UITZICHT VREES Nieuw mond- en klauwzeer virus bedreigt Nederlandse veestapel DE KOK id&itlwjden Agenda ZATERDAG 2 APRIL 1960 HET spreekt vanzelf, dat bevredi gend contact tussen Oost en West eerst dan mogelijk is als er tussen de landen van de vrije wereld onderling een redelijke mate van eens gezindheid bestaat. Immers, ontbreekt die, dan speelt Kroesjtsjef de een tegen de ander uit, hetgeen leidt tot een on zekere houding, een geprikkelde stem ming en een geringere neiging tot con cessies. Zo gezien is het stoken in Frankrijk tegen West-Duitsland, zoals Kroesjtsjef dat ln de afgelopen dagen tijdens zijn „tour de France" by her haling heeft gedaan, allerminst een be wijs van groot staatsmanschap. Integen deel, zou De Gaulle (die het nu alle maal aan zijn grote laars heeft gelapt) voor dit soort onrustzaaien gevoelig zijn geweest, dan zou Moskou tenslotte vreemd hebben opgekeken van de on verwachte gevolgen, die de vrucht zou den zijn geweest van de reis van stoke brand Kroesjtsjef. Het gevaar, dat agi tatie van dit allooi als een boemerang werkt, is allerminst denkbeeldig, al staat daartegenover, dat de Sovjetrussische premier wèl iemand is, die er niet voor terugdeinst grote risico's te nemen. Maar ten aanzien van De Gaulle heeft hij zich dan toch kennelijk vergist. BEHALVE de politieke eensgezind heid van het Westen is de mili taire van belang. Ook in dit op zicht is de Jongste ontwikkeling niet teleurstellend. Donderdag en gisteren hebben de ministers van Oorlog van de vijftien NAVO-landen in Parijs overleg gepleegd en ofschoon de bespreking tussen de Sovjetrussische premier en de Franse president een factor vormde, die tot enige onzekerheid aanleiding gaf. konden toch enige resultaten van bete kenis genoteerd worden. De Fransen hebben zich bereid verklaard een sym bolische minderheid van hun luchtwa- pen aan de NAVO af te staan, om die in Atlantisch verband in te schakelen Parijs volstond natuurlek niet alleen met concessies, maar sleepte enige winstpunten in de wacht. In de eerste plaats dan dit, dat het overgrote deel van de Franse piloten en vliegtuigen onder Frans bevel blijft staan. En voorts, als een soort symbolische ge noegdoening, het feit dat de nieuwe op perbevelhebber in Centraal-Europa, generaal Challe, van origine tot het Franse luchtwapen behoort. Zoals men weet zijn de Fransen nog altijd met de Amerikaanse NAVO-bevelhebber Nor- stad aan het touwtrekken om de post van luchtwapen-commandant in Cen- traal-Europa van de Britten over te nemen en in hun eigen handen te doen overgaan. Hoe dit moge aflopen, in elk geval hebben zij generaal Challe. OP het ogenblik waarop dit wordt geschreven, is het nog niet hele maal duidelijk welke oplossing de NAVO-conferentie ln Parijs gevonden heeft voor de kwestie van de oefenter reinen en de militaire depots. Men her innert zich, dat dit een vraagstuk is, dat van Westduitse zijde is opgeworpen. De Bondsrepubliek is inderdaad veel te „ondiep" om bij een eventuele aanval een veilig achterland voor depots te be zitten. Die moeten meer westwaarts on der gebracht worden, al behoeft dat dan niet in Spanje te zijn, zoals minister Strauss veronderstelde. Aanvankelijk was er sprake van. dat die depots (b.v. op Frans grondgebied) voor negentig dagen zouden worden ingericht. Maar de Britse minister van Oorlog, Watkin- son, vond dat eigenlijk veel te lang: een oorlog met atoomwapens zou binnen een maand gemakkelijk zijn „bekeken". Waarom dus geen dertig inplaats van negentig dagen? Het is de vraag of deze Britse suggestie wel uitsluitend door mi litaire inzichten is ingegeven. Nu er een betrekkelijk gunstige wending in Ge- nève merkbaar is, wil Londen de sfeer blijkbaar nog verder verbeteren door een plan als het bovengenoemde. Het is de vraag in hoeverre deze politieke opzet in overeenstemming is met de eisen van de veiligheid, die toch bij een dergelijk NAVO-overleg van overwegend belang dienen te zyn. NAAST de politieke en militaire overeenstemming in Westelijke kringen telt die op economisch gebied in niet mindere mate mee. Wel nu, in dat opzicht zag het er de laatste dagen wat betrokken uit. Uit Amerika was namelijk het bericht komen over waaien, dat de Britse premier Macmil- lan tijdens zijn overleg van deze week met de Amerikaanse president enige op merkelijke uitlatingen had gedaan. Het begin van alles was, dat Washington de indruk had gewekt krachtige steun te willen verlenen aan de samenwerking van de Zes van de Euromarkt (waartoe behalve West-Duitsland, Frankrijk en Italië ook de Beneluxlanden behoren). Men kan zich indenken, dat de Brit ten, die een leidende rol spelen in de „Zeven" (EVA. Europese Vrijhandels associatie), zich hierdoor niet op hun gemak voelden. En nu zou Macmillan in zijn gesprek met Eisenhower tot voor zichtigheid gemaand hebben. Want wordt Engelands handelsbalans ernstig verstoord door de nieuwe tarieven van de Zes. dan zou Engeland gedwongen zijn tegenmaatregelen te treffen, welke ook de dollaraankopen zouden treffen! NU zou dit op zichzelf geen reden tot veel sensatie zijn geweest, maar het ging hier in de eerste plaats om Amerikaanse steun aan ver snelde uitvoering van de Euro- markt (naar de plannen van de West duitse prof. Hallstein) en bovendien zou Macmillan, in zijn vrees voor economi sche achterstelling van de Zeven, zich een merkwaardige uitdrukking hebben laten ontvallen. Hij zou er de Amerika nen namelijk aan hebben herinnerd, dat Engeland in de tyd van Napoleon een bondgenootschap met Rusland had ge sloten om de macht van de Franse kei zer te breken Sommigen hadden hier een uiterst gevaarlijk dreigement in gehoord, maar dat was een interpre tatie, die bepaald te ver ging! Zo iets zou men van de heer Macmillan niet kunnen verwachten. Wat hij bedoelde was: een waarschuwing voor de Ameri kanen die zulk een geestdrift tonen voor de politieke voordelen van de Eu romarkt dat Engeland en de andere landen van de Zeven (o.a. de Scandi navische staten) van de rest van Euro pa zouden vervreemden. Toen de Britse premier dan ook over zijn uitspraken gistermiddag in het Lagerhuis geïnter pelleerd werd, zei hij„Ik heb er in Amerika slechts voor gepleit, dat zich in Europa geen economische kloof ont wikkelt. die langzamerhand en op den duur tot een andere verdeling in Europa zou kunnen leiden". ZIJN de politieke, militaire en eco nomische vooruitzichten op het ge bied van de Westerse eenheid, al thans op het ogenblik, niet al te on gunstig, daar komt als gunstige factor bij, dat er langzamerhand ook meer be grip tussen Oost en West terzake van de ontwapening schijnt te ontstaan. Op dit punt heeft het hier eerder genoem de bezoek van Macmillan aan Eisenho wer verhelderend gewerkt, zodat de verschillen by het overleg in Genève thans tot een minimum zijn terugge bracht. Dat minimum ls overigens nog omvangrijk genoeg, want het omvat b.v. (Van onze t.v.-medewerker) We hébben de inventie van (Floriade) Kleiboer met zyn eerste spaghetti-boom. die van Italië was overgeplant, in zijn sliertige eer gelaten door over hem te zwijgen in ons kroniekje van gisteren. Wij zijn het dus bepaald niet eens met onze oohtendbladcollega. die de 1-april grap onthulde met de overigens wel grappig gevonden variëteit grappie-mop pie-boom. Dat is punt 1. Vervolgens zulien we het hoofdzakelijk •moeten hebben over Peter van Campens rubriek „Attentie" en zijn moed om al zijn voorbereidingen te laten voor wat ze waren om gloeiend hete actualiteit te brengen. Alleen de honderdste herden king van de geboortedag van Frederik van Eeden liet hu zich niet afnemen, omdat ook dat actualiteit was door het gesprek met Peter van Eeden, Frederiks oudste kleinzoon, die druk doende is om een tentoonstelling over zijn vereerde grootvader in te richten. Daarbij kwam, dat een met Van Eeden bevriende film amateur zowel de opvoering in 1930 van de Kleine Johannes onder Van der Lugt Mel6ert als het fee6t van de zeventigste verjaardag in interessante flitsen had vastgelegd, waardoor we het oude in kant verpakte dametje, dat eergisteren aan het vergiftigen was met vliertoessen- wijn vermengd met arsenicum gisteren als Windekind tegen kwamen. Daarna kwam de „extra", een gespreksforum over het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika onder presidium van professor Bavinck. Forumleden waren professor Dutoit en een student uit Pretoria enerzijds en aan de andere kant de Zwitserse journalist Bleich, zijn Belgische colelga De Laet en de Amerikaan Holmes, winnaar van de Martinus Nijhoff-vertaalprijs, drie bui tenlanders, die het Nederlands schrijven en ook spreken als u en ik. Het is onmogelijk in een paar hoofd lijnen het betoog weer te geven, want er zat niet zo bar veel lijn in, omdat ieder een zijn eigen stokpaardje bereed en dus telkens zijn eigen richting op ging. Dr Bavónck had dan ook zyn handen vol om de koers telkens aan te wijzen. Toch frappeerden een paar uitspraken. Hier is er een kleine bloemlezing uit: Holmes: U zegt dat, apartheid gelijk heid betekent, maar mijn bezwaar is nu Juist, dat apartheid ongelijkheid tot re sultaat heeft. Dutoit zegt immers, dat de niet-blanken in de hen ter bewoning aangewezen aparte gebieden volop ge lukkig zuilen kunnen zijn, maar ik Holmes vind h:t maar een dubieuze zaak op bevel gelukkig te moeten zijn. Ik betwijfel dan ook het resultaat. De Zwitser werd fel en wees erop. dat de blanken zich als leden van een Her renvolk gedroegen. „Geen punt van discussie", hamerde Bavinck af. De Zuidafriikaanse gesprekpartners wezen op de communistische invloed, waartegenover de Zwitser stelde, dat die heus niet nodig was als 20% van de be volking aan 80% de wet voorschrijft. Advertentie Laat Uw fiets steeds paraat staan Het gaat niet over communisme, het is een kwestie van gezonde democratie, dat de zwarten medezeggingsschap wensen in de aaken, die hun leven en hun ge luk aangaan. De Belg vroeg, waar de blanken naar toe moesten als ze het heft uit handen zouden geven. Ze staan met hun rug te gen de muur. Hun houding wordt door vrees veroorzaakt. Daarop ging het over discriminatie ln de stij-l van nietis en wellis, maar die spelde prikken vond de voorzitter geen gewenste basis voor gesprek. Hij wenste een positief slot, een oplossing, zo het kon. Ook daarop zei Holmes eenvoudige en behartigenswaardige dingen in de geest van een noodzakelijke verandering der harten, integratie van alle burgers in één unie. Als gelijkgerechtigde burgers, vul- Vanmiddag extra televisie uitzending uit Frankrijk De N.T.S. zal vanmiddag de reportage overnemen, die de Franse televisie zal wijden aan de persconferentie van de Sovjetrussische premier Kroesjtsjes, aan het besluit van diens bezoek aan Frank rijk. Deze extra televisie-uitzending be gint om half zes. de de Zwitser aan. Neen, een statenbond, vond de wederpartij. Het is voor ons een kwesitie van zijn of niet zijn. Wh moesten denken aan een uiting van een andere Zuid-Afrikaan, die al jaren geleden schreef: „Ongesien en on- gemeet styg die termometer van vrees". Hierbij willen we het laten, daarmee onrecht doende aan de aardige vertel ling van Vivanti ,De onderbroken reis", de muziek van Tsjaikofsky en het getui genis van de heer E. Diemer uit Dor drecht. die als reclameman zich kennen liet als een levensgenieter (ln een ka potte wereld) maar dan uitsluitend op evangelische basis. Waarmee hij de re clame poogde in te passen in een ideëel levensdoel. Naar aanleiding van de waarschuwing, baar komt voor het Westeuropese land, die de Europese commissie voor de mond- en klauwzeebestrijding van de FAO onlangs heeft laten horen voor het gevaar dat de Europese veestapels dreigt door het optreden in het Nabije Oosten vaneen uitheems mond- en klauwzeer- type, heeft de directeur van de Veeart- senijkundige dienst, de heer J. M. van den Bom, enige nadere mededelingen gedaan. Deze nieuwe vorm van mond- en klauwzeer, aldus de heer Van den Born, komt uit Afrika en uit Azië. De ver schijnselen zijn in grote lijnen gelijk aan die bij de oudere bekende vormen. Men kan geen verschil zien. alleen de oorzaak is een geheel ander virus. De Nederlandse veestapel is ingeënt tegen drie in West-Europa inheemse ty pen van mond- en klauwzeer. Deze en ting geeft een goede immuniteit tegen deze drie typen, maar absoluut niet te gen de typen, die nu in Afrika en Azië voorkomen. De Europese mond- en klauwzeercom- missie heeft de Westeuropese landen ge adviseerd geen vaccin tegen de nieuwe ziekte te vervaardigen, omdat dit een groot gevaar Inhoudt voor de voor het nieuwe virus gevoelige veestapels. Ver der is de commissie bezig zo snel moge lijk berichtgeving te verkrijgen over het voorkomen van de nieuwe typen en het voortschrijden ervan naar West-Europa. Voor het stellen van een diagnose is een centraal laboratorium te Pirbright in Engeland aangewezen. Het type virus valt namelijk alleen in een laboratorium vast te stellen. Bij het levende dier kan dat niet. Het laboratorium heeft zich verder bereid verklaard een voorraad vaccin tegen de nieuwe mond- en klauwzeertypen te maken, die beschik- Ook metaalindustrie vrij op vijf mei Na de Bedrijfsraad voor het Bouwbe drijf heeft ook de Vakraad voor de Me taalindustrie besloten vijf mei - ter ge legenheid van de vijftiende herdenking van de bevrijding - als vrije dag aan te wijzen. In een communiqué van de Vakraad voor de Metaalindustrie wordt gezegd, dat dit besluit als aanbeveling aan de aangesloten ondernemingen is gesteld. Het besluit van de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf wees - zoals bekend - vyf mei aan als een verplichte verlofdag. Voorts werd in dit besluit gezegd, dat de Raad aan werkgevers op grond van bedrijfstechnische overwegingen toe stemming kan verlenen af te wijken van dit besluit. waar de ziekte voor het eerst zou wor den geconstateerd. De heer Van den Born deed tenslotte een beroep op de veehouders alle aan dacht te besteden aan verschijnselen by hun dieren die op mond- en klauwzeer lijken. Deskundige hulp dient te worden ingeroepen opdat deze in staat zal zyn zo snel mogelyk laboratoriumonderzoek te doen verrichten. Snel ingrypen is een levensbelang voor de Nederlandse vee- houdery COR DE GROOT SPEELDE WERKEN VOOR LINKERHAND Gistermiddag heeft de pianist Cor de Groot tydens een besloten concert voor genodigden van de Stichting Donemus, in de gehoorzaal van het Muziekcen trum te Amsterdam een aantal werken voor de linkerhand van Nederlandse componisten voor de eerste maal ten ge hore gebracht. Radio Nederland Wereld omroep maakte opnamen. Van de com posities die Cor de Groot indertyd door een twintigtal Nederlandse componisten zo spontaan werden toegezegd, zyn er thans tien in zijn bezit. De Stichting Donemus heeft het voornemen de gehele serie na gereedkomen te doen uitgeven. Naar de mening van Cor de Groot zal uit pedagogisch oogpunt de serie van nut kunnen zyn. De nieuwe Comet-dlenst van de Mot ppn wnorrl Britse Europese" luchtvaartmaatschappij IV1CU C7C7I1 OiilvCri VV UUi LU op Moskou ls gisteravond begonnen BINNENLAND De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de regering van het kei zerrijk Ethiopië hebben ln gemeenschap- peiyk overleg besloten de wederzijdse gezantschappen te verheffen tot de rang van ambassade. De Nederlandse ambassadeur in Noorwegen, de heer D. M. de Smit, heeft de pri)s uitgereikt voor een opstelwedstrijd voor Noorse middelbare schol leren naar aanleiding van een Rembrandt-tentoon- stelling die in het nationaal museum te Oslo ls gehouden. De prijs, een reis van een week naar Nederland, is gewonnen door Stelnar Ottesen uit Nadderud. Gistermiddag is onder zeer grote be langstelling ln de Singer Concertzaal te Laren de eerste vertoning gegeven van de film ,.Het Gerucht", die Kees Brusse ln opdracht van de Stichting Pro Juven- tute heeft gemaakt. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Verenigingen „Pro Juventute". mr. B. Kist. kinder rechter te Amsterdam, sprak een begroe tingswoord, waarna mr. B. W. van Hou ten een inleiding hield. De voorstelling werd bijgewoond door vertegenwoordigers van ministers, van de British council, van de Belgische ambassade, van de Ko ninklijke kring van commissarissen van politie te Antwerpen en van de „Deut sche Klnderschutz". BUITENLAND De NAVO-opperbevelhebber ln Euro pa. de Amerikaanse generaal Laurls Nor- stad, heeft gisteren bekendgemaakt dat deze maand een korte alarmoefening voor alle NAVO-staven zal worden gehouden.» waarvan de datum niet zal worden mee gedeeld. Strijdkrachten uit verschillende landen zullen bij deze oefening worden betrokken. Er zullen plaatselijk en op kleine schaal troepenbewegingen plaats vinden, doch er zullen geen grootscheepse manoeuvres worden gehouden. Drie Amerikaanse militairen van de luchtbasis Culthorpe ln Norfolk zijn ln arrest gesteld nadat de Britse politie een omvangrijke smokkelary van lichte wa pens had ontdekt. Er zijn aanwijzingen dat de meeste van de gesmokkelde wa pens ln Ierland terecht zijn gekomen. de kwesties van de tydsduur van uit banning van kleine ondergrondse atoom- proeven, alsmede het moeilijke vraag stuk van de controle. Het is vurig te hopen, dat de Westelyke leiders zich niet door storingsacties van de Russi sche premier laten opstoken, maar zich in vastbesloten eensgezindheid verder voorbereiden op de komende topconfe rentie, die van zulk een beslissende be tekenis voor de toekomst kan zyn. op Moskou Comet 4-B legt de afstand Londen-Mos- kou in 3'/a uur af. Ook op een aantal andere Europese hoofdsteden vliegt de BEA thans voor het eerst met straaltoe- stellen. Sir Winston en Lady Churchill zul len zondag van hun kruistocht naar West-Indlë ln het oceaanjacht van de Griekse scheepsbouwer Onassis ln Londen terugkeren, aldus meldt onze Londense correspondent. Gisteren werd Lady Chur chill 75 Jaar. Haar charme en elegance hebben niet het minst onder haar leef tijd geleden. Iedereen ls het er over eens dat Sir Winston en „Clemmle", zoals hij zijn vrouw noemt, een uniek paar vor men. Kanselier Adenauer van de West duitse Bondsrepubliek is gisteren per vliegtuig uit Tokio naar huls vertrokken, na zyn bezoek van zeven dagen aan Japan. De Westduitse strydkrachten zullen binnenkort met 10 000 man tot 156.000 man worden uitgebreid, zo ls door het ministerie van Defensie meegedeeld. Het ligt in de bedoeling in 1963 350.000 man op de been te hebben. De derde spoetnik, die meer dan 10.000 keer een baan om de aarde heeft beschreven en ruim 450 miljoen kilome ter heeft afgelegd, zal begin april ln de dampkring uiteenvallen. Dit heeft de di recteur van het Moskouse observatorium meegedeeld. Een zegsman van de Evangelisch Lutherse Kerk ln Oost-Duitsland heeft te Beriyn meegedeeld dat 38 Oostduitse boeren zelfmoord hebben gepleegd uit vertwijfeling over de hen opgedrongen collectivisering van de landbouwgronden en bedrijven ln Oost-Dultsland. Volgens andere berichten uit Oost-Dultsland ls het streven van de communistische par tij erop gericht de collectivisering vol tooid te hebben op 1 mei. Aan het be- §in van dit jaar was 52 pet. van de land- ouwgrond in Oost-Dultsland gecollec tiviseerd. Thans zou dit reeds met 75 pet. van het areaal gebeurd zyn. Ex-Koning Leopold van België ver blijft ln Kathmandoe. de hoofdstad van Nepal. Hij ls vergezeld van zijn echtge note, Prinses Liliane, en zijn nicht. Prin ses Marle Gabrielle. Koning Leopold maakte donderdag een uitstapje naar de grens met Tibet om de Hlmalaja-keten van Iets dichterbij te zien, en lunchte ln het zomerverbiyf van de Britse ambassa deur ln Nepal, gelegen op een 2.000 me ter hoge bergtop. Hy kwam zo laat ln Kathmandoe terug, dat hh een audiëntie van Koning Mahendra misliep. Gisteren vertrok het gezelschap naar India. De Oekralnse regering heeft 'n 6traat ln Jalta vernoemd naar Franklin D. Roo sevelt, uit erkenteiykheld voor het aan deel. dat hy gehad heeft by het tot stand brengen van vrlendschappeiyke betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S., aldus meldt Radio-Moskou. Advertentie van Restaurant VAN DER HEIJDEN heeft nog nooit achter het IJzeren Gor- dyn gekeken. Als U zyn Russisch eitje eet, zoudt U er haast aan gaan twyfelen. Iets voor fynproevers. ^TÉA^OOM - restaurant if BRtEST*MT 8S- Leiden Geopend tot 12 uur n.m. Drankvergunning aanwezig. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Uitvoering D.O.B. „Taptemeuje". 8 uur nam. MontgomerystraatEerste steenlegging Geref. Bevrijdingskerk. 3 uur nam. Schouwburg: Chr. Zangspelclub Staal- wyk voert „Sprookjesmelodie" op. 8 uur nam. Zomerzorg: Receptie Voetbalvereniging „Oranje Groen". 4.307 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Recep tie Fa. J. v. d. Luyt en Zn. 3-5 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. A. J. v. d. Kooy. „Geloof, ongeloof en bygeloof". 10.30 uur voorm. Luxor-theaterSpr. Ouwehand-Sevenster blanken. 10.30 uur voorm. de heer mevrouw over negers en Prediker: Jeugdrally Volle Evang. Zen ding. Spr. Joh. Frinsel. 7 uur nam. Volkshuis: Poppentheater Harlekyn speelt „Jan Klaassen en de draak" 3 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Ledenverg. Herstellings oord „De Leldsche Buitenschool". 9 uur nam. Medusastraat 24: Officiële Ingebruik neming uitbreiding Gem. Bedryfstechnl- sche School. 3 uur nam. Rembrandtstraat 17: Jaarverg. van aan deelhouders N.V. Riedel Llmonadefabrle- ken. 8 uur nam Stadszaal (grote zaal): „Ex Animo" zingt de Matthaus Passion. 7.15 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): Cle voor Hulsh.- en Gezinsvoorllchtlng. Spr. dr. J A. C. de Koek van Leeuwen over de seksuele opvoeding van kinderen. 8 uur nam. DINSDAG Baptistengemeente (Oude Ryn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Schuttershof: Jaarverg. Leidse Assuran tieclub. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Ex Animo" zingt de Matthaus Passion. 7.15 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeflltsen te 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Baptistengemeente (Oude Ryn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Levendaal 1Hulsh. en gezinsvoorllch tlng. Palmpaas- en paasverslerlngen ma ken voor kinderen (tussen 2 en 5 uur nam.). Rijksmuseum voor GeologieLezing G. Kortenbout v. d. Sluys over de dik huiden ln Nederland. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Mode show actie „Doe Open". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Bariton en plano. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8 18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 10.00 V kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole- ork. en zang. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Vyftlen jaar geleden, praatje. 13.20 Pla- tennleuws. 13.25 Dansork. en zang. 13.50 V. d. Jeugd. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.15 Franse 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportpe- rlscoop. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amateursprogr. 18.45 Vragenbeantw. 18.55 De zwijgende kerk. lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Po- pul. klass. muz. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 God aan de grens, hoorsp. (dl. 5). 21.10 Pollt. praatje. 21.20 Lichte muz. 21.40 Boeken als barometers, lezing. 22.15 Het loonbeleid, praatje. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Quiz. 21.30 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 3 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV9.30 Nws. en waterst. 9.45 Passieliederen. IKOR: 10.00 Praatje. 10.15 Inl. op de kerkd. 10.30 Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Actuele geloofsproblemen. 12.30 Lichte muz. 12.55 De Kerk zyt Gy, praatje. 13.00 Nws. 13.05 Kunt U hen troosten?, lezing. 13.20 Hoor spel De Wadders. 13.40 Lichte muz. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Strijkkwart. 15.05 Let terkundige persooniykehden die lk ge kend heb, lezing. 15.15 Concertgebouw- ork. 15.50 Gram. 16.15 Gedenk, broeders, mijn nood, vluchtelingenprogr. 16.30 Ves- Êers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 lerkd. NCRV: 18 30 Koor, sol. en Instru mentalisten. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De gelhkenlssen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Toespraak betr. viering bevrijdingsdag. 20.05 Gram. 20.15 Cabaret. 20.45 U bent toch ook van de partij?, praatje. 20.55 Promenade-ork. en sol. 21.30 Frederik van Eeden, klankb. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meester werken van de religieuze muziek. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8 18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Muzlekrevue. 12.55 Sport- spiegel. 13 00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Kamerkoor en or gel. met comm. 14.00 Boekbespr. 14.15 Gram. 14.25 Rep. voetbalwedstrijd: Ne derlandBulgarije. 16.15 Lichte muz. 16 45 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Soebkad uit de pot, hoorsp. v. a. Jeugd. 17.50 Nws.. sportultsl. en sportjourn. VPRO: Korte Herv. Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open deur. lezingen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.35 Humoreske. 21.05 Lichte muz. 22.00 Journ. 2.15 Pianospel. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sportultsl. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.55 24.00 Nws. Radio Bloeniendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet, uitzending van dienst voor belangstellenden op 27-3-1960; 2.45 uur Klnderdienst; 3.30 ds. G. Rang van Haar- lem-zuld. TELEVISIEPROGRAMMA Eurovisie: AVRO. KRO. VARA en VP RO: 15.5516.45 Rep. Brussel Interland hockey-wedstryd BelgiëNederland. KRO: Kardinaal Alfink ln Rome. fllm- versl. 20.40 Documentaire film. 21.10 Am sterdams Kunstmaandorkest. 21.45 Epi loog. AVRO. KRO. VARA en VPRO: 22.00 Sport in beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vogels ln Gr.- Brittannlë. 14.40 Gram. 15.00 Wenken d. tuin. 15.30 Ork.conc. (16.15-16.35 lezing over schilderkunst) 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.50 Money Matters. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Interviews. 23.00 Ork.conc. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuziek. Tearoom v. d. Heyden (Breestraat 85) Ledenvergadering „Volksonderwijs" afd. Lelden. 8 uur nam. DONDERDAG Baptistengemeente (Oude Ryn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Coöp. Boeren leenbank. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. Franz Paul Decker. Soliste Janine Dacosta. 8 uur nam. VRIJDAG De Doelen: Ledenverg. Ned. Roode Kruis, afd. Lelden. 8 uur nam. Lakenhal: Opening „Nederland schildert". 8 Rapenburg 6: Lezing H. H. K Kontaktcle Kinderbescherming i H. H. Kraan voor over: Op voeders ln onze internaten". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Chr. BedrlJfsbond voor de metaalindustrie en elektro-technische Industrie. 7.30 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Jaarvergadering Chr. Hist. Klesver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. DE BIOSCOPEN Trianon „En eeuwig zingen de bos sen" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Terreur over Dublin" (18 Ir.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Tlger Bay" (14 jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; donderdagcyclus „Daar ls de dokter". Lldo „Kinderen die niet gewenst zyn" (18 jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Labyrinth der hartstochten" (18 jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een zaak van leven en dood" (14 jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden zijn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 uur en 's avonds n& 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Gaasbeek, wydicks. Hartman, Rooden- burg Vermaat en Meel. Te Oegstgeest de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 12.85 Progr.overz. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Hoorsp. 15.45 Fllmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoor spel. 18.00 Interviews. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hoor6p. 20.00 Forum. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Popul. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Oude f Avondgebeden. 0.55-1.00 Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Opera- fragm. 14.30 Kamermuz. 16.00 Gevar. muz. 18.15 Ork.conc. 18.50 Tenor en pla no. 19.00 Nws. 21.00 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. mus. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.30 Sous le Pommler. 17.40 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Hedendaagse Franse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52 24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus. muz. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcantoconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Rep. voetbalwedstr. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.30 Gram. 17.45 Sport ultsl. 17.50 Koorzang. 18.00 Pianorecital. 18.50 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Amus. muz. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Klass. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gevar. muz. 484 in.: 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Operaconc. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 21.45 Nwe gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazz- muz. 23.65 Nws. VOOR MAANDAG 4 APRIL Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. en sportultsl. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Gevar. progr. 11.50 Gram. 12.00 Pianorecital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Kinderkoor. 12.53 Zo leeft en werkt Su riname, praatje. 13.00 Nws. 13.16 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Gevar. muz. 13.45 Gram. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 By- beloverdenklng. 16.30 Klavecimbelrecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Seroel, opleidings centrum voor Nederlands Nleuw-Gulnea (II). door J. F. van Bruggen. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.15 In 't harnas, lezing. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor. 20.10 Het bittere hart, hoor spel. 21.45 Gram. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muz. lezing. 23.40 Evangelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en Hammondorgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 VPRO: Morgenwydlng. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Voordr. 11.30 Pianospel. 12.00 Orgelspel. 12.15 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Lichte muz. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Kamer muz. 14.35 Voordr. 15.20 Kurt Welll-her- denking. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Plano duo. 17.20 Jazzmuz. 17.50 Millt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19,00 Pari. overz. 19.15 Reeeringsuitz.: Serie: Studeren en student zijn. De universiteit alleen wetenschap of nog Iets meer?, door H. J. Muller, president v. d. Nederl. Stu dentenraad. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Phllharm. Ork. 23.40 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e iyn van 1820 uur) I: Georg Phllipp Telemann: 1. Sonata a Suattro. Affettuoso. Allegro. Vivace. So- sten van Zagreb olv. Antonio Janlgro; 2. Concert ln e gr. t. voor fluit, oboe d'a- more, viola d'amore .strijkers en continuo. Andante. Allegro. Sizlllenne. Vivace. Hans Peter Schmitz, fluit; Hermann Töttcher, oboe d'amore; Emil Seller, viola d'amore; Carl Gorvin, cembalo. Kammermuslkkrels Emll Seller: 3. Concert ln d gr. t. voor trompet, strykers en continuo. Adagio. Al legro. Grave. Allegro. Adolf Scherbaum, trompet: Karl Grebe, cembalo; Bach Or kest Hamburg olv. Robert Stehll; 4. Con cert ln e kl. t. voor hobo en orkest. An dante. Allegro molto. Largo. Allegro. An- dré Lardrot. hobo; Anton Helller, cem balo; Solisten van Zagreb olv. Antonio Janlgro. II: Johann Sebastian Bach: 1. Fantasie en fuga In a kl. t. Edlth Plcht-Axenfeld, cembalo; 2. Concert in d kl. t. voor twee violen en strijkorkest. Vivace. Largo ma non tanto. Allegro. David en Igor Olstrach vlooi. GewandhausorcheBter, Leipzig olv. Franz Konwitschny; 3. Brandenburgs Con cert nr. 5 in d gr. t. Allegro. Affettuoso. Allegro. Joseph Bopp. fluit; Rodolfo Fell- cano. viool; Eduard Müller, cembalo. Con- certgroep van de Schola Cantorum Basl- liensis olv. August Wenzlnger; 4. Concert In a kl. t. voor fluit, vlooi, cembalo en strijkorkest. Allegro. Adagio, ma non tan to. e dolce alia breve. Werner Tripp, fluit; Ivan Pinkava, viool; Anton Helller. cem balo: Solisten van Zagreb olv. Antonio Ja nlgro. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 The Nat King Cole-show. 20.25 Film. 21.00-22.15 Het vonnis, t.v.- spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.40 Hoorsp. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws, 14.10 Gram. 14.40 Oude popul. muz. 15.10 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.30 Lichte muz. 17.45 V. d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1300 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en fabrieksfanfare. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en dansmuz. 14.00 Gevar. pro gramma. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Theater- en filmmuz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Sportultsl. en gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weer ber.. nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en voordr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en popul. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 nws.) 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Iberische muz. 14.15 Lichte muz. 16.05 Ork.conc. en solist. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 cn 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Ge var. muz. 20.00 Ork.conc. 23.10 Kamer muz. 23.55 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nieuws. Brussel, 324 cn 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Weense volksmuz. 14.00 L'amour aux trols oranges, opera. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Pro test. ultz. 18.15 Pianospel. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.40 Negro-splrltuals. 20.00 Kamerork. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Phllharm. ork., koor en sol. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Cello en plano. 22.45 Strykork. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Filmmuz. 14.20 Ork. conc. 15.05 Lichte muz. 15.30 Gram. 16.07 Muz. by de thee. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagse liederen. 17.45 Gram. 18.42 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2