Verzilting en vervuiling van water verontrust de deskundigen Enorme investeringen voor de zuivering en afvoer noodzaak Raadsstukken van Zoeterwoude Naamgeving in Scandinavië wordt op een andere leest geschoeid ZATERDAG 2 APRIL 1960 Verpleegprijs van bejaardentehuizen voor ouden van dagen niet op te brengen In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal hield de afdeling Leiden van de Alg. Bond van ouden van dagen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, plaatste tijdens deze samen komst het bejaardenvraagstuk nog eens in het midden in de belangstelling. Hoewel er allerwege een streven is om de bejaarden gezellige middagen te ver schaffen, wordt z.i. ook in het par lement te weinig aandacht besteed aan de maatschappelijke positie: de on bezorgde oude dag van deze mensen. Spr. was verheugd over de groei van de Bond, welke thans 250 afdelingen, met ruim 80.000 leden, telt. Uit de jaarverslagen bleek o.m., dat de Leidse afdeling (643 leden) tal van activiteiten ontwikkelt. Voor de sociëteit bestaat grote belangstelling. In diverge instanties o.a. de commissie bejaar denzorg is het afdelingsbestuur ver tegenwoordigd. Met de Dienst van So ciale Zaken wordt een prettig contact onderhouden. Tijdens de discussie kwam o.a. ter sprake, dat de huur verpleging van de nieuw te bouwen bejaarden tehuizen voor de leden niet op te brengen is. Mededeling werd gedaan, dat de ge meente Schiedam besloten heeft om aan hen, die een uitkering ontvangen van de Dienst voor Sociale Zaken, met 5 mei ter herdenking van 15 jaar bevrijding een feestgave uit te keren van f 10, (gehuwden) en van f6,— (alleenstaan de). Het afdelingsbestuur zal contact opnemen met het gemeentebestuur om te trachten in deze geest ook iets in Leiden te doen. Nadat de jaarverslagen waren goed- LEIDERDORP Onze plaatsgenoot, de heer H. Heijn, heeft met gunstig gevolg examen ge daan voor de 5-jarige cursus illustratief tekenen aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. WARMOND Eenzaamheid in huwelijk Onder zeer grote belangstelling hield de St.-Agnesvereniging in Huize St.-Li- duina de eerste recollectie-avond. Spre ker was prof. v. d. Boog van het Phi- losoficum met als onderwerp „Hoe kan ik in mijn huwelijk eenzaam zijn". Het grote lijden van de mens, aldus spreker, is zijn vereenzaming. Dichters, wijsgeren en kunstenaars tonen het ons op een tegelijk duidelijke en hartver scheurende wijze. Deze vereenzaming be dreigt ook het huwelyk. Men kan niet louter bleven staat bij een uiterlijke ontmoeting, men moet tot het innerlijke komen door de eigenlijke menselijke waarde te leren beseffen. Het vraagt een heel leven om dit te leren. Zeer kostbaar is de innerlijke ontmoe ting. Gehuwden kunnen dit getuigen, als zij tenminste boven de oppervlakkig heid zijn uit gekomen. Dan wordt het leven boeiend jong, verrijkend en vreug devol. WASSENAAR Op bevrijdingsdag 5 mei zal het Wassenaars Sportcontact een sportmid dag organiseren op het Blauw Zwart- terrein aan de dr. Mansveltkade. Op het programma staan: een hockeywedstrijd tussen een Wassenaars team en de Ba tavieren (oud-internationals), een voet balwedstrijd tussen een Wassenaars elf tal en een sterk Zwaluwen-team, een demonstratie jiu jitsu en judo door le den van de Chr. Gymnastiekvereniging „Irene" en een nationale 3000 meter- atletiekwewstrijd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob N., zn. van N. Haas noot en G. Glasberen; Jan, zn. van L. van den Berg en M. Groenewoud; Ber- nardus C. J., zn. van G. J. M. van der Holst en C. J. M. van Brecht; Louise A. J., dr. van J. M. L. Stynman en A. J. Kars Ondertrouwd: A. J. Nell en M. T. Hoolj- mans; J. W. Jarings en K. Asma; R. C. Broertjes en J. Pillekers. Overleden: L. M. A. Molenaar-du Cha- tinier, 47 Jr.; K. J. van der Gaag, 54 Jr.; P. C. Nulkes, 62 jr.; H. G. Innemee Wlchard, 71 jr.; S. A. M. Voorham, 3 Jr.; C. J. Verburg, 67 Jr. ZOETERWOUDE Raadsagenda De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 6 april a.s. te 7.45 uur ten gemeentehuize in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot het ver lenen van subsidie aan de Chr. Lagere Tuinbouwschool te Rijnsburg; alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Maatschappelijk Werk al hier; alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden; alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan het Medisch Opvoedkundig Bureau te Lei den; alsvoren tot het verlenen van een subsidie in de kosten van restauratie van de parochiekerk aan de Hoge Rijndijk; alsvoren tot het verlenen van een extra subsidie in verband met de herdenking van de bevrijding op 5 mei a.s.; alsvoren tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1955; alsvoren tot wijziging van de rechtspositierege lingen van het gemeentepersoneelals voren tot wijziging van de verordening op de heffing van reinigingsrechten; alsvoren met betrekking tot het leggen van de hoofdbuis van de waterleiding in de Noord-Aa; alsvoren met betrek king tot het aanbrengen van een ver lichting op de laan van Van Beveren en de laan van Wesselingh; alsvoren tot het nemen van 36 aandelen ad f. 1.000.in het kapitaal der N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; gekeurd en het bestuur bij acclamatie was herkozen, volgde een geanimeerde rondvraag, waarbij de voorzitter gele genheid vond op enkele bejaardenvraag stukken nog dieper in te gaan. Mede gedeeld werd, dat vermoedelijk binnen kort in een openbare vergadering het bejaardenvraagstuk aan de orde zal worden gesteld en dat reeds 80 personen zich voor de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen hebben aangemeld. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A. Post te Leiden. Woonhuizen en erven Schel penkade 45 en 49 resp. in bod: f. 11.200.— en f.8.900.koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. resp. voor: f. 11.700.— en f9.500.—. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doct.ex. Franse taal- en letter kunde de heer G. J. Luhrman (Rotter dam); kand.ex. Frans mej. C. M. Elen- baas (Den Haag) en mej. T. Kooistra (Den Haag)Kand.ex. Slavische taai en letterkunde de heer F. W. van Hou ten (Deventer)kand.ex. Engelse taai en letterkunde mej. A. A. Metz (Bloe- mendaal)semi-artsex. de heren H. P. Baaij (Den Haag), G. H. Besselaar (Heer- jansdam), W. T. C. D. Cornet (Baren- drecht), I. I. Kahn (USA) en H. J. Spruijt (Leiden)artsex. de heren P. van Genderen Stort (Den Haag» en A. H. Wissel (Zoeterwoude»; doct.ex. recht de heren A. C. Bosch (Breda) en M. N. G. Pek (Den Haag). pre-advies en voorstel van B. en W. met betrekking tot de afsluiting van het Watertje; alsvoren tot verkoop van grond aan de R.-K. Woningbouwver eniging St.-Willibrord; alsvoren tot overname van de provincie van een gedeelte van de Dokter Kortmann- straat; alsvoren tot het onbewoonbaar- verklaren van enkele woningen; wij ziging van de gemeentebegrotingen 1959 en 1960; voorstel tot het toeken nen van een uitkering ineens over het eerste kwartaal 1960; bespreking aan koop grond; voorstel met betrekking tot de uitbreiding van de R.-K. Land bouwschool aan de Hoge Rijndijk. BIJZONDERS DIENST OUD-KATHOLIEKE KERK. Ter voorbereiding op de Goede of S talie Week zal donderdagavond een kerkdienst voor belangstellenden wor den gehouden, waarin de overdenking wordt gehouden van Christus' lijden aan de hand van de schilderijen van de moderne Zwitserse schilder Willy Fries, d'ie in het kader van deze dienst gepro jecteerd zullen worden. Het kerkbestuur der parochie heeft hiertoe besloten, om dat bedoelde schilderijen met het karak ter van deze dienst in overeenstemming zijn en op indringende wijze de mens van deze tijd met het bijbelse gebeuren confronteren. Deze dienst zal worden geleid door pastoor A. J. Glazemaker AANBESTEDING VERBOUWING PATHOLOGISCH LABORATORIUM. De Rijksgebouwendienst heeft on dershands aanbesteed het verbouwen van het pathologisch laboratorium van het Acad. Ziekenhuis. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. Noord Holland. Haar lem f404.404; N.V. G. J. van Winger den, Gouda f402.000: fa. van der Velde en de Jong. Leiderdorp f385.322; L. Zitman. Leiden f380 263; fa. Bik en Bredeveld. Leiden f377.900; C.V. Proper, Oegsbgeest f371.920. Spaaractie „Wij komen" De directie van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft het initiatief ge nomen deel te gaan nemen aan het na tionaal spaar- en reisfonds „Wy komen" dat kort geleden ten behoeve van emi- grantenouders en hun kinderen door de Naardense journalist M. Reckman werd opgericht. Met de Nederlandse Spaar- bankbond en het bestuur van de Stich ting „Wij komen" zal een plan worden ontworpen om tot één grote landelijke spaaractie te komen, waaraan alle spaarbanken, verenigd in deze bond, zul len kunnen deelnemen. De Spaarbank voor de Stad Amster dam is voornemens aan alle spaarders ten behoeve van het spaar- en reisfonds „Wij komen" een stenen spaarvarken in nationale kleuren, alsmede een speciaal reisfondsboekje uit te geven. Een even tuele bijdrage, welke voor het spaarvar ken zal worden gevraagd, zal in het noodfonds van „Wy komen" worden ge stort. Ook zij die geen kinderen in het buitenland hebben, maar toch voor dit doel willen sparen zullen tegen een kleine vergoeding, eveneens ten bate van het noodfonds, zulk een nationaal spaarvarken kunnen krijgen. NAVO-commissie zal depotkwestie bestuderen De ministers van Defensie op de NAVO- conferentie te Parijs hebben de kwestie van Westduitslands behoefte aan gele genheden voor opleiding en opslagplaat sen verwezen naar de militaire commis sie van de NAVO en generaal Norstad voor verdere bestudering, aldus heeft men gisteren in NAVO-kringen meege deeld. De commissie en de generaal moe ten hun aanbevelingen over deze kwestie binnen twee maanden bi) de permanente NAVO-raad indienen. Generaal Nor- stad zal de NAVO-landen vragen welke bijdragen zij kunnen leveren tot oplos sing van Duitslands moeilijkheden en tot het gehele bevoorradingsstelsel van de NAVO. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, zal binnen drie maanden bij de permanente raad verslag uitbrengen over de vorderingen die zijn land op dit gebied heeft gemaakt In NAVO-kringen werd voorts verno men dat. indien andere NAVO-landen niet in staat zullen blijken te zijn Duits land de logistieke en opleidingsfacilitei ten die het nodig heeft, te geven dan kan de raad Duitsland aanbevelen bui ten het NAVO-gebied bases te zoeken. Men zei dat Spanje als plaats voor Duitse bases op de conferentie niet is genoemd. Rapport over studie belastingwetenschap Thans is het rapport gepubliceerd, dat de „commissie universitaire studie be lastingwetenschap" aan de ministers van O., K. en W. en van Financiën heeft aangeboden. Uit dit rapport blykt o.m. dat het in de bedoeling van de minister van Financiën ligt om de Rijksbelasting academie mettertijd op te heffen, indien de nieuwe universitaire studie naar zijn oordeel de academie zal kunnen vervan gen als opleiding voor de hogere functies in de belastingdienst. Voorts blijkt, dat de mogelijkheid is onderzocht van een indeling als geheel zelfstandige studie in de verenigde facul teiten der rechtsgeleerdheid en der eco nomische wetenschappen, doch dat deze mogelijkheid tenslotte is verworpen. De In 1865 werden in het Neander- dal in de buurt van Düsseldorf beenderen gevonden van een zeer primitieve mens, die bekend ge worden is onder de naam Neander- taler. In Düsseldorf staat nu een monument voor deze Neandertaler, die wij op de foto oog in oog zien met de mens van heden. Vindt U het verschil erg groot? commissie heeft een tweeledige opzet aanbevolen, waarbij een juridische rich ting van de belastingstudie in de juridi sche en een economische richting in de economische faculteit zal worden onder gebracht. DIAKONALE WASMACHINES De hervormde diakonie van Zaandam krijgt herhaaldelijk te maken met ge zinnen, die afbetalingsmoeilijkheden hebben De diakenen hebben daarom besloten een aantal waschines aan te schaffen ten gerieve van sommige ge zinnen, die anders wellicht zich in al te riskante afbetalingsavonturen zouden storten, omdat ze in de gegeven gezins situatie van dit huishoudelijk gebruiks voorwerp werkelijk behoefte hebben. De wasmachines blijven bij de diako nie in eigendom. Zij worden ter be schikking van de gezinnen gesteld, zo lang dit nodig is. ZIEKE RIJN BEDREIGT ONZE SAMENLEVING Binnenkort zal de Alkmaarsezijn reeds ijverig bezig de berries kaasmarkt weer als toeristische at- in orde te brengen, tractie geopend worden. De dragers BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Catriena, dr. van P. Hartevelt en A. den Os; Anthonie, zn. van A. van den Bogaard en S. Kikkert; dementia Maria, dr. van R. C. van Vliet en M. C. van Meurs; Connie, dr. van C. Verhoog en C. Ciggaar. ONDERTROUWD R. R. Bergh en E. C. Boendermaker; P. J van Putten en J. Hartevelt; J. Harte- veld en J. A. Grootendorst; G. van Beelen en M. Roman: A. Westerhoven en M. Fakkel; G. Heruer en M. M. Willemsen; J de Tombe en A. L .A. Mens; G. J. van Leeuwen en A. de Jong; W. Nieuwendijk en A. C. Peters. OVERLEDEN P. de Boorder, 67 Jr., man; C. Sasburg, /3 Jr.. echtgenote van F .van Rynswou; P. Öuwersloot, 72 Jr., weduwe van C. Ro bijn; C. Vendrig, 64 jr., man; G. J. van Leeuwen, 67 Jr., man. De raad van Zoeterwoude komt op woensdag a.s. in vergadering bijeen. Be handeld zal o.a. worden een verzoek van het R.-K. Kerkbestuur van de parochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan de Hoge Rijndijk om subsidie in de kos ten van de restauratie van de kerk. De totale kosten hiervan bedroegen f. 195.006.88. Hiervan kon door bijdra gen van de parochianen worden betaald f. 65.006.88, terwijl voor het restant een geldlening van f. 130.000 werd gesloten. Aan rente en aflossing moet jaarlijks worden betaald f. 7.800, hetgeen nu moeilijkheden gaat opleveren. B. en W. stellen voor een subsidie te verlenen van f. 10.000, af te schryven in 25 jaren. In verband met de a.s. 5 meiviering stellen B. en W. voor een subsidie te verlenen aan de Oranjevereniging op het Dorp en aan het Oranje-comité aan de Hoge Rijndijk van f. 0.60 per kind voor kindertraktatie. Ged. Staten vragen zich af of de aan schaffing van een draaitrommelvuilnis auto, die slechts gedurende 2 dagen per week in bedrijf is voor 80 van de be volking, als noodzakelijk kan worden be schouwd. Genoemd college is geneigd deze vraag ontkennend te beantwoor den, tenzij het aangegeven bezwaar zou kunnen worden ondervangen door sa menwerking met een andere - naburige - gemeente. Voorts wordt opgemerkt, dat de te heffen reinigingsrechten min stens f. 1.- per inwoner moeten opbren gen. Ook wordt de afschrijvingstermijn van de auto (15 jaren) te lang geacht. B. en W. zijn van mening, dat het niet wenselijk is voor de reinigingsdienst sa men met een andere gemeente in zee te gaan. Het college stelt voor de reini gingsrechten vast te stellen op f. 10 per jaar, een draaitrommel vuilnisauto aan te schaffen en de verordening op de rei nigingsrechten te wijzigen. Reeds in 1959 werd besloten de Noord- Aa aan te sluiten op de waterleiding. Ged. Staten hebben de betreffende wij ziging van de begroting nog niet goed gekeurd, omdat zij van mening zijn, dat de bewoners van de Noord-Aa naast de kosten van de dienstleidingen ook een gedeelte van de hoofdbuis moeten beta len. B. en W. hebben reeds onder de aandacht van G. S. gebracht, dat dooi de steeds verder gaande industrialisa tie en de opeenhoping van grote men senmassa's het buitenwater steeds meer wordt verontreinigd, zodat dit water niet meer geschikt is voor gebruik door men sen en dieren. Verder is erop gewezen, dat voor de goede uitoefening van de zuivelbedrijven deze over goed en zui ver water moeten kunnen beschikken. Ged. Staten blijven ech*jr van mening, dat ook een gedeelte van de hoofdbuis door belanghebbenden moet worden be taald mede in verband met de minder gunstige budgettaire positie van de ge meente. B. en W., noch de Waterleidingcom missie, kunnen deze mening delen. Voorgesteld wordt dan ook de betref fende begrotingswijziging te handhaven. In verband met de verhoging van het aandelenkapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt verder voorgesteld 36 aandelen van f 1000,te kopen. Hierop moet 10% worden gestort. In de vorige vergadering heeft de heer Van der Geest een voorstel gedaan tot opheffing van het rijverbod op het Watertje. B. en W. blijven echter van mening, dat het Watertje niet geschikt is voor autoverkeer. Het Watertje is n.l. een doodlopende weg en het is zeer moeilijk om weer terug te rijden. Boven dien is de walkant zeer slap, zodat weg zakking hiervan niet is uitgesloten. Wanneer nu het Watertje zou wor den opengesteld, is er geen enkele mo gelijkheid meer om door het stellen van voorwaarden (bij ontheffing) de hier voor genoemde bezwaren tot een mini mum te beperken. Op grond hiervan wordt voorgesteld de bestaande afslui ting te handhaven. De Prov. Waterstaat is bereid de door trekking van de prov. weg nr. 17 (Euro- paweg) meer naar het westen om te leg gen, waardoor voor de gemeente de mo gelijkheid wordt geschapen een behoor lijk uitbreidingsplan vast te stellen tus sen de om te leggen prov. weg en het Dorp. Voorwaarde hiervoor is, dat de gemeente de bestaande Dokter Kort- mannstraat vanaf de woning Dokter Kortmannstraat 3 tot aan de Dorpstraat in eigendom en onderhoud overneemt en hiervoor betaalt de nog niet door de provincie afgeschreven lasten van deze weg. Deze lasten bedragen nu nog rond f 259.000,B. en W. stellen voor hier toe te besluiten. Conform de circulaire van de minis ter van Binnenlandse Zaken wordt voorts voorgesteld aan het gemeente- personeel over het eerste kwartaal 1960 weer een uitkering ineens te doen van 3% van de maandwedde. Reeds lange tijd werd onderhandeld over de uitbreiding van de lagere land bouwschool aan de Hoge Rijndijk. In een dezer dagen gehouden bespreking met 't bestuur van de onderwijsvereniging van de LTB en de inspceteur van het Lager Landbouwonderwijs is besloten om een noodvoorziening te treffen door het bou wen van een leslokaal en een lokaal voor onderwijs in hand- en vakvaardigheid en techniek. De bouw zal in hout worden uitgevoerd. De kosten hiervan bedragen f. 54.630. De hiervoor genoemde ohder- wijsvereniging is genegen de lokalen te huren tegen 8% van de stichtingskosten en gedurende 8 jaren. Hierover wordt de mening van de raad gevraagd. (Speciale berichtgeving) Met welk een veelheid van problemen ons land ook mag worstelen, gebrek aan water is er toch zeker niet in dit hoekje van Europa. Tenminste, dit is men geneigd te veronderstellen, wanneer iemand in deze richting een vraag zou stellen. De werkelijkheid is echter (helaas) wel even anders. Gebrek aan bruikbaar water voor de drinkwatervoor ziening, voor de landbouw, industrie en recreatie is er wel degelijk, zeker in droge zomers, zoals het afgelopen jaar er een afleverde. Zo sterk is dit tekort bovendien, dat wanneer niet binnen afzienbare tijd binnen onze grenzen grootscheepse investeringen worden gedaan voor zuiveringsinstallaties en als niet op zeer korte termijn met de ons omringende landen bijzondere overeenkomsten worden gesloten, het gevaar bepaald niet denkbeeldig is, dat ons land stellig niet onbewoon baar, maar toch zeker in zijn levensmogelijkheden ernstig geschaad zal worden. Afval-indigestie Het is vooral de Rijn die met zijn enorm zoutgehalte en geweldige orga nische vervuiling, afkomstig van indus trie en grote steden, als de grote boos doener optreedt, boosdoener die juist de laatste oevers waarlangs hy stroomt al vorens in zee op te gaan met afval overspoelt. En het ligt voor de hand dat daar, waar men het meeste last van het vuile water ondervindt aan de be nedenloop van de rivier dus men ook de minste mogelijkheden heeft om iets tegen dit kwaad uit te richten. „De Rijn is ziek", zo stelt ir. J. J. Hopmans, hoofdingenieur-directeur van het Rijksinstituut voor de Afvalwater zuivering, tegenover ons de diagnose van de deskundige. „Voor een belang rijk waterreservoir als deze rivier, is zijn toestand bijzonder ernstig te noe men". Ir. Hopmans is lid van de „Interna tionale commissie voor bescherming van de Rijn tegen overontreiniging", waarin naast Nederland, Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk en Luxem burg zitting hebben. Hy weet dus wat hij zegt wanneer hij verklaart dat ons land een bijzonder zwakke positie in dit internationale overleg inneemt. Zelfreiniging scherming van de Rijn tegen vervuiling is aangepakt, vormt de verzilting. Per dag komt bij Lobith met het rivierwater 34.000 ton zout ons land binnen, vooral afkomstig van de kalimynen in de Elzas en de industrieën in het Lippe-gebied. In het bijzonder de Fransen maken het hierbij bont: dagelijks worden enorme hoeveelheden keukenzout afvalpro- dukt dat overigens niet zonder meer ge schikt is voor de consumptie gemaks halve in de rivier gedeponeerd. „Het is mogelijk", zo legt de heer Hopmans ons uit, dit zout per schip of treinwagon naar de zee te brengen. AJaar dit is na tuurlijk (voor de betrokken Franse on dernemingent een kostbaarder geschie denis dan het transport „per Rijn". Het is alleen zo jammer dat nogal wat Ne derlanders ii) hun drinkwater van dit goedkope zout-vervoer een minder pre- tige nasmaak overhouden. „Als het pro bleem van de Lippe en de Elzas was opgelost, zou wat ons betreft de Rijn op het gebied van de an-organische veront reiniging niets meer te wensen over laten", aldus de Riza-directeur. Van het Lippe-gebied b.v. zou men een speciaal voor de industriële afvalprodukten be stemd kanaal naar zee kunnen graven, zo luidt zijn suggestie. De zout-vijand besluipt Nederland evenwel ook van de andere kant, van zee uit. Vooral de aanleg van de grote havens bjj Rotterdam heeft er de laatste decennia veel toe bijgedragen dat de zouttong uit zee steeds verder de Nieuwe Waterweg binnendringt. Evenals de aanval zou echter ook de verdediging tweevoudig kunnen zjjn: als het van „boven" komende rivierwater een bedui dend geringer zoutgehalte zou hebben, dan op dit moment het geval is, zou de opmars van de zee uit automatisch wor den teruggedrongen. Drink-lenzen Bijzonder sterk komen al deze proble men naar voren by de drinkwatervoor ziening, omdat men juist in deze sector veel meer dan vroeger op het rivier water is aangewezen. Dit blijkt ook uit de tegenwoordig gevolgde methoden van de duinwaterleidingen in het gebied van de Randstad Holland en de streek ten noorden van het Noordzeekanaal, waar bij het rivierwater wordt gebruikt om de in de duinen aanwezige lenzen zoet wa ter (oorspronkelijk in de bodem vastge houden regenwater) op peil te houden. Het is niet voor niets dat alom in den lande bijeenkomsten worden belegd en maatregelen afgekondigd om onze wa terhuishouding veilig te stellen. Het buitengewone belang laat zich nu ook begrijpen van de op 6 april in Amster dam georganiseerde bijeenkomst, waar bij voor al de zuivering van het Neder landse industriële afvalwater onder de loep zal worden genomen. Maar wat ook binnen onze grenzen zal worden gepres teerd, het lykt ons (het zo hoognodige zuivere) water naar de zee dragen, wanneer niet tegelijkertijd in het kader van een overeenkomst der betrokken landen, gebaseerd op het internationaal recht, de genezing van de Rijn wordt voorbereid. Een genezing zonder welke de laatste in de rij van Rijn-staten wel eens gedoemd zou kunnen zyn de dorre omlijsting van West-Europa's dan niet meer te reinigen afvoerriool te worden. Over de organische vervuiling (gevolg van lozing van de rioleringen der grote steden) zegt men in de Bondsrepubliek wel geneigd te zijn de nodige (kostbare) maatregelen voor de bouw van zuive ringsinstallaties te nemen. Maar op dit moment komt de zelfreiniging van West-Europa's grootste stroom toch ernstig in gevaar. De door het water uit de lucht aangetrokken zuurstof zorgt namelijk onder normale omstandig heden voor de verbranding van het zich in de rivier bevindende organische (menselijke, dierlijke en plantaardige afval». Het oppervlaktewater reinigt dus zichzelf. Maar wanneer het evenwicht wordt verstoord doordat de vervuiling in grotere hoeveelheden en dus sneller plaats vindt dan de verversing van de zuurstof, gebeurt hetzelfde als bij een mens, die te veel gegeten heeft, er treedt indigestie op, de rivier wordt ziek, of erger, verandert van een levend organisme, noodzakelijk voor de in standhouding van o.a. onze samenleving, in een stinkend riool. En deze toestand begint zich nu meer en meer by onze Ryn af te tekenen, de Rijn, die in ons land niet alleen over gaat in Waal, IJssel, Merwede, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg, maar ook het grootste deel van de verdere Neder landse waterhuishouding voedt. Wat hiertegen te doen? Grootscheepse aan leg van zuiveringsinstallaties langs de gehele Rijn en zijn zijrivieren van Zwit serland tot aan Hoek van Holland is no dig, zodat het afval van bevolkings centra en industrie het zo hoog nodige frisse water niet meer kan bederven en deze trotse stroom weer zal worden tot West-Europa's werkelijke levensader. Dagelijks 34.000 ton zout Een ander gevolg van de verregaande nonchalance waarmee totdusver de be- Kinderen kunnen voortaan de naam van hun moeder aannemen, indien zij dat wensen (Van onze Scandinavische correspondent) Het is in Zweden, Noor wegen en Denemarken al net als in andere landen, dat het stelsel der fami lienamen minder en min der voldoet. De telefoon- en adresboeken worden steeds moeilijker te han teren door de veelvuldig heid, waarin bepaalde na men als Olsen, Andersson en Jensen voorkomen. De wetgever in alle drie landen gaat daar nu spoedig iets aan doen. Bovendien heeft men oog gekregen voor de onbil lijkheid, dat de een zyn leven lang door een on mogelijke naam gehandi capt kan worden, terwijl anderen zich van de wieg tot het graf kunnen zon nen in de warmte van een fraaie, een traditie rijke of een zeer solide naam. In Scandinavië hebben de meeste mensen, wier naam niet op „sen" of „son" (zoon) eidigt, er een met een geografische of natuurkundige oor sprong. Velen heten bloe semtak, bergstroom, noor- derstrand, bergstrand, noorderstroom, zulks tot in het oneindige geva rieerd. Er zijn ook andere namen, die wél origine ler, maar minder pret tiger zijn. De eerste pre sident van Finland droeg een Zweedse naam en heette Svinhufvud: var kenskop! Tegen het stel sel familienamen komt oe overheid nu in het geweer. De Zweedse en de Noorse regeringen hebben reeds een wets voorstel ingediend en de Deense zal spoedig vol gen. Deze voorstellen ko men erop neer, dat de vrouw bij haar huwelijk kan kiezen tussen haar mans familienaam en die van zichzelf. Zy behoeft dus haar meisjesnaam niet te ruilen voor die van haar echtgenoot, en of zU dat nu doet of niet: hun kinderen kunnen zonder meer de naam van moeder aannemen By aanvaarding dezer wetten zullen velen dat laatste waarschijnlijk doen, zodat het een poosje moeilijk zal wor den te weten wie wie is. U kunt dan van uw Noordeuropese vrienden een kaart verwachten, waarin zij mededelen binnenkort zo en zo te heten. Ook de zogenaamde tussennamen, die aan duiden welke tak van de familie bedoeld is, zullen eenvoudig mogen worden toegevoegd. Daardoor zul len de Bakkers, de Mul ders. de Vissers en vooral de Ohlsens uiteenvallen in kleinere en beter thuis te brengen groepen. Wy herinneren eraan, dat de meeste familienamen in de Napoleontische tijd gegeven zijn, in Scandi navië zelfs nog later. De naam, welke men bezat, was de doopnaam, aan gevuld met de doopnaam Van de vader, gelijk thans op IJsland nog gewoonte is. al heeft men er daar nu veelal een familie naam aan toegevoegd. Maar men schrijft nog steeds „Knutszoon" en ..Arildsdochter", zodat niemand bij het lezen van een naam ooit in twyfel behoeft te zijn o men met een man of een vrouw te doen heeft.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9