Studeiiteiiparlement behandelde in matte debatten actuele problemen B. S. A, Klop 40 iaar in Rijksdienst fBauknechi WETENSCHAPS-CONTACTEN IN DE TOREN VAN BABEL Geen vuurwerkwel verrassingen TYPEN ;°/vinee'syst- STENO V00R- JAARS- MOE- HEIO Sinds 1951 in Leiden hoofd lste afdeling Inspectie belastingen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 april 1960 Tweede blad no. 30016 Medische Dienst Voorschoten Dokter James, Leid- seweg 51, tel. 2520. Wijkverpleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Zuster Konijn, Dorps straat 68. Warmond, tel. K 1711 - 250. Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075. Dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. no. 8303. Apothekersdienst: Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Leiderdorp Dokter Van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest Dokter Held. tel. 29649. Dokter Lanen-Baron, tel. 21610. Advertentie NaZiui/vêti&e Wc&yHjëtfix>d& met de Bauknecht Volautomaat Vanaf f1460.- Vanaf f1460.- Imnnrtear: M.V. Ma Importeur: H.V. Mentor-Apeldoorn Verbond Wetenschappelijke Onderzoekers organiseerde gesprek over taalproblemen Het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers heeft van daag in het Kamerlingh Onnes Laboratorium een bijeenkomst belegd, waarin verschillende sprekers de problemen belichtten, welke voort vloeien uit de nogal wat verwarrende wetenschappelijke terminelogie, die tot moeilijkheden leidt bij het elkaar verstaan en begrijpen tijdens internationale wetenschappelijke ontmoetingen. Voor deze bijeenkomst is als bijzónder toepasselijk motto gekozen het „wetenschappelijk con tact in de toren van Babel". (Van een onzer redacteuren) Een Kamerdebat is meestal een zich min of meer moeizaam voort slepende discussie over al of niet belangrijke en belangwekkende on derwerpen. Het resultaat en enkele flitsende hoogtepunten van zulk een debat worden door de buitenstaander over het algemeen wel ge waardeerd maar er is toch een bijzondere interesse in het onderwerp voor nodig om de besprekingen als geheel te kunnen appreciëren. De laatste zeven jaren was er telkens weer één traditioneel ge worden uitzondering op deze sfeer: de bijeenkomst van het studenten- parlement. Deze traditionele exceptie vonden wij gisteren niet terug, toen in de vergaderzaal van de Tweede Kamer het studentenparle- ment weer bijeenkwam om twee zaken te bespreken, die binnenkort in de werkelijke Kamer behandeld zullen worden: de wijziging van de Loterijwet teneinde de voetbaltoto te legaliseren en de wijziging van de Hogeronderwijswet, waarbij volgens de voorstellen een be perkte beknotting in de studievrijheid wordt opgelegd. Overigens was het debat over deze zaak leerzaam en interessant, want er bleek duidelijk uit (in tegenstelling met wat „gespeeld" werd bij de behandeling van de loterijwet) dat de stemming tegen de studiedwang in de studentengelederen niet unaniem is. Tegen en voor! De besprekingen ontbeerden over het algemeen de typisch studentikoze humor, originaliteit, rake spitsvondigheid en jeugdige frisheid van vorige zittingen van de Studenten Generaal, al ontbraken ook de verrassende momenten niet, b.v. toen de „minister" van O., K. en W. (die bij uitzondering mee mocht stemmen over zijn eigen wetsontwerp) vol enthou siasme stemde voor een uit de Kamer komend voorstel tot wijziging van dit ontwerp op een zeer essentieel punt, ter wijl hij voordien deze wijziging te vuur en te zwaard had bestreden. Het was voor het eerst, dat niet hypo thetische wetsontwerpen behandeld wer den, maar reële aangelegenheden, die als gezegd binnenkort ongetwijfeld tot uitvoerige debatten in de werkelijke volksvertegenwoordiging zullen leiden. De behandeling van de loterijwet was kennelijk door de studenten opgezet als een oefening in de naleving van het reglement van orde. De sprekers namens de verschillende fracties brachten weinig originele en oprecht gemeende argumenten pro en contra de verschillende facetten van het toto-vraagstuk naar voren doch beperk ten zich tot een wat gechargeerde for mulering van gekarakteriseerde partij standpunten. Ongetwijfeld gevolg van het feit, dat de indeling in fracties min of meer parallel gekozen was aan de wer kelijke Kamerindeling en niet naar de werkelijke politieke overtuiging van de studenten. Het debat over deze loterij wet kwam dan ook niet uit boven een nu en dan wel vlot gespeelde komedie. Het is overigens voor de poolaanhangers te hopen, dat de legalisatie van de toto mettertijd in werkelijkheid een sterkere doelverdediger zal vinden dan de „minis ter" van gisteren, hoewel tot verdediging van Hare Excellentie gezegd moet wor den, dat er nu ook niet zo heel veel in telligents te antwoorden was op hetgeen door de Kamerleden naar voren was ge bracht. Het voordeel van dit debat dat restte noemden wij reeds: een niet on verdienstelijke oefening in naleving van het reglement van orde. Studievrijheid: geen eenstemmigheid Anders was het gesteld met de bespre kingen over de wijziging van de Hoger onderwijswet. De praeses van de Neder landse Studentenraad, de heer H. J. Mul ler, de vorige praeses van het Leidsche Studentencorps, interpelleerde de rege ring over de in deze wetswijziging voor genomen beperking van de studievrijheid. Minister Cals is namelijk voornemens de studie (niet het examen afleggen) aan een universiteit of hogeschool mogelijk te verbieden wanneer bepaalde examens niet binnen een bepaalde termijn met goed gevolg zijn afgelegd. Deze beper king van de studievrijheid houdt de ge moederen in de Universitaire wereld danig bezig, zij het dan ook dat de be perking iets verzacht is vergeleken bij de examenuitsluiting welke onder soort gelijke omstandigheden vier jaar geleden door dezelfde minister werd voorgesteld. Dat voorstel ging indertijd door de vrij wel unanieme tegenstand van de Kamer van de baan. De Nederlandse Studen tenraad heeft onlangs een adres aan de Staten Generaal gericht waarin gepro testeerd wordt tegen deze nieuwe intro ductie van studiedwang, aangezien dit de aantasting betekent van een principiële vrijheid. De heer Muller hield gistermiddag tij dens de zitting van het studentenparle- ment een harmonisch opgebouwd en o.i. zeer steekhoudend betoog, dat uitliep op een voorstel om dit beruchte artikel 60 uit de voorgestelde wet te verwijderen. De „minister" bleek daartoe niet geneigd. Hij verdedigde zijn standpunt met de niet te onderschatten wapenen die hij ter beschikking had, maar slaagde er niet in de Kamer te overtuigen: met 55 tegen 16 stemmen weigerde de Kamer de aantasting van de studievrüheid te sanctioneren. Zoals gezegd was de minis ter zelf vóór de intrekking van dit arti kel 60.... Leerzaam straks In het geheel genomen was het een heel leerzame bijeenkomst voor de deel nemende en toeluisterende studenten. Het doel van dergelijke bijeenkomsten is het opdoen van ervaring, het beleven van de sfeer, het leren van discipline in staatkundig-politieke activiteit. Het zou naar onze mening toe te juichen zijn, wanneer een groot aantal deelne mers van de debatten van gisteren bin nenkort de werkelijke Kamerbesprekin gen over de gisteren behandelde stof zouden bijwonen. Wellicht dat daarvan nog meer lering zou uitgaan, vooral na de ervaringen van gisteren. Leids stempel Deze bijeenkomst van het studenten- I parlement wordt georganiseerd door de De regeringstafelmet de Leidse Lustrumcommissie. Van links naar rechts mej. A. Kappeyne van de Coppello (Justitie), de heer L. J. H. van Spengler (O. K. en Wde heer W. F. van Beuningen (Ver keer en Waterstaat)de heer A. H. D. Ingen Housz (Financien) en W. P. van Notten (Defensie) Vereniging voor Staatkunde te Leiden. Als leden van het parlement fungeerden studenten van alle Nederlandse Univer siteiten en Hogescholen met uitzondering van Wageningen. Elk van de deelnemen de instellingen verzorgde een fractie, de Leidse studenten de fractie van de VVD. De regering was als consequentie van deze VVD-stempel van Leiden ook een VVD-regering: zij werd gevormd door de lustrumcommissie van het LSC, versterkt door mej. Kappeyne van de C'oppello. de praeses van de VVSL, die als minister van Justitie de zware taak had de voet baltoto te verdedigen. Opvallend groot was het aantal vrou welijke „Kamerleden", en zelfs werd enige tijd de voorzittersstoel door een vrouwelijk Kamerlid bezet. Het grootste deel leidde mr. A. F. Schepel, griffier van de werkelijke Tweede Kamer, de zit ting, nu en dan met een armgebaar van wanhoop de afwijkingen van de gebrui kelijke gang van zaken maar accepte rend. Aan de regeringstafel zat mede aan prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, de erevoorzitter van de Vereniging voor Staatkunde. Kon. Erk. Pitmanschool blind ritm. 4 talen Systeem „Groote". Plantsoen 65 Telefoon 26558 Taaleenheid ecvi illusie De bijeenkomst werd hedenochtend geopend door de Verbondsvoorzitter prof. dr. W. F. Wertheim (Leiden) waarna prof. dr. C. P. F. Stutterheim (Leiden) een algemene inleiding hield. Prof. dr. C. C. Berg, hoogleraar aan de Leidse Unifersiteit in de Austronesi- sche linguistiek, sprak over kunsttaal en natuurlijke taal. Taal is een evoluerend, sociaal symbolencomplex, opgebouwd uit gearticuleerde intrinsiek-variabele, arbitrage eenheden, waarmee en waarop de mens in en aan de periferi van so ciaal verkeer reageert, aldus prof. Berg. De spreker lichtte dit in onderdelen toe, om duidelijk te maken, dat het verschil tussen b.v. Engels en Esperanto niet es sentieel is: de activiteit, waardoor een willekeurige klankvorm van het Espe ranto tegenover een andere klankvorm betekenis krijgt, is slechts een variant van het creatieve proces, waaruit tradi tionele taal ontstaat. Frans, Duits. En gels etc. zijn, krachtens hun oorsprong, chaotische stelsels, die de „inboorlingen" der betrokken landen zonder moeite le ren, maar die lastig zijn voor buiten staanders. Het elimineren van deze last door het scheppen van minder-chaotische syste men beschouwde spreker als een eis van de tijd, maar hij betwijfelde, of het en thousiasme voor een rationele oplossing en de eensgezindheid der voorstanders voldoende zijn om tot succes te leiden. Spreker beval geen bepaalde gedragslijn aan, maar wel blijvende wetenschappe lijke belangstelling voor de taalproble matiek van onze tijd, waardoor het or ganiserende verbond wellicht af en toe in staat zal zijn om met kennis van za ken een duwtje in de goede richting te geven. De gecompliceerdheid van het vraagstuk wordt vaak onderschat, om dat de studie van anthropologische vraagstukken, die met het menselijk taalgebruik samenhangen, in het onder- wijs buiten de universiteit nog nauwe lijks een rol speelt. Spreker weidde vervolgens uit over mythe en wetenschap, en kwam tot de conclusie, dat eenheid van taal in zekere zin een illusie is, omdat de kans wel groot is. dat het geografische taalverschil geleidelijk minder zal worden, doch daarnaast wetenschappelijke specialise ring het contact op hoog niveau tussen lieden van dezelfde moedertaal, doch van verschillende studierichting steeds moeilijker maakt. Mechanische vertaling Dr. A. B. Frielink, lector in de admini stratieve organisatie en controle-leer te Amsterdam sprak over de mogelijkhe den in perspectieven van mechanische vertalingen. In 1946 werd door A. D. Booth en W. Weaver de mogelijkheid geopperd teksten van de ene taal in de andere te verta len met behulp van elektronische ma chines, de computers, aldus dr. Frielink. Sedertdien is de studie van de moge lijkheden vooral in de Verenigde Staten in Groot-Brittannië en in de Sovjet- Unie met veel élan ter hand genomen. Overal verkeert de mechanische ver taling thans nog in het experimentele stadium. De moeilijkheden die nog over wonnen moeten worden zijn voorname lijk een gevolg van het gebrek aan gede tailleerde en exacte kennis van de taal verschijnselen. De studie is er daarom primair op gericht deze kennis uit te breiden. Een andere moeilijkheid is de zeer grote omvang die een enigszins volledige woordenlijst van een taal moet hebben. Het automatische woordenboek aan de Harvard-University bevat ca 30.000 stammen van Russische woorden; bij proeven blijkt echter nog 510% van de woorden te ontbreken! De verschillende betekenissen die een woord in de ene taal, in een andere taal kan hebben en de wenselijkheid op grond van vaste regels die het zinsverband in aanmerking nemen de „juiste betekenis" te kiezen vormt een ander probleem, zoals ook het voorkomen van woorden die hetzelfde gespeld worden, doch ge heel verschillende betekenissen hebben zoals b.v. „enkel" als lichaamsdeel en als niet dubbel, waarbij ook weer het zins verband uitsluitsel moet geven. Aan een mechanische vertaling gaat vooraf: het samenstellen van de op drachten voor de elektronische reken machine. Deze moeten zeer gedetail leerd zijn. Dit z.g. programmeren is tijd rovend en het wijzigen van een program ma op grond van nieuw ontdekte regels kost veel tijd, men zoekt daarom naar methoden om dit programmeren te ver eenvoudigen of zelfs geheel overbodig te maken. In het laatste geval zal de ma chine de eigenschap moeten hebben door ervaring te „leren". Het omzetten van de te vertalen tekst in een door de machine aftastbare „lees bare" vorm moet eveneens aan de „ver taling" voorafgaan. Dit is tijdrovend handwerk, te vergelijken met het typen op een schrijfmachine. De ontwikkeling van machines die rechtstreeks gedrukte tekst kunnen aftasten gaat traag. Er is geen uitzicht dat binnen afzienbare tijd handschrift machinaal zal kunnen worden „gelezen". Compromis mogelijk op de zeerechtconferentie Op de zeerechtconferentie te Genève heeft de Pakistaanse afgevaardigde, Baig, een compromis tussen het Cana dese en het Amerikaanse voorstel voor de territoriale zee en de visseryzone voor gesteld. Beide resoluties spreken zich uit voor een territoriale zee van zes mijl breedte en een daarop aansluitende visseryzone van eveneens zes mijl. Canada wenst echter exclusieve rechten voor de kust staat in de visseryzone en de VB. eer biediging van de „historische visrechten" van andere staten in deze strook, welis waar in beperkter mate. Baig zei dat de historische rechten voor een bepaalde tijdsduur bijv. vyf tot tien jaar zouden kunnen worden gehandhaafd om de andere landen in de gelegenheid te stellen nieuwe visgronden te zoeken. JUBILEUM PTT Gisteren herdacht de heer E. Mol het feit, waarop hij 40 jaar geleden zyn intrede deed bij het PTT-beryf. Als hulpbesteller te Leiderdorp begonnen is de jubilaris thans expediteur te Leiden. De directeur bood onder waarderende woorden de gebruikelijke gratificatie aan. De jubilaris, by superieuren en col lega's zeer gezien om zijn prettig karak ter, ontving van vele personeelsleden gelukwensen. 7 In de middaguren volgden nog na een gemeenschappelijke lunch in het Pryta- naeum inleidingen over het vertalen van wetenschappelijke publikaties, het equi valent in de juridische terminologie en de relaties tussen spreker en tolk. „Maak voor mij geen drukte. Houden jullie alles eenvoudig". Met deze woorden ze zyn afkomstig van de hoofdinspecteur, de heer B. S. A. Klop, sinds 1951 hoofd van de eerste afdeling van de Inspectie der Belastingen te Leiden is de gehele persoon getypeerd van deze belastingfunctionaris, die gisteren het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar in 's Rijksdienst trad. Ondanks het feit, dat de heer Klop liever „niet aan de weg timmert", is hij gisteren het middelpunt geweest van een hartelijke huldiging, welke zowel in de ochtend- als middaguren in restaurant Van der Heijden plaats vond en daar grote belangstelling trok. Was het 's ochtends het personeel, in wiens midden hij nu al weer vele jaren de centrale figuur is, dat hem zijn hulde en waardering niet onthield, in de mid daguren kwamen vele hoofden van de Leidse belastingdienst, collegae uit de omgeving en toegevoegde ambtenaren gelukwensen aanbieden. De heer H. A. Cadee, directeur van 's Rijksbelastingen te Utrecht, die tij dens een intieme bijeenkomst als eerste hefc woord voerde, gaf een over zicht van de succesvolle loopbaan van de heer Klop. welke o.a. via Deventer en Groningen leidde tot zijn benoeming tot hoofdinspecteur te Bergen op ..oom en Leiden. De heer Cadee, die zeer veel I waardering had voor de kwaliteiten van de heer Klop, schonk o.a. aandacht aan zijn doortastendheid, zijn grote theo retische kennis en organisatie-talent, zijn lust tot het scheppen van een goede huisvesting van de ^ïenst, waartoe naar hefc zich De heer A. F. G. A. Zandvliet, nestor van het [iscaal contact, biedt de heer en mevrouw Klop geluk wensen aan. wordt gesteld (nieuw belastingkantoor). In gelijke geest voerden hierna het woord de heren J. Lubbers, wnd. hoofd van de inspectie, T. C. Vos, chef de bureau, H. A. M. Riebeek namens de afdeling controle, F. N. Grims, chef dienstgeleider en Wolfers, chef de bu reau van de kohierencentrale. Ook zij hadden veel waardering voor de per soonlijke en vaktechnische eigenschap pen van de jubilaris, die deze dag vele geschenken o.a. de traditionele enve loppe met inhoud en een 5 delen omvat tend werk over kunstgeschiedenis ontving. In een kernachtig dankwoord „het is alles veel te erg" dankte de heer Klop voor al deze bewijzen van harte lijke sympathie. Zoals gezegd was hij ook ln de middaguren, met echtgenote, centrale figuur van een druk be- G. Roos (Abbenes) kreeg in de groep dikbillen legpenning van L.D. Geruime tijd heerste er gisteren op de Leidse veemarkt spanning over de uitslag van de jury. Wie kwam op deze tiende Vebo-paasvee-tentoonstelling met het beste resultaat uit de bus? De wethouder van de Bedrijven, mr. J. Dryber, brak in 't Schuttershof uiteindelijk deze spanning. Hierbij bleek, dat de heer G. Roos te Abbenes in de groep „dikbillen" minstens 3 stuks van één eigenaar de legpenning van ons Blad in de wacht sleepte. De overige toegekende eerste- en ere prijzen vielen ten deel aan: Afgewisselde vette koeien: eervolle vermeldingen voor A. P. Bos, Leider dorp en G. Roos, Abbenes. Vette koeien met niet meer dan zes brede tanden: eerste prijs D. Radema ker, Wieringerwerf. Vette koeien met niet meer dan vier brede tanden: eerste prijs voor G. Roos, Abbenes. Vette koeien met niet meer dan twee brede tanden: ereprijs voor D. Radema ker te Wieringerwerf. Groepen, minstens vier stuks van één eigenaar, samengesteld uit voorgaande individuele rubrieken: ereprijs voor G. Roos, Abbenes. Dikbillen, slachtrijp, met niet meer dan zes brede tanden: ereprijs voor G. Roos. Abbenes. Dikbillen. slachtrijp, met niet meer dan twee brede tanden: ereprijs voor H. Baars, Nieuw-Vennep. Groepen dikbillen, minstens drie stuks van één eigenaar: ereprijs voor G. Roos, Abbenes (legpenning L.D.). Vette stieren: eervolle vermelding voor T. van den Broek, Amsterdam. Vette ossen: eerste prijs voor gebroe ders Baars, Haarlemmermeer. Afgewisselde vette koeien: eerste prijs fa. G. Roos en Zn., Vijfhuizen. Vette koeien met niet meer dan zes brede tanden: eerste prijs voor L. P. en J. M. Karens. Hillegom, J. van der Maarl, Hoofddorp, G. Roos, Abbenes, fa. G. Roos, Vijfhuizen, J. H. van Vuuren, Vijfhuizen. Vette koeien met niet meer dan vier brede tanden: eerste prijs voor J. Brou wer, Den Haag, J. v. d. Maarl. Hoofd dorp, G. Roos, Abbenes. fa. G. Roos, Vijfhuizen en E. C. Westgeest, Wasse naar. Vette koeien met niet meer dan twee toceót tonden ereprijs voor O. de Kok, Nieuw-Vennep, A. Rijnsburger, Leider dorp en J. J. Meyer, Hoofddorp. Groepen, minstens vier stuks van één eigenaar, samengesteld uit individuele groepen: eerste prys voor J. van der Maarl, Hoofddorp, fa. G. Roos, Vijfhui zen, P. A. Stokman en P. P. Clemens, Abbenes. Dikbillen. slachtrijp, met niet meer dan zes brede tanden: ereprijs voor T. van den Broek, Amsterdam, D. Rade maker, Wieringerwerf. Dikbillen. slachtrijp, met niet meer dan vier brede tanden: ereprijs voor R. Roos, Ter Aar en P. A. Stokman en P. P. Clemens, Abbenes. Dikbillen. slachtrijp, met niet meer dan twee brede tanden: ereprijs P. Roos, Ter Aar. Groepen dikbillen, minstens drie stuks van één eigenaar: ereprijs voor P. Roos, Ter Aar. Vette ossen, eerste prijs voor H. Broekhuizen, Aarlanderveen. Vette kalveren, dikbillen: eerste prys voor J. Douma, Vijfhuizen. Vette kalveren, geen dikbillen: eerste prijs voor gebr. Hartveld. Ter Aar. Guiste koeien, het meest geschikt voor vetweiderij: eerste pr. J Knoop, Nieuw- Vennep, P. C. Teekens, Zoeterwoude en C Oskam en C. Hogerwaard, Willige Langerak. Schapen: ereprijs voor G. Kooter en A. van der Werf, Hazerswoude (beker L. Crt.). Kampioenen: kampioen koe: O. de Kok, Nieuw-Vennep: reserve kampioen koe: D. Rademaker, Wieringerwerf; kampioen koe afdeling B: P. A. Stok man en P. P. Clemens. Abbenes: reserve kampioen B: J. Brouwer, Den Haag. kampioen dikbil afdeling A: H Baars, Nieuw-Vennep: kampioen dikbil B J.J. Meyer, Hoofddorp: kampioen kalf afde ling C: gebr. Hartveld, Ter Aar; kam pioen os (beker NLC): F. Westgeest, Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3