!77I Overleg in Rambouillet bleef volkomen geheim GISTEREN DRIE DODEN ONDER NEGERBETOGERS BIJ DURBAN WEERBERICHT Veiligheidsraad verzoekt om de apartheidspolitiek op te geven KUNSTMAAN TIROS I MET TWEE T.V.-CAMERA'S Peek&Cloppenburg Kroesjtsjef liep gesticulerend naast de onbewogen De Gaulle Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 APRIL 1960 No. 30Uio LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie- 21507 Vijfduizend negers, die zich gisteren in de omgeving van Durban ïadden verzameld, dreigden naar de stad te zullen optrekken, waarop de politie van de vuurwapens gebruik maakte om de menigte uiteen te jagen. Onder de negers vielen drie doden en een gelijk aantal gewonden. Gisteren heeft de Zuidafrikaanse regering de noodtoestand uitge breid tot nog 31 districten. De maatregel was reeds van kracht in tachtig van de driehonderd districten. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de negers geleidelijk weer naar hun werk terugkeren. In de haven is het werk aan twintig schepen hervat. Donderdag was het absenteisme nog bijna honderd procent. In Worcester is het werk weer normaal. In een voorstad van Durban zijn vanochtend bussen tegengehou den, die arbeiders naar de stad vervoerden. Op een spoorwegperron werd een gevecht met stokken en stenen geleverd tussen naar het schijnt werkwillige negers en anderen, die hen van dit voornemen wilden afbrengen. Een trein met blanke en zwarte arbeiders, die voor het perron had moeten stoppen, reed door. Amerika stemde voor motie in New York Met negen stemmen voor en twee ont houdingen Engeland en Frankrijk heeft de veiligheidsraad gisteravond een resolutie aangenomen, waarin de ras sen politiek van de Zuidafrikaanse re gering wordt „betreurd" en Zuid-Afrika wordt verzocht de politiek van apart heid op te geven. Bij monde van Brand Fourie nam Zuid-Afrika gisteren weer aan het debat deel als „belanghebbende partij". Fourie waarschuwde er nogmaals voor dat de raad de verantwoordelijkheid op zich zal moeten nemen voor de eventuele ge volgen van het besluit dat genomen mocht worden. In de resolutie wordt de secretaris-generaal van de V.N. Dag Hammarskjöld, verzocht om in overleg met de Zuidafrikaanse regering maatre gelen te treffen, die moeten bijdragen tot handhaving van de principes van het Handvest van de V.N. en verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad, wan neer dit nuttig en modig mocht zijn. De vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad zijn de V.S., Rusland, En geland, Frankrijk en Nationalistisch China, die allen het recht van veto heb ben. De zes niet-permanente leden zijn Argentinië, Ecuador, Italië, Ceylon, Po len en Tunesië. De V.S. en Rusland stemden voor de resolutie. De houding van Amerika Onze correspondent in Washington meldt nog: Het bleef tot het laatst toe spannend hoe Frankrijk en Engeland zouden stem men. Zuid-Afrika zou uiteraard gaarne gezien hebben dat Engeland zijn veto uitsprak en dat de Engelsen niet zeer geneigd waren de toch al niet te beste relaties met dit lid van het Gemenebest nog slechter te maken, doch de invloed van de andere leden van dit gemene best, de oppositie in eigen land, alsmede de wereldopinie hebben toch de door slag gegeven en Engeland bewogen zich alleen van stemming te onthouden. Een interessant verschijnsel, is dat overigens conservatieve regeringen als die van de Verenigde Staten door de wereldopinie en niet te vergeten de con currentie van de Sovjet-Unie gedrongen werden om niet te zeggen gedwongen tot vóórstemmen. Ongetwijfeld zal deze houding Amerika s papieren in Afrika en Azië doen stijgen. Geen opheffing van passen De regering van Zuid-Afrika is niet van plan de passen voor de negers op te heffen, zo heeft de vice-minister voor Bantoe-zaken, Metz, verklaard. Hu her innerde eraan dat de minister van Jus titie op 29 maart had gezegd dat het stelsel niet zou worden afgeschaft maar zou worden herzien. „The Star" in Johannesburg schat dat de schade voor de economie door de sta kingen in de fabrieken reeds tientallen miljoenen guldens bedraagt. Het blad meent dat terugkeer naar de normale toestand slechts bereikt kan worden door een aanzienlüke salarisverhoging voor de negers. Onjuist beeld Gedeeltelijke mobilisatie De opperbevelhebber van het Zuid afrikaanse leger, generaal Melville, heeft meegedeeld dat vrijdagavond 26 regi menten, 13 eenheden ondersteunings troepen en een squadron van de lucht macht van de territoriale troepen zijn gemobiliseerd. Hij voegde hieraan toe dat wellicht nog meer troepen zullen worden gemobiliseerd. De mobilisaties geschieden krachtens de wet op de nood toestand. De regering is tot mobilisatie overge gaan om ongeregeldheden „te voorko men en te onderdrukken, om levens en bezittingen te beschermen en om de vi tale diensten op gang te houden. Om veiligheidsredenen" werd niet onthuld waar de gemobiliseerde eenheden zijn gelegerd. Om administratieve redenen heeft gouverneur-generaal C. R. Swart krach tens de defensiewet van 1957 alle terri toriale troepen gemobiliseerd. De man schappen van deze troepen welke niet behoren tot de door generaal Melville ge noemde eenheden behoeven zich echter eerst voor actieve dienst te melden wan neer zij een nadere oproep ontvangen, -xaatwdt De Zuidafrikaanse ambassadeur in Brussel, de heer Jordaan, heeft gister middag verklaard, dat de wereldpers een „volslagen onjuist beeld" heeft ge geven van de jongste gebeurtenissen in Sharpeville en in Langa. Tijdens een lunch van de Belgisch-Zuidafrikaanse vereniging zei hij, dat de betogingen in de twee plaatsen waren belegd door het Panafrikaanse Congres, een „extremis tische organisatie, die van de politiek van de juiste middenweg niet wil we ten". De heer Jordaan zei, dat, volgens lei ders van deze organisatie zelf, het pro test tegen de verplichte persoonsbewij zen alleen werd gebruikt als middel om hun eigenlijke doel te bereiken: het uitvoeren van de „politiek van Accra", die door de verschilende Panafrikaanse partijen is aanbevolen en een strijdend nationalisme beoogt. Volgens de Zuidafrikaanse ambassa deur zal „vastberaden en met overleg" moeten worden opgetreden om de orde en rust in Zuid-Afrika te herstellen. De reacties in het buitenland op de gebeur tenissen noemde hij „uiterst ontmoedi gend". De heer Jordaan voegde hieraan toe. dat over het hoofd wordt gezien dat in de Unie van Zuid-Afrika drieënhalf miljoen blanken wonen, die „geen an der vaderland hebben en niet uitgeroeid willen worden, noch een nationale zelf moord willen plegen". „Door de regering en de blanke in- zonder de gegevens van de gerechtelijke woners van Zuid-Afrika te veroordelen commissies die een onderzoek naar de gebeurtenissen instellen af te wachten, kunnen de extremistische groepen slechts worden aangemoedigd en kan de spanning worden verhoogd". Advertentie BANDRECORDER Philips 4-sporen bandrecorder v.a. f 398.—. persoonlijke FLIM LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond De kans op regen voor het oosten van het land is gering, in het westen van het land, dat dichter bij een depressie is gelegen, is enige regen wel waar schijnlijk. 3 APRIL Zon op: 6.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 10.31 uur; onder: 1.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.37 en 20.06 u. Laagwater te 3.06 en 15.29 uur. (4/4: hoogwater te 8.31 en 21.06 uur, laagwater te 3.45 en 16.20 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. V.S.-satelliet voor weerkundig onderzoek De V.S. hebben gistermiddag met een drietrap Thor-Ableraket een 122 kilogram wegende kunstmatige aardsatelliet gelanceerd, die de vorm heeft van een pillendoos en die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's, waarmee weerkundige gegevens kunnen worden verstrekt. De satelliet is in de geprojecteerde baan gekomen. Het is de bedoeling dat de satelliet, die elke negentig minuten met een snelheid van 28.800 kilometer per uur en op een hoogte van zevenhonderd kilometer een vrijwel cirkelvormige baan om de aarde beschrijft, gegevens zal verstrekken over het ontstaan van orkanen en wervelstormen in de bovenste luchtlagen. De levensduur van de satelliet, die de naam Tiros I" een afkorting van .television and infra-red observa tion satellite" kreeg, is nog niet met zekerheid te voorspellen. Gistermiddag zijn de eerste radio signalen van de satelliet ontvangen. De televisiecamera's, zo groot als een waterglas, zullen foto's van de wol kenformaties nemen. Deze foto's wor den op een band opgenomen en uitge zonden wanneer de kunstmaan zich tus sen twee stations in New Jersey en op Hawaii bevindt. De jongste Amerikaanse aardsatel liet heeft tijdens zijn baan op ruim 640 km. afstand foto's van de aarde teruggezonden. Functionarissen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart deelden mee, dat de satelliet tientallen jaren in de ruimte zou blijven, maar dat de apparatuur, die werkt op zon- ne-energie, slechts ongeveer drie maanden zou werken. Negerleider Baiula op vrije voeten (Van onze Londense correspondent). Nadat hij gisteren was vrijgelaten, heeft de negerleider dr. Hastings Banda uit Njassaland, een onderhoud gehad met de Britse minister van Koloniën, Macleod, en met de gouverneur van Njassaland, Sir Robert Armitrage. Na deze korte gesprekken vertrok hij naar zijn woonplaats Limbe. In Londen is het bericht over de vrij lating van dr. Banda met vreugde be groet. Hij en 150 andere Afrikaanse lei ders waren op 3 maart vorig jaar ge arresteerd, toen de gouverneur de nood toestand afkondigde omdat er sprake zou zijn van een komplot tegen het leven van de blanken. Men is het er nooit over eens geworden, of er al of niet sprake was van een samenzwering. Paus Johannes XXIII heeft gis- teren kardinaal Alfrink en diens broer in bijzondere audiëntie in het Vaticaan ontvangen. De commissie-Devlin .door de Britse regering ingesteld, heeft nu op de Britse autoriteiten scherpe kritiek ge leverd en Njassaland een politiestaat ge noemd. hoewel de commissie aan de andere kant het ingrijpen van de gou verneur heeft go^gekeurd. Aangezien de thans aan de gang zijnde onderzoe kingen van de nieuwe commissie - Monckton en de besprekingen welke de Britse minister van Koloniën Macleod in de kolonie voert, him doel niet kun nen bereiken zonder dr. Banda in te schakelen, was zijn vrijlating een abso lute voorwaarde voor het maken van voortgang in de ingewikkelde constitu tionele kwestie, waarbij de belangen van Zuid-Rhodesië en Noord-Rhodesië en Njassaland vrij -"herp tegenover elkaar staan. Ontmoet Uzelf op de Moderado Aanstaande woensdag opent P&C de nieuwe zaak met een gloedvol modefeest: de Moderado. Nieuwe kollekties, nieuwe mode eneen modeparade. Uw plaats is gereserveerd, maar de toegang is vrij. Gratis kaarten bij P&C op maarv dag en dinsdag de gehele dag en woensdag na 2 uur. Kijk maandag en dinsdag naar de advertenties van P&C met 't nieuws over de Moderado. maandag t/m woensdag tot 2 uur geen verkoop LEIDEN (Van onze Parijse correspondent) Over de aard en de inhoud der voortgezette besprekingen, die generaal Charles de Gaulle en Sovjet-premier Kroesjtsjef gisteren ge durende 2y2 uur in het kasteel van Rambouillet gehouden hebben is volgens de verwachting weinig of niets uitgelekt. Pas vanmiddag om halfzes, wanneer premier Kroesjtsjef zijn persconferentie houdt, zal er misschien een tipje van de sluier worden opgelicht, waardoor dit be langrijke Frans-Russische beraad tot dusver werd verhuld. Talrijke journalisten, die zich gisteren al naar Rambouillet hadden begeven, werden door een zeer groot aantal Franse politietroepen tegengehouden aan de monumentale kasteelhekken, waaraan ten over vloede een bordje was bevestigd met de mededeling, dat het park dezer dagen voor het publiek gesloten was. Premier was al op de Tragische busreis in de Libanon In de omgeving van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren 24 schoolkinderen om het leven geko men en achttien gewond, doordat de autobus waarmee zij een uit stapje maakten, tegen 'een muur reed» Advertentie. Op de Rijkswerf in Den Helder wordt het Koninklijk jacht Piet Hein van stabilisatievinnen voor zien. Twee van de vier vinnen, die samen met een gyroscoopinstallatie de vaste ligging van het schip zul len bevorderen. hoogte over A-bom Om halfeen des middags kon men uit de verte de lange silhouet van de generaal en de korte, gedrongen ge stalte van de Russische staatsman het kasteel zien verlaten alvorens beide staatslieden tussen de eeuwenoude bo men en de pasgeknipte heesters van het park verdwenen. De Russische minister-president liep druk gesticule rend en gebarend naast de onbewogen generaal en uit dat kortstondig tafereel meende de loerende pers op te mogen maken, dat hun discussie wel de ex plosie van de tweede Franse atoom bom tot onderwerp moet hebben ge had. Die hypothese werd van Franse officiële zijde niettemin bestreden met de verzekering, dat de heer Kroesjtsjef tevoren door generaal De Gaulle per soonlijk bij hun eerste onderhoud van de naderende explosie in de Sahara op de hoogte was gebracht. Tamelijk opvallend is het zeker, dat de officiële Sovjetrussische persstemmen zich tot dusver van politiek commentaar ont houden hebben. In officiële kringen gaf men gisteren in Parijs te kennen, dat de tweede bom van Reggane de vor deringen van Frankrijk op dit gebied nog duidelijker had onderstreept, zo dat een akkoord tot stopzetting van de experimenten nu onmogelijk zonder Franse medewerking gesloten zal kun nen worden. VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken 6ER0 CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207 Ons nieuwe vervolgverhaal Een stuk aangrijpende geschie denis is het onderwerp van ons nieuwe vervolgverhaal. In een psychiatrische inrichting in Berlijn werd in 1920 een jonge vrouw door een mede-patiënte herkend" als een dochter van de laatste tsaar van Rusland: Anastasia. Sindsdien heeft de identiteit van deze vrouw vele gemoederen be- f zig gehouden. Alle feiten, welke in de loop der jaren naar voren zijn gebracht, vormen tezamen een bewogen verhaal dat is te boek gestéld door Hans Nogly. De auteur geeft geen oplossing van het nooit geheel ontraadselde mysterie, al legt hij er wel een eigen suggestie in. Hoe men ook over het „geval-Anastasia" mag denken de lezer zal er een pal, kend tijdbeeld in vinden van een stuk hedendaagse geschiedenis.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1