn ontslag per begin mei zijn, zo meldt men uit betrouwbare kringen te Bonn. Hoewel de instelling van een parlementaire onderzoekingscom missie naar de levenswandel van Oberlander sedert 1933 velen ertoe heeft gebracht juist thans voor opschorting van het ontslag te pleiten, zou gisteren tijdens een onderhoud tussen Bondskanselier Adenauer, C.D.U.-fractievoorzitter Krone en Oberlander zelf besloten zijn de knoop eindelijk maar door te hakken. Zware psychologische druk De druk van allerlei partijen en het naderen van de topconferentie, boven dien de voortdurend sterker wordende Russische, Oostduitse en Tsjechoslo- waakse hetze tegen de minister maken het volgens regering en C.D.U. noodza kelijk een beslissing te nemen. Oberlan der zelf staat daarbij onder zo'n zware psychologische druk, die het hem nau welijks mogeljjk zou maken zijn ministe riële taak normaal uit te voeren. Oberlander, die op 1 mei a s. 55 jaar wordt en dan recht op ministerieel pen sioen krijgt, was vóór 1945 een bekende nazi. Na de oorlog is hij zowel lid ge weest van de liberale F.D.P. als van de vluchtelingenpartij B.H.E. en is tenslotte lid van de regeringspartij, de C.D.U., ge worden. In 1950 werd hij staatssecretaris in Beieren, waarby de socialisten hem de helpende hand boden, in 1953 werd Oberlander minister voor vluchtelingen zaken in het kabinet-Adenauer. De Bondskanselier had toen kennelijk de steun van Oberlanders toenmalige partij, de B.H.E.nodig voor het verkrijgen van een parlementaire meerderheid en accep teerde daarvoor o.m. Oberlander zelf. Deze ging, toen de B.H.E. uit de rege ring moest treden, naar de C DU. over. Op Oberlanders gedrag tijdens de oor log is bijzonder veel kritiek geoefend, vooral het laatste jaar. Men neemt even wel algemeen aan, dat hy niet betrok ken is geweest bij de moordpartij in 1941 in de Poolse stad Lemberg, waarvan Oostduitsers en Russen hem beschuldi gen. Daarentegen bestaat geen twyfel Grote buit bij inbraak te Nijmegen Des nachts hebben inbrekers hun slag geslagen in het sigaren- en drankma- gazijn van de firma De Groot aan de Berg en Dalseweg, hoek Dominicanen- straat te Nijmegen. De brandkast is uit het huis gesleept en per auto vervoerd naar de buitenwijken van de stad. Daar zijn er enige duizenden guldens uitgehaald, terwyl de edelgesteenten en de kostbare oude munten die er ook lin lagen, werden achtergelaten. Ook aan zijn nazi-propaganda-activiteit, spe ciaal betreffende Oost-Europa. Tenslotte neemt men het Oberlander vooral kwa lijk. dat hy na de oorlog op onvoldoende wijze heeft blijk gegeven zyn vroegere politieke fouten in te zien. Voor dc hcrcnrcgcnjassen die de Faam u nu biedt zéker niet! 'n Top-voordecltjc in dc spe ciale aanbicdingserie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 4 slechts één week: HOOGSTRAAT. LEIDEN grote partijen sterke drank en sigaren en sigaretten, ter waarde van ongeveer f50.000 zyn uit het magazijn gestolen. De politie zoekt nog naar de daders. De inbrekers zijn zeer brutaal te werk gegaan Ze wisten blijkbaar dat de eige nares die avond afwezig was. Hun auto heeft geruime tijd in de Dominicanen- straat geparkeerd gestaan. De gestolen artikelen werden rustig in de auto ge laden. Versnelde uitvoering van Amerikaans raketprogramma President Eisenhower gaat er volledig mee akkoord dat de uitvoering van het programma voor de bouw van Atlas- raketten en onderzeeërs, uitgerust met Polarisraketten, zal worden versneld. Dit heeft de minister van Defensie, Thomas Gates, na een onderhoud met president Eisenhower en de staf-chef van de Amerikaanse strijdkrachten, ge neraal Twining, bekendgemaakt. Voor de bouw van onderzeeërs zal nog Prinses Irene heeft gisteren een bezoek gebracht aan Drente. Deze foto werd gemaakt in het dorpje Annen, waar zij een kleuterschool bezocht. een bedrag van 52 miljoen dollars kun nen worden gebruikt, dat aanvankelijk voor een ander begrotingsonderdeel was bestemd. Door een vermindering in de poduktie van de Bomarc-raketten zul len gelden vrijkomen voor een versnelde uitvoering van het Atlas-programma. Diplomaat Von Etzdorf ondernam een korte maar avontuurlijke reis door de jungle! (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering zal de diplomatieke betrekkingen met de jonge West- afrikaanse staat Guinea niet verbreken, zo is gisteren in Bonn bekend geworden, maar nog altyd niet officieel bevestigd. Men is tot dit besluit gekomen naar aan leiding van een rapport van de Westduitse diplomaat Von Etzdorf, die gisteren terugkeerde van een korte maar avontuurlijke reis naar Guinea. Begin maart meldde het communistische regime van Oost-Duitsland triom fantelijk dat Guinea Oost-Berlyn had erkend. Met veel propagandistisch lawaai vertelde men, dat de Guinese ambassadeur te Moskou, dr. Conté, ook was be noemd tot Guinea's ambassadeur in Oost-Duitsland. Afrikanen lieten zich beetnemen door communisten Sedertdien tot de opheldering van de afgelopen dagen zijn vier weken ver lopen. Bonn heeft in die tijd niet stil gezeten. De Westduitse regering dreigde de nogal verguisde Hallstein-doctrine toe te passen, die zegt dat Bonn met 'n staat die diplomatieke betrekkingen met communistisch Oost-Duitsland on derhoudt geen eigen diplomatieke be trekkingen kan hebben - met als enige uitzondering de Sovjet-Unie! van West duitse zijde heeft men inzake Guinea van het begin af aan evenwel geloofd in een Oostduitse valstrik, waarin de jeugdige en onervaren Guinese diplo matie argeloos is terecht gekomen. De Westduitse ambassadeur te Conakry, de hoofdstad van Guinea, sprak eerst lang, maar vergeefs, met Sekoe Toeré, bijgenaamd „de grote olifant", de pre sident van Guinea, die enkele maanden tevoren een officiële ontvangst had ge had die klonk als een klok. Dat gesprek leverde niets op. Toen ook verdere dui delijke taal uit Conakry uitbleef stelde Bonn een mild ultimatum: klaarheid inzake Oost - Duitsland door Sekoe Toeré of een breuk. Vrede van Kankan Vorige week stuurde Bonn een diplo matieke boodschapper, de hoge ambte naar van het ministerie van Buiten landse Zaken Von Etzdorf naar Gui nea. Hij klopte te Conakry tevergeefs aan de deur. Sekoe Toeré vertoefde in de plaats Kankan, diep in het binnen land, 700 kilometer van zijn hoofdstad, zonder luchtverbinding. Dat was voor Von Etzdorf geen bezwaar: hij ging op een Afrikaanse jungletocht, dwars door oerwoud en over niet al te beste wegen en sprak te Kankan met Sekoe Toeré. Dat gesprek was zo bevredigend dat toen Von Etzdorf gisteren te Bonn van zijn avontuurlijke Afrikaanse tocht terugkeerde, de Westduitse regering be sloot de vriendschap met Guinea te continueren. De „vrede van Kankan", zegt men spottend te Bonn. ook al kon dit alles gisteravond nog niet officieel bevestigd worden. Men concludeert hieruit, dat Guinea dat op het stuk der diplomatieke ge woonten blijkbaar bijster onervaren Is, zich door Oostduitslands rode regime heeft laten overtroeven en in feite het slachtoffer is geworden van slimme Oostduitse propagandisten, die ambas sadeur Conté met een televisiegesprek en een parade ertussen hebben geno men. Von Etzdorf kwam tenminste van Sekoe Toeré met de boodschap terug: Guinea heeft geen diplomatieke betrek kingen met Oost-Duitsland en is ook niet van plan die aan te knopen. De Hallstein-doctrine kan weer op stal worden gezet. Bollenvelden kleuren al Wat regen 's nachts en warmte over dag hebben de ontluikende bolbloemen enorm veel goed gedaan. Overal in de bollenstreek overheerst thans het geel van de narcissen. Zy zullen niet lang met hun trompetten blijven pronken, want spoedig zullen zy worden „ont hoofd". Tussen de gele plekken van de narcissen laten de eerste hyacinten hun witte, roze en donkerblauwe kleur zien. Dankzij het mooie lenteweer kleuren zij snel. In enkele rustieke tuinen bloei en de tullpa's. die een weelde aan mooie kleuren en sierlijke vormen tonen Men ziet deze tullpa's echter niet op de vel den. maar moet de bloemen van dichtbU gaan bewonderen in de demonstratletuin Treslong te Hillegom of op de Keuken hof.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1