AMSTLEVEN levensverzekering WELVAART ZONDER WEERGA MAAR SIGARET DUURDER! Minister Van Aartsen opende Technische Jaarbeurs te Utrecht Agenda Met een enkel woord DINSDAG 5 APRIL 1960 Begroting in Engeland Verhoging winstbelasting en maatregelen tegen grove belastingontduiking (Van onze Londense correspondent) De Engelsen zijn weer de sigaar, of liever de sigaret! Want de Engelse onpopulaire maatregel van de uiterst tamme begroting welke Derick Heatcoat Amory gisteravond in het stampvolle Lagerhuis in diende, is een verhoging van de tabaksbelasting, waardoor een pakje sigaretten van 20 stuks met ingang van vandaag, omgerekend in Ne derlandse guldens, ongeveer f. 2.25 kost!! Dit was de enige opzien barende aankondiging welke de gewone man betreft en een storm van protest bij de oppositie ontketende. Eigenlijk hoort een dergelijk voor stel bij een crisisbegroting. Maar Heatcoat Amory kwam met zijn duur dere sigaretten voor den dag aan het slot van zijn juichend betoog over de weergaloze voorspoed, waarin het land zich nog steeds ver heugt en welke naar alle waarschijnlijkheid ook in de naaste toekomst nog zal toenemen. Daarom is het onbegrijpelijk dat de regering nog steeds weigert de armzalige ouderdomspensioenen te verhogen. Bioscopen bevrijd van de vermakelijkheidsbelasting Wel werd enige verlichting gebracht door de iets elastischer manier van te rugbetaling van de destijds verplicht ge stelde oorlogskredietbrieven en wordt enige tegemoetkoming gegeven voor we duwen en weduwnaars met kinderen. Nadat de Britse regering elk jaar dat de verkiezingen naderbij kwamen vrijge viger werd - vorig jaar werden de be lastingen met 350 miljoen pond verlaagd - was het duidelijk dat Heathcoat Amo ry, nu de conservatieve zege veilig op de top van de conjunctuurgolf ln oktober was binnengeloodst, niet langer meer voor Sinterklaas behoefde te spelen. Af gezien echter van politieke reclame wel ke nu niet meer aan de orde is, werd het ook hoog tijd om voorzichtig te remmen omdat, wil de tegenwoordige opgang ge handhaafd worden, een nieuwe over spanning van de economie dient te wor den voorkomen. Daartoe was eerst in januari de rentevoet van 4 op 5 pet. ge bracht. Braaf gespaard De kanselier heeft zich echter tot het uiterste gematigd en geen oor verleend aan degenen die by het zien van de eer ste schapenwolkjes aan de blauwe he mel al op de vlucht wilden slaan voor de donderbui. Maar het werd een pas op de plaats-begroting, omdat vooral voor zichtigheid geboden is in verband met Engelands chronische kwaal, de nog steeds wankele betalingsbalans. De goud-reserves hebben in het afgelopen jaar een veer van 200 miljoen pond moeten laten vooral door de omvangrijke hulp aan de overzeese gebieden. De leuze is thans „iets kalmer aan, dan breekt het lijntje niet". De regeringspolitiek is volgens Heath coat Amory een daverend succes geble ken. Expansie op alle gebieden, toene ming van de produktie met 10 procent, terwijl het Engelse volk een extra klop je op de schouder kreeg omdat het bra ver dan ooit heeft gespaard. Alle voor uitgang hangt echter af van de handha ving van de Britse exportpositie. Dank zjj de toegenomen koopkracht overzee blijven de kansen uiterst gunstig. Het doel van deze begroting is voor alles de prijzen welke al bijna twee jaar stabiel zjjn gebleven zo te houden en de wel vaart nog te versterken. Ondanks de plaatselijke werkloosheid is het totale beeld bevredigend. In gebieden waar 60 procent van de werkkrachten worden aangetroffen heerst zelfs een tekort aan arbeiders, een bewijs dat de industrie op volle toeren draait. „Gouden handdruk" Op de Labourbanken maakte men zich vrolijk over het feit dat de kanselier een aantal maatregelen voorstèlde welke al lang door de oppositie met klem waren bepleit, zoals een verhoging van de winstbelasting van 10 op 12 procent, zulks in verband met de enorme toene ming van de ondernemingswinsten in het afgelopen jaar welke driemaal zo veel als lonen en salarissen zijn geste gen. Welkome maatregelen zijn ook die tot het tegengaan van belastingontdui king op grote schaal zoals de algemeen aanstoot gevende, „gouden handdruk", waarbij aftredende directeuren vaak tienduizenden ponden belastingvrij kon den opstrijken en allerlei bedenkelijke beursmanipulaties waaraan de kanselier thans een einde heeft gemaakt. De kwijnende bioscopen worden einde lijk bevrijd van de knellende vermake lijkheidsbelasting. De regeringsuitgaven welke altijd maar blijven stijgen zullen met 328 miljoen pond toenemen, hetgeen de hoon opwekte van oppositieleider Gaitskell, wie immers door de conser vatieven was verweten dat het socialis tische programma jaarlijks op een extra 250 miljoen zou komen te staan. Maar een meevaller voor de kanselier was in elk geval dat de inkomsten over Mijnopruimingsdienst stak zich in wespennet Spelende kinderen ontdekten gisteren in het veld van de landbouwer P. van Lipzig te Velden (L) een gat van onge veer 30 cm doorsnee en een meter diep te. De wanden liepen glad en loodrecht naar beneden, zodat mij dacht dat een meteoriet of een projectiel was ingesla gen. De politie werd gewaarschuwd, die de burgemeester van Argen en Velden verzocht maatregelen te ..emen. Deze waarschuwde op zijn beurt de mijnop ruimingsdienst, die ter plaatse voor zichtig aan het graven sloeg. Op ander halve meter diepte vond men... een wespennest, waarvan de bewoners nog hun winterslaap bleken te genieten. i Geen paspoort meer voor Engeland Groot-Brittannië en de Beneluxlan- den zullen donderdag een akkoord on dertekenen volgens hetwelk de staats burgers van België. Nederland en Luxemburg voor toeristenreizen in Groot-Brittannië geen paspoort meer nodig zullen hebben. Een toeristenkaart zal voldoende zijn. De regeling zal niet gelden voor Britse staatsburgers die naar de Benelux gaan omdat men in Groot-Brittannië geen toeristenkaarten kent. het afgelopen jaar aanzienlijk hoger waren dan begroot en de uitgaven min der zodat het algemeen tekort kleiner is en er dus niet zoveel zal hoeven te worden geleend. Pakistan wil graag Nederlandse bedrijven (Van onze Haagse redactie) „Wij hebben grote bewondering voor het technische kunnen van de Neder landers en voor hun werklust en dege lijkheid. Daarom zou Pakistan de vesti ging van Nederlandse bedrijven toejui chen. Wij zullen niets nalaten om deze vestiging en Nederlandse investeringen in Pakistan te bevorderen. Als eerste maatregel heeft de Pakistaanse rege ring besloten, nieuw gevestigde indus trieën in Pakistan de eerste twee jaar vrijdom van belastingen te geven. Die periode kan eventueel nog met twee jaar worden verlengd". Dit heeft de heer Abdul Kasim Khan, minister van Industrie en Energievoor ziening van Pakistan, gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst in de Pakistaan se ambassade te Den Haag. GEREF. AKADEMIE VOOR SOCIALE ARBEID De te Baarn gevestigde school voor maatschappelijk werk vanwege de Geref. Kerken „De Nijenburgh", die studie-mo gelijkheden biedt in de richting van maatschappelijk vormingswerk en ar beidszaken, wordt thans uitgebouwd tot een geref. akademie voor sociale arbeid en heeft dienovereenkomstig ook haar naam gewijzigd. De opleiding duurt vier jaar, in welke periode theorie en prak tijk elkander afwisselen. Het vormings werk voor de jeugd geschiedt in samen werking met het Geref. Jeugdcentrum „De witte hei" te Huis ter Heide. Welvaart hangt af van bomvproduktie^ In 1959 was het bedrag aan investeringen in woningen, gebouwen en weg en waterbouwkundige werken in ons land ongeveer f. 4,7 miljard bij een totaal investeringsvolume van f. 8,9. Dit betekent, dat de bouwnijverheid meer dan de helft van de investeringsgoederen produceert. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, vanmorgen in Utrecht meegedeeld, ter gelegenheid van de opening van de Technische Voorjaarsbeurs, die dit jaar speciaal in het teken van de bouw nijverheid staat. De minister betoogde, dat het belang van de bouwnijverheid niet gemakkelijk onderschat kan worden. Wanneer men de prestaties van de overige industrie stelt tegenover die van de bouwnijverheid, is de verhouding 1 4. Enorme ontwikkeling De nationale welvaart, zo zei de mi nister, is in hoge mate afhankelijk van de bouwproduktie. Het omgekeerde is echter eveneens het geval. Met een stij ging van de nationale welvaart is er per hoofd van de bevolking behoefte aan steeds grroter volume bouwwerken, zowel naar inhoud als naar aantal. Mr. Van Aartsen noemde de grote expansie van de bouwnijverheid in ons land ge durende de laatste tien jaar ten dele 'n gevolg van de enorme ontwikkeling van de technische wetenschap en de sociale vooruitgang. Ze bestaat bijv. grote be hoefte aan wijk- en verenigingsgebou wen. zwembaden en sporthallen. Sinds 1945 zijn 300 tehuizen voor ruim 21.000 bejaarden en 13.000 zelfstandige bejaar denwoningen gebouwd. Minister Van Aartsen merkte voorts op, dat men erop bedacht moet zijn, dat voortdurend verouderde of ondoelmatig geworden gebouwen vervangen moeten worden en dat die veroudering sneller zal optreden dan in vroeger jaren. Door de groei van de voorraad gebouwen zal op de duur ook de behoefte aan ver vanging stijgen. De mechanisatie en de industrialisatie, zullen, volgens de minister mogelijk wel de behoefte aan arbeiders op de bouw plaats doen afnemen, maar daarvoor in de plaats zal de behoefte komen aan ar beiders in de toeleveringsbedrijven. Hij meent, dat er een verschuiving zal ont staan in de vraag naar arbeiders en deze vraag zich vooral zal concentreren op goed geschoolde arbeiders die aan de eisen van hogere vakbekwaamheid kun nen voldoen. Ook voor de montage op de bouwplaats zal straks niet meer vol staan kunnen worden met ongeschoolde arbeiders. Minister Van Aartsen zei voorts, dat de leiders van de bouwbedrijven zich tijdig op deze ontwikkeling dienen in te stellen. Vakopleiding Met betrekking tot de vakopleiding zei minister Van Aartsen. dat het nijver heidsonderwijs in dit opzicht een be langrijke taak vervult. Daarnaast zi.in het de vakopleidingen in het bedrijf die zorgen voor een goede scholing van de jonge bouwvakarbeider, door middel van het Z-S. leerlingenstelsel. Het aan tal leerlingen vertoont een regelmatige stijging, tegenover 1260 leerlingen op 1 januari 1949 en 5499 op 1 januari 1954, staan er 8356 op 1 januari 1960. Minister Van Aartsen verklaarde, dat de grote vakbekwaamheid van de arbei der in zijn loon tot uitdrukking zal moeten komen. De vraag, of dit te rij men valt met het zo noodzakelijke stre ven naar verlaging van de bouwkosten, beantwoordde hij positief. Hij meent, dat hoger loon en lagere bouwkosten niet tegengesteld behoeven te zijn. Als de arbeider meespeelt in de ontwikke ling van de bouwnijverheid, dan zal hij door zijn grote vakbekwaamheid een hogere produktie opleveren, die tegen zijn hoger loon opweegt, aldus de be windsman. Derhalve is een streven naar meer en hogere scholing van de arbei der uit economisch oogpunt zeer ge wenst en uit sociaal oogpunt alleszins verantwoord. Weegschaal Terwijl de minister in de congreszaal op het Croeselaanterrein zijn toespraak hield, stelden vijf jonge bouwvakkers buiten naast de zaal met door leerlingen gemaakte werkstukken een enorme, uit bouwmaterialen vervaardigde weeg schaal op. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf liet aan de ene zijde van de balans een beeldstatistiek van de jaaromzet in het bouwbedrijf aanbren gen. Minister Van Aartsen bevestigde, bij het verlaten van de congreszaal, het tegenwicht aan de weegschaal. Dit werd gevormd door een voorstelling van de aanwas en opleiding van jonge bouw vakarbeiders. Door het tegenwicht kwam de bouwproduktie ,van de grond', waar mee de jaarbeurs de medewerking van de overheid aan de oplossing van het vraagstuk van aanwas en opleiding wilde symboliseren. Vele nieuwe objecten ep „Madurodam" (Van onze Haagse redactie) Met 13 nieuwe objecten gaat de Haagse miniatuurstad „Madurodam" morgen het negende seizoen sinds de opening tegemoet. Een van de meest de aan dacht trekkende aanwinsten is een 4 meter hoge miniatuur-radiotoren, een geschenk van PTT. Deze toren is een kopie van de 157 meter hoge radiotoren te Markelo, in Overijssel. Door middel van een luidspreker in de toren wordt een tekst in vier talen ten gehore gebracht, die de verschillende functies verklaart en daardoor het pu bliek enig inzicht geeft in de werking van een „echte" radiotoren. Nieuw is verder een spoorwegorientatiebord in het orientatiehuis op de wal rond Madu rodam. Op dit bord is het Madurodamse spoorwegnet aangebracht. Van de Maat schappij „Zeeland" ontving Madurodam een model van de .Koningin Wilhel- mina". Dit schip kreeg een ligplaats vlak bU de vuurtoren. Morgen zal het voor het eerst de haven binnenvaren en met een fluitconcert van alle andere Madurodamse schepen begroet worden. Het dorpje „Starpenheuvel" heeft nu een echte muziekkapel op de Brink. Vijf tien muzikanten zitten in de tent en spelen onder leiding van hun kapel meester. De grappige figuurtjes bewegen allen en door de muziek lykt het net of deze dorpskapel een genoeglijk zondag avondconcert geeft. Liefhebbers van kermisgeneugten kun nen nu verder op Madurodam hun hart ophalen want het Lunapark werd uitge breid. Bij het Madurodamse stadion ver rees verder een model van het nieuwe clubgebouw van de Haagse voetbalver eniging HVV. Madurodam kreeg nu ook zijn „stads weeshuis", een hofje, dat de naam kreeg „Hofje van Maria van Laagland" en een gemeenlandshuis van het Hoogheem raadschapvan „Delfland", een kopie van het overeenkomstige gebouw te Delft. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U. De strijd tegen de betove ring van ons verstand. Eerste lezing: Chryslppus, de Stoïcijn, door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pianorecital. 20.00 Lij densmeditatie. 21.00 Philharm. Ork. en soliste. 22.00 Orgelrecital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, 5raatje. 22.50 Philharm. Ork. v. Over- ssel en solist. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Accordeonmuz. 18.50 Paris vous parle 18.55 V. d. kleuters. 19.00 Muzik. quiz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Jour naal. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Kamermuz. 23.05 Stoelendans. 23.20 Gram. 23.55— 24.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA Eurovisie NTS: 13.25-1400 Rep. Londen aankomst president De Gaulle. 19.00-19.30 Intern, agrarisch nws. Eurovisie NTS: 19.30-20.00 Rep. Brussel: Wereldkampioe nen tennis. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 FUmdoc. 20.30 Film. 22.05 Franse chansons. 22.15-23.00 Rechtstr. rep. Brussel: Werelkampioenen tennis. VOOR WOENSDAG 6 APRIL Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiök: Burgemeester Kwint van Velsen vraagt ontslag (Speciale berichtgeving) Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen heeft te kennen gegeven, dat hij zijn ontslag zal aanvragen per 1 juni 1960. Burgemeester Kwint zal op 2 mei a.s. 25 jaar burgemeester van Velsen zijn. Burgemeester Kwint mag reeds gerui me tijd op advies van zijn huisarts geen werkzaamheden verrichten. Baptistengemeente (Oude Rijn 3)Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Leonardushuis (Haagweg 14): Werk groep Ned. R.-K. Kapperspatroons. 7.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Ex Animo" zingt de Matth&us Passion. 7.15 uur nam. Wassenaar: Café Flora. Jaar vergadering Buurtvereniging Oostdorp. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Hooigracht 1416: Spreekuur Huur- advie6commissie Lelden-Alphen. 911.30 uur voorm. Kaiserstraat: Excursie Vola naar Sterre- wacht. 7.50 uur nam. Levendaal 1: Huish. en gezinsvoorlich ting. Palmpaas- en paasversleringen ma ken voor kinderen (tussen 2 en 5 uur nam.). Rijksmuseum voor GeologieLezing G. Kortenbout v. d. Sluijs over de dik huiden ln Nederland. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): Onderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Mode show actie „Doe Open". 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85): Ledenvergadering „volksonderwijs" afd. Lelden. 8 uur nam. Oegstgeest: Zendingshuis. Her vormde Vrouwendienst. Lezing „Alleen of met z'n allen", door mej. E. Oskam, pro vinciaal kerkelijk maatschappelijk werk ster. 8 uur nam. Wassenaar: Kasteel „Oud Was senaar". Bridge-drive Ned. Ver. van Huis vrouwen. 1.45 uur nam. Advertentie BINNENLAND De afdeling Nederland van de "World's poultry science association" zal de eerste Europese pluimveeteeltconfe rentie 1960 organiseren. In het ere-co- mité hebben o.m. de ministers, mr. J. M. L. Th. Cals (O.K. en W.) en mr. V. G. M. Marijnen (Landbouw en Visserij) zitting f;enomen. Met deze van 15-18 november n Utrecht te houden conferentie wordt beoogd de Europese leden van de Wereld- plulmveeteeltverenlging frequenter en in tensiever met elkaar in contact te bren gen. Prof. dr. C. Romijn te Utrecht is voorzitter van het organisatie-comité, secretaris is ir. G. A. Meijer te De Bilt. Rfet het Duitse schip „Trans-Cana da" dat gistermiddag uit Rotterdam ver trok heeft de 15-jarige Cornells Tijmens ?;etracht weg te komen uit ons land. De ongen werd juist toen het schip in vol- e zee was ontdekt en met de loodsboot teruggezonden naar de wal. Cornells is afkomstig uit Ede. Hij zal in Hoek van Holland aan de kinderpolitie overgegeven worden. Gistermorgen is op de Harwlch-weg te Hoek van Holland de 42-Jarlge portier N. van der Zwam uit Den Haag .toen hij op weg was naar huis, met zijn motor- fle"- wm huls aan de Zuldwal in Den Haag ge bracht. BUITENLAND Door de verhoging van de sigaretten- prijs ln Engeland zijn 90.000 automaten onbruikbaar geworden. De apparaten zijn ingesteld op een prijs van twee shilling waarbij met het pakje een penny wordl teruggegeven. Nu gaat een pakje sigaret ten twee shilling en een penny kosten. Het veranderen van de automaten zal ongeveer drie maanden duren! saland. dr. Banda, heeft een particuliere uitnodiging voor een bezoek aan Londen aanvaard. Hy zei Njassaland woensdag te zullen verlaten en een dag voor de Britse minister van Koloniën, Macleod, ln Lon den te zullen aankomen. De minister ver trekt vrijdag uit Njassaland. De Japanse geoloog prof. Tatsoemi, die heeft deelgenomen aan een Japanse expeditie naar het Zuidpoolgebied, heeft maandag in Singapore verklaard dat zich onder het Zuidpoolijs rijke uraniumlagen bevinden, die ln de naaste toekomst wel licht ontgonnen zullen moeten worden om aan de groeiende vraag naar uranium in de wereld te kunnen voldoen. door zyn collega's geboycot, omdat hij te snel werkt. De betrokkene. Bill Philips loopt ook de kans dat hij uit zijn vak bond wordt gestoten. Hij levert een werk stuk af ln vier minuten, terwijl zijn col lega's vinden dat daar drie kwartier aan gewerkt moet worden. De Oostduitse politie heeft de bewa king van de grensposten verscherpt om de stroom van vluchtelingen naar West- Duitsland tegen te houden. Vluchtelin gen die de grensposten hadden weten te vermijden melden dat de versterkte poll tlebewaklng alle personen die uit de Sov jetrusslsche zone naar Berlijn reizen, aan een scherp onderzoek onderwerpen. Per sonen die ln hun passen beschreven staan als boeren, worden teruggezonden tenzij zij een vergunning van hun dorpsautorl- telten om naar Oost-Berlfjn te gaan kun nen tonen. Voor een krijgsraad in Athene be gon vandaag een proces tegen veertien Grieken, onder wie vier vrouwen, die be schuldigd worden van spionage of het helpen van spionnen. Een der beklaagden wordt bil verstek berecht. Onder de be schuldigden bevinden zich de vrouwen van de oud-secretaris-generaal der ver. boden Griekse communistische partij ;rlos Pi Ni cholas Zachariades en van Dlmitrlos Part- salides. lid van het politieke bureau der pol communistische party, die ln 1949 pre mier werd van de „voorlopige democr~ tische regering van vry-Griekenland". - De cellist Martin Lovatt van het AmedeusstrUkkwartet wil altyd op zijn reizen zijn instrument in zijn onmiddel lijke nabyheid hebben. Dat kan. maar dan DONDERDAG Bap' moet hy op vliegreizen voor zijn violon cel half geld betalen, hetgeen hem per Jaar ongeveer 10.000 gulden kost, gezien het feit dat hij Jaarlijks ruim 50.000 km per vliegtuig aflegt! De politie van Hannover heeft een 52-jarige politie-inspecteur gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht tydens de laat ste wereldoorlog deelgenomen te hebben aan de massamoorden op Joden in Rus land. De Oostduitse premier, Grotewohl, is voor een rustkuur naar de Sovjet-Unie vertrokken. Tijdens zyn afwezigheid zal hy vervangen worden door vice-premler Rau. ge Perzie aangekomen. Na zyn bezoek aan Teheran zal de Koning staatsbezoeken aan Ethiopië, Marokko en Turkye bren gen. In de V.S. zijn de Mississipi en de Missouri buiten haar oevers getreden, waardoor naar schatting zeker 30.000 mensen getroffen zijn. Militairen en bur gers pogen het water te bedwingen. Dezer dagen zullen op het hoofd plein van Alexandrlë opgravingen begin nen naar het graf van Alexander de Gro te, de Macedonische veroveraar die in 323 voor Christus op 32-jarige leeftijd te Ba bylon overleed. De organisator van het onderzoek is de Griekse kelner Stelio Koemoetsos, die heeft verklaard dat do cumenten. die zyn familie al generaties ln haar bezit heeft, aanwyzlngen bevat ten dat men het graf onder net plein moet zoeken. Hij heeft ruim 5.000 gulden byeengekregen, waarvan duizend gulden zal moeten worden gebruikt om later het wegdek te herstellen. Het Franse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de Franse de viezenreserve ln maart J.l. met 72.5 mll- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong, 8 uur nam. Doelenkazerne: Revue Gezelschap Rens van Dorth. 8 uur nam. Geref. Kerk (Hooigracht)Passie- en Paassamenkomst. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Coöp. Boeren leenbank. 8 uur nam. Hooigracht 84: Vrouwenbond N.V.V. Spr. A. Galjaard over de Plantsoenendienst. 2 uur nam. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudse Singel 50)Lijdensoverdenking. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): Onderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. FranzPaul Decker. Soliste Janlne Dacosta. 8 uur nam. VRIJDAG De Doelen: Ledenverg. Ned. Roode Kruis, afd. Leiden. 8 uur nam. Hooigracht 14—16: Spreekuur Huur adviescommissie Leiden-Alphen. 911.30 uur voorm. LakenhalOpening tentoonstelling „Nederland schildert". 8 uur nam. Rapenburg 6: Lezing H. H. Kraan voor Kontaktcie Kinderbescherming over: Op voeders in onze internaten". 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): Onderzoek t.b.c. 2.004.30 en 7.9.30 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Chopln-her- denking door Edward Koziello (tenor). 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Chr. Bedrijfsbond voor de metaalindustrie en elektro-technische industrie. 7.30 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm. bijbelstudie: 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Schouwburg: Leldse Jeugd Actie. Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „De drie arme boeven". 2.30 uur nam. Stationsplein halte H.T.M.: Excursie Ned. Chr. Reisver. naar Marlot, Ooster beek en Cllngedaal. 1.50 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 50- Jarig Jubileum „De Eendracht". 8 uur nam. ZONDAG Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het onbekende eiland". 3 u. nam. MAANDAG Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. centrum). Paaswydlng 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Plano-recital. Ludwig Olshansky. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12'en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. DE BIOSCOPEN Trianon „En eeuwig zingen de bos sen" (14 jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Terreur over Dublin" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Tiger Bay" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdagcyclus „Daar is de dokter". Lldo „Kinderen die niet gewenst zyn" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Labyrinth der hartstochten" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een zaak van leven en dood" (14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Te Lelden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. By geen gehoot bij Uw buisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het bittere hart, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gitaarmuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Met Pit op pad, praatje. 13.25 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.45 Pianospel. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Dub- belkwart. NCRV: 18.15 Het Spectrum. 18.30 Leger des HeUskwartler. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, raatje. 19.15 Kamermuz. 19.30 Radlo- .u-ant. 19.50 Gram. 20.00 Passlestonde. 20.45 Vocale koren. Instrumentaal koor en sol. 22.15 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Vocale koren. Instrumentaal koor en sol. (verv.) 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en ten toonstellingsagenda. 13.20 Latijnse klan ken. 13.45 Radioportret. 14.00 Jazzmuz. Jazzmuz. 14.45 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.25 Roemeense muz. 17.50 Regeringsuitz.Waarom beperking van de toelating van tandheelkundige studenten?, door prof. dr. H. M. J. Scheffer. hoogleraar in de sociale tand heelkunde aan de Ryksunlversitelt te Utrecht. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Tekorten ondanks overvloed, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Jazzforum. 21.20 Le Chalet, opera. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.05 Interviews. 23.30 Jam-Session. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) Gaité Parisienne (Offenbach), Phila delphia Orkest olv. Eugene Ormandy; Se lectie Der Vogelhandier (Zeiler), Anny Schlemm, Annelles Rothenberger, Peter Anders, Willy Hofmann, Friedrich Him- melmann. Sunshine Quartet, Cornel Trio, Koor en Orkest Franz Marszalek; Erinne- rung an ein Ballerlebnis (Bund), Orkest Herman Hagestedt; Die Lorelei (Silcher), Roger Wagner Chorale; Gaaer Jeg udl Sko- ven, Rosa, Roger Wagner Chorale; Alouet- te. Sur le pont d'Avignon, Orkest Carmen Dragon; Le Cor (Flégier), Les Bass Har- monlstes; En passant par la Lorraine, Or kest Jean Maillot, Auprès de ma blonde. Orkest Jean Maillot; Chanson pour l'Au- vergnat (Brassens), Lettre A Virginia (Constantin), Compagnons de la Chan son; Mon coin d'Parls - Munequita de Pa ris - Du coté de Montmartre, Ensemble Jean Valssade; Ma prière (Vandair), Vicky Autler, Sarah (Plante), Vicky Autier; Mi lord (Monnot), Orkest Franck Pourcel; La Java du diable (Trenet), Moi J'aime le music hall (Trenet), Charles Trenet; Le marchand de bonheur (Calvet), Orkest Franck Pourcel; Sa Jeunesse (Aznavour), Paques A la Trinité nons de la Chanson; na (Almeiro), Orkest Guy Brain; Dos cru ces (Carmelo), Malaguena. Nati Simal; Ay Maricousa (Brain). Orkest Guy Brain; Me lo dya Adela, Maria Chrina (Saquito), Franco en zijn G5; Quiereme mucho (Rolg), Orkest José Granados; Rita de Pa nama (Leca), Orkest Loulou Legrand. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 jurn. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sport- panorama. 0.50 Documentaire. 21.20 Omr.- ork. v. België en sol. 21.50-2.20 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. _2.00 Lichte muz. 12.30 Lezing. 12.45 Gram. 13.15 Rep. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Qulzprogr. 14.40 Lezing. 15.00 Ork.conc. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers 17.45 Lezing. 18.00 V. d. Kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East 19.35 Volksmuz. 20.00 Gram. 20.30 Round Bri tain Quiz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Rep. 22.45 Kamermuz. 23.15 Weten schappelijk overz 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.38 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.30 Nws. en samenzang. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Sportuitsl. en gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwcstdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Muz. v. blaasinstrum. 13.00 Nws. 13.15 Film- en operettemuz. 14.15 Kamer muz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Ge var. muz. 19.00 Nws. 19.20 Amerikaanse volksliederen. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Kamermuz. 23.10 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Fllmmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamer muz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.20 Gram. 21.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 23.10 Nieuwe gram. 23.5324.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamerork., koor en sol. 14.45 Experimentele muz. 15.00 Le chateau de Barbe-Bleue. opera. 16.00 Koersen. 18.06 Engelse les. 16.21 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. .19.40 Kamer ork. en sol. 20.00 Academie der dlsco- flelen. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Litteraire kron. 22.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.45 Gram. 13 00 Nws. 14.18 Gram. 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operette muz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Muz. uit de 18e eeuw. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 I|. si ■a 2 3 S 8 H to Cm Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome 'acclo Malorca Lissabon zwaar bew. zo 4 1 zwaar bew. z 5 1 licht bew.z 2 1 zwaar bew. zzo 6 1 licht bew.ozo 4 zwaar bew. zzo 3 licht bew. zo 2 zwaar bew. zzo 2 half bew. z 4 onbewolkt w.stil onbewolkt w.stil onbewolkt ono 2 onbewolkt o 8 rege: geh. :en 11 bew. z zwaar bew. zzo 6 half bew. z 6 zwaar bew. zo 1 onoewolkt o 2 onbewolkt w.stil onbewolkt nnw 6 onbewolkt no 2 licht bew. wzw 1 zwaar bew. wzw 3 mist o 2 onbewolkt w.stll onbewolkt z 2 geh. bew. nnw 6 regen wnw 2 geh. bew. n 2 onbewolkt q 3 onbewolkt ono 4 licht bew. nno 4 zwaar bew nno 2 7- 6 6 9 15 7 13 4 15 0 15 0 16 6 16 6 11 5 15 11 19 8 17 5 24 6 19 13 0.4 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2