Rijnsburgs corso, anders van opzet, trekt nu door Haarlemmerstraat Bert Haanstra^s „Glas" met een Oscar bekroond Nieuw aaltje bedreigt bloembollen Accent bloemsierkunst Nadere toelichting op wijziging van woningbouwsubsidieregeling Ben-Hurbeste film van jaar Nekslag voor de tulpenexport DINSDAG 5 APRIL 1960 In augustus is het zover. Dan komt „Amor in Bloemenland". En niet alleen in bloemenland, maar ook binnen de Leidse poorten. Dit bleek tijdens de jaarlijkse tekeninqenshow, die aan het zo langzamer hand traditie geworden Rijnsburgse bloemencorso voorafgaat. De route door Leiden is echter geheel anders dan voorgaande jaren. De stoet trekt namelijk ditmaal door de Haarlemmerstraat. Op de terugreis zal gerust worden op de terreinen van de Doelenkazerne. Het accent ligt dit jaar niet zozeer op de bouw van de wagens, maar meer op de bloemsierkunst. Door het gebruik van vele variëtei ten kunnen de schikkers en de binders meer afwisseling in de wagens brengen dan voorheen'. Gisteren heeft de heer G. J. Kierschaan deze groep dit jaar bijzondere aan een toelichting gegeven op de ontwer pen van de 15 praalwagens en de 10 personenauto's, die mee zullen ryden. De praalwagens hebben alle een stukje „amoureuze wereldhistorie" tot onderwerp. Op de openingswagen ,,Amor in Bloemenland" volgen „Ben Hur en Esther", Aphrodite en Ares, Romeo en Julia, Casanova, Ghijs- breght van Aemstel en Badeloch, Silvo en Nedda (uit „Paljas"), Quasimodo- en Esmeralda (De Klokkenluider van de Notre Dame), Napoleon en Jose phine, een wagen, speciaal gewijd aan de roos als „De Bloem der Liefde", Viktoria und ihr Husar, Colombine en Harlekijn, Loveparade (als afwisse ling), Odysseus en Penelope, en tot slot de wagen „Lovesong". Deze reeks wa gens is, naar smaak van de belang stellenden, voor uitbreiding vatbaar. Bijzondere aandacht Wat betreft de personenauto's, kon digde de heer Kiers aan, dat in deze categorie de laatste paar jaar enige verslapping is gebleken. Daarom wordt Zo vader, zo zoon Marcel Cerdan, zoon van de oud- 1 wereldkampioen middengewicht, bokste gisteravond zyn eerste ge- vecht als amateur. Het boksersbloed van Marcel jr. verloochende zich niet, want h\j won na een strijd van drie ronden op punten van zijn AI- gerijnse tegenstander Ait Tayeb. Nooit tevoren was een wedstrijd van een amateur in Parijs met zo- veel spanning tegemoet gezien. De duizenden toeschouwers in de zaal l Wagram waren vooral gekomen i voor de zoon van hun idool, dat bij een vliegtuig ongeluk zo tragisch om het leven kwam. De vele belangstellenden werden niet teleurgesteld. Want na een ge- vecht, waarin Marcel jr. vooral qua 1 stijl in vele opzichten aan zijn vader herinnerde, won de debutant over- f tuigend op punten. I De eerste stap op de moeilijke weg naar de top was gedaan Drama van een atleet (Van onze correspondent in Bonn) Dezer dagen vierde Otto Peltzer zijn zestigste verjaardag en met een zekere weemoed heeft men in de Bondsrepu bliek daarbij herinneringen aan deze eens zo beroemde atleet opgehaald. In 1926 brak hij de wereldrecords hard lopen over 800 meter en de halve mijl. In datzelfde jaar won hij te Berlijn van de fameuze Fin Nurmi een wed strijd over 1500 meter in de nieuwe wereldrecordtijd van 3.51 minuten. De sintelbaan, zo schreven dezer dagen de sporthistorici, was de arena van Peltzers leven. Bij de Olympische Spelen van 1928 en 1932 (Amsterdam en Los Angeles) faalde de nerveuze man evenwel volkomen. En evenzeer faalde hij in het normale leven. De grote, populaire atleet, naar wie zelfs kunstenaars als Bert Brecht, Georg Gross en wie al niet kwamen kijken, had nooit een echt beroep geleerd. Hij werd sportleraar, maar ontslagen na enkele schandalen. Hij werd al vroeg nazi en S.S.-er. In 1945 zei hij hiervan: „Ik wilde de S.S. van haar rassen waan genezen Dezelfde nazi's stopten hem overigens in de gevan genis. In 1936 begenadigde Hitier hem ech ter wegens de Olympische Spelen in Berlijn. Daarna week Peltzer uit naar Finland, naar Zweden, waar hij trainer werd van een joodse atletiek- club! In 1941 keerde hij naar Duits land terug, waar hij in het concentra tiekamp Mauthausen terecht "kwam, tot in 1945 de Amerikanen hem be vrijdden. Na de oorlog werd hij sport journalist, trainer en boekenschrijven Peltzer werkte in communistisch Oost- Duitsland, in Australië, in China, Per- zië, Pakistan en thans is Peltzer een soort atletiektrainer in India dacht besteed. Het gaat niet om de vele bloemen maar om een verantwoorde schikking. Afsluiting Het Rijnsburgse Bloemencorso zal weer de afsluiting vormen van de Leidse Bloemenweek, waarin verschil lende bloemrijke evenementen de Sleu telstad zullen opfleuren. Daaronder zijn weer het Kindercorso, een paarden- sportfeest in de Leidse Hout en een tentoonstelling in de Burgerzaal van het Stadhuis, waarbij bloemen geschikt Een van de praalwagens. (Foto L.D./Holvast) staan rondom „oude meesters" en moderne schilderijen. Er zullen in deze tentoonstelling geen abstracte doeken worden opgesteld omdat de ontwerper, de heer Kiers, de bloemen erbij wil zien. Er komen dus voor iedereen be grijpelijke doeken, die het verband leg gen tussen schilder en bloem, b.v. mede door etalering van enkele voor werpen, die de schilder op zijn doek gebruikte. Liefhebbers van antiek kun nen er dus naar alle waarschijnlijkheid ook hun hart ophalen. NEDERLANDS JACK-LONDON VERBOND Het Nederlands Jack-London Verbond hield in hotel Noord-Brabant te Utrecht de jaarvergadering. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer H. M. van de Mersch, een zeer ac tief lid. Het bestuur is thans samenge steld als volgt: de heer J. Jonk, voorzit ter, Leiden; de heer H. M. v. d. Mersch, Zeist, vice-voorzitter; de heer W. F. K. de Kievit. Leiden, secretaris-penning meester en als leden mevr. J. M. N. Dirkzwager—Tom, Purmerend en mevr. L. van TwistHarshage, Dordrecht. Als plaats voor de volgende jaarver gadering werd Haarlem aangewezen. De Henri Dunant" weer in de vaart Gistermorgen ls onder commando van kapitein M. Poot uit -Rotterdam het hostipaalschip „Henri Dunant" van het Ned. Roode Kruis vertrokken met aan boord 70 langdurige bedlegerige pa tiënten. onder wie 48 dames, uit Rotter dam en omgeving. Deze tocht opent het nieuwe seizoen voor de „Henri Dunant", die in totaal deze zomer 26 reizen, die elk een week duren, over de Nederlandse binnenwateren zal maken. De laatste twee tochten zullen speciaal voor tbc- patiënten zijn. Bloemencorso start bij Warmonderdam om 11 uur Het grote bloemencorso dat „Lente parade 1960" heet, zal op 23 april door Sassenheim, Lisse en Hillegom trek ken en in Bennebroek omkeren. Om 11 uur 's morgens wordt gestart bij de Warmonderdam. In Bennebroek wordt een pauze gehouden van een uur. Daags tevoren is er, gewoontege trouw, gelegenheid de in de H.B.G. opgestelde praalwagens teb ezichtigen van 's middags één uur tot twaalf uur 's nachts. Dit is tevens een prachtige gelegenheid om op zijn gemak kleuren foto's te maken. Tiros maakte foto's boven Rusland De Amerikaanse weersatelliet Tiros I heeft maandag beelden van wolkenfor maties boven de Sovjet-Unie en andere landen naar de aarde overgeseind. Droom van haar leven Een twaalfjarig Luxemburgs meisje zal morgen een bezoek brengen aan de „Floriade" in Rotterdam, omdat zij de hoofdprijs heeft gewonnen in een radio prijsvraag. die werd uitgezonden on der de naam „De droom van uw leven". Haar droom van een bezoek aan de Rotterdamse tentoonstelling. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr, J. van Aartsen, heeft de gemeentebesturen per circulaire een nadere toelichting verstrekt op de nieuwe subsidieregeling voor de particu liere bouw en de wijziging van de rege ling voor de woningwetbouw. In de wijzi gingen komt het streven van de bewinds man tot uiting om zoveel mogelijk de bouw van volkswoningen te bevorderen, ook in de sector van de particuliere bouw. De minister brengt dit streven tot uitdrukking door voor huurwoningen op een ander subsidiesysteem over te gaan en voorts door voor goedkope woningen grotere subsidies te verlenen dan voor duurdere woningen. Voor een door de eigenaar zelf te be wonen woning kan evenals voorheen een premie en een toeslag worden toegekend. Maar de premie voor de goedkope wo ning is hoger dan die voor de iets duur dere woningen. De toeslag kan nu ook worden toegekend aan hen, die ouder zijn dan 65 jaar. De mogelijkheid, dat de gemeente de terugbetaling van hoofdsom en rente van hypothecaire geldleningen garan deert. is uitgebreid. Voorheen werd slechts een garantie gegeven voor de „top" van de lening. Nu kan de garantie worden verleend voor de gehele lening tot ten hoogste 90% der netto-stichtings- kosten van de woning. Deze garantie kan worden gegeven aan degene aan wie een toeslag voor „eigen bewoning" is toege kend, mits hij niet ouder is dan 55 jaar. Voor de woningen, die bestemd zijn voor de huur, bestaan ook verschillende subsidiecategorieën. En voor elk der categorieën zijn huurgrenzen vastgesteld, onderscheiden in vijf gemeenteklassen. Gezien de huurverhoging van 1 april 1960 zullen voor woningwetwoningen voor de bouw waarvan op of na die da tum toestemming tot gunning wordt ge geven, lagere bijdragen worden verleend. De verlaging bedraagt 2/7 deel van de voordien geldende bijdragen. Voor woningen en woongebouwen voor bejaarden wordt de bijdrage slechts met 1/7 deel verlaagd, teneinde de overgang voor bejaarden uit normale woningen naar speciaal aan hun behoefte aange paste huisvestingsvormen te bevorderen. Voorts zyn de normen voor de onder houdskosten en de algemene onkosten van woningwetwoningen verhoogd. Voor woningwetwoningen, waarvoor op of na 1 april 1960 toestemming tot gunning wordt gegeven, zullen per woning per jaar de volgende bedragen voor onder houd en algemene onkosten worden aan gehouden: in gemeenten der eerste- klasse f. 120.en f. 19—, tweede-klasse f.110.en f.18.derde-klasse f.100. en f.17.—. Ook is wijziging gebracht in de inko mensgrenzen van de bejaarden, voor wie een extra bijdrage ln de huur kan wor den verleend. Deze grenzen zyn verhoogd tot f. 2580.per jaar voor in gezinsver band samenwonenden en 1.1680.per jaar voor niet in gezinsverband samen wonenden. Voor efficiënte bouwplannen voor woningwetwoningen kan de normale bij drage met 40% worden vermeerderd. Dit zal gemiddeld een extra-bydrage van f. 2.per week betekenen. Deze maat regel, aldus het ministerie, is genomen in verband met het feit. dat de woning behoefte zich steeds meer toespitst op de bevolkingsgroepen in de lagere inkomens klassen. De ontwikkeling van goede en goedkope woningbouwplannen zal daar om zoveel mogelijk moeten worden be vorderd. Met het oog hierop zal in 1960 voor een aantal van 5000 woningwet woningen, die volgens bij uitstek effi ciënte plannen worden gebouwd en uit dien hoofde reeds een gunstige huur prijs hebben, een extra jaarlykse by- drage worden toegekend. Ten gevolge hiervan kan de huurprijs nog eens ver der worden verlaagd. De Amerikaanse Academie van Filmkunst- en Wetenschap heeft giste ren in een groot theater te Hollywood weer de winnaars bekendgemaakt van de Oscars. Als beste buitenlandse speelfilm de rivier" van Fons Rademakers op de categorie dus, waarin Dorp aan de nominatie stond werd de Franse film „Orfeo Negro" van Marcel Ca mus bekroond. Geen Nederlands succes dus in deze categorie, maar wel in een andere. Want Bert Haanstra's reeds zoveel ge roemde ,,Glas" verwierf een Oscar voor de beste korte documentaire. William Wylers „Ben Hur" werd met roem overladen op dit grootse filmfeest in Hollywood. Deze rolprent verwierf in de eerste plaats de eretitel „de beste film van het jaar". Bovendien kreeg „Ben Hur" een reeks Oscars op techni sche gronden, zoals geluid, de montage, de kostuums, de kleuren en de speciale effecten. Maar dan zijn wij er nog niet, want de Oscar voor de beste acteur ging naar Charlton Heston voor zijn rol in ,3en Hur", de Oscar voor de beste regisseur ging naar William Wyler voor zijn regüe van „Ben Hur" en de Oscar voor de beste mannelijke bij rol ging naar de Britse acteur Hugh Griffith voor zijn vertolking van Ara bische sjeik in„Ben Hur". De beste documentaire werd de in Afrika vervaardigde film „Serengeti shall not die" gedacht. De Oscar voor de beste korte fikn kwam terecht bij de Fransman Jacques-Yves Cousteau voor zijn werk „De goudvis". De Osccar voor de beste vrouwelijke bijrol ging naar Shelly Winters voor haar optreden in „Het dagboek van Anne Frank". De Franse actrice Simone Signoret ont ving de Osoar voor de beste actrice voor haar prestatie in „Rcom at the top". High Hopes, gezongen door Frank Si natra in de film „Hole in the head", werd bekroond als het beste filmlied. Senator Kennedy heeft het als zyn lijf lied uitgezocht voor zyn campagne voor de democratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. De prijs voor het origineelste scenario ging naar de schrijver van het verhaal voor „Pillow Talk", de vrolijke komedie met Rock Hudson en Doris Day in de hoofdrollen. Onder de buitenlandse films, die mee dongen naar een Oscar bevonden zich „Wilde aardbeien" van de befaamde Zweedse regisseur Ingmar Bergman en „Les 400 coups" van de Fransman Truf- faut. Omdat de straatweg tussen Luzern en Küssnach verbreed moet wor den, heeft men de 160 ton zware Koningin Astrid-gedenkkapel ze ventig meter versleept. Deze kapel is indertijd opgericht op de plaats, waar Koningin Astrid in 1935 bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Aan de Dclftse kant van de ver nieuwde Rijksweg 13 is een com mandopost van de Wegenwacht verrezen, die in verbinding zal staan met reeds eerder geplaatste telefoonposten langs deze weg. Het Op de maandagavond in de Witte Zwaan te Lisse gehouden ver gadering van de afd. van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollen cultuur zijn ernstige woorden gesproken over een nieuwe ziekte welke men ontdekt heeft: het „tulpen-stengel-aaltje". Wanneer deze ziekte niet direct finaal de kop ingedrukt wordt, kan dit een nekslag worden voor de hele tulpenteelt en -export! Daarom heeft men van hogerhand in de vereniging besloten, dat wanneer een bollenkweker deze ziekte in zijn bollenkraam ontdekt, hij de meest radicale weg moet volgen en alle bollen moet vernietigen. De schade daarvan zal het bollenvak in zijn geheel dragen. Vroeger jaren ontdekte men het „aal tje" ln de narcissen, waartegen profes sor Van Slogteren de strijd heeft aan gebonden. Dat kwaad kon men bestrij den door de narclssebollen een heet waterbad te geven, doch de tulpebollen die besmet zyn kunnen de hoge tempe raturen niet verdragen om het „tulpen- stengel-aaltje" afdoende te doden, want bij genomen proeven is gebleken, dat na een heet waterbehandeling (men noemt dat ln de bollenstreek „koken") van 3 a 4 uur de aaltjes nog niet alle dood wa ren zodat algehele vernietiging de enige afdoende methode is. De kweker die zyn bollen om deze redenen vernietigen moet wordt financieel geheel schadeloos ge steld door een uitkering uit een fonds van het gehele „vak". Funest voor export De heer C. A. Gehrels, leider van de Plantenziektekundige Dienst te Lisse, heeft een korte lezing gehouden over deze nieuwe ziekte, die zelfs funest kan worden voor de export van tulpen naar het buitenland. Hij gaf aan welke ver schijnselen zich kunnen voordoen, maar moest tevens zeggen, dat het uitermate moeilijk ls om de verschijnselen te ont dekken. Indien men denkt deze ziekte onder de bollenkraam te hebben, laat men geen ogenblik aarzelen om daarvan onmiddellijk melding te doen bij het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek om langs microscopische weg tot zekerheid te komen. Alleen met aller .medewerking zal men dit kwaad kunnen bestryden. Behalve deze belangrijke zaak heeft men zich ook nog met andere zaken bezig gehouden. Zo kon de vergadering luisteren naar een uitvoerig jaarverslag van oud-secretaris P. Dames, die zelfs teruggreep tot 1941, toen hy ook secre taris was. Hij wist Interessante dingen te verhalen! Penningmeester Z. van den Burg was kort en zakelyk ln zijn finan cieel verslag. Hij kon mededelen, dat met het batig saldo 1959 de kasmiddelen tot ruim f. 1800— gestegen waren. De exterieur van de post, die nog deze maand in gebruik zal worden ge nomen. „bloemschikcursus" heeft zoveel aftrek, dat men de cursisten in twee avonden zal moeten verdelen. Er zijn niet minder dan 43 deelnemers. Naar de algemene vergadering werden de heren W Segers en H. de Vroomen afgevaardigd. Boerderij in Ambt-Delden afgebrand Een snel om zich heen grypende brand heeft gistermiddag in Ambt Del den (Ov.) een 44 jaar oude boerderij van de heer M. Nyland geheel ln de as gelegd. De op het land werkende boer slaagde erin, met behulp van zjjn vrouw en toe snellende buren, zijn 6 jonge kinderen (de oudste is 7 ln veiligheid te bren gen. Toen de mannen een twintigtal weer spannige koeien en kalveren van stal haalde, vielen brandende balken reeds naar beneden. De snel ter plaatse zijnde brandweer kon met een tankwagen wei nig uitrichten, omdat het woongedeelte pas betreden kon worden nadat een fles butagas was ontploft. Een gedeelte van de inboedel werd evenwel gered. De melkmachine en een voorraad vers spek gingen o.m. verloren. De schade wordt op f. 55.000 geschat. De boerderij was verzekerd. De oorzaak van de brand ls nog niet bekend, maar wel wordt rekening ge houden met het feit, dat de brand ont staan ls door toedoen van een lasser, die tijdens het uitbreken van de brand bezig was met het aanleggen van een waterleiding. Atlantisch tienjarenplan In het gebouw van de Tweede Kamer is gisteren een Atlantische conferentie gehouden door de Atlantische commis sie. De conferentie, die was gewijd aan „een Atlantisch tienjarenplan", werd gedeeltelijk bijgewoond door de minister en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en dr. H. R. van Houten. De politieke aspecten van het tien jarenplan werden belicht door het Tweede-Kamerlid, dr. C. L. Patijn (PvdA), waarna het Kamerlid, luite nant-generaal J. H. Couzy (WD) de militaire aspecten besprak. Het Tweede Kamerlid mr. P. A. Blaisse (KVP) gaf zyn visie op de economische aspecten, waarna het vierde Tweede-Kamerlid dr. I. N. Th. Diepenhorst (CHU) de proble men van het tienjarenplan benaderde vanuit de culturele en voorlichtende taak van de NAVO. De laatste spreker bepleitte de instelling van een westelijke studie- en voorlichtingscentrum. Hy vroeg ook bU het onderwys meer aan dacht voor de grote waarden van de westerse democratie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13