[erkdiensten Leiden en omgeving PRACHTBIJTS Twee schilderijen van Remhrandt deden liet maar matig in Londen Dame stal antieke kandelabers uit katholieke kerken in Limburg Repetities voor „My fair lady" beginnen tegen eind dezer maand Nog geheimzinnigheid rond rolbezetting igericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 april 1960 Vijfde blad no. 30016 Zondag 3 april [Iden Herv. Gem. Pieter6ker: 10 ds. D. J. Vossers (Jeugddienst. Open- Geloofsbelijdenls) ooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. Bou- 7 uur ds. P. Kloek, osterkerk: 10 uur ds. H. J. v. Ach- erg. arekerk: 10.30 uur ds. J. N. de Rul- Openbare Geloofsbelijdenis). ,hlehemkerk: 10 uur dr. W. J. de ie te Den Haag. aranathakerk: 10.30 uur ds. Ter Haar leny te Lelden; 7 uur ds. H. J. v. trv. s&ool Boshulzerkade10 uur ds. ïoek. trv. Uloschool Asserstraat: 10 uur dr. H. Oppenhelmer. jla school Marnixstraat: 10 uur dr. H. oten te Rotterdam. VriJz. Herv. (Leldsche Volkshuls): uur ds. G. Scheper te Naaldwijk. Ilse Wallonne10.30 uur d6. De Wat- Ie te Den Haag. rademlsch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. cónessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit tref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr.Von enfeldt; 5 uur dr. Dronkert. hooi Tlmorstraat: 10 uur dr. Weste- 5 uur dr. Von Meyenfeldt. ide Vest: 10 uur dr. Dronkert; 5 uur Westerink; 7 uur ds. Heule. iranathakerk: 9 uur ds. De Boer; ar ds. Heule. hooi Telderskade: 10 uur ds. Heule; ar ds. De Boer. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Het geluk door het bloed alleen) en 5 (ond.: Gij hebt ons Gode gekocht uw bloed) ds. C. v. d. Weele. tref. Gem.: 10 en 5 uur ds. Molenaar, tref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. G. de Vries. ad-Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 Hoogmis; 5 uur vespers in lnterker- ke samenwerking (woensdag 9 uur [ls, donderdag 8 uur bijzondere kerk- st. Onderw.: Zie de mens), ije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) I uur gezongen H. Mis. irlstian Science, Steenschuur 4: 10.30 dienst. opsgez. Gem.: 10.15 uur ds. J. idertz te Hoog Soeren. ang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. J. e te Den Helder. m. Gem.: 10.30 uur ds. E. Prater te Amsterdam. xg Chr. Gemeensch. Middelstegrt. 5 uur dhr. Th. Dikkes. eer des Hells: 10 uur helllglngsdlenst, uur straatpredlking, Gangetje 7.30 u. tkklngsdienst. ptistengemeente10 en 5.30 uur dhr. chouten Jr. (Vrijdag 8 uur bidstond). irlanderveen Herv. Gem.: 10 en ir ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 6 30 uur ds. H. Moolhuizen te Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst Woords; 2.15 uur ds. C. v. d. Weele elden. bbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. rons; 7 uur ds. A. Flink, Jeugddienst. plieii aan den Riln Herv. Gem.: inastraat: 9 uur dr. G. Ph. 8cheers laarlem: 10.30 uur ds. M. Haane- IJer- 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Ge- r Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber. el Gouwsluis: 6.30 uur ds. P. A. Le- Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 u. li, J. Jorissen. Oudshoornseweg10 u. Cadée. Martha-Stichtlng: 10.30 uur H J. Bogers. Geref. Kerk. Marana- erk (Zuiderkerk): 10 uur ds. W. ha; 6.30 uur ds. A. A. v. d. Hoorn te teren. Noorderkerk: 9 uur ds. G. Mul- 4.30 uur ds. W. Wijma. Aula Chr. (urn: 10 uur ds. A. A v d Hoorn; uur ds. G. Mulder. Hooftstraat: 10 I.30 uur ds. W. Tom. Geref Kerk jemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. GereL^Kerk.Noorderkerk Grijpen- straat: 10.45 en 6.30 uur ds. M. S. Oud-Geref. Gem. van Mandersloo- t- 9 30 en 4 uur leesdienst. Rem. Gem. van Mandersloostraat7 uur A. de Jonge, kand. te Lelden, nthulzen Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds W. A. S. Laurense. Geref. Ge- ate: 9.30 en 6 uur leesdienst. (Woens- 7.30 uur ds. Kersten te Schevenin- deeraven Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds C. v .d. Bosch. (Nieuwerbrug) uur dhr. J. v. d. Hoek te Nleuw- Herv. Evang.: 9 uur ds. H. Hutlng iouda: 7 uur ds. P. C. de Vey Mes- te Den Haag. Ger. Kerk: 10 en 6.30 ds. L. Loosman. (Nieuwerbrug): 9.30 30 uur ds. J. Wagenaar te Zwam- Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 2.30 uur ds. v. d. Hoek. VriJz. Herv.: 7.15 uur ds. Hoftijzer te Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. Fokkema te Kaag; 7 uur ds. Swets te Rijk (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. v .d. Berg te Sas- senheim; 3 uur ds. P. D. Kruvver te Sas- senheim. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds L. Floor. NoordwUk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur (Heilige Doop) en 7 uur ds. J. van Dok. (Plckéstraat 64a): 10 uur Jeugd kerk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. uur dr S Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J. Cupedo; 7 uur ds. W. Hoekstra speciale Jeugddienst voor de leeftijd Van 15-25 Jaar). Geref. Kerk: 10 uur ds. Bouma; 5 uur ds. Ferwerda. Noordwijkerhnut Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits (H.D.); 7 uur ds. H. S. J. Kalf te Bennebroek. Oegstgeest Herv. Gem. Groenekerk: 10.30 uur ds. B. C. Vissers (Bevestiging nieuwe lidmaten. Bediening H.A.). Pau- H. Gijsbers te Lelmulden; 7 uur as. c. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u. Dienst des Woords; 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Sassenlieim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Callenbach te Oegstgeest; 5 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. Van den Berg. Oud- Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Pijpers te Den Haag. t Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heljner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur ds. Ferwerda; 5 uur ds. Bouma, bel den te Noordwijk aan Zee. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong (Jeugddienst). Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. E. Saraber; 7 uur ds. W. G. Meijerlng. (Rijndijk): 10 uur ds. W. G. Meijering. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Van Roon Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Deurne (toez.) J J. Duve- kot .vicaris te 's-Gravenhage. Te Drach ten (4de precl.pl.) S. de Roest te IJ mui den-Oost. Te Solingen (Duitsland) J v Dok te Noordiwyk-Binnen. Te Leeuwarden (vac. F. H. Bruins) O. Elseman te Bergen op Zoom. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Haulerwijk J. G. Eelderink, vicaris te Surhuizum Aangenomen naar Harlingen (vac. W H. den Ouden) P. C. Klljnsma te Oosterend op Texel. GEREF. KERKEN. Beroepen te Weeep (2de pred.pl.) J. Nammensma te Roodeschool. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Aarlanderveen-Nieuwkoop J. van Dort te Tholen en D. Slagboom te 's-GTavenaande VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Benoemd tot voorganger te Klaziena- veen S. Geertsma, kand. te Utrecht GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Barssele Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. am (Openb. Geloofsbelijdenis). Ger. (Vrijgem.)9.30 en 3 uur ds. H e Oer. Gem.: 10 en 6 uur lees- Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst; ir dhr. J. Sevensma te Amsterdam, ikoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur 1. de Leeuw; 6.30 uur ds. Westerveld otterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en uur ds. P. J. de Bruin. Geref. Gem.: 6 uur leesdienst. Ver. van Vrijz. 10 uur ds. A. Kalis, lerswoude Herv. Gem.: 9.30 en uur ds. Chr. v .d. Leeden. Geref. 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. legom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. wer (Belijdenis des geloofs); 5 uur J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 ds A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: lil 5 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Bond: 10.30 uur mej. Peters te istede. Evangelisatie-samenkomst i (Nutsgebouw). Spr. dhr. Jac. Zee- .evangellst te Haarlem. (Maranatha- tikomst woensdag 8 uur in het Nuts- Spr. ds. J. Visser te Amsterdam). Bginade Herv. Gem.: 10 uur ds. Duwer te Alphen aan den Rijn. ir Herv. Gem.: 10 uur ds. Hoek je Noordwijk Binnen (Jeugddienst); ds. M. Fokkema. twijk aan den RUn Herv. Gem.: ur ds. A. Makkenze (H.D.); 6 uur van Gosliga te Rijnsburg. (Kapel l»e Duinweg)10 uur vie. J. van t Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H (Interkerkelijke dienst gymnastlek- Narcisstraat)10.30 uur iRheid te Den Haag. twijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe i: 10 uur ds. Hagen (Openbare Be lls); 6 uur ds. Hagen (H.D.). Oude 10 uur ds. Tukker; 6 uur ds. Of- i (Openbare Belijdenis). Kapel: rar ds. Offerings; 5 uur ds. Tukker, tan Prinstererschool10 uur ds. De Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Na- 4.30 en 6 uur ds. Pijlman. Zeehos- 6.45 uur ds. Nawljn. Chr. Geref. 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. (Vrijgem.): 9.30 en 5 uur ds.Breen. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Gemeente in Ned.: 10 en 5 uur enst. idekerk Herv. Geem.: 10 en 7 u oerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur tjlstra. lerdorp Herv. Gem.: 10 uur (H. n 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerk- 10.30 uur ds. J. Kroon te Spaarn- (Gebouw)10 uur Jeugdkerk. Geref. 10 uur ds. Dijk: 6.30 uur ds. Ban- Kerkzaal Zijlkwartier)9 uur ds. i; 5 uur ds. Dijk. Vrijz. Herv. (ge- Lindelaan 12a): 10.30 uur mej. C. mg te Overschie. muiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Baart: (Pnlël)7 uur ds. D. H. srs. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. Koffrie. s Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur Pettinga; 7 uur ds. G. Pettlnga Idienst, onderwerp: „Saamhorlg- I. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. S. a te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref 10 uur ds. H. van Gilst; 4 uur enst. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. geen dienst, on koop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. de Jong; 6.30 uur ds. A. de Leeuw «koop. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u. van Beenen te Hilversum. Rem. _Gem.: 10 uur ds. Van Gennep. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur prof. van der Melden te Den Haag. Ueel van collectie-Van Aalst, met ophef aangekondigdstelde teleur bij Christie (Van onze Londense correspondent) Bij Christie in Londen viel qisteren de hamer met een harde tik 56 maal. zelfs met meestal niet meer dan een minuut onderbreking. Binnen het uur had de beroemde collectie, welke eens het huis te Hoe velaken van ds. C. J. K. van Aalst opluisterde, een bedrag van een kleine anderhalf miljoen gulden opgebracht (144.737 pond), in zekere zin een tegenvaller, gezien de enorme prijzen welke doorgaans in Lon den als voornaamste wereldcentrum van de kunsthandel niet alleen voor impressionisten maar ook voor oude meesters plegen te worden betaald. Een teleurstelling was het in elk geval dat Rembrandts ..Juno", de gekroonde Hendrikje Stoffels, de limiet niet haalde en bij ruim een half miljoen gulden (52.500 pond) werd opgehouden. Geen fantastische sommen zomaar voor een naam De verwachting was. dat het schilderij dat enkele eeuwen ondergedoken is ge weest een bedrag van tenminste 100.000 pond zou opbrengen. Sommigen spraken zelfs van 250.000 pond. Dat zulks niet is gebeurd, vormt het bewijs dat men gelukkig niet blin delings voor elke grote naam een fan tastische som betaalt en dat kunstzin nige overwegingen ook nog een woordje meespreken Het schilderij heeft name lijk gedurende zijn omzwervingen danig geleden en is voor een derde gerestau reerd. Het heeft helaas veel van zijn oorspronkelijke glans en innerlijke kracht verloren. Desondanks was het bod nog altijd de moeite waard wan neer men in aanmerking neemt dat het na de herontdekking op een Duitse vei ling in 1936 zevenhonderd gulden op bracht. Of de „Juno" nu onderhands toch nog zal worden verkocht, is zeer de vraag. gere, „Dorpsruzie" en ..Dorpskermis", beiden niet van al te beste kwaliteit, haalden resp. 1600 en 2500 guineas. De Van Aalst-veiling vormde een on derdeel van een grotere verkoping. Het tweede deel daarvan bracht 162.981 pond op, zodat de totaal opbrengst van deze dag ruim drie miljoen gulden be droeg Op deze tweede veiling hoofdzakelijk van werken afkomstig van een aantal Engelse verzamelaars, welke over het algemeen op hoger peil stond dan de collectie-Van Aalst, was er een andere veerboot van Salomon Ruysdael. welke 15.750 pond «.ruim 157.000 gulden) op bracht. of tien maal zoveel als er in 1950 voor hetzelfde doek in Amsterdam werd betaald! Het doek werd gekocht door een der directeuren van Christie, die daarvoor een opdracht had. De belangrijkste verdere resultaten waren Nicolaas Maes' „Biddende vrouw" voor 13 000 guineas. Rubens' „Meisjes kopje" 400 guineas, Claude Lorraine „Rust tijdens de vlucht naar Egypte" 7000 guineas. Jacob Ruysdael „Kasteel aan de Amstel" 8000 guineas «gekocht door Robert van Eyck», en Allessandro Magnasco „Boslandschap" 10.000 gui neas. Niet gerechtvaardigd De andere Rembrandt, „Tobit" die de terugkerende Tobias verwelkomt, ver- ging het ook niet al te best. Dit nog al tijd indrukwekkende doek - speciaal het I prachtige lichtgroene zijden gewaad van de hoofdpersoon bracht ruim 27.000 gulden op (2.730 pond). Het werd ge- kocht door de Londense kunsthande laar Hendrik Cevat. De ophef welke van I tevoren van deze veiling was gemaakt, Landbouw en Visseru de heffingen op bleek niet geheel gerechtvaardigd. De consumptiemelk gepubliceerd, welke per SUBSIDIE CONSUMPTIEMELK VOLLEDIG AFGESCHAFT In de Ned. Staatscourant van gisteren j zijn bij beschikking van de minister van luskerk: 10 uur ds. W. Walvaart te Sas- 8enhelm: 7 uur ds. A. P. v. d. Haas te Den Haag. Hoge Mors: 10 uur dhr. J. Vink te Katwiik aan Zee. Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur dr. Faber te Wassenaar. Ger. Kerk Mau- rltslaan: 10 uur ds. J. Bijleveld; 5 uur ds. J. H. Baas. Ger. Kerk (Vrijgemaakt): W. de Zw.kerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur leesdienst. Oude-Wetering Herv. Gem 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet; 6.30 uur ds. G. J. W. van Bleek te Woubrugge. Rem. Geref Gem.: geen dienst. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga (Openb. Gel.bel.); 5 uur ds. D. Bouman te Katwyk a Zee. (Be- thelkerk): 10 uur ds. J. H. Boerlljst te Den Haag; 5 uur vicaris J. van 't Kruis te Katw. a/d. R.). Geref. Kerk (Petra- kerk): 9 uur ds. J. H. Baas te Den Haag- west; 4 uur ds. v. d. Linde. (Rapen- burgkerk)9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 u. ds. Post. (Maranathakerk)9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. Chr. Gerei. Kerk (Petrakerk): 10.30 en 5 30 uur ds. Kampman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 10 uur ds. Brüning; 7 uur afscheid ds. Brüning. te Pijnakker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 8.30 uur ds. W. G. de Vries te Leiden; 3.15 uur ds. J. Verkade te Voorburg. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur Eerw. heer Kruithof te Monster. (Wljkgebouw Es doornlaan): 9.30 uur ds. Van Dijk te Nieuwerkerk a. d. IJssel; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Ver.geb. Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds. Hul- tlng te Gouda (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoeij. Chr. Af gescheiden Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Remonstr. Geref. Gemeen te: 10 uur mevr. da. Van 't Hof-Visser. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dhr. A. v. d. Berg te Valkenburg; 7 uur ds. M. Fokkema te Kaag. Wassenaar Herv. Gem. 10 uur ds. H. Beker; 7 uur ds. P. A. A. Klüsener te Delft. (Kievietkerk)9 uur Jeugdkerk: 10 uur ds. J. T. Wiersma: 7.30 uur Jeugd dienst. ds. J. Alers te Rotterdam (Dey- lerhuis) 9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur dr. Th. C. Frederikse. Geref. Kerk (Bloem- camplaan): 10 en 5 uur ds. G. van Dui nen. (Zijllaan); 10 en 5 uur ds. A Lan- geler. te Valkenburg. Ned. Prot. Bond De Hervormde Kapel te Oudshoorn (Alphen a. d. Rijn) (Foto Leldsch Dagblad) (Lange Kerkdam)10.35 uur dr. P. D. TJalsma te Den Haag. NPB Rem. Gem./ Doopsgez. Gem. (Johannahuls)10.30 u. mej. J. H. van der Slooten. Soefibewe ging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuis): 10 en 5 uur J. W. Gris- nlgt te Rotterdam. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij (De Hoef) 7 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. W. Genult. G. Zwaniiiierdam Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. R. A Flinter- man te Den Haag. Rem. Geref. Gem.: 10 uur dhr. Blerenga. Een gezienepersoonlijkheid Gesnapt door optreden van een geestelijke (Van onze Limburgse correspondent) Door het snelle besliste optreden van een geestelijke van de katholieke paro chiekerk in Gronsveld, gelegen tussen Maastricht en Eysden, heeft de Rijkspolitie kunnen arresteren, een dame van middelbare leeftijd, die als gescheiden vrouw vertegenwoordigster is van een Belgische firma in medische instrumenten. Zij woont te Rekem, in Belgisch Limburg. De geestelijke ontmoette deze vrouw in de onmiddellijke nabijheid van de kerk, terwijl ze een nauwelijks verborgen gehouden grote antieke kandelaar droeg, welke de kapelaan herkende als afkom stig te zijn uit de kerk. waaraan hij als zielszorger verbonden is. 3|)ua)jaApv De vrouw, die onmiddellijk aange houden werd. wordt ervan verdacht in het afgelopen jaar, in een aantal kerken in Belgisch en Nederlands Limburg, voornamelijk koperen en zilveren an tieke kandelaars te hebben gestolen. Dat zijn over het algemeen kunstvoor werpen uit de 16e tot en met de 19e eeuw. In 1959 alleen al. waren uit 15 Belgisch-Limburgse kerken, tenminste 19 van dergelijke kostbare kaarsenhou ders verdwenen. De Belgische politie slaagde er niet in een spoor van de da der of daders te ontdekken. Weliswaar was in april van het vorig jaar te La- naeken in dezelfde tijd dat daar vier waardevolle koperen kaarsenstandaards van het hoofdaltaar verdwenen, de auto van de Luikse antiquair gesignaleerd, maar bij navraag kwam geen enkel ver band tussen de handelaar in oudheden en de kerkdiefstal vast te staan. En ook een huiszoeking leverde niets op. Ongeveer vier weken geleden werden uit de parochiekerk van Breust-Evsden tot tweemaal toe, met enkele dagen tus senruimte. telkens vier antieke kande laars gestolen, onder omstandigheden die volkomen identiek waren met de geheimzinnige kerkdiefstallen in Bel gisch Limburg. Van die zelfde tijd da teert de roof van twee kostbare zilveren kandelaars, die op een van de zij-alta ren in de St.-Servaas kerk te Maas tricht stonden. De oplettendheid van de Gronsveldse kapelaan, heeft nu tot een aanhouding geleid, welke de op lossing werd voor de tientallen kerk diefstallen in de beide Limburgen Bij een huiszoeking in de woning van de gearresteerde vrouw, die van zeer goede familie is en in haar omgeving een uitstekende reputatie genoot, wer den slechts vier antieke kandelaars en een zilveren doosje voor gewijde olie gevonden. Deze voorwerpen zijn zo goed als zeker afkomstig van een recente kerkdiefstal. Waar de andere kandelaars zijn gebleven, speuren de Nederlandse en Belgische politie instanties thans na. De aangehoudene heeft de meeste diefstallen waarvan zij verdacht wordt al toegegeven. Zij heeft bovendien het adres van een Brusselse antiquair op gegeven, waar zij de meeste kandelaars heeft verkocht. De arrestatie heeft uiteraard veel opzien gebaard, vooral te Rekeni, waar de dame een zeer geziene persoonlijkheid was. Doodstraf voor drievoudige moordenaar in België Een Belgische krijgsraad heeft giste ren een jonge korporaal ter dood veroor deeld, omdat deze begin november van het vorige jaar in Antwerpen drie men sen met messteken heeft gedood. De korporaal was in de avond van de eerste november de woning van de fami lie Goublomme binnengedrongen. Hij doodde de 81-jarige mevrouw, haar doch ter en haar zoon, een priester. Na zich van de inhoud van de brandkast te heb ben meester gemaakt, vertrok hij in de auto van de geestelijke. Tegenover vrien den met wie hij na de moorden een tocht Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever collectie omvatte slechts 20 pet van de totale verzameling Van Aalst en he laas schijnt men niet al te kieskeurig te zijn geweest bij de samenstelling van de veilingnummers. Misschien uit de overweging dat in Londen elk aange boden schilderij raak is. Indien men dit heeft gemeend dan be tekent dit een onderschatting van de artistieke gevoelens welke het leeuwe- deel der kunstkopers los van andere overwegingen bezielen, hetwelk een ver heugend verschijnsel is. Een veiling als deze is als een galapremière in de schouwburg. Maar het werd dit keer door de over het algemeen matte tin ten en weinig inspirerende voorstellin gen een nógal saaie vertoning, zonder de overspringende vonk welke ook bij een veilingpubliek schokken van ontroe ring kan teweeg brengen. Ditmaal ont brak de spanning, welke zo vaak andere Londense veilingen kenmerkt. Desniette min werd. afgescheiden van de Juno, voor de werkelijk belangrijke doeken een uitstekende prijs betaald. Maar deze waren ver in de minderheid. Hoge prijs voor Fabritius De hoogste prijzen, 14.000 guineas (een guinea is 21 shilling een shilling meer dan een pond), werden betaald voor Ca- rel Fabritius' portret van Rembrandt, gekocht door de Londense kunsthande laar Agnews, en Meindert Hobbema's Rivierlandschap met bos, welke in het bezit kwam van de in Londen wonende Nederlandse kunsthandelaar Robert van Eyck. Pieter Pietersz' „Gebed voor de maaltijd" 2000 guineas, Jan Sieberr t hts „De overstroomde weg" 6500 guineas, Adriaen van Utrecht „Stilleven met bloemen" 1200 guineas. Twee Salomon Ruysdaels, namelijk Rivierscène met veerboot en Rivierland schap met vissers, brachten het niet verder dan resp. 1100 en 1000 guineas. Twee doeken van Pieter Breugel de jon- 3 april 1960 van kracht worden. Deze heffingen, die zoals men weet ten doel hebben de consumptiemelk te verrekenprijs te laten opbrengen, zijn aangepast aan de inmiddels gewijzigde inleveringspryzen van boter, kaas en melkpoeder, alsmede aan de per genoem de datum in werking tredende prijsver hoging van consumptiemelk en con- sumptiemelkprodukten tengevolge van de algehele afschaffing van de consumen tensubsidie op melk. De Zweedse producer, Lars Schmidt, echtgenoot van filmster Ingrid Bergman, zal op 20 april a.s. in Nederland de rol verdeling bekend maken van de Neder landse versie van „My fair lady", die dit najaar in het Rotterdamse Luxor-thea- ter in première zal gaan. Langzamerhand komt er enige teke ning in de rolbezetting, twee hoofdrol spelers zijn reeds bekend. Wim Sonne- veld als prof. Higgins en Johan Kaart als mr. Doolittle. Over de vrouwelijke hoofdrol, Elisa Doolittle, doen tal van geruchten de ronde. Naar wij vernemen is reeds een contract getekend met een jonge actrice. De voorbereidingen voltrekken zich overigens in een mysterieuze sfeer. Gis teren zaten in het De la Mar-theater te Amsterdam vier heren in de verder lege zaal: de Deense regisséur, Sven Aage Larsen, Wim Sonneveld en de Neder landse produktieleider, de heer W Hof man en mr. P. Meerburg. Op het toneel huppelden een voor een de balletmeisjes voor. die zich voor de auditie hadden gemeld. Maar telkens, wanneer de deur achterin de zaal bewoog, draaiden de vier mannen zich met een ruk om; men wenste geen pottekijkers, zelfs niet waar het de vrij onbelangrijke plaatsin bal let en koor betreft, waarvoor gisteren de tweedaagse auditie is begonnen. In ieder geval staat nu vast. dat de premiere van deze succes-musical niet in Amsterdam kan plaatsvinden. Dit na jaar start in Theater Carré namelijk de langs Antwerpse caré's maakte, ver klaarde hij dat hij een belangrijke hoe veelheid geld en een auto had geërfd. Omdat de moordenaar ten tijde van de moord zijn dienstplicht vervulde, werd hij door een krijgsraad berecht. nieuwe Snip en Snap Revue en men heeft het kennelijk niet aangedurfd, naast deze show, een tweede evenement in de hoofd stad te brengen. Het zalenprobleem sprak uiteraard ook een woordje mee. Gisteren is echter het contract gete kend volgens hetwelk „My fair lady" medio januari 1961 onmiddellijk na de voorstellingen in Rotterdam, in het Am sterdamse Theater-Carré zal komen. Het Circus-Strassburger zal hiervoor een veer moeten laten: in plaats van de traditio nele twee circusprogramma's van elk vijf weken, zal Amsterdam de komende win ter slechts één circusprogramma van drie weken krijgen. De repetities voor „My fair Lady" zul len reeds eind deze maand beginnen. De vertaling van de Engelse teksten is thans gereed. Michel van der Plas en Seth Gaaikema hebben de vertaling van de liedjes voor hun rekening genomen. De kostuums zullen geheel in Nederland worden ontworpen en vervaardigd, d® decors zullen identiek zijn aan die, welke aan het succes van de musical in New York zo belangrijk hebben bijgedragen. Behalve in Rotterdam en Amsterdam zal er ook een reeks voorstellingen in Den Haag worden gegeven. RECHTZAKEN Markiezenmaker geeft thans zijn daad toe (Van onze Haagse redactie) Een 45-j arlge markiezenmaker die na de poging tot doodslag op 21 maart j.l. gepleegd op zijn hospita in de Naald wij ksestraat te Den Haag nog steeds in het ziekenhuis verbleef, vanwege de ver wondingen die hij zichzelf toebracht, is thans zover hersteld, dat de politie hem gisterochtend officieel heeft aange houden en naar het hoofdbureau heeft overgebracht. Hij heeft verklaard, dat hij de be wuste ochtend woorden met zijn hospita heeft gekregen. De onenigheid ging over de a.s. schoonzoon van de hospita. Op een gegeven ogenblik is de mar kiezenmaker kwaad geworden. In zijn opwinding is hij naar de achterkamer gelopen en de vrouw met de achterkant van de bijl op het achterhoofd geslagen. Toen hij zag wat hij had gedaan, heeft hij getracht de hand aan zichzelf te slaan. Boete voer mishandeling van dieren (Van onze Haagse redactie) Drie weken voorwaardelijke gevange nisstraf en f. 100 boete, zo luidde het vonnis van het Haagse Gerechtshof in de zaak tegen een 61-jarige Zwijn- drechtse boer. die zich heeft schuldig gemaakt aan dierenmishandeling. De procureur-generaal bij het Hof had drie weken onvoorwaardelijk geëist te gen dp dierenbeul, die twee zeer jonge kalveren met de halzen aan elkaar had geketend. De op zichzelf al zware ijze ren ketting, die hij hiervoor gebruikte, had hij nog verzwaard met een balk. De ketting was zeer diep in het vlees van de dieren gedrongen en moet vrese lijke pijn hebben veroorzaakt. De boer had deze maatregel genomen om te voorkomen dat de aanvankelijk heel dartele dieren uit het weiland zouden lopen. Niet voor de KLM, wel voor Air France en Boac President Eisenhower heeft gisteren een besluit van de raad voor bur gerluchtvaart om aan Air France en de Boac landingsrechten in Los Angeles te verlenen, goedgekeurd. De Boac kreeg toestemming om via de Poolroute tussen Londen en Los An geles te vliegen. Schilderijendieven actief aan de Rivièra In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit het hotel Colombe d"Or te Saint- Paul-de Venioe by Nice moderne schil deryen ter waarde van twee miljoen nieuwe franken «Tuim anderhalf mil joen gulden) gestolen. Er zyn doeken onder van Pica.sso, Braque, Dufy, Buffet en Modigliani. Als gevolg van deze diefstal heeft de politie de ryke bewoners van de Rivièra die kostbare schilderyen bezitten, ervoor gewaarschuwd dat er weieens een „goed georganiseerde dievenbende" aan de Ri vièra aan het werk kan zyn De gestolen schilderijen maakten deel van een verzameling, die de eigenaar al in 1920 is begonnen aan te leggen, toen bekende kunstenaars als Picasso. Dufy en Chagall hun verteringen met schilde rijen betaalden. Daar de gestolen doeken in de hele wereld békend zUn. zal het voor de dieven wel te gevaariyk zyn om ze op de gewone markt aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7