Prof. mr. P. S. Gerbrandy wordt 13 april 75 jaar Voor de eerste maal overheersen caravans (tot 40.000) ,Goed Kamp' Dresseur dierenpark werkt met één tijger, twee leeuwen en vier geiten Maakte sèlf zijn spelregels Eert bewonderensivaarcUg solist maar slecht in het samenspel PROEF WERK- DRUKTE FIT MET Kampeerdorado in Houtrusthallen Jaarlijkse tentoonstelling van A.N.W.B. thans groter dan ooit OPZIENBAREND ROOFDIERENNUMMER Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 april 1960 Vierde blad no. 30018 (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. P. S. Gerbrandy, wiens onsterfelijke verdienste het altijd zal blijven dat hij in een wankelmoedige periode tijdens de tweede wereldoorlog aan de Nederlandse regering-in-ballingschap te Londen, na de slappe periode-De Geer, ruggegraat verleende en Ne derland in de wereld weer karakter gaf, wordt woensdag 13 april 75 jaar. De kenmerkende grote snor en wenkbrauwen van de „wal rus zijn minder ruig geworden. Het grijs is in het wit overgegaan. Hij heeft uiterlijk iets gekregen van de milde vriendelijkheid van de ouderdom. Zijn gehoor is achteruitgegaan, maar men treft de naam van de vechtjas nog altijd aan in comité's die opkomen voor de ver drukten in de wereld, zoals de spijtoptanten en de Ambonezen en de volkeren achter het ijzeren gordijn. Als man van sterke principes heeft hij altijd onverzettelijk gestreden voor een schijnbaar verloren, maar naar zijn inzicht rechtvaardige zaak. Persoonlijke eigenschappen Die zeer persoonlijke karaktereigen schappen van prof. Gerbrandy zijn voor Nederland in de taaie oorlogsjaren van onschatbare waarde geweest. Individueel en tegen de zin van zijn partij, was de eigengereide prof. Gerbrandy in het ka binet-De Geer getreden dat in mei 1940 uitweek naar Londen. Hü is daar dus niet volgens de normale regels van het spel gekomen, maar om spelregels heeft <hy zich nooit veel bekommerd. Die maakte hy zélf. Eind juli 1939 was het vijfde kabinet- Oolijn (nadat het vierde ruim twee we ken te voren was afgetreden) reeds by de eerste kennismaking met de Tweede Ka mer naar huis gestuurd door het samen gaan van katholieken en socialisten. De A.R.-partij wilde daarna niet meewerken aan de kabinetsformatie, waartoe jhr. De Geer opdracht had gekregen, maar prof. Gerbrandy aanvaardde tooh de hem aangeboden portefeuille van Justitie in het nieuwe kabinet dat 8 augustus 1939 gereed was. Het optreden van minister Gerbrandy in de Tweede Kamer begon met een on gezouten, grove uitval tegen de NSB-ers zoals men nog nooit had meegemaakt. Hij was geen tactische, berekende parle mentariër. Ook na de oorlog, als Kamer lid, zei hij met zijn bekende kraakstem onverbloemd wat hij op het hart had, op de man af, ronduit en niet vrij van grof heid soms. Als hij het woord kreeg, nam de voorzitter bijna automatisch de ha mer in zyn hand. Evenals irt Londen waar hü altijd over hoop lag met formaliteiten en waar hil bijna dagelijks de uitdrukking gebruikte „daar baggeren we wel doorheen", ont zag hij in de Kamer heilige huisjes niet. Als het in zijn kraam te pas kwam, he kelde hij even fel de Amerikanen en de Engelsen als de Russen en Soekarno. Hyper-individualist Maar in de na-oorlogse tijd, die tact, geduld en plooibaarheid eiste en waarin men verlangde naar rust, beschouwde een grote meerderheid in het parlement het als een onmogelijkheid samen te werken met de felle Gerbrandy, die door een eigenaardige ademhalingstechniek met zijn stem verschrikkelijk kon honen. Bovendien was Gerbrandy een hyper-in dividualist, voor wie alleen de mening van Gerbrandy gold, zodat hü ook her- haaldelijk met zün partügenoten over hoop lag Hü was nu eenmaal een be wonderenswaardig solist, maar slecht in samenspel. Ai was men het niet met nem eens. tooh voelde bijna iedereen achteraf iets van eerbied voor zün koppig volhouden wanneer hü als een vinnige kemphaan vernietigend foeterde tegen het bewind in Indonesië, tegen de grote mogendhe den en hardnekkig pleitte voor de rech ten van de Ambonezen en de verdrukte volkeren in de wereld. Dan stond hü op de katheder als een kruisridder, soms trillend van- bewogendheid. Hü verstond de kunst met zün indringende betoog trant te boeien en daarbü schuwde hü udterlüke effeoten niet. Eenvoudig en zonder hoogmoed Maar in de kern is hij toch een een voudige man. zonder verbeelding, zonder hoogmoed, zonder gewichtdoenerü. Hij heeft zich nooit laten voorstaan op zijn Londense verdiensten. In de dagelykse omgang had hü ook voor de eenvoudig ste mensen een vriendelijk woord. Hü voelde zich nooit verheven boven ande ren. Hij was gemakkelijk te benaderen, al maakte hij de indruk Ongenaakbaar te zjjn. Velen hebben in hun hart nog al- tüd een warm plekje voor „Pieter Sjoerd", die de eretitel draagt van mi nister van Staat, een zeldzame onder scheiding, hem verleend bij zijn 70-ste verjaardag. Op 13 april zullen veler ge dachten even met sympathie naar hem uitgaan! Graanhandel contra landbouwvoorstellen Op een gistermiddag in het Rijnhotel te Rotterdam gehouden bijeenkomst van de Vereniging „De Nederlandse Graan handel" heeft de voorzitter, de heer J. W. Kording aan dc directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke in aanwezigheid van vele geno digden een uitvoerige nota van die ver eniging overhandigd betreffende de landbouwvoorstellen van de Europese commissie, O.m. wordt gesteld, dat de voorstel len voor het gemeenschappelyk land bouwbeleid niet overeenstemmen met de door de Europese commissie uitge werkte grondbeginselen. De graanhandel vreest, dat de vast stelling van het graanprijspell in de EEG zodanig door politieke factoren beïnvloed zal worden, dat dit peil niet onaanzienlük zal komen te liggen boven dat. wat economisch verantwoord mag worden geacht. Een te hoog prijspeil zal zi. een snelle toeneming van de graanproduktie veroorzaken. De invoer- behoefte zal daardoor even snel ver dwijnen. Tevens is men van mening, dat een hoog graanprijspeil voor Neder land een hoger peil van de kosten van levensonderhoud betekent. Volgens de voorstellen ligt Nederland in het gTaantekortgcbied waar de hoog ste graanprijzen zullen gelden. Dit be tekent volgens dc nota, dat Nederland kunstmatig op een duurte-eiland komt te liggen in vergelyking met andere EEG partners. Dit uitgangspunt mis kent Nederland's gunstige ligging ten opzichte van de wereldmarkt. Nederland kan volgens de nota be zwaarlijk als afzetgebied van de over- Ambassadeur in Costa Rica Hr. Ms. gezantschap te San José is verheven tot de rang van ambassade. Ir. P. H. Züderveld, tot dusverre Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te gemelder stede, is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur in de republiek Costa Rica. De advocaat van Caryl Chessman heeft maandag het districtshof va nappél te San Francisco verzocht, zijn cliënt te horen en uitstel van executie te verlenen. Zoals gemeld ls de terechtstelling van Chessman op 2 mei vastgesteld. In het verzoekschrift wordt gesteld, dat Chess man In strijd met de wet ter dood ls ver oordeeld. omdat hem indertijd misdrijven ten laste zijn gelegd waarop niet de dood straf, doch slechts gevangenisstraf staat. (Van onze Haagse correspondent) Als op vrijdag de jaarlijkse kampeer- en caravantentoonstelling „Goed Kamp" van de A.N.W.B. in de Houtrusthallen in Den Haag haar poorten opent, zullen de tienduizenden, die belangstelling heb ben voor deze soort van vakantiebesteding (en het worden er elk jaar meer) een dorado voor zich zien open gaan. Door het gebruik maken van drie geweldige hallen, die op het terrein voor de tentoon stelling „Gast en Gastheer" worden opgetrokken, 'kan men beschik ken over een overdekte ruimte, die twee-en-een-half maal zo groot is als vorig jaar. Meer dan 150 importeurs, fabrikanten en handelaren op het gebied van kampeerartikelen zullen hier hun waren tentoon stellen voor de nieuwsgierige blikken van die tallozen, die belangstel ling hebben voor de vele, vele snufjes, die het kamperen of het trek ken met de caravan aangenamer en comfortabeler maken. dat streken in ons land zal bezoeken, waar geen bykantoor is gevestigd. Een punt. waar vele kampeerders meestal niet voldoende aandacht aan besteden, is de kampkleding. Om ook op dit gebied voorlichting te geven, zal drie keer per dag tijdens de tentoonstelling, die tot en met 12 april duurt, een show worden gegeven van praktische kampkleding, zowel voor dames als voor heren. Verder zal de Haagse verkeerspolitie door het inzetten van extra personeel zorgdragen dat de te verwachten ver keersstroom zonder veel moeilykheden verwerkt kan worden. Om de uitgestalde artikelen, die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 2 miljoen gulden, behoorlijk te bescher men, zullen 's nachts bewakers met honden de ronde doen om eventuele ongewenste bezoekers tot betere gedach ten te brengen. Op 100 stations van de Ned. Spoorwegen zal de mogelykheid bestaan gecombineerde vervoer- en en- Gedegen voorlichting De ANWB laat het vanzelfsprekend niet by het gelegenheid geven tot ex poseren alleen. Zy zorgt voor een dege- lüke voorzichting, waartoe een informa tiecentrum van 500 vierkante meter is ingericht, waar deskundigen op alle ter reinen van het kamperen en caravan ning aanwezig zullen zün om alle ge wenste inlichtingen te geven. Ook voor de buitenlanders, die „men verwacht i.v.m. het feit, dat er ook propaganda in het buitenland is gemaakt, is gezorgd in de vorm van tolken en mensen, die alles weten over douaneformaliteiten in het geval, dat een buitenlandse gast een hier gekochte tent over de grens wil meenemen. Een nieuwtje, dat op „Goed Kamp" voor de eerste maal te zien zal zün, is het rüdend bükantoor van de ANWB, (Van onze Amsterdamse correspondent) In het dierenpark te Amersfoort heeft de dompteur Moreno (Walter Hell- manndezer dagen voor een kleine kring ingewijden de première gegeven van een roofdierennummer, dat uniek is in de wereld. Nadat hij verleden jaar de vakwe reld verbaasd deed staan door een tijger en een geit bijeen te brengen is het hem na eindeloze repetities gelukt thans een nummer samen te stellen uit een tijger, twee leeuwen en vier geiten. Het hoogtepunt is de sprong van de koningstijger Radja over drie geiten. Opmerkelijk'- is de grote rust, waaron der Moreno met zijn dieren werkt. In circuskringen bestaat voor dit nummer grote belangstelling. Een dergelijk nummer is sinds tien tallen jaren niet vertoond het was de Fransman Francois Bidel, die voor de eeuwwisseling opzien baarde door zijn leeuwin Saida tezamen met een schaap in de kooi te brengen. De Duitse cineast Karl Heinz Kramer heeft de dressuurproeven van Walter Hellmann met zün camera vastgelegd voor de film .Höchstleistungen der Tierlejire". De heer Kramer is bekend om zijn natuurfilms, die in de bioscopen in geheel Europa draaien. Sinds enige tüd legt hij zich toe op dressuurfilms van paarden .olifanten, kamelen en roofdieren. Hü maakte hiervoor op namen bü het Deense circus Benneweiss en het Zwitserse circus Knie. LIEFDE „Tüdens de filmopnamen in Afrika heb ik ondervonden hoe wreed de na tuur voor het dier is", aldus de heer Kramer. „Bü de dressuurproeven in het circus heb ik alom grote waardering voor de verzorging van en de liefdevoor de dieren. Er is geen dresseur, die met hardheid iets bereikt. Met mün films hoop ik het wanbegrip over de dieren- dressuur weg te nemen en de ware dierenbeschermingsgedachte uit te dra gen". En toen stapte hij met zyn ca mera de kooi binnen, waar tüger en leeuwen hem nieuwsgierig bekeken. Walter Hellmann, die als dompteur een zeer goede naam heeft, werd in 1910 te Liegnitz in Duitsland geboren. Zijn vader wilde, dat hü evenals hü- ?elf treinmachinist werd, maar toen Walter 15 jaar was liep hü van huis weg om mee te reizen met het circus Jakob Busch. Spoedig was hü vlieger in het luchtnummer ,Die fünf Ulranos". Hier ondervond hij de eerste van de vele tegenslagen, die in zijn circuscar rière zouden volgen. Tijdens een voor stelling in Rome viel Walter Hellmann met een vrouwelüke partner van de trapeze. Zü was onmiddellük dood. Wal ter moest zes maanden in een zieken huis worden verpleegd. WEER TERUG Toch keerde hü terug in het circus, weer bü Jacob Busch, waar hü helper werd van de beroemde dompteur Alfred Bendix, die uit de school van Hagen beek. Tv/ee jaar later had Walter Hell mann een eigen groep leeuwen, waar mee hü onder zijn artiestennaam Mo reno optrad bij de circussen Sarrassani, Busch en Stanieuwski. Nadien stelde hij een gemengde groep van leeuwen en tijgers samen en maakte hü een tournee met het circus Boswell door Zuid-Afri- ka. Tijdens de oorlog was Moreno in Europa. Hü maakte een moeilijke tijd mee en moest machteloos toezien, dat de Gestapo hem in 1944 van al zijn dieren beroofde. Tot op de dag van vandaag vecht Walter Hellmann voor zijn recht op schadevergoeding. Na de oorlog was hü gedwongen om zich te verhuren aan diverse circussen. Hü werkte met de roofdieren van circus Rudi Althoff en Barlay in Oost-Duits- land. In 1954 werd hij ernstig ziek en toen hen tenslotte was hersteld kon hü slechts werk vinden als hulparbeider in het bouwbedrijf AANGEVALLEN In 1958 werd hü door het Duitse cir cus Sarrassani vertocht om de domp teur van een groep leeuwen te vervan gen. Op 29 juni va ndat jaar werd hü tüdens een matinee te Neurenberg aan gevallen door een leewin Dschuba. Op nieuw moest hü lange tijd in een zie kenhuis worden verpleegd. In april van het vorige jaar echter greep hij dankbaar het aanbod van het Dierenpark Amersfoort aan om daar de dressuur van de roofdieren en olifan ten op zich te nemen. Hij heeft het afgelopen jaar niet stil gezeten. Met de koningstijger Radja, de leeuwen Romeo en Donna en de geiten Peter, Bambi, Trix en Astrid hoopt hü straks opnieuw successen te boeken in de meest voor aanstaande circussen. Dat vertrouwen in de toekomst heeft ook zün vrouw, wier liefde voor de dieren zo groot is, dat zü in de kleine caravan, die de Hellmans tot woning dient, drie pas geboren kraagbeertjes heeft opgenomen om ze met de fles groot te brengen. produktie van Frankryk worden be schouwd. als het van onze zeehavens uit, vrywel zonder transportkosten, zyn behoefte uit derde landen kan dekken. Nederland, zegt de graanhandel, is geen tekortgebied maar een importgebied. Een absoluut en relatief hoog graan- prüspeii voor Nederland, met de daar aan verbonden gevaren van een ver- dwünende graanimport, heeft, zo heet het in de nota, grote nadelige gevolgen o.m. voor de Nederlandse veredelings- landbouw, de graan verwerk en de indu strie. de graanhandel, de havens en de havenbedrüven en de scheepvaart. Dresseur Moreno (links gedeel- imer in het Amersfoortse dier en telijk zichtbaaroefent zijn num-\park. treebewüzen voor „Goed Kamp' 'te ko pen. Deze achtste tentoonstelling (één werd in Amsterdam, één in Rotterdam en zes werden in Den Haag gehouden) zal ongetwüfeld weer meer bezoekers trek ken dan vorig jaar, toen het er 58.000 waren. Verantwoord materiaal Ons land telt een groot aantal bona fide handelaren in kampeer- en cara vanartikelen en omdat op „Goed Kamp" alleen die handelaren worden toegela ten. van wie de ANWB-deskundigen weten, dat zü deugdelyke „spullen" ver kopen, kan men met een gerust hart op deze expositie zijn keuze maken. Hoewel men natuurlük nooit uit het oog moet verliezen, dat ook op dit terrein geldt: „Alle waar naar zijn geld". Vast staat, dat de Nederlandse artike len de vergelüking met de buitenlandse in dezelfde prijsklasse glansrijk kunnen doorstaan. Aandacht wordt ook besteed aan de hygiëne op de kampeerterreinen. Een speciaal mode-sanitair blok. door ANWB-deskundigen ontworpen, zal la ten zien, hoe met beperkte middelen een goede oplossing voor dit probleem gevonden kan worden. Iets. wat de kam peerder ien vooral de beginneling) vaak over het hoofd ziet. is de noodzaak om het gewicht van de uitrusting aan te passen aan het gebruikte vervoermiddel. Daartoe is een tweetal tenten opge zet in het hart van de tentoonstelling, met daarnaast op weegschalen de volle dige uitrustring (inclusief tent dus), zodat men kan zien, hoeveel alles büeen weegt. Men kan dan zelf correcties aan brengen. totdat men aan het gewicht is, dat men kan vervoeren. Niets opzienbarends Zoals iedere kampeerder weet, is er de laatste jaren na de uitvinding van het schuimplastic als matras, de draagbare butaangas-kooktoestellen en de bunga low-tent, weinig opzienbarend nieuws meer aan de markt gekomen. Toch zal men natuurlük op „Goed Kamp" vele zaken vinden, die een verfüning beteke nen van al dat gene, wat het leven van de kampeerder aangenaam maakt en dan spreken wü hier eens van de minia tuur-televisietoestellen en koelkasten, die de doorsneekampeerder toch niet koopt, eenvoudig omdat ze te zwaar en te duur zyn. Zo is er byvoorbeeld de tentstok van een Haagse firma, die door een simpele contructie op elke gewenste hoogte vast gezet kan worden. Verder is er een dou che. die men door middel van een trap pelbeweging in werking kan stellen. Er zyn nieuwe tentdoeken, er is een plastic dak. waarmee men van ieder tentje een combinatietent kan maken, er is een combinatietent voor scooter-kampeer ders. een opblaasbare wieg van Franse makelij, een butaangas-geiser om een warme douche te kunnen nemen, leen (Weens» „camping-huis", dat zonder scheerlynen kan worden opgezet, ultra- lichte kampstoelen voor büna de helft van de prys van vorig jaar en nog veel meer dingen, die het hart van de kam peerder sneller zullen doen kloppen. Kampeerwagens Wist U. dat er al tussen de 10 en 12 duizend caravans in Nederland een eigenaar hebben gevonden? De ontwik keling van deze vorm van toerisme gaat even stormachtig, als die van het kam peren per tent. Zo zelfs, dat al van een probleem gesproken kan worden. Want het verschünsel doet zich voor, dat cara van-bezitters hun wagens tüdens het zo merseizoen ergens permanent op een kampeerterrein neerzetten en er dan slechts enkele weken per jaar en de weekeinden gebruik van maken. Op deze manier beletten zy andere ook eens een mooi plaatsje te kunnen innemen. Een oplossing voor dit euvel zou zün, zo menen deskundigen van de ANWB, het inrichten van parkeerhavens aan de rand van de recreatiegebieden, waar de wagens gestald kunnen worden gedu rende de tüd, dat de bezitters afwezig 'voor het eerst sinds het bestaan van „Goed Kamp" is er dit jaar meer ruimte in beslag genomen door caravans dan door tenten. Ze staan er in alle prijzen. De goedkoopste kost f. 1195, de duurste (een kampeerauto van Duits maaksel) niet minder dan f. 40.000. Vanzelfsprekend liggen de prüzen van de andere wagens veel lager, dan het laatst genoemde bedrag en men kan ze krügen van zeer eenvoudig tot zeer luxueus. De Nederlandse wagens slaan In ver gelüking met de buitenlandse, die vooral in Engeland in serie worden gebouwd, een zeer goed figuur. Niet minder dan 30 „primeurs op ca ravan-gebied zullen op „Goed Kamp te zien zün: 15 Duitse. 2 Engelse. 1 Belgi sche en 1 Italiaanse kampeerwagens en 12 vouwwagens van Nederlands fabri kaat. Dominee is zo moe. De dominee is zo moe! Dominee is overwerkt! of nog erger: Ds X. is plotse ling overleden. Hoe vaak is dit in onze gejaagde tüd al niet vernomen? Heel veel predikanten werken boven hun toe ren, met al de gevolgen daaraan ver bonden. De bekende Amsterdamse pre dikant. ds. J. J. Buskes geeft in het blad „In de Waagschaal" diverse raadgevin gen aan enkele jongere collega's, om op korte termün een hartverlamming te krygen" Ze zün als volgt: 1. Niet een vergade ring overslaaan. 2. Naast de zondagse predikbeurten zoveel mogelük preek- en spreekbeurten aannemen. 3. Nooit be danken voor een benoeming in een Sy nodale Raad of Commissie. 4. Altüd zelf doen, wat in de meeste gevallen beter door anderen gedaan kan worden. 5. Geen enkele avond thuis blüven. om met je kinderen een spelletje te doen 6. door je vrouw laten meedelen, dat Je iedere avond van zes tot half zeven het halfuurtje van het avondeten te lefonisch te bereiken bent. 7. Na een late vergadering, alle stukken, voor het naar bed gaan nog eens doornemen. 8. Elk weekprogram zo opstellen, dat Je bü voorbaat weet meer herdershond dan herder te zün in de komende week en 9. Op de verjaardag van Je vrouw of Jong ste dochtertje, Juist ergens een lezing gaan houden, die natuurlük niemand anders dan Jü kunt houden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11