lantoes kunnen duplicaat krijgen van vernietigde persoonsbewijzen Plan-Worms richt zich tegen de misstanden in de schroothandel MODERADE-MODESHOW ONS MENU Wegens enorm succes egerdorp Njanga zou in handen zijn van terroristen trkelijk Leven Besparingen van 2100 miljoen gulden per jaar mogelijk VAN DE WEEK Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 april 1960 Zeide blad no. 30020 pe Zuidafgrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft gisteren verklaard «n neger die geen persoonsbewijs heeft, een voorlopig duplicaat kan vragen, gaarschuwde dat werkgevers rich aan een overtreding schuldig maken als ttjers in dienst nemen, die geen pas hebben. De werkgevers worden ver- mee te werken aan het verkrijgen van de nodige duplicaten. De politie zal gt vervolg weer persoonsbewijzen of voorlopige duplicaten kunnen vragen, lij. De regering zal, zonder opoffering van de noodzakelijke controlemaat- jtn, de mogelijkheid onderzoeken van toepassing van het passenstelsel op nige wijze dat de nadruk valt op de voordelen, die daaruit voor de negers irloeien, aldus de minister. J5 listige viering van an Riebeeck-dag" viering van „Van Riebeeck-dag", ginnering aan de landing van Van jclt in Zuid-Afrika meer dan 300 pleden, ls gisteren rustig verlopen, jrote tentoonstelling in het Milner- in Johannesburg, ter herdenking :et vijftigjarig bestaan van de Unie sieren werd geopend, bracht min- aensen op de been dan verwacht Sportwedstrijden trokken het nor- jubliek. Voorts profiteerden velen ie vrije dag om naar het strand jin. Durban reden gisteren de auto normaal, nadat de politie d ins til eind had gemaakt aan het op- van „agitators en intimideer- In de meeste bedrijven wordt normaal gewerkt. stakingen in het gebied van Kaap die vele industrieën bedreigden, NED. HEEV. KERK epen te Zoetermeer A. J. Wijnmalen irtensdiik door de Generale Sy- ils predikant voor buitengewone amheden (geestelijk verzorger le- Greive, kand. te Bergen op Zoom. It voor Hedel J. C. Schuurman te nsgraaf voor Edmonton (Alberta, i) (First Ref. Churches) H. J. van sa te Sint Anna Parochie. GEREF. KERKEN ital te Leeuwarden H. M. Dercksen aeveld en C. de Kruyk Jr., te Sld- a. Beroepen te Clinton (Ontario, i) (Chr. Ref. Church) L. Slofstra •gelo (O.) Aangenomen naar Lich te F. de Jong, kand. te Dokkum, lankte voor Eernewoude. REM. BROEDERSCHAP te Lochem mej. da. A. C. [ees te Doesburg. GEREF. GEMEENTEN akt voor Passaïc (U.S.A.) A. Ver te Rotterdam. iGeref. Gemeenten in Nederland tikt voor Kampen B. Toes te Kln- DSDAG HERV. JONGELINGS VERENIGING OP G.G. 3ond van Ned. Herv. Jongelings- ?ingen op Geref. Grondslag zal op raartsdag in de Julianahal te t zijn bondsdag houden. Het thema dag ia „Gods leiding". TOOGDAG W. VROUWENVERENIGINGEN lond van Gereformeerde Vrouwen tingen zal op 10 en 11 mei zyn cagen houden. Als plaatsen van iomst zijn vier gebouwen in Haar- sproken, namelijk het Concertge- het Krelagehuis, de Wilhelmina- a de Koningkerk. 10 mei zal de huishoudelijke ver- 3g gehouden worden. De volgende mei is de datum voor de eigen- aogdag. ie ochtendvergadering zal de aan- van de leden gevraagd worden ie kez-kzang. de middagvergadering komt het terp: „Kleine onderdanen van een ioninkryk" ter sprake. Na afloop ff massa-zang op de Grote Markt. I BAKKER OVERLEDEN Bekend schrijver 'erzoek van de familie maken wjj ttden bekend, dat te Amsterdam jarige leeftijd aan een hartver- overleden ls de bekende jour- xhrijver Piet Bakker, trematie heeft gisteren plaatsge- L iter P. O. Bakker, te Rotterdam i,was van 1917 tot 1919 onderwij- Haarlemmermeer. Daarna ging hij nr het dagbladwezen. HU was tot ls corrector verbonden aan het ü,£)e Telegraaf" en vervolgens tot s redacteur-verslaggever aan „Het In die periode was Piet Bakker 'ren lang redacteur van het sati- teekblad „De Notenkraker". Toen I het bedrijf van de Arbeiderspers bezetters werd gesloten, ging [in de vrije journalistiek. Na de Hng gaf hij nog enige tyd zUn fcüng aan „Het VrUe Volk". Na- *erd hU redacteur van Elseviers lid". hand zUn vele publikatles Den, o.a. .Amsterdam zoals het i werkt", dat hU schreef in samen- i met J. C. E. 8and, „Cootje échter de mast", „Vrouw aan 'samen met E. Poestkoke)„Brief- de trilogie „Ciske", „Jeugd in P\ .Logboek van de Gratias", „De ^«Kidnap" en „Ik kwam, zag, inaamse delegatie naar Nederland jtoriaaamise iminiatar va» Finan- J. J. Sediney, is met de staten- »r. C. Ooft en mr. H. A. F. Heid- Tan de progressieve Surinaamse artij. gisteren naar Curasao ver- II Zij zyn de eersten van een ge- delegatie van parlement en re- die via de Ned. Antillen naar zal reizen om er bespre kin deren over de Surinaamse ont- ®gsplannen. Vrijdag zullen zich degen de premier van Suriname. D- Emanuels, de minister van dr. ir. F. Essed en het statenlid Radhakishun (ver-Hindoestaanse Zondag volgen de fractieleider -"at. Party Suriname, de heer J. en de fractieleider van de VHP, d. Laohmon. schijnen te zyn gebroken door het op treden van de politie en door de honger. In Langa en Njanga die afgegrendeld zUn door bewapende politie en militai ren met bajonetten, brenguns en pant serwagens, zou het rustig zijn. Er heerst echter wel spanning in deze dorpen, waar volgens de laatste cijfers in de afgelopen twee dagen een vijftiental ne gers door geweervuur is omgekomen en dertig personen werden gewond door wapenstokken. In Njanga. het belangrykste centrum van verzet, zijn tot nu toe slechts zes honderd arbeiders van de 25.000 inwo ners weer aan het werk gegaan. Nie mand mag Njanga en Langa betreden. Wel wordt voedseltransport toegestaan. Een politiecommissaris in Kaapstad heeft gisteren in een vraaggesprek met een journalist verklaard dat het neger- dorp Njanga in handen van „terroris ten" is. De ondercommissaris van politie van Pretoria, kolonel Van WUk, verklaarde gisteren dat inheemse „gangsters", die als handlangers optreden van de „zoge naamde leiders van Afrikaanse poli tieke organisaties" plotseling de rol van „strijders voor de vrijheid" op zich heb ben genomen, zy zouden echter worden opgespoord en de straf krijgen die zy verdienen, zo zei hij. Zuivering bij Durban Zwaar bewapende politie en troepen hebben gisterochtend vroeg ten zuiden van Durban een omheind gebouwen complex, waar 4.500 negers wonen, om singeld. Zy gaven bevel het gebouw te ontruimen. Minstens 300 negers werden gearresteerd. De politie doorzocht daar na het gebouwencomplex en zou hier duizenden wapens voor het meren deel knotsen gevonden hebben. Er zou geen schot gelost zijn bij de ont ruiming. De politie had de bewoners via luidsprekers gewaarschuwd dat er ge schoten zou worden als de negers niet naar buiten kwamen. De blanken, die de leiding in het woonoord hadden, waren maandag avond vertrokken. Volgens de politie was het gebouwencomplex daarna in handen gekomen van een groep „agi tators". Het complex ligt vlak bij Lamont- ville, waar de politie dinsdagavond ge schoten heeft op negers. Een neger kwam hierbij om het leven. Te Elsie Rivier by Kaapstad, waar de vorige week een lagere school voor blanken afbrandde, is gisteren een school voor negerkinderen in vlammen opgegaan. In de Afrikaanse nederzetting Wal- mer bij Port Elizabeth zijn in de afge lopen nacht twee kerken in brand ge stoken. Volgens de politie brandde het ene gebouw geheel af, maar by het an dere kon het vuur spoedig worden be dwongen. Religieuze leiders hebben woensdag de bevolking opgeroepen om zondag a s. een „nationale dag van gebed en boete" in acht te nemen. In de oproep, uitge geven namens de president van de Me- thodistenkerk in Zuid-Afrika, ds. Hew- son, wordt gezegd dat protestants, rooms-katholieke en joodse religieuze leiders de afgelopen dagen overleg hebben gepleegd. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, ds. Joost de Blank, heeft gis teren alle Zuidafrikanen opgeroepen te bidden voor hun land en ten koste van alles „trouw te biyven aan hun chris- teiyke geloof". De Zweedse ambassadeur Sven W. Dahlman heeft gisteren in het Gemeentemuseum te Den Haagde tentoonstelling „Zweedse indus triële vormgeving" geopend. Van links naar rechts de heer Dahlman, graaf Sigvard Bernadotte (zoon van de Zweedse Koning) en jhr. mr. J. H. de Brauw, die de Koningin vertegenwoordigde. PRINS INSPECTEERT LUCHTMACHTONDERDELEN Prins Bernhard beeft vanochtend in zijn functie van inspecteur-generaal der Kon. Luehtmacht enige lucht machtonderdelen in de nabijheid van Den Haag geïnspecteerd. De prins is vanochtend met een „Alouette" heli kopter, bestuurd door maj. J. H. Luk- kien. commandant van de groep lichte vliegtuigen, van paleis Soest dijk naar de vliegbasis Ypenburg in Ryswyk ge vlogen. De Prins arriveerde omstreeks kwart voor negen op de basis en heeft er ver volgens o.a. geïnspecteerd het 334 squadron transportvliegtuigen, de groep lichte vliegtuigen en de technische dienst. Er is voorts een reddingsdemon stratie met „Alouette"-helikopters ge houden. Omstreeks half elf heeft de Prins zich per „Alouette" naar De Lier bege ven, waar hij een bezoek brengt aan het navigatiestation der Kon. Lucht macht. DE BURGEMEESTER IS TEGEN BIER (Speciale berichtgeving) „Er bestaat bij ons een bescheiden twijfel of wü in de stad Leeuwarden welkom zijn", zei gistermorgen de voor zitter van de Alg. Ned. Bond van Bier handelaren en Mineraalwaterfabrikan- ten, mr. C. J. G. Becht uit Huls ter Hei de, toen hij het congres van deze bond in de Harmonie te Leeuwarden opende. „Wjj zyn overal gewend officieel door de burgemeester van de gemeente, waar wij congresseren, verwelkomd te worden maar de burgemeester van deze stad heeft gemeend op grond van zyn per soonlijke principiële mening van deze gewoonte te moeten afwyken". „De burgemeester, mr. A. A. M. van der Meulen, is tegen bier en wilde zich het recht voorbehouden dit principe in een eventuele toespraak uit te dragen, iets dat op een congres van bierhandela ren tóch wel als onaanvaardbaar moest worden beschouwd", aldus mr. Becht. „Wy betreuren het besluit van de bur gemeester, wy respecteren de mening van een ieder, ook van de burgemeester van Leeuwarden, maar verwonderen ons er over dat hy het in zyn functie nodig heeft geacht het congres in zyn ge meente niet welkom te heten. Bier is voor ons een drank, die gezond en ge zellig is. Wy zyn er van overtuigd dat alle overdaad schaadt, wy zyn ook voor standers van persooniyke vryheid en wy zyn van mening dat een matig volk als het Nederlandse ten opzichte van het bier zyn vryheid waard is". Bij dit con gres zyn ook groothandelaren uit Bel gië, Frankryk en Duitsland aanwezig. A-sociale mentaliteit, angst om bestaan (Speciale berichtgeving) In een 13 punten omvattend plan heeft de heer L. Worms, bekend geworden door zijn strijd tegen de oorzaken van de schrootfraude, thans zijn ideeën gelanceerd, volgens welke hij de schroothandel gesa neerd wenst te zien. Het plan heeft hij aangeboden aan de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Neder landse regering, de voorzitter van het Europese Parlement, de presi dent van het Hof van Justitie bij de EGKS en de Nederlandse leden van het Europese Parlement. Als belangrijkste punt in deze nieuwe, tegen de „schrootgang- sters" gelanceerde, aanval springt het oordeel van de heer Worms naar voren, dat de schrootprijs met gemiddeld f. 80.— per ton, of 2400 miljoen gulden per jaar, omlaag moet kunnen. Dit zou een besparing voor de EGKS betekenen van circa 2100 miljoen gulden per jaar. In dit verband tekent ex-schroothandelaar Worms aan dat de huidige schrootprijs een fictie is, die niet in verhouding staat tot de reële waarde van oud en nieuw. „Door een onvoorzichtig beleid is de schrootprijs hoog opgelopen en dat peil wil men angstvallig hand haven". Uitlevering oude voorraden De oplossing van het vraagstuk ziet de heer Worms o.a. in een voorraad-opgave van de schrootleveranciers. Vervolgens moeten deze de gelegenheid krygen hun oude voorraad zonder verlies uit te leve ren, waarna zy zich aan de nieuwe prys dienen aan te passen. In dat geval zal volgens de heer Worms op de anderhalf miljoen ton importschroot het scheepssloopschroot inbegrepen een subsidie nodig zijn van naar schatting ongeveer 150 miljoen gulden per jaar. In een op te richten sociaal fonds zou dan jaarlyks circa 30 miljoen gulden dienen te worden gestort. Hierbij kan worden opgemerkt dat het gemiddeld schrootverbruik in de EGKS-landen circa 30 tot 32 miljoen ton per jaar beloopt. Het plan-Worms voorziet er verder in, dat de schrootver- bruikers voor iedere ton schroot, die zU ontvangen, f. 10,meer hebben af te dragen aan het schrootkantoor, dan de leveranciers hiervoor zullen ontvangen. Deze f. 10,per ton schroot kan dan dienen voor de financiering van de sub sidies en de door de heer Worms in zyn plan voorgestelde organisaties ter rege ling van het schrootbeleid. Een deel van het bedrag zal ook kunnen worden ge bruikt om aan bepaalde schrootleveran ciers renteloze voorschotten te geven om hun mogelykheden te vergroten. Misstanden Behalve de aan het licht getreden fraudes ten nadele van het verevenings fonds, die slechts betrekking hebben op het import, en scheepssloopschroot (te zamen 10% van het totale EGKS-ver- bruik), stelt de heer Worms ook de mis standen ten aanzien van de overige circa 90% van de schroothandel aan de kaak. Zo brengt hy naar voren dat een kleine groep schroothandelaren van de verbrui kers exclusieve leveringsrechten bedingt, de schrootmarkt beheerst en controleert. sancties toepast en prysafspraken maakt en dit alles ook op internationaal ni veau. Men levert voorts inferieur maar declareert hoogwaardig schroot. Ook voert men zgn. voor hergebruik geschikt materiaal uit, dat in feite gewoon schroot is. Onder deze dekmantel ge schiedt de schrootexport uit de EGKS clandestien en hierdoor kan de hande laar een hogere prijs krygen, zijn bona fide concurrent overbleden, de schroot- prys in de EGKS opdryven en een schrootschaarste scheppen. Voorts memoreert de heer Worms in de toelichting op zyn plan de onder-ge factureerde schrootaankopen. de omko ping van ambtenaren en van personeel van fabrieken en scheepswerven. Hij vat de problemen van de schroothandel dan samen in „de a-sociale mentaliteit van een vry groot gedeelte van de hande laren, de gangstermentaliteit van een klein gedeelte en de angst om het be staan van het overgrote gedeelte". Als doelstellingen van zjjn sanerings plan ziet de heer Worms tenslotte o.a. het vaststellen van minimum-eisen ter omschrijving van het begrip schrootie- verancier. In Nederland zouden onge veer 40 schrootleveranciers aan de voor waarden kunnen voldoen en na samen voeging van verschillende kleinere be drijven zou dit aantal misschien tot 70 kunnen toenemen. Noodzakelijk is vol gens hem ook een hamsterverbod op en afieveringspiicht van schroot, een eenheidsprijs voor schroot, de oprichting van schrootkantoren met een hoofdkan toor by voorkeur In Luxemburg, welke kunnen fungeren als enige en uitslui tende tussenpersoon tussen schrootver- brulkers- en -leveranciers, een supra nationale economische controledienst, collectieve schrootcontracten, een regle ment met vermelding van straffen op overtreding van de voorschriften, een supranationale arbitrage commissie, een sociaal fonds en nieuwe richtlijnen voor het scheepssloop- en importschroot. Wanneer de uitvoering van zyn sane ringsplan niet binnen de mogelijkheden van de hoge autoriteit ligt, wenst de heer Worms een zodanige wyziging en aanpassing van het EGKS-verdrag. dat uitvoering van zyn ideeën wel gereali seerd kunnen worden. „Als men in de huidige verhoudingen in de schroothandel geen drastische wij zigingen brengt, dan voorzeg ik de men sen, die met het onderzoek naar de frau des zijn belast, op dit gebied een levens positie". zo besluit de heer Worms zyn uiteenzettingen. 420.000 arbeidsdagen gingen verloren Uit de door het C.B.S. gepubliceerde gegevens over maart 1960, In welke maand de staking in het bouwbedryf viel, biykt dat er in die maand zich op de arbeids markt 45 geschillen hebben voorgedaan, waarvan 44 aan nieuw ontstane geschil len, waarbij resp. 36.704 en 36.664 werk nemers betrokken waren. Het aantal ver loren gegane arbeidsdagen bedraagt voor maart J.I. 419.700. Ter vergeiyking dlene dat In maart 1959 bjj stakingen in die maand slechts 22 werknemers betrokken waren met 266 verloren gegane arbeids dagen. Volgende week stemming op zeerechtconferentie De zeerechtconferentie in Genève, waaraan 87 landen deelnemen, heeft be sloten volgende week woensdag te stemmen over de verschillende voorstel len, die zyn ingediend voor het vaststel len van de breedte der territoriale wate ren en een aansluitende visseryzone. Tot vry dag as. kunnen nieuwe voorstellen worden ingediend. Maandag, dinsdag en woensdagochtend zal de algemene discussie over de voorstellen nog worden voortgezet. Tot op heden zijn vier algemene voor stellen ingediend door de Ver. Staten, Canada, de Sovjet-Unie en Mexico. Het Amerikaanse en het Canadese komen het dichtste by elkaar: zy willen terri toriale wateren met een breedte van zes myi met aansluitend een visseryzone van eveneens zes myl. Doch de Ame rikanen menen, dat in die visseryzone alle landen mogen vissen die dat in de voorgaande vyf jaar ook hebben gedaan, zy het met beperking van de vangsten, terwyl volgens de Canadezen de vissers van de kuststaten uitsluitend het recht hebben om in die visseryzone te komen. Volgens de Russen zou elk land het recht moeten hebben om zyn territo riale grens tot twaalf myi uit de kust te leggen. Kiest een land een smallere zone dan ls de rest tot twaalf myl een ex clusieve visserijzone. De Mexicanen me nen dat een land dat smallere territo riale wateren vaststelt, een evenredig bredere visseryzone mag. laten gelden. De Pakistaanse delegatie zou van plan zyn een voorstel in te dienen dat een compromis ls tussen het Amerikaanse en het Canadese. Dit compromis zou een tydslimiet van 10 tot 15 jaar inhouden, waarna voor de visseryzone exclusieve rechten zouden gelden. Voorts zal de IJslandse afvaardiging donderdag een voorstel indienen waar mee IJsland erkenning wil verkrygen van de buitengewone omstandigheden, Van bollendrieling tot bollentweeling De bollendrieling, Hilda, Lisa en Sas- kia, die de bollengemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim in het bloemencorco en by officiële gelegenheden gaat ver tegenwoordigen ls tydeiyk een tweeling geworden. Ingrid van der Schoot, die als Hilda een deel van de drieling uitmaak te heeft zich nameiyk een paar maan den moeten terugtrekken. Het meisje moet deze zomer eindexamen gymna sium doen. De rector van de school heeft als voorwaarde gesteld: of van school gaan, of tydeiyk de „bloedver wantschap" met Lisa en Saskia verloo chenen. Ingrid van der Schoot heeft het laatste gekozen. Intussen is het büna zeker dat het corso-comité een plaats vervangster heeft gevonden die als twee druppels water op de „echte Hilda" ïykt. waarin sommige staten die geheel af- hankeiyk zyn van de vissery, zich bevin den. Dergeiyke 6taten zouden volgens IJsland een bredere visseryzone moeten kunnen hebben dan de Geneefse confe rentie eventueel zal vaststellen. Een in ternationale raad van visserydeskundi- gen zou voor elk geval moeten nagaan of de uitzonderiyke zone redelyk is. Naar verluidt zou IJsland voor zichzelf een visseryzone van zestien myi wensen. HEDENAVOND HERHALING om 8.15 uur in RESTAURANT v. d. HEIJDEN. VRIJ TOEGANG Zondag is het Palmpasen. Op tal van plaatsen in ons land trekken de kinderen er dan met hun palmpaas jes op uit en men ziet ook steeds meer in de grote steden dit gwóruik herleven. Het kost niet veel moeite om voor de kinderen zo'n fleurig ver sierd palmpaasje te maken, waar bo venop het „kukelhaantje" prykt. Veel bakkeryen maken tegenwoordig tegen Palmpasen deze haantjes weer, maar zelf kan men het natuurlijk ook doen. 15 gr. gist wordt hiertoe in 20 gr. suiker opgelost en door 250 gr. bloem en iets zout geroerd. Daarna wordt er ongeveer 2 dl. melk door de bloem gemengd en wordt het deeg gekneed en beslagen om het mooi luchtig te maken. Wanneer het beslag op een warme plaats voldoende gerezen ls, kan men er 5 haantjes van vormen. De staarten en kammen worden met een schaar lngeknipt en voor het oog wordt een krent of rozijn genomen. De haantjes worden nu in ongeveer 30 minuten ln een matig warme oven gaar-gebakken. ZONDAG: Toost met schelvislever, gegrati neerde bloemkool met saucysjes en aardappelen, citroenvla. MAANDAG Kop bloemkoolsoep, roerei. Bsussels lof en veldsla, gebakken aardap pelen. DINSDAG: Stoofschotel kool met kaas. muesli. WOENSDAG: Gehakt, andyve, aardappelen, fruit (witte bonen en tutti fruttl in de week zetten). DONDERDAG: Witte bonen, tomatenkaas-regoüt, aardappelpuree, tutti fruttl. Goulash of visgoulash. gplnaziesU, rUst, gebakken banaan. ZATERDAG: Nasi goreng, hangop. CitToenvla: Sap en dun afgeraspte schil van 2 citroenen, 2 eidooiers. 125 gr. sul- ker, 1. melk. 1 dl. room, 1 glad afgestreken eetlepel aardappelmeel. Het aardappelmeel met wat kouda melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen en binden met aardappelmeel. De pan van het vuur nemen en het mengsel vermen gen met eidooiers die met de suiker losgeklopt *yn. Daarna ook het ci troensap, de rasp en de aU)t geklopte room erdoor doen. Visgoulash: 350 gr. vis, 2 uien. 1 eetlepel papl- krapoeder. zout. roomboter, bloem. De vis wassen en met zout inwrij ven. De uien schoonmaken, snippe ren en in de roomboter lichtbruin bakken. De via in blokjes snyden en deze aan alle kanten lichtbruin en gaar bakken. De paprika op het laatst even meebakken zonder donker te laten kleuren. Zoveel water toevoe gen, dat de vis half onder staat. Het geheel tegen de kook brengen en on geveer 10 minuten zachtjes laten stoven. Het vocht met de aange mengde bloem binden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17