Protestmars in de Residentie tegen de rassenscheiding in Zuid-Afrika Kroesjtsjef en De Gaulle weten thans wat zij aan elkander hebben Jongeman te Utrecht hij ruzie met mes gedood WEERBERICHT t€ÖR5j|| Russische premier ziet terug op een geslaagd verblijf I *1 iMwVfE mm v® Ifcèr Ivoij, In de Carltonbar te Utrecht Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 APRIL 1960 No. 30017 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur E A E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WiUe Slngel 1. Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ,/jwrn« (Van onze Parijse correspondent) Gisterochtend heeft de Russische premier Nikita Kroesjtsjef vergezeld van zijn voltallige familie en zijn uitgebreide staf na zijn twaalfdaags verblijf Frankrijk in Orly op het vliegveld weer verlaten. De Russische staatsman werd uitgeleide gedaan door de Franse pre mier Michel Debré en op de valreep hebben ze nog éénmaal alle goede wensen uit naam hunner beide landen uitgewisseld, die men tijdens dit twaalfdaags festival van vriendelijkheid en goede wil al zo ette lijke keren had vernomen. Die betuigingen van vriendschap werden ook nog eens met geschenken bekrachtigd. Uit naam van generaal De Gaulle kon monsieur K. een pendule in ontvangst nemen, waarop valt te lezen hoe laat het in de verschillende hoofdsteden van de wereld op een gegeven ogenblik precies is. Hoe laat het, figuurlijk gesproken, nu in Frankrijk is, heeft de Russische staatsman de afgelopen dagen met eigen ogen kunnen waarnemen en stellig kan hij terugzien zoniet op een politieke triomf dan toch zeker wel op een groot persoonlijk Resultaten op het politieke vlak van geringe betekenis Zyn goede humeur, zijn vertrouwen wekkende bonhommie, zijn grote zelfbe heersing en ook tenslotte de sympathie die zyn vrouw Nina allerwege heeft ge wekt hebben op de Fransen de indruk gemaakt dat er in Sovjet-Rusland se dert de dood van Stalin toch wel het een en ander veranderd moet zijn. De wederzijdse verhoudingen kunnen by dat inzicht slechts winnen en diploma tiek beschouwd is het zeker van niet minder groot belang, dat de beide mar kante figuren De Gaulle en Kroesjtsjef na hun twaalf uren samenzijn ongeveer weten wat ze aan elkanderh ebben en van elkander verwachten kunnen. Bij dat eerste persoonlijke contact tussen de Makarios dreigt Aartsbisschop Makarios is zaterdag weggelopen uit een vergadering in het regeringsgebouw in Nicosia, waar hij overleg pleegde met de Britse ondermi nister van Koloniën, Amery, en Cypri sche leiders. Ook de leider van de Turk se Cyprioten, Kutchek, was aanwezig. De heer Makarios gaf onderminister Amery en gouverneur Foot niet eens een hand toen hy vertrok. De besprekingen wer den zonder hem voortgezet. De heer Ma karios heeft verder, in zijn boosheid over het struikelblok bij de onderhandelingen, namelijk de oppervlakte van de Britse bases op Cyprus, gedreigd dat hij een zijdig een Cyprische republiek zou uit roepen. In Athene is van regeringswege be kendgemaakt, dat Griekenland dit plan niet zal steunen. Gisteren maakte Ma karios bekend, dat er overeenstemming is bereikt over de ontwerp-grondwet voor de republiek Cyprus. Wat de Britse bases betreft: Makarios vindt 80 vier kante myl het maximum, Engeland wenst meer dan 100 vierkante mijl. De Turken hadden een compromis-voorstel ingediend van 100 vierkante mijl. Dr. Kutchek, de leider der Turkse Cy prioten, heeft Makarios ervan beschul digd dat hij op Cyprus een volledige chaos, onrust en waarschijnlijk burger oorlog teweeg dreigt te brengen. Drijfnetvisserij is noodlijdend Naar wij vernemen hebben de reders verenigingen in het visserij bedrijf een verzoek gericht tot de regering voor het verkrijgen van financiële steun voor de haringdrijfnetvisserij. Het verzoek is ge daan naar aanleiding van het zeer slechte verloop van de haringdrijfnet visserij in het afgelopen jaar. Het mis lukken van de visserij onder de Engelse Wal heeft de specifieke drijfnetvisserij bedrijven in moeilijkheden gebracht Het verzoek loopt vooruit op de aan bevelingen, die de onlangs ingestelde commissie-Diepenhorst zal doen voor eventuele steun aan het Nederlandse Visserijbedrijf. De redersverenigingen hebben met een groot aantal argumen ten aangetoond, dat de drijfnetvisserij thans een noodlijdende tak van het vis serijbedrijf is geworden als gevolg van het mislukken van het seizoen 1959. MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid west. Aanhoudend vru zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 april Zon op: 6.07 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 12.19 uur; onder; 2.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.36 en 22.23 uur. Laagwater te 4.42 en 17.32 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Russische leider en het Franse volk is praktisch geen enkel incident voorge vallen en werd nauwelijks een wanklank gehoord. Zaterdagavond is niettemin toch nog een dissonant gehoord, een dissonant in de vorm van een lange rede van 50 minuten voor de radio en televisie waar in Kroesjtsjef het blijkbaar toch niet kon nalaten nog even vol gas te geven op het pedaal van zijn propagandama chine, maar met die onbeleefdheid tegenover zijn gastheren was de reke ning ook weer quitte, want de ontplof fing van de atoombom zaterdagochtend in de Sahara is van de zijde van Frank rijk evenmin een gebaar geweest dat uit muntte door hoffelijkheid. Doch die beide déraillementen schijnen toch geen fatale sporen te hebben nagelaten. Men heeft in elk geval als vrienden afscheid genomen, of beter elkaar een tot weer ziens toegeroepen. Behalve aan generaal De Gaulle die waarschijnlijk in de zomer of het najaar een tegenbezoek aan de Sovjet-Unie zou brengen heeft de heer Kroesjtsjef als een goedmoedige Sinter klaas de invitaties met gulle hand overal rondgestrooid en het Russische reis bureau Intourist krijgt de komende maanden dus nog heel wat passages te boeken. Het lartge slotcommuniqué van 5 pagina's, dat over de besprekingen tussen De Gaulle en Kroesjtsjef zater dagavond werd gepubliceerd, doet intus sen veronderstellen dat de resultaten van het bezoek meer op het psycholo gische, culturele en op langere termijn misschien economische terrein dan op het zuiver politieke vlak zijn gelegen. Er is zaterdagochtend nog even een akkoord getekend met de bedoeling de onderlinge samenwerking op medisch, wetenschap pelijk en cultureel gebied te bevorderen. Ook zullen beide landen de handen in eenslaan ten bate van de vreedzame toe passing van hun kennis op atoomgebied. De handelsbetrekkingen zullen eveneens nauwer worden aangehaald ofschoon monsier K. wel duidelijk liet weten dat hij zijn rekeningen niet met dollars zal kunnen betalen. „Die heb ik niet", zo verzekerde de Russische premier reeds vorige week tijdens een ontmoeting met de grootste zakenlieden en industriëlen van Frankrijk voor wie hij ten bewijze, zyn broekzakken binnenstebuiten keer de Slot pag. 2 DERDE SPOETNIK NADERT EINDE Na 10.000 omwentelingen over 450.000.000 km. in bijna twee jaar Het Russische persbureau „Tass" heeft meegedeeld dat de derde Spoetnik, de Russische aardsatelliet die in mei 1958 gelanceerd werd, tussen vandaag en woensdag in de dampkring zal terugke ren en daar, naar de aarde vallend, zal verbranden. De derde Spoetnik is onge veer 10.000 maal de aarde rond gegaan, en heeft meer dan 450 miljoen kilometer afgelegd. De radiozender in de satelliet werkt nog steeds. Dat de satelliet nog steeds in omloop was vond zijn oorzaak in de omstandigheid dat de Russische geleerden niet voldoende wisten over de toestanden van de hogere luchtlagen: hun derde Spoetnik was volgens hun aanvankelijke berekeningen een veel korter leven beschoren. De eerste Russische kunstplaneet, die op 2 januari 1959 werd gelanceerd, heeft haar eerste baan om de zon voltooid en een afstand van een miljard kilometer in de ruimte afgelegd, aldus heeft Tass gemeld. PRINSES MARGRIET DOET BELIJDENIS H. K. H. Prinses Margriet zal eerste pinksterdag in de hervormde kerk te Soest openbare belijdenis des geloofs doen en als lidmaat van de Ned. Herv. Kerk worden bevestigd. De Prinses heeft dit jaar de belijdenis-catechisatie ge volgd bij ds. D. M. Jalink, die haar ook zal bevestigen. Manifest aan regering en parlement Unitt St. gatiE.iJ» Ti-Rn Op het Haagse Plein is na een pro testmars met spandoeken en borden door een duizendtal personen een pro testdemonstratie tegen de apartheids politiek in Zuid-Afrika gehouden. Van het Vredespaleis vertrok een stoet var. ongeveer tweehonderd perso nen. Tydens de tocht door de stad groei de deze aan tot het vijfvoudige, zodat zich een duizend personen verzamelden voor het gebouw van de Hoge Raad. Op borden en spandoeken waren zwart op wit leuzen geschilderd als „Negerver volging is goddeloos", „Zwart en blank samen oen". „Wij vragen recht voor de negers", „Eén volk, de mensheid", „Luns protesteer!" Op het Plein hield de heer G. Ster man een toespraak, waarin hy herin nerde aan de strijd tegen nazidom en fascisme door blanke, bruin en jood ge zamenlijk. „Waarom", zo riep hij uit, „Kan die strijd nu niet samen tegen de apartheid en de gevolgen daarvan in Zuid-Afrika gevoerd worden?" Geen haat „Wij zullen niet dulden, dat mensen van verschillende huidskleur elkaar ha ten". zei de heer Sterman. „Het is dui delijk, dat de leiders der kleurlingen van goede wil waren, doch zy moesten bui gen voor de wil van de blanke premier en kregen hun gelijke rechten niet". Spreker bracht het voorbeeld van Noorwegen in herinnering, waar van officiële gebouwen en woningen de vlag vanwege de gebeurtenissen in de Zuid- afrikaanse Unie halfstok hing. „De Afrikaanse misstand moet uit geroeid worden door een algemene roep om gerechtigheid" zo concludeerde de heer Sterman. Pater S. Jelsma MSC (van Plein I960» las mede namens de hervormde predi kant 1s. P. Lugtigheid een manifest aan regering en parlement voor, dat door de demonstranten met gejuich en applaus ter verzending werd goedgekeurd. Protest gevraagd In het manifest wordt de regering uit genodigd openlijk stelling te nemen en te protesteren tegen de „flagrante schending van elementaire menselijke rechten en tegen de wreedheden, on rechtvaardigheden en onmenselijkheden, waarmede met name in deze dagen de Een overzicht van de met vele spandoeken uitgeruste demonstran ten. die zaterdag in Den Haag tegen de apartheidspolitiek Zuid-Afrika protesteerden. gekleurde bevolking van de Unie van Zuid-Afrika in een volstrekt ondemocra tisch bestel en in een situatie van ver regaande rechteloosheid onder verant woordelijkheid van haar regering wordt bejegend". De demonstrators noemen dit „een dwingende eis van eenvoudige recht vaardigheid en solidariteit op grond van de aanvaarding van de universele ver klaring van de Rechten van de Mens". Men hoopt in naam van de „werkelij ke eenheid en lotsverbondenheid van heel het menselijke ras. zoals ons volk hierin gelooft, dat er voor de regering voldoende aanleiding en motief is ge heel zelfstandig in een manifest bij de regering van de Unie van Zuid-Afrika van haar afkeuring en verontwaardiging te doen blijken". Laagbijtlegrondse propaganda-stunt van Sovjet-Unie Niets te dol voor Moskou (Speciale berichtgeving) In de vroege zondagnacht werd na een ruzie in het café „The Carlton-bar", Oudegracht 170 te Utrecht, de 20-jarige timmerman C. J. Lammerts met een dolkmes neergestoken door een 28-jarige meu belmaker uit Utrecht. Het slachtoffer dat bij de ruzie tussenbeiden kwam en zijn vriend, voor wie de steek bedoeld was, wegtrok werd achter zijn linker schouderblad getroffen. Ter plaatse is hij aan een slagaderlijke bloeding overleden. De jeugdige, pas uit militaire dienst teruggekomen Lammerts (Aalbesstraat 18 te Utrecht) zat met zijn vriend, een 22-jarige schilder, aan een tafeltje cola te drinken. Wat verderop zaten de meubelmaker, diens vrouw en een nichtje het een en ander te gebrui ken. Omstreeks halfeen zei de meubel maker: ..Laten we naar de Victoria- bar gaan. Ik bel een taxi". De taxi chauffeur kwam tevergeefs, want de meubelmaker was ondertussen van ge dachten veranderd: ,,Het is hier ge zellig, we blijven". Ook zijn vrouw vond het gezellig. Zvj ging haar dorst lessen uit een glas cola, dat bij de vrienden op tafel stond. Even later greep zij weer dit glas, waarop een van de mannen vroeg: ..Moet je nbg meer hebben" Blijf je zo?" Het antwoord luidde: ..Dat gaat je niks aan". De man gooide hierop het glas met resterende inhoud naar de vrouw, die woedend werd. Samen met haar nichtje ging zij de man krabben en slaan. Het werd een geweldig tumult. Zelf getroffen De meubelmaker, die reeds meer malen met de justitie in aanraking is geweest, ging zyn krabbende vrouw helpen. Hy trok een dolkmes uit zyn binnenzak en stak. Over het tafeltje van 50 by 50 cm. heen naar de man. Op dat ogenblik greep de timmerman Lammerts in. Hij trok zyn vriend weg voor de dolkstoot, maar werd toen zelf levensgevaarlijk getroffen. Strompe lend bereikte hy de cafédeur, waar hy ineenzakte. De caféhouder waarschuwde direct de enkele straten verder gevestigde GG en GD. Maar de snelle hulp mocht niet meer baten, want het slachtoffer was reeds doodgebloed. Omsingeld Ondertussen hadden de meubelma ker en de beide vrouwen de vlucht genomen. Wie hy was werd direct be kend omdat hy meermalen in het café was geweest. De politie stelde in de omgeving een uitgebreid onderzoek in. maar de meubelmaker hield zich schuil en werd niet gevonden. HU moet kans hebben gezien thuis te komen, want toen de politie om 3.20 uur zUn huis met 7 man had omsingeld, trof men hem in bed aan. De meubelmak'- bekende en werd in verzekerde be we ring gesteld wegens doodslag. Het stoffeiyk overschot van Larn merts werd naar het hoofdbureau va politie gebracht, waar gistermidd. sectie werd verricht door dr. J. Zei denrust, anatoom-psycholoog van h- gerechteiyk laboratorium te Den Haar Premier Kroesjtsjef en zijn echt genote wuiven op de trap van het Russische straalvliegtuigdat hen naar Moskou zal terugbrengen, op het Parijse vliegveld de Fransen vaarwel. Viering van Koninginnedag in Zuid-Afrika De gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, C. R. Swart en mevr. Swart zul len op 30 april eregasten zijn op een noenmaal dat hun ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Ju liana door de Nederlandse gemeenschap van Johannesburg aangeboden zal wor den. Het noenmaal zal plaatshebben in het Nederlandse dorpje dat deel uit maakt van de internationale carnaval- stad by Johannesburg waar een reus achtig carnaval ter gelegenheid van de Uniefeesten zal worden gehouden. Vroe ger in de ochtend van 30 april worden de feestelijkheden door de gouverneur- generaal geopend. Andere gasten op het noenmaal zullen zijn: de*premier van Zuid-Afrika dr. Hendrik Frensch Verwoerd en de leider van de oppositie in het Zuidafrikaanse parlement Sir de Villiers Graaff. en hun beider echtge noten. alsmede leden van het kabinet en andere regeringsfunctionarissen en echtgenoten. Gastheer bij deze gelegen heid is de heer H. van Deinse, Neder lands consul-generaal in Johannesburg. (Van onze correspondent te Bonn) Als een lelyke propagandatruck en een grove onbeschaamdheid betitelde het YVestduitse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren een Russische beschuldiging, die zaterdag j.l. in Mos kou is bekend gemaakt. Het Sovjetrus- sische ministerie van Buitenlandse Za ken had een nota aan de Westduitse ambassadeur in de Russische hoofdstad, Kroll. overhandigd waarin dc Bonds republiek ervan werd beschuldigd „een Russische staatsburger" een nazi- orde te hebben gezonden! De Russische zicnswyze komt erop neer dat deze zo genaamde Sovjetrussisehe burger een Duitse orde ter herinnering aan de Duitse veldtocht van 1941/42 had ge- kreeen voor aan de narilegers bewezen dipnsten. De bedoelde Rus was na de oorlog wegens collaboratie veroordeeld en pas in 1956 by een grote amnestie vriigelaten. Hij zou thans in „volledige vrijheid" leven. Het Russische volk zou door de Westduitse handelwijze zwaar beledigd zijn, nog temeer omdat op de medaille een hakenkruis stond. Zowel vanwege het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken in Bonn als van de Duitse ambasade te Moskou is dit een volkomen verdraaiing van de feiten genoemd, die ten doel heeft de naam van de Bondsrepubliek nog voor de a s topconferentie zoveel mogelijk te bekladden teneinde de Westduitse po sitie onder de Westelijke partners zo slecht als maar mogelijk is te maken. De feiten zijn volgens de Westduitse regering aldus: Onlangs zond een in Rusland wo nende voormalige Duitse soldaat, die zich Iwan Hoppe noemt, aan de am bassade der Bondsrepubliek te Moskou een verzoek tot vaststelling van zijn Duits staatsburgerschap met het doel naar West-Duitsland gerepatrieerd te worden. Als bewijs materiaal voor zUn oorspronkelijke Duitse nationaliteit had hy bij de brief een zogenaamde „Ost- medaille" gevoegd, die iedere Duitse soldaat, die heeft deelgenomen aan Hitiers winterveldtocht tegen de Sov jet-Unie in 1941/42 automatisch heeft gekregen en die geen individuele orde is. De ambassade onderzocht direct dit geval-Hoppe en zond de medaille waar op Inderdaad een hakenkruis voorkomt via de gewone Russische post naar Hoppe's adres terug. Het opengeraakte pakje... .Hoogst toevallig" is het pakje met de medaille daarby op een Russisch postkantoor opengeraakt, aldus de Rus sische autoriteiten. In feite is hier uiter aard, zo zegt men te Bonn. sprake van het openen door de Russische censuur van een Duits officieel schrijven. Men begrijpt in de Westduitse hoofd stad niet dat de Russen en nog wel met een officiële nota op een dergelijke laag- bydegrondse wijze hun propaganda wil len bedryven. Het geval-Hoppe waarvan men op de Duitse ambassade te Mos kou de klinkende bewyzen in handen zou hebben, wordt door de Sovjetrus sisehe propaganda uitgebuit om stem ming te maken tegen Bonn, zo zegt men hier, het is een van de vele étappes op de weg van valse beschuldigingen die van Russische kant de laatste maanden naar de Westduitse regering zyn ge slingerd. en waaraan ook Kroesjtsjef tijdens zijn Franse reis een steentje heeft bijgedragen. Zoals men hier zegt: niets is thans, één maand voor de top conferentie, te dol voor de Russen bij hun poging om Bonn te isoleren

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1