WARME ONTVANGST IN LONDEN VOOR PRESIDENT DE GAULLE Vrijdag ondertekening van Ned.-Duits verdrag WEERBERICHT Herleving van entente cordiale en uitwisseling van verslagen RELATIES VAN MOSKOU MET BONN OP EEN DIEPTEPUNT Overeenstemming inzake 6punten Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 APRIL 1960 No. 30018 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense en Parijse correspondenten) President De Gaulle is sinds vanmiddag halftwee in Lon den, of beter gezegd: opnieuw in Londen. Want hij is tenminste zo onverbrekelijk met deze stad verbonden als met Parijs! Hier was het immers waar hij het symbool van het strijdende Frankrijk werd. Lon den neemt daarom in de gevoelens van De Gaulle altijd een geheel eigen plaats in. Het is bijna twintig jaar geleden dat hij als nog be trekkelijk jonge generaal uit Frankrijk vluchtte. Hij begreep dat de slag verloren was, maar van de eindzege was hij zeker. Evenmin als Churchill wilde geloven in de ondergang van Engeland, zou ook Frankrijk, alle tegenspoed ten spijt, in glorie herrijzen. Hij voelde dat hij daartoe het instrument zou zijn. Churchill met zijn bruisendo, joviaal en artistieke temperament botste al gauw op het nogal stugge puri teinse en rechtlijnige karakter van de generaal, maar hij moest erken nen dat De Gaulle een groot man was. Zowel aan Britse als aan Franse zijde werden echter fouten gemaakt welke leidden tot de mislukking van de Euro pese Defensiegemeenschap en de Euro pese Vrijhandelszone. Er is in Londen in het laatste verband eerder plaats voor zelfverwijt dan voor de zelfverheffing waaraan Macmillan zich nog zojuist in Washington heeft schuldig gemaakt. Maar niet vergeten mag worden dat op het ogenblik de Britten meer divisies aan de Rijn hebben staan dan De Gaulle er in Frankrijk heeft! Men kan de En gelsen natuurlijk niet kwalijk nemen dat zij wat onwennig staan tegenover De Gaulle, die zijn parlement als een voetveeg behandelt. Van nature wan trouwt men hier elke sterke man, maar men erkent grif dat De Gaulle geen dictator is in de gewone betekenis van het woord en dat zijn bittere medicijn onontbeerlijk is voor het zieke Frank rijk. Emotionele banden Londen-Parijs In Ff ankrijk voorspellen velen dat het béfcoek van president De Gaulle aan Londen een opleving van de „entente cordiale" zal brengen, ofschoon zij weinig hoop koesteren dat het de poli tieke verschillen tussen beide landen zal oplossen. De onafhankelijke „Le Monde" bevatte de kop „De Britten beseffen dat de Fransen in voor- en tegenspoed hun bondgenoten blijven". „Paris-Jour" schreef: „Londen bereidt De Gaulle een uitbundig welkom" en de conservatieve „Paris-Presse" zei: „Koninklijk welkom voor De Gaulle, maar ook de moeilijk ste onderhandelingen van bondgeno ten". De meeste Franse kranten legden er de nadruk op dat het bezoek voorna melijk een reremonieel karakter zal hebben om het Britse volk de gelegen heid te geven De Gaulle te begroeten, twintig jaar nadat hij als bijna onbe kend vluchteling naar Engeland kwam om de vrije Fransen te leiden. Als belangrijkste onderwerpen van gesprek noemden zij: 1) de Franse wens om volledig deel uit te maken van de „atoomclub" en te delen in de Westelijke atoomgehei men; 2) de Britse bezorgdheid dat de plan nen tot versnelling van de integratie der EEG-landen zouden kunnen leiden tot verdieping van de kloof tussen de EEG en de EVA. Voorts wordt verwacht dat De Gaulle verslag zal uitbrengen over zijn bespre kingen met Kroesjtsjef en dat Mac millan mededelingen zal doen over zijn bezoek aan de V.S. Sedert de „entente cordiale", begin dezer eeuw, hebben zes Franse presiden ten Londen bezocht. De laatste was Vincent Auriol in 1950. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben drie jaar geleden een bezoek aan Parijs gebracht. Aantrekken en afstoten Engeland dat sinds de elfde eeuw geen inval meer heeft gekend, blijft door zijn op de historie berustende gevoel van betrekkelijke veiligheid hoe illu soir ook in de toekomst ten opzichte van Europa buitenstaander. Het toont een psychisch aanpassingstekort, grond oorzaak van een reeks nodeloze na-oor- logse conflicten waarbij vooral Frank rijk de tegenpool vormt. Het is een spel van wisselend aantrekkken en afstoten, waarbij de Britten sinds de oorlog be trokken zijn geweest., dat tot een tra gedie kan leiden indien de betrokken regeringsleiders niet de nodige reali teitszin kunnen opbrengen. Na de oorlog, toen Frankrijk zich nog onvoldoende had opgericht en het een vraag was of dit ooit zou gebeuren, zet ten de Engelsen alles op één kaart: de Verenigde Staten. Pas langzaam, mede door Frankryks politiek of althans eco nomisch en diplomatiek herstel, dringt ook in Londen het besef door dat be staande bindingen zoals met Washing ton en het Gemenebest zullen dienen te worden gecompleteerd met een samen gaan met de rest van de Westelijke bondgenoten. Dit is op het moment het centrale probleem. Van allerlei assen zal een cirkel moeten worden gesmeed. Engeland heeft in Europa de ene na de andere kans gemist. Churchill en Mac millan stonden in de voorste gelederen van de Europese beweging toen zij in het Lagerhuis nog in de oppositie wa ren. De conservatieven zochten toen vooral naar een tegenwicht voor een Labour-Engeland, al zag Churchill zeker wel verder dan dit tijdelijke verschijn sel. Maar Frankrijk en later De Gaulle moesten wel hun eigen weg gaan toen Engeland weigerde zich al te veel op het continent vast te leggen. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Aanhoudend vrij zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 april Zon op: 6.04 uur; onder: 19.22 uur. Maan op: 13.20 uur; onder: 3.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.06 en 23.54 uur. Laagwater te 6.03 en 19.04 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Samen gelukkiger! Voor een Frans staatshoofd sloven de Britten zich altijd meer uit dan voor wie dan ook. Een vleug van het ver leden herleeft, toen beide volkeren in de donkere dagen van Ieperen, Verdun en de Somme schouder aan schouder stonden. De „entente cordiale" blijft al tijd sluimeren. De Engelsen voelen misschien weinig voor De Gaulle's .grandeur" omdat de verhoudingen zo radicaal veranderd zijn, maar zelf gaan zij ook gebukt onder het tanen van eigen glorie. Samen, zoals gedurende Suez, voelen zij zich minder ongeluk kig. De Gaulle heeft een zakelijk ak koord met de Bondsrepubliek maar emo tioneel is Engeland ondanks alle teleur stellingen voor de Fransen onmsbaar. In beide landen leeft zeker een vaag besef dat het zinloos is al te veel te tremen over het verlorene en dat het geboden is de handen ineen te slaan op basis van nieuwe verworvenheden. Het Wes ten zal dan pas zijn taak naar behoren kunnen vervullen wanneer het eigen kleingeestig nationalisme overwint en de bredere onderstroom welke Europa verbindt weet terug te vinden. De staatslieden zullen pas groot kunnen worden genoemd als zij zich boven eigen beperkingen kunnen verheffen. Indien de mooie woorden, welke gedurende deze dagen in Londen zullen worden gesproken, dat kunnen waarmaken, dan zal het bezoek meer dan een formele of sentimentele betekenis krijgen. Koninklijk erepodium 5 mei in gebruik Geld ruimschoots bijeen (Van onze Haagse redactie Het geld voor het Koninklijk erepodium, een geschenk van de officieren van Zee-, Land- en Luchtmacht aan H.M. de Koningin, is ruimschoots bijeen. Er was naar schatting ruim f. 70.000.— nodig, maar de offervaardigheid van de officieren ble ek groot genoeg voor een aanzienlijk hoger bedrag. Er wordt nog overlegd op welke wijze het overblijvende geld zal worden besteed. Het podium zal begin mei aan de Koningin worden aangebo den, zodat het officieel in gebruik kan worden genomen bij de grote bevrijdingsparade op 5 mei te Ede- Wageningen. In het najaar heeft het comité, dat de plannen tot aanbieding van het po dium uitwerkte, onder voorzitterschap van de kolonel der artillerie, W. A. Feitsma, de actie voor de inzameling der gelden gestart. Schriftelijk werd een beroep gedaan op alle beroeps- en reserve-officieren om al naar gelang hun rang een bedrag te storten. Deze actie heeft groot succes gehad. In verschillende fabrieken wordt op het ogenblik met alle krachten ge werkt aan de onderdelen van het ge schenk, zoals de platte wagen, waarop het podium kan worden vervoerd, het handgeknoopte tapijt voor de vloerbe dekking en de gobelins voor de achter wand, en het meubilair. Het comité verwacht dat alles tijdig gereed zal zijn voor de overdracht volgende maand. Ruim 60 jaar nadat de gezamenlijke officieren aan Koningin Wilhelmina een (in de oorlog verloren gegaan) balda kijn geschonken, zal de Nederlandse vorstin dan weer over een ere-podium beschikken. Op verzoek van Koningin Juliana wordt het nieuwe geschenk geen werkelijk baldakijn. Beter kan van een podium worden gesproken omdat de Koningin geen beschuttend dak wenste. Het Kremlin zoekt ruzie met Duitsers Na deze grove, Russische „grap" schrijft Izwestija „Dezer dagen ver scheen het hakenkruis letterlijk op een wel heel onverwachte plaats: in het gas- Nieuwe C.A.O. voor liet schildersbedrijf Tussen werknemers- en werkgevers organisaties in het schildersbedrijf is gisteravond te Utrecht overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. De nieuwe CAO, die geacht wordt per 1 april te zijn inge gaan, houdt een loonsverhoging in van vyf procent plus 1 cent. Daarnaast zal de 5,6% AOW-toeslag in de basisionen worden verwerkt. Het aantal vakantie dagen voor jeugdige werknemers tot en met achttien jaar is met ingang van 1 april vastgelegd op 18 Oudere werknemers zullen in het vervolg vijf tien vakantiedagen krijgen. De rijwiel- toeslag is vastgesteld op vijftig cent. Deze was voorheen veertig cent per dag. De nieuwe CAO zal zo spoedig mogelijk ter goedkeuring worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Vitriool-artikel in de Izwestija met een belachelijke beschuldiging tegen Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Eerst gistermiddag werd op een persconferentie in Bonn bekend gemaakt, dat het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdagochtend bfj de Russische ambassade te Bonn fel heeft geprotesteerd tegen een artikeltje in de Izwestija, het Moskouse dagblad, dat als regeringsorgaan dient. Het blad heeft op 20 maart j.l. geschreven, dat Adenauer onder zijn handtekening in het gas tenboek van een Washingtons museum, zelf een rijtje hakenkruizen heeft gete kend!! In de Izwestija van 20 maart wordt over het voorval gezegd, dat Ade nauer eens beweerd heeft, dat hij, als hij Hitier nog eens zou ontmoeten, hem eigenhandig zou wurgen. „Meneer de kanselier", aldus het Russische regerings blad, „zal waarschijnlijk zjjn voorganger ook werkelijk gewurgd hebben, maar dat geldt dan in overdrachtelijke betekenis: in de vorm van een vriendschappe lijke omarming". tenboek van de National Gallery of Arts te Washington. Zoals het persbureau United Press International meedeelde kwamen er twee getekende hakenkruizen in dit boek. een paar minuten voor het tydstip waarop kanselier Adenauer er zijn naam inzette, waarbij de haken kruizen juist boven zijn handtekening opdoken". Volgens de Izwestija zou de directie van het museum hebben gezegd, dat dit het werk was van journalisten, die Adenauer begeleidden". „Wij echter", zo besluit het blad zijn vitriool-artikel, .tkum.en de heren uit de National Gal lery of Arts een andere zienswijze ge ven. die van. de realiteit bepaald niet ver verwijderd is. Hoe zou het toch zyn wanneer deze hakenkruistekens door de hand van de ondertekenaar zelf werden gemaakt, die uit verstrooidheid zijn echte afdruk neerzette? En nog te meer, omdat daarvoor bij de heer Adenauer de conclusies voorhanden zijn". Tegenaanval De Westduitse regering heeft nu de volgende berekeningen gemaakt: zater dagmorgen protesteerde zij te Moskou over dit artikel in de Izwestija. Des mid dags kwamen de Russen met het geval- Iwan Hoppe (Zie ons nummer van za terdag) op de proppen, als tegenaanval bedoeld en er met de haren bijgesleept, om maar af te leiden van wat in de Izwestija heeft gestaan. Over het geval-Hoppe deelde men gis termiddag op de Bonner persconferentie mee, dat de voormalige Duitse soldaat Hoppe thans in Rusland woont. Hij vroeg zijn familie in Duitsland om be wijzen te verzamelen waaruit bleek, dat hij Duitser was, opdat hij kon repa triëren. De familie zond papieren, een oorkonde en een medaille (met haken kruis) naar Bonn. dat alles doorstuur de naar de Westduitse ambassade te Moskou. De ambassade maakte van het geheel een pakje, stuurde het naar Hop pe. maar de Russische censuur onder schepte het pakje, waarna de Russische propaganda beschuldigde van het „ver lenen van nazi-orders aan Russische ex- collaborateurs" Tienduizend keer ging,iiet in het verleden goed Van regeringszijde in Bonn is gisteren gezegd, dat de Russen in tienduizend ge vallen, waar het oorkonden, alle moge lijke door Hitier getekende papieren en medailles met hakenkruizen betreft, geen kik hebben gegeven. Thans buit de Sovjetrussische propaganda, niets ont ziende en alles verminkend, het lot van een gevangene Duitser in Rusland uit om de aandacht af te leiden van het Duitse protest over het Izwestija-artikel. Er blijkt uit, aldus de Westduitse rege ringswoordvoerder, dat Moskou niets van echte ontspanning wil weten. Een Russische journalist vroeg daarop tijdens de persconferentie: „Was het Zo ongeveer zou de brug over het Kanaal tussen Engeland en Frank rijk er uit zien, waarvan de bouw dezer dagen is voorgesteld. Weer vogeldiefstal in Avifauna Avifauna in Alphen aan den Rijn schynt wel zeer in trek te zijn bij vogel - dieven. Zondag werd een zeer zeldzame bloedvleugelparkiet gestolen. Maandag werd de diefstal pas ontdekt. De vogel vertegenwoordigt een waarde van om streeks 800 gulden. De politie heeft op het ogenblik nog geen aanwijzingen. De laatste hand wordt gelegd aan I steld. Een der nieuwe aanwinsten de nieuwe inrichting van het mi- is dit model van de „Koningin niatuurstadje Madurodam, dat Wilhelmina". dezer dagen weer wordt openge- I (Van onze correspondent te Bonn) De Nederlandse en Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Luns en Von Brentano zullen vrijdag a.s. om vier uur in Den Haag het Duits-Nederlandse vereffeningsverdrag ondertekenen. In de loop van het jaar kan daarop dan de ratificatie door het Nederlandse en het Westduitse parlement volgen. Voor deze ondertekening neemt Von Brentano uit Bonn een complete delegatie mee, waartoe ook zal behoren de Westduitse onderhandelaar dr. Lahr. Vandaag zal het kabinet te Bonn het verdrag in principe goedkeuren. De protesten die de gemeenteraad van het dorp Wyler btf Kleef tegen het verdrag bij minister Von Brentano heeft ingediend zullen geen invloed meer hebben op de inhoud van het akkoord. Als bekend staat men er te Wyler maar ook in bepaalde politieke kringen te Düsseldorf, de hoofdstad van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, op dat de circa 20 bewoners uit het gebied rond Wyler, die krachtens de overeenkomst bij Nederland zullen ko men, „niet onderworpen zullen wor den aan de Nederlandse soeverein» teit", zoals men dat te Wyler zo fraai heeft uitgedrukt. Het Duits-Nederlands akkoord waar over meer dan twee jaar is onderhan deld, omvat zes punten, te weten: 1. De nazi-slachtoffers: Bonn zal voor de Nederlandse slachtoffers van het Hitler-regime een bedrag van 125 mi-1 joen mark betalen. 2. Financiële kwesties: Bonn betaalt voor in de bezettingstijd door de Duit sers gestolen effecten, de afwikke ling van vooroorlogse verplichtingen (Stillhalte- en Tredifina-akkoordèn) en Nederlandse investeringen in de correctiegebieden een bedrag van 150 miljoen mark. 3. Grenscorrecties: Nederland geeft de grenscorrecttegebieden Elten, Tudde- ren en Dinxperlo aan Duitsland terug. In totaal wordt de grens overigens op 40 plaatsen hernieuwd. 4. Eems-Dollardeen gemeenschappe lijk regime is vastgesteld waarbij verscheidene taken onderling zullen worden verdeeld. Overeenstemming over de grens in de Eemsmonding is niet bereikt. 5. Grenslanderijen: 1250 van de 4000 hectaren grenslanderijen die na de oorlog bij Nederland zijn gekomen gaan terug naar Duitsland. Gezamen lijk zullen werken worden uitgevoerd ter voorkoming van de schade ver oorzaakt door grensoverschrijdende rivieren en beken. 6. Rijnvaart: een oplossing via het In ternationale Hof van Justitie inzake Advertentie de toepassing van de Acte van Mann heim op de Rijnvaart zal niet meer worden gezocht. Op basis van een enige maanden geleden gehouden ge sprek tussen staatssecretaris Van Houten en ambassadeur Lahr zal men hierover verder onderhandelen. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TjALLEMA FR0DUKT noodzakelijk de medaille met het haken kruis op te sturen?" De Westduitse woordvoerder: „Wy zullen toch niet bewust dergelijke din gen opsturen om repatriëring van een Duitser te verhinderen? Zoiets is im mers tienduizend maal aanvaard Het gaat dan niet om het hakenkruis, het gaat erom de nationaliteit van die man vast te stellen". De Duits-Russische betrekkingen be vinden zich nu ongetwijfeld op het diep tepunt: het vitriool-artikel en het ha kenkruis-debat tonen dit aan. Zoeloe-opperhoofd maant tot kalmte Schoten in Njanga Sitele Zoeloe, een kleinzoon van de Zoeloe-koning M'Panda, en de vertegenwoordiger van het opper hoofd in Durban, hebben gisteren op alle negers een beroep gedaan om onverwijld het werk te hervat ten, geen persoonsbewijzen meer te verbranden en een einde te maken aan alle geweldpleging. Sitele Zoe loe deelde mee dat tegen donder dag in Durban een bijeenkomst is belegd van de raad van het opper hoofd, leiders van het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan- Afrikaanse Congres, de commissa ris voor Bantoezaken in Durban en de woordvoerder van het ministe rie voor Bantoezaken in Natal. Een Zuidafrikaar.se politieman heeft gisteren in het negerwoonoord Njanga by Kaapstad het vuur op een dreigende menigte Afrikanen geopend, waardoor vier negers schotwonden hebben opgelo pen. Drie negers met verwondingen van andere aard werden samen met het bo venbedoelde viertal in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de commandant opende een politieman het vuur omdat de negers dreigden hem en andere agen ten van politie aan te vallen Tevoren had de politie gebruik gemaakt van wa penstokken tegen roerige elementen. Na het incident werd het weer rustig in het woonoord, aldus de politiecomman- dant. Behalve een kordon manschappen met geweren en machinepistolen ston den in de omgeving drie sterke afdelin gen mobiele reservisten paraat. Het Afrikaanse Nationale Congres heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt voorgesteld een nieuwe nationale vergadering bijeen te roepen, waarin „het gehele volk op een volledige democratische basis" vertegenwoordigd zal zijn en die de grondslag moet leggen voor een nieuwe Unie van Zuid-Afrika. In de verklaring wbrdt voorts gevraagd om opheffing van de noodtoestand, vrij lating van de negerleiders en afschaffing van de paswetten. Tenslotte wordt een loonsverhoging geëist tot een minimum van een pond per dag. Boven Cato Manor en Clermont zfjn ruim 200.000 vlugschriften door een vliegtuig naar beneden geworpen, waar in er bij de negerbevolking op wordt aangedrongen de wet en de orde te handhaven en niet deel te nemen aan wilde stakingen. In Cato Manor is het op het ogenblik rustig, llit de meeste steden word. gemeld dat de treinen en bussen weer normaal rijden. De negers zouden over het algemeen weer aan het werk zijn gegaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1